Zákaz zkoušení oblečení, zákaz prohlížení knih. To jsou pravidla po otevření obchodů

Živě
Nouzový stav by podle vlády měl být prodloužen až do 25. května, především kvůli centrálním nákupům ochranných pomůcek. Vláda také od pátku zrušila zákaz volného pohybu osob a nově je povolené sdružování až 10 osob. Možné bude i cestování do zahraničí, do Česka budou moci cizinci z EU přijet zejména kvůli obchodním aktivitám. Události kolem pandemie koronaviru sledujeme v on-line reportáži.
Sledujte tiskovou konferenci po jednání Ústředního krizového štábu. | Video: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž

Celkem 48 nakažených koronavirem přibylo během dnešního dne. Na covid-19 dosud zemřelo 214 lidí. Roste ale také počet vyléčených, kterých je dosud 2371.

Zákazníci v prodejnách nebudou moci zkoušet oblečení, nebudou smět prohlížet knihy. Vrácené zboží bude muset být tři dny v karanténě, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

23:35

S nápadem léčit nemoc covid-19 dezinfekcí nebo ultrafialovým zářením zřejmě americký prezident Donald Trump nepřišel jako první. Tyto i další metody, před nimiž vědci a lékaři varují, propagují na internetu zastánci různých konspiračních teorií a "extrémní" skupiny zabývající se "alternativní medicínou".

Po veřejných úvahách na toto téma ze strany šéfa Bílého domu to napsala americká televize NBC News. Deník The Guardian zase zjistil, že Trumpovi před několika dny napsal dopis lídr nejvlivnější americké skupiny, která prosazuje léčbu covid-19 "průmyslovým bělidlem".

20:58

V Itálii, Španělsku a Francii dnes úřady zaznamenaly nejmenší denní přírůstky počtu zemřelých s nemocí covid-19 za poslední měsíc. Po celém světě zemřelo již více než 190 000 lidí, u kterých se prokázala nákaza koronavirem. Nejvíce obětí stále evidují Spojené státy, které jich registrují již přes 50.000. Celkem je globálně přes 2,7 milionu nakažených. Světová zdravotnická organizace (WHO) zahájila globální iniciativu, která má urychlit vývoj a zajistit spravedlivou distribuci léků pro zvládnutí pandemie koronaviru.

19:40

Francie registruje za poslední den 389 nově zemřelých s covid-19, nejméně od konce března. Nadále ubývá počet lidí v nemocnicích i na JIP, píše tisk.

19:39 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš se v úterý v podvečer setká s prezidentem Milošem Zemanem. Na pravidelné schůzce na zámku v Lánech na Kladensku by měli debatovat o záležitostech kolem epidemie koronaviru.

19:34

Několik tisíc dětí zůstalo off-line i v současné době plošné on-line výuky. Někteří nemají potřebné vybavení, jako je počítač a připojení k internetu, jiným zase s výukou nemohou či nechtějí pomáhat rodiče. S řadou rodin se za celé týdny škola vůbec nespojila. Navíc se často jedná o žáky, kteří nestíhali už před nouzovým stavem a současná situace jejich zaostávání ještě prohlubuje.

19:21

Do stanů, kde odborníci testují kolektivní imunitu v souvislosti s pandemií koronaviru, přišlo v Brně do dnešních 18:00 celkem 2211 lidí, tedy téměř polovina požadovaného počtu. Ve věkové skupině 60 až 89 let už výzkumníci naplnili potřebný počet 1000 otestovaných lidí.

19:15

V Praze bylo za první dva dny studie kolektivní imunity proti covid-19 vyšetřeno přes 3000 lidí z 5000 plánovaných. Nejvíc nyní chybí vzorků od dětí, výzkumníci jich potřebují ještě asi 800. Naopak nejméně jsou potřeba vzorky dospělých nad 40 let a seniorů, vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Studie má ukázat, kolik lidí v ČR už nemoc způsobenou novým typem koronaviru prodělalo a mají protilátky. Celkem je v plánu otestovat 27 000 lidí.

19:03

Nových případů nemoci covid-19 přibylo v Praze od čtvrtečního večera sedm na celkových 1668. Je to nejnižší denní přírůstek od 12. března, kdy byla nákaza novým koronavirem prokázaná rovněž u sedmi lidí. Počet vyléčených pacientů vzrostl proti čtvrtečnímu večeru o 55 na 533. Tři lidé s koronavirem v hlavním městě za stejnou dobu zemřeli, jejich úhrnný počet od začátku epidemie tak stoupl na 70.

18:41

Španělská vláda ve čtvrtek svým nařízením stanovila maximální prodejní ceny pro ochranné roušky a dezinfekční gely, aby tím odradila spekulanty. Prodejci a výrobci ochranných pomůcek ale tvrdí, že stát tímto krokem nejspíš dostupnost prostředků ještě sníží, protože mnoha podnikům se už nevyplatí roušky vyrábět ani distribuovat. Podle vládního nařízení se nyní smí roušky prodávat maximálně za 96 centů (26 korun) za kus a 150mililitrové balení dezinfekce za 3,15 eura (86 korun).

18:39

Zoologická zahrada v Praze se návštěvníkům otevře ve standardní otevírací době v pondělí 27. dubna. Počet návštěvníků však bude omezen na 8500 osob denně. Zakoupení vstupenky na místě nebude možné, uvedl dnes ředitel zoo Miroslav Bobek. Vládní opatření proti nemoci covid-19 uzavřela zoo veřejnosti 13. března. Loni do zoo přišlo 1 456 526 návštěvníků, o 8000 více než v rekordním roce 2016.

18:36

V Karlovarském kraji přibylo za poslední den 12 případů nákazy novým typem koronaviru. Od počátku epidemie bylo v kraji nakaženo 300 lidí. Úmrtí v souvislosti onemocněním covid-19 hygienici evidují k dnešku 17, informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková.

18:35

Francouzský soud dnes zamítl odvolání americké společnosti Amazon proti rozhodnutí, že během koronavirové krize může dodávat jen určité produkty. Podle závěru soudu ve Versailles může internetový prodejce ve Francii prodávat jen výrobky informační technologie, kancelářské potřeby, léky, hygienické potřeby, jídlo a potravu pro zvířata. Za jakoukoli jinou dodávku Amazonu hrozí pokuta 100 000 eur (2,73 milionu Kč). Internetový prodejce musí mezitím zlepšit bezpečností standardy s ohledem na pandemii. Znamená to vítězství odborů, které kritizovaly pracovní podmínky ve firmě.

18:33

Norský parlament dnes schválil nový zákon o restrukturalizaci podniků, který umožňuje státní pomoc leteckému přepravci Norwegian Air a mnoha dalším firmám čelícím bankrotu v důsledku epidemie koronaviru, informovala agentura Reuters.

18:28

V hypermarketech podle požadavku ministerstva zdravotnictví k pondělnímu otevření prodejen do 2500 metrů čtverečních nebudou fungovat zkušební kabinky. Jejich provoz je zakázán stejně jako zkoušení oblečení. Prodejci se nařízení přizpůsobí, podle některých obchodníků s oblečením se to však negativně projeví na tržbách.

18:22

V Itálii za poslední den zemřelo 420 pacientů s koronavirem, což je nejnižší bilance od 19. března. Celkem má Itálie téměř 26 000 obětí covid-19.

18:14

Některá úmrtí na covid-19 mohou být podle hlavního epidemiologa pražského Institutu klinické a experimetnální medicíny (IKEM) Petra Smejkala vysvětlena krevními sraženinami. Může jít o plicní embolie nebo mrtvice. Ve čtvrtek americký deník Washington Post (WP) s odvoláním na lékaře v univerzitní nemocnici v Atlantě napsal, že mikroskopické sraženy byly nalezeny u 40 procent tamních nakažených. V Česku lékaři podávají léky zabraňující srážlivosti krve při každé vážné infekci.

18:11

Certifikace sériově vyráběných respirátorů RP95-M má být hotova počátkem května. První várku polomasek nejvyšší třídy dodá firma Cardam ministerstvu zdravotnictví příští týden. Firma zatím vyrábí několik tisíc komponentů denně a ladí poslední úpravy, řekl jednatel firmy Cardam Ondřej Kurkin.Polomasku, na jejíž přípravě se podílelo přes 30 organizací a firem, tvůrci představili minulý pátek. Vychází z modelu CIIRC RP95-3D vyvinutého v březnu na ČVUT. Model vzniká pomocí 3D tiskáren, nelze ho však vyrábět hromadně. U nového typu má být na vstřikolisech připraveno až 10 000 kusů denně. Výroba komponentů začala minulý týden.

17:39

Ve Spojených státech podle Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo s nemocí covid-19 již přes 50 000 lidí. Dosud je v zemi 870 000 nakažených. Spojené státy s 330 miliony obyvatel jsou tak co do počtu nakažených i zemřelých nejhůře postiženou zemí světa.

17:38

Vysoké školy v Česku se připravují na částečné obnovení provozu, které umožnila vláda svým čtvrtečním rozhodnutím. Část univerzit se pro studenty všech ročníků otevře 4. května. Patří mezi ně Univerzita Karlova v Praze nebo brněnská Mendelova univerzita. Pro aktivity studentů v posledním ročníku studia jsou vysoké školy otevřené už od tohoto týdne. Představitelé některých škol kritizují způsob, jakým se o rozhodnutí kabinetu dozvěděli.

17:35

V nemocnicích v Británii zemřelo na následky nemoci covid-19 za posledních 24 hodin dalších 684 lidí. Jedná se o mírný nárůst oproti číslům hlášeným ve čtvrtek, zároveň je to však jeden z nejnižších údajů od 6. dubna. Nově nakažených evidují úřady 5386, což je nejvyšší denní počet za tento týden. S odkazem na data ministerstva zdravotnictví to píše agentura Reuters.

17:29

Počet obětí koronaviru v USA přesáhl hranici 50 tisíc.

17:28

Infekční oddělení prostějovské nemocnice začalo testovat unikátní technologii k nepřetržitému měření tělesné teploty. Vývojáři ji vymysleli v reakci na epidemiologickou situaci s onemocněním covid-19. Smart teplotní senzor má pacient připevněný na těle, takže měření teploty trvá nepřetržitě v reálném čase. Zdravotníci novinku testují jako první v zemi, první zkušenosti jsou více než kladné, sdělila mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

17:16

Liberecká zoo nezvládne od pondělí otevřít pro návštěvníky své venkovní prostory, jak jí to umožňuje rozhodnutí vlády. Nestihne nabrat sezonní pracovníky a navíc dokončuje rekonstrukci povrchů cest v dolní části zahrady, sdělila mluvčí zoo Barbara Tesařová. Předpokládá, že otevřít bude možné příští středu či čtvrtek.

17:15

Univerzita Karlova (UK) od pondělí v plném rozsahu obnoví provoz svých studentských kolejí. Studenti se tak na ně budou moct začít vracet. Plná cena ubytování se jim bude účtovat od 1. května. Pokud budou chtít své ubytování zrušit, budou to moct udělat do poloviny května s patnáctidenní výpovědní lhůtou bez sankcí. Univerzita se také chystá postupně obnovovat provoz svých stravovacích zařízení. Vyplývá to z dopisu rektora Tomáše Zimy fakultám UK.

17:15

U kompenzačního bonusu Pětadvacítka pro živnostníky finanční úřady ke čtvrtečnímu večeru evidují 400 846 žádostí, uspokojeno jich bylo zatím 364 257 za téměř devět miliard. Na tiskové konferenci pod dnešním jednání vlády to řekla ministryně financí Alena Schillerová.

17:14

Opatření proti šíření koronaviru, jako je udržování odstupu, dezinfekce a roušky, budou platit nejméně do konce června, předpokládá náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Pravidla pro roušky by podle nich měla platit pro příští dva měsíce, pak lze uvažovat o jejich rozvolňování například podle místa pohybu.

17:10

Pardubická společnost Medila, která se již podílí na testování vzorků na nový typ koronaviru, v pondělí otevře stan pro odběry. Bude do něj nožné přijet autem bez objednání, lidé při odběru nebudou z vozidla vystupovat, řekla ředitelka firmy Petra Korchová. Zájemci si budou moci zaplatit vyšetření také sami.

17:09

Předseda ODS Petr Fiala se ohradil proti vystoupení Andreje Babiše, v němž kritizoval opozici. "Chaos, lži a husákovské žvanění," napsal.

16:52 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš odmítl veškerou kritiku opozice, podle něj Senát i opozice dělají všechno pro to, aby nemusely občanům nic dát. V emotivní odpovědi na tiskové konferenci odmítl, že by opozici nenaslouchal, podle něj udělala vláda všechno správně. "Nejsem si vědom, že bychom udělali nějakou chybu. Vláda udělala maximum, má jasný výsledek, zachránili jsme tisíce mrtvých," řekl Babiš.

16:49

Francouzská vláda hodlá v souvislosti s plánovaným uvolňováním karanténních opatření zajistit distribuci látkových roušek na více použití pro svoje občany. Prohlásila to v pátek náměstkyně ministra zdravotnictví Agnes Pannier-Runacherová. Nošení roušek na veřejnosti je v tuto chvíli ve Francii jen doporučené. Látkové roušky si nyní mohou kupovat jen soukromé společnosti a místní samosprávy. Ještě před plánovaným zrušením omezení pohybu obyvatel, k němuž by mělo dojít 11. května, by však vláda chtěla uvolnit prodej látkových roušek i pro veřejnost. Dostupné by měly být v lékárnách, supermarketech, trafikách či na internetu za cenu dvou až pěti eur (55 až 137 korun).

16:44

Díky testům PCR odhalili hygienici ve dvou pobytových sociálních zařízeních v Libereckém kraji dva nakažené pracovníky. Rychlotesty u nich přitom na nákazu novým koronavirem neukázaly. Oba pracovníci jsou v domácí karanténě. Pro jistotu otestovali hygienici v obou zařízeních i klienty, s nimiž mohli přijít do styku. U nikoho dalšího testy nákazu neprokázaly, řekl dnes po jednání krizového štábu Libereckého kraje náměstek hejtmana pro sociální věci Pavel Svoboda (ČSSD). Ve kterých domovech se nákaza objevila, říct odmítl.

16:40

České dráhy obnoví od neděle provoz na části dálkových linek. Jde o linky z Prahy do Břeclavi, Chebu, Karlových Varů a na Valašsko. Další linky bude dopravce obnovovat postupně podle poptávky cestujících i objednatelů spojů. Společnost o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Provoz postupně obnovují i ostatní dopravci.

16:39

Banky se zapojí do projektu chytré karantény od počátku příštího týdne. Budou poskytovat údaje k vytváření vzpomínkových map, uvedla jejich asociace.

16:39

"Soud nezpochybnil oprávněnost opatření na ochranu zdraví, ale ne formální stránku. Nemělo by tak hrozit, že by stát někomu nahrazoval odškodné či ušlý zisk," uvedla Schillerová.

16:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Adam Vojtěch uvedl, že postupoval podle zákona o ochraně veřejného zdraví a mimořádná opatření tak vydával za ministerstvo, namísto aby je nařizovala vláda, aby nebyla opatření spojena s prodloužením nouzového stavu. Podle něj tak bylo možné lépe načasovat uvolnění, aby k nim nedošlo naráz po skončení stavu.

16:35

Z vyjádření ministra školství Roberta Plagy na Twitteru vyplývá, že od pondělí bude sice obnoven provoz univerzit, nikoli ale standardní prezenční výuka.

16:31 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Je evidentní, že nemoc bude nadále postupovat populací, důležité je mít ji pod kontrolou, aby nedošlo k nějakému dalšímu výkyvu, jak jsme to viděli v jiných zemích," řekl Vojtěch s tím, že ministerstvo sleduje především procentuální nárůsty a časový trend.

16:26

Národní památkový ústav po čtvrtečním rozhodnutí vlády uspíšit uvolňování opatření proti koronaviru znovu posouvá zahájení své hlavní turistické sezony. Stovka státních hradů, zámků a dalších objektů se otevře 25. května, do zahrad a parků budou moci lidé jít už 11. května, řekla mluvčí NPÚ Jana Hartmanová. Prohlídky objektů se budou konat za dodržení přísných hygienických pravidel. Podle původního plánu vlády z minulého týdne se měly hrady a zámky otevřít až 8. června.

16:25

Lázně znovu přivítají klienty většinou začátkem května. Klienty sice mohou přijímat už od pondělí, ještě ale potrvá, než budou moci opravdu otevřít. Většinou budou připraveny obnovit provoz za podmínek daných vládou nejdřív začátkem května. Provozovatelé rozhodnutí o znovuotevření už koncem dubna nečekali, počítali až se začátkem června.

16:22 Havlíček DVTV

Podle Karla Havlíčka byla ve vládě nejvášnivější debata o otevření obchodních center, k němuž měli výhrady někteří epidemiologové a hygienici. Debata o nich stále probíhá, doplnil premiér.

16:14

Tomáš Petříček zopakoval, že by lidé neměli cestovat za zábavou, relaxací či turistikou.

16:09

Premiér Andrej Babiš uvedl, že veškerá rozhodnutí, která nyní soud zpochybnil, byla učiněna jednomyslně na základě konzultací s právníky jednotlivých resortů. "Naše role byla ochránit zdraví našich občanů, a to jsme zvládli, to je to podstatné," řekl. Ministr zdravotnictví Vojtěch upozornil, že jeho resort má podle zákona právo vydávat mimořádná opatření, související se zastavením šířící se epidemie. Zdůraznil, že nešlo o svévoli státu a že ostatně i soud konstatoval, že šlo o opatření v dobré víře. "Chceme, aby ten rozsudek ještě posoudil Nejvyšší správní soud a vydal nějaký precedens k zákonu o veřejném zdraví," uvedl s tím, že podobná situace nikdy v minulosti nestala.

16:03 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Umožníme, aby lidé, kteří se vrací ze zahraničí a nemají test na covid-19, si udělali test v Česku, a mohli tak opustit karanténu, pokud bude test negativní," uvedl Vojtěch.

16:02

"Pokud lidé odjedou do zahraničí a dostanou se do problémů, budeme jednotlivé případy pečlivě konzultovat a máme také právo na odmítnutí konzulární pomoci," zdůraznil Petříček s tím, že cestovat se má skutečně jen v nutných případech.

16:00

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček uvedl, že cestování do zahraničí je nyní teoreticky možné, ale upozornil, že stále za specifických podmínek. Cestovat se podle něj dá v podstatě pouze autem a je potřeba dbát na to, jaká omezení platí v okolních státech, ať už jde o vpuštění cizinců do země nebo zákaz ubytovacích služeb.

15:58 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že jedinou možností, jak zachovat rozvolňování opatření postupně ve čtyřech vlnách, je prodloužit nouzový stav do 25. května. Okamžité uvolnění všeho by podle něj mělo drtivé epidemiologické dopady.

15:55

Australský hlavní lékař Brendan Murphy se vyslovil proti běžnému nošení podomácku vyrobených roušek ve snaze bránit šíření koronaviru. Na tiskové konferenci po boku premiéra Scotta Morrisona upozornil, že takové roušky často nejsou příliš kvalitní. "Říkáme ještě jednou, že je nedoporučujeme. Máme velmi nízký počet případů a tyto roušky se často nevyznačují příliš dobrou kvalitou," citovala Murphyho agentura DPA. Podle něj roušky jen poskytují falešný pocit bezpečí, což vede k tomu, že lidé nedodržují požadované odstupy.

15:54 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

V rámci programu Antivirus přijalo ministerstvo práce již 39 274 žádostí, z toho asi 31 tisíc je již podepsaných a schválených. Ministerstvo by celkem mělo podpořit více než 100 tisíc pracovních míst. 

15:54

V Belgii zemřelo za posledních 24 hodin dalších 189 lidí s nemocí covid-19. Celkem země s 11,5 milionu obyvatel od počátku epidemie eviduje již 6679 mrtvých. V Nizozemsku, které má o šest milionů obyvatel více než Belgie, za 24 hodin přibylo 112 zemřelých s covid-19, a celková bilance tak činí 4289 mrtvých.

15:52 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

V březnu přibylo podle Maláčové 35 714 nových nezaměstnaných, zároveň odhaduje, že v dubnu jich bude dalších 41 tisíc. V dubnu by tak mohla být nezaměstnanost asi 3,4 procenta.

15:50 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová představila plán rozvolňování sociálních služeb. Od pondělí se začnou rozvolňovat například nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a sociální aktivizační služby, ale pouze distanční formou po telefonu, e-mailu a podobně. Celý plán je k dispozici na webu MPSV.

15:48 Havlíček DVTV

Ministerstvo průmyslu a obchodu také přijalo zvláštní opatření, které umožní automobilce Huyndai návštěvu jihokorejských pracovníků na klíčových pozicích. Jižní Korea je státem, na něj se prozatím nevztahuje možnost přicestování za obchodními účely. MPO je připraveno vyjít vstříc i dalším firmám v podobné situaci.

15:53

Se zahájením uvolňování opatření, která vláda přijala proti koronaviru, souhlasí 69 procent Čechů. Jako nejčastější důvod uvádí, že v opačném případě by krize trvala příliš dlouho a je potřeba zachránit ekonomiku. Naopak 31 procent je proti uvolňování omezujících pravidel. Argumentují zejména obavou z masového šíření nákazy covid-19 a tím, že by se na to země měla nejdříve připravit. Vyplynulo to z průzkumu, který provedla od 17. do 22. dubna agentura Median mezi více než 2000 lidmi. 

15:44 Havlíček DVTV

Ministerstvo průmyslu a obchodu rozdělí malým a středním firmám do 500 zaměstnanců 520 miliard korun a dalších 150 miliard firmám větším, uvedl vicepremiér Karel Havlíček.

15:43

Část zoologických zahrad v Česku se hned v pondělí navzdory vládnímu rozvolnění opatření proti koronaviru neotevře. Vláda podle nich rozhodla nečekaně a některé zahrady například nestihnou spustit prodej vstupenek či připravit hygienická opatření. Venkovní prostory zoo měly být otevřeny podle původního plánu vlády až 25. května a vnitřní až v červnu. Ve čtvrtek ale vláda uvolňování omezení zrychlila, takže zoo mohou venkovní prostory otevřít 27. dubna a vnitřní 25. května.

15:41

Ministryně financí Alena Schillerová ke včerejšímu rozhodnutí pražského soudu uvedla, že soud nezpochybnil věcnou stránku opatření, šlo především o formu. Vláda se podle ní aktivováním nouzového stavu "přepla" do jiného režimu přijímání zákonů, který měla podle soudu respektovat. Proti rozhodnutí je ministerstvo zdravotnictví připraveno podat kasační stížnost.

15:38

Při rozhodování o znárodňování nebo majetkovém vstupu do velkých soukromých společností postižených pandemií Covid-19 by měl být stát velmi uvážlivý až zdrženlivý a postupovat se souhlasem parlamentu. Informovala o tom občanská iniciativa KoroNERV-20.

Stát by podle ní měl být aktivní pouze u systémově významných a pro Česko strategických podniků, jejichž selhání by ovlivnilo významnou část ekonomiky. "Vyvlastnění bereme až jako poslední krok," uvedli členové skupiny.

"Rekapitalizace je nástroj, ke kterému mohou vlády sahat výjimečně. Měla by být jasně stanovena pravidla a exitní strategie. Peníze daňových poplatníků by měly být vynakládány pouze na záchranu strategických podniků, které byly zdravé ještě před krizí," upozornila členka iniciativy Danuše Nerudová.

15:37 Andrej Babiš

Premiér uvedl, že Velikonoce se na počtech nakažených oproti očekáváním nijak výrazně negativně neodrazily. Vláda přesto požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 25. května.

15:36

Nemocnice Znojmo bude od pondělí provádět namísto praktických lékařů rychlotesty potřebné k ukončení karantény u lidí, kteří se například setkali s člověkem s covid-19. Je nutná telefonická rezervace, řekla dnes mluvčí nemocnice Petra Veselá. Nemocnice se na tom dohodla s praktiky, aby tito lidé nemuseli chodit do čekáren praktických lékařů mezi ostatní pacienty. V kraji bylo ráno 416 potvrzených případů nemoci covid-19, dalších asi 200 lidí je v karanténě.

15:35 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš uvedl na úvod tiskové konference po jednání vlády, že se zúčastnil videokonference s několika zahraničními státy. Společně by účastníci měli spolupracovat na výrobě ochranných pomůcek a dezinfekce, aby je nemuseli v budoucnu dovážet z Číny.

15:30

Jen několik hodin po zahájení provozu se uzavřela internetová stránka, na které mohli britští pracovníci kritické infrastruktury žádat o test na koronavirus. Poptávka byla příliš velká, zdůvodnilo problémy ministerstvo zdravotnictví. Podle stanice BBC je nově oprávněno požádat o test až deset milionů lidí.

15:27

V libanonském táboře pro palestinské uprchlíky se potvrdily další čtyři případy koronaviru. Úřady uzavřely vstup do tábora, který se nachází nedaleko východolibanonského města Baalbek, protože panují obavy z dalšího šíření nákazy mezi uprchlíky.

15:22 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Sociální služby budou od 27.4. obnovovat provoz, zatím po internetu. Zařízení začnou fungovat postupně, poslední se otevřou 8.6., oznámila ministryně práce Jana Maláčová.

15:12

V Thomayerově nemocnici v Praze léčí plazmou s protilátkami proti koronaviru tři pacienty s onemocněním covid-19. Všichni tři jsou ve vážném stavu hospitalizováni na anesteziologicko-resuscitační klinice. Dnes to uvedl mluvčí nemocnice Petr Sulek. Léčba plazmou je experimentální metoda, která by mohla pomoci v léčbě pacientů s onemocněním covid-19.

15:04 Ministr vnitra Jan Hamáček

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka bylo rozhodnutí vlády požádat o prodloužení nouzového stavu jednomyslné.

14:54

Opoziční strany chtějí nejprve slyšet argumenty vlády, než se rozhodnou, zda v Poslanecké sněmovně podpoří prodloužení nouzového stavu. Podle předsedy ODS Petra Fialy lze v případě, že důvody kabinetu budou rozumné a opatření maximálně zdrženlivá a s jasným plánem jejich uvolňování, diskutovat o prodloužení o jeden až dva týdny. Vláda chce požádat Sněmovnu o prodloužení stavu nouze do 25. května, nyní platí do čtvrtka 30. dubna.

"Čekám, že vláda s premiérem přijdou do Poslanecké sněmovny, omluví se za zmatky a představí řádně připravený plán. Pokud budou důvody rozumné a opatření maximálně zdrženlivá a budou doprovázena jasným plánem uvolňování, tak se dá diskutovat v rámci ochrany zdraví o prodloužení nouzového stavu o jeden až dva týdny. Bez splnění těchto podmínek ale ne," uvedl Fiala.

Petr Fiala
Petr Fiala | Foto: ČTK
14:45

Léčba rekonvalescentní plazmou od pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19, začne v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze příští týden. Léčba bude určena pro pacienty s těžkým průběhem nemoci. K dnešnímu dni zde bylo provedeno sedm odběrů. V dárcovské databázi má ÚVN téměř stovku vhodných dárců, kteří jsou ochotni pomoci v léčbě dobrovolným darováním své plazmy.

14:50

Podíl ojetých aut prodávaných na splátky se po znovuotevření autobazarů zvýšil na 40 procent z loňských zhruba 32 procent. Průměrná financovaná částka klesla o 10 000 na 195 000 korun. Vyplývá to z údajů sítě AAA Auto.

14:39

V první polovině dubna navštívilo svoji rodinu a známé 40 procent Čechů. Je to mírný nárůst proti březnu, kdy návštěvy absolvovala třetina lidí. Okolo 15 procent dotázaných také v prvních dvou dubnových týdnech chodilo na procházky ve více než dvou lidech. Naprostá většina Čechů nosí roušku, jen zhruba polovina si ale po kašlání a kýchání myje ruce. Vyplývá to z průzkumu agentury PAQ Research.

"Po březnovém velkém útlumu sociálních interakcí a rizikových aktivit nastala v dubnu stagnace či mírné posílení interakcí," uvedla agentura. Na konci března jezdilo městskou hromadnou dopravou deset procent lidí, v polovině dubna 13 procent. Například nakupování v obchodech s více lidmi ale zůstává stále na 67 procentech. Stejně tak nebalené potraviny kupovalo v polovině dubna 52 procent lidí, stejně jako na konci března.

14:36

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně bude mít od začátku opatření zavedených kvůli koronaviru až dosud asi 200 milionů korun ztrátu, pokud jí pojišťovny zkrátí zálohy za nesplněné výkony, řekl ředitel nemocnice Vlastimil Vajdák. Dalších 50 milionů je kvůli omezení služeb jako například lékárny. Podle Vajdáka se bude jednat o případné změně úhradové vyhlášky a snížení hranic minimální produkce výkonů, díky čemuž by nemocnice peníze vracet nemusely.

14:34

Národní knihovna a zřejmě ani mnohé další knihovny v pondělí nestihnou otevřít pro veřejnost, což jim umožnilo nové rozhodnutí vlády. Mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková dnes řekla, že není reálné připravit provoz s ohledem na dodržování hygienických opatření za jeden pracovní den. 

14:22

Na Západočeské univerzitě v Plzni začnou od pondělí konzultace pro studenty všech ročníků, stejně jako to už platí tento týden pro poslední ročníky bakalářského, magisterského a doktorského studia. Desítky studentů, zejména technických fakult, kteří potřebují k výuce univerzitní laboratoře nebo dílny, si mohou předem domluvit docházku do školy. "Nejde o obnovení klasické výuky, pouze se dosavadní režim nově týká i studentů jiných než posledních ročníků," uvedla mluvčí Šárka Stará.

14:21

V domově důchodců Břevnice u Havlíčkova Brodu, kde onemocněli covid-19 všichni obyvatelé i část personálu, se situace zlepšuje. Dva z nynějších 20 klientů se už uzdravili. Dalších 14 má negativní první test, druhé kontrolní testování u nich bude následovat v nejbližších dnech. 

14:19

Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) získá čtyři miliardy korun jako záruky k úvěrům poskytovaným velkým exportním firmám zasaženým v souvislosti s koronavirem. Návrh ministerstva financí dnes schválila vláda. Díky tomu bude možné spustit program Záruka COVID plus. Kabinet bude moci do fondu v případě potřeby schválit další peníze.

14:20

Pivovary rozvolnění pravidel uvítaly, byly by ale rády za plné otevření hospod a restaurací již 11. května, kdy budou moci otevřít předzahrádky, sdělila výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Vláda by podle ní měla zvážit další podporu gastronomického segmentu. "Předpokládáme, že návrat lidí do hospod bude pozvolný a může trvat týdny i měsíce, než se situace vrátí do normálu. Proto i nadále trvají naše obavy, že část restaurací a minipivovarů nemusí současnou situaci ustát a budou nucení natrvalo zavřít," sdělila Ferencová.

14:16

Začínalo to přesně před měsícem téměř jako idylický vztah, ovšem končí to hádkami a střety u Ústavního soudu. Premiér Andrej Babiš a lídři ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN si sice 24. března slibovali, jak v těžkých časech epidemie musí v zájmu země držet pohromadě, ale zůstalo jen u slov. Deník Aktuálně.cz oslovil lídry stran a zmapoval, proč jejich vztah skončil jako vždy ostrými konflikty.

14:08

Moravskoslezské univerzity začaly připravovat nové podmínky, za nichž studenti budou moci od pondělí vysoké školy navštívit. Dalším rozvolněním mimořádných opatření je vláda zaskočila. "Vzhledem k náhlé změně, kterou jsme se dozvěděli ve čtvrtek, univerzita připravuje nové podmínky pro vstup studentů na její půdu. Tentokráte, ne jen pro závěrečné, ale všechny ročníky, avšak stále za určených podmínek," uvedla mluvčí univerzity Petra Halíková.

13:50

Hygienici potvrdili na Vysočině čtyři nové případy nemoci covid-19. Od začátku koronavirové epidemie se na Vysočině nakazilo 170 lidí, nejvíc na Havlíčkobrodsku, vyplývá z informací na webu krajské hygienické stanice. Vyléčených je v kraji 54 lidí, tři lidé s nemocí covid-19 zemřeli.

13:40

Do konce dubna platí mimořádná opatření u Krajského soudu v Ústí nad Labem. Od května se počítá s postupným návratem do normálního režimu, řekl mluvčí soudu Jiří Barč. Řada soudních jednání byla kvůli opatřením proti koronaviru přesunuta, mimo jiné s ohledem na vyšší věk přísedících. Nové termíny některých jednání ještě nejsou dány.

13:31 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vláda schválila materiál ministerstva zdravotnictví, na základě kterého požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, uvedl Jan Hamáček.

13:30

Společnost Nemocnice Pardubického kraje, pod niž patří pět krajských nemocnic, vyčíslila propad výnosů za březen způsobený pandemií koronaviru na 87 milionů korun. Omezení přitom začala platit až v polovině měsíce, řekl dnes generální ředitel společnosti Tomáš Gottvald. Jak se bude vyvíjet hospodářská situace nemocnic do konce roku, není podle něj zatím jasné.

13:22

Městská knihovna v Praze začne s postupným otevíráním poboček až od 4. května. Na stejné úrovni jako před vypuknutím pandemie by služby měly být v pondělí 8. června. Instituce to uvedla na webu. Mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková řekla, že přesný plán otevírání zatím není jasný a bude se o něm rozhodovat v nejbližší době.

13:19

Pendleři, kteří budou moct jezdit od pondělí do ciziny za prací každodenně, zatím nevědí, jaké testy na koronavirus mají mít a kdo je bude dělat a platit. Čekají na jasný manuál od ministerstev. Největším současným problémem je, že nikde není nic popsáno, pouze na základě nějakých televizních vystoupení různých ministrů policie usoudí to či ono a potom to či ono vyžaduje, a ne úplně konzistentně na všech místech stejně, řekl dnes Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic zastřešujícího lidi, kteří jezdí za prací do sousedních zemí, z celého Česka.

13:19

Nemocnice Na Bulovce zprovoznila ambulance a poskytuje jednodenní a akutní péči, zatím však neprovádí plánované operace. S tím se čeká na rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, které by mělo přijít každým dnem. Nemocnice zároveň zkracuje provozní dobu testovacích pracovišť na covid-19. Fungovat nyní budou od 8 do 18 hodin.

13:16

V pořadí třetí kontaktní centrum pro lidi bez domova od dnešního odpoledne funguje v prostorách bývalých kasáren v Brně-Židenicích. "K dispozici je tady čisté oblečení, sociální zázemí i stravování. Město zajistilo potřebné připojení vody a elektřiny, kontejnerové sprchy i toalety a venkovní posezení včetně stanu pro případ nepříznivého počasí," uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

13:15

Části Univerzity Karlovy zřejmě obnoví v omezené míře výuku a další činnost až od pondělí 4. května, a nikoli už 27. dubna, jak předpokládá rozhodnutí vlády ze čtvrtka. Příští týden by se fakulty měly rozhodnout, jakým způsobem budou aktivity pro omezený počet lidí organizovat. Až od dalšího týdne by měly fungovat ve všech fakultách, uvedl mluvčí univerzity Václav Hájek. Česká zemědělská univerzita v Praze (ČZU) podle mluvčí Karly Mráčkové rozhodnutí vlády respektuje a bude podle něj postupovat.

13:13

Rakousko nadále pokračuje v trendu jen mírných nárůstů počtu případů nákazy koronavirem. V zemi se za posledních 24 hodin nemocí covid-19 nakazilo 69 lidí, dohromady 15 071. Počet úmrtí se zvýšil na 530, což je o osm více, než rakouské ministerstvo zdravotnictví uvádělo ve čtvrtek dopoledne.

Rakouské úřady dnes oznámily také podmínky, za nichž bude v květnu a červnu obnovena výuka. Třídy budou rozděleny na poloviny, které budou do školy chodit v jiné dny.

13:06

Chebsko by mohlo být zařazeno do další vlny testování, které má ukázat míru kolektivní imunity proti koronaviru v populaci. Okres patří mezi nejvíce zasažené onemocněním covid-19 v zemi. O co nejširší testování usiluje hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis (ANO), který už na toto téma mluvil s náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou.

12:58

Zabijačku, která se před týdnem uskutečnila u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, vyhodnotili policisté jako přestupek. Spočívá podle nich v porušení zákazu shromažďování povoleného počtu osob.

12:57

Dopravce RegioJet zvyšuje od příštího týdne počty vlakových a autobusových spojů. Na konci týdne by jich mělo být v provozu asi 60 procent z běžného stavu, nejpozději od června by pak spoje měly jezdit v plném rozsahu, oznámil dnes v tiskové zprávě mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Dopravce zaregistroval zvýšený zájem o cestování - oproti minulému týdnu přibližně o 30 procent.

12:52 Andrej Babiš

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) neřeší a ani nechce řešit krátkodobé výjezdy mimo Česko, například na nákupy či výlety. Hromadná turistika nefunguje a Češi by měli utrácet doma, řekl předseda vlády Českému rozhlasu Radiožurnál, když popisoval uvolnění volného pohybu, jak o něm ve čtvrtek večer rozhodla vláda. Podle rozhodnutí kabinetu se při návratu musí člověk prokázat maximálně čtyři dny starým negativním testem na koronavirus.

Babiš poznamenal, že test stojí ke třem tisícům korun, což prodražuje výjezdy za hranice kvůli nákupům. Poznamenal také, že cestování je složité kvůli omezením v dalších zemích. "Nepustí vás," uvedl s tím, že rozvolnění je spíše teoretické, protože "prakticky se de facto nedostanete nikam", například Chorvatsko cizince nepřijímá, do Rakouska je třeba test. Prakticky tak podle premiéra čtvrteční rozhodnutí vlády míří mezi techniky a další zaměstnance, kteří musí vyjet kvůli výrobě a obchodu.

12:46

Krajský domov seniorů U Biřičky v Hradci Králové začal testovat čističky vzduchu, které by měly být schopné zachytit bakterie a viry včetně nového koronaviru. Téměř 30 zařízení domovu zapůjčila firma Ecoone Europe z Rožnova pod Radhoštěm, která je vyvinula, řekl mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. Domov U Biřičky je s 340 lůžky největším pobytovým zařízením v síti sociálních služeb kraje. V kraji dosud nebyl u žádného seniora ani u zaměstnanců v domovech důchodců zjištěn koronavirus.

12:41

V Polsku oproti čtvrtku vzrostl počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem, nákaza se nově potvrdila u 248 lidí. Předchozí den to bylo 177.

Slovensko mezitím oznámilo, že se nákaza prokázala u dalších 35 lidí. Jedná se o výrazný pokles oproti 81 zjištěným infekcím o den dříve, kdy však země vykonala rekordní počet testů.

12:39

Univerzita Hradec Králové (UHK) je na další vlnu rozvolnění protikoronavirových opatření připravená a nadále upřednostňuje virtuální formu komunikace se studenty. K prezenčním konzultacím přistupuje výjimečně, řekli dnes zástupci UHK. "Včerejší rozhodnutí vlády nás překvapilo a zaskočilo, neměli jsme o tom dopředu žádné informace. Překvapuje nás cesta, jakou se vysoké školy o přijatém rozhodnutí dozvídají," řekl mluvčí univerzity Jakub Novák.

12:38

Uvolnění cest do zahraničí, o kterém ve čtvrtek rozhodla vláda, se veřejné dopravy zatím nijak nedotkne. Mezinárodní autobusové i vlakové linky pro převoz cestujících jsou totiž nadále kvůli šíření koronaviru zakázány, řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Připustil, že při dalším vývoji epidemiologické situace může být zákaz zrušen. Dopravci tak zatím nemohou obnovit své mezistátní linky, pro jejich případné znovuzavedení žádají harmonogram.

12:37

Iniciativa Spolu silnější, která podporuje projekty pomáhající lidem zapojeným do boje s koronavirem, vybrala přes milion korun. Nyní chce propojením restaurací a místních komunit zajistit obědy pro děti z rodin v těžké životní situaci. Na tiskové konferenci to dnes řekl její zakladatel Petr Pavel. Za necelé tři týdny existence iniciativa podpořila 16 projektů, mezi které rozdělila téměř půl milionu korun od více než 500 dárců. Jejím cílem je shánět peníze a následně podpořit dobrovolníky, kteří například vyrábí ochranné pomůcky. Na transparentní účet mohou lidé přispět přes webové stránky spolusilnejsi.cz. Hlásit se na nich mohou zároveň lidé nebo organizace, které potřebují pomoc.

12:32

V reprezentativním vzorku dobrovolníků, kteří se zapojili ode dneška do testovací studie na Olomoucku, chybí ještě několik set seniorů. Odborníci se je pokusí doplnit z řad lidí, kteří přijdou na odběrová místa v Olomouci, Litovli a v Uničově mimo rezervační systém, případně se pokusí pro seniory v krajském městě zřídit ještě jeden speciální termín, řekl dnes ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch. Na Olomoucku by mělo být testováno dohromady téměř 7000 lidí.

12:31

Předseda Senátu Miloš Vystrčil na svém Twitteru naznačil, že se mu počínání vlády v posledních dnech zdá bezhlavé a chaotické.

12:28 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra na svých webových stránkách dnes zveřejnilo podmínky, za kterých mohou lidé nyní překročit hranice České republiky. Usnesení také rozšiřuje kategorie cizinců, kteří mohou do ČR vstoupit. Nově mohou za určitých podmínek přicestovat občané EU za účelem výkonu ekonomické činnosti nebo studenti vysokých škol ze zemí EU. Podle zjištění ČTK se ale opatření na hranicích se zatím nemění. Zátarasy, které tam nyní jsou, bude podle informací od policie odstraňovat armáda, až to dostane příkazem.

12:25

S rychlým uvolňováním opatření podle informací Radiožurnálu nesouhlasí šéf epidemiologického týmu ministerstva zdravotnictví Rastislav Maďar. Podle Maďara to může zhoršit situaci v zemi a opět zbrzdit ekonomiku.

12:22

V Česku se kvůli opatření proti šíření koronaviru zrušilo či přerušilo natáčení zahraničních štábů zhruba za pět miliard korun. V případě výroby českých filmů, dokumentů a animované tvorby je zatím zrušeno nebo přerušeno natáčení v hodnotě 500 milionů korun. Ve svém materiálu, který mapuje dopady koronaviru na audiovizuální průmysl, to uvedlo několik oborových sdružení. Navrhují v něm také opatření, která by mohla dopady zmírnit. Kromě finanční pomoci požadují také co nejdříve otevřít kina za dodržování bezpečnostních podmínek, jako třeba omezený počet diváků na jeden sál a nošení roušek. Požadují také co nejdříve umožnit natáčení bez roušek.

12:20

Vytíženost krizových a poradenských linek vzrostla kvůli epidemii koronaviru o stovky procent. V prvních týdnech operátoři řešili hlavně dotazy k nákaze a pomáhali s orientací v měnících se zákonech a nařízeních. V posledních týdnech roste počet volajících, kteří mluví o zvyšujícím se psychickém tlaku vyplývajícím z izolace, informoval mluvčí Charity ČR Jan Oulík.

12:13

Možnost bohoslužeb s omezeným počtem lidí bude náročná zvláště ve velkých farnostech. Velmi těžké totiž bude určit klíč pro výběr věřících přítomných na bohoslužbě. Řekl to farář Vítězslav Řehulka z farnosti v Ostravě-Zábřehu. Po uvolnění mimořádných opatření je možné ode dneška sloužit bohoslužby s účastí do 15 lidí a za zpřísněných hygienických pravidel. Původně bylo rozvolnění plánováno na pondělí, ale vláda ho na čtvrtečním jednání posunula. Dosud se věřící kvůli zamezení šíření koronavirové nákazy nemohli bohoslužeb přímo účastnit.

12:09

Španělsko registruje za poslední den 367 úmrtí lidí s covid-19, je to nejméně za předchozí měsíc. Počet uzdravených za den je dnes poprvé vyšší než počet nově potvrzených případů nákazy. Celkem už ve Španělsku podle ministerstva zdravotnictví zemřelo 22 524 lidí nakažených koronavirem a 92 355 pacientů se z nákazy uzdravilo.

12:03 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Nemám problém s tím, aby se vrátil standardní režim na Úřad vlády. Když jsme spolu celé dny zavření ve sněmovně, tak bychom nějaké novináře snad zvládli," odpověděl Hamáček na dotaz Aktuálně.cz, zda bude opět rozšířen seznam médií, která se budou moci dostavit na tiskové konference vlády.

12:01 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vláda opět prodloužila kontroly na hranicích s Německem a Rakouskem o 20 dnů, řekl ministr vnitra Hamáček. Potrvají tak do půlnoci 14. května.

11:59 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra má objednávky ochranných pomůcek do prvního týdne v květnu. Pracovní skupiny Ústředního krizového štábu mají předložit rámec následného zajišťování pomůcek. Na dnešní tiskové konferenci po jednání pléna štábu to řekl jeho šéf a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kloní se k tomu, aby za standardního režimu klíčovým orgánem zodpovídajícím za nákupy, skladování a distribuci zdravotnického materiálu byla Správa státních hmotných rezerv.

11:58

"Z turistických důvodů momentálně nelze cestovat skoro nikam," doplnila Novotná s tím, že je otázkou, jak se bude situace vyvíjet.

11:56 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Nemáme tady policejní stát, nebudeme nikomu bránit, aby vyjel na dovolenou," řekl Hamáček s tím, že cestování z Česka je povoleno a lidé si musí na svou zodpovědnost zjistit, zda je určitá země přijme. Země nebude muset mít podobnou epidemiologickou situaci, jak před časem uváděl Roman Prymula, doplnil.

11:50 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Kolektivní sportování je možné, ale na uzavřených sportovištích. Asi nikdo neočekává, že se teď otevřou zápasy ve volejbale, ale individuální sportování povoleno je," řekl Hamáček.

11:46

Převážně s negativním výsledkem na covid-19 odcházejí zatím z odběrových stanů v Olomouci, Litovli i Uničově lidé, kteří se jako dobrovolníci ode dneška zapojili do testovací studie sledující promořenost populace. Podle ředitele Ústavu molekulární a translační medicíny Mariána Hajdúcha se zatím protilátky u testovaných podle prvotních výsledků neobjevily. Právě vědci by ale uvítali, kdyby procento lidí, kteří bez příznaků onemocnění prodělali a mají už vytvořené protilátky, bylo podstatně vyšší.

11:46 Ministr vnitra Jan Hamáček

Hamáček zdůraznil, že stále platí, že není povoleno překračovat hranice mimo uvedené hraniční přechody.

11:44 Ministr vnitra Jan Hamáček

Na hranicích budou požadovány testy PCR, nikoli rychlotesty, oznámil Hamáček.

11:43 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ačkoli je nyní dovoleno se na veřejnosti shromažďovat v počtu deseti osob, dále není možné se shlukovat například u okének trafik nebo rychlých občerstvení. "Stále platí doporučení, že lze konzumovat nápoje jen v odstupu 10 metrů od stánku," řekl Hamáček.

11:40 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra nebude zajišťovat testy na koronavirus pro Čechy v zahraničí, oznámil ministr vnitra Jan Hamáček.

11:38

Občané EU mohou do Česka od pondělí nově přijíždět v rámci ekonomické činnosti v rámci 72 hodin, například na jednání. Přijet mohou občané EU i na delší dobu, například pracovníkům sezónního zaměstnávání umožněn vstup bude. Budou ale muset splnit řadu podmínek, kromě negativního testu na koronavirus se jich také týká omezení volného pohybu. "Není to úplně tak, že každý z Evropské unie si může přijet kdy chce na území ČR," řekla Pavla Novotná, ředitelka odboru migrační politiky.

11:31 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Do České republiky bude moct od pondělí vstoupit ten, kdo se při vstupu prokáže negativním testem ne starším než čtyři dny," uvedl Hamáček. Pokud jej nebude schopen předložit, občany České republiky čeká čtrnáctidenní karanténa. Výjimky jsou například pendleři, kteří musí předkládat negativní test jednou za dva týdny. Cizinci bez testu vpuštěni až na výjimky nebudou.

11:27 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Vláda se včera shodla, že dnes požádá o prodloužení nouzového stavu," řekl po jednání krizového štábu Jan Hamáček. Štáb dnes jednal o změně režimu rozdělování zdravotnických pomůcek do normálu. "Snahou je využít systém tak, jak by měl fungovat normálně," uvedl Hamáček.

11:24

Sněmovna by mohla o prodloužení nouzového stavu v České republice jednat v úterý 28. dubna. V České televizi to dnes řekl předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Chtěl by jednání v omezeném režimu, kterého by se neúčastnilo všech 200 poslanců. Nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii koronaviru nyní platí do 30. dubna.

Žádost pro sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 25. května by dnes měla podle očekávání schválit vláda. "Více méně předpokládám, že přijde žádost o prodloužení nouzového stavu. A za této situace zkusím v co nejrychlejším čase svolat schůzi Poslanecké sněmovny," řekl Vondráček. "Jestliže vše půjde podle toho, tak jak předpokládám, tak by se jednalo o úterý 28. dubna," dodal.

11:18

Předseda ČSSD Jan Hamáček je protřelý politik. Před vstupem do nejvyšších pater správy státu vedl mladé sociální demokraty. Do každodenního hledáčku médií se dostal v roce 2013, když podpořil Bohuslava Sobotku v čele ČSSD a získal funkci předsedy sněmovny. Podívejte se v krátkosti, co předcházelo jeho politickému vrcholu v roli šéfa Ústředního krizového štábu.

11:13

Předseda Pirátů Ivan Bartoš podal podnět k Nejvyššímu kontrolnímu úřadu a Finančnímu analytickému úřadu kvůli nákupům respirátorů ministerstva zdravotnictví.

11:05

I když vláda ve čtvrtek umožnila veřejným knihovnám znovu otevřít už od pondělí 27. dubna, Městská knihovna v Praze začne s postupným otevíráním poboček až o týden později. Na stejné úrovni jako před vypuknutím pandemie by služby měly být v pondělí 8. června. Instituce to uvedla na webu. Mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková řekla, že přesný plán otevírání zatím není jasný a bude se o něm rozhodovat v nejbližší době.

11:00

Senátoři STAN s ohledem na rozhodnutí vlády otevřít hranice zastavili přípravu návrhu, aby Ústavní soud zrušil původní nařízení, kterým vláda zakázala kvůli pandemii koronaviru vycestovat z Česka. 

10:50

Podle předsedy ODS Petra Fialy chybí otevírání hranic jasný plán.

10:47

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková se kvůli letošním přijímacím zkouškám na střední školy obrátila na ministra školství Roberta Plagu (ANO). Pravidla nastavená kvůli koronavirové pandemii podle ní nechávají několik nezodpovězených otázek a pochybností. V tiskové zprávě to dnes uvedl Stanislav Biler z Kanceláře veřejného ochránce práv.

Zástupkyně řeší ohledně přijímání žáků na střední školy několik podnětů, kdy stěžovatelé nesouhlasí s některými nově zavedenými pravidly. Jde především o stanovení jednoho termínu přijímací zkoušky místo dvou a dále o nemožnost odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí ke studiu.

10:45

S nemocí covid-19 zemřelo na světě již více než 190 tisíc lidí. Vyplývá to z údajů agentury AFP i americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie dlouhodobě sleduje. Nejvíc obětí hlásí Spojené státy, které se blíží k hranici 50 tisíc mrtvých. V tragické bilanci následuje šest evropských zemí: Itálie, Španělsko, Francie, Británie, Belgie a Německo.

10:43

Vláda by měla cestovnímu ruchu nyní pomoci vyjednáním dvoustranných dohod se zeměmi s nízkým rizikem nákazy. Měla by docílit toho, aby Češi mohli cestovat bez povinnosti karantény a pro cizince byla stanovena jasná pravidla, jak se v Česku mají chovat a pohybovat. V první vlně dvoustranných dohod by mohlo být Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Slovinsko a Maďarsko, kam by mohli lidé vyrazit za příznivé situace třeba už začátkem července. V pátek to řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.

10:31

Počet osob infikovaných v Rusku se znovu výrazně zvýšil, koronavirem se za posledních 24 hodin nakazilo víc než 5800 lidí. Podle sdělení operativního štábu boje s nákazou je v zemi téměř 69 tisíc nakažených. V předchozích třech dnech se přitom denní nárůst infikovaných snižoval z 5600 na zhruba 4800.

10:19

Irské aerolinky Ryanair v zimní sezoně zřejmě zruší deset až 20 procent pracovních míst. V rozhovoru s německým listem Handelsblatt to dnes řekl šéf podniku Michael O'Leary. Šéf největší nízkonákladové letecké společnosti v Evropě to zdůvodnil předpokladem, že v zimě se kvůli dopadům koronaviru bude ještě létat méně než v předchozích letech. Ryanair loni zaměstnával zhruba 17 500 lidí.

10:17 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Aktuální harmonogram uvolňování opatření si můžete prohlédnout na stránkách ministerstva zdravotnictví:

10:13

Za první den studie kolektivní imunity, která má zjistit výskyt nemoci covid-19 v populaci, bylo v Praze, Brně a Litoměřicích otestováno 3892 lidí. Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) zveřejnil první data o počtech otestovaných ke čtvrteční 18:00, následný součet k 23:00 ukázal ještě asi o 600 testů víc. Dnes začalo testování také v Olomouci, Uničově a Litovli. Na dalších místech se vydávají pořadová čísla, aby lidé nemuseli hodiny čekat ve frontách. Za první den se tak zvládla asi sedmina potřebných testů. Mimopražská testovací místa se otevřela v 8:00, pražská v 10:00.

10:06

Britský premiér Boris Johnson se uzdravuje z nemoci covid-19, o jeho návratu do čela vlády se ale zatím nerozhodlo. V rozhovoru se stanicí Sky News to dnes řekl ministr zdravotnictví Matt Hancock. Zpravodajský web listu The Daily Telegraph přitom ve čtvrtek napsal, že se Johnson chystá vrátit do Downing Street už v pondělí.

Britský premiér Boris Johnson při videokonferenci vlády. V izolaci byl kvůli onemocnění covid-19.
Britský premiér Boris Johnson při videokonferenci vlády. V izolaci byl kvůli onemocnění covid-19. | Foto: Reuters
10:04

Provoz pomalu obnovuje také Fakultní nemocnice Brno.

10:05

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v rozhlase potvrdil, že země od května uvolní plošné omezení volného pohybu osob. O brzkém zmírnění některých opatření souvisejících s pandemií covid-19 premiér hovořil již na začátku týdne. Země rovněž podle Orbána očekává rychlé oživení ekonomiky

10:02

Pronajímatelé chat a chalup v Česku žádají vládu, aby povolila provoz těchto ubytovacích zařízení už od 1. května. Pro některé z nich je poskytování ubytování hlavním zdrojem příjmu. Pokud obnoví provoz až 25. května, jak předpokládá aktuální harmonogram uvolňování vládních opatření proti šíření koronaviru, bude to mít pro řadu z nich katastrofální následky. Ještě ve čtvrtek to mělo být až 8. června.

09:52

U stanů na testování kolektivní imunity v Brně na Moravském náměstí a u kampusu fungují pořadová čísla a lidé jsou oproti čtvrtku klidnější. Na Moravském náměstí jsou i koridory, je tam 150 až 200 čekajících, u kampusu je asi stovka lidí. Na situaci dohlíží vojenská a městská policie.

09:39

"V souvislosti s ukončením platnosti opatření omezujícího možnost vycestování z území ČR ministerstvo zahraničních věcí i nadále doporučuje cestovat do zahraničí jen v naléhavých a nezbytných případech, a to zejména z důvodu rozsáhlých restriktivních opatření a omezení, která jsou v současné době aplikovávána většinou zemí, a dále s ohledem na výrazné komplikace v dopravě," uvedla česká diplomacie.

Lidem, kteří se rozhodnou cestovat do zahraničí, doporučuje ověřit na ambasádě daného státu, jaké podmínky platí pro vstup do země a pobyt v ní. Čechům také doporučuje zaregistrovat de do dobrovolné databáze Drozd, díky níž může ministerstvo zahraničí cestovatele kontaktovat v případě, že by v zemi nastaly problémy.

09:35

Radnice Prahy 4 otevře od pondělí 25. května mateřské a základní školy. Všechny mateřské školy zřizované městskou částí budou v provozu také v červenci. Rodiče radnice ale vyzývá, aby děti do školek dávali pouze v nezbytných případech. Školy a školky byly kvůli pandemii covid-19 uzavřeny v březnu v celém hlavním městě.

"Současné období je pro nás všechny, a zejména pak pro rodiny s malými dětmi, velmi náročné, a proto věřím, že svým rozhodnutím pomůžeme zejména pracujícím rodičům, kteří nemohou využívat takzvaný home office. Zároveň ale apelujeme na všechny rodiče, aby pečlivě zvážili docházku svých dětí a využívali ji v nezbytně nutných případech, kdy musí být na svých pracovištích," uvedla starostka Irena Michalcová (ANO 2011).

09:22

Ministerstvo zahraničí nadále doporučuje do zahraničí necestovat, i když je překročení hranic povolené. Upozorňuje na omezení v jiných státech a na komplikace v dopravě.

09:13

Lázně mohou od pondělí opět začít přijímat pacienty na léčebnou rehabilitační péči. Podle prezidenta Svazu léčebných lázní a ředitele Lázní Jáchymov Eduarda Bláhy ale reálně ještě nějakou dobu potrvá, než budou moct lázně opět otevřít. A pokud ano, tak ve velmi omezeném režimu, řekl.

"Jsou to zatím jen pacienti, žádná jiná, hotelová, wellnessová služba zatím možná není. Takže je to jen pro některá zařízení a v omezeném rozsahu. A protože v podstatě nová poptávka po lázních nyní neexistuje a nikdo to nečekal, že to půjde takto rychle. Jediné, co budeme dělat, je, že budeme sahat po návrzích (na léčebnou péči), které máme a které byly odložené, a budeme s těmi lidmi domlouvat, kdy přijedou. Určitě neotevřeme kvůli jednomu nebo dvěma lidem," řekl Bláha.

09:11

Důvěra v ekonomiku zaznamenala v dubnu největší pokles od začátku sledování ČSÚ. Klesla o 19,6 bodu na 74,8 bodu. Důvodem je pandemie koronaviru.

09:07

"Za následky svých rozhodnutí je odpovědná vláda, která vydala předpisy, které neodpovídají zákonům. Soud je od toho, aby posoudil, jestli to či ono odpovídá právu. A když to právu neodpovídá, má povinnost konat," myslí si někdejší ministr zahraničí a poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg.

08:50

Zhruba stovka lidí obklopila dnes ráno odběrová místa v Olomouci, kde se mohou ode dneška lidé zapojit do testovací studie v souvislosti s onemocněním covid-19. Řada z nich zde čekala už hodinu před otevřením. Přišli i lidé, kteří se neregistrovali do rezervačního systému, podle armády se však na ně dnes nedostane. Mimo rezervaci zdravotníci otestují jen seniory, řekla jedna z armádních koordinátorek Lenka Irhovská.

Zdravotníci na dvou odběrových místech v Olomouci jsou schopni za 15 minut otestovat deset lidí, za hodinu by jich tak mělo být 40. "Budeme tady od 08:00 do 18:00, během dne bychom tady měli otestovat 400 lidí," uvedla kapitánka Irhovská.

08:45

Aktuální čísla k pátečnímu ránu: Celkový počet nakažených stoupl na 7188. Zemřelo 213 lidí, 2186 se uzdravilo.

08:42 Roman Prymula.

O tom, že do června se s rouškami nic nezmění, mluvil Prymula také v Rádiu Z. Uvedl ale, že nošení roušek se může "v letních podmínkách" dříve rozvolnit ve venkovním prostoru. "Co se týká budov, městské hromadné dopravy a podobně, tak tam si myslím, že s tím ještě budeme muset vydržet," řekl.

"Tady zatím k nějakému výraznému urychlení nedojde," řekl Prymula v ČT ke školám. Zmínil konzultace s ministerstvem školství a přípravu škol na zvláštní režim kvůli udržování preventivních opatření.

08:39 Roman Prymula.

Opatření proti šíření koronaviru, jako je udržování odstupu, dezinfekce a roušky, budou platit nejméně do konce června, předpokládá náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. V České televizi dnes uvedl, že kvůli dodržování těchto omezení se nezrychlí otevírání škol, protože školy musejí s dodržováním těchto pravidel počítat.

Prymula řekl, že dosavadní omezení zavedená kvůli nákaze vláda rozvolňuje s podmínkou dodržování tří pravidel: udržování odstupu, nošení roušek a dezinfekce. "To jsou tři základní parametry, které tam budou," podotkl. "Myslím si, že to bude platit nejméně do konce června," doplnil. Nynější rozvolňování má podle něj při zachování těchto pravidel ukončit opatření, která dramaticky poškozují ekonomiku.

08:35

Řada evropských zemí se chystá uvolnit opatření proti koronaviru, některé s tím už začaly. Česká vláda se chystá postupně rušit přísná opatření během května, zatím ale mezi nimi nebude otevření hranic. Epidemiologové a lékaři, kteří se problematikou profesionálně zabývají, mají však různé názory na to, zda to nejhorší máme za sebou a jestli virus nadále představuje velkou hrozbu.

08:26

Prodej domácích rychlotestů na koronavirus české ministerstvo zdravotnictví dosud nepovolilo. Nakupovat je mohou pouze zdravotníci. Navzdory hrozbě vysokých pokut jsou však rychlotesty na internetu k sehnání. Deník Aktuálně.cz vyzkoušel, jak tento trh na hraně zákona funguje. A to včetně vyzkoušení testu na figurantovi, který nemoc prodělal

08:20

O formě přijímacích zkoušek či maturit se v Česku stále jedná, možnou inspiraci ale můžou orgány hledat v Hongkongu. Tam dnes začaly zkoušky, které rozhodnou o přijetí na univerzity. Očekává se, že se jich zúčastní 52 000 studentů. Zkoušky potrvají do 27. května a všichni, studenti i zkoušející, musí mít roušky, před vstupem do místnosti se jim měří teplota a musí si také omýt ruce dezinfekcí.

Zkušební místnosti byly kvůli epidemii způsobené koronavirem upraveny tak, aby studenti od sebe seděli nejméně v metrové vzdálenosti.

08:05

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer na pravidelné tiskové konferenci uvedl, že takzvané sociální distancování nařízené kvůli koronaviru by mohlo platit do začátku léta. Šéf Bílého domu také poznamenal, že velmi brzy bude vakcína, ale bohužel následné klinické testy budou ještě nějakou chvíli trvat. Informovala o tom agentura Reuters.

"Máme spoustu brilantních mozků, které na tom pracují…Bohužel nejsme příliš blízko k testování, až začne testování, bude to určitý čas trvat, ale zvládneme to," řekl prezident k vývoji vakcíny s tím, že probíhá v USA, Německu, Spojeném království či Číně. Uznávaný epidemiolog z krizového štábu Bílého domu Anthony Fauci dříve uvedl, že nová vakcína by mohla být schválena za 12 až 18 měsíců.

08:03

Filipínský prezident Rodrigo Duterte do 15. května prodloužil zákaz vycházení v hlavním městě Manile a přilehlých oblastech. Jedno z nejpřísnějších protikonavirových opatření na světě se tím podle agentury Reuters prodlouží na osm týdnů. Zpřísnit se mají také opatření v částech Filipín, kde se potvrdí vyšší výskyt nákazy. V regionech s menším počtem infikovaných by se naopak měly restrikce pomalu rozvolňovat.

08:03

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu za uplynulých 24 hodin stoupl o 227. Nakažených přibylo 2337, což je oproti předchozím dnům mírný pokles.

Nejnovější přírůstek v počtu nakažených představuje pokles po třídenním nárůstu, napsala agentura Reuters.

07:54 Roman Prymula.

Náměstek ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes v ČT upozornil, že povolení cest do zahraničí neznamená, že se Češi dostanou všude, kam by chtěli. "Pravda je, že dostat se do některých zemí je navýsost komplikované," řekl.

07:41

Na vysokých školách bude i nadále platit omezený režim, setkání se budou moci konat jen do počtu pěti lidí, upozornil na Twitteru ministr školství Robert Plaga.

07:35

Na zdi domu v chudinské čtvrti v keňském velkoměstě Nairobi je nasprejované téměř dvoumetrové graffiti muže se zachmuřeným výrazem, šikmo posazenou kšiltovkou a rouškou přes nos a ústa. Vedle něj se tkví nápis "korona je opravdová". V Mathare, druhém největším slumu keňské metropole, je k vidění dalších šest podobných děl - jedno lidi vyzývá k mytí rukou, další k bezhotovostním platbám, píše agentura Reuters.

07:33

Na plicní ventilátory CoroVent určené pro lidi s koronavirem má třebíčská skupina firem MICo poptávky z několika zemí. Řekl to jednatel MICo Group Jiří Denner. Výroba ventilátorů by podle Dennera mohla začít v příštím týdnu, pokud firma do té doby dostane poslední potřebné povolení od ministerstva zdravotnictví. Za prioritu označil dodávku 500 přístrojů pro Českou republiku.

Plicní ventilátory vyvinuli odborníci spolupracující na platformě COVID19CZ. Vykrýt by měly případný nedostatek plicních ventilátorů v nemocnicích. Projekt podpořila veřejná sbírka.

06:06

Počet případů koronaviru v Česku ve čtvrtek stoupl o 55 na 7187. Denní přírůstek byl nejnižší od 14. března. Vyléčilo se 2152 nemocných, zemřelo 210.

06:04

Na internet tento týden uniklo zhruba 450 e-mailů a hesel představitelů Světové zdravotnické organizace (WHO) a dalších spolupracovníků této agentury OSN, kteří se podílejí na zvládání pandemie nemoci covid-19. V prohlášení to ve čtvrtek oznámila WHO, uvedla televize CNBC. WHO rovněž uvedla, že útočníci se v e-mailech zasílaných veřejnosti snaží vydávat za zástupce zdravotnické organizace, aby se dostali k osobním údajům a aby od lidí vylákali finanční dary.

06:03

Dneškem končí zákaz volného pohybu osob, který v Česku kvůli epidemii nového koronaviru platil od 16. března. Lidé se zároveň mohou ode dneška pohybovat ve volném prostoru ve skupinách až deseti osob, a ne maximálně ve dvou, jako dosud. Možné je také cestovat do zahraničí, včetně dovolených. Při návratu do Česka se ale lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset podstoupit dvoutýdenní karanténu.

O uvolnění některých plošných restrikcí rozhodla vláda ve čtvrtek. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) to umožnila dobrá epidemiologická situace.

23:59

Britský premiér Boris Johnson, který musel být začátkem dubna hospitalizován kvůli těžkému průběhu covid-19, by se mohl od pondělí vrátit k práci, napsal zpravodajský web The Telegraph.

Premiér podle informací webu požádal své ministry, aby na příští týden naplánovali jednání kabinetu, kde ho seznámí s nejnovějším vývojem ohledně šíření nákazy ve Spojeném království. Johnsona, který se po propuštění z nemocnice zotavuje na venkovském sídle Chequers, dočasně zastupuje ministr zahraničí Dominic Raab.

23:27

Ve studii ke zjištění výskytu nákazy covid-19 v populaci se ve čtvrtek nechalo otestovat 3251 lidí. V Praze to bylo 1445 lidí, v Brně 1262 a v Litoměřicích 544 osob. Vyplývá to z informací na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Zájem organizátory studie překvapil, čtvrteční kapacity se vyčerpaly už krátce po otevření. Senioři se budou moci nechat otestovat ještě po ukončení studie, řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Celkem je v plánu otestovat 27 000 lidí.

22:36

Ministerstvo zdravotnictví ukončí k 30. dubnu centrální nákupy ochranných pomůcek potřebných kvůli epidemii koronaviru. Zásoby má vytvořené na dva měsíce, což hodnotí jako dostatečné. "Pominula krizová fáze, která byla," uvedl ministr Vojtěch. Ze zásob na dva měsíce bude podle něj úřad nadále zavážet nemocnice.

22:11

Chorvatsko je připraveno otevřít hranice pro občany některých zemí Evropské unie, kteří zde budou chtít trávit letní dovolenou. Prohlásil to dnes premiér Andrej Plenković, který na toto téma vede jednání s představiteli unijních zemí, včetně předsedy české vlády Andreje Babiše. Informovala o tom agentura APA.

21:58

Kraje budou muset nově zajistit pro seniory s nemocí covid-19 pouze deset volných lůžek na 100 000 obyvatel, řekl ministr Vojtěch. Dosud to bylo 60 lůžek.

21:57

Od pondělí se otevřou vysoké školy pro studenty všech ročníků, a to v omezeném režimu pro nanejvýš pět lidí, který nyní platí pro přípravu posledních ročníků na ukončení studia. Vláda o tom dnes rozhodla v krizovém opatření. Od tohoto pondělí byly vysoké školy otevřené v omezené míře pro aktivity studentů v posledním ročníku studia. Mělo to znamenat možnost konat individuální konzultace či zkoušky, včetně státnic a rigorózních zkoušek.

21:50

Lázně mohou začít za určitých podmínek přijímat pacienty do léčebně-rehabilitační péče. Ministerstvo zdravotnictví to povolilo mimořádným opatřením. Podmínky, za jakých mohou lázně klienty přijímat, ministr zdravotnictví zatím neupřesnil. Budou ve vydaném opatření.

Podle představitelů lázní ani po ukončení mimořádných opatření nezačnou lázně fungovat ze dne na den. Na vládu, premiéra i ministerstva se obrátila se žádostí o pomoc lázeňská města, provozovatelé lázní i Karlovarský kraj.

21:49

Vláda od pátku ruší zákaz volného pohybu osob. Lidé se zároveň budou moci ve volném prostoru pohybovat ve skupinách deseti osob, a ne maximálně dvou, jak platilo dosud, řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Možné bude i cestování do zahraničí, což se týká i dovolených. Při návratu do vlasti se lidé budou muset prokázat negativním testem na koronavirus, nebo budou muset jít do dvoutýdenní karantény.

Podle Vojtěcha umožňuje uvolnění restrikcí dobrá epidemiologická situace ohledně rozšíření koronaviru. Rozšíření počtu osob, které se mohou pohybovat společně, na deset označil za logické i vzhledem k tomu, že se od začátku tohoto týdne mohou konat svatby za účasti deseti osob.

21:44

Ministerstvo zdravotnictví podá kasační stížnost proti dnešnímu rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření resortu, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby v provozovnách. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Zároveň uvedl, že je rád, že rozsudek v zásadě konstatuje, že opatření jsou efektivní, přestože měla být podle názoru soudu nařízena skrze krizový zákon. Vláda změnu právního rámce na krizová opatření dnes schválila.

"Respektujeme rozsudek Městského soudu v Praze, byť proti němu budeme podávat kasační stížnost," řekl Vojtěch. Podle něj i soud konstatoval, že není předchozí judikatura, ze které by se dalo vycházet. "Z našeho pohledu by o tom měl ještě rozhodovat Nejvyšší správní soud a celou věc posoudit, protože to není úplně jednoznačné. Je otázka, jaká je reálná pravomoc ministerstva zdravotnictví, na kterém je zodpovědnost za to, aby činilo kroky k omezení a zabránění šíření epidemie," poznamenal ministr.

21:15

Vláda v pátek požádá Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 25. května. Uvedl to vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). V současnosti stav nouze platí do čtvrtka 30. dubna. Kabinet dnes také schválil soudem zrušená opatření ministerstva zdravotnictví jako krizová opatření vlády podle krizového zákona.

Premiér Andrej Babiš (ANO) prodloužení stavu nouze původně nepovažoval za nutné, šéf Ústředního krizového štábu Hamáček ale upozorňoval na to, že bez zvláštního režimu budou komplikovanější nákupy a distribuce ochranných pomůcek.

21:07

Afrika za poslední týden zaznamenala nárůst počtu nakažených koronavirem o 43 procent. Znepokojuje to odborníky a podtrhuje varování Světové zdravotnické organizace (WHO), že by se kontinent s 1,3 miliardy obyvatel mohl stát dalším ohniskem pandemie nemoci covid-19, napsala dnes agentura AP.

20:58

Pendleři, na které se nevztahují současné výjimky, budou moci od půlnoci 27. dubna přes hranice za prací denně, když si každých 14 dní zajistí test na koronavirus, nejlépe přes zaměstnavatele. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) po zasedání vlády uvedl, že po uvolnění zákazu pohybu bude moct vycestovat každý, po návratu bude ale nutné prokázat se dokladem o bezinfekčnosti, nebo jít na dva týdny do karantény. Pro pendlery, kteří musejí překračovat hranice každý den, bude povinné předkládat negativní test každých 14 dnů.

Pro lidi, kteří vycestují, má při návratu platit, že se budou muset prokázat maximálně čtyři dny starým negativním testem na koronavirus.

20:26

Ve studii ke zjištění výskytu nákazy covid-19 v populaci se dnes nechalo otestovat 3251 lidí. V Praze to bylo 1445 lidí, Brně 1262 a v Litoměřicích 544 osob. Vyplývá to z informací na webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Lidé čekali ve frontách dluhé hodiny, vznikaly mezi nimi i konflikty, zejména mezi seniory. Zájem organizátory studie překvapil, dnešní kapacity se vyčerpaly už krátce po otevření. Celkem je v plánu otestovat 27 000 lidí.

20:26

Experimentální antivirotikum remdesivir od společnosti Gilead Sciences selhalo při své první klinické studii léčby nemoci covid-19 mezi náhodně vybranými pacienty. Napsal to dnes list Financial Times s odvoláním na pracovní dokumenty náhodně zveřejněné Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Firma Gilead reagovala, že závěry studie prováděné v Číně jsou neprůkazné, protože byla ukončena předčasně. Lék, který vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře, se testuje i v Česku.

20:17

Konání sportovních akcí v omezeném počtu osob bude možné už od 25. května. Vláda dnes změnila harmonogram uvolnění opatření vzhledem k příznivému epidemiologickému vývoji nemoci covid-19 v zemi. Původní plán počítal s pořádáním sportovních akcí až od 8. června a s omezením na nejvýše 50 zúčastněných osob.

Po změně harmonogramu vláda teprve rozhodne o tom, jaký bude od 25. května maximální možný počet osob při sportovních, ale také kulturních a společenských akcích. Teoreticky je tedy možný už od tohoto termínu restart fotbalové ligy, který byl po předchozím rozhodnutí vlády možný nejdříve 8. června.

20:14

V Praze stoupl počet potvrzených případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem za posledních 24 hodin o 15 na 1661. Vyléčených přibylo o 26 na 478 a zemřelých s covid-19 o jednoho na 67. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

Nejvíce potvrzených případů nákazy koronavirem v hlavním městě je ve věkové kategorii 40 až 49 let, a to 292. Podobný počet případů hygienici evidují také u lidí ve věku 30 až 39 let.

20:09

Zástupci provozovatelů fitness a relaxačních center a dalších sportovišť vítají možnost obnovit fungování o týden dříve, tedy už od nadcházejícího pondělí. Provozovatele budou podporovat v dodržování hygienických a bezpečnostních opatření, Česká komora fitness pro ně chystá manuál. ČTK to dnes řekla prezidentka České komory fitness Jana Havrdová a jednatel společnosti Multisport Benefit Marián Škripecký.

19:54

Evropská unie musí na koronavirovou krizi reagovat investicemi přinejmenším ve výši pět až deseti procent výkonu své ekonomiky. Po videokonferenci prezidentů a premiérů zemí Evropské unie to podle agentury Reuters prohlásil francouzský premiér Emmanuel Macron. Řekl také, že Evropa nemá budoucnost, pokud se nedokáže shodnout na reakci na nynější výjimečnou situaci.

19:40

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie dnes pověřili Evropskou komisi přípravou plánu na oživení ekonomik, který by měl poskytnout potřebnou podporu zemím a hospodářským odvětvím zasaženým koronavirovou krizí. Po už čtvrté videokonferenci unijních lídrů to oznámil předseda Evropské rady Charles Michel.

Na parametrech chystaného fondu oživení se ale politici zejména kvůli různému pohledu na společné zadlužení neshodli. Podle Michela naproti tomu podpořili dříve navržené stimuly ve výši 540 miliard eur (skoro 15 bilionů Kč), které by měly země začít využívat od června.

19:27

Vláda podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy konečně přijala argumenty podnikatelských organizací. Reagoval tak na to, že dnes kabinet na základě epidemiologického vývoje nemoci covid-19 uspíšil svůj harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven. Podle Prouzy přispěl k urychlení uvolňování souvislý tlak na vládu i jednání s epidemiology.

19:22

Ve Francii se za poslední den zvýšil počet obětí koronaviru o 516 na 21 856. Bilance mrtvých je nejnižší od neděle. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V zemi dále ubývá i pacientů s covid-19 v nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče. Počet nemocných ve vážném stavu se snižuje už dva týdny.

19:12

Z belgických ulic už před několika týdny zmizely typické polibky na tvář při setkání. Tamní vláda totiž v rámci boje proti koronavirové nákaze nařídila, aby lidé mezi sebou udržovali nejméně metrovou vzdálenost. Teď se země chystá zavést další krok, který Češi dobře znají. Vyhlásit nošení roušek.

19:11

Česká advokátní komora zakoupila 7000 respirátorů, které věnovala domovům seniorů a do alzheimer center. Ochranné pomůcky bude do desítek jednotlivých zařízení distribuovat Domov Alzheimer v Roztokách u Prahy, jemuž dnes zástupci komory respirátory předali.

19:10

Ve Zlínském kraji je od počátku epidemie 312 potvrzených případů nemoci covid-19, od dnešního rána jich přibylo devět. Z nemoci se v regionu dosud vyléčilo 121 lidí, což je o dva více než dnes ráno. Vyplývá to z údajů, které k dnešním 18:00 zveřejnila krajská hygienická stanice. V souvislosti s onemocněním zemřel od začátku epidemie jeden obyvatel kraje.

19:10

Ve Spojených státech dosud zemřelo na komplikace s nákazou koronavirem už 48 000 lidí. Uvedla to dnes agentura Reuters, podle které si v USA nemoc covid-19 vyžádá v průměru 2000 obětí denně. Bilance Reuters eviduje v USA takřka 850 000 nakažených.

18:50

V Ústeckém kraji se počet potvrzených případů zvýšil od čtvrtečního rána o čtyři na 467, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Krajská hygienická stanice v Ústí nad Labem eviduje 465 potvrzených nákaz. Čísla jsou odlišná, protože ministerstvo eviduje pozitivně testované i jinde v republice, ale s trvalým bydlištěm v Ústeckém kraji. Počet úmrtí pacientů s koronavirem stoupl od čtvrtečního rána o jeden na 11. Podle hygieniků se k dnešnímu dni uzdravilo 173 lidí.

18:36

Některé obchody s hodinkami a šperky se připravují na pondělní obnovení provozu. Od začátku tohoto týdne mohla otevřít řemesla s provozovnami, mezi které patří i zlatníci, klenotníci a hodináři. Prodejci ale řemesla provozují jen v některých svých prodejnách nebo úplně mimo ně. První vlna vládního uvolnění se na ně tedy z větší části nevztahovala.

18:31 Havlíček DVTV

Vláda dnes na základě epidemiologického vývoje nemoci covid-19 uspíšila svůj harmonogram otevírání obchodů a dalších provozoven v Česku. Místo 8. června by nově měl skončit 25. května. Už od nejbližšího pondělí by se měly otevřít provozovny s plochou do 2500 metrů čtverečních s vlastním vchodem, původní plán přitom počítal s postupným otevíráním provozoven do 200 a 1000 metrů čtverečních až do června. Novinářům to řekl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Od příštího pondělí 27. dubna stát umožní provoz obchodů do 2500 metrů, které mají samostatný vchod a nejsou v obchodním centru. Začnou znovu fungovat autoškoly, posilovny či fitness centra. Na 11. května počítá nový vládní plán s otevřením restaurací se zahrádkou či výdejním okénkem a kadeřnictví, muzeí, galerií či výstavních síní. V poslední fázi 25. května by mohly v běžném provozu fungovat nejen restaurace, ale také ubytovací zařízení, počítá se i s uvolněním kulturních či společenských akcí.

18:18

Základní lidská práva nejsou na hraní. Vláda porušila pravidla hry, nesmí se chovat jako diletanti. Měla dát hned na začátku usnesení o nouzovém stavu, kde by vymezila, jak bude do lidských práv zasahovat, říká Ondřej Dostál, právník a expert na zdravotnické právo. Soud vyhověl jeho žalobě a zrušil opatření ministerstva zdravotnictví, která omezila volný pohyb, maloobchod a služby.

Soud zrušil omezení pohybu: Lidská práva nejsou na hraní, vláda porušila pravidla hry, říká právník

Základní lidská práva nejsou na hraní. Vláda porušila pravidla hry, nesmí se chovat jako diletanti. Měla říct, jak bude do lidských práv zasahovat. | Video: Martin Veselovský
17:59

Světová zdravotnická organizace (WHO) musí projít zásadní reformou. Dnes to prohlásil ministr zahraničí USA Mike Pompeo, který varoval, že Spojené státy nemusí obnovit financování této pod OSN spadající organizace, uvedla televize Fox News. Americký prezident Donald Trump před týdnem oznámil, že Spojené státy pozastavují financování WHO, protože ta podle jeho názoru nezvládla pandemii nemoci covid-19. USA jsou největším přispěvatelem na provoz WHO.

17:49

Počet nakažených lidí koronavirem stoupl v Pardubickém kraji na 256, je jich o pět víc než ve středu večer. Dva dny předtím se růst v kraji zastavil. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice.

Při přepočtu na 100 000 obyvatel kraje připadá 49 lidí s nemocí covid-19. Pět případů je z Pardubicka, kde od začátku epidemie hygienici evidují 130 lidí s pozitivním testem na koronavirus.

17:44

Uzavření kin způsobené opatřeními proti šíření koronaviru podnítilo v Praze návrat sledování filmů pod otevřeným nebem, které se v minulosti příliš neprosadilo. V Dolních Měcholupech již 10. dubna promítli úspěšný český film Samotáři. Autokino, které vyroste na okraji Prahy u Letiště Václava Havla, zahájí svůj provoz 24. dubna americkým oscarovým snímkem Pulp Fiction. Ve venkovní kinosál se od 27. dubna promění Nákladové nádraží Žižkov. ČTK o tom informovali organizátoři promítání.

17:37

Ministerstvo pro místní rozvoj chystá podle premiéra Andreje Babiše (ANO) opatření k podpoře cestovního ruchu. Babiš to uvedl v odpovědi na dopis Karlovarského kraje upozorňující na kritickou situace v lázeňství. "Zejména se bude jednat o opatření na oživení domácího cestovního ruchu Dovolená v Česku, tedy o státem podporované příspěvky na dovolenou v České republice," citoval z dopisu hejtman Petr Kubis (ANO).

17:31

Světová zdravotnická organizace (WHO) musí projít zásadní reformou. Dnes to prohlásil ministr zahraničí USA Mike Pompeo, který varoval, že Spojené státy nemusí obnovit financování této pod OSN spadající organizace, uvedla televize Fox News. Americký prezident Donald Trump před týdnem oznámil, že Spojené státy pozastavují financování WHO, protože ta podle jeho názoru nezvládla pandemii nemoci covid-19. USA jsou největším přispěvatelem na provoz WHO.

"Myslím, že se potřebujeme pořádně podívat na WHO," řekl dnes Pompeo. Poznamenal, že tato organizace OSN prošla kvůli nedostatkům reformou už v roce 2007. "Potřebujeme nápravu. Potřebujeme strukturální nápravu," dodal.

Mike Pompeo
Mike Pompeo | Foto: Reuters
17:20

Od 27. dubna by se mohla otevřít i knihkupectví s větší plochou, než uváděl první harmonogram vlády pro uvolňování opatření proti šíření koronaviru. Od stejného data by mohly také zahájit provoz knihovny. Na Rádiu Z to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) s odvoláním na dnešní jednání vlády, které je zatím přerušené. Podrobnosti nechtěl uvádět s odkazem na plánovanou tiskovou konferenci a další jednání vlády.

17:19

V Královéhradeckém kraji vzrostl počet vyléčených z nákazy covid-19 za posledních 24 hodin o 12 na 100 a celkem se tak vyléčilo 57 procent nemocných. Celkový počet potvrzených případů nákazy od počátku epidemie se od pátku 17. dubna nezměnil a dnes odpoledne byl nadále na 175. Vyplynulo to ze sdělení krajských hygieniků. Údaje jsou k 16:40.

17:18

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce vládnout sám. Vybírá si poslušné lidi. Pražský městský soud je taky "poslušný", zjevně však poslouchá nikoli premiéra, ale zákon.

17:15

Čtveřice expertek a expertů na problematiku stárnutí vyzvala vládu, úřady i média k zastavení věkové diskriminace starších lidí v době šíření koronavirové nákazy. Podle nich osoby nad 65 let představují různorodou skupinu a není možné přijímat opatření pro "seniory", tedy jen podle věku. Experti to uvedli ve výzvě, kterou poskytli ČTK. Za tři dny text podepsalo přes 170 odborníků a odbornic z různých oborů. Lidé nad 65 let tvoří téměř pětinu obyvatel Česka.

"Směšování různorodých lidí do jedné, kalendářním věkem definované skupiny, vůči níž se přijímají stereotypní opatření, je nebezpečné a nežádoucí. Hrozí nevyužití lidských schopností, ponižující stigmatizace a segregace na jedné straně a přehlédnutí, zanedbání péče, strádání a ohrožení života těch potřebných na straně druhé," uvedla čtveřice.

17:14

Odběrová místa u nemocnic v Prostějově, Přerově a Šternberku na Olomoucku začnou od pátku testovat na nový typ koronaviru kromě indikovaných pacientů také samoplátce. Cena vyšetření je 2900 korun. "Středomoravská nemocniční se rozhodla tuto novinku nabídnout jako doplňkovou službu laboratoře v Nemocnici Prostějov," řekla mluvčí nemocnic Radka Miloševská. V Česku dnes bylo zahájeno bezplatné testování kolektivní imunity zaměřené na nový koronavir, o které je veliký zájem. Na mnoho lidí se ani nedostalo.

17:12

Všechna oddělení Fakultní nemocnice v Plzni, která měla omezený provoz, jej rozšiřují. Jen některá lůžková oddělení byla změněna na pracoviště pro nemocné s covid-19 a návrat do původního režimu umožní až vývoj pandemie, řekla mluvčí Gabriela Levorová. Například plastická chirurgie v areálu Lochotín je záložní úsek pro případný vyšší počet pacientů s koronavirem, stejně jako lůžkové oddělení dermato-venerologické kliniky na Borech.

17:12

Prodejny obuvi, kosmetiky, spodního prádla nebo bytového textilu v pondělí po déle než měsíci znovu otevřou alespoň část obchodů. Všechny prodejny počítají s dodržováním přísných hygienických a bezpečnostních opatření. Zaměstnancům zajistili ochranné pomůcky i dezinfekci, ochranné prostředky budou mít k dispozici i pro zákazníky. V některých obchodech zkrátí pracovní dobu, jsou připraveni regulovat počty zákazníků v prodejnách.

17:03

Jednoduchá a veřejně dostupná aplikace pomůže podnikatelům zjistit, na jakou státní podporu mají v době pandemie koronaviru nárok. Internetovou poradní aplikaci vyvinuli brněnští advokáti Josef Bátrla a Martin Loučka. 

"Vytvořili jsme chytrého poradce, který na základě jednoduchých otázek zjistí, na co konkrétní podnikatel má nárok. Výsledek našeho snažení můžete aktuálně vidět v pracovní verzi na stránkách www.otevrenepravo.cz," uvedl Josef Bátrla.

16:52

Egypt zachová v platnosti noční zákaz vycházení i během muslimského postního měsíce ramadánu, který začíná dnes večer a potrvá do 23. května. Cílem tohoto opatření je zabránit šíření koronaviru.

16:49

Největší science centra v Česku po uzavření kvůli koronaviru musí propustit až dvě třetiny zaměstnanců. Přicházejí nyní o miliony korun na tržbách ze vstupného. Jednají proto se státem o finanční pomoci. Řekl to po jednání České asociace science center senátor Jiří Dušek (za ANO), který je členem dozorčí rady asociace a ředitelem Hvězdárny a planetária Brno. Některým hrozí bez pomoci i zánik. Loni navštívilo podle Duška přední česká science centra, která lidem představují zábavnou formou svět vědy a techniky, dohromady 1,7 milionu lidí.

16:36 Andrej Babiš

Babiš považuje rozhodnutí soudu o zrušení čtyř mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví za absurdní, ale respektuje ho. Premiér to řekl webu iDnes.cz. "Rozhodnutí soudu plně respektuji. Osobně mi ale přijde absurdní. Nechápu, že soud ruší opatření vlády, která v Česku zcela evidentně zachránila tisíce lidských životů a díky kterým jsme celou tu epidemii tak úspěšně zvládli," reagoval Babiš na dotaz serveru.

16:31

V britských nemocnicích zemřelo dalších 616 pacientů s koronavirem, což je o skoro 150 úmrtí méně než předchozí den. Celkem hlásí Británie od začátku epidemie 18 738 obětí. Naopak dnes přibylo více nových případů nákazy koronavirem než v předchozích dnech - o 4583.

16:16

Prezident Zeman podepsal zákon, který umožní pro příští rok zvýšit strukturální deficit až na čtyři procenta HDP. Podle vlády to umožní sestavit státní rozpočet. Podle vlády je tato změna potřebná pro sestavení státního rozpočtu na příští rok. Odpůrci z řad sněmovní opozice ji naopak pokládají za zbytečnou, stejně se vyjádřila i předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Svým podpisem také stvrdil zvýšení schodku státního rozpočtu na 300 miliard korun. Původní schodek byl 40 miliard. "Navrhovaná úprava je nezbytná z důvodu potřeby reagovat na krizovou situaci vyvolanou pandemií nemoci covid-19," napsala vláda v důvodové zprávě. Podle ekonomů není vyloučeno to, že schodek může být letos ještě vyšší.

Dále MIloš Zeman potvrdil, že nájemníci nedostanou výpověď z bytu, nebudou-li kvůli koronaviru do konce července platit nájem. Mají jej ale splatit do konce roku. Firmy v pronajatých prostorách, které kvůli koronaviru musely zavřít, také nově budou moci nájemné za březen až červen splatit do konce roku.

16:14

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby se zdržel výroků hodnotících soudní rozsudky, které se ho přímo netýkají. Prezident dnes řekl, že soud svým rozhodnutím na sebe bere veškerou odpovědnost za dopady na životy, zdraví či hospodářství České republiky.

16:09

Praktičtí lékaři z Domažlicka zatím odmítají dělat rychlotesty na koronavirus a ukončovat karantény. Čekají na instrukce ministerstva zdravotnictví a hygieniků a požadují zřízení odběrové místnosti mimo své ordinace. Pro ČTK to dnes sdělila Věra Ghattasová, praktická lékařka z Domažlic, která je okresní předsedkyní Sdružení praktických lékařů. Podobná situace je i v jiných částech Plzeňského kraje, v němž je nejvíce nakažených právě na Domažlicku, aktuálně 317, tedy 57 procent zjištěných nákaz v regionu.

16:08

Kapské Město se stalo v době karanténních opatření dějištěm série útoků, při nichž dav napadl zásobovací vozidla, z nichž lidé brali potraviny a další zásoby. V Jihoafrické republice už téměř měsíc platí nařízení, aby většina lidí zůstávala doma a ven vycházeli jen v nejnutnějších případech. Mnoho obyvatel tak zůstalo bez výplaty i základních životních potřeb.

16:04

Švýcarská ekonomika letos kvůli dopadům pandemie způsobené šířením koronaviru zřejmě klesne o 6,7 procenta. To bude nejhlubší propad od roku 1975, kdy švýcarské hospodářství prudce oslabilo v důsledku šokového vývoje cen ropy. Vyplývá to z nového odhadu švýcarské vlády.

15:59

Kateřinská zahrada v Praze se zaplnila seniory. Mohli se zde dobrovolně účastnit testování kolektivní imunity na nový typ koronaviru v české populaci. Lidé před samotným testem nedodržovali rozestupy, někteří měli problémy s vyplněním dotazníků a osobních údajů, jiní naštvaně odcházeli, protože se na ně první den testování nedostala řada.

15:56

Mezi zaměstnanci českého hasičského sboru je nyní 11 případů nakažených nemocí covid-19 a asi 70 lidí je v karanténě. Situace se podle generálního ředitele sboru pro řízení lidských zdrojů Františka Vavery v posledních týdnech zlepšila. Nejhůře zasažená byla Praha, kde se však již řada nakažených uzdravila.

15:55

Podnikatelská aktivita v USA klesla v dubnu na rekordní minimum. Koronavirus vážně narušil zpracovatelský průmysl i služby, ukázal průzkum IHS Markit.

15:46

Dětská nemocnice v Brně chce od 4. května dělat akutní i plánované operace bez omezení. Nemocnice omezila zákroky kvůli koronaviru. Minimálně do konce května podle Pavla Žáry, mluvčího Fakultní nemocnice Brno, potrvá u hlavní brány měření teploty dětem i doprovodu a děti s podezřením na covid-19 budou ambulantně vyšetřené a hospitalizované jen na určeném oddělení kliniky dětských infekčních nemocí.

15:42

Hasičský sbor začne používat roušky s vyměnitelnými nanofiltry. Mezi asi 11 000 zaměstnanců by se měly začít distribuovat příští týden. Celkem 100 000 nanofiltrů hasičům darem poskytl Liberecký kraj, dalších 130 000 pak firma GasNet CZ. Nyní se čeká na dodávky roušek s kapsami.

15:36

Soud zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb a maloobchod. Podle rozsudku jsou nezákonná, protože je nepřijala vláda podle krizového zákona. Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který opatření kritizoval jako svévolná, chaotická a nesrozumitelná.

15:41

Hasičský sbor začne používat roušky s vyměnitelnými nanofiltry. Mezi asi 11 000 zaměstnanců by se měly začít distribuovat příští týden. Řekl to náměstek generálního ředitele Slavomír Bell. Celkem 100 000 nanofiltrů hasičům darem poskytl Liberecký kraj, dalších 130 000 pak firma GasNet CZ. Nyní se čeká na dodávky roušek s kapsami.

15:33

V péči lékařů pražské Všeobecné fakultní nemocnice je s nemocí covid-19 žena, která by mohla být vhodným adeptem pro nasazení léku Remdesivir. Nemocnice zatím ale čeká na jeho dodávku. Do klinické studie testování remdesiviru je v Praze zapojena také Nemocnice na Bulovce, kde žádný pacient s potřebnou indikací zatím ale není, a motolská nemocnice, kde s léčbou jednoho pacienta již začali.

15:14

Česko pošle Řecku materiální pomoc v hodnotě 4,3 milionu korun. Půjde zejména o hygienické potřeby, spací pytle nebo ručníky. Ve čtvrtek to schválila vláda. Materiál má pomoci Řecku s bojem proti epidemii koronaviru mezi žadateli o azyl, sdělila mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

15:10

Svaz Vietnamců Ústeckého kraje dnes předal šek v hodnotě 800 000 korun Ústeckému kraji a společnosti Krajská zdravotní. Peníze jsou určené ke koupi 45 000 roušek a plicních ventilátorů potřebných v boji s covid-19 pro Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem a nemocnice v Teplicích a Mostě.

14:56

Finanční podpora umělců, jasný harmonogram otevírání kulturních institucí či přesun financí z propagace v zahraničí na domácí tvorbu patří mezi devatero opatření, která dnes TOP 09 představila na záchranu kultury v období koronavirové krize. Strana zároveň žádá, aby se státní podpora více vztahovala i na ty instituce, které nejsou dotovány státem. Návrh opatření dnes zašle ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi.

14:42

Ústřední vojenská nemocnice v Praze opět provádí plánované neakutní operace. V nemocnici se postupně vrací k běžnému režimu. Nadále však budou platit zavedená protiepidemiologická opatření, uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

14:36

Uzavřít známky na vysvědčení na základě hodnocení z únorové a březnové prezenční výuky, jak předpokládá návrh ministerstva školství, není podle sdružení Učitelská platforma v tomto pololetí reálné. Učitelé podle ní nemají dostatek známek. Připravovaná vyhláška by proto měla způsob hodnocení upřesnit a nechat i možnost děti neklasifikovat.

14:35

O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech minulý týden zhruba 4,43 milionu lidí. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Výsledek znamená mírné zlepšení proti předchozímu týdnu, je ale vyšší, než čekali analytici. Za pět týdnů, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, přišlo v USA o práci už více než 26 milionů lidí.

14:24

Fakultní nemocnice Ostrava během koronavirové pandemie výrazným způsobem neomezila péči o onkologické pacienty. Péče o tuto rizikovou skupinu je ale v době opatření proti koronaviru podstatně složitější, jak pro personál, tak i samotné pacienty.

14:52

Nemocnicím patřícím Královéhradeckému kraji ztěžuje návrat k normálnímu provozu nedostatek zdravotních sester. Kvůli uzavřeným školám desítky zdravotnic pečují o děti a nemocnicím chybí. Pozvolný návrat do běžného režimu nemocnice zahájily minulý týden. Někde již obnovily neakutní operace.

14:23

Rozhodnutí pražského městského soudu o zrušení čtyř opatření ministerstva zdravotnictví souvisejících s koronavirem ukázalo, že kritika vládních kroků byla oprávněná. Vláda musí ještě dnes jasně říct, jak bude dále postupovat. Pro firmy, které nežádaly o státní pomoc, vzniká prostor pro žádost o náhrady škody. Sdělil to prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

14:17

Pět potvrzených případů nákazy novým koronavirem přibylo od středečního večera v Olomouckém kraji, kde je dnes ráno evidováno 663 nakažených. Ve středu se počet potvrzených případů nezvýšil. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, jehož údaje zahrnují všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji.

14:16

Energetický regulační úřad reaguje na současnou koronavirovou krizi změnou cenových rozhodnutí v elektroenergetice a plynárenství. Úprava podle něj mimo jiné řeší problém takzvané rezervované kapacity, kterou kvůli opatřením proti nákaze nemohou využít velcí odběratelé energie. Jde například o organizátory veletrhů, sportovních akcí nebo firmy, které musely nenadále přerušit výrobu. Podle předsedy rady úřadu Stanislava Trávníčka činí dopady pandemie na regulované subjekty v energetice už dnes stovky milionů korun.

14:12

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová k rozhodnutí soudu o zrušení čtyř nařízení ministerstva zdravotnictví.

14:08

Chytrou karanténu se hygienici v Pardubickém kraji začnou učit v pátek a příští týden. Od 1. května má být oficiálně spuštěna již v celé republice. V kraji se na ni bude podílet kolem 40 lidí včetně vojáků, kteří pomáhají v opatřeních proti koronavirové nákaze. ČTK to řekl ředitel krajské hygienické stanice Antonín Vykydal.

14:07

Rakouská ekonomika v letošním roce kvůli negativním dopadům koronavirové krize klesne o 5,25 procenta, v případě pesimističtějšího scénáře až o 7,5 procenta. Předpověděl to dnes výzkumný institut WIFO, který sestavuje hospodářské statistiky pro rakouskou vládu.

13:56

Řecko prodloužilo celostátní omezení pohybu a další opatření související se snahou zastavit šíření koronaviru v zemi. Opatření, která například zahrnují pohyb na veřejnosti jen s oficiálně schváleným povolením, budou prodloužena až do 4. května, uvedl vládní mluvčí Stelios Petsas. Původně měla platit do 27. dubna. Jak mluvčí dodal, k určitému uvolnění by postupně mohlo dojít během května a června.

13:53 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví bude hledat řešení, jak vyhovět soudu a současně zachovat opatření, která jsou klíčová pro omezení šíření epidemie. Diskusi považuje za právní, řeší jen formu přijatých opatření. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) se tak vyjádřil pro ČTK. Soud dnes pravomocně zrušil od 27. dubna čtyři opatření omezující volný pohyb, služby a maloobchod. Vadilo, že nařízení nebyla vydána v režimu krizového zákona.

"Budeme hledat takové řešení, abychom vyhověli soudu, a současně jsme zachovali opatření, která jsou z epidemiologického hlediska klíčová pro zamezení šíření epidemie, a nadále jsme pokračovali v jejich postupném uvolňování dle nastíněného plánu," uvedl ministr.

13:50

Zhruba čtvrt milionu nanoroušek nebo nanofiltrů umožnily Technické univerzitě v Liberci vyrobit peníze, které pro ni vybrali organizátoři Jizerské 50. K výrobě využili vědci univerzity stroje určené pro výzkumné úkoly, postupně se je podařilo seřídit tak, aby výsledný materiál dokázal zachytit více než 99 procent částic velikosti viru a přitom se přes něj ještě dalo dýchat.

13:42

Je správné, když pražský městský soud řekl, že některá opatření sice mohou být zavedena, ale ne jedním ministerstvem bez kontroly sněmovny. České televizi to řekl ústavní právník Marek Antoš. Vláda podle něj omezila řadu základních práv bez toho, že by postupovala podle krizového zákona. Domnívá se, že by verdikt soudu mohl vést k možnosti zpětně žádat o úhradu škody.

13:37

Otázkou, zda bude mít zrušení opatření omezujících maloobchod a volný pohyb vliv na odškodňování podnikatelů, se dnes správní soud nezabýval. Podle úspěšného žalobce, právníka Ondřeje Dostála, by však rozhodnutí mohlo poškozeným podnikatelům pomoci. Zároveň je varoval před tím, aby se pokoušeli žádat o příliš vysoké náhrady škody.

13:27

Pokud se některé evropské země rozhodnou v létě otevřít své hranice pro turisty, měly by tak činit postupně a splnit přitom řadu přísných kritérií. Agentuře ČTK to řekl šéf regionální pobočky Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge. Jedním z hlavních kritérií je podle něj mít epidemii covid-19 pod kontrolou. Prohlásil, že nyní je příliš brzy na to, aby bylo možné říci, co léto přinese. Jakékoli uvolňování opatření na hranicích by ale mělo být postupné.

13:21

Německá automobilka Volkswagen bude v Číně vyrábět masky, které budou určeny pro zaměstnance jejích továren v Evropě. Oznámila to dnes automobilka. Volkswagen teď začíná ve svých evropských továrnách obnovovat výrobu, kterou přerušil kvůli pandemii onemocnění covid-19. Dnes znovu spustil výrobu v prvním závodě v Německu, v saském městě Cvikov (Zwickau).

13:19

V laboratoři bioplastů na Fakultě chemické Vysokého učení technického v Brně vznikl koncept respirátoru, který by se dal vyrábět podobně levně a jednoduše jako třeba plastové kelímky. Metoda vakuového termoformingu umožní velkovýrobu. Respirátory by tak byly dostupné nejen pro složky záchranného systému, ale i pro běžné uživatele.

13:12

V Turecku začal platit čtyřdenní zákaz vycházení, týká se také Istanbulu. Otevřené zůstaly jen některé obchody a podniky, informovala agentura Anadolu. Zákaz začal platit o půlnoci a jeho cílem je zastavit šíření koronaviru v zemi. Turecko ve středu hlásilo 98 674 nakažených koronavirem a 2376 úmrtí.

13:01

Čínské ministerstvo zahraničí označilo za "politické manévrování" požadavek Austrálie nezávisle vyšetřit původ koronaviru. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang dnes podle agentury Reuters řekl, že volání Austrálie je politickou manipulací a že Canberra by měla skoncovat se svou politickou předpojatostí. Austrálie o víkendu oznámila, že bude požadovat mezinárodní vyšetřování, které by objasnilo původ nového typu koronaviru a jeho rozšíření. Ministryně zahraničí Marise Payneová řekla, že nedůvěřuje tomu, jak Čína o situaci informuje.

12:59

Po dobu trvání mimořádných opatření v souvislosti s pandemií koronaviru nebude možné zvyšovat nájemné z bytů. Příslušné nařízení dnes schválila vláda, informovalo v tiskové zprávě ministerstvo financí. Cenové moratorium na nájemné bude automaticky ukončeno ke dni, kdy budou zrušena mimořádná opatření. Vláda jej případně může ukončit i dříve, pokud to uzná za vhodné.

Opatření kabinet přijal v návaznosti na zákon, podle kterého nájemníci bez příjmů nebudou moci dostat výpověď kvůli tomu, že v důsledku epidemie koronaviru nebudou schopni nejdéle do konce července platit nájemné. Dlužné za nájemné ale budou muset splatit do konce letošního roku. Zákon již schválil parlament.

12:53

Nemocnice Boskovice pořídí analyzátor ke stanovení diagnózy covid-19. Stát má asi 700 000 Kč s DPH. Nemocnice poté nebude muset posílat odebrané vzorky k analýze do Brna. V zařízení žádný pacient s covid-19 hospitalizován dosud nebyl.

12:53

V Íránu za minulých 24 hodin zemřelo dalších 90 lidí s nemocí covid-19. Země má nyní 5481 mrtvých a přes 87 tisíc lidí se tam koronavirem nakazilo. Počet úmrtí se ve srovnání s předchozím dnem o čtyři pacienty snížil.

12:34

Soud čtvrtečním zrušením čtyř opatření ministerstva zdravotnictví ke koronaviru na sebe podle prezidenta Miloše Zemana bere veškerou odpovědnost za dopady na životy, zdraví či hospodářství České republiky. Reakci prezidenta poskytl jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

"Soud na sebe bere veškerou odpovědnost za dopady svého rozhodnutí. Ať už jde o dopady na životy a zdraví obyvatel, tak na hospodářství celé republiky," reagoval na rozhodnutí soudu podle Ovčáčka prezident.

12:45 Ministr vnitra Jan Hamáček

Dnešní rozhodnutí soudu o zrušení čtyř opatření ministerstva zdravotnictví potvrzuje, že pouze za nouzového stavu lze přijímat krizová opatření na boj s koronavirem. V reakci to uvedl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo vnitra dlouhodobě upozorňuje, že v době nouzového stavu se má postupovat podle krizového zákona a vláda má přijímat krizová opatření svým usnesením, uvedla v SMS zprávě mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová.

12:33

Sedmnáctitisícový Jičín od pondělí 27. dubna po více než měsíci obnoví provoz městské hromadné dopravy. MHD v Jičíně byla kvůli koronavirovým opatřením dočasně zrušena 25. března. Po dobu trvání nouzového stavu bude přeprava zdarma. Nástup do autobusu bude možný pouze zadními dveřmi. 

12:07

Soud ve čtvrtek zrušil s účinností od 27. dubna čtyři opatření ministerstva zdravotnictví, která v souvislosti s koronavirovou pandemií omezila volný pohyb, maloobchod a služby. Podle něj jsou nezákonná. Soudní senát tak vyhověl žalobě experta na zdravotnické právo Ondřeje Dostála, který kritizoval mimo jiné to, že opatření jsou svévolná, chaotická a nesrozumitelná. Rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné.

11:54

Ukrajina ve středu zaznamenala dosud nejvyšší denní přírůstek potvrzených případů nakažení koronavirem. Infikovaných je nyní celkově evidováno více než 7000 a úmrtí spojených s koronavirem téměř devadesát.

11:23

Počet obětí koronavirové nákazy ve Španělsku za posledních 24 hodin vzrostl o 440 na nynějších 22 157. Ve středu úřady evidovaly 435 nových úmrtí, o den dříve 430. Celkový počet lidí, u nichž byl virus v zemi od začátku epidemie odhalen, vzrostl za poslední den o 4635 na 213 024. Jde o větší denní nárůst než ve středu.

11:37

Valašské Meziříčí na Vsetínsku chce pomoci tamním drobným podnikatelům, na které dopadla opatření související s pandemií koronaviru. Pokud splní městem stanovené podmínky, mohou získat 10 000 korun. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí radnice Jakub Mikuš.

11:18

V Maďarsku se během středy mírně zvýšil denní přírůstek nově potvrzených případů nakažení koronavirem, kterých přibylo 116. Z úterních 12 na 14 rovněž stoupl počet úmrtí. Na Slovensku ve středu zemřel jeden člověk s koronavirem, celkově má země 15 případů úmrtí. Vyšetření zjistila při rekordním počtu vykonaných testů dalších 81 infikovaných oproti 45 novým případům z úterý.

11:09

Sedmdesát procent Čechů míní, že nošení roušek má smysl, protože jsou účinné jako ochrana před šířením koronaviru. Polovina lidí roušku nosí jen po dobu jednoho pobytu mimo domov, než ji znehodnotí či sterilizuje. Čtvrtina dotázaných však nosí jednu roušku či jinou ochranu obličeje obvykle celý den. Vyplývá to z průzkumu společnosti Nielsen Admosphere.

11:03

 V Královéhradeckém kraji dosud u žádného z klientů pobytových sociálních služeb nebyl zjištěn covid-19. V současnosti jsou v karanténě tři zaměstnanci těchto zařízení, pod která spadají také domovy pro seniory. Sdělil to mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. V hradeckém kraji minulý týden podstoupilo testy na nemoc covid-19 okolo 3000 zaměstnanců sociálních služeb, u všech byly testy negativní.

11:01

Pirátští poslanci navrhli na státní vyznamenání biochemika a virologa Tomáše Cihláře, jehož tým vyvinul lék Remdesivir testovaný proti koronaviru. Ocenění by podle nich měli dostat také vedoucí Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch, Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT a šéf firmy na výrobu 3D tiskáren Josef Průša. Piráti chtějí všechny ocenit za jejich přínos v boji proti pandemii koronaviru.

11:00

Lidé už by neměli dnes chodit na testování kolektivní imunity do stanů na Moravském náměstí ani u kampusu v Brně. Kapacita se pro dnešní den ani ne po třech hodinách od otevření naplnila, zájemci by měli přijít v jiné dny. 

10:36

Dnešní kapacita testovacích míst studie covid-19 v populaci byla v Praze naplněna po 15 minutách. Lidé stojí dlouhé fronty, na všechny se nedostane.

10:26

V Rusku třetí den po sobě klesl denní přírůstek nakažených koronavirem a celkový počet infikovaných se přiblížil k 63 tisícům. Ve srovnání s úterým se snížil i počet nových úmrtí infikovaných pacientů, kterých je teď v Rusku 555.

10:17

Už téměř 50 členů posádky italské výletní lodi kotvící kvůli opravám v japonské prefektuře Nagasaki mělo pozitivní test na koronavirus. Sílí tak obavy, že situace zatíží místní nemocnice, pokud se stav nakažených zhorší.

Italská loď Costa Atlantica kotvící u Nagasaki, kde se objevil koronavirus.
Italská loď Costa Atlantica kotvící u Nagasaki, kde se objevil koronavirus. | Foto: Reuters
10:04

Šéf Světové lékařské asociace (WMA) Frank Ulrich Montgomery tvrdě kritizoval povinnost nosit roušky nebo jinou formu ochrany nosu a úst ve veřejné dopravě nebo v obchodech, která bude během příštího týdne platit v celém Německu. Nošení šál nebo šátků na zakrytí části obličeje považuje za směšné, protože nejsou účinné.

"Kdo nosí masku, cítí se bezpečně, ale zapomíná na minimální odstup, který je rozhodující," míní Montgomery. V látce, z níž ochrana je, se navíc virus koncentruje, takže se podle něj člověk naopak může rychleji nakazit, třeba když si ji sundává a část s virem se dostane do kontaktu s kůží na obličeji.

10:02

Celé Německo podle kancléřky Angely Merkelové prochází zkouškou, jakou nezažilo od druhé světové války. Jde podle ní o výjimečně vážnou dobu. Šéfka německé vlády to dnes řekla v projevu v parlamentu k epidemii způsobené koronavirem. Vyjádřila také přesvědčení, že spolková republika není zdaleka na jejím konci. S nákazou podle ní bude žít ještě dlouho.

09:59

Na jedné straně lidé v tichosti čtoucí informační prospekty, na té druhé hloučky seniorů dohadující se, kdo předbíhá nebo jestli je někomu opravdu nad 60 let. Tak to dnes dopoledne vypadá na Moravském náměstí v Brně, kde začalo testování kolektivní imunity kvůli koronaviru. Od rána přišly stovky lidí. Pětašedesátiletá žena z Brna řekla, že starší lidé svým chováním a dohady nedávají mladé generaci dobrý příklad.

09:47

Nejvíce vyléčených z nemoci covid-19 k počtu nakažených má v Evropské unii s 76 procenty Rakousko, následuje Německo (69 procent), které hlásí i nejvyšší celkový počet vyléčených v EU (přes 100 000). Následuje Dánsko (64 procent), Irsko (55 procent) a Finsko (48 procent). ČR je v rámci EU na 11. místě a má podobný poměr jako například Litva nebo Itálie.

09:46

Obrovský zájem je v Litoměřicích o testovací studii zaměřenou na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19. Od rána stály před výstavištěm Zahrady Čech, kde se v pavilonu G odebírají vzorky, stovky lidí. Na odebírání vzorků se podílí zdravotníci a lékaři, řekla ve čtvrtek novinářům koordinátorka testování Marcela Koudelková z Ústavu zdravotnických studií a statistiky. Testování začalo v 8:00, potrvá podle předpokladů do začátku května.

09:17

Podle statistik se nakazilo nemocí 308 zdravotních sester a 154 lékařů. V zaměstnání se nakazilo asi 12 procent lékařů a 29 procent sester. Nadále podle Duška platí, že mezi asi 7000 nakaženými je zhruba pětina seniorů. Deset až 11 procent nemocných je starších 75 let.

09:15 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"To, že se budou opatření rozvolňovat, je jednoznačné. Nemůžeme žít ve vězení další dva roky," uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

09:00

Podle Černého je možný návrat ke standardní nemocniční péči včetně realizace výkonů, které lékaři odložili kvůli situaci kolem koronaviru. "Restart normální péče je možný a nutný. Obnovená péče musí být schopná se vrátit do předchozího stavu do dvou týdnů, " řekl Černý.

08:59 Roman Prymula.

O studii kolektivní imunity, která tento čtvrtek v Česku odstartovala, je podle Prymuly velký zájem. Prymula i Dušek vyzvali obyvatele, kteří se do testování chtějí zapojit, aby vzhledem k obrovskému zájmu počkali na další dny.

08:57 Roman Prymula.

Také podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly se může Česko začít vracet k normálu. "Čísla svědčí o tom, že jsme v klesající fázi," řekl na tiskové konferenci Prymula.

08:53

Předseda České společnosti anesteziologie resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý na tiskové konferenci zdůraznil, že jen u velmi malého počtu případů úmrtí lze hovořit o koronaviru jako o přímé příčině.

09:33

Opavský magistrát pomůže podnikatelům, kteří jsou poškozeni současnou koronavirovou krizí. V souvislosti s nařízením vlády museli uzavřít provozovny nebo přišli o část příjmů. Magistrát jim odpustí nájmy za městské prostory. Navíc žadatelům vyplatí podporu ve výši 20.000 korun. ČTK to dnes řekla mluvčí města Lada Dobrovolná.

08:44

Na konci dubna bude podle modelu zdravotnických statistiků v ČR celkem asi 7800 případů s covid-19, oznámil také Dušek.

08:41

Podle Duška je vzhledem k příznivému vývoji nemoci čas zahájit kontrolovaný návrat zpátky k normálnímu životu.

08:35

Model k 16. dubnu předpovídal 6400 až 7500 nakažených. Ve skutečnosti šlo o číslo 6433. "Predikce tedy odpovídají vývoji situace," řekl Dušek. Reprodukční číslo v dubnu se pohybuje kolem hodnoty 0,74.

08:30

"Křivka podílu nově zachycených nakažených postupně klesá," řekl ředitel ÚZIS Dušek s tím, že se nekontrolovatelné šíření nemoci v Česku podařilo zastavit.

08:25

Z dostupných dat lze zatím podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistik Ladislava Duška konstatovat, že se vliv Velikonoc negativně neprojevil. "Nelze ale vyloučit pozdní efekt v následujícím období. Spíše je to ale nepravděpodobné," řekl na tiskové konferenci.

08:17

Velikonoce se podle statistik výskytu covid-19 zatím negativně neprojevily. Nelze vyloučit, že se efekt ještě projeví, vyplývá z prezentace Ústavu zdravotnických informací a statistiky k dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Podle politiků lidé přes svátky polevili v dodržování přijatých opatření omezujících sdružování a někteří nenosili roušky.

08:03

Provozní zisk německého automobilového koncernu Daimler se v prvním čtvrtletí kvůli negativním důsledkům šíření koronaviru propadl o téměř 70 procent na 719 milionů eur (19,8 miliardy Kč). Vyplývá to z předběžných údajů, které firma zveřejnila na svých internetových stránkách.

07:41

Stovky lidí od brzkého rána dnes navštívily farmářské trhy v Českých Budějovicích. Tradiční akce se uskutečnila poprvé po uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Farmářské trhy obnovují i jiná jihočeská města.

07:31

V Česku ve čtvrtek začíná testování vzorku populace na protilátky proti koronaviru. Otestováno bude až 27 000 lidí z Prahy, Brna a okolí, Litoměřic, Olomouce a okolí, Litovle a Uničova.

Studie kolektivní imunity založená na testování má ukázat, jaký podíl obyvatel různých regionů už má proti koronaviru protilátky a získal případně imunitu. Výsledky by mohly být na začátku května.

07:26

Generální tajemník OSN António Guterres upozornil na to, že některé země mohou boje proti koronaviru využít k zavedení represivních opatření, která s pandemií nemoci covid-19 nemají nic společného. 

Podle Guterrese koronavirus samotný nikoho nediskriminuje, zato jeho dopady ano. "Vidíme nepoměrný dopad na různá společenství lidí, vzestup nenávistných projevů, cílení na zranitelné skupiny a nebezpečí přehnaně tvrdých reakcí podkopávajících úsilí zdravotníků," řekl šéf OSN.

Generální tajemník OSN António Guterres
Generální tajemník OSN António Guterres | Foto: Reuters
07:15

Děti jako přenašeči koronaviru? Podle závěrů francouzské studie nikoliv.

07:10

V Německu za uplynulý den přibylo 2352 lidí infikovaných koronavirem, na covid-19 nově zemřelo 215 osob. S odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura Reuters. Počet nově nakažených se oproti středě zvýšil, celkem je jich 148 046. V souvislosti s virem Německo nyní registruje 5094 mrtvých.

Žena s rouškou na utkání fotbalové Bundesligy v německém městě Sinsheim
Žena s rouškou na utkání fotbalové Bundesligy v německém městě Sinsheim | Foto: Reuters
07:01

Pevninská Čína za středu hlásí deset nových případů nákazy koronavirem, z nich šest je takzvaně importovaných. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Národní zdravotnickou komisi. 

06:54

Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku ve středu stoupl o 99 na 7132. Denní přírůstek byl nejnižší v tomto týdnu. Z nemoci se podle údajů ministerstva zdravotnictví vyléčilo 1989 lidí, zemřelo 208 pacientů. Počty uzdravených a úmrtí jsou ze středečního podvečera, novější údaje ministerstvo na svém webu zveřejňuje každý den kolem 08:30.

06:50

Americký prezident Donald Trump silně nesouhlasí s plánem republikánského guvernéra státu Georgie Briana Kempa začít brzy uvolňovat opatření přijatá kvůli šíření koronaviru. Trump to řekl na pravidelném brífinku věnovaném vývoji pandemie nemoci covid-19. Kemp chce dovolit, aby se v příštích dnech otevřely provozovny, které nejsou nezbytně nutné pro život lidí.

06:45

Egyptský parlament v rámci protikoronavirových opatření schválil pozměňovací návrhy k výjimečnému stavu, který v zemi platí už několik let. Výsledkem je rozšíření pravomocí prezidenta a vojenské justice, což má prý pomoci v boji s epidemií. Informovala o tom agentura Reuters. V zemi se dosud podle údajů egyptské vlády potvrdila nákaza u 3659 lidí, z nichž 276 zemřelo.

06:41

Společnost Kalibro, jež se zaměřuje na testování školních znalostí a na průzkumy ve vzdělávání, zkoumá i současnou výuku na dálku. Kromě učitelů a rodičů se ptají také dětí na jejich pocity.

06:10

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek (ve středu večer místního času) podepsal exekutivní nařízení, které dočasně zastavuje přistěhovalectví do Spojených států. Informoval o tom na každodenním brífinku věnovaném situaci kolem pandemie nemoci covid-19.

"Zajistí to, že nezaměstnaní Američané budou první na řadě, co se týče pracovních míst, až se naše ekonomika znovu otevře," vysvětlil Trump. Omezení platí 60 dnů a prezident řekl, že během této doby ho může prodloužit nebo změnit.

23:32

Vláda ve čtvrtek odpoledne představí podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka rychlejší program uvolňování opatření proti koronaviru. Vývoj epidemie v Česku to umožňuje, řekl ve středu poslancům v rámci informace vlády o uvolňování restriktivních opatření. Podrobnosti prozradit nechtěl. Poukázal na to, že vláda se nejprve musí poradit s epidemiology.

"Pokud se situace bude vyvíjet lépe, je možné, že zrychlíme tempo. Výsledky jsou velmi nadějné," řekl Havlíček. Vláda má podle něj připraveno několik scénářů pro urychlení spouštění ekonomiky. "Celý ten jízdní řád se zkrátí", uvedl vicepremiér.

22:58

Sněmovna schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu na 300 miliard Kč. Důvodem zvýšení jsou dopady koronaviru. Původně byl schodek 40 miliard.

22:26

Stát bude moci poskytnout záruku ve výši 150 miliard korun za komerční úvěry pro firmy s nejvýše 500 zaměstnanci. Ty by tak mohly podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) získat na obnovu své činnosti po epidemii koronaviru od bank 500 miliard korun. Sněmovna to dnes schválila v rámci zákona, který bude muset v příštím týdnu posoudit Senát.

22:24

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) postižené opatřeními kvůli šíření koronaviru budou dostávat jednorázový příspěvek 500 korun denně i po 30. dubnu. Vládní návrh, kterým se mění již schválený zákon o takzvaném kompenzačním bonusu, dnes přijala Sněmovna. Zákon umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících OSVČ. Vláda s nimi zatím počítá do 8. června. Zákon nyní dostane k projednání Senát.

22:23

Platby státu do veřejného zdravotního pojištění za jeho pojištěnce se ve dvou krocích zřejmě zvýší. Sněmovna dnes schválila zrychleně v legislativní nouzi vládní novelu, podle které kvůli koronavirové krizi vzrostou od června o 500 korun měsíčně a od příštího roku o dalších 200 korun z nynějších 1067 korun za měsíc.

20:44 Andrej Babiš

Velké obchody by se podle Babiše mohly otevřít dokonce už příští týden. "Budu rád, když otevřeme všechny obchody do 2500 metrů čtverečních otevřeme už od pondělí 27. dubna," řekl dnes večer televizi Nova. Bude ale podle něj záležet na souhlasu koaličních partnerů a na údajích o vývoji epidemie, které ministerstvo představí na čtvrteční tiskové konferenci. V případě příznivé situace by Babiš chtěl urychlit celý harmonogram uvolňování o dva týdny, takže by místo 8. června skončil už 25. května.

20:25

Nově ustavená Národní ekonomická rada vlády má za sebou první jednání.

20:05

Ve Spojených státech zemřelo přes 46 000 lidí nakažených koronavirem. Vyplývá to z dnešních propočtů agentury Reuters. Pokud obětí bude přibývat podobně rychle jako v těchto dnech, koncem týdne bilance překročí hranici 50.000.

Reuters s odvoláním na zdravotnické úřady uvádí, že první člověk nakažený koronavirem ve Spojených státech zemřel o několik týdnů dříve, než se doposud předpokládalo. Ukázala to pitva. Za první oběť nákazy koronavirem byl doposud považován člověk, který zemřel v Seattlu 26. února. Nyní se ale ukázalo, že v Kalifornii nemoci covid-19 způsobené koronavirem jeden člověk podlehl už 6. února a další 17. února

19:59

Počet nakažených koronavirem v Turecku vzrostl za den o 3083, je to nejméně za téměř tři týdny. Celkem se dosud v Turecku potvrdilo 98 674 nakažených koronavirem, z toho 2376 zemřelo a 16 477 se uzdravilo, uvedl dnes ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Za den přibylo v Turecku 117 úmrtí lidí s covid-19, v úterý to bylo 119.

19:52

Maďarsko se stalo předmětem "politického lynčování", neboť maďarská vláda se rozhodla "jít svou vlastní cestou" ve snaze "vybrat si nejúčinnější způsoby, jak zvládnout koronavirovou pandemii". Prohlásil to v rozhovoru pro britskou zpravodajskou stanici BBC maďarský státní tajemník pro veřejnou diplomacii Zoltán Kovács.

Podle BBC se představitel vlády premiéra Viktora Orbána pokoušel hájit vládnutí za pomoci dekretů, které kabinetu povolil v rámci mimořádných pravomocí za nouzového stavu parlament, ovládaný Orbánovou stranou. Orbán čelí kritice od opozice, nevládních organizací a západoevropského tisku a liberálů, že si pod pláštíkem boje proti nákaze uzurpuje neomezenou moc.

19:41

Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo s nákazou koronavirem dalších 544 lidí, nepatrně více než v úterý. Celkem již nemoci podlehlo 21 340 osob.

19:27

Dozorový výbor izraelského parlamentu dnes pozastavil policii možnost využívat data z mobilních telefonů ke kontrole dodržování koronavirové karantény. Krok jedna z poslankyň podle agentury Reuters zdůvodnila ochranou soukromí.

Vláda premiéra Benjamina Netanjahua minulý měsíc umožnila policii získávat roamingová data osob, kterým byla nařízena karanténa kvůli podezření na nákazu koronavirem či potvrzenému onemocnění. Cílem bylo ověřit, zda tito lidé dodržují zákaz vycházení.

19:21

Někteří ještě jako děti zažili konec války, v dospělosti útlaky komunistického režimu i revoluci. Pro české seniory je současná koronavirová krize jen další peripetií v jejich životě. Více než nákazy se často bojí, aby nepřišli o demokracii a svobodu.

19:07

Epidemie nemoci covid-19 v západní Evropě se zdá být stabilní či na ústupu. Nebezpečný trend nárůstu v počtu případů nákazy je naopak patrný ve východní Evropě, v Africe a v Latinské Americe. Dnes to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle něhož bude cesta k vítězství nad koronavirem ještě dlouhá.

"Většina epidemie v západní Evropě se zdá být stabilní či ustupuje. Znepokojivé trendy vidíme v Africe, ve Střední a Jižní Americe a ve východní Evropě, ačkoli počty (případů nákazy) jsou tam nízké," řekl Tedros novinářům na virtuální tiskové konferenci. "Většina zemí je stále v úvodní fázi pandemie," dodal.

"Některé (země), které byly pandemií zasaženy v počáteční etapě, nyní zažívají opětovný nárůst případů nákazy," uvedl Tedros. "Prvotní zjištění ukazují, že většina světové populace je nadále náchylná k nákaze. To znamená, že epidemie může snadno znovu propuknout."

18:51

Počet nakažených v městském státě Singapur překonal hranici 10 000. Za posledních 24 hodin tamní ministerstvo zdravotnictví evidovalo 1016 nových případů. To je o několik desítek méně, než předchozí den, informovala agentura Reuters.

18:47 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce ve vládě jednat o případném odkladu či odpuštění sociálních a zdravotních odvodů firmám, a to na tři až šest měsíců. Opatření by jim mělo pomoci v koronavirové krizi. Návrh chce šéfka resortu dát kabinetu ve čtvrtek. Sociální a zdravotní odvody stát od března do srpna odpouští už živnostníkům, a to do výše minimálních záloh. Částku nad tuto hranici pak doplatí v příštím roce.

18:38

V americkém státě New York zemřelo za posledních 24 hodin 474 lidí s onemocněním covid-19, což je nejméně od 1. dubna. Celková bilance mrtvých tak v koronavirem nejhůře zasaženém státě USA překonala hranici 15 000. S odvoláním na guvernéra státu Andrewa Cuoma o tom informovala agentura Reuters.

18:32

Ministerstvo pro místní rozvoj s Českou obchodní inspekcí připravily informační materiál pro klienty cestovních kanceláří. Lidé, kteří zaplatili celý zájezd nebo zálohu a nemají jasno, jaká se na ně v současné době vztahují práva a povinnosti, v něm najdou odpovědi na možnost účtování storno poplatků, vystavování poukazů místo vracení hotovosti nebo vrácení letenek a jízdenek.

18:27

Ukončení nouzového stavu by podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové nemělo mít přímý vliv na uzavření škol či omezení činnosti zájmových kroužků a mládežnických organizací kvůli epidemii koronaviru. O těchto opatřeních rozhodlo ministerstvo zdravotnictví bez ohledu na nouzový stav na základě zákona o ochraně veřejného zdraví.

18:13

V Itálii zemřelo za den 437 nakažených koronavirem, o stovku méně, než úřady oznámily v úterý. Případů nákazy přibylo dnes 3370, více než v úterý.

18:10

Lidí vyléčených z nemoci covid-19 způsobované koronavirem v Česku přibylo od úterního večera zhruba o desetinu na 1989. Počet zemřelých vzrostl za posledních 24 hodin mnohem mírněji, a to o 3,5 procenta na 208. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30. Počet potvrzených případů covid-19 v republice za dnešek vzrostl zatím o 54 na 7087.

Denní nárůst počtu lidí s covid-19 v úterý zpomalil. Za úterý přibylo 133 případů, zatímco v pondělí jich bylo zaznamenáno 154. Počet provedených testů v úterý stoupl z pondělních zhruba 6500 na 8301. Podíl nově zaznamenaných případů nemoci na celkovém počtu testů tak klesl z pondělních 2,37 procenta na úterních 1,6 procenta.

18:02

Německý týdeník Die Zeit či americký časopis Time dnes ocenily řeckou vládu za způsob, jakým zvládá nynější pandemii. V jedenáctimilionovém Řecku se zatím potvrdilo jen na 2400 případů nákazy, z toho 121 lidí zemřelo. Tato čísla patří k nejnižším v EU, uvedl Time. Americký týdeník též připomněl, že Řecko má po Itálii druhou nejstarší populaci v Evropě a že jeho zdravotnictví utrpělo kvůli škrtům po finanční krizi, v níž se před deseti lety země ocitla na pokraji bankrotu.

"Řecko, považované v době krize za zkrachovalce, dělá nyní příkladnou práci v boji proti koronaviru," napsal Die Zeit. "Díky rychlé reakci vlády se země vyhnula krizi zdravotnického systému, s níž se nyní potýkají mnohé bohatší státy," dodal německý list, který pochválil i šéfa vládního krizového výboru Sotirise Tsiodrase. Tento lékař se specializací na infekční nemoci sehrál podle Die Zeit klíčovou roli ve strategii řecké vlády proti koronaviru.

18:00

Stát z kurzarbeitového programu Antivirus přispěl zatím na náhrady mezd 76 566 zaměstnanců. Úřad práce vydal pokyn odeslat firmám 253,52 milionu korun. V tiskové zprávě to dnes uvedlo ministerstvo práce. O příspěvky mohou žádat firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli šíření koronaviru.

Peníze od státu na náhradu mzdy mohou být na období od 12. března do konce měsíce. Ze zveřejněných údajů tak vyplývá, že by státní příspěvek na náhradu mzdy jednoho pracovníka těchto provozů činil za březen v průměru pouze 3311 korun. Podle mluvčí resortu Kristýny Křupkové však není možné částku na zaměstnance jednoduše zprůměrovat. "Omezení začala platit až v polovině měsíce, náhrada u jednotlivých pracovníků může být za jiný počet odpracovaných dnů či hodin a dostávají ji také z jiného důvodu. Některé podniky omezily například provoz až později," zmínila mluvčí.

17:55

V roce 2020 se podle ekonomů dotazovaných Reuters HDP eurozóny sníží o 5,4 procenta, což by znamenalo nejhorší rok od založení společné evropské měny. Mezinárodní měnový fond nicméně čeká pokles HDP ještě horší, a to o 7,5 procenta.

"Jen obtížně se představuje, že věci se po uvolnění karanténních opatření hned vrátí do normálu," konstatoval ekonom Philippe Gudin z banky Barclays. "Změní se nabídka i poptávka, protože po nezanedbatelnou dobu se změní i chování," dodal.

17:45

Eurozóna je v nejhlubší recesi za dobu své existence, shodli se ekonomové dotazovaní agenturou Reuters. Podle posledního průzkumu, který agentura vedla od minulého úterý a zveřejnila dnes, klesla ekonomika eurozóny v prvním kvartálu mezičtvrtletně o 3,1 procenta a ve druhém kvartálu se sníží o 9,6 procenta.

V průzkumu zveřejněném na počátku měsíce dotazovaní ekonomové odhadovali snížení hospodářství eurozóny v první čtvrtletí o 3,3 procenta a ve druhém o 9,3 procenta. Oslovení ekonomové se obávají, že pokles se může prohloubit, až se projeví dopady karanténních opatření.

17:44

Vybrané projekty dotované z evropských peněz nebudou muset být kvůli současným opatřením proti koronaviru spolufinancovány ze státního rozpočtu. Dnes o tom rozhodla Evropská komise. Za normálních okolností musí jít z národního rozpočtu minimálně 15 procent. Rozhodnutí umožní také například přesunout prostředky mezi fondy i zjednodušit administrativu.

17:28

Sedm procent Čechů, kteří byli před epidemií pracovně aktivní, ztratilo práci. Platí to pro 24 procent osob samostatně výdělečně činných a tři procenta zaměstnanců. Vyplývá to z třetí vlny průzkumu mezi 3000 respondenty ve výzkumného projektu Život během pandemie, na kterém se podílí společnosti PAQ Research a iniciativa IDEA AntiCovid a data sbírá agentura NMS. Třetí vlna se konala v půlce dubna.

Více než třetina zaměstnanců uvedla, že se u nich upravil pracovní úvazek či aktivity, a to snížením úvazku (11 procent), redukcí mzdy, flexibilní složky (osm procent) či benefitů (pět procent), přechodem na ošetřovné (šest procent), vynucenou dovolenou (devět procent) a ztrátou příjmů z dohody o pracovní činnosti (čtyři procenta).

17:23 Andrej Babiš

Plicní ventilátory CoroVent získaly podle premiéra Andreje Babiše potřebné certifikace. Babiš dnes uvedl, že o projektu hovořil s jeho vedoucím Karlem Roubíkem z Českého vysokého učení technického (ČVUT). "Vyrobíme jich 500," uvedl Babiš.

Plicní ventilátory určené pro lidi nakažené koronavirem vyvinuli odborníci spolupracující na platformě COVID19CZ. Vykrýt by měly případný nedostatek plicních ventilátorů v nemocnicích. Vývoj ventilátoru podpořila veřejná sbírka, je ale stále třeba ještě 52 milionů korun.

17:02

Rumunsko začne uvolňovat omezení přijatá v souvislosti s epidemií koronaviru po etapách od 15. května. Lidé i poté budou muset nosit roušky v uzavřených prostorech a veřejné dopravě.

Úřady dosud zaznamenaly 9710 případů nákazy koronavirem, na 508 lidí s nemocí covid-19 zemřelo.

Zákaz vycházení platí v zemi od 16. března. Lidé mohou opouštět domovy pouze v případech, kdy míří do práce, na nákup potravin či v některých výjimečných případech.

16:37 Andrej Babiš

Babiš ale vyloučil, že by se nyní rušila omezení, která platí pro občany. "Z hlediska pohybu nebo shromažďování osob neočekávám zásadní změny," řekl premiér. Omezení volného pohybu osob vláda vyhlásila nejprve na základě krizového zákona, později ho právně převedla do režimu podle zákona o veřejném zdraví, který není omezen trváním nouzového stavu. Nouzový stav je aktuálně schválen do 30. dubna.

16:36 Andrej Babiš

Otevírání obchodů by se mohlo sjednotit a všechny by se mohly otevřít v květnu. České televizi to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého o takové možnosti bude jednat ve čtvrtek vláda. Podle dosavadních plánů je otevírání obchodů rozloženo postupně až do 8. června. Babiš dnes také řekl, že neočekává změny v omezení volného pohybu a shromažďování.

"Rádi bychom to chtěli posunout všechno na květen," řekl dnes Babiš ČT. Podle něj bude záležet na jednání s epidemiology při čtvrtečním zasedání vlády. Aktuální vývoj nákazy koronavirem ale podle premiéra dává možnost urychlit uvolňování restriktivních opatření přijatých kvůli pandemii.

16:28

Počet uzavřených poboček České pošty kvůli koronaviru dnes klesl o 19 na 80 pošt. To je nejméně od nástupu epidemie. Nejvíce uzavřených poboček je ve Středočeském kraji, dále v Pardubickém a Jihomoravském. Uvedla to dnes Česká pošta v tiskové zprávě.

Zároveň z původně uzavřených poboček jich pošta celkem 141 znovu otevřela. V úterý bylo znovu otevřených 122 pošt

16:24

Češi neztratili zájem o jídlo z fastfoodů ani v době omezení volného pohybu, kdy více lidí pracuje z domova a může si vařit. Lidé hojně využívají výdejní okénka i rozvážku domů. V porovnání s běžnou situací nyní objednávají větší porce, pro více lidí. Vyplývá to vyjádření zástupců restaurací rychlého občerstvení.

16:15 Havlíček DVTV

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla být zachována, ve výjimečných případech je možné požádat o její odložení. Týkat by se to mělo především odkladu nájmů pro podnikatele zasažené koronavirovou krizí, který dnes schválila Sněmovna. České televizi to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

K odkladu DPH vyzvali vládu analytici a ekonomové z občanské iniciativy KoroNERV-20 Česká republika. Podle nich by měl kabinet poskytnout malým a středním podnikům a osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) větší přímou pomoc v podobě odkladu plateb DPH a sociálního pojištění minimálně do ledna 2021.

16:12

Pro návrh o povolení práce neaprobovaných lékařů ze zemí mimo EU hlasovalo 94 poslanců, nutný byl ale nejméně 101 hlas. Z koaličních ANO a ČSSD se hlasování zdrželo po dvou poslancích. Stejný postoj zaujala i většina komunistických poslanců, kteří menšinovou vládu v dolní komoře tolerují.

Lékaři z takzvaných třetích zemí měli dostat navzdory chybějícím zkouškám možnost pracovat v nemocnicích po dobu nouzového stavu a ještě tři měsíce po jeho skončení. Pokud by nouzový stav trval déle než půl roku, lhůta by se prodloužila na šest měsíců od jeho konce. Zahraniční lékaři bez aprobačních zkoušek by museli mít srovnatelné lékařské vzdělání. Obdobná pravidla měla platit i pro nelékařské zdravotnické pracovníky.

16:08

Británie hlásí úmrtí dalších 763 lidí s covid-19, bilance stoupla méně než v úterý, ale podobně jako před týdnem. Nemocnice už evidují 18 100 obětí.

16:03

Zdaleka ne všechny ordinace praktických lékařů v Česku mají podmínky k tomu, aby mohly ode dneška ukončovat karanténu lidí, kteří byli v kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem. Dosud karanténa končila automaticky uplynutím dvou týdnů. V anketě ČTK někteří lékaři uvedli, že nemají dost ochranných pomůcek jako respirátory či pláště. V Libereckém kraji praktici vůbec nedostali rychlotesty, pražským lékařům je radnice distribuují až dnes, dostaly je pozdě.

15:57

Česku začne ve čtvrtek studie, která má zjistit, jaký podíl obyvatel v různých místech republiky už má proti novému koronaviru protilátky a získal případně imunitu. Testovat by se mohlo až 27 000 lidí. Využijí se k tomu rychlotesty. Výsledky by mohly být na začátku května. Měly by naznačit, jak by se nemoc covid-19 mohla v zemi dál šířit. Posloužit by měly pak i jako podklad pro rozhodování o opatřeních ke zmírnění dopadů choroby. Ministerstvo zdravotnictví a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR zveřejnily podrobnosti na webu studie.

15:50

Lékaři ze zemí mimo Evropskou unii bez předepsaných aprobačních zkoušek pracovat v nemocnicích nebudou. Sněmovna dnes nepřehlasovala senátní veto předlohy, kterou prosazovala vláda kvůli koronavirové krizi. Senátoři poukazovali na nadbytečnost návrhu, jehož legislativní cesta verdiktem poslanců skončila.

15:49 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podíl testů a nově zjištěných nakažených opět klesá. Opatření zafungovala, tak si to teď nepokazme, píše ministr Vojtěch.

15:41

Město Zlín chce zlepšovat zázemí pro odborné vzdělávání ve školách. Investovalo do přístavby v základní škole v Kvítkové ulici, na projekt získalo evropskou dotaci 18,8 milionu korun, město se podílelo částkou 8,8 milionu korun. Od prosince minulého roku se na třech základních školách ve městě budují učebny řemeslných oborů, náklady jsou asi 4,5 milionu korun, dotace bude tvořit 90 procent.

15:31

Počet případů koronavirové nákazy v Nizozemsku, které má asi 17,2 milionu obyvatel, narostl za poslední den o 708 na 34 842. Nově v Nizozemsku zemřelo 138 lidí s virem, dohromady už 4054.

15:23

Zlínský kraj distribuuje do škol, které zřizuje, roušky, štíty, rukavice a dezinfekci. Připravuje se tak na opětovný návrat k výuce zajištěním co nejbezpečnějšího provozu za současné situace poznamenané pandemií nového typu koronaviru. Ochranné pomůcky rozesílá kraj také do dětských domovů.

 

15:30

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci 1. čtvrtletí meziročně vzrostly v průměru o 1,6 procenta na 106 392 korun za metr čtvereční. Tempo růstu kleslo ze 4,4 procenta na konci loňského roku. Mezikvartálně se ceny zvýšily o 0,8 procenta. Vyplývá to z údajů developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group, které společnosti zveřejnily ve středu.

15:18

 V Thomayerově nemocnici v Praze nově léčí osoby s onemocněním covid-19 plazmou s protilátkami proti koronaviru. K dnešnímu dni byla plazma podána dvěma pacientům s těžkým průběhem onemocnění. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Petr Sulek. Jde o experimentální metodu, která by mohla pomoci v léčbě pacientů s onemocněním covid-19.

"Oba pacienti jsou ve velmi vážném stavu a jsou hospitalizováni na anesteziologicko-resuscitační klinice. Léčebné podání plazmy bylo provedeno podle schváleného protokolu, který je v souladu s evropskými doporučeními," uvedl Sulek. Na výsledek léčby se nyní čeká. "Jakmile budeme mít k dispozici první data, budeme moci analyzovat účinek léčby," dodal mluvčí.

15:20

Nevím o žádné firmě, která by v programu Covid uspěla. Naivně jsem si myslel, že půjde o on-line formulář, který za 25 minut vyplním a odešlu, strávili jsme s tím ale dva dny, říká Jakub Lohniský, zakladatel oděvní značky Le Premier. Vláda je hrozně byrokratická, i v téhle době se drží v zajetých kolejích. Stát bude muset živit spoustu lidí, bylo by i pro něj lepší, aby byli v těch firmách, míní. Podívejte se na rozhovor DVTV.

Lohniský: Jestli jste uvěřili, že vám stát pomůže, tak už jste zkrachovali. Nepomůže.

Lohniský DVTV
18:51
Nevím o žádné firmě, která by v programu Covid uspěla. Naivně jsem si myslel, že půjde o on-line formulář, který za 25 minut vyplním, říká podnikatel. | Video: Emma Smetana
15:14

Českým firmám v příhraničních okresech Královéhradeckého kraje kvůli uzavření hranic chybí tisíce pracovníků dojíždějících denně z Polska. Současný režim na hranicích zavedený kvůli epidemii covid-19 práci pendlerů znemožňuje.  Poláci pracující v Česku podle něj na sobotu chystají u hraničních přechodů protesty proti uzavření hranic.

15:05

Mnozí divadelníci vnímají plán vlády na uvolňování opatření proti koronaviru jako málo specifikovaný. Jiné scény se připravují, že pro diváky začnou hrát v červnu alespoň v omezeném režimu. Vláda uvedla, že divadla by se měla otevřít jako poslední, tedy 8. června, za dodržení určitých podmínek. Některá divadla se bojí malého zájmu diváků. Další uvažují o využití menších prostor, některé větší scény neotevřou před divadelními prázdninami vůbec. 

15:04

Na státní pomoc pro firmy postižené koronavirem by neměly mít nárok společnosti se sídlem v daňových rájích. Dnes to navrhl předseda lidovců Marian Jurečka. Podle něj by podniky, které účelově vyvádějí své příjmy do zahraničí, měly žádat o pomoc stát, kde oficiálně sídlí.

"Lidovecký návrh má z podpory vyloučit firmy, které sídlí v daňových rájích, odvádějí příjmy z činnosti v ČR do zahraničí nebo nakupují vlastní akcie," uvedl Jurečka v tiskové zprávě. Podle něj nedává smysl, aby na finanční podporu státu měly nárok podniky, které do české ekonomiky mnoho nepřinášejí a daní své zisky jinde.

14:54

Firmy v pronajatých prostorách, které kvůli vládním opatřením proti epidemii koronaviru musely zavřít své provozy, budou moci nájem za období od 12. března do 30. června splatit až do konce letošního roku. Schválila to dnes opětovně sněmovna. Nevyhověla ale požadavku Senátu, aby stát ručil pronajímatelům za 80 procent dlužného nájmu. Zákon nyní dostane k podpisu prezident.

14:47

Mnozí praktičtí lékaři v Praze nemohou ve svých ordinacích testovat osoby v karanténě na covid-19. Chybí jim vyhovující prostory, ochranné pomůcky či samotné RAPID testy. Ty mnohým lékařům zasílají radnice až během dnešního odpoledne. ČTK to dnes sdělili mluvčí pražských radnic. Od dnešního dne ukončují praktičtí lékaři nařízenou preventivní karanténu u lidí, kteří byli v kontaktu s osobou s nemocí covid-19.

14:46

Nevím o žádné firmě, která by v programu Covid uspěla. Naivně jsem si myslel, že půjde o on-line formulář, který za 25 minut vyplním a odešlu, strávili jsme s tím ale dva dny, říká Jakub Lohniský, zakladatel oděvní značky Le Premier. Vláda je hrozně byrokratická, i v téhle době se drží v zajetých kolejích. Stát bude muset živit spoustu lidí, bylo by i pro něj lepší, aby byli v těch firmách, míní.

14:41

V Izraeli, který začal o víkendu uvolňovat omezení vyhlášená kvůli koronaviru, za minulých 24 hodin přibylo 443 nových případů nákazy. Je to nejvíc od 15. dubna. Podle úřadů ale zatím není jasné, zda toto vysoké číslo nesouvisí jenom se zvýšením počtu provedených testů.

14:34

V Napajedlích na Zlínsku je 18 potvrzených případů novým koronavirem. Nákaza se zřejmě rozšířila z tamního obchodu s potravinami, hygienici již dříve vyzvali nakupující, kteří měli či mají zdravotní problémy, aby se přihlásili. Testováno bylo již 40 zákazníků obchodu, u mnohých byl test negativní, uvedl dnes hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) v on-line přenosu na Facebooku. Budou se testovat senioři v napajedelských domovech důchodců, chystají se opatření na ošetření společných prostor bytových domů.

14:26

Potřebujeme, aby teď stát investoval do svých občanů. Rychle a hodně. Na dluh. Ušetřit ale můžeme také: když osekáme 120 miliard pofidérních dotací.

14:32

Informace o vývoji pandemie nového koronaviru lidé nově získají ve svých telefonech nebo počítačích prostřednictvím aplikace Viber. Ministerstvo zdravotnictví tam spustilo komunitu Spolu proti koronaviru, kde bude zveřejňovat nejen příspěvky o současné situaci a vládních opatření, ale také různé rady, videa a další materiály. V tiskové zprávě to dnes uvedli zástupci úřadu.

Komunita na Viberu tak doplní současné informování o koronaviru na webových stránkách a sociálních sítích ministerstva zdravotnictví. Do komunity na Viberu se může přihlásit každý, kdo má aplikaci na telefonu nebo počítači. Pokud ji nemá, bude přesměrován do Google Play nebo App Store, kde si aplikace bezplatně stáhne, uvedlo ministerstvo.

14:25

Moravskoslezští hygienici mají na stole stovky přestupků kvůli rouškám a shromažďování lidí. Každý den přibývají další. Zatím se na jejich vyřízení právní oddělení jen připravuje. Je totiž nutné nejdřív na celorepublikové úrovni sladit výši postihu. I když podle zákona o veřejném zdraví hrozí přestupcům až třímilionová pokuta, reálně se budou udělené sankce pohybovat v řádech tisíců korun. ČTK to dnes řekl mluvčí Krajské hygienické stanice Ostrava (KHS) Radim Mudra.

14:18

Stát by měl zveřejnit nákupy ochranných prostředků proti koronaviru uskutečněné v době nouzového stavu v registru smluv. Zpětně by tak měl naplnit požadavky na transparentnost těchto nákupů, sdělila dnes v tiskové zprávě platforma Rekonstrukce státu sdružující několik neziskových organizací a sdružení. Již v úterý platforma uvedla, že nouzový stav není pro rychlé dodávky ochranných pomůcek nutný a neměl by se kvůli nim prodlužovat.

14:16

Rozsah schválené vládní pomoci na obnovu ekonomiky postižené šířením koronaviru je z pohledu zaměření a rychlosti nedostatečný. Samotný objem deklarované pomoci tak není příliš významný. Shodli se na tom analytici oslovení dnes ČTK. Přímá podpora by podle nich měla být mnohem vyšší, například v podobě odkladu DPH.

14:11

Samotná délka trvání nouzového stavu má pro vývoj české ekonomiky spíše jen psychologický efekt, mnohem důležitější je tempo uvolňování restriktivních opatření na zabránění šíření koronaviru. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že on a ministři za ANO další prodloužení nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii nechtějí, zástupci ČSSD ve vládě mají opačný názor. Opozice pro jeho prodloužení nevidí důvod.

14:12

Koronavirová krize rapidně zvýšila zájem o bezkontaktní teploměry, které se používají pro měření tělesné teploty při vstupu do nemocnic nebo podniků. Někteří z prodejců připouští, že současná cena těchto výrobků je vyšší než před vypuknutím pandemie. Odůvodňují to vyšší cenou od dodavatelů, kteří toto zboží dovážejí od zahraničních výrobců. Na začátku krize podle nich byly některé modely úplně nedostupné. Prodejci uvedli, že roste také zájem o klasické lékárenské teploměry pro osobní potřebu lidí.

14:10

Některá vládní opatření trvají jen do konce nouzového stavu. Z nynějších omezení platí na základě krizového zákona například zákaz vycestování obyvatel České republiky do ciziny a zákaz vstupu cizinců do Česka, zákaz návštěv ve věznicích nebo zákaz vycházek v domovech pro seniory. Na dobu trvání nouzového stavu také kabinet postupně upravoval náležitosti jednání zastupitelstev nebo zrušil zóny placeného parkování. Vyplývá to z usnesení zveřejněných na webu vlády. Zatím není jasné, zda bude vláda žádat sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu, který nyní trvá do 30. dubna. Některá opatření by tak mohla skončit nebo u nich vláda může rozhodnout o změně právního režimu.

14:01

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková obdržela do dneška pět podnětů z vězeňství týkajících se i opatření proti šíření nového typu koronaviru. Vězeňská služba přijala v tomto směru řadu kompenzačních opatření, která však mohla být i velkorysejší, řekla dnes Šimůnková.

Stížnosti se podle zástupkyně veřejného ochránce práv týkají především obavy z možné nákazy, míří také na přijatá opatření. "Jeden z podnětů se týkal zákazu návštěv ve věznicích. Stěžovatelka v podnětu poukázala na možnost provádět individuální návštěvy, čímž by se minimalizovalo riziko přenosu nákazy během návštěv v plné návštěvní místnosti," uvedla zástupkyně ombudsmana. Podněty se zabývá.

13:57

V Rakousku stoupl za den počet nakažených o pouhých 0,34 procenta, což je dosud nejnižší hodnota. Za posledních 24 hodin přibylo 52 infikovaných, čímž se bilance nakažených zvýšila na 14 925. Většina z nich se už ale vyléčila. Mrtvých je nyní 510, což je o necelou dvacítku více než v úterý.

13:56

Provozní komplikace způsobí praktickým lékařům ukončování preventivních karantén u lidí, kteří se dostali do styku s někým z nakažených novým typem koronaviru. Praktičtí lékaři sice dostali rychlotesty, avšak většinou nemají vhodné prostory a budou mít kvůli tomu problém zamezit potkávání lidí v karanténě s ostatními pacienty. Součástí rychlotestů navíc není pipeta, která je nutná k přesnému odměření testovací dávky krve.

"Křížení provozu není skoro nikdo z praktiků schopen zajistit tak, aby lidé v karanténě chodili jinudy než ostatní pacienti," uvedla předsedkyně Sdružení praktických lékařů v Olomouckém kraji Jarmila Ševčíková. Mnoho praktických lékařů funguje v budovách společně s jinými ordinacemi. Odběrové místo venku na dvoře podle Ševčíkové zřídit nemohou, protože podmínkou jeho provozu je omyvatelná podlaha a umyvadlo.

13:48

Česko musí občanům umožnit vycestovat ze země, prosazuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.

13:46

Sestavit státní rozpočet na příští rok i roky další je možné i bez novely zákona o rozpočtové odpovědnosti. Na příští rok bude možné sestavit rozpočet se schodkem nejméně 100 miliard korun, aniž by se zmíněný zákon změnil. Před poslanci to dnes řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s tím ale nesouhlasila.

13:32

Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) zahájila dnes po přestávce výuku studentů posledních ročníků bakalářského, magisterského a doktorského studia. Neprobíhá standardně kontaktně, ale jsou domluvené konzultace, řekla ČTK mluvčí ZČU Šárka Stará. Do školy tak přišly desítky lidí, kteří potřebují pro své závěrečné práce například něco změřit nebo vyrobit v laboratořích a dílnách. 

Na Univerzitě Hradec Králové využívají rozvolnění mimořádných opatření, které na vysokých školách začalo platit v pondělí 20. dubna, desítky studentů závěrečných ročníků. Jde o studenty, kteří nezbytně potřebují specifické zázemí, jako jsou laboratoře, nebo konzultace s akademiky. Největší zájem je o služby univerzitní knihovny.

13:29

Pražské letiště v březnu odbavilo 434 719 cestujících, což představuje meziroční pokles o 64,7 procenta. Snížil se i letový provoz, za celý měsíc ubylo 6015 letů, což znamená propad o 47,2 procenta. Nyní má letiště pouze dvě pravidelné osobní linky, další část provozu připadá na nákladní a repatriační spoje.

13:27

Čeští kynologové vyvíjejí metodu, jak využít speciálně vycvičených psů pro odhalování lidí s onemocněním covid-19. Projekt nazvaný Dog for Doc zahájili na začátku března a mohl by podle nich pomoci zajistit efektivnější testování lidí na přítomnost nového koronaviru. Kynologové vedení Gustavem Hotovým o projektu informovali také Ústřední krizový štáb.

13:25

Novým typem koronaviru se v Česku dosud nakazilo 7041 lidí, 1800 z nich se podle ministerstva zdravotnictví vyléčilo a 204 v nemocnicích zemřelo. Dnešní zasedání Ústředního krizového štábu, který se měl zabývat mimo jiné nouzovým stavem a distribucí ochranných pomůcek po jeho konci, bylo přesunuto na čtvrtek. Sněmovna projednává protikrizové zákony, některé jí vrátil Senát. Nařízené preventivní karantény mohou ode dneška ukončovat praktičtí lékaři, někteří však k tomu nedostali rychlotesty a ochranné prostředky.

12:57

Zákon o odložení nájemného podle místopředsedy ODS Martina Kupky představuje dluhovou past pro nájemce i majitele nemovitostí. Státní záruky to mohly změnit. Podle místopředsedkyně Pirátů Olgy Richterové by měl stát raději umožnit nájemníkům v nouzi čerpání dávky okamžité sociální pomoci. Poslankyně ČSSD Kateřina Valachová výtky odmítla. "Vláda chrání lidem právo na bydlení, chrání domov," uvedla dnes v Poslanecké sněmovně.

Cílem tohoto zákona není odpustit nájemné, ale ochránit nejohroženější vrstvy, zdůraznila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Odklad platby nájemného podle ní umožní, aby jej nájemníci splatili ze sociálních dávek kvůli čtvrtletnímu vyhodnocování na jejich nárok. Nájemníci ale nebudou zproštěni povinnosti hradit služby spojené s bydlením, upozornila.

12:50

Na odběrném místě vzorků pro testování nemoci covid-19 na pražském Výstavišti byla odebrána za asi dva týdny jeho provozu zhruba tisícovka vzorků. Nejvyšší počet odebraných vzorků za jeden den byl dosud 14. dubna 178. Místo začalo fungovat 6. dubna a je určeno pouze pro klienty se žádankami, kteří přijedou v osobních autech. Samoplátci ani pěší tam nemají přístup. V provozu je každý všední den od 08:00 do 18:00. V Praze jsou i další odběrová místa.

12:50

Investice obcí jsou prioritou, vláda proto nebude krátit rozpočtové určení daní, obcím nasměruje další dotace. Příslib premiéra Andreje Babiše (ANO) získal Svaz měst a obcí při úterní videokonferenci s premiérem a některými dalšími ministry. Svaz měl v minulých dnech obavy, že vláda bude řešit ekonomické dopady kvůli epidemii koronaviru změnou rozpočtového určení daní a omezením evropských i národních dotací pro obce.

12:43

V Íránu za minulých 24 hodin zemřelo 94 lidí s nemocí covid-19 a přibylo téměř 1200 nově nakažených koronavirem. Oproti úterku je údaj o nově zemřelých o osm případů vyšší.

12:38

Poslanecká sněmovna přijala návrh zákona o odkladu nájemného v bytech a v prostorách pro podnikání, který jí vrátil Senát. Nájemníci tak nedostanou výpověď z bytu, nebudou-li do konce července platit nájemné kvůli tomu, že jsou v důsledku opatření proti epidemii koronaviru bez příjmů.  Sněmovna také dnes odmítla, aby za dlužné nájemné ručil stát, jak Senát předkládal ve svém pozměňovacím návrhu.

12:34

Den před jednáním prezidentů a premiérů mají státy Evropské unie stále velmi odlišné pohledy na financování obnovy evropských ekonomik paralyzovaných koronavirem. Velká část unijních zemí sice v posledních dnech podpořila myšlenku, aby si EU vypůjčila peníze a ty následně poskytla jednotlivým státům, neshodnou se ale na tom, zda to má být formou přímých grantů, anebo formou úvěrů. Jednotný názor členské země EU stále nemají ani na výši fondu zotavení či na způsob rozdělování peněz, uvedl dnes nejmenovaný unijní činitel.

12:33

Česká filharmonie uspořádá 25. dubna druhý komorní benefiční koncert, kterým chce pomoci seniorům v nouzi a zároveň upozornit na situaci umělců bez stálého angažmá. Z Dvořákovy síně Rudolfina ho odvysílá v přímém přenosu ČT art, zhlédnout ho bude možné také na Facebooku. Vedle členů České filharmonie na koncertu vystoupí i hráči pražského barokního orchestru Collegium 1704 a PKF - Prague Philharmonia. Sólisty večera budou klavírista Ivo Kahánek, varhaník Aleš Bárta, hornista Radek Baborák a koncertní mistři České filharmonie Josef Špaček, Jiří Vodička a Jan Mráček.

12:26

Ústřední krizový štáb se místo dneška sejde ve čtvrtek. Dnes se měl zabývat mimo jiné nouzovým stavem a distribucí ochranných pomůcek po jeho konci.

12:19

Plzeňský hejtman Josef Bernard (ČSSD) by zachoval na Domažlicku zpřísněná opatření kvůli koronavirové pandemii nejméně do poloviny května. Musí se řádně monitorovat situace a podle vývoje pak říct, co dál, řekl dnes. Podobně by to mělo zůstat v dalších nejvíce zasažených místech země. Režim nouzového stavu by už v květnu podle něj platit nemusel.

12:19

Čeští kynologové vyvíjejí metodu, jak využít speciálně vycvičených psů pro odhalování lidí s onemocněním covid-19. Projekt nazvaný Dog for Doc zahájili na začátku března a mohl by podle nich pomoci zajistit efektivnější testování lidí na přítomnost nového koronaviru. Vedoucím projektu je Gustav Hotový, který byl dříve mimo jiné šéfem českých kynologických záchranářů. Nyní stojí v čele organizace Search and Rescue Czech Republic (SAR CZ). Kynologové o projektu informovali také Ústřední krizový štáb.

Nápad využít psy pro odhalování lidí s covid-19 vychází podle mluvčího projektu Dušana Stuchlíka z předpokladu, že onemocnění změní pach člověka podobně jako třeba tuberkulóza, malárie nebo rakovina. "Pokud se princip potvrdí, bylo by ideální využívat psy k detekci bezpříznakových pacientů i předmětů, které byly kontaminovány pachem z nemocného člověka," informoval Stuchlík. Psi by se podle něj mohli využívat k preventivním kontrolám třeba ve zdravotnických zařízeních, na letišti či nádraží nebo k ochraně personálu ve strategických podnicích.

12:12

Pardubický kraj již objednal pro své zřizované a zakládané organizace a další subjekty ochranné prostředky proti šíření nového koronaviru za 7,6 milionu korun. Pracovníci krajského úřadu také pomáhají s prověřováním nabídek pro společnost Nemocnice Pardubického kraje, která se snaží objednávat toto vybavení i vlastní cestou. Vše se bude financovat z dotace ministerstva financí určené na zvládání krizového stavu

12:09

Nařízenou preventivní karanténu u lidí, kteří byli v kontaktu s někým z nakažených koronavirem, mohou od dneška ukončovat i praktičtí lékaři. Ne všechny ordinace praktiků v Královéhradeckém kraji jsou ale k odběrům uzpůsobené. Nemají dost ochranných pomůcek, proto dál pacienty posílají na odběrové místo, zjistila dnes ČTK. Některým dopoledne chyběly také rychlotesty.

12:08

Sestavit státní rozpočet na příští rok i roky další je možné i bez novely zákona o rozpočtové odpovědnosti. Na příští rok bude možné sestavit rozpočet se schodkem nejméně 100 miliard korun, aniž by se zmíněný zákon změnil. Před poslanci to dnes řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s tím ale nesouhlasila.

Sněmovna dnes přehlasovala senátní veto a stvrdila novelu tohoto zákona. Vláda v ní zvyšuje strukturální deficit na čtyři procenta hrubého domácího produktu. Podle vlády je to nutné právě k tomu, aby bylo možné sestavit státní rozpočet na příští rok.

Schillerová už dříve řekla, že pokud by zákon neprošel, musela by pro příští rok seškrtat výdaje nebo zvýšit daně v objemu kolem 150 miliard korun.

12:09

Indonésie ohlásila 19 nových úmrtí na covid-19. Na Filipínách na nemoc zemřelo za minulých 24 hodin devět lidí a v Malajsii jeden člověk. Japonsko, kde nemoc dosud usmrtila přes 280 lidí, ohlásilo ohnisko nákazy na italské výletní lodi zakotvené kvůli opravám v prefektuře Nagasaki.

12:04

 Velký zájem očekávají odborníci o plošné testování lidí na koronavirus na Olomoucku. V nejbližších hodinách proto spustí na stránkách www.krajpomaha.cz rezervační systém, který počty dobrovolníků usměrní do předem určených časů. K dispozici bude od dnešního odpoledne i rezervační telefonní linka určená lidem, kteří se nemohou registrovat přes internet. O zájmu lidí svědčí například i nepřetržité telefonáty starostovi Litovle, a to i od lidí z jiných okresů. V kraji se má otestovat téměř 7000 lidí, příkladem chce jít i řada osobností.

12:14 Ministr vnitra Jan Hamáček

Za návrhem prodloužit nouzový stav si stojím, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Poznamenal, že zrušení nouzového stavu neznamená odstranění vládních opatření, stejně jako jeho ponechání nutně nesouvisí s uzavřením hranic.

12:04

Problémy s vyřizováním bezúročných úvěrů programů COVID Českomoravské záruční a rozvojové banky, které jsou podle podnikatelů složité a nedostupné, způsobila komplikovanější evropská administrativa a nízká servisní kapacita Českomoravské záruční a rozvojové banky. Shodly se na tom banky oslovené ČTK.

"Žádosti u úvěrových programů, v nichž vedle úvěrů z komerčních bank figurují ještě záruky státu a zdroje vázané na evropské finanční programy, jsou přirozeně komplexnější než žádosti o běžné úvěry, kde figuruje pouze komerční banka a klient. Svou roli hraje i fakt, že Českomoravské záruční a rozvojové banky přirozeně nemá takové kapacity klientského servisu jako komerční banky," uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

12:00

Seznam tuzemských firem, které jsou nebo brzy budou schopny vyrábět certifikované zdravotnické a osobní ochranné prostředky proti koronaviru, dnes zveřejnila státní agentura CzechInvest. Nyní je na něm 38 společností. Podniky s potřebnými certifikáty mohou pomůcky ihned dodávat státu. CzechInvest zároveň firmám, které ochranné prostředky nevyráběly, ale mají o to zájem, pomáhá se zajištěním certifikace.

11:45

V Plzeňském kraji bylo dosud od začátku pandemie potvrzeno 549 nákaz novým typem koronaviru. Od úterý přibylo pět nových případů. V kraji dosud zemřelo osm pozitivně testovaných lidí, za poslední týden se statistika nezměnila. Z nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, se v kraji už vyléčilo 121 lidí. To je víc než pětina z těch, u nichž byla dosud zjištěna nákaza. Aktuální informace dnes uveřejnila Krajská hygienická stanice v Plzni.

11:44

Pražská Nemocnice Na Františku začne opět provádět naplánované operace a zákroky a od příštího týdne obnoví provoz ambulancí. Řada nemocnic v Praze začala běžnou péči, která byla vládou omezena v polovině března z důvodu pandemie nového typu koronaviru, obnovovat už tento týden.

11:43

V Polsku počet lidí infikovaných koronavirem překročil hranici deseti tisíc, zemřelo více než 400 osob. Od úterního večera přibylo dalších 178 pozitivních testů potvrzujících nákazu.

11:34

Počet mrtvých v souvislosti s koronavirovou nákazou vzrostl ve Španělsku oproti úterní bilanci o 435 na nynějších 21 717. Podle agentury Reuters tak pokračuje trend zhruba dvouprocentních 24hodinových nárůstů z posledních dní. V úterý země evidovala 430 nových obětí, v pondělí 399.

Celkový počet lidí, u nichž byl vir v 47milionové zemi od začátku epidemie odhalen, vzrostl za posledních 24 hodin o 4211 na 208 389.

11:32

V Ústřední vojenské nemocnici v Praze nově funguje venkovní CT pracoviště s počítačovým tomografem. Slouží k vyšetřování pacientů s onemocněním covid-19. Výpočetní tomograf, který umožňuje posoudit stav plicní tkáně, je umístěn ve vojenském přepravním kontejneru a je k dispozici především pro vyšetřování pacientů, které Infekční klinika Ústřední vojenská nemocnice určila jako covid-19 pozitivní. 

11:31

Sněmovna stvrdila zákon, který pro příští rok zvyšuje takzvaný strukturální deficit až na čtyři procenta hrubého domácího produktu. Podle vlády je tato změna potřebná pro sestavení státního rozpočtu na příští rok. Poslanci tak přehlasovali senátní veto a novelu zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti dostane k podpisu prezident republiky. Opozice změnu zákona kritizovala, podle odpůrců je zbytečná.

Strukturální deficit je deficit veřejných financí očištěný o vliv hospodářského cyklu. Ministerstvo financí bude moci v důsledku změny zákona zvýšit výdajové limity v sektoru veřejných institucí. Do roku 2027 se mají schodky zase postupně snižovat.

Pro schválení novely dnes hlasovalo rovných 101 poslanců vládní koalice ANO a ČSSD a také poslanci KSČM. Byl to nejnižší možný počet pro to, aby sněmovna novelu stvrdila.

11:29

Nouzový stav kvůli koronaviru by se měl z konce dubna prodloužit do poloviny května, myslí si jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (za ANO). ČTK dnes řekl, že se na tom shodlo 11 ze 14 hejtmanů. Podle něj by se však měla rychleji uvolňovat některá opatření. Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) si naopak myslí, že by bylo vhodné nouzový stav v závěru dubna ukončit, pokud to bude podložené fakty z hlediska bezpečnosti.

11:25

Pirátští senátoři se připojí k ústavní stížnosti na rozhodnutí vlády zakázat vycestování z ČR. Piráti také žádají o výjimku ze zákazu pro studenty.

11:20

Po otevření dalších prodejen a jiných provozoven zůstala na Slovensku v platnosti starší omezení, ke kterým ale přibyla nová opatření s cílem zabránit šíření koronaviru. Například v prodejnách s textilem je zakázáno zkoušení oděvů, senioři zase mohou až na výjimky nakupovat jen ve vyhrazeném čase. Vyplývá to z nejnovějších opatření úřadu hlavního hygienika Slovenska.

11:14

 Vyškov odpustil měsíční nájemné živnostníkům, kteří podnikají v prostorách ve vlastnictví města. S ohledem na nouzový stav radní na své schůzi zároveň schválili prodloužení splatnosti místních poplatků. Vedení města tak reagovalo na opatření vlády v souvislosti s koronavirovou nákazou. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí radnice Michal Kočí.

11:14

Mobilní operátoři nabídli živnostníkům zvýhodněné balíčky služeb, které jim mají pomoci během epidemie koronaviru. Získají neomezené volání, SMS a data za sníženou cenu, kancelářský software nebo marketingové nástroje pro nastartování podnikání. Na poskytnutí nabídek se dohodli s ministerstvem průmyslu a obchodu.

11:13

Ve Zlínském kraji přibyly od úterního večera dva případy nákazy novým koronavirem, od začátku epidemie je jich v kraji 293. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice k dnešním 09:00. V úterý bylo šest nových případů, v pondělí i neděli jich bylo pět. Vyléčených z nemoci covid-19 je stejně jako v úterý večer 118, za úterý jich přibylo 11. V souvislosti s onemocněním zemřel od začátku epidemie jeden obyvatel kraje.

11:13

"Pokud neproběhne rozvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti, jediná možnost, jak udržet veřejné finance, by bylo zvýšení daní, snížení mandatorních výdajů jako například důchodů nebo snížení investic. To my nechceme," řekla ve sněmovně ministryně financí Alena Schillerová.

11:13

V Rusku v úterý klesl denní přírůstek nakažených koronavirem a celkový počet infikovaných se přiblížil k 58 tisícům. Ve srovnání s pondělím se naopak mírně zvýšil přírůstek nových úmrtí spojovaných s koronavirem, kterých v Rusku dosud evidují 513.

11:06

Ode dneška platí, že karanténu musí lékaři ukončit na základě negativního výsledku rychlotestu, dosud končila uplynutím dvoutýdenní lhůty. Někteří praktičtí lékaři v kraji vnímají přítomnost testovaných v ordinaci a čekárně jako riziko a smysl v testování na konci preventivní karantény nevidí.

11:05

V souvislosti s onemocněním covid-19 se objevují úzkosti i diskriminace. Ukázala to studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví uskutečněná ve spolupráci se spolkem Queer Geography. Data v první polovině dubna poskytlo přes 2450 lidí ze všech krajů ČR. Lehké duševní potíže značily výsledky u 35 procent žen a 28 procent mužů. Středně závažné a vysoce závažné duševní potíže pak vycházely u 23 procent žen a 15 procent mužů.

11:01

Lidí, kteří jsou na ochranu před šířením koronaviru v karanténě, v Česku dál ubývá. Na konci třetího dubnového týdne bylo s e-neschopenkou v izolaci asi 6500 lidí. Od Velikonoc se počet snížil zhruba o čtvrtinu. V dubnu do karantény nastoupilo celkem 11 044 lidí. Od začátku března, kdy se v Česku objevil první pacient, do izolace lékaři poslali 47 000 lidí. Vyplývá to ze statistik elektronických neschopenek, které zveřejňuje Česká správa sociálního zabezpečení a ministerstvo práce.

11:03

Uvolňování karanténních opatření proti šíření koronaviru ve Španělsku bude pozvolné a začne v druhé polovině května. Řekl to dnes španělský premiér Pedro Sánchez k plánům své vlády ve španělském parlamentu, kde prosazuje prodloužení stavu nouze v zemi do 9. května.

10:54

Praktičtí lékaři ve středních Čechách většinou nemají vhodné prostory pro ukončování preventivních karantén u lidí, kteří se dostali do styku s někým z nakažených koronavirem. Někteří lékaři se již domluvili mezi sebou a zřídili společné místo pro testování, jiní takové lidi posílají do odběrových center. Zatím ale do ordinací kvůli ukončení karantény přichází jen minimum lidí, řekl dnes ČTK regionální předseda Sdružení praktických lékařů Martin Dudek.

"Lékaři sice dostali rychlotesty, ale jiná věc je, že jen někteří mají prostorové uspořádaní k tomu, aby ty testy mohli dělat," uvedl Dudek.

10:44

Pokud se vyřeší pružný nákup ochranných prostředků, není potřeba nadále prodlužovat nouzový stav, míní olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Pro jeho ukončení po 30. dubnu jsou i další oslovení představitelé samospráv, a to především s ohledem na ekonomiku a její dosavadní ztráty. Jsou však opatrní kvůli samotné pandemii. Například starosta Litovle Viktor Kohout by tuto otázku nejraději řešil až za 14 dní, kdy budou známy výsledky plošného testování.

10:40

Názory starostů v Královéhradeckém kraji na ukončení nouzového stavu k 30. dubnu se liší. Zastánci prodloužení nouzového stavu argumentují tím, že by po jeho ukončení nebylo možné centrálně nakupovat zdravotnické prostředky nebo využít institutu pracovní povinnosti ve zdravotnických či sociálních zařízeních, vyplynulo z ankety ČTK. Nouzový stav platí v ČR od 12. března.

10:39

Ve středních Čechách je 821 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem, za úterý jich tak přibylo 12. Počet zemřelých zůstává na osmnácti, vyléčených je k dnešku 239, o 27 více než v úterý. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.

10:27

Na letní dovolenou se už těší miliony Němců. Kde ji stráví, ví ale kvůli epidemii způsobené koronavirem jen málokdo z nich. Hotely jsou pro turisty v celém Německu stále zavřené, před cestami kamkoliv do zahraničí vláda varuje. Jak bude situace vypadat v červenci a srpnu, zatím není vůbec jasné. Od politiků totiž přicházejí často zcela rozdílné signály.

10:38

Český Krumlov odpustí restauracím do srpna poplatky za předzahrádky. Chce tak pomoci podnikatelům, na něž dopadla omezení v souvislosti s koronavirem, a podpořit návrat turistů do města. V rozpočtu města to bude výpadek příjmů asi tři miliony Kč. ČTK to dnes řekl místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL).

10:26

Indická rada pro lékařský výzkum požádala indické státy, aby přestaly s rychlým testováním, které má odhalit protilátky proti koronaviru. Ve snaze uspíšit testování nakoupila Indie v Číně skoro milion rychlotestů. Z některých indických států ale i ze zahraničí přicházejí zprávy o problémech s čínskými testy.

10:21

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze by v nejbližší době měla dostat americký experimentální lék na covid-19 remdesivir pro deset nakažených. Určen by byl jen pro nejvážnější případy. Uvedl to dnes server iROZHLAS.cz, kterému to řekl vedoucí lékař z anesteziologické kliniky všeobecné nemocnice Martin Balík. Remdesivirem se v Česku dosud léčil jen jeden pacient, a to právě ve VFN.

"Budeme ho dávat jako lék určité záchrany. V Česku se ho moc neobjeví, ale budeme připraveni tím rizikové pacienty léčit," řekl Balík.

10:05

Policista ze Zlínského kraje, u kterého testy v březnu potvrdily nákazu novým typem koronaviru, už je vyléčený. U žádného z dalších policistů v regionu se nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje, neobjevila. V karanténě jsou nyní v kraji dva policisté, řekl dnes ČTK policejní mluvčí Petr Jaroš.

10:00

Z nemoci covid-19 se v Česku vyléčilo 1800 lidí, víc než čtvrtina ze 7041 nakažených. Vyléčených od úterý přibylo 47, počet úmrtí stoupl o tři na 204.

09:54

 Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) podobně jako většina jeho kolegů z vedení krajů podporuje prodloužení nouzového stavu v zemi, zatím platí do konce dubna. Prodloužení navrhuje ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), naopak členové vlády za hnutí ANO jsou proti. Podle Netolického nelze bez nouzového stavu zajistit v některých oblastech dosavadní postupy proti šíření pandemie nového koronaviru.

"Ukončení nouzového stavu je politická, nikoliv odborná záležitost, stejně jako bylo jeho vyhlášení," řekl Netolický.

09:54

Americký stát Missouri podal žalobu na Čínu, která podle něj nese zodpovědnost za globální pandemii způsobenou koronavirem. "Čínská vláda lhala světu ohledně nebezpečí a nakažlivosti covid-19, umlčovala ty, kteří upozorňovali na problémy, a učinila jen málo pro to, aby zastavila šíření nákazy," píše se v žalobě podané republikánským ministrem spravedlnosti státu Missouri Ericem Schmittem.

09:47

Karlovarský kraj požádal ministerstvo zdravotnictví o plošné testování na koronavirus na Chebsku. Okres patří mezi nejpostiženější v zemi. Podle posledních dat krajské hygienické stanice je v okrese Cheb 143 pozitivních pacientů, žije v něm 91.000 lidí. O testování požádal dopisem hejtman kraje Petr Kubis (ANO).

09:46

Potravinová banka Jihočeského kraje rozvezla v týdnu krátce po vyhlášení protiepidemických opatření kvůli koronaviru přes 21 tun potravin pro víc než 7000 lidí. Potraviny dostaly zdarma nejen neziskové organizace, ale i obecní a městské úřady, které je přidávaly k nákupům a balíčkům pro seniory. Banka převzala i program Mléko/Ovoce a zelenina do škol, nabízela tak i mléčné výrobky. Bance se kvůli pandemii dočasně ztrojnásobily náklady na pohonné hmoty.

09:43

Pětice opozičních stran chce společně ve Sněmovně prosadit rozšíření přímé podpory pro živnostníky. Navrhují také až roční odklad platby daně z přidané hodnoty a odpuštění silniční daně za letošní rok jako opatření na pomoc firmám, které postihla restriktivní opatření přijatá kvůli epidemii koronaviru. Na tiskové konferenci před dnešním jednáním Sněmovny to řekli předsedové ODS, Pirátů, lidovců, TOP 09 a STAN.

09:42

Laboratoř nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku začala dělat testy na covid-19. Je schopná udělat osm testů denně, výsledky jsou do hodiny. Limituje ji nedostatek testovacích kazet. Testovat bude přednostně hospitalizované a personál. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

09:24

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s rozhodnutím Poslanecké sněmovny o lhůtě pro vracení nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty nesouhlasí.

09:19

V Ústeckém kraji se počet potvrzených případů k dnešnímu dni zvýšil o osm na 463. Počet úmrtí s koronavirem stoupl o jedno na deset. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví. Uzdravilo se celkem 162 lidí.

Na 100 000 obyvatel připadá zhruba 56 osob s pozitivní nákazou covid-19. Nejvíce prokázaných nákaz v kraji je na Litoměřicku.

09:18

 Lhůta pro vracení nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty se nakonec neprodlouží z nynějších 30 na 45 dní. Příslušnou novelu daňového řádu, která tuto změnu i další změny přináší, dnes sněmovna neschválila. Chyběly pro to aspoň tři hlasy. Senát ji poslancům vrátil s pozměňovacím návrhem. Sněmovna ho neschválila, pro setrvání na původní verzi potřebovala vládní koalice spolu s KSČM alespoň 101 hlasů. Nakonec pro novelu hlasovalo jen 98 poslanců.

Prodloužení lhůty pro vracení odpočtů na DPH patřilo mezi nejvíc kritizované součásti předlohy. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) naopak argumentovala tím, že to umožní lépe zacílit kontrolní činnost.

09:15

 V Jihomoravském kraji dnes ráno vystoupal počet potvrzených případů nemoci covid-19 na 400 od začátku epidemie. Proti úternímu večeru je to nárůst o tři případy. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Šest pacientů s koronavirem ve vážném stavu zůstává ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně, řekla její mluvčí Dana Lipovská.

09:11

 Japonci vracejí roušky, které do každé domácnosti začala dodávat vláda. Podle občanů jsou zamořené hmyzem a je na nich plíseň a skvrny. Vláda do roušek investovala v přepočtu téměř 11 miliard korun, informovala dnes agentura Reuters.

V Japonsku se koronavirem nakazilo přes 11 500 lidí a více než 280 zemřelo.

09:08

Praktičtí lékaři v Libereckém kraji neobdrželi žádné rychlotesty k ukončení preventivní karantény u lidí, kteří byli v kontaktu s někým z nakažených koronavirem. Kdo si je nezajistil sám, tak je nemá. ČTK to dnes řekla krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů Irena Moravíková. Lidi k provedení testu mohou podle ní posílat do odběrových center, v každém okresu je jedno. Liberecká okresní předsedkyně sdružení Zuzana Kofferová je ráda, že rychlotesty nemají. Podle ní ordinace k odběrům uzpůsobené nejsou.

08:41

Důvodem, proč nemoc covid-19 ohrožuje více muže než ženy, je možná to, že koronavirus proniká do varlat, která jsou chráněna před imunitním systémem. S touto hypotézou přišli vědci z USA a Indie, kteří zkoumali rozdíly v době zotavení několika desítek infikovaných pacientů v indické Bombaji. Předběžné výsledky své studie zveřejnili na serveru MedRxiv.

Výzkumný tým zjistil, že mužům trvá v průměru o dva dny déle, než se jejich tělo viru SARS-CoV-2 dokáže zbavit. Virus k napadení buňky využívá jako receptor enzym angiotensin konvertázu (ACE2), který se hojně vyskytuje v plicích, trávicím traktu a v srdci a právě tyto tkáně jsou vůči napadení koronavirem nejzranitelnější. U mužů však existuje pro virus ještě jedno místo, kde se ACE2 nachází, a to jsou varlata. Ve vaječnících se naopak tento enzym nevyskytuje.

08:31

Celkový počet osob s dosud prokázaným onemocněním covid-19 od začátku testování stoupl v Česku na 7041, ale 1800 z nich se už zotavilo. Číslo je aktuální k středečnímu ránu. 

08:16

Americkému provozovateli streamovacích služeb Netflix přibylo v prvním čtvrtletí díky koronavirovým omezením 16 milionů předplatitelů - dvakrát více, než odhadoval, a nejvíce za 13 let jeho historie. Firma nicméně v úterý po skončení burzovního obchodování varovala, že druhá polovina roku bude pravděpodobně slabší, protože přestanou platit nařízení o tom, že lidé mají trávit maximum času doma. Akcie Netflixu na zveřejnění čtvrtletních hospodářských výsledků zareagovaly růstem.

08:15

Nejvyšší kontrolní úřad prověří nákupy ochranných pomůcek v době nouzového stavu. Serveru HlídacíPes.org to řekl prezident úřadu Miloslav Kala. Úřad připravuje změnu plánu kontrolní činnosti, kterou do měsíce projedná kolegium Nejvyššího kontrolního úřadu. Nouzový stav a situace kolem koronaviru otevírá podle Kaly pro kontroly celou řadu nových témat. Média v posledních dnech informovala, že ministerstvo zdravotnictví nakupovalo ochranné pomůcky za několikanásobně vyšší ceny než ministerstvo vnitra. Podle Kaly to vyplývá i z analýzy úřadu.

08:01

 Cílem hackerů se minulý týden staly také informační systémy ministerstva vnitra. Hledali jejich zranitelnost, nešlo o útok, uvedl Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva. Napsaly to dnešní Lidové noviny. Kybernetické útoky na české nemocnice z minulého týdne prověřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu, řekl deníku její mluvčí Jaroslav Ibehej.

07:16

Období, kdy lidé několik dní čekali, než je otestují na koronavirus, je dávno pryč. Systém se zlepšil, ale místo více testů teď mají odběrová místa takřka každý den volné kapacity. Plán premiéra Andreje Babiše, že se bude testovat 20 tisíc lidí denně, se tak stále nenaplnil. "Lidé se přestali obávat," říká náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, podle něhož se to musí změnit.

07:15

Ve městě Gorzów Wielkopolski na západě Polska začal fungovat "dentobus" neboli mobilní zubařská ordinace, která je určena výhradně pacientům nakaženým koronavirem. Podle televize TVN 24 je možné si v ní nejen nechat opravit zuby, ale také rychle pořídit třeba rentgenový snímek. V celé zemi je nyní už 16 "dentobusů".

Pojízdné ordinace původně vznikly kvůli cestám za pacienty na odlehlém venkově, ale s propuknutím pandemie se jejich role změnila.

07:00

V Německu druhým dnem po sobě roste počet nových případů nákazy koronavirem, za úterý se bilance zvýšila o 2237 infikovaných. S odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura Reuters. Výrazně se zvýšil také počet lidí, kteří komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19 podlehli - nově jich bylo 281, což bylo skoro o stovku více než za pondělí.

06:59

Ruská opozice vybídla k pořádání virtuálních demonstrací na internetu a na sociálních sítích. "Žádáme prezidenta a vládu, aby přijali naléhavá opatření na záchranu lidí během krize," uvedli organizátoři protestu, který se má konat příští úterý. 

Virtuální protesty se konaly v řadě ruských měst již v pondělí. "Lidé, kteří nesmějí vycházet z domu, začali v aplikacích vyhledávače Yandex Navigace a Mapy psát komentáře na místech u vládních úřadů. Kritizovali počínání místní a federální vlády a požadovali vyhlášení mimořádné situace, která by jim umožnila žádat náhradu škody. Stěžovali si na ztrátu příjmů, zatímco platby za bydlení, půjčky a hypotéky nikdo nezrušil," vylíčil server Newsru.com.

06:54

Nerozumím tomu, proč zavíráme seniory doma. Měli by se hýbat venku, ne sedět doma před televizí a být ve stresu. Nezvládnutý stres může až za 75 % nemocí, říká kardiochirurg Jan Pirk, který se koronavirem sám nakazil a nemoc Covid-19 prodělal. 

06:52

Opatrnost je namístě, plošným zákazům vycestovat ale příliš nerozumím, uvedl v rozhovoru o zavření hranic Jakub Hlávka, odborník na zdravotnickou politiku působící v USA. "Mrzí mě, že mnozí členové české vlády nedisponují pokorou," říká. 

06:50

Republikánští zákonodárci v americkém státě Wisconsin soudně napadli karanténní nařízení demokratického guvernéra Tonyho Everse. Na jeho příkaz bylo do 26. května prodlouženo nařízení, které až na výjimky omezuje pohyb mimo domovy. Republikáni opatření považují za porušení pravomocí, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.

"Prodloužení vyvolává značné rozhořčení, neboť stojí za zákonnou pravomocí výkonné moci. Obyvatelé Wisconsinu jsou nuceni sedět s rukama v klíně bez možnosti proces ovlivnit," uvedlo republikánské vedení místního zákonodárného sboru.

06:49

Německá telefonní linka pomoci ženám, které se staly oběťmi násilí, zaznamenala zvýšenou poptávku po radách k případům domácího násilí. Ministerstvo pro rodinu uvedlo, že v uplynulém týdnu se ve srovnání se stavem před dvěma týdny zvýšila četnost takových hovorů o 17,5 procenta, napsala dnes agentura DPA. Experti již dříve varovali, že kvůli karanténním opatřením vzroste počet domácího násilí páchaného na ženách.

06:48

Mika má starosti. Jako sexuální pracovnice v Japonsku mívala tři nebo čtyři klienty denně, ale pak udeřila pandemie nemoci covid-19. Nyní, když se lidé drží doma a vyhýbají se těsnému kontaktu, nemá žádné zákazníky ani peníze, napsal zpravodajský server CNN. Ona i další japonské prostitutky se bojí, že nepřežijí pandemii

Nemá žádné úspory ani jiné zdroje příjmu, a tak přežívá z vypůjčených peněz. Snažila se najít si jinou práci, ale uprostřed ekonomické krize nikdo nové zaměstnance nepřijímá. Jestli to tak půjde dál, nebude schopná zaplatit nájem ani si koupit základní životní potřeby, natož aby byla schopná splácet dluh.

"Bojím se, jestli budu mít kde bydlet a jestli najdu nějakou práci, abych měla z čeho žít," řekla. "Samozřejmě mám strach i o svoje zdraví, ale teď si dělám větší starosti s tím, jak přežít," dodala.

06:46

Společnost The Trump Organization, která zastřešuje podnikatelské aktivity rodiny amerického prezidenta Donalda Trumpa, žádá federální vládu o slevu z nájemného za luxusní washingtonský hotel Trump International Hotel. Důvodem jsou podle deníku The New York Times dopady pandemie nemoci covid-19.

Společnost hotel ve Washingtonu nedaleko Bílého domu provozuje, budova ale patří federální vládě. Na základě dlouhodobé smlouvy o pronájmu firma ročně státu na nájemném odvádí přes tři miliony dolarů. 

Eric Trump deníku The New York Times potvrdil, že rodinná firma s příslušným vládním úřadem vyjednává. Cílem je dosáhnout podobné úlevy, jaké mohou získat jiní nájemci federálního majetku. "Jednejte s námi stejným způsobem," uvedl Trumpův syn Eric v prohlášení.

Trump International Hotel Washington
Trump International Hotel Washington | Foto: Reuters
06:37

Počet případů nákazy v Česku překročil 7000, v úterý jich přibylo 133 na 7033. S nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, v nemocnicích zemřelo 201 lidí. Vyléčilo se 1753 pacientů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počty uzdravených a obětí jsou z úterního podvečera, aktualizovaná čísla ministerstvo zveřejní kolem 08:30.

06:31

Ve Spojených státech během jednoho dne podlehlo komplikacím souvisejícím s nákazou koronavirem 2751 lidí. Oproti předchozímu dni se nynější bilance obětí zvýšila o více než tisícovku. Čísla z posledních dní přitom odborníci i politici považovali za známku zlepšující se situace.

06:30

Pevninská Čína v úterý zaznamenala 30 nových případů nákazy koronavirem, což je o takřka dvacet více než o den dříve. Stejně jako v pondělí, tak ani v úterý není evidováno žádné úmrtí na komplikace. Čína dále zaznamenala koronavirus u 42 lidí, kteří nevykazují symptomy nemoci covid-19. O den dříve byl tento údaj o pět lidí nižší.

06:28

Exekutivní nařízení, které dočasně pozastaví přistěhovalectví do Spojených států, podepíše americký prezident Donald Trump pravděpodobně dnes. V úterý večer (v noci na dnešek evropského času) to Trump prohlásil na tiskové konferenci. Uvedl, že opatření bude platit 60 dní a může být prodlouženo. Chce tak v době koronavirové krize ochránit pracovní místa Američanů. "Pozastavení nové imigrace rovněž pomůže uchovat nezbytné zdravotnické zdroje pro americké občany," řekl prezident. 

06:24

Švédsko si stanovilo termín 14. června pro start fotbalové ligy. Vedení soutěže se na tom dohodlo v úterý během videokonference se zástupci všech 32 klubů nejvyšší soutěže i druhé ligy. Protože ve Švédsku jsou opatření proti šíření koronaviru poměrně mírná, počítá vedení ligy s tím, že na tribunách budou fanoušci.

06:22

Nařízenou preventivní karanténu nově mohou ukončovat praktičtí lékaři. Týká se lidí, kteří sice byli v kontaktu s někým nakaženým, měli ale negativní test a příznaky se u nich neprojevily. Po čtrnácti dnech tak u nich mohou lékaři udělat rychlotest. Někteří je ale k dispozici zatím nemají a dost není ani ochranných pomůcek, budou tak dál pacienty posílat na odběrové místo.

Nařízenou karanténu mělo podle dat České správy sociálního zabezpečení k pondělí 6882 lidí, mezi nimiž bylo podle údajů ministerstva zdravotnictví z úterý 5210 lidí s pozitivně prokázanou nemocí covid-19, jejichž karanténu musí ukončit dva negativní PCR testy na odběrovém místě. Ordinací praktických lékařů je v Česku asi 6500, mnozí tak nejspíš žádné pacienty v preventivní karanténě nemají.

23:57

Podle propočtu americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) je v USA přes 816 000 nakažených. Celková čísla nicméně naznačují, že situace v zemi se začíná stabilizovat. To dokládají i aktuální údaje ze státu New York, který je v rámci USA hlavním ohniskem epidemie. Za posledních 24 hodin v něm opět přibylo méně než 500 mrtvých.

23:04

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se domnívá, že kvůli snazšímu nákupu zdravotnického materiálu není třeba nouzový stav prodlužovat. "My dneska máme i speciální ustanovení v zákoně o veřejných zakázkách, kterým se můžeme řídit," řekla v České televizi. Úřady podle Schillerové mohou přijímat opatření také podle zdravotního zákona.

23:02

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nehodlá podstoupit karanténu, i když byl mezitím kvůli nákaze koronavirem hospitalizován jeho spoluhráč, se kterým hrál před deseti dny hokej. Oznámila to běloruská média s odvoláním na prezidentovu mluvčí.

22:36

Podle úterního vyjádření ekonomů z občanské iniciativy KoroNERV-20 Česká republika doposud investovala do záchrany ekonomiky postižené koronavirovou krizí výrazně nižší částky než jednotlivé členské státy EU. Upozornili, že Německo, Francie, Velká Británie, Nizozemsko, Maďarsko a Polsko investují do záchrany ekonomiky výrazně větší částky, než zatím schválila česká vláda.

22:25

"Jsou to úplně fantasmagorická čísla. Podpůrné programy nefungují, zejména malí podnikatelé si stěžují, že jejich žádosti jsou zamítány," reagoval v České televizi předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

22:24

"To představuje 20,7 procenta HDP a řadí nás nejen na evropské úrovni mezi země, které do záchrany své ekonomiky uvolňují naprosto nejvíce," uvedla Schillerová.

22:15

Celková opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činí 1,19 bilionu korun. Z toho přímá podpora je 216 miliard korun a záruky na úvěry 951,5 miliardy korun. V pořadu České televize Události, komentáře to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dalších 22 miliard korun odhaduje ministerstvo jako stimul ekonomiky díky odkladu záloh na daních nebo odkladu elektronické evidence tržeb.

21:12

Americká vláda chce pomoci ropným firmám, aby zabránila ztrátě pracovních míst v odvětví. Prezident Donald Trump prohlásil, že požádal vládu o vypracování plánu finanční pomoci pro ropné společnosti. Ceny ropy prudce klesají a cena americké ropy se propadla pod nulu. 

"Nikdy nenecháme skvělý americký ropný a plynárenský průmysl padnout," napsal dnes Trump na Twitteru. "Pověřil jsem ministra pro energetiku a ministra financí, aby vytvořili plán, který uvolní finanční prostředky pro tyto velmi důležité společnosti a zajistí dlouhou budoucnost pracovních míst!"

21:02

Nouzový stav není pro rychlý nákup ochranných prostředků proti koronaviru nutný. Urychlení nákupu pomůcek tak není dostatečným důvodem pro prodloužení nouzového stavu. Uvedla to v tiskové zprávě platforma Rekonstrukce státu sdružující několik neziskových organizací a sdružení. Podle platformy je i za současné krizové situace kvůli šíření koronaviru třeba zachovat transparentnost ve státních zakázkách či poskytování finanční pomoci.

21:02 Roman Prymula.

Výjimku z povinného nošení roušky na veřejnosti by mohli dostat lidé trpící astmatem. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že vnímá problém, kterým těmto pacientům působí zakrývání dýchacích cest. Poukázal na to, že už dřív stát povolil nenosit roušku autistům.

"Vnímáme ten problém, budeme se tím zabývat," reagoval na dotaz týkající se astmatiků.

20:12

Lékařští odborníci z Univerzity Karlovy vyzývají k uvolňování opatření kvůli koronaviru v Česku. Udržování striktních omezení může mít podle nich vážné dopady na zdraví lidí i ekonomiku. Ve společném tiskovém prohlášení to dnes uvedlo jedenáct lékařů z univerzity, včetně rektora školy Tomáše Zimy. Je podle nich potřeba obnovit dostupnost zdravotní péče pro všechny, obnovit výuku, zabránit krachu menších firem a živnostníků a postupně otevírat hranice. Lékaři také kritizovali některá dosavadní opatření jako chaotická.

20:12 Ministr vnitra Jan Hamáček

Pokud si premiér Andrej Babiš nepřeje prodloužit nouzový stav v Česku, nemá smysl o to Sněmovnu žádat, uvedl dnes na twitteru šéf Ústředního krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček. Dodal, že na ministerstvu vnitra vydá pokyn k přípravě ukončení centrální distribuce ochranných pomůcek k 30. dubnu. Babiš předtím Primě řekl, že ministři za ANO další prodloužení nouzového stavu kvůli koronavirové epidemii nechtějí, zástupci ČSSD ve vládě mají opačný názor.

19:41

USA podle portálu Worldometer překonaly hranici 800 000 nakažených koronavirem. Stát New York opět ohlásil denní nárůst obětí infekce pod 500 případy.

19:40

Francie opět hlásí přes 500 úmrtí s covid-19 za den, nárůst je ale menší než v pondělí. Pokračuje pokles počtu hospitalizovaných, včetně těch na JIP.

19:32

 Praze je 1635 případů nákazy covid-19. Od pondělního večera jich přibylo 38, což je největší mezidenní nárůst od 11. dubna. Za posledních 24 hodin vzrostl v hlavním městě i počet úmrtí pacientů s novým koronavirem, a to o dva na celkových 65 případů.

19:25 Andrej Babiš

Babiš řekl, že on ani ostatní ministři za ANO nechtějí prodloužit nouzový stav. Ministři za ČSSD jsou pro prodloužení. Vláda to má řešit ve čtvrtek.

18:56

Zdravotněpojistné plány, účetní závěrky a výroční zprávy všech tuzemských zdravotních pojišťoven bude nadále projednávat sněmovna. Rozhodli o tom dnes poslanci, když schválili senátní verzi vládní novely, která mění zejména způsob voleb do orgánů oborových zdravotních pojišťoven. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

18:40

V Itálii zemřelo za poslední den 534 lidí infikovaných koronavirem, oproti pondělku je to o 80 více. Jde o nejvyšší denní bilanci mrtvých od pátku. Ve srovnání s předchozím dnem stoupl i počet nově nakažených - těch v zemi registrovali 2729, o den dříve to byl rekordně nízký přírůstek 2256 nových případů. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany.

18:40 Roman Prymula.

Venkovní bazény by se mohly otevřít od 8. června, obnovení provozu vnitřních se bude průběžně vyhodnocovat. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula to dnes řekl České televizi. Ve vládním harmonogramu uvolňování podnikatelských činností bazény nejsou uvedeny. Vyřešit se bude muset fungování sprch, šaten a dalších vnitřních prostor, řekl Prymula v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1.

18:14

Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi, se zřejmě zvýší. Zpětně od dubna má podle vládní novely činit 80 procent denního vyměřovacího základu zaměstnance místo nynějších 60 procent. Předlohu v úterý schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze sněmovna. Stát by měl podle novely vyplácet zaměstnancům ošetřovné nejdéle do letních prázdnin.

18:12

Více než polovina Čechů by chtěla, aby byly co nejdříve otevřeny kadeřnictví a kosmetiky. Průzkum také zjišťuje postoje lidí ke koronavirové krizi v Česku, Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku. Z obyvatel těchto zemí mají Češi podle průzkumu nejvíce optimismu a nejméně propadají panice.

18:12

Vládní zákaz cestování z Česka do ciziny kvůli koronaviru je podle naprosté většiny Čechů nezbytný. Naopak omezení cest po Česku je podle části lidí už zbytečné a většina lidí by toto omezení co nejdříve uvolnila. Vyplývá to z průzkumu National Pandemic Alarm, který provedla 16. dubna firma European National Panels. 

18:00

Pražské vodovody a kanalizace nabádají Pražany, aby nevhazovali roušky a další ochranné prostředky proti šíření nemoci covid-19 do kanalizace.

17:48

V Česku dosud zemřelo 201 pacientů s novým koronavirem. Celkový počet prokázaných případů nemoci covid-19 je 6961, za úterý jich zatím přibylo 61. Počet vyléčených stoupl od dnešního rána o 156 na 1753. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

V pondělí zaznamenali zdravotníci v Česku 154 nových nakažených, nejvíc od minulé středy. Dnes přibylo 61 nových případů, což je zatím nejnižší denní přírůstek od 14. března.

17:47

Na schůzi sněmovny poslanci právě řeší návrh vlády o zvýšení ošetřovného pro rodiče dětí do 13 let na 80 % denního vyměřovacího základu, místo nynějších 60 %. Poslanci jsou návrh připraveni podpořit se zpětnou účinností od 1. dubna. 

17:24

Za poslední den v britských nemocnicích zemřelo 823 lidí nakažených koronavirem, uvádějí místní úřady. Mrtvých je celkem 17 337, nakažených více než 129 tisíc lidí.

17:29

"Počítáme s tím, že ve zvýšené hranici budeme dělat ošetřovné i pro OSVČ," uvedl na schůzi sněmovny ministr Karel Havlíček.

17:12

Itálie do konce tohoto týdne představí plán, který by měl detailně stanovit, jak bude země od začátku května postupně uvolňovat karanténní opatření kvůli koronaviru. Informoval o tom premiér Giuseppe Conte. V Itálii karanténa platí od první půlky března. "Rád bych řekl, pojďme všechno otevřít, a hned. Takový krok by ale byl neodpovědný. Znamenal by, že křivka počtu nakažených začne nekontrolovaně růst, čímž bychom ohrozili všechno, co se nám dosud podařilo," napsal Conte na Facebooku. Současná přísná karanténní opatření budou Italové dodržovat minimálně do 3. května, poté zřejmě země vstoupí do druhé fáze, kdy se bude snažit některé restrikce postupně uvolňovat.

16:56

Nařízenou preventivní karanténu, kterou museli dodržovat lidé, kteří sice neměli test na covid-19 pozitivní, ale byli s někým nemocným v kontaktu, budou od středy ukončovat praktičtí lékaři. Někteří ale den před začátkem této povinnosti potřebné rychlotesty nemají, řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Budou tak dál posílat pacienty na odběrová místa. Ukončovat karanténu rychlotestem vyšetřujícím protilátky s negativním výsledkem nařídilo ministerstvo zdravotnictví lékařům 16. dubna.

16:53 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

"Rodiny o nic nepřichází. Ošetřovné za duben se vyplácí v květnu. V březnu měly rodiny ještě mzdu a ošetřovné, takže tam ten rozdíl není tak veliký. Za duben už mají pouze ošetřovné, pokud schválíme návrh v dubnu, rodiče o žádné peníze nepřijdou," uvedla na schůzi sněmovny ministryně Jana Maláčová.

16:41

Hygienici doporučují, aby plošná dekontaminace veřejných prostor v domažlickém a klatovském okrese, které jsou v Plzeňském kraji nejvíc zasaženy koronavirovou nákazou, pokračovala ještě do druhého květnového víkendu. Uvedli to dnes při videokonferenci se zástupci kraje a starosty Klatovska a Domažlicka, řekla mluvčí hejtmanství Alena Marešová.

16:39

"Podpoříme návrh na 80 % denního vyměřovacího základu i přesto, že návrh přichází pozdě," uvedl na schůzi Sněmovny za ODS Jan Bauer.

16:36

Irák dnes před začátkem muslimského postního měsíce ramadánu částečně po měsíci uvolnil zákaz vycházení a zmírnil další protikoronavirová opatření, například otevřel některé obchody. K 20. dubnu Irák zaznamenal 1574 lidí s koronavirem, 82 z nich zemřelo a 1043 se podle ministerstva zdravotnictví zotavilo.

16:36

Testovací kapacity společnosti Nemocnice Pardubického kraje na nový koronavirus jsou v současnosti vytížené jen zčásti. Do nemocnic v Pardubicích a Litomyšli bylo pořízeno nové přístrojové vybavení, spolupracují také s laboratořemi Univerzity Pardubice. Denně jsou schopné zpracovat 550 až 600 vzorků, uvedla na dotaz mluvčí společnosti Kateřina Semrádová.

16:32

Návrh samozřejmě podpoříme, řekla na schůzi Sněmovny za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová k návrhu o zvýšení ošetřovného na 80 %.

16:28

Epidemie onemocnění covid-19 se v Turecku blíží svému vrcholu, uvedl prezident Recep Tayyip Erdogan. Hlava státu zopakovala, že by se země mohla navrátit k běžnému životu na konci května.

S celkem 90 980 dosud potvrzenými případy nákazy je osmdesátimilionové Turecko sedmé na světě, počty nových případů se v zemi už skoro dva týdny pohybují zhruba mezi čtyřmi a pěti tisíci za den. Dosud tam zemřelo 2140 pacientů.

16:08

Poslanci by měli na nynější schůzi diskutovat o uvolňování restriktivních vládních opatření proti šíření nového koronaviru i o nákupech zdravotnických ochranných pomůcek. Debata by měla přijít na řadu ve středu potom, co se sněmovna vypořádá se zákony vrácenými Senátem a novými protikrizovými návrhy vlády, které budou poslanci schvalovat ve stavu legislativní nouze. Vyplývá to z dnešních úprav programu nynější sněmovní schůze.

16:02

Francouzští vědci varují před druhou vlnou epidemie. Koronavirem se tam podle nich do 11. května, kdy se začnou uvolňovat přísná omezení, nakazí jen necelých šest procent obyvatel. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil prestižní Pasteurův ústav. Taková promořenost populace je ale podle studie příliš nízká na to, aby zabránila druhé vlně epidemie.

"Aby byla kolektivní imunita dostatečná na to, abychom se vyhnuli druhé vlně epidemie, bylo by potřeba, aby bylo imunizovaných 70 procent obyvatel," uvádí studie založená na matematických a statistických modelech.

15:59

V Belgii za poslední den přibylo 170 případů úmrtí lidí nakažených koronavirem a je jejich celkem 5998. V sousedním Nizozemsku se počet obětí nákazy zvýšil o 165 na celkových 3916. Dnes o tom informovaly úřady těchto zemí. Odborníci, kteří radí nizozemské vládě, podle tamních médií doporučují, aby otevřela školky a základní školy. Doporučili ale, aby vyučování začínalo s menším počtem žáků. 

16:01

Značný zájem už mají obyvatelé Litovle na Olomoucku o chystané plošné testování na nákazu novým typem koronaviru, kvůli které bylo město v březnu spolu s nedalekým Uničovem a okolními obcemi na dva týdny izolováno od okolního světa. Testování obyvatel Litovle, Uničova a Olomouce začne v pátek. Odborníci by ze získaných údajů měli zjistit, jak moc je populace novým koronavirem způsobujícím onemocnění covid-19 zasažena.

15:57

Španělská vláda zatím nerozhodla, kdy začne uvolňovat omezení zavedená kvůli koronaviru. Některé obchody s oděvy už ale řeší, jak budou po znovuotevření fungovat. Jednou z hojně diskutovaných otázek je, co dělat s oblečením, které si zákazník vyzkouší a nekoupí, napsal dnes deník La Vanguardia.

Podle některých studií přežívá koronavirus na látce za určitých podmínek až 48 hodin. Například sdružení katalánských prodejců textilu Modacc zvažuje, jak by šlo oblečení dezinfikovat a zda by šlo použít ultrafialové záření či ozónová dezinfekce.

15:39

U 150 migrantů ubytovaných provizorně v hotelu na řeckém poloostrově Peloponés prokázaly testy nákazu koronavirem. Informoval o tom dnes náměstek ministerstva pro civilní ochranu Nikos Chardalias. Celkem našlo v hotelu ve městě Kranidi útočiště 470 migrantů převážně ze subsaharské Afriky, už od pondělka jsou všichni v karanténě, uvedla agentura DPA.

15:38

Stále více evropských vlád a velkých firem podporuje myšlenku, aby oživení evropské ekonomiky po koronavirové krizi vycházelo z klimatického plánu Evropské komise. K výzvě, aby chystané masivní investice byly v souladu se Zelenou dohodou pro Evropu, se už připojilo 17 zemí včetně Slovenska. Komise tvrdí, že navzdory tlaku z některých odvětví nehodlá tempo přechodu k ekologicky šetrnému hospodářství zpomalit.

15:36

Poslanci si schválili pořad schůze, žádný z doplňovacích návrhů neprošel.

15:35

Rakousko uvažuje o postupném otevírání hranic pro turisty. Nyní jedná hlavně s Českem a Německem. "Jsme tu v kontaktu obzvlášť se zeměmi, které jsou (v boji s koronavirem) podobně úspěšné jako my, jako například s našimi německými a českými sousedy," uvedl Kurz.

Podle něj tento postup odpovídá pokynům Evropské komise, podle které by měly členské země EU o otevření hranic nejdříve jednat se svými sousedy. "Prosím vás, abyste nepočítali předčasně s návratem neomezené svobody pohybu napříč Evropou," dodal Kurz a znovu doporučil, aby si Rakušané naplánovali letní dovolenou v Rakousku.

15:34

Škodlivý program coviper, který zejména v minulém týdnu útočil na některé české nemocnice, mohl být vytvořen za pomoci nástroje od ruských hackerů. Vyplývá to ze zjištění antivirové firmy Eset. Jeho stopa vede podle ní i na čínské IP adresy.

"Původ útoku nelze jednoznačně určit, nicméně nástroj MBR Locker, pomocí kterého byl vytvořen, je v ruském jazyce. Stejně tak jsou instrukce k použití tohoto nástroje k dispozici na ruských hackerských fórech. Digitální stopu jsme rovněž zaznamenali na čínských IP adresách," uvedl technický ředitel Esetu Miroslav Dvořák.

15:53

Na Moravském náměstí v Brně a na parkovišti mezi Fakultní nemocnicí Brno a univerzitním kampusem budou ve čtvrtek dva stany, kde budou moct lidé podstoupit plošné testování kvůli nemoci covid-19. Řekli to mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára a Jihomoravského kraje Monika Brindzáková. Plošné odběry budou na více místech republiky, výsledky poslouží k vytvoření studie kolektivní imunity.

15:34

Američtí demokraté a republikáni se dohodli na záchranné pomoci malým podnikům a nemocnicím. Oznámil to dnes šéf demokratů v Senátu amerického Kongresu Chuck Schumer. Dohody s Bílým domem bylo podle něj dosaženo i ve sporné otázce testování. Senát by o finanční pomoci mohl hlasovat dnes večer, Sněmovna reprezentantů později v tomto týdnu.

V plánu je rozdělení finanční pomoci ve výši 125 miliard dolarů (3,2 bilionu korun) pro drobné podnikatele. Nemocnice, které zápasí se zvládáním epidemie covid-19, dostanou podle Schumera 75 miliard dolarů. 

15:25

Poslanci neschválili zařazení ani jednoho bodu, které navrhovala TOP 09. Nebude se tedy jednat o zmírnění podmínek na hranicích ani o chytré karanténě. Stejně tak byl zamítnut návrh Tomia Okamury na projednání referenda o odchodu z Evropské unie nebo návrh Mariana Jurečky o zařazení bodu o pomoci firmám a živnostníkům. Na pořad sněmovny se nedostal ani návrh piráta Jana Lipavského na projednání záchrany ČSA.

15:01

Poslanec Jan Lipavský (Piráti) navrhuje na pořad jednání zahrnout také bod o informací vlády k záchraně Českých aerolinií. Lidovec Ondřej Benešík navrhuje jednat o prosazení výzvy předsedovi vlády Andreji Babišovi, aby v rámci Evropské unie jednal o možném vyšetření původu koronaviru.

15:05

Obyvatelé Dillí, které je označováno za nejvíce znečištěné město světa, si nyní užívají nejdelšího období s čistým vzduchem za posledních několik let. Přísná karanténní opatření totiž zcela zastavila dopravu i stavební práce, které jsou hlavními zdroji smogu. 

Na snímku stav z listopadu 2018 a z dubna 2020. 

Koronavirem se v Indii nakazilo více než 17 000 lidí a přes 500 lidí s touto nákazou zemřelo. Premiér Naréndra Módí zavedl 25. března zákaz vycházení, zastaven byl provoz vlaků, autobusů a další veřejné dopravy. Opatření má ve velkých městech platit minimálně do 3. května, jinde se postupně uvolňuje. Miliony lidí kvůli přísné karanténě přišly o práci a mají problém uživit své rodiny.

Dillí před a po karanténě.
Dillí před a po karanténě. | Foto: Reuters
14:59

Předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura navrhuje dnes probrat jen návrhy, které nesnesou odklad, a ne například záležitosti týkající se ministra školství, jenž je dnes z jednání omluven.

15:17

Nemocnicím zřizovaným Krajem Vysočina v návratu k běžně poskytované péči brání mimo jiné to, že musí zůstat zachovaná kapacita pro pacienty s nemocí covid-19. Po jednání krajské rady to řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Vladimír Novotný. Z 60 lůžek na 100 000 obyvatel by podle něho měla být zachovaná polovina.

14:55

Poslanecký klub ANO zatím nedospěl k závěru o tom, jak by hlasoval o případné žádosti vlády o další prodloužení nouzového stavu v České republice kvůli epidemii nového typu koronaviru. Novinářům to dnes řekl předseda klubu Jaroslav Faltýnek. Poslanci nejsilnější sněmovní strany si chtějí počkat na argumenty, kterými by vláda a Ústřední krizový štáb návrh doprovodily.

Faltýnek řekl, že debata o nouzovém stavu byla dnes na jednání klubu tou nejdelší. "Byla dlouhá a odborná, ale bez konkrétního závěru," uvedl. Poslanci vládního hnutí se podle něj dohodli, že počkají, s čím vláda a krizový štáb přijdou a jaké budou jejich argumenty. Nouzový stav platí v Česku od 12. března, aktuálně je po souhlasu dolní komory prodloužen do 30. dubna.

14:53

Pardubický kraj přispěje sedmi miliony korun na 11 projektů, které navrhují inovace ve výrobě ochranných prostředků. Projekty schválili krajští radní, podpořit to ještě musí zastupitelé, uvedl hejtman Martin Netolický. Kraj podpůrný program nazval Zlaté české ručičky podle pozitivního stereotypu o Češích. Podle hejtmana má morálně i finančně podpořit podnikatele v době koronavirové epidemie.

14:49

Zástupci středních škol považují za nespravedlivé, že by k maturitám měl být letos připuštěn každý středoškolák v posledním ročníku. Předpokládá to návrh vyhlášky k letošní závěrečné klasifikaci žáků, kterou připravilo ministerstvo školství. Návrh pro hodnocení nematurantů zástupci školských asociací akceptují. Podle nich je třeba se přizpůsobit tomu, že se vyučuje na dálku a výsledky žáků nejsou zcela srovnatelné. Vyplývá to z vyjádření předsedů školských asociací.

14:35

Poslanci zahájili své dnešní jednání a prozatím debatují o pořadu schůze. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že bude chtít hovořit zejména o zmírnění uzavření hranic, šéf lidovců by chtěl prosadit bod o pomoci vlády firmám a živnostníkům. Předseda SPD Tomio Okamura se i přes probíhající koronavirovou krizi už počtrnácté bude snažit na jednání prosadit bod o referendu o odchodu Česka z Evropské unie.

14:44

V Litoměřicích bude od čtvrtka do začátku května plošně testováno na nový typ koronaviru 3000 lidí. Odběrový stan by měl být umístěn v areálu výstaviště v pavilonu G. Řekla to mluvčí města Eva Břeňová. Studie poskytne odborníkům cenné informace potřebné v boji proti pandemii koronaviru, ukáže, v jaké míře přišli lidé s koronavirem do kontaktu. Odborníci díky studii také zjistí klíčové údaje pro výzkum choroby covid-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje.

14:28

Španělská Pamplona dnes zrušila tradiční běh s býky, který je součástí každoročních červencových oslav svátku svatého Fermína. "Ačkoliv jsme to očekávali, stejně jsme z toho hluboce zarmouceni," oznámila zastupující starostka severošpanělského města Ana Elizaldeová. Zvolený starosta Enrique Maya se v současnosti sám léčí s koronavirem.

"Encierros", jak se běhům před býky v ulicích říká, si často vyžádají množství zraněných, a to nejen při kontaktu s půl tuny těžkými býčími samci, ale také v důsledku tlačenic či nehod.

Pamplona 2019
Pamplona 2019 | Foto: Reuters
14:16

V Praze budou tři testovací místa pro studii rozšíření nákazy covid-19 v populaci, odběrové stany budou stát u ministerstva zdravotnictví, na náměstí Míru a v Kateřinské zahradě. To bude vyhrazené pro seniory a děti. Začít testovat dobrovolníky, kteří se do studie přihlásí, by měla ve čtvrtek 23. dubna v 10:00. Vyplývá to z webu Ústavu zdravotnických informací a statistiky k této studii kolektivní imunity.

14:09

Česká republika bude mezi pěti evropskými zeměmi zapojenými do klinické studie farmaceutické firmy Sanofi, která bude zkoumat bezpečnost a účinnost hydroxychlorochinu při léčbě nemoci covid-19. Celkem do ní bude zapojeno 300 pacientů, v ČR několik desítek. Firma o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Léky s hydroxychlorochinem jsou podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv mezi čtyřmi hlavními směry vývoje léku, všechny jsou ale zatím experimentální.

14:27

V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace. Na tiskové konferenci to oznámil kancléř Sebastian Kurz. Zároveň potvrdil, že od 1. května budou otevřené všechny obchody i nákupní centra. V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo jen 78 potvrzených případů nákazy koronavirem. "Tolik svobody, kolik bude možno, a tolik omezení, kolik bude nutno," popsal kancléř Kurz heslo, kterým se v příštích týdnech hodlá v boji s koronavirem jeho vláda řídit. 

14:07

Policie kvůli podezření na onemocnění covid-19 u jednoho zadrženého musela uzavřít v noci ze soboty na neděli své cely v Liberci. Omezení se dotklo i ostatních zadržených v Liberci, byli v té době tři. Podezření na nákazu se nakonec nepotvrdilo, a nikdo tak nemusel do karantény. Řekla to mluvčí policie Vladimíra Šrýtrová.

13:54

Brno několika kroky podpoří podnikatele a menší kulturní organizace zasažené opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru. Úplně nebo částečně upustí od nájmu v nebytových prostorách, městským částem uhradí peníze za provozovatele restauračních zahrádek a dovolí organizacím využít dotace určené na akce například na provoz. Novinářům to dnes po jednání zastupitelstva řekla primátorka Markéta Vaňková. Výše podpory bude dosahovat zhruba 25 milionů.

13:53

Piráti navrhují ošetřovné nebo kompenzační příspěvek pro lidi, kteří pracují na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. První místopředsedkyně strany Olga Richterová na dnešní tiskové konferenci před schůzí sněmovny uvedla, že jde o zhruba 150 000 lidí, kteří odváděli pojistné.

13:52

V Íránu za minulých 24 hodin přibylo 88 zemřelých s nemocí covid-19 a počet infikovaných koronavirem se zvýšil téměř o 1300. Podobně nakažení a mrtví přibývají několik posledních dní, tamní vláda přesto začala obnovovat provoz některých podniků a služeb.

Nejprve se opatření začala uvolňovat v provinciích, o víkendu i v Teheránu. Stále ale platí uzávěra restaurací, škol i tělocvičen.

13:50

Čína je ohledně viru transparentní, odpověděl Peking kancléřce Angele Merkelové. Země tak reagovala na pondělní výzvu šéfky německé vlády, aby objasnila původ pandemie. V pondělí čínské ministerstvo zahraničí odmítlo slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, že by země mohla pandemii nemoci covid-19 způsobit vědomě.

"Čína podporuje mezinárodní spolupráci při předcházení epidemiím a vždy postupovala otevřeně, transparentně a zodpovědně," prohlásil na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínské diplomacie Keng Šuang.

Kancléřka Merkelová a čínský prezident Si.
Kancléřka Merkelová a čínský prezident Si. | Foto: ČTK
13:47

Dvě klientky domova pro seniory v Břevnici na Havlíčkobrodsku byly dnes propuštěny z nemocnice. Mají covid-19 jako další klienti domova, jejich stav se ale zlepšil. Domov je kvůli koronaviru v karanténě. Nakazil se personál i všichni klienti, dva z nich zemřeli. S chodem domova pomáhají i krajští hasiči, v Břevnici budou do neděle. Řekla to ředitelka domova Hana Hlaváčková.

13:37

Podle Fadely Chaibové, mluvčí Světové zdravotnické organizace, zatím není jasné, jak nový koronavirus překonal druhovou hranici, tedy jak se přenesl ze zvířete na člověka. "Jasné" podle ní ale je, že roli hrál kromě netopýrů i další zvířecí hostitel, který byl prostředníkem, řekla na tiskové konferenci. V minulosti se uvažovalo jako o mezičlánku o luskounovi.

Americký prezident Donald Trump minulý týden uvedl, že se USA snaží zjistit, zda koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu.

13:34

Kraj Vysočina nakoupil prostřednictvím hasičského záchranného sboru masky CM-6 za 2,5 milionu korun. Masky mají shodné parametry s nedostatkovými respirátory FFP3 používanými při práci s infekčními pacienty. Každá z pěti krajských nemocnic prozatím dostane 25 těchto masek. Po zasedání krajské rady to dnes řekl náměstek hejtmana Vysočiny pro zdravotnictví Vladimír Novotný.

12:46

SPD nepodpoří zvýšení deficitu rozpočtu na 300 mld. Kč, pokud vláda neprovede škrty ve výdajích. Kritizuje projednání rozpočtu v legislativní nouzi. "Hnutí SPD akceptuje prohloubení státního dluhu, ale žádá o škrty ve výdajové části rozpočtu, pokud se tak nestane, SPD prohloubení dluhu nepodpoří," uvedl Tomio Okamura.

12:42

Komunisté chtějí ve sněmovně projednat nákupy ochranných pomůcek proti koronaviru. Stav nouze jsou připraveni prodloužit do 17. května.

12:41

Zaorálek chystá jednání s epidemiology a Vojtěchem, jaké kulturní akce a objekty kdy otevřít. Rozdíl může být třeba mezi zříceninami a zámky, řekl.

12:33

Na Slovensku v pondělí zemřel další člověk s koronavirem, celkově tak počet úmrtí pacientů s pozitivním testem na chorobu covid-19 stoupl v pětimilionové zemi na 14. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Testy potvrdily dalších 26 infikovaných, zatímco v neděli při menším počtu vyšetření přibylo 12 nakažených.

12:38

KSČM chce projednávat zákon o úpravě státního rozpočtu. "Návrh Senátu považuji za zločinný návrh, odpovědnost musíme nést všichni a ne jen stát," uvedl Vojtěch Filip.

12:33

Všechny dostupné důkazy svědčí o tom, že zdrojem nového koronaviru jsou netopýři a že nebyl upraven či vyroben v laboratoři, uvedla WHO.

12:31

"Připravili jsme deset zásadních bodů pro projednání opatření, která jsou důležitá pro vývoj ekonomiky. Začínáme soběstačností v oblasti potravin," uvedl za KSČM Vojtěch Filip.

12:21

Sněmovna tento týden projedná asi jen zákony v legislativní nouzi a vrácené Senátem. ČSSD podpoří návrh na debatu o krocích vlády, řekl Chvojka.

12:21

Vyšší ošetřovné, prohloubení rozpočtového schodku nebo zvýšení plateb státu do zdravotnictví by mohla sněmovna schvalovat zrychleně ve středu.

12:02

Automobilka Škoda Auto se připravuje na obnovení provozu ve svých českých závodech. Výrobní linky by se měly znovu rozjet v pondělí 27. dubna v 6:00 ráno. Firma připravila desítky hygienických opatření, které budou muset zaměstnanci dodržovat. Pracovníci od firmy dostanou roušky nebo respirátory, řekla dnes mluvčí Škoda Auto Kamila Biddle.

12:00

Možný návrh na prodloužení nouzového stavu by nepodpořili ani lidovci. "Pokud tam budou skutečně zásadní důvody, tak za nás už nevidíme důvod, proč nouzový stav prodlužovat," řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Poslanec Ondřej Benešík vyjádřil podporu uvolňování provozů služeb, jako jsou například kadeřnictví. Dovolil si také poznámku k vzhledu ministryně financí Aleny Schillerové. "Je pořád krásně upravená, má nádherný účes, střídá barvy. Věřím, že si to dělá sama, chtěl bych ji požádat, aby sdělila všem ženám, jak to dělá," řekl Benešík.

11:56

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) dnes vyzvalo ministerstvo školství, aby 25. května nastoupili do škol všichni žáci. Školáci, jejichž rodiče to odmítnou, by na konci školního roku byli přezkoušeni, řekl dnes na tiskové konferenci poslanec Petr Gazdík. Starostové také apelovali na vládu, aby v nové podobě rozpočtu na letošní rok, který počítá s deficitem 300 miliard korun, byly prioritou investice do regionálního rozvoje, které by pomohly hospodářskému růstu v celé zemi.

11:52

Více než 1000 případů nákazy koronavirem přibývá v poslední době denně v Singapuru. Městský stát registruje už 9125 infikovaných, což je nejvíc v jihovýchodní Asii. Naprostá většina případů je mezi zahraničními dělníky, kteří žijí na ubytovnách pro cizince. Indonésie, která má v jihovýchodní Asii druhou nejhorší bilanci nakažených, dnes zakázala cesty spojené s oslavami konce muslimského postního měsíce ramadánu.

11:49 Roman Prymula.

Debata se vede také o nošení roušek ve venkovních prostorech. "Pokud půjdu sám venku, tak si dovedu představit, že v době brzké, zejména o prázdninách, se budou používat v uzavřených prostorech, MHD a podobně," řekl náměstek Roman Prymula.

11:48 Roman Prymula.

Zatímco v neděli bylo mezi testovanými 1,38 procenta pozitivních, v pondělí to bylo 2,28 procenta. Nových případů bylo v neděli 92 ze zhruba 4000 testů, v pondělí 154 z 6500 testů. K dnešnímu ránu bylo 6914 nakažených od začátku epidemie.

"Během víkendu byla pozitivita poměrně vysoká. Nijak dramaticky, ale když to vynásobíme dvěma, protože testů byla téměř polovina proti běžnému všednímu dni, tak se dostáváme na počet 160 nebo 180 případů, což už není pokles nových případů," řekl Prymula. Takto jednoduše to podle něj ale vynásobit nejde, takže bude zásadní dnešní a středeční počet nových případů.

11:46 Roman Prymula.

Pondělní data o počtech nakažených podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly naznačují, že dál roste počet nakažených s nemocí covid-19. Jde podle něj o první signál, že se projevilo spontánní uvolnění opatření o Velikonocích, které zatím nemá statistický význam. Je potřeba počkat na dnešní a středeční data, řekl novinářům. Nové odhady vývoje epidemie chce resort zveřejnit ne ve středu jako v minulých týdnech, ale až koncem týdne.

11:41

Ministr zahraničí Tomáš Petříček nechal vypracovat analýzu, která rozebírá, jak se změní svět kvůli koronaviru, a doporučuje strategii české zahraniční politiky. Aktuálně.cz dokument získalo. Experti ministerstva varují před tím, že Čína zatajovala informace o koronaviru a pandemii se i za pomoci propagandy pokusí využít k rozklížení Západu a získání dominance. Ministerstvo varuje i před Ruskem.

11:39

Lidé přestávají nakupovat dražší zboží, vede je k tomu nejistota z budoucnosti. V obchodech tráví méně času, do normálu se až na výjimky vrátily objemy nákupů. Na dnešní tiskové konferenci to řekl prezident Svazu a obchodu cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Podle zjištění svazu byly i letošní Velikonoce obchodně slabší než loňské.

"Zákazníci začínají omezovat dražší varianty zboží," řekl Prouza. Jako důvod nejčastěji uvádějí nejistotu z budoucnosti.

11:38

Opoziční TOP 09 chce od vlády ve sněmovně během zvláštního bodu vysvětlit důvody pro zákaz výjezdu obyvatel do zahraničí. Vláda omezila pohyb přes hranice z důvodu šíření epidemie koronaviru nového typu, podle předsedkyně TOP 09 Markéty Adamové Pekarové je ale Česko jedinou zemí EU, která k tomu přistoupila formou zákazu výjezdů vlastních občanů. "Je to zásadní zásah do základních svobod občanů," uvedla Adamová. Přestože kabinet začal opatření uvolňovat a upřesňovat, podle Adamové nezajistí, že někomu do jeho plánů nevstoupí.

"Život je velmi barevný, všichni se do škatulek vejít nemusí," uvedla Adamová. Takto zásadní zásah do práv lidí, podle některých právníků i protiústavní, by měl být podle TOP 09 co nejdříve ukončen. Pekarová zmínila například to, že někteří lidé plánovali dlouhodobě se z Česka odstěhovat a nevracet se. "Není důvod, aby (vláda) bránila odejít lidem ze země, a nemá právo se vyptávat," uvedla s odkazem na praktiky, které panovaly v někdejším Československu v 80. letech.

11:38

Ve Španělsku za posledních 24 hodin zemřelo 430 pacientů s nemocí covid-19, což je více než o den dříve. V pondělí země evidovala 399 nových obětí. Mírně naopak klesl počet nově nakažených, testy koronavirus ukázaly u 3968 lidí. V pondělí se nákaza potvrdila u 4266 lidí.

11:36

Bezmála dvě stovky dobrovolníků z řad studentů medicíny pomáhají v době epidemie nového koronaviru udržet chod Fakultní nemocnice Olomouc. Vítanou pomocí jsou studenti hlavně na onkologické klinice, která ani při nouzovém stavu nemohla omezit péči o pacienty s touto vážnou diagnózou. FN Olomouc tento týden postupně obnovuje provoz ambulantních i plánovaných lékařských výkonů.

"Kdyby nebylo studentů-dobrovolníků, tak by bylo mnohem obtížnější nastalou situaci personálně zvládnout. Studenti na našem pracovišti provádějí triage (třídění) pacientů, doprovázejí je na vyšetření, vykonávají sesterskou a sanitářskou práci na odděleních i v ambulanci, pomáhají s administrativou a třeba i s rehabilitací," uvedla primářka onkologické kliniky FN Olomouc Hana Študentová.

11:14

Hnutí Trikolóra, které má dva poslance, dnes ve sněmovně navrhne ukončení nouzového stavu k 27. dubnu. Podporu zatím nemá předjednanou, vyjednává s jednotlivými poslanci, řekl dnes novinářům předseda hnutí Václav Klaus mladší. Nouzový stav v Česku aktuálně platí do 30. dubna, vláda zvažuje, že požádá o jeho další prodloužení.

"Prodlužování (nouzového stavu) do nekonečna nic nepřináší. Reálně tady nouzový stav není, v ulicích nechodí vojáci nebo policisté. Drtivá většina lidí dodržuje nařízená opatření," řekl Klaus. Podle něj nouzový stav vyhovuje vládě, protože jí usnadňuje rozhodování, ale sněmovna by měla mít větší roli a v případě potřeby jednat i každý den.

11:14

Průměrný český investor do fondů v 1. čtvrtletí 2020 prodělal 9,92 procenta. Konzervativní fondy průměrně ztratily 1,7 procenta, rizikové 18,7 procenta.

11:08

"Jsme v situaci, že ekonomice více škodí nejistota než samotná koronavirová krize. Musíme klást otázky a vláda musí odpovídat," řekl na tiskové konferenci před jednáním sněmovny za STAN Jan Farský. Místopředseda Petr Gazdík žádá ministerstvo školství, aby ujasnilo další postup. Některá navrhovaná opatření jsou podle něj nereálná.

11:00

Šíření nákazy je v Bulharsku rychlejší než v Itálii. Jeden nemocný v zemi v průměru infikuje 3,5 dalších lidí. Řekl to šéf národního operačního štábu Vencislav Mutafčijski.

Jedná se o koeficient R, tedy reprodukční číslo, které se využívá k vyjádření odhadu rychlosti šíření každé epidemie. Průměrný ukazatel ve světě, pokud jde o koronavirus, je 2,5. V Itálii koeficient dosáhl před přijetím karanténních opatření nejvyšší hodnoty 3,25. V České republice se toto reprodukční číslo minulý týden podle epidemiologů blížilo jedné.

10:49

Odhadované měsíční propady tržeb u automobilek v ČR přesahují 50 miliard Kč. U dodavatelů se odhaduje pokles o 45 procent, tedy více než 17 miliard.

10:43

Prezentaci z dnešní tiskové konference ministerstva zdravotnictví a ÚZIS si mohou zájemci stáhnout zde. Veškeré informace o studii kolektivní imunity včetně míst, kam se mohou lidé přijít otestovat, naleznete zde.

10:42

Výroba osobních aut v Česku klesla v 1. čtvrtletí o 11 procent na 322 908 vozů. V březnu po propuknutí koronavirové epidemie se snížila o 36 procent.

10:39

Přehledné mapy od listu Financial Times:

10:38

Uzavření kin v rámci nouzového stavu zvýšilo zájem o sledování filmů on-line. Například návštěvnost webu on-line kina DAFilms.cz stejně jako sledovanost jeho filmů se zvýšila až pětinásobně. Zájem je také o projekt Moje kino Live, kde si zájemci mohou koupit e-vstupenku do pražských kin Aero, Bio OKO, Světozor, Bio Central z Hradce Králové a Univerzitního kina Scala z Brna, která promítají formou on-line streamu. Čtyřnásobné navýšení tržeb proti nejúspěšnějšímu měsíci během fungování videotéky, kterým byl prosinec 2019, zaznamenala také česká on-line videopůjčovna Aerovod.

10:33

Život v karanténě, na několik měsíců uzavřené bazény, pohodlí a žádné povinnosti. To vše může mít negativní vliv na členskou základnu sportovních plaveckých klubů. Myslí si to předseda a trenér Klubu plaveckých sportů Ostrava Jan Pala. Své plavce se proto s trenéry i v této době snaží držet v kondici. Připravují pro ně nejrůznější tréninkové výzvy. Naposledy se téměř stovka členů zapojila do cestovatelské výzvy. Za deset dnů urazili víc než 22 000 kilometrů.

10:27

V Rusku se v pondělí ve srovnání s nedělí opět zvýšil denní přírůstek potvrzených případů nákazy koronavirem, nicméně je nižší než sobotní rekord 6060 pozitivních testů. Za uplynulých 24 hodin zemřelo o sedm více infikovaných pacientů, než bylo nedělních 44 úmrtí.

10:23

Zastupitelé města Brna dnes rozhodli, že poplatek za komunální odpad lze zaplatit do konce srpna namísto původního termínu do konce května. Důvodem je složitá situace kvůli šíření nákazy novým typem koronaviru. Poplatek je 670 korun za rok na osobu. Platit nemusí děti do čtyř let a senioři nad 70 let, kteří jsou od letošního ledna osvobození. Město má v plánu letos vybrat za odpad přes 200 milionů.

10:23

Speciální linku Olomouckého kraje s informacemi o epidemii koronaviru už mohou využívat i lidé se sluchovým postiženým. Odkaz na tuto službu, jejímž základem je přepis mluveného slova, je na webových stránkách KrajPomaha.cz.

10:20

V Británii v posledních dnech sílí debata o tom, zda by si měli lidé jako v jiných zemích včetně Česka zakrývat na veřejnosti ústa a nos. O tomto opatření v boji proti koronaviru budou dnes jednat i vědci z poradního týmu britské vlády. Ředitelé nemocnic ale varují, že by široké užívání roušek mohlo ohrozit jejich dostupnost pro zdravotníky.

10:13 Roman Prymula.

Prymula uvedl, že neočekává, že by studie zjistila pozitivní případy v desítkách procent populace.

10:05 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Čím vyšší bude míra promoření, tím bude situace pozitivnější. Nechci předbíhat, ale bude to jisté vodítko, abychom mohli nastínit další vývoj epidemie a předvídat, co udělají další uvolnění opatření," řekl Vojtěch o výsledcích testu.

09:57

Program Covid Praha byl vyčerpán za devět minut, podnikatelé bojují o čas, apeluje na premiéra pražský primátor Zdeněk Hřib.

09:56

Hejtman Okleštěk předem poděkoval všem, kdo se do projektu zapojí. "Nejsou to žádní pokusní králíci. Jsou to významní partneři projektu," řekl. Dodal, že půjde příkladem a testu se sám zúčastní.

09:55

Hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk ocenil aktivitu ministerstva. "Pro nás je to velice významná záležitost. Máme jedinečnou příležitost otestovat lidi z území, které bylo uzavřeno 14 dní," řekl.

09:50

Největší pivní festival světa Oktoberfest se letos kvůli koronaviru neuskuteční. Na tiskové konferenci v Mnichově to v úterý oznámili bavorský premiér Markus Söder a mnichovský primátor Dieter Reiter. Už 187. ročník Oktoberfestu, který pravidelně navštěvuje kolem šesti milionů lidí, měl začít 19. září.

09:46 Roman Prymula.

"Šíří se tady řada dezinformací. Testy, které máme, patří k nejlepším," řekl Roman Prymula.

09:44 Roman Prymula.

"Řada podobných studií již proběhla, byly to ale studie s řádově nižší validitou, než je ta naše," řekl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. "Nemůžeme použít data, která jsou z jedné země, do země jiné," dodal s tím, že zahraniční studie vykazují diametrálně odlišné výsledky. "Musíme se soustředit na naši populaci."

09:41

"Projekt chystá 100 lidí. Normálně bychom ho chystali rok a půl, teď ho chystáme tři týdny. Poprosil bych tedy o toleranci," dodal Dušek.

09:37

Vstup do studie je dobrovolný a bezplatný. Přihlásit se může každý ve vybraných lokalitách od 18 let, v Brně a v Praze se budou zkoumat také děti od 8 do 17 let. Respondent nesmí mít teplotu nad 37,5 stupně, příznaky onemocnění covid-19 nebo nařízenou karanténu.

09:35

Studie prošla řadou prověřovacích zkoušek. "Byl vybrán test, který má velmi kvalitní diagnostické parametry," řekl Dušek. 

09:27

"Pokusíme se vybrat co nejreprezentativnější vzorky populace, bude provedeno vyšetření a bude jim provedeno krátké dotazníkové šetření," řekl Dušek.

09:23

"Musíme zjistit, jak velká část populace se už s nemocí setkala a má vybudovanou imunitu, které skupiny jsou imunizovány nadprůměrně, a které málo, a potom pokus o zjištění subklinických nebo mírných průběhů nemoci," řekl statistik Ladislav Dušek.

09:20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Nepamatuji si, že by v moderní historii byla podobná studie provedena. Čelíme největší pandemii za posledních 100 let, je to unikátní," řekl ministr Vojtěch.

09:19 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Bude se jednat o vyšetření až 27 000 osob. Studie je skutečně obsáhlá a reprezentativní," řekl Vojtěch. Velký důraz bude výzkum dávat na obyvatelstva krizových oblastí a měst, která byla v karanténě. "Začne v tomto týdnu a měla by být dokončena na začátku května," oznámil Vojtěch.

09:17 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Víte, že jsme stále velmi obezřetní, pokud jde o vývoj pandemie. Podařilo se nám opatřeními zabránit nekontrolovanému šíření. Ovšem ta data se vztahují k těm, kteří jsou identifikováni jako pozitivní. Problém je, že tady je určitý počet lidí, kteří neprošli procesem a přitom byli nakažení. Proto jsme se rozhodli zorganizovat tuto velkopopulační studii," představil na tiskové konferenci plán ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

08:58

Naše srdce pláčou, stěžuje si muezzin z Velké mešity v Mekce při představě nadcházejícího muslimského postního měsíce ramadánu. Nejposvátnější místo islámu zeje prázdnotou, nebudou se konat sešlosti o večerní hostině iftáru ani společné večerní modlitby tarávíh. A nebude se ani cestovat do posvátných měst Mekky a Medíny nebo pořádat bouřlivé sešlosti s přáteli, které běžně trvají dlouho do noci, napsala k blížícímu se ramadánu v době šířící se nákazy koronavirem agentura AFP.

Mekka
Mekka | Foto: Reuters
08:51

Česká pánská módní značka Le Premier by nyní šila obleky na svatby. Běžně jich v těchto měsících vyrábí 50 až 60 týdně. Krize ale způsobila prudký propad, ušila dva obleky za měsíc. Za tři týdny zavřených obchodů kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru je na deseti procentech běžného obratu. Na základě vládního harmonogramu uvolňování podnikání se ale chystá od 27. dubna obnovit naplno provoz.

08:35

Aktuální čísla ministerstva zdravotnictví: koronavirem se v Česku nakazilo celkem 6914 lidí. Zemřelo jich 196, vyléčilo se 1597. V nemocnicích je v tuto chvíli 390 lidí s nemocí covid-19.

08:23

Když americký prezident Donald Trump ve středu oznámil, že hodlá zjistit, jestli koronavirus nepochází z laboratoře v čínském Wu-chanu, odkud se nákaza covid-19 původně rozšířila, vycházel přitom podle listu Washington Post i z několik let starého zjištění, že v institutu dochází k "riskantnímu výzkumu netopýřích koronavirů".

08:13

V Německu proti pondělí mírně stoupl přírůstek nově potvrzených případů nákazy koronavirem, ale výrazněji počet nových úmrtí souvisejících s infekcí. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha, citovaných agenturou Reuters.

Počet infikovaných se za předchozí den rozrostl o 1785 případů a celkově je v Německu registrováno 143 457 lidí, kteří se koronavirem SARS-CoV-2 nakazili. Úmrtí dávaných do souvislosti s infekcí během pondělí přibylo 194, což je výrazněji víc než 110 zemřelých evidovaných za neděli. V sobotu zemřelo 184 pacientů.

08:12

"Obyvatelstvo je tak vystrašené, že se bojí chodit s normálními zdravotními obtížemi do nemocnic," říká Martina Vašáková, přednostka pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice. Opatření sice přispěla k tomu, že rozšíření koronaviru není v Česku tak výrazné, ale téměř úplné zmražení zdravotní péče může některé pacienty stát i život, tvrdí pneumoložka.

08:00

Vláda působí dojmem, jako kdyby vůbec neměla pocit, že zasahuje do základních práv. Je nutné vymezit se proti stavu, že jsou zavřené hranice, protože svět je nebezpečný. Takový byl, je a bude, říká expert na ústavní právo Jan Kysela. Nechci si zvykat na to, že nouzový stav je normálním stavem. Ukázalo se, že vyděšená společnost se vůči jednotlivcům chová represivněji, než by to dělala vláda, míní. Podívejte se na rozhovor DVTV.

Kysela: Na zavřené hranice si nesmíme zvyknout. Je vidět, jak snadné je šířit strach

Kysela DVTV
25:16
Zůstane pocit, jak snadné je utáhnout kohouty do podoby životního stylu, který by pro nás byl ještě nedávno nepředstavitelný, říká ústavní právník. | Video: Emma Smetana
07:57

Lidovci požadují vyšetření příčin pandemie covid-19. Podle nich by nemuselo dojít k tak výraznému šíření nákazy, kdyby Čína netajila informace a včas podnikla omezení.

07:40

Německé zahradní pivnice jsou bez hostů. Zrušené jsou do konce srpna i lidové slavnosti, festivaly a hudební akce. Povolené nejsou zatím ani soukromé grilovací párty. Pandemie nemoci covid-19 kazí lidem po celém světě chuť se bavit a tím zahání také chuť na pivo. Pivovarníky to tvrdě zasáhne, napsala německá agentura DPA. 

Situace je podle sládka a jednatele pivovaru Schneider Weisse v bavorském Kehlheimu Hanse-Petera Drexlera "dramatická". Odbyt klesl asi o 40 procent. "Nejvíce nás nyní trápí, že je zavřená gastronomie a není jasná perspektiva, jak dlouho to ještě bude trvat," říká Drexler. Obchod se sudovým pivem se podle něj úplně zhroutil. "Rovná se nule," dodává.

07:10

Ochrání Čechy před koronavirem genetické predispozice? Podle odborníků je problematika vnímavosti k onemocnění covid-19 daleko složitější a spoléhat jenom na genetickou odolnost není možné.

06:25

Kasai uvedl, že ohledně zdroje koronaviru nyní nelze učinit pevný závěr. Dostupné důkazy nicméně poukazují na to, že se nákaza přenesla na člověka ze zvířat.

06:15

V současné chvíli nelze přesně určit, odkud pochází koronavirus. Ochranná opatření uvalená jednotlivými vládami je také nutné uvolňovat jen postupně, jinak hrozí další rozpuk nákazy. Lidé si proto musí zvyknout na nový způsob života, aby mohla společnost fungovat, dokud nebude objevena vakcína.

Podle agentury Reuters to prohlásil regionální ředitel Světové zdravotnické organizace pro západní Pacifik Takeši Kasai.

06:10

"Ve světle útoků neviditelného nepřítele, stejně jako nutnosti ochránit zaměstnání našich SKVĚLÝCH amerických občanů, podepíšu exekutivní příkaz, který dočasně pozastaví imigraci do Spojených států," napsal Trump.

06:05

Americký prezident Donald Trump na twitteru oznámil, že se chystá podepsat exekutivní příkaz, jímž chce dočasně pozastavit imigraci do Spojených států.

06:00

Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku se vyšplhal na 6900. V pondělí jich přibylo 154, nejvíc za pět dní.

Vyléčených z nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, je podle ministerstva zdravotnictví 1559, s onemocněním v nemocnicích zemřelo 194 lidí.

Údaje o uzdravených a obětech jsou z pondělního podvečera, aktualizovaná čísla ministerstvo na svém webu oznámí kolem 08:30.

05:40

Čína zřejmě nesděluje ostatním zemím veškeré informace, které má o koronaviru, protože chce jako první vyrobit vakcínu proti nemoci covid-19 a vydělat na jejím prodeji dalším státům. V televizi Fox News to prohlásil poradce Bílého domu Peter Navarro.

05:30

Pevninská Čína zaznamenala za posledních 24 hodin 11 lidí, kteří se nově nakazili koronavirem. Za toto období přitom nezaznamenala žádné nové úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19.

22:27

Americká mediální a filmová společnost Walt Disney Company tento týden přestane platit asi polovině svých zaměstnanců, zhruba 100 tisícům lidí.

22:25

V hlavním městě začalo fungovat sedmé místo pro odběr vzorků, kterým je kontejner na Vítězném náměstí v Praze 6. "Slouží pacientům praktických lékařů z šesté městské části v okamžiku končící nařízené karantény," uvedli pražští hygienici. Tito pacienti musí od 22. dubna absolvovat vyšetření na přítomnost protilátek proti onemocnění covid-19.

21:22

 Cena ropy poprvé ztratila za jediný den veškerou svou hodnotu.

21:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo respirátory u ostravské firmy Reality World, jejíž jediný vlastník Jakub Koudela byl v roce 2017 největším sponzorem hnutí ANO. Napsal to Deník N. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nominovaný za ANO souvislost mezi sponzorstvím a udělením zakázky na zdravotnické pomůcky odmítá. Serveru řekl, že o sponzorování kampaně vůbec nevěděl a majitele firmy nezná. Resort za dodávku respirátoru Koudelově firmě zaplatil přes 5,4 milionu korun.

20:41

Německé protiimigrační a protiislámské hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) dnes na zvláštní povolení a za přísných bezpečnostních i karanténních podmínek uspořádalo v Drážďanech první demonstraci od vypuknutí koronavirové krize. Akce se se svolením úřadů mohlo zúčastnit 15 lidí, napsala agentura DPA.

20:27

Francie se po Spojených státech, Itálii a Španělsku stala čtvrtou zemí, kde počet úmrtí spojovaných s nemocí covid-19 překonal 20 000. Do vládní statistiky za poslední den přibylo 547 případů z nemocnic a domovů pro seniory, čímž celkový počet mrtvých stoupl na 20 265. Na pravidelné tiskové konferenci to oznámil zástupce francouzského ministra zdravotnictví Jérôme Salomon.

20:21

V sídle pražské hygieny dnes proběhlo školení na projekt chytré karantény.

20:17

Ministerstvo zdravotnictví zrušilo po dnešním souhlasu vlády čtyři opatření proti šíření nového typu koronaviru včetně například zákazu letů do Číny. Vyplývá to z výsledků jednání kabinetu zveřejněných na jeho internetových stránkách. Opatření se zákazem přímých letů do Číny a zákazem přijímat v Číně, Hongkongu a Íránu žádosti o víza podle ministerstva už nejsou potřeba, protože je nahradily obecnější zákazy. Neplatí už ani zákaz vývozu dezinfekce z Česka, pro který podle resortu už pominuly důvody.

20:10

Dánsko a Polsko odmítají, aby ze záchranných balíčků určených pro podniky stižené dopady pandemie čerpaly firmy se sídly v daňových rájích. Informoval o tom dnes server Business Insider.

19:55

Organizovaný zločin využívá v mnoha zemích pandemie koronaviru k posílení svého vlivu. Mafie v Itálii podle některých odborníků kvůli zpomalené ekonomice a karanténě roztahuje svá chapadla, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz italská kriminoložka a socioložka Anna Sergiová.

19:53

Počet pacientů vyléčených z nemoci covid-19 stoupl v Praze od nedělního večera o 50 na 404. Nově prokázaných případů nákazy přibylo za stejnou dobu 28 na 1597. Jeden člověk s koronavirem zemřel, čímž se celkový počet úmrtí v metropoli zvýšil na 63. Údaje platné k dnešním 18:00 zveřejnila na webu pražská hygienická stanice.

21:19

Cena ropy poprvé ztratila za jediný den veškerou svou hodnotu.

19:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by se první a druhá fotbalová liga mohly po pauze kvůli pandemii nového koronaviru znovu rozběhnout bez diváků dříve než 8. června, jak vláda původně avizovala. Se zástupci Ligové fotbalové asociace bude jednat o počtu lidí, kteří by při zápasech byli přítomni na stadionu.

19:33 Havlíček DVTV

Vláda by mohla ve středu zhodnotit vývoj nákazy po Velikonocích, v případě příznivého stavu má připravený plán k urychlení otevření obchodů a služeb. "Velikonoce budeme hodnotit s největší pravděpodobností ve středu, kdy to bude desátý, jedenáctý, dvanáctý den po tom (velikonočním) víkendu. Pokud situace bude příznivá, máme už připravený scénář B, který by vlastně všechno urychlil, řekl Havlíček. Na všem podle něj ale musí panovat shoda s epidemiology.

19:32

Pandemie nemoci covid-19 není překonaná, to nejhorší svět stále ještě čeká, prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Varování Tedros vyslovil v době, kdy řada států včetně těch evropských začala karanténní opatření uvolňovat.

"Věřte nám. To nejhorší je teprve před námi," řekl Tedros. "Zabraňme této tragédii," uvedl.

19:09

Ve Spojených státech na komplikace související s nemocí covid-19 dosud zemřelo přes 41 000 lidí. Dnes to oznámila agentura Reuters, podle jejíhož propočtu se rychlost růstu obětí zpomaluje. Klesající počet obětí hlásí i stát New York, který je největším ohniskem infekce v USA. Newyorský guvernér Andrew Cuomo dnes oznámil, že za uplynulý den v tomto státě zemřelo 478 infikovaných lidí, což je nejméně za poslední dva týdny.

19:08

Maďarský premiér Viktor Orbán dnes v rozhlase uvedl, že na počátku května bude připraven představit plán na uvolňování omezujících opatření vynucených pandemií nemoci covid-19. V "plně chráněném režimu" má země setrvat přinejmenším do 3. května, pak by mohl začít postupný návrat k normálnímu životu, dal najevo Orbán podle agentury MTI.

19:01

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář je přesvědčen o tom, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že by pořádal zabijačku s hostinou, šlo podle něj o sanitární porážku prasete a jeho rozporcování. Testy na koronavirus, které účastníci porážky absolvovali, si podle něj koupila jeho lékařka.

19:00

Bikeři mohou během celého května změřit síly v aNti Corona Cupu. Jeho účastníci se utkají individuálně ve virtuálních závodech na pěti tratích po České republice. Celkovým vítězem závodů proti koronaviru v dané kategorii se stane ten, kdo absolvuje v nejlepším výsledku všech pět okruhů. Vybrány byly oblíbené tratě napříč republikou v tradičních bikových lokalitách. odrobnosti najdou zájemci na webu Českého poháru horských kol - poharmtb.cz.

18:54 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Počet vyléčených v Česku nadále roste, k dnešnímu večeru jich je již 1559, informoval na Twitteru ministr Adam Vojtěch.

18:53

Současná krize kvůli koronaviru ukončila rok trvající politický pat v Izraeli. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho centristický rival Benny Ganc dnes podepsali dohodu o vytvoření krizové koaliční vlády. V křesle premiéra se postupně vystřídají.

18:52

V Olomouckém kraji během dneška výrazně vzrostl počet lidí vyléčených z nákazy koronavirem a to o 40 na 182, uvedla dnes krajská hygienická stanice. Počet nakažených od počátku epidemie vzrostl během dne o čtyři případy na současných 625, uvedlo ministerstvo zdravotnictví, které do evidence zahrnuje všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji. Počet obětí v kraji v souvislosti s tímto onemocněním vzrostl dnes o jeden případ na celkových devět úmrtí.

18:50

Pomíjí doba, kdy bylo rozumné zakazovat cesty do zahraničí. Prezidentova představa, že díky tomu objevíme krásy své země, není ani k pobavení, píše ve svém komentáři Petr Vizina.

18:49

Některé prvky chytré karantény se od pondělí rozšíří do všech krajů, půjde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací. Vyplývá to z mimořádného opatření, které dnes večer zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu. Používání paměťových map z dat mobilních operátorů a platebních karet opatření nezmiňuje.

18:49

Některé prvky chytré karantény se od pondělí rozšíří do všech krajů, půjde hlavně o řízení testování, oslovování kontaktů a předávání informací. Vyplývá to z mimořádného opatření, které dnes večer zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na webu. Používání paměťových map z dat mobilních operátorů a platebních karet opatření nezmiňuje.

18:49

Prodej aut v Rusku by se letos kvůli opatřením, která mají zastavit šíření nemoci způsobené koronavirem, ale také kvůli devalvaci rublu a poklesu osobních příjmů mohl snížit o polovinu zhruba na úroveň z doby rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na odhady odborníků z odvětví.

18:44

Poslanecký návrh KSČM na zákaz státního financování neziskových organizací, které vyvíjejí politickou činnost, dostal dnes od vlády negativní stanovisko. Návrh zákona samostatně upravuje poskytování dotací neziskovým organizacím ze státního rozpočtu. Příspěvky by podle něj měl stát přidělovat na základě dotační politiky k zabezpečení "všeobecně prospěšných služeb".

18:41

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Itálii za posledních 24 hodin vzrostl o 2256 na celkových 181 228 od prvního registrovaného případu v zemi na konci ledna. Denní nárůst nových případů je nejnižší za více než měsíc. Úmrtí přibylo za poslední den 454 na celkových 24 114, uvedla místní civilní ochrana. V neděli bylo oznámeno 3047 nových případů a 433 dalších úmrtí.

18:28 Roman Prymula.

"Křivka nakažených je nyní velmi příznivá, lidé se přestali obávat a nechodí se dobrovolně testovat," uvedl Prymula. Podle něj je nyní nutné testovat i lidi, u nichž se neprojevují příznaky, ale byli v kontaktech s nakaženými či pracují v rizikových profesích.

18:26 Roman Prymula.

Některé systémy chytré karantény podle Prymuly vyžadují až týdenní školení a trénink. Jednotlivé hygienické stanice se budou školit vždy po třech.

18:24 Roman Prymula.

"Chytrá karanténa je komplex mnoha činností mezi resorty zdravotnictví a vnitra. Jde o hasiče, policie, armádu, hygienické stanice i laboratoře - toto vše je nutné provázat do jednoho celku. Implementovat ten projekt do praxe v horizontu 2-3 týdnů je nemožné," komentoval Prymula skutečnost, že se zavedení celorepublikové chytré karantény opožďuje oproti prvotním odhadům.

18:20

Během pondělí zatím stoupl počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku o 92 na 6838. Stejný nárůst byl i v neděli, kdy byl přírůstek za posledních pět dnů nejnižší. Vyléčených od dnešního rána přibylo 248 na 1559. Vzhledem k vyššímu nárůstu počtu vyléčených se snížil počet lidí, kteří jsou aktuálně nemocní. Je jich 5085, což je o 203 méně než dnes ráno. Vyplývá to z údajů aktualizovaných ke dnešním 17:30 na webu ministerstva zdravotnictví.

18:19 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Je zakázáno poskytovat jakékoli kadeřnické služby, byť by to bylo u klientů doma," uvedl ministr Adam Vojtěch s tím, že jde o rizikovou činnost, při níž dochází k příliš blízkému kontaktu. "Je úplně jedno, jestli je to prováděno v salonu, nebo v domácích podmínkách, tam to může být v jistém smyslu ještě horší," doplnil náměstek ministra Prymula.

18:16

V důsledku opatření zavedených s cílem zabránit šíření pandemie nemoci covid-19 hrozí africkým státům nárůst sociálního napětí a nepokojů. "Covid-19 má schopnost způsobit nejen tisíce úmrtí, ale také rozpoutat hospodářskou a sociální zkázu. Její rozšíření do velkých (afrických) měst otevřelo novou frontu v našem boji proti viru," uvedla regionální ředitelka pro Afriku ve Světové zdravotnické organizaci (WHO) Matshidiso Moetiová.

18:10

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že zadal zlínské hygienické stanici, aby prověřila víkendovou zabijačku hradního kancléře Vratislava Mynáře, zda při ní nebyla porušena některá z opatření. "Zákony této země platí pro všechny," komentovala situaci Schillerová. "Existují různé druhy testů, některé jsou v soukromých laboratořích za úhradu, předpokládám, že v tomto případě to za úhradu bylo. Pokud ne, tak to rozhodně není správné," komentoval Prymula skutečnost, že všichni zúčastnění údajně prošli testy na koronavirus, které Mynář pro tuto příležitost obstaral.

18:06

Ministryně financí ujistila, že vláda v nejbližší době neplánuje zvyšování daní, podle ní by to pro řadu živnostníků mohlo být likvidační.

18:03 Roman Prymula.

Nejpozději ve čtvrtek začnou nově vybudovaná centra s projektem plošného testování vzorku obyvatel. Bližší informace sdělí ministerstvo zdravotnictví na zítřejší tiskové konferenci, uvedl Prymula.

18:00 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Chceme umožnit v první fázi cestování kvůli obchodním aktivitám, podmínky budeme ještě prezentovat," uvedl Adam Vojtěch. Podle něj budou úřady od příchozích ze zahraničí vyžadovat potvrzení o bezinfekčnosti. "Nemyslím si, že hranice budou zavřené rok, ale budou se otevírat postupně s ohledem na epidemiologickou situaci," uvedl s tím, že Česko není zdaleka jedinou zemí, která nedovoluje cestování za turistickými účely.

17:56 Roman Prymula.

Podle Prymuly bude mít vláda dnes a zítra dostatek dat k vyhodnocení dodržování opatření o Velikonocích. Doba projevení v počtech nakažených je podle něj okolo 8 až 10 dnů.

17:55 Roman Prymula.

"Je pravda, že to nakupení bylo v prvních dnech veliké, doufám, že se to stabilizuje, abychom nemuseli tato zařízení opět zavírat," uvedl k hobbymarketům Roman Prymula. "Nikdo nechce dělat opatření, která by byla dlouhodobá nebo nevratná, ale je to za podmínek, že lidé budou zodpovědní a budou dodržovat opatření. Za těchto podmínek můžeme nadále opatření uvolňovat," dodal.

17:52 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že nelituje rozhodnutí otevřít hobbymarkety před Velikonocemi, ačkoliv se v nich hromadí davy lidí a nejsou dodržovány rozestupy. "Požádal jsem hygienické stanice, aby prováděly na místech přísnější kontroly dodržování opatření," uvedl ministr. "Chápu, že každý chce mít byznys, ale ochrana veřejného zdraví je nyní na prvním místě a je to na odpovědnosti daných provozovatelů, za porušení opatření hrozí nadále pokuta až tři miliony korun," upozornil.

17:48

Ministryně financí uvedla, že se resort snaží, aby na bezúročné úvěry dosáhl co největší počet podnikatelů, podle ní se je ale pokouší získat i firmy, které měly finanční problémy již před koronavirovou krizí. Jejich žádosti jsou tak zamítány.

17:45

Počet pozitivních případů nákazy koronavirem v Česku stoupl od rána o 51 na 6838. Virus již má téměř 200 obětí, zemřelo 194 lidí. Přibývá ale také počet vyléčených, kterých je nyní 1559.

17:42

Počet nakažených koronavirem v Latinské Americe podle statistik překročil v neděli 100 000 a mrtvých s covid-19 je v tomto regionu na 5000. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Podle serveru BBC Mundo ale čísla neodpovídají realitě vzhledem k malému počtu testů, které se v těchto zemích dělají. Nákaza koronavirem v Latinské Americe zatím vrcholu nedosáhla.

17:42 Roman Prymula.

Do všech krajů bude projekt chytré karantény rozšířen v následujících týdnech a plně spuštěn bude od 1. května. 

17:41 Roman Prymula.

Epidemiolog a šéf projektu chytrá karanténa Roman Prymula vyvrátil, že by chytrá karanténa platila celorepublikově ode dneška, jak se v některých médiích objevilo. Začalo pouze platit opatření, které definuje její podobu.

17:38

Údaj o počtu pacientů, kteří zemřeli v britských nemocnicích po nákaze koronavirem, v pondělí narostl nejméně za poslední dva týdny. Britské ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo bilanci na 16 509 úmrtí, což je o 449 více, než bylo hlášeno v neděli. Naposledy bylo méně než 500 nových úmrtí oznámeno 6. dubna, kdy denní přírůstek obětí činil 439.

17:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Bylo nutné finančně stabilizovat systém veřejného zdravotního pojištění. Od 1. června tak dojde k navýšení platby za 1 státního pojištěnce za měsíc o 500 korun a od 1. ledna 2021 o dalších 200 korun," uvedl ministr zdravotnictví. Podle něj zdravotní pojišťovny letos získají finanční injekci asi 20 miliard korun.

17:29

Na podporu malých a středních firem půjde celkem 600 miliard korun, uvedla Schillerová. Jde o podporu podnikatelům a firmám do 500 zaměstnanců. Půjde o čtyři vlny po 150 miliardách, zítra o tom bude hlasovat sněmovna.

17:25

V novém schváleném státním rozpočtu se schodkem 300 miliard korun nejsou navrženy žádné škrty. Podle ministryně financí Aleny Schillerové nebyl čas na zdlouhavé diskuse o tom, kde ušetřit.

17:22

Ministerstvo práce a sociálních věcí podle Aleny Schillerové připravuje novelu, která by pomohla lidem, kteří pracují pouze na dohodu, na něž se nevztahují aktuální programy. Nemohou tak čerpat nemocenskou, ošetřovné ani vládní příspěvky pro OSVČ.

17:19

Pojišťovny začaly otevírat část svých poboček, v postupném rozšiřování obchodních míst za dodržování hygienických opatření hodlají pokračovat i v dalších dnech. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami. Současně připomínají, že klienti mohou nadále řešit většinu úkonů tykajících se smluv on-line prostřednictvím počítače či mobilního telefonu. Pojišťovny z preventivních důvodů kvůli zamezení šíření koronaviru uzavíraly pobočky v půlce března.

17:17

Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání se členy předsednictva své Křesťanskodemokratické unie (CDU) hovořila o "orgiích diskusí o otvírání". Zopakovala tak své varování před příliš rychlým rušením zavedených omezení. "Může být chybné postupovat příliš rychle," dodala. Rušení karanténních opatření v Německu je v pravomoci především spolkových zemí, federální vláda vystupuje v roli koordinátora společného postupu.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
17:14

Krajská hygienická stanice vyzvala kvůli nutnosti dohledání zdroje nákazy a kontaktů s onemocněním covid-19, aby se jí ozvali lidé, kteří nakupovali v prodejně potravin v Napajedlích na Zlínsku a mají nebo měli zdravotní problémy. Prodejna je od pátku uzavřená. "Prodejna COOP Napajedla - Jednota Uherský Ostroh byla uzavřena z důvodu nedostatku zaměstnanců z důvodu pracovní neschopnosti s podezřením na covid-19," uvedl provozní ředitel COOP Ladislav Peprna. Jeho vyjádření je na webových stránkách města. Hygienici hledají lidi, kteří pravidelně v obchodě nakupovali od 1. dubna a měli či mají zdravotní obtíže respiračního charakteru. Lidé se mohou ozvat na telefonním čísle 601 096 524 nebo e-mailu: [email protected].

17:07

Srbsko začíná uvolňovat omezení zavedená proti šíření koronaviru. Z rozhodnutí vlády začnou od úterka opět fungovat tržnice, menší obchody, stavebnictví i některé služby, uvedla dnes televize N1. V oblasti služeb budou moci otevřít autoservisy, autosalony, stavebniny, knihkupectví a další obchody. K práci se budou moci vrátit i někteří živnostníci. Za přísných hygienických opatření se otevřou také tržnice se zeleninou a ovocem. Rozběhnout se bude moci i stavebnictví, a to za předpokladu, že zaměstnavatelé zajistí pracovníkům nezbytné ochranné pomůcky.

17:01

Odložené doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční nejpozději v červnu. Přesný termín určí do konce května prezident Miloš Zeman, který dnes tato pravidla podepsal. Vláda je připravila kvůli postoji Nejvyššího správního soudu. Voliči na Teplicku si měli původně vybírat nástupce zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) na přelomu března a dubna. 

16:59

Pravidla insolvencí a exekucí se kvůli nynější epidemii nového koronaviru změní. Podnikatelé a firmy v přechodných hospodářských potížích na sebe nebudou muset bez zbytečného odkladu podat insolvenční návrh. Do konce června budou pozastaveny až na výjimky exekuce movitých věcí i nemovitostí. Předpokládá to vládní návrh zákona, který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Pozastavení exekucí movitých věcí se nebude týkat například dluhů na výživném a za újmy na zdraví a z úmyslných trestných činů. Pokračovat budou moci exekuce nemovitostí, v nichž dlužník nemá trvalý pobyt. Exekuce prodejem nemovitosti bude navíc už nastálo možná až u dluhů nad 100 000 korun místo nynějších 30 000 korun.

16:58

Praha 12 plánuje mimořádné odměny pro zaměstnance tamní mateřské školky Větrníček, kterou v době koronavirové krize navštěvují potomci zdravotníků či pracovníků Integrovaného záchranného systému. Mateřská školka, která je zapojena do systému školských zařízení poskytujících nezbytnou péči o děti ve věku od tří do deseti let, funguje nyní jako jediné školní zařízení ve správě radnice, řekl radní Prahy 12 Petr Prchal (TOP 09).

16:54

Vláda schválila kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšení schodku státního rozpočtu v letošním roce na 300 miliard korun. Ministerstvo financí o tom informovalo v tiskové zprávě. Vláda tak schválila navýšení schodku už podruhé během necelého měsíce. Na konci března sněmovna kvůli epidemii schválila zvýšení letošního schodku na 200 miliard korun, z původně plánovaných 40 miliard korun před pandemií. Podle ekonomů není ale vyloučeno to, že schodek může být letos ještě vyšší.

16:53

Školní vysvědčení se zřejmě letos v červnu bude psát hlavně na základě výsledků žáků z prezenční výuky v únoru a březnu. Kromě toho budou moct učitelé asi přihlédnout i ke snaze dětí o práci v období výuky na dálku a k jejich výsledkům z prvního pololetí. Měli by přitom zohlednit rozdílné podmínky pro distanční vzdělávání v rodinách a nikoho kvůli tomu nepoškodit. Vyplývá to z návrhu vyhlášky pro klasifikaci v tomto školním pololetí, kterou zveřejnilo ministerstvo školství. O návrhu nyní jednají pracovní komise legislativní rady vlády.

16:48

Realitním makléřům se prodlouží lhůta k nutnému prokázání odbornosti o půl roku až do začátku března příštího roku. Vládní novelu o realitním zprostředkování, která to předpokládá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Část makléřů nyní nemůže kvůli opatřením proti šíření nového koronaviru skládat zkoušky. Zprostředkovatelé je potřebují k přeměně své živnosti z volné na vázanou.

16:47

Digitální platformy typu Airbnb, které zprostředkovávají turistické ubytování v soukromí, budou muset sdílet s českými úřady informace o ubytovatelích i o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

16:46

Maximální výše úroků z dlouho nesplácených spotřebitelských úvěrů bude omezena. Nově bude omezena i výše sankcí pro osoby samostatně výdělečně činné za opožděné splátky úvěrů. Změny v zákoně o spotřebitelském úvěru dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Pokuta pro živnostníky při prodlení delším než tři měsíce nebude moci přesáhnout 0,1 procenta denně z dlužné částky. Nyní toto omezení platí jen u úvěrů pro běžné spotřebitele.

16:44

Úřady práce dosud dostaly od firem, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru na 32 300 žádostí o příspěvek na náhradu mezd, z toho více než 76 procent vyřídily, sdělilo tiskové oddělení Úřadu práce ČR a ministerstva práce a sociálních věcí. Největší počet žádostí registruje krajská pobočka úřadu práce v Praze, přes 9000. Více než 3000 žádostí evidují úřady v Ostravě, Brně a Příbrami.

16:40

Fakultní nemocnice Olomouc postupně obnovuje neakutní lékařské výkony a ambulantní vyšetření, které omezila v polovině března kvůli epidemii koronaviru, informoval mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Podobně je tomu i v dalších zdravotnických zařízeních.

16:39

Cestovní kanceláře možnost nabízet poukazy podle dosavadních informací vítají. K návrhu zákona ale mají výhrady. Nejsou v něm podle nich jasně definovány základní pojmy. Zákona se obávají ty cestovní kanceláře, které pořádají výlučně školní zájezdy. Bojí se toho, že pro ně bude likvidační.

16:38

Cestovní kanceláře budou moci odložit vrácení peněz za zrušené zájezdy kvůli koronaviru s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna. Místo nich budou klientům vydávat poukazy. Na odložení platby by měla do 31. srpna příštího roku platit tzv. ochranná doba. Klienti, kteří do tohoto data poukaz nevyužijí, budou mít nárok na vrácení uhrazených záloh. Zákon, který to umožní, dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

16:34

Trhovci po celém Česku začali po vynucené pauze opět nabízet své zboží. Na pražském Tylově náměstí byl zájem kolem poledne menší než obvykle, i tak se ale u některých stánků s jídlem a ostatním zbožím tvořily fronty. Podívejte se na reportáž z místa.

16:31 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

České zdravotnictví nyní potřebuje finanční injekci ještě víc než kdy předtím, uvedl na Twitteru ministr Adam Vojtěch.

16:30

Autosalony přilákaly v první den otevření po nuceném uzavření kvůli epidemii desítky zákazníků, zájem byl ale nižší v porovnání s obdobím před nástupem koronaviru. Zákazníci si buď byli převzít již dříve objednané vozy, nebo si vybrat auto ve výrazných slevách, které značky k oživení poptávky připravily. Zatím výraznější zájem byl o pořízení ojetého vozu. Vyplývá to z informací prodejců.

16:29

Přijímací zkoušky na vysoké školy se budou moci prezenčně konat nejdříve 15 dnů po znovuotevření škol. Vysoké školy je ale budou moci s ohledem na epidemii koronaviru uspořádat také na dálku, podobně jako státní zkoušky. Maturitní vysvědčení budou moci přijatí uchazeči dodatečně doručit vysoké škole do 45 dnů po začátku akademického roku. Předpokládá to vládní návrh zákona, který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. 

16:02

V Pardubicích je ode dneška lidem bez domova k dispozici stanové městečko. Vzniklo nedaleko železničního mostu přes řeku Labe u Rosic na louce mimo zástavbu. Město areál vybavilo pětadvaceti stany a hygienickým zázemím pro lidi bez domova a slouží jako noclehárna, případně jako místo, kde by ubytovaní měli trávit nařízenou karanténu.

Stanové městečko pro lidi bez domova v Pardubicích.
Stanové městečko pro lidi bez domova v Pardubicích. | Foto: Magistrát města Pardubice
15:54

Celkový čas, který Češi strávili sledováním různých typů médií, první dubnový týden klesl proti předchozímu o 20 minut na osm hodin a 38 minut. Stále ale byl o více než půl hodiny nad průměrem před vypuknutím epidemie koronaviru. Vyplývá to z měření společnosti Median.

15:53

Hobbymarkety jsou podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly kvůli velké koncentraci lidí rizikem. Pravidla pro ně se asi zpřísní, mohl by být třeba omezen počet osob, řekl Primě. "Hobbymarkety jsou rizikem. Já nemyslím, že by se uzavíraly znovu, ale že by tam opravdu měl být nějaký omezený počet osob a ti, kteří už se tam nevejdou do toho počtu, tak by měli čekat venku a měli mít nějaké odstupy," řekl náměstek. Uvedl, že nejprve je však potřeba počkat na data, která ukážou, jak počet nakažených ovlivnily Velikonoce.

15:51

Návrh na zvýšení plateb za státní pojištěnce od letošního června o 500 korun na osobu za měsíc a od ledna 2021 o dalších 200 korun vláda schválila.

15:41

Češi a Češky během karantény výrazně omezili svou spotřebu. Platby kartou klesly první měsíc karantény meziročně o více než pětinu, zatímco před karanténou rostly o sedm procent. Vyplývá to z analýzy České spořitelny. Podle jejího odhadu klesla spotřeba domácností v prvních čtyřech týdnech karantény o deset až 15 procent meziročně. V krizovém roce 2009 přitom spotřeba domácností v nejhorším čtvrtletí klesla o necelá dvě procenta.

15:40

Belgie už možná dosáhla vrcholu epidemie, a lze proto začít uvažovat o rušení opatření přijatých v boji s koronavirem.

Na pravidelné tiskové konferenci to dnes řekl zástupce místních zdravotnických úřadů Emmanuel André. V Belgii, která má 11,5 milionu obyvatel, se potvrdilo již téměř 40 000 případů nákazy virem SARS-CoV-2 a s nemocí covid-19 tu zemřelo 5828 lidí.

15:40

Živnostníci a podnikatelé zasažení pandemií budou dostávat jednorázový příspěvek 500 Kč denně i po 30. dubnu. Návrh dnes schválila vláda, umožní příspěvek vyplácet až do uvolnění všech opatření omezujících podnikatele. Vláda s nimi zatím počítá do 8. června.

15:39

Ústecký kraj rozdělí mezi drobné podnikatele 70 milionů korun. Podporu dostane 2800 prvních žadatelů, tedy 400 z každého okresu. Na každý ze sedmi okresů tak bude deset milionů korun. Podporu dnes schválili zastupitelé. Podmínkou pro získání dotace je, že živnostník obdrží také státní dotaci. Tím se podle kraje zjednoduší ověřování oprávněnosti žadatele. "Je to pomoc malým podnikatelům, aby mohli pokračovat ve své činnosti. Měla by to být rychlá podpora navázaná na státní podporu," uvedl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM). Pomoc je určena pro malé podnikatele, kteří mají do pěti zaměstnanců.

15:32

Po skončení nouzového stavu je možné nadále omezit cestování podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Muselo by ale jít o přiměřený krok, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). "Zákaz na rok a více už bych, stejně jako někteří ústavní právníci, osobně považoval v současné situaci za nepřiměřený," uvedl. 

15:30

Vláda by měla výrazně zrychlit a zjednodušit přístup k pomoci pro jednotlivce i firmy postižené epidemiologickými opatřeními. Vyzval k tomu otevřeným dopisem premiéru Andreji Babišovi předseda lidovců Marian Jurečka. Za vzor předseda KDU-ČSL dává některé okolní země a například i Británii. Vláda by podle Jurečky neměla zapomenout vedle živnostníků a dalších osob samostatně výdělečně činných ani na takzvané pendlery, kteří se ze dne na den ocitli kvůli opatřením proti koronaviru bez příjmů. Lidovci navrhují, aby dostali stejnou částku jako živnostníci, tedy 25 000 korun.

15:29

Ministerstvo financí navrhne, aby pivovary mohly žádat za pivo, které nedokázaly kvůli zavřeným hospodám prodat z distribučních center, vrácení spotřební daně. O tuto úlevu žádal Český svaz pivovarů a sladoven, podle kterého by placení daně za vylité pivo bylo nejenom nesmyslné, ale i nemorální. Sněmovna by změnu měla projednat v úterý.

15:29

New Yorku může trvat týdny, než se vrátí k normálnímu životu, pokud nebude zajištěno rozsáhlé testování na koronavirus. V televizi MSNBC to dnes řekl starosta města Bill de Blasio. Ve Spojených státech je přes 760 000 nakažených a 40 500 mrtvých, z nichž téměř polovina připadá na stát New York.

Město New York podle starosty potřebuje zajistit statisíce testů denně a křivka hospitalizací se musí postupně dál snižovat, než se z šoku způsobeného virem vzpamatuje. "Nakonec se tam dostaneme, ale nepůjde to bez rozsáhlého testování. Federální vláda to zatím nezvládá," poznamenal starosta.

15:12

Prodejci na pražských trzích označených jako farmářské mohou nově prodávat jenom výrobky od malých tuzemských producentů. Stanovuje to novela tržního řádu metropole, kterou dnes schválili radní. Zahrnuje i další změny, například restaurační předzahrádky nebudou nově moci mít vlastní pípu, ale pouze chladničku na nápoje. Radní Jan Chabr (TOP 09) uvedl, že město připravuje další úpravu řádu, která se bude týkat sdílených dopravních prostředků a výjimek provozu předzahrádek po 22:00.

15:11

Koronavirus jako pracovní úraz či nemoc z povolání. Firmám pomůže málo známá pojistka, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz advokátka KPMG Legal Romana Szuťányi.

15:09

Situace na hranicích se oproti minulému týdnu po změně režimu odbavování nákladních aut zklidnila. Dopravci jednodušší kontroly uvítali, měly však podle nich být rychlejší. Kolony, které se kvůli kontrolám v minulém týdnu vytvářely, způsobovaly dopravcům škody až v desítkách milionů korun, uvedl mluvčí sdružení Česmad Bohemia Martin Felix. Dnes byla asi hodinová fronta u česko-rakouského hraničního přechodu v Dolním Dvořišti, provoz se tam zdržel zřejmě kvůli výjezdu pendlerů.

15:06