Někteří Češi se o Velikonocích shlukovali, nenosili roušky a veřejně popíjeli alkohol

ČTK ČTK
13. 4. 2020 17:32
I v neděli řešili policisté o polovinu víc přestupků proti opatřením kvůli šíření koronaviru, než je obvyklé, sdělil mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Dodal však, že od pátku do neděle klesl počet dopravních nehod o třetinu.
Koledníci v Praze. 13. dubna 2020.
Koledníci v Praze. 13. dubna 2020. | Foto: ČTK

Moravčík uvedl, že stejně jako v pátek a sobotu i v neděli policie zaznamenala okolo 600 přestupků, tedy zhruba o 50 procent více než o běžném víkendu. "Pokračuje to v podobném trendu," řekl mluvčí. Podotkl ale, že se počet dopravních nehod za tyto tři dny snížil o třetinu, zraněných bylo o desítky méně.

Policie už v neděli upozornila, že se při kontrolování dodržování bezpečnostních opatření o velikonočních svátcích častěji setkávala se shlukováním lidí ve skupinkách, popíjením alkoholu na veřejnosti nebo s tím, že si lidé nezakrývali ústa a nos. Od pátku do neděle panovalo na území Česka teplé počasí, v pondělí se ochladilo. Lze tedy předpokládat, že se i počet podobných přestupků sníží. Statistiky za pondělí by měly být k dispozici v úterý.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula o víkendu uvedl, že se obává toho, že zhruba za týden kvůli částečnému uvolnění protiepidemických opatření a neukázněnosti některých lidí o Velikonocích přibude lidí infikovaných koronavirem.

Lidé musí z nařízení vlády od 19. března povinně při pohybu mimo domov nosit roušku nebo jinou ochranu obličeje, venku se mohou pohybovat jen při cestě do práce, pro potraviny či léky nebo z jiných nutných důvodů.

Volný pohyb je možný jen v přírodě a parcích. I tehdy by ale lidé měli být nanejvýš ve dvou s výjimkou rodinných příslušníků, od ostatních musí dodržovat nejméně dvoumetrový odstup. Od úterý je také možné venku individuálně sportovat bez roušek při dodržení odstupu dvou metrů od ostatních.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy