Nebojte se přijít do ordinace, ale nejdřív zavolejte, vzkazují lékaři

ČTK ČTK
10. 4. 2020 14:26
Pacienti se podle lékařů nemusí bát navštívit ordinaci zubaře či ambulantního specialisty. Sdružení ambulantních specialistů ČR, Sdružení soukromých gynekologů ČR a Česká stomatologická komora v otevřeném dopise vládě upozorňují na to, že i oni mohou mít kvůli omezení péče o běžné pacienty finanční problémy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

První případy nemoci covid-19 se v Česku objevily 1. března, dosud onemocnělo víc než 5500 lidí. Omezeno je vycházení mimo nutné případy, cesta k lékaři je ale jednou z výjimek.

Lékaři začátkem března pacienty zejména kvůli nedostatku ochranných pomůcek pro ambulance vyzývali, aby do ordinací nechodili, pokud to nebude nezbytně nutné, a případně lékaře kontaktovali nejdříve telefonicky. Nemocnice omezily péči v polovině března na nutné minimum, i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale ve středu řekl, že po Velikonocích chce mít plán, jak jejich provoz postupně vrátit k normálu.

Šéfové sdružení soukromých lékařů nově vyzvali pacienty, aby se neobávali lékaře oslovit a po telefonické dohodě ani navštívit. "Díky zajištěným ochranným pomůckám a nastavení protiepidemických režimů je valná většina lékařů všech odborností ve svých ambulancích," uvedli.

Lidé by podle nich neměli návštěvu odkládat, až odezní epidemie. "To může být pozdě a vy v té době můžete mít již těžko řešitelné komplikace, kterým lze dnes předejít," napsali lékaři dále. Odkládat by v současné době neměli pacienti už ani preventivní prohlídky.

Lékaři specialisté se v době pandemie dostali do sporu s praktickými lékaři. Ti před několika týdny ministerstvo oslovili s tím, že by mohli předepisovat i některé léky, které dosud pacientům na recept psali jen specialisté. Jako příklad uváděli některé léky na cukrovku, proti tomu se ale teď ohradila Česká diabetologická společnost.

Stejně jako praktici podle jejích představitelů mohou posílat léky přes elektronický recept, a vyhnout se tak osobnímu kontaktu s pacientem. Diabetiků je v Česku už více než milion, nemoc ve většině související se nedostatkem pohybu a nezdravým životním stylem, je podle odborníků také rizikovým faktorem při onemocnění způsobeným novým typem koronaviru.

Soukromé ordinace přicházejí o peníze

"Diabetologické ordinace pracují v souladu s nařízením vlády v nouzovém režimu. Většinu záležitostí řešíme s pacienty cestou telefonických a e-mailových konzultací," sdělili diabetologové. Poukazy na zdravotnické prostředky, jako jsou inzulinová pera nebo pumpy, si mohou vyzvednout pacienti v ordinacích nebo jim je lékaři pošlou poštou.

Vláda a Ústřední krizový štáb by podle lékařů specialistů, gynekologů a zubařů měli také počítat s tím, že čím déle budou restrikce zejména v ekonomické oblasti trvat, tím větší bude potřeba finanční pomoci státu. Soukromé ordinace na rozdíl od praktických lékařů nemají od zdravotních pojišťoven měsíční platbu za pacienta v kartotéce, ale hradí jim jednotlivé prohlídky či další výkony. Prázdné čekárny tak pro ně znamenají i finanční ztráty.

Ještě před koncem března ministerstvo zdravotnictví odhadovalo, že systém veřejného zdravotního pojištění se letos dostane do schodku 40 miliard korun. Pojišťovny deklarovaly, že letos se ztrátu podaří pokrýt z rezerv z minulých let. Náklady na nemocné s covid-19 částečně sníží právě výkony zbytné péče, ke kterým nedojde. Výrazně ale poklesne výběr pojistného na zdravotní pojištění od zaměstnavatelů za zaměstnance a od podnikatelů.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy