Papež ocenil ženy, které pracují na odvrácení pandemie. Varoval před domácím násilím

ČTK ČTK
13. 4. 2020 14:09
Papež František při dnešní velikonoční mariánské modlitbě ocenil práci žen v nynější pandemii způsobené koronavirem. Upozornil také na to, že některé ženy mohou kvůli nařízenému omezení volného pohybu trpět domácím násilím. Informovala o tom dnes agentura EFE.
papež František při velikonoční mši
papež František při velikonoční mši | Foto: Reuters

"Dnes bych chtěl připomenout zejména skutky, které činí mnohé ženy, obzvlášť v této nouzové situaci, kdy se starají o ostatní," řekl papež v apoštolské knihovně ve Vatikánu, odkud se v době koronavirových omezení vysílají často jeho modlitby přes internet. Papež vyzdvihl práci lékařek, zdravotnic, policistek, zaměstnankyň věznic či prodavaček.

Třiaosmdesátiletý papež, který dnes udělil věřícím sváteční požehnání po polední velikonoční mariánské modlitbě, ocenil také matky a sestry, které jsou "zavřené se svými rodinami doma, s dětmi, seniory či handicapovanými". Některé z nich jsou podle něj ohroženy domácím násilím. "Pomodleme se za ně," vyzval papež.

Papež také připomněl země, které jsou nejvíce zasaženy koronavirem. "Myslím na všechny země, které jsou zasaženy koronavirem, některé silněji, například Itálie, Španělsko, Spojené státy, Francie… seznam je to dlouhý. Modlím se za ně všechny," řekla také dnes hlava katolické církve.

Domácího násilí přibývá po celém světě

Na nárůst domácího násilí v době karanténních opatření zavedených kvůli šíření koronaviru upozornil před týdnem i generální tajemník OSN António Guterres. "Mnoho žen a dívek této hrozbě čelí tam, kde by měly být v největším bezpečí - ve svých vlastních domovech," řekl Guterres. Dodal, že k násilným útokům v domácnostech přispívá stres způsobený ekonomickou nejistotou a společenskou izolací.

V řadě zemí s omezením volného pohybu kvůli koronaviru vzrostly v posledních týdnech počty telefonátů na nouzové linky zřízené na pomoc obětem domácího násilí. Počty telefonátů se podle OSN ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zdvojnásobily například v Libanonu či Malajsii, v Číně se dokonce ztrojnásobily a ve Francii vzrostly asi o třicet procent.

 

Právě se děje

Další zprávy