Nikdo se s námi nebavil, zlobí se firmy kvůli rušení omezení. Vládní plán nemá logiku

Ekonomika Ekonomika
16. 4. 2020 9:50
Oceňujeme, že vláda konečně přišla s návrhem, jak se vrátit do normálního života, a chystá se otevřít obchody, restaurace i služby. Akorát to s námi nekonzultovala, uvolňování je pomalé a postrádá logiku, prohlašují shodně české podnikatelské svazy a asociace. Stát v úterý představil scénář postupného uvolňování omezení, která kvůli šíření koronaviru zavedl v maloobchodě a službách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Chybí informace, na základě čeho scénář uvolňování vznikl. Chybí i informace k hygienickým opatřením. Obchodníci jsou diskriminováni podle prodejní plochy. To je jen výběr z řady bodů, které Hospodářská komora, Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Asociace hotelů a restaurací ČR i další svazy považují ve vládním scénáři za nedořešené.

"Předložený návrh vlády o mnoha fázích je navíc přehnaně opatrný. Nedává logiku, proč to má probíhat takto pomalu," říká pro Aktuálně.cz prezident SOCR ČR Tomáš Prouza.

V úterý vláda rozhodla, že provozovny obchodů a služeb se budou otevírat v několika vlnách od 20. dubna do 8. června s ohledem na aktuální vývoj epidemie. Prodejny do 200 metrů čtverečních, které nejsou v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních, mohou otevřít od 27. dubna. Obchody nad 1000 metrů čtverečních, které opět nejsou součástí OC nad 5000 metrů čtverečních, mohou obnovit provoz od 11. května.

Od 25. května mohou být v provozu letní zahrádky u restaurací nebo bufetů s prodejem přes okénko, holičství, kadeřnictví a kosmetické služby. Zbylé obchody v nákupních centrech i mimo ně, vnitřní prostory restaurací a hospod nebo hotely a další ubytovací zařízení budou moci fungovat od 8. června.

Chceme vidět data, říkají podnikatelé

"Podnikatelé respektují, že veškeré kroky k uvolňování ekonomiky musí být založeny na epidemiologických informacích a doporučení hygieniků. Velice dobře rozumí souvislosti mezi dodržováním přijatých hygienických opatření a vývojem epidemie. Je však pro ně zcela netransparentní, na jakém modelu vývoje epidemie vláda založila svůj konzervativní plán otevírání obchodů a služeb," uvádí Hospodářská komora ve svém aktuálním prohlášení.

Asociace a svazy v prohlášení proto vyzývají vládu, aby zveřejnila a obhájila data a model, na kterém svůj plán postavila. "A zároveň ujasnila, jak by se musela měnit data o počtu nemocných, aby se proces uvolňování obchodu a služeb buď zrychlil, nebo zpomalil," dodává komora.

Prouza se například pozastavuje nad otevíráním hobbymarketů před Velikonocemi. "To jsou prodejní plochou jedny z největších obchodů v ČR. Proč je otevření hobbymarketu v pořádku, zatímco střední prodejna elektra, obuvi či oblečení zůstane ještě dlouho zavřena?" ptá se ve svém příspěvku na sociální síti Twitter.

"Proč restaurace může mít otevřeno, pokud se nenachází v hotelu? Stejně podivně působí třeba otevření venkovních zahrádek restaurací - opět chybí jakékoliv vysvětlení restauracím, proč je v pořádku konzumovat jídlo na zahrádce, ale ve vnitřních prostorách, kde se dá účinně omezit koncentrace lidí, nikoliv," ptá se dále Hospodářská komora. "Kdyby se vláda snažila o konstruktivní řešení spolu s podnikateli, možná by zjistila, že zdaleka ne všechny restaurace disponují zahrádkami na ulici, řada z nich má zahrádku ve vnitrobloku," dodá.

Nechápou, jak fungujeme

Harmonogram otevření obchodů a služeb je diskriminační i podle Asociace nákupních center. Obchodní centra by měla být otevřena až v poslední vlně od 8. června. Přitom mohou podle předsedy výboru asociace Jana Kubíčka zajistit potřebná bezpečnostní i hygienická opatření.

Zástupci obchodních center podle Kubíčka často jednají s ministerstvem průmyslu a obchodu, ale ministerstvo zdravotnictví podle něj dělá rozhodnutí bez konzultace a pochopení fungování center.

K vládnímu scénáři uvolňování se vyjádřili například i vinaři ze skupiny Milujeme víno. Ti povolení obnovení gastroprovozů až 8. června s dílčím krokem omezeného provozu na zahrádkách považují za likvidační pro celý segment.

"Už nyní je situace zcela kritická a řada podnikatelů hlásí, že své provozy neobnoví, neboť nemají možnost získat prostředky na splnění podnikatelských závazků," uvádí vinařská skupina ve svém prohlášení. "Přes všechny proklamace nenabízí podpora státu účinnou pomoc a gastronomie je tak odkázána pouze na vlastní možnosti, které jsou ovšem kriticky omezené prodlužovanými restriktivními opatřeními," dodává.

Plán na otevření hranic

Podnikatelé zároveň opakovaně zdůrazňují, že jim chybí alespoň přibližný termín otevření hranic a vyjasnění, jak se bude postupovat.

"Hotely a restaurace budou fakticky uzavřeny celkem tři měsíce a není zcela jasné, zda se vůbec mnohé z nich budou mít šanci otevřít s ukončením platnosti mimořádných opatření. Mnohé restaurace možná již neotevřou, stejně tak některá ubytovací zařízení," připomíná pro Aktuálně.cz prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek.

"Pokud budou ubytovací zařízení otevřená v červnu, neznamená to, že od prvního dne budou mít již dostatek hostů. Naopak, při absenci zahraničních klientů a jakýchkoliv větších konferenčních akcí budou mnohá zařízení nucena zvážit, zda vůbec otevřou do podzimu. Dopady na pracovní místa budou značné," dodává Stárek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy