záplavy

Při záplavách ve Vietnamu přišlo o život nejméně 18 lidí

Nejméně 18 mrtvých a více než dvě desítky pohřešovaných si za poslední týden vyžádaly záplavy v centrálních oblastech Vietnamu. Evakuováno muselo být 50 000 lidí, desítky tisíc domů byly poškozeny nebo zničeny, informovala agentura DPA.

Povodně vyvolaly silné lijáky z minulého týdne, které zvedly hladiny řek. O víkendu situaci dále zhoršila tropická bouře Linfa. Podle meteorologů by déšť měl pokračovat až do úterý. Vietnam se často potýká s povodněmi a tropickými bouřemi. Loni záplavy a sesuvy půdy vyvolané lijáky zabily ve Vietnamu 132 lidí a 207 dalších zranily.

Zdroj: ČTK

Italské Benátsko postihly přívalové deště a krupobití

Italský region Benátsko (Veneto) postihla v neděli večer silná bouře a přívalové srážky, které zaplavily řadu měst, včetně historického centra Benátek. Některé ulice tohoto města na laguně pokryly kroupy velké jako vlašské ořechy a vichr vyvracel stromy.

V benátském regionu byly nejvíce zasaženy provincie Verona, Vicenza, Padova či Veneto. Podle policie vichr vyvrátil z kořenů či polámal na pět set stromů a "jen zázrakem nebyl nikdo zraněn", uvedl server televize RAI. Šéf regionální vlády Benátska Luca Zaia už vyhlásil stav nouze v oblasti Verony, která byla zasažena nejvíce. Je možné, že ho přes noc rozšíří i na další provincie.

Zdroj: ČTK

Jižní Koreu sužují povodně kvůli monzunovým dešťům, vyžádaly si již 30 obětí na životech

Nejméně 30 obětí už si vyžádaly záplavy způsobené silnými monzunovými dešti, které už přes měsíc sužují Jižní Koreu. Více než 3700 lidí přišlo kvůli nim o střechu nad hlavou a nejméně 12 osob se pohřešuje. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na korejské ministerstvo vnitra.

Voda zaplavila v Jižní Koreji obytné čtvrti i zemědělskou půdu a poškodila stovky silnic a mostů. Na řadě míst jsou hlášeny sesuvy půdy, které zničily řadu domů.

Povodně sužují i metropoli Soul, kde se rozvodnila řeka Han. Ve městě Kwangdžu na jihu země muselo být zrušeno několik místních leteckých spojů poté, co voda zaplavila runvej, informoval server televize Channel News Asia (CNA).

Podle CNA trvají vydatné deště v Jižní Koreji už skoro sedm týdnů a jsou nejdelšími monzunovými dešti v této zemi od roku 2013. Meteorologé očekávají pokračování lijáků i v dalších dnech.

Zdroj: ČTK

Záplavy na východě Afghánistánu si vyžádaly 16 obětí, většina byly děti

Silný liják a následná povodeň zasáhly jednu z hornatých oblastí v provincii Nangarhár. Kromě 16 mrtvých si přírodní neštěstí vyžádalo také čtyři zraněné, poničeny byly desítky domů. Na místo byly vyslány záchranné složky, které pátrají po pohřešovaných a poskytují humanitární podporu zasaženým rodinám.

Zdroj: ČTK

Silné deště sužují Čínu už od června. Největší voda za půlstoletí, shodují se odborníci

Velkou část čínského území zasáhly v důsledku silných dešťů záplavy. Podle agentury AP přišlo o život nebo se pohřešuje 141 lidí a 28 000 domů je poškozeno. Mimořádné silný déšť trvá od června a označuje se za druhý nejvydatnější za více než půlstoletí. Ve více než 400 řekách přesáhla výška hladiny varovnou hranici.

Vysokým stavem vody je zasaženo podle AP téměř celé území pevninské Číny s výjimkou západních oblastí jako Tibet a Sin-ťiang. V povodí nejdelší asijské řeky Jang-c´-ťiang nezaznamenali tak vydatný déšť od roku 1961. Vůbec nejvíc postižená je provincie Chu-pej, odkud se loni rozšířil koronavirus. Materiální škody se odhadují na stovky milionů dolarů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat