Praha zavřela kvůli Vltavě náplavky i vrata na Čertovce

ČTK ČTK
31. 5. 2013 12:52
Zrušen byl i festival Pivo na Náplavce a farmářské trhy
Pražská náplavka (ilustrační foto).
Pražská náplavka (ilustrační foto). | Foto: Jan Langer

Praha - Pražský magistrát kvůli stoupající hladině Vltavy uzavřel protipovodňová vrata na Čertovce a vyklízí náplavky.

Magistrát žádá řidiče, aby odvezli automobily z náplavek, jinak budou odtaženy. Na uzavřených náplavkách se ruší i kulturní akce a farmářské trhy. V okolí Prahy byla přerušena lodní doprava a ukončuje se provoz přívozů.

"Vzhledem k situaci na vodních tocích v povodí Vltavy a stoupajícímu průtoku vody ve Vltavě v Praze je nutné učinit preventivní protipovodňová opatření," uvedla mluvčí magistrátu Tereza Králová.

Z náplavek musí zmizet všechna auta. Pokud je řidiči nepřeparkují sami, budou bezplatně odtažena. Majitelé si pak auta mohou vyzvednout na odtahových parkovištích Těšnov, Kotlářka a Lublaňská bez úhrady za odtah a parkovné. Protože jde o odtahy ve veřejném zájmu, budou nevyzvednutá vozidla později bezplatně vrácena zpět na místo.

V 11:30 byla zastavena plavba v okolí Prahy, na severu od Holešovic směrem k Mělníku a na jihu od Modřan k Slapské přehradě. V 11:30 vedení Prahy zároveň ukončilo provoz všech pražských přívozů.

Postupně se uzavírají náplavky v Praze 1, 2 a 5, a to v úseku od nábřeží Ludvíka Svobody po Výtoň v Podskalí. V Praze 5 pak na dvou sjezdech u loděnice nad Palackého mostem.

Deštivé počasí udělalo čáru přes rozpočet i pořadatelům světového romského festivalu Khamoro, který se v Praze právě koná. Na náplavce se měla konat v sobotu festivalová párty. "V tuto chvíli situaci neovlivníme. Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet. Zítra se ukáže. Podle toho pak budeme muset přijmout opatření," řekla mluvčí přehlídky Rena Horvátová. Pod širým nebem se dnes měly konat i taneční workshopy, organizátoři je umístí pod stany. Pod střechu velkého stanu schovají v neděli na náměstí Republiky případně i obří narozeninový dort.

Festival i trhy zrušeny

Podle informací z Facebooku byl zrušen i festival Pivo na Náplavce a sobotní farmářský trh. Organizátoři přesunuli trh z náplavky na náměstí Jiřího z Poděbrad. O náhradním termínu festivalu se jedná.

Pohotovost mají také na lodi Hermes, která slouží jako ubytovna pro bezdomovce. "Hlídáme to, pokud se zvedne Berounka, budeme loď odtahovat," řekla ČTK Ludmila Tomešová z Centra sociálních služeb Praha, které loď provozuje. Pokud bude hladina Vltavy stoupat, loď bude odvezena v sobotu.

"Odbor bezpečnosti a krizového řízení magistrátu je v nepřetržitém kontaktu s Dispečinkem Povodí Vltavy, Českým hydrometeorologickým ústavem a dalšími institucemi a organizacemi a situaci monitoruje," dodala Králová.

Povodí Vltavy začalo na Vltavské kaskádě odpouštět vodu a v důsledku toho se předpokládá nárůst průtoku ve Vltavě v Praze na 470 metrů krychlových za sekundu. Vltava tak překročí 1. stupeň povodňové aktivity, který se vyhlašuje po překročení průtoku 450 metrů za sekundu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Dva mladíci nepřežili v Dobřichovicích pád z továrního komínu

V Dobřichovicích u Prahy spadli v noci na dnešek dva muži z továrního komína. Jeden byl na místě mrtvý, druhý zemřel po převozu do nemocnice. Okolnosti nehody policisté vyšetřují, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Jeden z mužů při pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel. Druhého muže transportoval vrtulník do pražské nemocnice, svému zranění ale později také podlehl," uvedla mluvčí.

Příčinu a okolnosti kriminalisté vyšetřují, k dokumentaci využili i dron. Co muži ve věku 25 a 27 let na komíně dělali, zatím není jasné. V případu byla nařízena soudní pitva.

před 1 hodinou

Českem se v noci na sobotu prohnal silný vítr, bez proudu jsou stále tisíce domácností

Kvůli silnému větru evidovala dnes ráno společnost ČEZ Distribuce víc než 27 tisíc domácností bez elektřiny. Dopoledne se podařilo většinu poruch odstranit, okolo desáté hodiny dopoledne se tak počet míst bez proudu snížil na zhruba 8500 míst, z toho v Pardubickém kraji to bylo asi 4000, v Královéhradeckém 2700 a ve středních Čechách 900.

Na Vysočině je bez proudu dalších 1200 domácností, jimž poskytuje elektřinu společnost E.ON.

Nejčastější příčinnou poruch byl silný vítr lámající stromy a větve, které padaly do vedení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy