Vážení čtenáři, tato on-line reportáž skončila. Děkujeme za pozornost!
Vystoupení Anety Langerové zakončilo Koncert pro budoucnost, který se k oslavám výročí 17. listopadu konal na Václavském náměstí. Zpěvačka a skladatelka zahájila koncert písněmi ze svého nového alba Dvě slunce a Bílý den. Na závěr pak tradičně zařadila starý hit Voda živá, jehož refrén si přítomní zazpívali s sebou.
Úspěch revoluce z roku 1989 byl dán souběhem několika pozitivních okolností, domnívá se prezident Miloš Zeman. Zmínil skupinu lidí kolem Charty 77, tehdejšího sovětského prezidenta Michaila Gorbačova a pád berlínské zdi. Zeman to řekl v Ústřední vojenské nemocnici televizi Nova u příležitosti oslav výročí událostí 17. listopadu.
"Byla tady skupina statečných lidí, která se jmenovala Charta 77, to byl domácí faktor. Ale pak tady byly dva vnější faktory, na které často zapomínáme," řekl Zeman k důvodům úspěchu revoluce. Za jeden z vnějších faktorů považuje Gorbačova. "Protože ten právě zakázal vojenskou intervenci, takže svým způsobem přispěl k úspěchu listopadové revoluce, a pak také zapomínáme na to, že v Polsku a v Maďarsku už v té době byly demokratické vlády, které dokonce vydaly prohlášení, kde se omlouvaly za svoji účast na invazi," řekl. "A konečně byl tady pád berlínské zdi, a to byl takový spouštěč, který to všechno dal dohromady," dodal.
K lidem ná Václavském náměstí promluvil v rámci Koncertu pro budoucnost hologram Václava Havla. "Milí spoluobčané, jediným skutečným zdrojem vůle k životu je naděje. Naděje jakožto vnitřní jistota že i to, co se nám může jevit jako ryze nesmyslné, může mít svůj hlubojý smysl a že je naším úkolem, abychom ho společně hledali," řekl mimo jiné věrný digitální obraz bývalého prezidenta.
"Návštěvníků bylo více, než jsme čekali. Lidé dodržovali hygienická opatření," řekla Lucie Bílková, předsedkyně spolku Díky, že můžem, který akce organizoval. V místě střetu studentů s policejními složkami v roce 1989 byl kulturní program včetně divadelních představení a debat. Na fasádě obchodního domu Máj byla projekce tematizující současnou politickou situaci v Bělorusku. Návštěvníci se mohli zúčastnit také vzdělávacích procházek mapujících období komunismu, události sametové revoluce i raná porevoluční léta.
Desetitisíce lidí zaplnily během dnešního dne Národní třídu v Praze při příležitosti 32. výročí sametové revoluce. Středobodem dění bylo tradičně pietní místo, kam lidé pokládali svíčky, věnce a květiny. Po ulicích se procházely v poklidné atmosféře rodiny i skupinky přátel, řada lidí měla v klopě trikoloru. Někteří měli okolo krku státní vlajku.
Na Národní třídě se konaly pouliční výstavy, světelné instalace a audiovizuální projekce. Vše se uskutečnilo podle pořadatelů bez problémů. Větší konflikty nenastaly ani poté, co Národní třídou prošly kolem 18:00 tisíce odpíračů proticovidových opatření ze Staroměstského náměstí, kteří skandovali hesla "Pojďte s náma", 'Máme svoje práva" nebo 'Svobodu".
V 17:11 se rozsvítilo přes 70 budov po celé republice do národních barev. Ve stejný moment zazněla v rádiích a amplionech Modlitba pro Martu.
⬜️🟥🟦Pražský hrad se před chvílí rozzářil v barvách české trikolory na připomínku Dne boje za svobodu a demokracii. pic.twitter.com/4klCeVEjZ4
— Pražský hrad - Kancelář prezidenta republiky (@HradOfficial) November 17, 2021
Zhruba 350 lidí se odpoledne zapojilo do živého lidského řetězu v centru Prahy, který měl za cíl upozornit na situaci politických vězňů v Rusku a Bělorusku i na praktiky tamních režimů. Řetěz vedl od Staroměstského až ke Stavovskému divadlu. Lidé drželi listy se jmény a fotografiemi politických vězňů. Mohli také podepisovat dopis na podporu politických vězňů určený vrcholným představitelům EU a europoslancům, kde je vyzývají k cílenějším sankcím proti zmíněným režimům. Za skupinu pořadatelů to řekla Veronika Jíravová z iniciativy Společně to dáme.
Stovky lidí si dnes v centru Brna při akci Brněnský sedmnáctý připomněly události 17. listopadu z let 1939 a 1989. Náměstí Svobody patřilo především hudebnímu programu. Z náměstí také vyrazil lampionový průvod směrem ke Kounicovým kolejím, které se za druhé světové války staly vězením a popravištěm. I v něm šlo několik set lidí, jak za pořadatele odhadla Kristina Prochásková.
✌️ 32 let.
— Brno (@brnomycity) November 17, 2021
Díky, že můžem. pic.twitter.com/RDUGSkOajs
Vzpomínkové akce probíhají také v Hradci Králové. Památku obětí totalitních režimů uctili lidé průvodem.
Nám. Václava Havla v @hkcity se plní, připravuje se pochod zhruba 2 stovek návštěvníků městem od @UHK_cz se zapálenými svíčkami za oběti totalit k budově Lékařské fakulty @UniKarlova 🇨🇿 pic.twitter.com/BCf83tEXuc
— Jakub Novák (@mluvci_UHK) November 17, 2021
Seznamte se s událostmi dne, který spustil sametovou revoluci. Vše na mapách či na záběrech z kamer Státní bezpečnosti:
Aktuálně.cz přináší rozhovor s jedním z organizátorů tradičního Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí Janem Gregarem:
Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí je v plném běhu a já jsem moc rád, ze si pro @Aktualnecz udělal chvilku času jeden z hlavních organizátorů, Jan Gregar. “Chceme hlavně v dnešní den spojit společnost,” řekl mi mimo jiné o největší akce 17/11… pic.twitter.com/WLInyO7yI7
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2021
Několik desítek lidí si dnes v Praze připomnělo dramatika, disidenta a někdejšího československého a českého prezidenta Václava Havla. Účastníci průvodu, který odpoledne vyrazil z Hradčanského náměstí, se střídali v nošení Havlovy busty od sochařky Marie Šeborové do kavárny Slavia.
Předseda Senátu @Vystrcil_Milos se zúčastnil slavnostního odhalení busty Václava Havla v Café Slavia. pic.twitter.com/JpKfowsRlm
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) November 17, 2021
Na Národní třídě se schází tisíce lidí. Připomínají si události sametové revoluce, zapalují svíčky.
Národní třída právě teď. pic.twitter.com/hq9VexqXZM
— Lukas Biba (@bibalukas) November 17, 2021
Budovy úřadů v Česku září barvami státní trikolóry. Jednou z nich je i Strakova akademie, sídlo Úřadu vlády ČR.
Kramářova vila právě teď. Rozzářená trikolórou na počest oslav výročí 17. listopadu. #díkyžemůžem pic.twitter.com/MIfuicPkZp
— Úřad vlády ČR (@strakovka) November 17, 2021
Co znamená sametové výročí pro mladé Čechy a Češky? "17. listopad je pro mě připomínkou boje za svobodu, kterého se zúčastnily generace mých rodičů a prarodičů. Připomínám si tím jejich statečnost i to, že pokud se mladí lidé spojí, mohou něčeho dosáhnout," říká například herečka Antonie Formanová, jejíž rodina si prošla komunistickými represemi. Je vnučkou režiséra Miloše Formana a také spisovatele Jiřího Stránského, odsouzeného v 50. letech ve vykonstruovaném procesu.
"Nemyslím si, že by debata o současnosti musela probíhat na úkor připomínání minulosti. Naopak by jedno bez druhého nemělo moc smysl. Minulost, v tomhle případě 17. listopad, nám připomíná, že jsme dostali možnost. Naším úkolem je ptát se, jestli tuto možnost využíváme naplno," komentuje listopadové slavnosti dvaadvacetiletý novinář týdeníku Respekt František Trojan.
Více názorů mladé generace na svobodu i výzvy současnosti přinese Aktuálně.cz ve čtvrtečním článku.
Aktuálně.cz přináší rozhovor s jedním z organizátorů akcí v dolní části Václavského náměstí k výročí 17. listopadu:
Toto je Tomáš Peszynski, který jako velký příznivec EU a Eura organizuje 17/11 akce v dolní části Václavského náměstí. I s nim jsem udělal rozhovor pro @Aktualnecz , mimo jiné jsem se ho zeptal na příští vládu, protože on by rad, kdyby dělala více pro přijetí Eura. pic.twitter.com/jwex7WAgF6
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) November 17, 2021
Na Václavském náměstí v Praze, kde dnes odpoledne začal tradiční Koncert pro budoucnost, se sešly tisíce lidí. Vystoupí desítky umělců a řečníků. Největší hvězdou bude hudebník Glen Hansard, zpěvák a kytarista irské skupiny The Frames, který s českou zpěvačkou a klavíristkou Markétou Irglovou získal za píseň Falling Slowly z filmu Once ocenění Oscar za nejlepší filmovou píseň roku 2007. Část programu pětihodinové akce pořadatelé věnují vzpomínce na prvního českého prezidenta Václava Havla, od jehož úmrtí letos uplyne deset let.
Prezident Miloš Zeman zaslal věnec k pamětní desce u Hlávkovy koleje, kde se uskutečnil pietní akt za oběti nacistických represí ze 17. listopadu 1939. Osobně se prezident připomínkových akcí k 17. listopadu nezúčastní kvůli své hospitalizaci v Ústřední vojenské nemocnici.
🇨🇿🌹Prezident republiky Miloš Zeman zaslal věnec k pamětní desce u Hlávkovy koleje, kde se uskutečnil pietní akt za oběti nacistických represí ze 17. listopadu 1939. pic.twitter.com/hXNyB9Mg0E
— Pražský hrad - Kancelář prezidenta republiky (@HradOfficial) November 17, 2021
Na Staroměstském náměstí se sešlo asi 10 000 lidí, kteří protestují kvůli opatřením proti covidu-19. Vyzývali k tomu, aby se lidé nebáli bránit svobodu, kterou jim podle nich vláda vzala. Události kolem covidu-19 sledujeme ve zvláštní on-line reportáži: