Velké obchody smí otevřít už koncem dubna. Prodejny si ale musí zmenšit páskou

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 17. 4. 2020 14:16
Prodejci s obchody nad 200 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodních center nad 5000 metrů čtverečních, budou moci otevřít už 27. dubna. Prodejní plochu si totiž budou moci zmenšit vytýčením, například páskou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

V dokumentu pro uvolňování opatření to na svém webu uvedlo ministerstvo zdravotnictví. "Je umožněno prodejní plochu zmenšit na požadovanou velikost vytýčením (postačují například ohraničovací - bezpečnostní - pásky)," upřesnil úřad.

Do prodejní plochy by se neměly počítat prostory, kam nemá zákazník přístup, tedy kanceláře, sklady či šatny, ale ani plocha za pokladnami. Vyplývá to z loňského rozhodnutí Krajského soudu v Brně k případu zákazu prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních. Zákon o prodejní době totiž nestanovuje způsob výpočtu velikosti prodejní plochy. Podle soudního rozhodnutí však naopak není možné prostor přehradit páskou nebo jinými zátarasy.

Povolení se také nevztahuje například na kavárny, restaurace, kosmetiky či kadeřnictví.

Na možnost zmenšení prodejny upozornil na sociální síti i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. "Samozřejmě, téměř cokoli by bylo smysluplnější než to, jak je to nyní nastaveno," reagoval vzápětí na uživatele, který podotkl, že nerozumí tomu, proč mají být lidé nahnáni do menších prostor a zda by nebylo smysluplnější například omezit počet lidí v prodejně.

Podle Prouzy je uvolňování velmi pomalé, nebylo konzultováno s podnikateli, navíc ho považuje za nelogické. Od 9. dubna totiž mohou být otevřené hobbymarkety, které patří k největším prodejnám na trhu, uvedl dříve. Vládní plán ostře kritizují také zástupci obchodních center, kteří ho považují za diskriminační.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejisty USA povede na MS v Rize kouč Capuano z Ottawy

Hokejisty Spojených států amerických povede na mistrovství světa v Rize Jack Capuano. Bývalý hlavní kouč New York Islanders je od roku 2019 asistentem v Ottawě.

Čtyřiapadesátiletý Capuano bude působit u americké seniorské reprezentace potřetí a poprvé jako hlavní trenér. V roce 2017 byl asistentem na mistrovství světa a o rok dřív na Světovém poháru.

Další zprávy