Stát chce dát lidem na dovolenou 10 tisíc korun. Náklady si firmy odečtou z daní

Ekonomika Ekonomika
16. 4. 2020 14:16
Vládní plán, jak "nakopnout" koronavirem paralyzovaný cestovní ruch, získává konkrétnější obrysy. Podpořit domácí turismus chce stát skrze takzvané rekreační poukazy v hodnotě 10 tisíc korun, na kterých se bude podílet spolu se zaměstnavatelem a zaměstnancem. Firmy, které svým lidem takto na dovolenou přispějí, si následně budou moci náklady odečíst z daní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

"Připravujeme program Dovolená v Česku. Jde o motivační systém, který firmám umožní nabídnout zaměstnancům dárkové rekreační poukázky na dovolenou u nás doma v Česku. Na poukázkách se bude finančně podílet stát, daná firma i zaměstnanec," popisuje pro HN ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

Firmy, které svým lidem takto na dovolenou přispějí, si podle ní následně budou moci náklady odečíst z daní. Pro jednoho zaměstnance bude možné vystavit voucher na 10 tisíc korun.

Pokud se cestovní ruch nepodaří rozhýbat do letní sezony, může se obor dostat do krize. "Hrozí i ztráta 80 tisíc pracovních míst," varoval podle HN ředitel agentury CzechTou­rism Jan Herget.

Pokud ale vláda podporu nastaví dobře, mohou vouchery lidi skutečně motivovat, dodává Svaz obchodu a cestovního. "V kombinaci s dobře nastavenými, státem financovanými vouchery by to mohl být dostatečně silný startovací balíček, protože bez podpory nebude řada lidí chtít cestovat vůbec," dodal za svaz Miroslav Dinga.

Ministerstvo pro místní rozvoj nyní  jedná se svazy a asociacemi cestovního ruchu o další podpoře. Komplexní balíček by mohlo představit během dvou týdnů.

Poslanci již schválili opatření, podle kterého nebudou muset cestovní kanceláře zatím vracet svým klien­tům peníze za zrušené zájezdy, ale budou je moci odkládat. Stát je tak chce ochránit před krachem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy