Ostravskou i olomouckou nemocnici napadli hackeři, útoky odvracelo i pražské letiště

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 17. 4. 2020 18:27
Fakultní nemocnice Ostrava se v noci na pátek stala terčem kybernetického útoku. Cílem byl jeden z jejích serverů. Podobný útok zaznamenala i Fakultní nemocnice v Olomouci. Obě jej odrazily. Několik kybernetických útoků zaznamenalo i Letiště Praha, hackeři se pokoušeli získat především přístupové údaje do systémů. Před útoky varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.
Fakultní nemocnice v Ostravě.
Fakultní nemocnice v Ostravě. | Foto: Aktuálně.cz

"Fakultní nemocnice Ostrava byla už před několika dny terčem cíleného phishingového útoku. Úspěšně jsme ho odrazili. V noci na pátek jsme odrazili jiný druh útoku na náš server. Děláme průběžně maximální možná opatření k zabezpečení a ochraně naší IT infrastruktury," uvedla Petlachová. Podrobněji se nemocnice z bezpečnostních důvodů vyjadřovat nechce.

O kybernetických útocích informovala také FN v Olomouci. "Hackerským útokům jsme odolali. Zaznamenali jsme zvýšenou aktivitu skenování sítě z avizovaných IP adres a měli jsme na doporučení všechny systémy nadstandardně zálohované. Fungujeme toho času bez omezení," uvedl bez dalších podrobností mluvčí nemocnice Adam Fritscher.

Hned několik kybernetických útoků na svou IT infrastrukturu a další systémy, které používá, v posledních dnech zaznamenalo také Letiště Praha. Všechny útoky se podařilo eliminovat, řekla mluvčí letiště Kateřina Pavlíková. 

"Díky zabezpečení na špičkové úrovni jsme dokázali tyto aktuální kybernetické útoky včas odhalit a odvrátit. Nedošlo tak k žádnému narušení našich informačních systémů ani úniku informací," uvedl člen představenstva Letiště Praha Milan Špaček, který je za oblast kybernetické bezpečnosti odpovědný.

Špaček upozornil, že IT ochrana letiště má, stejně jako tomu je v případě dalších velkých mezinárodních letišť, několik vrstev zabezpečení. Ty potenciální hrozbu detekují a následně také blokují.

Útoky se podle letiště zaměřovaly většinou na funkčnost webových stránek, nebo  s cílem získat od zaměstnanců různé přístupové údaje. Odhalit se je podařilo už v jejich přípravné fázi, takže se podařilo zabránit jejich dalšímu šíření.

Útok zaznamenali i na Pardubicku

Nemocnice Pardubického kraje v pátek ráno na několika místech také zaznamenaly pokusy o průnik do informačního systému. Žádné škody nezpůsobily, uvedla na dotaz mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

"Kybernetické zabezpečení společnosti tyto problémy včas detekovalo a nedošlo tak žádným ztrátám či poškození našich systémů nebo dat," uvedla Semrádová.

Právě před možnými kyberútoky na nemocnice a další cíle v nejbližších dnech varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ve čtvrtek. Podle něj mohou nastat závažné kybernetické útoky na informační a komunikační systémy v Česku ve větším počtu. Tato rozsáhlá kampaň může podle úřadu způsobit závažné dopady na dostupnost, důvěrnost či integritu informací u důležitých informačních a komunikačních systémů. 

Podle ministra Vojtěcha byly sice jednotlivé incidenty v nemocnicích odbourány, je ale nutná neustálá obezřetnost. Jeho úřad je v kontaktu s úřadem pro kybernetickou bezpečnost, policií a Národní centrálou proti organizovanému zločinu, doplnil. Už ve čtvrtek v Senátu ministr uvedl, že hackeři se o napadení některých nemocnic i ministerstva zdravotnictví už pokusili.

Babiš: Stát věnuje útokům absolutní pozornost

Premiér Andrej Babiš v pátek na Rádiu Z uvedl, že stát věnuje hrozbě kyberútoků absolutní pozornost. Babiš v rozhovoru řekl, že příslušné orgány tento týden zaznamenaly informace o chystaných útocích. "Nejdřív to bylo takové oťukávání, co naše systémy vydrží, teď údajně došlo k nějakým útokům na nemocnici a ministerstvo zdravotnictví," uvedl. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek uvedl, že v některých nemocnicích i na jeho resortu už útoky nastaly, ale podařilo se je zachytit.

Premiér dodal, že situaci probíral s ředitelem NÚKIB Karlem Řehkou. "Pokud jsem s ním mluvil, tak jsme to ustáli. Samozřejmě tomu věnujeme absolutní pozornost. Po útocích v Benešově a Brně je to nejdůležitější," připomněl loňské odstavení počítačové sítě a ochromení nemocnice v Benešově a letošní útok na Fakultní nemocnici v Brně.

Útoky hackerů ze zahraničí mají podle Babiše za cíl buď zjistit informace, případně rozvrátit stát, na který jsou namířeny. "Je to pěkná prasárna. Nechápu v této době, proč někdo takové prasárny dělá," prohlásil Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy