Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Informace o obětech ani zraněných nejsou k dispozici.

ČSSD podala ústavní stížnost proti reformě

Jakub Antoš
22. 10. 2007 16:44
Šéf poslanců Hašek ji předal Ústavnímu soudu v Brně
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Infobox

Listina základních práv a svobod, hlava čtvrtá, článek 31:

  • "Každý má právo na ochranu zdraví. Občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči a na zdravotní pomůcky za podmínek, které stanoví zákon."

Brno - Šéf sociálnědemokratického poslaneckého klubu Michal Hašek odpoledne doručil k Ústavnímu soudu v Brně stížnost opoziční ČSSD proti vládní reformě veřejných financí.

Hašek věří ve vítězství. "Vycházíme z předchozích rozhodnutí soudu v obdobných případech." Sociální demokracii se nelíbí především poplatky u lékaře, považují je za protiústavní.

Přestože mají výhrady zejména k zavedení poplatků u lékaře, šanci na úspěch vidí jinde. Za slabinu, která by mohla vadit ústavním soudcům, považují její složitost a nedostatečnou provázanost jejích jednotlivých zákonů.

Napadnutá procedura

"My napadáme procedurální aspekty té tzv. reformy. Vláda splácala nekonzistentní soubor více jak padesáti zákonů. Těsně před projednáváním ve sněmovně předložila mnohastránkový komplexní pozměňovací návrh a nakonec si Senát s občanskodemokratickou většinou odhlasoval, že se tím nebudou vůbec zabývat," říká Hašek. Tím podle něho popřel svoji ústavní funkci.

Z věcného hlediska ČSSD v ústavní stížnosti napadá použití tzv. superhrubé mzdy a platby u lékaře. "Není v pořádku, že zavádí superhrubou mzdu, do které se bude počítat zdravotní a sociální pojištění. To přeci není žádná mzda, to není něco, co dostane člověk jako výplatu na účet," zlobí se předseda poslaneckého klubu.

Platby u lékaře jsou podle jeho názoru protiústavní kvůli tomu, že Ústava zaručuje bezplatnou zdravotní péči na základě pojištění, a tomu odporují navrhované změny.

Nespokojená i senátorka

Lékařskou péči upravuje článek 31, hlava čtvrtá Listiny základních práv a svobod. Ta ovšem uvádí, že občané mají na bezplatnou péči nárok za podmínek, které stanoví zákon. Tedy ne vždy a na každou péči. A právě tento zákon vláda mění.

V polovině září se k proudu nespokojených sociálních demokratů a odborářů přidala i nezávislá senátorka Soňa Paukrtová.

Ta stížnost podle někdejšího vyjádření pro server ceskenoviny.cz zvažuje kvůli tomu, že v senátním hospodářském výboru neuspěla se snahou odstranit z předlohy vládní reformy novely o kategorizaci léčiv a o účetnictví. Zatím ale konkrétní postup nezveřejnila.

 

Dopady reformy

Jak se reforma schvalovala

Analýza:
Náklady na zdraví kvůli poplatkům výrazně stoupnou
Vláda jásá. Prosadila reformy a zůstává u moci
Tabulka:
Kolik po reformě zaplatíte u lékaře?
Živě ze sněmovny: Pro reformy zvedl ruku 101 poslanec
Souhrn:
Podívejte se, jak se změní péče o zdraví
Rebelové z ODS slíbili poslušnost
Analýza:
Sněmovna schválila reformu pro horní dva miliony
Hovorkova rebelie reformou skončila. Rozpočet podpoří
Kalkulačka:
Spočítejte si své daně po reformě
Tlustý vítězí? Koalice v příštím roce upraví daně
Spočítáno:
Většina rodin na reformě prodělá
ČSSD a odbory: Od nového roku začneme reformu měnit
Spočítáno:
Překvapení v reformě: cigarety podraží víc
Zahraniční tisk: Topolánek zvítězil, zůstal ale napůl cesty
 

Právě se děje

Další zprávy