Britský premiér Johnson se cítí lépe, dokáže ujít pár metrů a děkoval personálu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
10. 4. 2020 20:55
Britský premiér Boris Johnson se zotavuje a už dokáže ujít kratší vzdálenost, v pátek to uvedl mluvčí jeho kanceláře. Ministerský předseda je kvůli nemoci covid-19 od minulého týdne v nemocnici. Johnson je podle informací z Downing Street v dobré náladě. Hovořil se svými ošetřujícími lékaři a děkuje celému zdravotnickému personálu za skvělou péči, které se mu dostává.
Britský premiér Boris Johnson při videokonferenci vlády.
Britský premiér Boris Johnson při videokonferenci vlády. | Foto: Reuters

Otec britského premiéra Stanley Johnson v pátek v rozhovoru s veřejnoprávní stanicí BBC uvedl, že si jeho syn navzdory uzdravování musí na návrat do výkonu funkce ještě počkat. Předsedu vlády ve čtvrtek přeložili z jednotky intenzivní péče zpět na běžné lůžko, podle Johnsona staršího ale jeho syn ještě "není úplně za vodou".

"Musí odpočívat. Pokud vím, přesunuli jej z jednotky intenzivní péče, ale nemyslím, že se dá říct, že je teď úplně za vodou," řekl BBC Stanley Johnson. "Musí si dát na čas. Nechce se mi věřit, že se dá po tomhle rovnou vpochodovat do Downing Street a znovu převzít otěže," dodal premiérův otec, kterému je 79 let.

Že se nakazil koronavirem, oznámil pětapadesátiletý Boris Johnson 27. března. Příznaky nemoci covid-19 řadu dní neustupovaly, proto jej minulou neděli převezli do nemocnice.

V pondělí odpoledne se jeho zdravotní stav zhoršil, lékaři jej proto přeložili na jednotku intenzivní péče. Na ní strávil tři noci. Ve čtvrtek večer se premiér vrátil na běžné lůžkové oddělení.

Zemi řídí ministr zahraničí

Mluvčí britského kabinetu ve čtvrtek uvedl, že má ministerský předseda "nesmírně dobrou náladu". Na běžném lůžkové oddělení bude podle něj nyní "v rané fázi rekonvalescence" pečlivě monitorován.

Johnsona v současnosti zastupuje v čele země ministr zahraničí Dominic Raab. Ten ve čtvrtek oznámil, že vývoj v zemi zatím není takový, aby se mohla uvolňovat omezení pohybu obyvatel. Vláda Brity rovněž vyzvala, aby přes Velikonoce zůstali navzdory teplému počasí doma.

Než onemocněl, premiér britské veřejnost oznámil, aby se kvůli pandemii připravila na ztrátu řady svých blízkých.
Než onemocněl, premiér britské veřejnost oznámil, aby se kvůli pandemii připravila na ztrátu řady svých blízkých. | Foto: Reuters

Jeden z členů kabinetu přitom nyní čelí kritice, že sám vládní pravidla porušil. Ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick podle britských médií opustil Londýn, navštívil svůj dům v hrabství Herefordshire a dokonce i své rodiče v hrabství Shropshire. "Rodiče mě požádali, abych jim dovezl některé základní věci, například i léky," uvedl na svou obranu ministr.

V Británii už nemoci covid-19, kterou virus způsobuje, podlehlo 8958 lidí. Jen za pátek jich přibylo 980, což je nejvyšší denní bilance od začátku epidemie. Británie nyní co do počtu úmrtí za jediný den překonala nejtragičtější bilanci v Itálii, kde dosud nejvyšší denní statistika z konce března eviduje 969 mrtvých.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy