Velké obchody smí otevřít už koncem dubna. Prodejny si ale musí zmenšit páskou

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2020 14:16
Prodejci s obchody nad 200 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodních center nad 5000 metrů čtverečních, budou moci otevřít už 27. dubna. Prodejní plochu si totiž budou moci zmenšit vytýčením, například páskou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

V dokumentu pro uvolňování opatření to na svém webu uvedlo ministerstvo zdravotnictví. "Je umožněno prodejní plochu zmenšit na požadovanou velikost vytýčením (postačují například ohraničovací - bezpečnostní - pásky)," upřesnil úřad.

Do prodejní plochy by se neměly počítat prostory, kam nemá zákazník přístup, tedy kanceláře, sklady či šatny, ale ani plocha za pokladnami. Vyplývá to z loňského rozhodnutí Krajského soudu v Brně k případu zákazu prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních. Zákon o prodejní době totiž nestanovuje způsob výpočtu velikosti prodejní plochy. Podle soudního rozhodnutí však naopak není možné prostor přehradit páskou nebo jinými zátarasy.

Povolení se také nevztahuje například na kavárny, restaurace, kosmetiky či kadeřnictví.

Na možnost zmenšení prodejny upozornil na sociální síti i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. "Samozřejmě, téměř cokoli by bylo smysluplnější než to, jak je to nyní nastaveno," reagoval vzápětí na uživatele, který podotkl, že nerozumí tomu, proč mají být lidé nahnáni do menších prostor a zda by nebylo smysluplnější například omezit počet lidí v prodejně.

Podle Prouzy je uvolňování velmi pomalé, nebylo konzultováno s podnikateli, navíc ho považuje za nelogické. Od 9. dubna totiž mohou být otevřené hobbymarkety, které patří k největším prodejnám na trhu, uvedl dříve. Vládní plán ostře kritizují také zástupci obchodních center, kteří ho považují za diskriminační.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

Další zprávy