Takové Velikonoce ještě křesťané neměli. Ale kostely nezavřeme, říká kardinál Duka

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
11. 4. 2020 6:58
Křesťané po celé zemi jsou smířeni s tím, že letošní svátky si připomenou zcela jinak než kdykoliv v minulosti. Vzhledem ke koronavirové epidemii nikdo až na výjimky neprotestuje proti tomu, že kostely zůstanou pro bohoslužby uzavřeny a žádná duchovní setkání se neuskuteční. "Novodobé technologické vymoženosti jsou ale dobrými pomocníky," odkazuje kardinál Dominik Duka na on-line přenosy.
Taková křesťanské setkání o velikonočních svátcích, jako ukazuje tato archivní fotografie, se letos nikde v České republice neuskuteční.
Taková křesťanské setkání o velikonočních svátcích, jako ukazuje tato archivní fotografie, se letos nikde v České republice neuskuteční. | Foto: ČTK

Zapálená svíčka za okny na Bílou sobotu po setmění bude patrně nejviditelnější známkou toho, že si křesťané v Česku připomínají jeden z nedůležitějších svátků v roce - vzkříšení Ježíše Krista. Vzhledem k rozhodnutí vlády v době koronavirové epidemie totiž není možné, aby kněží otevřeli pro veřejnost kostely a další duchovní místa, kde by se s věřícími setkali. 

Právě vzhledem k tomuto vládnímu rozhodnutí vydali čeští a moravští biskupové Velikonoční výzvu, ve které se o svíčkách zmiňují.

"Milí věřící, bratři a sestry, až na výjimky nebude pro Vás možné zúčastnit se vrcholu celého liturgického roku - slavení Velikonoční vigilie. Proto navrhujeme, abychom v době, kdy se Velikonoční vigilie slaví, tedy na Bílou sobotu po setmění, zapálili za okny našich domů svíčku, případně vystavili obraz našeho Pána Ježíše Krista, který v této slavné noci vpravdě vstal z mrtvých," píší biskupové s tím, že jde o starou velikonoční tradici.

"Takto vydáme svědectví, že Ježíš je Světlem našeho života, světlem, které nezná západu, jak o tom o velikonoční noci s radostí a rozechvěním zpíváme," vysvětlují biskupové, kteří jsou v těchto časech často v kontaktu s věřícími přes počítače a mobilní aplikace.

Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka ale upozornil věřící, aby byli velmi opatrní. "Svíčka za oknem je velmi nebezpečná. Záclony nebo závěsy svíčka snadno zapálí. Lidé by měli být velmi opatrní," řekl Aktuálně.cz.

Podle reakcí z různých míst Česka je zřejmé, že křesťané biskupy vyslyší a rozhodnutí politiků přijímají. Byť jsou výjimky. Například advokát Jakub Kříž vyzval premiéra Andreje Babiše i předsedu Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka, aby kostely otevřeli.

"Zákaz pohybu osob za účelem přijetí individuální duchovní péče a služby, včetně návštěv kostelů, modliteben a jiných posvátných či bohoslužebných prostor, jsou opatření mimořádně tvrdá," soudí Kříž. Podle něj je ochrana zdraví velmi důležitá, ale rozhodnutí vlády znamená příliš velký zásah do náboženských svobod, zaručených Listinou základních lidských práv a svobod.  Žádal proto o možnost, aby se mohli setkávat věřící alespoň v počtu 15 nebo 30 lidí. 

Advokát Kříž se snaží argumentovat také tím, že v některých jiných případech vláda povolila například otevření obchodů či provozoven nebo od počátku epidemie souhlasí s tím, aby lidé chodili do práce. 

"Náboženské úkony představují přitom podstatně menší nebezpečí přenosu choroby než jiné povolené činnosti. Podání eucharistie či zpověď trvají řádově minuty. Z vnějšího pohledu se příliš neodlišují od rychlé návštěvy pošty, úřadu, banky či nákupu. Adoraci či jiný druh osobní modlitby v kostele lze uskutečnit tak, že počet přítomných osob nepřesáhne jisté stanovené množství, přičemž se spolu nedostanou do žádného kontaktu," napsal Kříž Babišovi a Hamáčkovi.

Ve dvou je možné do kostela přijít, upozorňuje Duka

Z reakcí premiéra i dalších členů vlády, stejně jako například epidemiologů je ale jednoznačné, že si za svým rozhodnutím stojí. Když se například deník Aktuálně.cz zeptal ministra vnitra Hamáčka, odpověď byla jasná.

"Jsem si vědom, že Velikonoce jsou velké svátky, ale my jsme nenašli způsob, jak vše vyřešit, než tak, že se mše budou muset odsloužit dálkově přes nějaké videokanály. Je to samozřejmě nepříjemné, rozumím tomu, ale z mého pohledu je tam velké riziko. Pokud se podíváme, kdo je nejohroženější skupinou, jsou to většinou senioři, kteří by byli pravděpodobně víc zastoupeni na bohoslužbách. Což vidím jako velké riziko. Bude nutné využít moderní technologie," odpověděl Hamáček, který ještě ve čtvrtek odpoledne vybízel veřejnost, aby byla velmi opatrná. "Lidi, neblázněte, zůstaňte o svátcích doma, i když bude krásně!" napsal na Twitter. Mimochodem, sociální demokracie měla v roce 2018 svůj sjezd právě ve velikonočním období.

Podobně vybízeli veřejnost k omezenému pohybu i další, premiér Babiš i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Hlavně si to teď přes Velikonoce nepokazme. Teď je nejdůležitější, abychom Velikonoce zvládli tak, aby se počet nakažených dramaticky nezvýšil, aby se to všechno nepokazilo, když už jsme tolik strádali," uvedl předseda vlády.

Představitelé církve každopádně dávají najevo, že opatření vlády chápou a věřícím doporučují, aby se tentokrát posadili ke svým počítačům, případně k televizi. Kardinál Dominik Duka i mnozí další kněží budou sloužit mše v téměř opuštěných kostelích i katedrálách.  

"Novodobé technologické vymoženosti jsou dobrými pomocníky pro evangelizaci i organizaci náboženského života. Přenášené bohoslužby nám umožní, abychom si uvědomili, co znamená skutečná bohoslužba, kterou můžeme prožívat společně na jednom místě," říká Duka, který ale zároveň veřejnost upozorňuje, že kostely nebudou zavřené a po jednom či dvou je můžou lidé navštěvovat. 

Shodou okolností chybělo málo, aby se do nich nemohl podívat on sám, protože mu běžela čtrnáctidenní karanténa. Z té na dálku děkoval všem kněžím, kteří se v době epidemie dobrovolně zapojili do duchovní služby v nemocnicích, stejně jako zaměstnancům Charity ČR a všem dobrovolníkům. Před Velikonocemi mu ale skončila, a on tak bude moci sloužit první mši už ve čtvrtek navečer a další mše v příštích dnech. Video využívá také farář Akademické farnosti v Praze Tomáš Halík, který vysílal ve čtvrtek dopoledne ze "svého" Kostela Nejsvětějšího Salvátora u pražského Karlova mostu. 

Stejně tak celebruje bohoslužby z prázdné katedrály Božského Spasitele v Ostravě pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David. "Přenést Velikonoce do virtuálního světa úplně nelze. Je to jako s oslavou narozenin. Když je chcete slavit, potřebujete pozvat známé. Nemůžete je slavit nějak virtuálně. Potřebujete společně jíst, pít, bavit se, zazpívat si. To jsou Velikonoce," svěřil se ČTK. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy