Někteří Češi se o Velikonocích shlukovali, nenosili roušky a veřejně popíjeli alkohol

ČTK ČTK
13. 4. 2020 17:32
I v neděli řešili policisté o polovinu víc přestupků proti opatřením kvůli šíření koronaviru, než je obvyklé, sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Dodal však, že od pátku do neděle klesl počet dopravních nehod o třetinu.
Koledníci v Praze. 13. dubna 2020.
Koledníci v Praze. 13. dubna 2020. | Foto: ČTK

Moravčík uvedl, že stejně jako v pátek a sobotu i v neděli policie zaznamenala okolo 600 přestupků, tedy zhruba o 50 procent více než o běžném víkendu. "Pokračuje to v podobném trendu," řekl mluvčí. Podotkl ale, že se počet dopravních nehod za tyto tři dny snížil o třetinu, zraněných bylo o desítky méně.

Policie už v neděli upozornila, že se při kontrolování dodržování bezpečnostních opatření o velikonočních svátcích častěji setkávala se shlukováním lidí ve skupinkách, popíjením alkoholu na veřejnosti nebo s tím, že si lidé nezakrývali ústa a nos. Od pátku do neděle panovalo na území Česka teplé počasí, v pondělí se ochladilo. Lze tedy předpokládat, že se i počet podobných přestupků sníží. Statistiky za pondělí by měly být k dispozici v úterý.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula o víkendu uvedl, že se obává toho, že zhruba za týden kvůli částečnému uvolnění protiepidemických opatření a neukázněnosti některých lidí o Velikonocích přibude lidí infikovaných koronavirem.

Lidé musí z nařízení vlády od 19. března povinně při pohybu mimo domov nosit roušku nebo jinou ochranu obličeje, venku se mohou pohybovat jen při cestě do práce, pro potraviny či léky nebo z jiných nutných důvodů.

Volný pohyb je možný jen v přírodě a parcích. I tehdy by ale lidé měli být nanejvýš ve dvou s výjimkou rodinných příslušníků, od ostatních musí dodržovat nejméně dvoumetrový odstup. Od úterý je také možné venku individuálně sportovat bez roušek při dodržení odstupu dvou metrů od ostatních.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy