Do restaurace či ke kadeřnici bude od pondělí možné jít jen s očkováním

Živě
Personál restaurací bude moci od pondělí obsloužit jen očkované nebo lidi po prodělané nemoci covid-19. Neočkovaní nebudou smět konzumovat ani v jídelních zónách obchodních center nebo u stolů na trzích. Podobně nebudou moci využít ani služeb typu kadeřnictví, manikúra, tetování a dále saun nebo solárií. Události kolem covidu-19 v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Foto: Jakub Plíhal
Živě
Aktualizovat reportáž
06:59
19:38

Sasko ruší vánoční trhy a v nejpostiženějších oblastech zavádí zákazy nočního vycházení pro neočkované. Omezení platí zatím do 12. prosince.

19:04

Francouzský zdravotnický úřad HAS dnes doporučil podat třetí posilující dávku vakcíny proti nemoci covid-19 všem osobám nad 40 let. Francouzský prezident Emmanuel Macron přitom dosud hovořil o hranici 50 let, píše Le Monde. Rozšířením skupiny, která se bude opětovně očkovat, se Francie snaží zabránit dalšímu šíření nemoci. Pandemie sílí také v Nizozemsku, které dnes kvůli tomu plošně zakázalo novoroční ohňostroje.

Od 15. prosince je ve Francii posilující dávka vakcíny povinná pro platnost covidového pasu, který jeho držitele opravňuje například ke vstupu do restaurací, divadel nebo velkých obchodních center. Dosud se s dávkou počítalo pro rizikové pacienty a všechny nad 65 let. Lidé nad 50 let mohou dostat posilující dávku od 1. prosince. Termín pro lidi nad 40 let musí ještě HAS určit, píše Le Monde.

19:02

Ubytovací služby nebudou od pondělí k dispozici většině neočkovaných. S PCR testem je budou smět využít lidé cestující za prací či lékařem.

18:57

Novorozence proti covidu-19 nejlépe chrání vakcína, která je těhotné ženě podána mezi 27. a 31. týdnem těhotenství. S odkazem na vědeckou studii Hebrejské univerzity a nemocnice Hadasa v Izraeli o tom dnes informoval deník Haarec. Studie prokázala, že po očkování v této fázi těhotenství měli novorozenci více protilátek než ti, jejichž matky se nechaly v době těhotenství očkovat dříve nebo později.

Studie se prováděla na 171 gravidních, jejichž průměrný věk byl 31 let. Byly rozděleny do dvou skupin, první byla naočkovaná mezi 27. a 31. týdnem těhotenství, druhá mezi 32. a 36. týdnem.

17:16

Na vnitřní sporty bude možné od pondělí jen s očkováním či po covidu, nová opatření budou i pro skiareály, dotknout se asi i školních lyžařských kurzů

17:03

Nová americká vědecká studie přišla se zjištěním, že prvním zaznamenaným případem výskytu nemoci covid-19 byla nákaza prodavačky, která pracovala na tržišti v čínském městě Wu-chan, nikoli nákaza účetního, který podle všeho neměl s tržištěm žádné spojení. Původ viru SARS-CoV-2 není ani po dvou letech pandemie znám a zůstává zdrojem napětí ve vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

17:01

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil možnost posilovacích dávek vakcín od firem Pfizer/BioNTech a Moderna pro všechny dospělé Američany. Milionům obyvatel USA se tím otevírá možnost doočkování, dosud byla v zemi posilovací dávka povolena jen pro rizikové skupiny, zdravotníky a lidi starší 65 let.

16:42

Evropská léková agentura doporučila covidovou pilulku firmy Merck u méně ohrožených dospělých pacientů ve dnech po prvních symptomech, píše Reuters.

16:37

Příbramská nemocnice od pondělí otevře další covidové oddělení, tentokrát na ortopedii. Situace v nemocnici je stabilizovaná, počet pacientů s koronavirem však mírně stoupá, řekl mluvčí nemocnice Martin Janota. Nemocnice už dříve vyčlenila pro pacienty s koronavirem prostory v pavilonu I v patře nad internou, na gynekologii a na oddělení následné péče.

16:22

Covidová pandemie poznamenává duševní zdraví českých zdravotníků. Mnoho z nich trpí úzkostmi i syndromem vyhoření, někteří uvažují, že v práci skončí:

15:57

Zájem o očkování se v Praze zvyšuje. Za prvních 14 dní listopadu bylo v očkovacích místech v Praze očkováno proti covidu-19 v průměru zhruba 6000 lidí za den. Nyní však počty naočkovaných rostou, za poslední dny je denně v metropoli podáno mezi 8000 a 10 tisíci dávkami. Vyplývá to z údajů magistrátu. V Praze je 39 očkovacích míst. Podle údajů datové platformy Golemio zdravotníci lidem v Praze celkem podali 2,28 milionu dávek vakcíny.

15:41

Rakousko po dobu plošné koronavirové uzávěry zakáže vstup do země za účelem turistiky. Informoval o tom dnes oficiální portál cestovního ruchu. Rakouská vláda po jednání s hejtmany oznámila, že po nedávných rekordních počtech nových nákaz koronavirem spustí od pondělí plošnou uzávěru. Lockdown bude trvat nejméně deset dní, maximálně dvacet.

"Turistické cesty do Rakouska nebudou během lockdownu možné," uvedl turistický portál Austria.info s tím, že bližší informace sdělí, jakmile budou k dispozici.

Rakousko také zpřísňuje podmínky neturistického vstupu ze zahraničí. Od 22. listopadu již nebude uznávat antigenní testy, ale pouze PCR testy.

15:16 Praha

Rizikoví pacienti s covidem můžou v Praze dostat protilátkové léky na 11 místech, kromě nemocnic jde také o Ústav hematologie a krevní transfuze a Revmatologický ústav. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman. Podle vedení města je důležité, aby se pacienti rozložili mezi všechna aplikační místa a nebyla přetížena jenom některá.

15:12 Praha

Praha spouští novou předvánoční kampaň na podporu očkování. Na Twitteru o tom informoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

15:01 Adam Vojtěch

Mobilní aplikace Tečka pro covidové certifikáty bude upravena, aby jí bylo možné prokázat kontraindikaci k očkování proti covidu. Do Informačního systému infekčních nemocí, kde se evidují i data o testech či očkování, ji musí zanést lékař. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Kdy k úpravám dojde, ministr neupřesnil, od pondělí 22. listopadu se ale neočkovaní lidé nemohou prokázat negativním testem.

14:56

Norsko dnes oznámilo, že příští týden zpřísní pravidla pro vstup do země s cílem omezit šíření koronaviru. Všichni návštěvníci se budou muset před příjezdem zaregistrovat na stránkách norské vlády a počkat, zda jim norské úřady cestu povolí.

14:47 Praha

S trasováním kontaktů nakažených covidem-19 v Praze nyní hygienikům pomáhají desítky pracovníků celní správy a hasičského záchranného sboru. Hygienické stanici hlavního města se daří dovolat zhruba 60 procentům lidí. Po jednání pražského krizového štábu to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová uvedla, že polovina osob, kterým se hygienici dovolají, reaguje agresivně.

14:34

Z Kanárských ostrovů a Madeiry se od pondělí ztíží neočkovaným lidem návrat do Česka, na takzvané mapě cestovatele budou tato území červená.

14:05

Olomoucký hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN) kritizuje dosluhující vládu Andreje Babiše za to, že v době sílící epidemie výrazně omezila komunikaci s krajskými samosprávami a nekoordinuje s nimi další postup. "I v této obecně kritické situaci jsme už dva týdny neměli obvyklé videokonference hejtmanů a části vlády," řekl Suchánek.

14:00

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně kvůli covidu začíná omezovat provoz včetně ambulancí. Naplnila kapacitu intenzivních lůžek, chybí sestry. Sestry podle mluvčí Dany Lipovské v zařízení chyběly i před covidem a nyní je to mnohem horší. Část je v očkovacích centrech, část na testování. V nemocnici od čtvrtka pomáhá osm vojáků, ale nemocnice jich potřebuje víc. Od pondělí tam nastoupí hasiči.

13:49

Firmy jsou podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) na testování připraveny, část jich testovala nepřetržitě. Není podle něj ani problém s nedostatkem testů. Distributoři jich mají momentálně na skladě tři miliony, což by podle Havlíčka mělo stačit na 14 dnů.

13:48

Přehled hlavních událostí:

 • Za čtvrtek přibylo přes 13 374 nakažených. V nemocnicích je 4750 lidí s covidem-19. Počty hospitalizovaných jsou nejvyšší od poloviny dubna, tehdy bylo ale víc pacientů ve vážném stavu, okolo tisícovky.
 • Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně kvůli covidu začíná omezovat provoz včetně ambulancí. Naplnila kapacitu takzvaných intenzivních lůžek, chybí sestry.
 • Zaměstnavatelé budou od pondělí jednou týdně testovat neočkované pracovníky, ti se testu musejí podrobit. Opatření se týká také živnostníků. Každé pondělí také proběhne plošné testování v základních a středních školách.
 • Vláda schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě.
 • Česká republika nebude následovat příklad Rakouska, které vyhlásilo plošnou uzávěru a povinné očkování proti covidu-19, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).
13:33 Adam Vojtěch

Očkovaní se i nadále nebudou muset testovat, pokud nebudou mít žádné příznaky onemocnění, řekl Vojtěch.

13:31 Adam Vojtěch

"Reálně tady hrozí to, o čem mluvil pan premiér, tedy naprosté zahlcení nemocnic," řekl Vojtěch. Výjimek z prokazování bezinfekčnosti by podle něj mělo tím pádem být co nejméně. 

13:28 Adam Vojtěch

"Antigenní testy máme pouze pro případy, kdy to nelze naplánovat, jako urgentní návštěva příbuzných v nemocnici," řekl Vojtěch.

13:28 Adam Vojtěch

Testování ve firmách se nebude týkat ani očkovaných nad 60 let, jak bylo původně navrhováno, řekl Vojtěch.

13:27 Adam Vojtěch

"Chceme pro Česko získat i nové vakcíny, mimo jiné třeba od společnosti Novavax, mohly by sloužit lidem, kteří se nemohou očkovat stávajícími vakcínami," sdělil Vojtěch.

13:26 Andrej Babiš

"Neuznává to nikdo, za naší vlády to nebudeme řešit, protože naši experti říkají, že nejlepší imunita je prodělání nemoci plus očkování," odpověděl Babiš na dotaz, jestli vláda plánuje uznávat protilátky jako bezinfekčnost.

13:25 Adam Vojtěch

"Limitujeme vstup do určitých služeb, které z našeho pohledu nejsou lidským právem, jako třeba jít do hospody. Nezakazujeme neočkovaným 'chodit po ulici'," řekl Vojtěch.

13:24 Andrej Babiš

"Česká republika nebude následovat příklad Rakouska, v žádném případě," řekl premiér Babiš. Rakousko v reakci na růst počtu nakažených covidem ohlásilo zavedení celostátního lockdownu (od pondělí 22. listopadu) a povinného očkování (od února).

13:22 Adam Vojtěch

Aplikace Tečka pro covid certifikáty bude podle Vojtěcha upravena, aby bylo možné prokázat kontraindikaci k očkování. Do systému ji musí zanést lékař.

13:10 Adam Vojtěch

Neočkovaní lidé na služební cestě nebo jedoucí za lékařem se budou v ubytovacích službách podle Vojtěcha moci i po zpřísnění opatření prokázat testem. "U ubytování jsme nastavili systém ON (očkování nebo prodělaná nemoc, pozn. red.). Dnes jsme ale nastavili určité výjimky," řekl Vojtěch. Nutný bude ale PCR test. Výjimky se vztahují také na cestu za účelem péče o jinou osobu. Systém uznávání pouze očkování a prodělání nemoci se také nebude týkat profesionálních sportovců.

13:08 Adam Vojtěch

Pravidla o testování v zaměstnání se týkají i osob samostatně výdělečně činných.

13:07 Adam Vojtěch

"Pokud se zaměstnanec odmítne testovat, musí nosit respirátor, dodržovat rozestupy a odděleně se stravovat," řekl Vojtěch. Zaměstnavatelé také tyto osoby musí nahlásit krajské hygienické stanici.

13:06 Adam Vojtěch

Od 22. listopadu bude každý týden probíhat i testování v zaměstnání - buď samotesty, nebo antigenními testy u provozovatelů zdravotnických služeb. Testování se nebude týkat očkovaných, lidí pracujících z domova nebo těch, kdo nepřichází s ostatními zaměstnanci do kontaktu.

13:04 Andrej Babiš

"Už to konečně pochopte, že očkování je proto, abychom zabránili přehlcení nemocnic, aby lidé nezemřeli," řekl Babiš. Poukázal na rozdílnou zaplněnost nemocnic v Česku a Irsku, i když počet nákaz v přepočtu na počet obyvatel mají obě země podobný. Irsko má ale násobně méně lidí v nemocnicích. "Očkování je tady proto, abychom ochránili životy našich spoluobčanů," dodal. Očkování je podle premiéra jediným řešením epidemie.

13:01 Andrej Babiš

Úřady by měly kvůli epidemii covidu co nejvíce využívat práci z domova, řekl po zasedání kabinetu v demisi premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda schválila doporučení náměstka pro státní službu Petra Hůrky, které obsahuje i další pokyny, jak by měly úřady s ohledem na epidemickou situaci fungovat.

12:58

Vláda schválila návrhy na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a také příspěvek až 370 korun za den k náhradě mzdy či platu pro lidi v karanténě. Na Twitteru to oznámila ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD). K tomu, aby novely začaly platit, musí je ještě přijmout sněmovna a Senát a podepsat prezident.

"Krizové ošetřovné a Izolačku jsme na vládě schválili. Je třeba oboje projednat v legislativní nouzi, aby vše začalo platit co nejdříve," uvedla ministryně. Obě podpory by se měly podle návrhu vyplácet zpětně od listopadu.

12:57

Do Pardubické nemocnice, kde je v kraji nejvíc pacientů s covidem-19, nastoupí v pondělí na výpomoc šest vojáků. Pracovat tam budou zatím do 6. prosince. Řekla to mluvčí krajské společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Původně společnost žádala o deset příslušníků armády. V pěti krajských nemocnicích je téměř 200 lidí na covidových jednotkách. Vojáci už pomáhají v řadě dalších nemocnic i v jiných krajích.

12:56

Vláda schválila pravidelné plošné testování v základních a středních školách. Konat se bude každé pondělí. Na Twitteru to uvedl ministr školství v demisi Robert Plaga. Plošné testování ve školách avizoval již po čtvrtečním jednání vlády premiér v demisi Andrej Babiš. Uvedl, že by mělo pokračovat do konce února.

12:19

Nemocnice v Olomouckém kraji mají na svých jednotkách intenzivní péče posledních devět volných lůžek vyčleněných pro pacienty nakažené koronavirem, jejichž počet v posledních týdnech kvůli sílící epidemii rychle roste. Nemocnice jsou připraveny přidat lůžka, avšak za cenu dalšího omezování plánované péče, řekl ředitel Nemocnice Hranice a člen krajského krizového štábu Eduard Sohlich.

11:52

Armáda od pátku slouží celkem ve 24 nemocničních a sociálních zařízeních, která se potýkají s nedostatkem personálu kvůli koronaviru. Nasadila více než sto vojáků. V pondělí začne pomáhat v 15 dalších zařízeních, řekla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

11:42

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 11 382 nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem je to o 3558 nových případů více. Hygienici v regionu evidují k dnešku 82 ohnisek, většina z nich je podle nich ve školách. V karanténě je nyní 373 tříd a uzavřeno je pět škol, uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Minulý pátek evidovali hygienici 75 ohnisek a v karanténě bylo 411 tříd. Na 100 tisíc obyvatel připadá v kraji za týden 814 nakažených, tedy o 254 více než před týdnem. Epidemie v kraji dál zrychluje, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

11:14

Fakultní nemocnice Motol, která distribuovala monoklonální protilátky od firmy Regeneron, zastavila kvůli nedostatku předávání léku dalším nemocnicím.

11:06

Nemocnice v Jilemnici od příštího týdne omezí plánovanou péči, důvodem je nárůst počtu pacientů s covidem, řekl ředitel nemocnice Jiří Kalenský. Omezená je už nyní i v nemocnicích v Liberci a Jablonci nad Nisou. Nemocnice se zároveň potýkají s nedostatkem monoklonálních protilátek proti covidu.

Z páteřních nemocnic v kraji bez omezení plánované péče zůstává jen českolipská. "Zatím to zvládáme a neomezujeme plánovanou operativu. Máme otevřenou jednu covidovou jednotku," řekla mluvčí nemocnice Andrea Beranová.

11:06

Neočkovaní v Německu nově nebudou smět bez negativního testu na koronavirus do autobusů, vlaků či do zaměstnání, kde nelze vyloučit kontakt s ostatními. Příslušnou novelu zákona o potírání infekčních chorob dnes schválila Spolková rada, která zastupuje německé spolkové země. Rada tak učinila i přes původní kritiku některých konzervativních spolkových zemí. Již ve čtvrtek návrh podpořil Spolkový sněm. Nová opatření začnou platit po podpisu prezidenta a po následném zveřejnění novely ve spolkovém věstníku.

11:05 Praha

V Moravskoslezském kraji za uplynulý týden přibylo 11 888 lidí pozitivně testovaných na covid. Je to o 2786 lidí více než před týdnem

10:50

Ve slovenských nemocnicích ve čtvrtek stoupl počet pacientů s onemocněním covid-19 na 2945, informovalo národní centrum zdravotnických informací. Vytížení covidových lůžek se blíží k hranici 3000 hospitalizovaných, kterou ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský dříve označil za kritickou v souvislosti se zajištěním zdravotní péče.

10:42

V Rakousku bude od 1. února platit povinnost očkování proti covidu pro všechny obyvatele, oznámil kancléř Schallenberg po jednání s hejtmany.

10:30 Vlajka Ruské federace.

V Rusku třetí den v řadě zaznamenali rekordní přírůstek úmrtí spojených s nemocí covid-19. Vládní krizový štáb dnes oznámil, že ve čtvrtek zemřelo 1254 pacientů s tímto onemocněním. Nakažených koronavirem přibylo 37 156.

10:30

Rakousko zavede po rekordních počtech nových nákaz koronavirem od pondělí plošnou uzávěru, oznámil kancléř Alexander Schallenberg. Opatření se bude týkat i naočkovaných proti covidu-19, dosud v zemi platila omezení jen pro nenaočkované. Lockdown bude trvat nejméně deset dní, maximálně pak dvacet, řekl kancléř.

10:15

V Karlovarském kraji za týden testy potvrdily covid u 857 lidí, což je o 252 více než za týden předchozí. Týdenní incidence se zvýšila o 86.

10:15

V Plzeňském kraji přibylo za poslední týden 4727 nákaz koronavirem, o 1038 více než před týdnem. Zvýšila se týdenní incidence i počet úmrtí.

10:11

Ministerstvo zdravotnictví objednalo další dodávky monoklonálních protilátek, tedy léků, které chrání nakaženého covidem-19 před těžkým průběhem nemoci. Dorazit by měly příští týden, řekl mluvčí ministerstva Daniel Köppl. V některých nemocnicích léky chybí. Podle Köppla ale v Česku je ještě asi 9000 dávek, nyní se přerozdělují.

10:11

V Pardubickém kraji za týden stoupl opět počet nakažených koronavirem. Za týden testy odhalily 4594 nákaz, týden předtím bylo 3070 nových případů.

10:10

V Ústeckém kraji za týden testy potvrdily covid u 4640 lidí, což je o 1674 více než před týdnem. Nemocnice rozšiřují covidové jednotky.

09:55

V Libereckém kraji za poslední týden přibylo 2266 nově potvrzených případů covidu. To je nejvíc od konce března a zhruba o 700 víc než před týdnem.

09:52

Na Vysočině se v posledním týdnu covid prokázal u 3963 lidí, proti předchozímu týdnu počet stoupl o 70 procent. Zemřelo 16 nakažených.

09:52

Na jihu Moravy přibylo za poslední týden 12 936 potvrzených nákaz covidem, v mezitýdenním srovnání o 3212 více.

09:52

Epidemie covidu v Královéhradeckém kraji nadále sílí. Testy za posledních sedm dní zjistily 2921 nákaz, o 29 procent více než před týdnem.

09:52

V Jihočeském kraji za poslední týden zemřelo 20 pacientů s covidem. Hygienici v regionu zaznamenali za týden 5545 nových případů.

09:38

Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulý týden 6352 případů nákazy covidem. Minulý týden jich bylo 4213. 

09:02

V Olomouckém kraji přibylo za uplynulý týden 7822 potvrzených nákaz koronavirem. Nejvíce se nákaza šíří na Šumpersku, nejméně na Jesenicku.

08:03 Praha

V Praze v uplynulém týdnu přibylo 11 tisíc případů covidu, o 40 procent víc než o týden dřív. Počet nových případů za týden na 100 tisíc lidí stoupl na 824.

07:22

Česko je podle nákaz covidem za týden pátou nejvíc zasaženou zemí EU. Nejhorší situace je ve Slovinsku, naopak nejméně nakažených vykazuje Španělsko.

06:13

Za čtvrtek přibylo přes 13 tisíc nakažených, v nemocnicích je 4750 lidí s covidem. Setrvale roste i takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za uplynulých sedm dní na 100 tisíc obyvatel. K dnešku stouplo z 819 na 847.

Počty hospitalizovaných jsou teď nejvyšší od poloviny dubna, tehdy bylo ale víc pacientů ve vážném stavu, okolo tisícovky. Odborníci ale varují, že i v současné vlně hrozí zahlcení nemocnic a zvláště jednotek intenzivní péče podobně jako před rokem či letos na jaře.

Politici i odborníci apelují na občany, aby se nechali očkovat, případně si nechali podat posilující dávku vakcíny. Zmírní tak riziko nákazy, hospitalizace, těžkého průběhu nemoci i úmrtí. Lidé, kteří nepodstoupili očkování, tvoří podle údajů ministerstva většinu nově nakažených, hospitalizovaných i zemřelých.

Ve čtvrtek zdravotníci v Česku aplikovali téměř 46 500 dávek očkovací látky, asi o 2000 víc než ve stejný den minulého týdne.

Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci se od pondělí 22. listopadu přestanou uznávat testy na covid-19 jako covidový certifikát. Lidé se při vstupu do restaurací, hotelů, provozoven služeb či na hromadné akce budou muset prokázat už jen kompletním očkováním nebo dokladem o prodělání covidu v posledních šesti měsících. Bude pokračovat testování ve školách a začnou se pravidelně testovat i neočkovaní zaměstnanci ve firmách. Detaily nových pravidel má dnes oznámit vláda.

21:21

Řecko od pondělí výrazně zpřísní pravidla pro lidi, kteří nejsou očkovaní proti covidu. Zakáže jim vstup do vnitřních prostorů provozoven, sportovišť či muzeí, ohlásil řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Vláda také zkrátí platnost očkování, aby přiměla starší lidi se nechat přeočkovat.

19:08

Německo bude zavádět opatření proti covidu podle počtu nakažených v nemocnicích. Po jednání se spolkovými zeměmi to oznámila kancléřka Angela Merkelová. Omezení dolehnou především na neočkované, ale i očkovaní a uzdravení budou potřebovat testy, pokud se epidemická situace zhorší. Povinné očkování vybraných profesí zatím platit nebude, jednoty v této otázce spolkové země s kancléřkou nedosáhly.

18:37

Přehled dnešních událostí:

 • Za středu, na niž připadl státní svátek, testy odhalily v Česku 14 119 případů covidu. Je to sice o zhruba 8000 méně než v rekordní úterý, ale víc než minulou středu i toto pondělí, kdy byly všední dny. 
 • Takzvané incidenční číslo se blíží rekordům z října 2020 a ze začátku letošního ledna, kdy se pohybovala kolem 850. 
 • Lidé, kteří nepodstoupili očkování, tvoří podle údajů ministerstva většinu nově nakažených, hospitalizovaných i zemřelých. Ve středu zdravotníci aplikovali přes 9000 dávek, podobně se očkuje o nedělích.
 • Zástupkyně školských asociací souhlasí s pravidelným testováním žáků na covid.  
17:59

Ministr školství Plaga navrhne vládě, aby se školám opět zajistilo i proplácení přesnějších PCR testů. Rozhodnutí o testování podle něj mělo přijít dřív.

17:45

Vláda by podle Asociace hotelů a restaurací měla pro zaměstnance na služebních cestách zachovat možnost prokázat se v ubytování negativním testem.

17:44

Od znovuzavedení plošného testování ve firmách si nelze podle Hospodářské komory moc slibovat. Už na jaře byl záchyt velmi nízký, v desetinách procenta. Zaměstnavatelé jsou podle komory ochotni kontrolovat výsledky testů, nechtějí ale testování organizovat. Pokud vláda opatření schválí, měla by zajistit, aby firmy měly jasné a legální nástroje, jak pracovníkovi testování nařídit a obstarat, že povinnost zaměstnanec splní. Nutné jsou také kompenzace vzniklých nákladů, uvedla komora.

17:38

Spojené státy se dohodly s farmaceutickou společností Pfizer na nákupu jejího experimentálního léku na covid v množství pro léčbu deseti milionů lidí. Oznámil to americký prezident Joe Biden. Dávka pro jednoho pacienta stojí bezmála 530 dolarů (11 800 korun), americká vláda tedy výrobci zaplatí 5,29 miliardy dolarů, informuje agentura AP.

17:07

Zástupkyně školských asociací souhlasí s pravidelným testováním žáků na covid. Podle nich může přispět k lepšímu zajištění bezpečnosti a chodu škol.

16:49 Praha

Pražští hasiči evidují asi 20 zaměstnanců pozitivně testovaných na covid z celkového počtu asi 850 příslušníků sboru. V případě pražských strážníků je to 45 pozitivních z asi 2200 zaměstnanců a záchranná služba hlavního města má sedm pozitivních lidí z více než 500. Díky vysoké proočkovanosti zaměstnanců a nastaveným opatření podle nich není provoz organizací narušen.

16:31

Prezident Miloš Zeman dostal třetí dávku vakcíny proti covidu. Deníku N to řekla mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitka Zinke. Termín očkování nemocnice nezveřejnila.

16:10

Dosavadní rekord v počtu nakažených dnes zaznamenala i Jižní Korea, 3292 nových případů. Teprve 1. listopadu země zrušila některá omezení jako například zkrácenou pracovní dobu restaurací nebo podmínku dodržování bezpečných odstupů. Vláda začala 1. listopadu uplatňovat politiku "život s covidem-19", i když odborníci varovali, že to povede k okamžitému růstu počtu nákaz.

Podle jihokorejské agentury pro kontrolu a prevenci nemocí na covid zemřelo za minulý den 29 lidí. Ve více než jednapadesátimilionové Jižní Koreji je plně očkováno 78,5 procenta občanů, od začátku epidemie zemřelo 3187 lidí a nakazilo se více než 406 000 občanů.

15:25

"Děláme to kvůli stabilizaci kritické situace v nemocnicích. Počet hospitalizovaných se blíží k 3000 a 80 procent z nich nejsou očkovaní. Lékaři se musejí rozhodovat, komu pomoci a komu ne. Dnes už je riziko, že nebude možné poskytnout zdravotní péči nejen pro covidové pacienty, ale problém je, že ohroženi jsou i naočkovaní pacienti, plánované operace se odkládají," řekl slovenský premiér Eduard Heger.

14:55

Virologové v Nizozemsku doporučili prodloužit školní vánoční prázdniny, aby se tak zpomalilo šíření covidu mezi dětmi. Polovina škol v zemi se 17 miliony obyvatel je už teď zavřená. Nejrychlejší nárůst nově infikovaných je u dětí od čtyř do dvanácti let, píše agentura Reuters s odvoláním na Národní institut veřejného zdraví. Vláda uzavření škol odmítá.

Za poslední týden zaznamenalo Nizozemsko 110 000 nových případů nákazy, o 44 procent více než v předchozím týdnu. Nákaza mezi dětmi na prvním stupni základních škol za poslední týden stoupla o 85 procent, na druhém stupni o 76 procent. Nemoc se podle těchto čísel mezi dětmi šíří výrazně rychleji, než je průměr u celé populace.

16:07

Státní ústav pro kontrolu léčiv dá ministerstvu zdravotnictví během několika dnů stanovisko k možnému zkrácení intervalu pro posilující dávku očkování proti covidu, řekla ředitelka ústavu Irena Storová. Nyní lidé mohou jít na přeočkování po šesti měsících od poslední dávky, někteří odborníci navrhují interval zkrátit na pět měsíců. Podle Storové ale může ministerstvo o případném zkrácení rozhodnout i bez lékového ústavu.

14:22

Slovenská vláda rozhodla o zpřísnění karanténních omezení hlavně pro neočkované obyvatele, kteří neprodělali covid. Tato skupina lidí nebude moci navštěvovat například nákupní centra. Nový balík opatření se částečně dotkne i očkovaných, protože se snižuje maximální počet lidí na hromadných akcích. Oznámil to premiér Eduard Heger.

Zpřísnění opatření kabinet schválil v reakci na zhoršující se epidemickou situaci v zemi a přetížené nemocnice v souvislosti s náporem pacientů s covidem. Podle Hegera by přísnější opatření mohla platit tři týdny.

14:18 Andrej Babiš

"Nadále tento i příští týden budeme rozhodovat sami a zcela bez účasti pana Válka a celého Anticovid týmu. Pan Válek nemá prakticky žádné návrhy, co bychom měli zavést, a asi se v situaci sám ještě musí zorientovat," míní Babiš.

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a Anticovid tým přitom ráno jednali o opatřeních s ministrem Vojtěchem a v poledne představili plán na zlepšení současné pandemické situace, shrnuli je do devíti kroků. 

14:17 Andrej Babiš

Podle premiéra v demisi Andreje Babiše budou všichni ministři na pondělní schůzi vlády nahlašovat své nároky pro nákup do Správy státních hmotných rezerv do konce února 2022.

14:16 Adam Vojtěch

"Testování ve školách bude probíhat v obdobném režimu jako dosud," sdělil ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). "Testy se budou dovážet ze Správy státních hmotných rezerv a i nadále se budou testovat pouze nenaočkovaní žáci a studenti," dodal.

14:05 Andrej Babiš

"Nouzový stav není ve hře," sdělil premiér v demisi Andrej Babiš (ANO).

14:04

"Co se týče očkování, každý zaměstnanec, který nebude šest měsíců po prodělání covidu nebo nebude naočkovaný, se bude minimálně jednou týdně muset prokázat negativním výsledkem testu. Pokud ho mít zaměstnanec nebude, bude se moci otestovat přímo v zaměstnání certifikovaným samotestem. Tyto samotesty budou zaměstnavateli hrazeny ze zdravotního pojištění, a to do částky 60 korun," řekl ministr Havlíček.

14:04

"Tam, kde může být kvůli novému systému ON negativní dopad v rámci služeb, předpokládáme, že to pokryjí programy: COVID 2021 a 2022, COVID Nepokryté náklady. Konečnou verzi předložíme vládě v pondělí 22. listopadu," uvedl dosluhující ministr Karel Havlíček.

13:58 Adam Vojtěch

"PCR testem bude i nadále možno prokázat svou bezinfekčnost ve věznicích," sdělil ministr Vojtěch.

13:57 Adam Vojtěch

"Antigenní testy se i nadále budou používat v sociálních službách, a to především kvůli nenadálým událostem, například zhoršení zdravotního stavu pacienta a podobně," uvedl Adam Vojtěch.

13:55 Adam Vojtěch

"V tuto chvíli rušíme úhradu všech antigenních testů. Ze zdravotního pojištění u platných výjimek bude hrazeno pouze pět PCR testů v daném měsíci. U ostatních budou hrazeny pouze dva PCR testy," řekl Adam Vojtěch.

13:54 Adam Vojtěch

"Od 22. listopadu zavádíme v pohostinství, kulturních a sportovních akcích systém ON. Výjimky jsou děti do 18 let, osoby, které se očkovat nemohou a všichni ti, kteří mají za sebou alespoň jednu dávku. Mezi výjimky patří také osoby, které nastupují do lázeňské péče," uvedl dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

13:51 Andrej Babiš

"Zazněl i podle mého názoru velice dobrý návrh, že bychom ve firmách také testovali všechny očkované nad 60 let věku. Znovu také musíme apelovat na praktiky, aby přesvědčovali své klienty, kteří jsou v rizikovém věku, aby se nechali očkovat," řekl Andrej Babiš.

13:50 Andrej Babiš

"Znovu na všechny apelujeme, aby se nechali očkovat. Je evidentní, že vakcína několikanásobně snižuje riziko úmrtí i těžkého průběhu v nemocnici. Musíme maximálně snížit čekací čas na očkování a posílit očkovací centra," řekl Babiš.

13:48 Andrej Babiš

"Zítra bude také vláda jednat o ošetřovném i takzvané izolačce. Bude to motivace, aby se lidé nebáli sami se z práce izolovat. Toto opatření je samozřejmě formou zákona, my jeho návrh tedy samozřejmě pošleme co nejdříve do Poslanecké sněmovny, která by ho měla neprodleně schválit," řekl Babiš.

13:47 Andrej Babiš

"Pokračujeme i s plošným testováním ve školách, naplánovány jsou dva datumy a poté se rozhodne, co bude dál. Testovat se bude dále i ve firmách, i o tom bude jednat vláda zítra," uvedl Babiš.

13:46 Andrej Babiš

"Inspirovali jsme se v takzvaném bavorském modelu, ale není to úplně stejný model. Ten princip je ale jasný. Velice detailně jsme dnes řešili detaily, které provází tento model. Je to tedy princip ON, do restaurací a například na kulturní akce budou mít přístup jen naočkovaní a nebo vyléčení občané," uvedl na tiskové konferenci dosluhující premiér Andrej Babiš.

13:37

Polsko ve středu zaznamenalo 24 241 nově infikovaných, šlo o rekord čtvrté vlny šíření koronavirové infekce a nejvyšší přírůstek nakažených od dubna.

Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski před časem avizoval, že při překročení hranice 7000 infekcí za den budou úřady zvažovat zpřísnění karanténních opatření. Zatím se tak ale nestalo. V současné době v zemi platí určitá omezení mimo jiné pro vstup do muzeí, galerií, kin či divadel, a to v podobě limitu lidí, kteří je mohou najednou navštívit. Lidé v nich musejí mít rovněž zakrytý nos a ústa. Tuto povinnost ale často porušují.

13:31 Vlastimil Válek

Budoucí ministr Válek chce otevřít otázku protilátek proti nemoci covid-19. Podle něj ale protilátky nebrání tomu, aby se člověk nechal očkovat.

13:30 Vlastimil Válek

Je možné, že i pro část očkovaných proti covidu bude dobré udělat PCR test jako důkaz, že nejsou nakažení. Řekl to budoucí ministr zdravotnictví Válek

13:30

Zájem o očkování proti covidu-19 roste, fronty na očkovacích místech se ale až na výjimky netvoří. Vyplývá to z vyjádření jejich provozovatelů.

12:55

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně začne na začátku příštího týdne omezovat operace. Kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem a hospitalizovaných se pro pacienty s covidem hledají další lůžka. Pro pacienty s covidem nemocnice zprovozní gynekologický stacionář, což znamená osm lůžek, dnes nebo v pátek se zavře oční, a k dispozici tak bude další personál, řekla mluvčí nemocnice Renáta Večerková.

12:48

Chystaná nová vládní protiepidemická opatření, kdy pravděpodobně přestanou od pondělí pro vstup na hromadnou akci platit jakékoliv negativní testy na covid-19, způsobí výrazný úbytek návštěvníků. Podle některých pořadatelů kulturních akcí vláda sice vybrala model platící v Německu, nezavedla ale kompenzace, které pořadatelé v sousední zemi mohou využít.

"Máme tady mít německý model. Ale už nikdo neřekl, že v Německu vláda dokupuje virtuální vstupenky do plné kapacity akce. Tam jsou sice návštěvníci akcí omezeni, třeba očkováním, ale pořadatelům jsou ztráty kompenzovány. Stát se tak stará, aby roky budovaná kulturní hodnota nezanikla," uvedl provozovatel hudebního klubu Stoun ve Frýdku-Místku Kamil Rudolf.

12:47

Rakouská vláda podle agentury Reuters zvažuje úplný lockdown. Dosavadní plány mluvily jen o uzávěře pro neočkované, kvůli vysokému nárůstu nakažených ale vláda plány mění. V zemi je naočkováno přibližně 66 procent populace, řadí se tak mezi nejméně proočkované v západní Evropě. 

Ve čtvrtek poprvé od začátku pandemie Rakousko zaznamenalo více než 15 tisíc pozitivních případů - 15 145. Za posledních sedm dní úřady zaznamenaly 971 nakažených na 100 tisíc lidí. 

12:37

Armáda k dnešnímu dni pomáhá kvůli koronavirové pandemii v 18 nemocnicích a sociálních zařízeních, do pondělí nastoupí do dalších 15. Eviduje zároveň desítky žádostí o výpomoc. Vojáci pomáhají také s obvoláváním lidí, kteří se setkali s nakaženými, nebo se podílí na testování.

Vojáci dosud byli nasazeni například v nemocnicích v Prostějově, Šternberku, Přerově nebo ve Vsetíně a ve Valašském Meziříčí. Pomáhají také v domově pro seniory Komárov u Šternberka. Armáda již dříve avizovala dnešní nástup třeba do nemocnic v Břeclavi, Zlíně, Turnově nebo v Brně. Celkem je podle nasazeno 83 vojáků.

12:32

Sasko na asi tři týdny zavede rázná karanténní omezení, jasno bude v pátek. Oznámil to saský premiér Kretschmer, slovo lockdown ale nepoužil.

12:35 Maláčová DVTV

Ministryně práce a sociálních věcí v demisi Jana Maláčová (ČSSD) předloží vládě kvůli epidemii návrh na zavedení krizového ošetřovného ve výši 80 procent základu výdělku a příspěvek k náhradě mzdy v karanténě.

12:29

Neočkovaní v Německu nebudou smět bez testu na koronavirus do práce a cestovat veřejnou dopravou. Spolkový sněm ve čtvrtek schválil příslušnou novelu zákona o potírání infekčních chorob, která s novým zpřísněním karanténního režimu počítá. Návrh zákona musí v pátek odsouhlasit Spolková rada zastupující německé spolkové země.

Zda se tak stane, jasné není, protože konzervativní premiéři hrozí, že právní předpis prosazovaný budoucí vládní koalicí sociálních demokratů (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) zablokují.

12:24 Vlastimil Válek

Ve všech uzavřených prostorách by měli lidé nosit respirátory FFP2, řekl budoucí ministr zdravotnictví Válek. Může to podle něj přispět ke zmírnění pandemie.

12:22 Vlastimil Válek

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) je pro zachování testování na covid PCR testy. Chce umožnit jejich využívání pro vstup do řady provozoven služeb. Připustil, že na některé akce by PCR test neplatil. Pokud budou plošné testy, budou se používat PCR testy, řekl Válek. Podle něj po negativním PCR testu je do 72 hodin malá pravděpodobnost, že dotyčný někoho nakazí. 

Podle něj mají antigenní testy smysl tehdy, pokud se provede odběr, ale člověk pak nejde do prostředí, kde se může nakazit. Válek řekl, že je možné používat kvalitní antigenní testy nejlépe opakovaně, ale s platností například na dva dny, není možné, aby platily týden. U samotestů Válek uvedl, že u nich existuje falešná pozitivita, ale také falešná negativita, přičemž tito nakažení lidé pak mohou jít mezi ostatní a myslí si, že nejsou nakažení.

Válek také vyzval k tomu, že je potřeba soustředit se na to, aby třetí dávku vakcíny dostali senioři a rizikoví lidé, kteří končí na jednotkách intenzivní péče.

12:17 Vlastimil Válek

"Je potřeba dávat společnost dohromady, ne rozdělovat," popsal budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). "Vládní návrh má slabá místa. Když je řeknu, tak se trochu bojím, že navedu naše občany, aby je zneužili. Já pevně věřím, že se nad tím vláda intenzivně zamyslí a přijde s lepším návrhem," dodal.

"Se současnou vládou se jednoznačně shodneme, že absolutní prioritou je v co nejkratší době proočkovat co možná největší procento populace. Je potřeba se soustředit, aby třetí dávku očkování proti covidu dostali senioři a rizikoví lidé," sdělil Válek. Budoucí ministr také řekl, že podle něj jakákoli hladina protilátek proti covidu-19 nesmí nikoho odrazovat od očkování. "Je to jako bychom jeli v autě pomalou rychlostí, stejně se připoutat prostě musíme," prohlásil na tiskové konferenci.

12:10

Německá Stálá očkovací komise doporučila třetí dávku vakcíny proti covidu všem starším 18 let. "S okamžitou platností doporučujeme všem nad 18 let posilovací dávku vakcíny proti covidu-19," oznámila komise. Jejími doporučeními, ač jsou právně nezávazná, se německá vláda i spolkové země většinou důsledně řídí.

V případě třetí dávky v Německu dlouho panoval nesoulad. Zatímco komise doporučovala přeočkování po půl roce od poslední dávky pro seniory nad 70 let, ministr zdravotnictví Jens Spahn k takovému kroku vyzýval všechny nad 60 let. Naopak Sasko, které je koronavirem nejpostiženější spolkovou zemí, již třetí dávku nabízí všem nad 18 let. Bavorsko zase žádá interval mezi přeočkováním zkrátit z šesti na pět měsíců.

12:08 Vlastimil Válek

"Měli bychom jasněji říct, zda budeme pokračovat s testováním ve školách. Existují i účinější testy, které bychom mohli ve školách použít, než ty, co tam jsou nyní," řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj současné vedení ministerstva s pokračování testů ve školách nepočítá, výběrové řízení pro dodavatele testovacích sad přitom trvá podle Válka bez nouzového stavu okolo 40 dnů.

12:06 Vlastimil Válek

"Nejedná se ani o bavorský, ani o rakouský model. Zavádíme pouze nějaký vlastní model opatření, který tyto varianty kombinuje," sdělil možný budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj by měl v systému prokazování bezinfekčnosti PCR test zůstat. "Je zbytečné to takhle hrotit," sdělil Válek.

11:42

Směs protilátek od firmy AstraZeneca, kterou je možné podat nenakaženým lidem namísto očkování proti covidu, zabrání v 83 procentech příznakovému průběhu nemoci po dobu šesti měsícůuvedl výrobce přípravku. Protilátky se používají zejména pro lidi, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat. Na rozdíl od vakcíny přípravek nespoléhá na imunitní odezvu lidského těla, ale podává přímo protilátky.

Přípravek označovaný jako AZD7442 nebo Evusheld je kombinací dlouhodobě působících protilátek a vpichuje se v jedné dávce přímo do svalu. Do třetí fáze testování AstraZeneca zařadila přes 5000 lidí, zhruba třetina z nich dostala placebo. Po šesti měsících od aplikace vykázalo odolnost proti nemoci covid-19 na 83 procent z těch, kteří dostali léčivo.

"Tato nová data přispívají k rostoucímu množství důkazů podporujících potenciál AZD7442 významně změnit prevenci a léčbu covidu-19. Pokračujeme v podávání žádostí o schválení po celém světě," uvedl Mene Pangalos, výkonný viceprezident AstraZeneky.

11:24

Muzikálové melodie i figury panenek patří k novinkám českobudějovického adventu, jehož program začne tento pátek na náměstí Přemysla Otakara II. Organizátoři nebudou v adventním městečku kontrolovat covidové certifikáty, protože náměstí je veřejný prostor a je nutné umožnit volný vstup pěším, řekli. Zrušené je ale podle nich slavnostní rozsvícení stromu a přílet anděla.

11:10

Vláda v demisi chystá kvůli zavedení tzv. bavorského modelu kompenzace. Ministři uvažují třeba o úhradě části nákladů pro služby a další zasažená odvětví, případně o obnovení programu Antivirus. Informuje o tom Česká televize.

10:47

V nemocnicích v Olomouckém kraji přibylo za posledních sedm dní kvůli sílící pandemii koronaviru 255 lidí s covidem-19. Na jednotkách intenzivní péče v souvislosti s nemocí covid-19 skončilo v uplynulém týdnu 29 lidí. Celkem v nemocnicích v kraji leží 380 pacientů nakažených koronavirem, vyplývá z dnešních statistik ministerstva zdravotnictví. Nemocnice v kraji kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 už omezují například plánované operace.

10:33

Epidemická situace na Slovensku se nelepší. Země ve středu zaznamenala prostřednictvím laboratorních testů druhý nejvyšší přírůstek nakažených koronavirem od loňského propuknutí pandemie, a to 7616 případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Rekordní počet zjištěných případů infekce za jeden den, a to 8342 nakažených, hlásily slovenské úřady za úterý. Počet pacientů s covidem-19 v přetížených nemocnicích už překročil hranici 2900 lidí. Blíží se tak k hranici 3000 hospitalizovaných, kterou ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský dříve označil za kritickou.

10:30

Města v Karlovarském kraji zřejmě omezí rozsah vánočních trhů. Cheb už rozhodl o tom, že slavnostní rozsvícení vánočního stromu se konat nebude, zpřísní se i dohled přímo u stánků. Karlovy Vary zatím o omezení programu nerozhodly, jsou ale připraveny reagovat na opatření, která přijme vláda, a to jak omezením programu nebo v nejhorším případě i zrušením trhů.

10:21

Hasiči Karlovarského kraje dnes ráno rozvezli z centrálního skladu v Karlových Varech testy určené pro pondělní plošné testování žáků základních a středních škol. Podobně jako při předchozích kolech testování testy převážejí do obcí s rozšířenou působností, odkud si je pak další obce nebo jejich školy vyzvedávají.

10:14

V nemocnicích v Jihomoravském kraji je k dnešnímu dni kolem 750 pacientů s covidem, asi 110 je na jednotkách intenzivní péče. Sdělila to mluvčí kraje Alena Knotková. Podle ní je nejvíce zatíženou nemocnicí v celé České republice Fakultní nemocnice Brno. Podle její mluvčí Veroniky Plaché má přes 170 hospitalizovaných s koronavirem. V nejvíce vytížené době loni v listopadu nebo letos počátkem roku bylo na jižní Moravě v nemocnicích kolem 1200 pacientů.

10:13

O dnešní očkování v Poříčí nad Sázavou na Benešovsku, zajišťované krajským mobilním týmem, projevilo zájem přes 80 lidí. Většinou šlo o seniory, kteří potřebovali třetí dávku vakcíny. Řada zájemců se hned ráno postavila do fronty před provizorním očkovacím centrem v požární zbrojnici. Hůře pohyblivé seniory na místo přivezli hasiči.

Možnost nechat se očkovat v místě bydliště využil například jednadvacetiletý Vojtěch Malínek. V minulosti covid-19 prodělal, proto ho dnes čekala teprve první dávka. "Nemusím do Prahy nebo do Benešova, je to hned vedle domu, takže je to pro mě ideální," řekl Malínek.

10:08

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 2008 lidí pozitivně testovaných na covid-19. Na 100 000 obyvatel připadá za posledních sedm dní 973 nemocných. Hodnota sedmidenní incidence je čtvrtá nejvyšší v zemi, hůře jsou na tom ještě Olomoucký, Zlínský a Jihomoravský kraj. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO) a ministerstvo zdravotnictví. Podle něj zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se situace stabilizovala.

10:05

Bavorský model protiepidemických opatření není podle odborníků jen neuznávání negativních testů na covid-19. Doporučují z něj použít i další části, testovat školáky i zaměstnance, nařídit práci z domova a zaměřit se na nemocenskou pro nakažené a lidi v karanténě a ošetřovné pro rodiče. Vyplývá to z jejich vyjádření na sociálních sítích. Ministerstvo zdravotnictví dnes vládě navrhne, aby se jako covidový certifikát uznávalo jen potvrzení o prodělání nákazy nebo očkování. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se zvažuje i testování ve firmách. Plošné testy ve školách ale 29. listopadu skončí.

"Bavorský model není jen neuznávání testů. U většiny zaměstnavatelů musíte být očkován či testován. Ve školách masivní testování. Stoprocentní nemocenská a až devadesátiprocentní ošetřovné jako motivace nechodit do práce či školy nemocný. Více home office. Vzít jednu věc z deseti, to je takový šumavský model možná," napsal na Twitteru sociolog Daniel Prokop. Jeho agentura P&Q Research v dlouhodobém projektu Život během pandemie zkoumá, jak se lidé chovají a jejich motivace.

09:52 Vlajka Ruské federace.

V Rusku ve středu zemřelo 1251 lidí s nemocí covid-19, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Za uplynulých 24 hodin také přibylo 37 374 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Informoval o tom dnes vládní krizový štáb.

09:43

Hasiči v Královéhradeckém kraji dnes rozvezli 69 100 testovacích sad pro antigenní testování školáků a studentů středních škol. Testy rozvezli z centrální stanice v Hradci Králové. Měli je tam uložené od úterý, kdy je přivezli ze skladu Správy státních hmotných rezerv.

08:08 Andrej Babiš

Vláda na dnešním zasedání zřejmě rozhodne také o znovuzavedení povinného testování na covid-19 ve firmách. Stát by na něj přispíval, řekl dnes ráno premiér Andrej Babiš (ANO) Radiožurnálu. Ještě se podle něj řeší, zda se budou testovat jen neočkovaní, nebo všichni, protože odborníci na to nemají stejný názor.

"Vracíme se k testování ve firmách," uvedl předseda dosluhující vlády. Otázkou podle něj zatím zůstává, zda se testy budou týkat i očkovaných, kteří také mohou nákazu přenášet, byť výrazně méně než ti, kteří vakcínu nedostali.

Součástí opatření, která mají zbrzdit rapidně se zhoršující podzimní vlnu epidemie v Česku, budou podle Babiše také kompenzace firmám či lidem, kteří se s covidem potýkají. Ve hře je například zvýšení ošetřovného či nemocenské, což vládě doporučili také experti ze skupiny MeSES .

07:37

Hodnoty sedmidenní incidence na 100 000 obyvatel, která roste v celé ČR, se blíží rekordům z října 2020 a ze začátku letošního ledna.

07:14

Z bavorského protiepidemického systému není možné okopírovat jen část, má-li zafungovat, píše v komentáři David Klimeš.

07:00

U nové subvarianty koronaviru delta AY.4.2 je zjevně méně pravděpodobné, že povede k příznakové nákaze. Podle agentury Reuters to vyplývá ze studie REACT-1 Královské koleje v Londýně. V Británii už tato subvarianta tvoří téměř 12 procent sekvenovaných vzorků a první případy jejího výskytu se v uplynulých dnech potvrdily i v Česku.

06:45 Adam Vojtěch

Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci ministerstvo zdravotnictví dnes vládě navrhne, aby se od pondělí až na výjimky dál nepoužívaly jako covidový certifikát negativní testy. Ve středu to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Při vstupu do provozoven služeb, restaurací či na hromadné akce by se lidé prokazovali jen potvrzením o očkování či prodělání nemoci.

06:30

Německo eviduje za posledních 24 hodin rekordních 65 371 nových případů koronavirové nákazy. Sedmidenní incidence je 336,9 nového případu na 100 000 obyvatel, což je také dosud nejvyšší hodnota. Dnes o tom informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Pozitivních testů bylo více než 60 000 poprvé. Přesně před týdnem zaznamenaly zdravotní úřady poprvé více než 50 000 nově infikovaných za den.

06:01

Za středu, nakdy připadl státní svátek 17. listopadu, testy odhalily v Česku dalších 14 119 případů covidu. Je to sice o zhruba 8000 méně než v rekordní úterý, ale víc než minulou středu i toto pondělí, kdy byly všední dny.

V nemocnicích je podle aktuálních údajů s koronavirem 4440 lidí, asi o 700 víc než minulou středu. Oproti začátku tohoto týdne hospitalizovaných mírně ubylo. V těžkém stavu je nyní 15 procent covidových pacientů, konkrétně 663. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

21:41

Nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 k dnešnímu dni obdrželo 80 procent Američanů starších 12 let, uvedl v pondělí koordinátor protiepidemického týmu Bílého domu Jeff Zients. Ve věkové skupině od pěti do 11 let, pro kterou americké úřady schválily očkovací látku před dvěma týdny, je naočkováno první dávkou bezmála deset procent dětí. Informovala o tom agentura Reuters.

21:06

Francouzské ministerstvo zdravotnictví oznámilo 20 294 nových případů koronaviru. Celkem se virem SARS-CoV-2 v zemi s 68 miliony obyvatel od počátku epidemie nakazilo přes 7,33 milionu lidí. Takzvaná sedmidenní incidence, která určuje počet nových infekcí na 100 000 lidí za poslední týden, ve Francii činí 129. Agentura Reuters připomíná, že je to několikanásobně méně než v sousedních zemích, jako je Belgie, Británie či Německo, ve kterém tento ukazatel činí 319,5. V Česku k úterku sedmidenní incidence vzrostla na 739.

21:05

Nizozemsko v pondělí druhý den v řadě zaznamenalo přes 20 000 nových případů koronavirové nákazy, což je dosud nejvyšší denní bilance od počátku pandemie. Nakažených v zemi se 17 miliony obyvatel nejvíc přibylo mezi dětmi od čtyř do 12 let. V zemi stoupá i počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Některá zdravotnická zařízení musela omezit běžné zákroky, aby se o nakažené koronavirem postarala.

20:07 Prezident Miloš Zeman na archivním snímku z května roku 2021.

"Tady jde o lidi, kteří mohou, když jsou neočkovaní, ohrozit nejen sebe, ale i ostatní," komentoval Zeman plán vlády zavést takzvaný bavorský model kontroly bezinfekčnosti. S rozhodnutím souhlasí. Řekl to v rozhovoru pro TV Nova.

19:10

Pokud restaurace budou jen pro očkované a lidi po covidu, jak nyní chystá vláda, přijdou do konce letoška o zhruba pět miliard korun, vypočetl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Češi loni totiž kvůli covidu utratili v restauracích a hospodách o 76 miliard korun méně, než by utratili nebýt pandemie, plyne z nových dat Eurostatu. Vzhledem k proočkování většiny populace Kovanda předpokládá, že opatření chystaná od příštího týdne odradí od návštěvy provozovny jen menší část populace.

19:08

Aktuálně.cz přináší rozhovor s jedním z účastníků demonstrace na Staroměstském náměstí, jejíž účastníci protestovali proti vládním proticovidovým opatřením:

18:02

Řada firem kvůli sílící pandemii koronaviru zvažuje, jak přimět dosud neočkované zaměstnance k vakcinaci. Kromě pozitivního přesvědčování pomocí benefitů zkouší i opačný postup - omezení pro ty, kteří se očkovat nedají:

17:41 Petr Fiala

Fiala považuje za nutné dělat vše pro to, aby nemusel být vyhlášen nouzový stav. Pořád vidí prostor v adresném oslovování rizikových skupin zdravotními pojišťovnami a praktickými lékaři v souvislosti s očkováním proti covidu-19. Pracovat se podle něj musí i na tom, aby zvláště senioři a rizikové skupiny obdrželi i třetí dávku vakcíny, na ochraně lidí v domovech seniorů. Zásadní je též sledovat, co se děje v nemocnicích, a mít jasný plán případných přesunů pacientů z kapacitně přetížených zařízení.

17:32 Petr Fiala

Podle předsedy ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialy se na opatřeních proti covidu nejprve měly domluvit ministerstvo zdravotnictví a AntiCovid tým, v němž jsou sdruženi experti pěti stran tvořících nový kabinet. Řekl to novinářům po návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici. AntiCovid tým podle Fialy představí své návrhy po čtvrtečním jednání s experty resortu zdravotnictví.

17:07

Chystaná vládní opatření jsou podle Asociace hotelů a restaurací ČR neadekvátní vůči službám. Nákaza se podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové nejvíce šíří ve výrobních závodech, ohnisky jsou také školy. Se zavedením plošného testování na těchto místech vláda ale nepočítá. Problémem je dále to, že stát důsledně nevymáhá dodržování stávajících opatření, ačkoliv část provozů veřejně deklaruje, že je nedodržuje. Řekl to prezident asociace Václav Stárek.

16:55 Adam Vojtěch

Ministersvo podle Vojtěcha nyní neuvažuje o rušení adventních trhů. Naléhá však na občany, aby nosili respirátory a dodržovali další pravidla.

16:40

Zhruba dvě třetiny případů koronaviru, které byly minulý týden potvrzeny ve světě, připadaly na Evropu. Uvádí to týdenní přehled, který vydala Světová zdravotnická organizace. Evropa je také jediným kontinentem, kde výrazně vzrostl počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. Nejvyšší růst vykazovaly Norsko a Slovensko, uvedla dnes agentura Reuters.

16:22 Adam Vojtěch

Další opatření by podle Vojtěcha mohla dopadnout na hromadné akce, organizátoři musí opatření kontrolovat. Zvažuje i sektory nebo zákaz občerstvení.

16:18

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Za středu, na kdy připadnul státní svátek, testy v Česku odhalily 14 119 nakažených. Nejvyšší čísla přinesl předcházející den, kdy přibylo nejvíc případů za den od začátku epidemie. Nově nakažených bylo 22 479.
 • Od pondělí se nebudou používat jako covidový certifikát negativní testy. Bude potřeba očkování nebo potvrzení o prodělaném covidu-19.
 • Bude jen několik výjimek: děti od 12 do 18 let, lidé, kteří dostali zatím jen první dávku vakcíny, a osoby, které se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů.
 • Naplněnost nemocnic by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha mohla vyrovnat jarní vlně epidemie nebo ji i překonat.
 • Plošné testování ve školách pokračovat nebude. Pokud se objeví ohnisko, bude otestováno pomocí PCR testů.
16:15

Staroměstské náměstí v Praze zaplnilo dnes po 15:00 podle odhadu policie 10 000 lidí, kteří protestují kvůli opatřením proti covidu-19. Akci svolalo hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES spolu s dalšími asi třemi desítkami uskupení. Řečníci označovali rozhodování vlády zdůvodněné snahou o omezení šíření viru za protiústavní. Vyzývali k tomu, aby se lidé nebáli bránit svobodu, kterou jim podle nich vláda vzala. Účastníci demonstrace neměli roušky a nedodržovali žádné rozestupy. Někteří zpochybňovali pandemii covidu-19 jako takovou a popírali smysl očkování.

Foto: Jakub Plíhal
15:54 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Plošné testování ve školách podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové pokračovat po 29. listopadu nebude. Pokud se objeví ohnisko ve škole nebo třeba ve firmě, bude na žádost krajské hygienické stanice otestováno pomocí PCR testů, řekla novinářům. Doplnila, že plošné testy má v Evropě zavedeno jen Rakousko, Řecko a některé německé spolkové země.

"Ve školách se testovat bude, ale systémem, že pokud se tam vyskytne ohnisko a krajská hygienická stanice vyhodnotí, že je potřeba provést testování většího počtu žáků, tak bude provedeno testování jedné třídy, jednoho pavilonu nebo i celé školy," řekla hygienička.

15:53 Adam Vojtěch

"Věříme, že když dáme takto důrazná doporučení, tak si je občané i organizátoři akcí vezmou k srdci," řekl Vojtěch. V případě, že by k tomu nedošlo, mohou se podle něj doporučení změnit na nařízení.

15:49

Aktuálně.cz přináší rozhovory s účastníky demonstrace na Staroměstském náměstí:

15:44

Lidem, kteří se nemohou očkovat ze zdravotních důvodů, musí lékař kontraindikaci zapsat do systému ISIN, kde se evidují i testy nebo očkování.

15:43

Lidé, kteří dostali teprve první dávku vakcíny, budou muset předložit jako covidový certifikát ještě PCR test. Nárok budou mít až na pět testů za měsíc.

15:43

Děti od 12 do 18 let se budou moci podle hlavní hygieničky dál jako covidovým certifikátem prokazovat PCR testem, mladší potvrzení nepotřebují.

15:42

Staroměstské náměstí v Praze zaplnili lidé bez roušek a rozestupů, protestují kvůli opatřením proti covidu a za obranu svobody a občanských práv.

15:37

Ministerstvo firmám doporučilo, aby po zaměstnancích vyžadovaly potvrzení o očkování, testu či nákaze. Měly by také povolit práci z domova.

15:35 Adam Vojtěch

"Reálně hrozí přetížení nemocnic," řekl Vojtěch. Vyzval, aby se lidé vyhýbali velkým kolektivům a maximálně omezili kontakty. Organizátorům akcí doporučil, aby je odložili.

15:26 Adam Vojtěch

"Nejhorší scénáře ukazují, že bychom mohli dosáhnout podobných čísel jako v jarní vlně, možná i o něco horších," řekl Vojtěch. Těžký průběh podle něj mají nyní i mladší lidé než dříve, hlavně se jedná o neočkované.

15:24

Ministr Vojtěch potvrdil, že vláda od pondělí zavede takzvaný bavorský model. Přestane se tak uznávat test na covid-19 jako průkaz bezinfekčnosti. Platit bude jen očkování a prodělání nemoci.

15:23 Adam Vojtěch

Ministra zdravotnictví Vojtěcha udivila dnešní vyjádření některých politiků z nově vznikající vlády. "Musím říci osobně, že už toho mám plné zuby, té politizace covidu," řekl na tiskové konferenci. "Nebudeme čekat na to, jestli se nějak vyjádří AntiCovid tým," řekl. Vážnost situace podle něj další konzultace neumožňuje, je potřeba jednat rychle.

15:20 Adam Vojtěch

"Jsme ve vážné situaci. O tom nesporně svědčí včerejší počet nově diagnostikovaných případů," řekl Vojtěch. "Problém je, že se nákaza mnohem víc dostává i do rizikových skupin a roste i relativní pozitivita testů," dodal.

15:10

Na Staroměstském náměstí se koná demonstrace hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES a dalších desítek uskupení proti protiepidemickým opatřením a "covidové totalitě".

14:47

Plošné testování ve firmách nebo častější testy školáků doporučují odborníci z Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). Zároveň by podle nich měl stát také zvýšit ošetřovné a nemocenskou, aby se lidé nebáli na testy jít. Skupina to uvedla v prohlášení na svém webu v reakci na rekordní nárůst případů nemoci covid-19.

14:21 Vlastimil Válek

Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek uvedl, že se současným ministrem Adamem Vojtěchem by měl Anticovid tým jednat ve čtvrtek v 7:30. "Pravděpodobně se dozvíme, co přesně odborníci ministerstva zdravotnictví doporučují, plánují, jaká jsou variantní řešení. My se k tomu vyjádříme a jsem si stoprocentně jistý, že dospějeme ke shodě, která bude ku prospěchu občanům České republiky," řekl v ČT.

Odborníci podle něj radí co nejrychleji podat seniorům posilující třetí dávku očkování, co nejdříve vypsat výběrové řízení na nákup kvalitních antigenních testů, které by se případně používaly pro testování ve školách, nebo zajistit dostatečné množství léků pro zamezení těžkému průběhu nemoci.

13:42 Andrej Babiš

Před čtvrtečním dopoledním jednáním vlády se měli podle kandidáta na premiéra Petra Fialy sejít zástupci Anticovid týmu pěti stran tvořících novou vládu s ministerstvem zdravotnictví. Babiš však řekl, že se dosud AntiCovid tým dostatečně nezapojil a že teď už na něj dosluhující kabinet nebude brát ohled.

13:39 Andrej Babiš

Pro takzvaný bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu, není potřeba vyhlásit nouzový stav, uvedl Andrej Babiš. "Vypadá to, že všechna opatření, která jsme dosud dělali, nejsou dostatečná," uvedl Babiš. Dnes večer se uskuteční porada některých ministrů, ve čtvrtek v 9:00 zasedne Rada vlády pro zdravotní rizika.

13:30 Andrej Babiš

"Od tohoto času (noc z neděle na pondělí) budou, co se týče služeb, hromadných akcí, uznávány jenom očkování a lidi, kteří překonali covid. Ruší se úplně samotesty, nejdeme na model s PCR testy," uvedl premiér. Antigenní testy se budou uznávat jen u zaměstnanců a klientů ve zdravotnických zařízeních a v zařízeních sociálních služeb.

13:19

Od noci z neděle na pondělí bude v České republice zaveden tzv. bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Uvedl to Andrej Babiš ve vysílání České televize. 

13:14

Lidé, kteří nepodstoupili očkování, tvoří podle údajů ministerstva zdravotnictví většinu nově nakažených, hospitalizovaných i zemřelých. Z nově potvrzených případů covidu-19 za listopad zatím připadají asi dvě třetiny na neočkované. Ze zemřelých s covidem-19 bylo v listopadu zhruba 54 procent bez očkování a z hospitalizovaných také asi 54 procent.

12:24

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch vystoupí od 15:00 na mimořádné tiskové konferenci. Hovořit bude i hlavní hygienička Pavla Svrčinová. 

11:53

Polsko a Maďarsko v úterý zaznamenaly nejvyšší denní přírůstky nakažených koronavirem od jara. Varšava jich hlásí 24 239, Budapešť 10 265.

11:47 Petr Fiala

Fiala zopakoval postoj budoucí vlády, jež se chce vyhnout plošným uzávěrám, takzvanému lockdownu. Za důležité považuje mít dostatečné kapacity na trasování kontaktů nakažených či zvýšit proočkovanost. Koalice Spolu podle něj navrhuje, aby se kromě očkování a prodělané nemoci uznávaly například ve službách či na akcích i PCR testy s platností 72 hodin.

11:45 Petr Fiala

Podle lídra koalice Spolu Petra Fialy je nutné přijímat krátkodobá opatření, kterými si lze poradit s prudkým nárůstem počtu nakažených, ale i dlouhodobější.

Je například nutné mít konkrétní plán pro nemocnice pro případy, že by v nich došly kapacity, míní. Vyzval také lidi k očkování proti covidu-19, apeloval na adresné oslovování nejrizikovějších skupin skrze praktické lékaře či zdravotní pojišťovny.

11:15

Vláda zvažuje zpřísnění protiepidemických opatření, které by se dotklo hlavně neočkovaných, rozhodnout by měla ve čtvrtek. "Myslím, že opatření budou muset přijít a řešit se ta situace bude muset. Zneklidněně sleduji, že současná vláda se tváří a vytváří mediální obraz, že už nevládne," řekl Rakušan. Kabinet podle něj má všechny potřebné aparáty a týmy odborníků. V nejbližších dnech chtějí ale zástupci stran budoucí vlády představit plán, jak by se situace mohla řešit. Rakušan všechny poprosil o rozumnost a zodpovědnost, apeloval i na očkování proti covidu-19.

11:01

V Rakousku v úterý přibylo 14 416 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Během uplynulých 24 hodin v zemi také zemřelo 41 pacientů s nemocí covid-19. 

11:00

Podle předsedy hnutí Starostové a nezávislí Víta Rakušana se dosluhující kabinet Andreje Babiše i v souvislosti s koronavirem tváří, že už nevládne. Šéf Pirátů Ivan Bartoš považuje za nutné ukončit komunikační chaos, za novou vládu podle něj budou mluvit dva zásadní lidé: premiér a ministr zdravotnictví.

10:56

Na úterním rekordním nárůstu mělo podle ministerstva zdravotnictví podíl testování ve školách i to, že po úterku tento týden následuje státní svátek. "Vždycky ve středu bývají vysoká čísla za den předcházející, za úterý, a do toho se promítly ještě dva prvky: zaprvé výsledky testování ve školách a den před státním svátkem. Vždycky před tím dnem volna bývají výsledky trochu větší," řekl Českému rozhlasu mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

10:27

Slovensko prostřednictvím laboratorních testů zaznamenalo za úterý rekordní přírůstek 8 342 nových případů koronavirové nákazy.

09:40 Vlajka Ruské federace.

V Rusku v úterý zemřelo dalších 1 247 lidí s covidem-19, což je v zemi nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Nakažených přibylo 36 626.

09:19

V úterý se oproti předchozímu týdnu zvýšily počty testů na koronavirus. Předchozí úterý bylo provedeno zhruba 69 000 PCR a 38 000 antigenních testů, kdežto tento týden v úterý přes 79 000 PCR a 43 000 antigenních testů.

08:21

V pondělí zemřelo 84 lidí s covidem, podobně jako za celý červenec, srpen a září dohromady. Za listopad je úmrtí 848, za celý říjen jich bylo 333.

07:48

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V úterý přibylo v Česku nejvíc případů covidu-19 za den od začátku epidemie. Nakažených bylo 22 479, o polovinu více než předchozí úterý.
 • Roste také počet hospitalizovaných s covidem-19. Za uplynulý týden jich přibylo přibližně o čtvrtinu na 4 425. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji.
 • Od noci z neděle na pondělí bude v České republice zaveden tzv. bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Uvedl to Andrej Babiš ve vysílání České televize.
07:32

Roste také počet hospitalizovaných s covidem-19, ale méně výrazně než množství nakažených. Za uplynulý týden jich přibylo přibližně o čtvrtinu na 4 425.

07:14

V úterý přibylo v ČR nejvíc případů covidu-19 za den od začátku epidemie. Nakažených bylo 22 479, o polovinu více než předchozí úterý.

06:58

V Německu mělo v úterý pozitivní test na koronavirus 52 826 lidí, nejvíce od začátku pandemie. Informoval o tom Institut Roberta Kocha. Přesně před týdnem hygienici evidovali necelých 39 700 nových případů nákazy.

21:26

Farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že požádala americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv o udělení povolení k nouzovému používání své pilulky proti nemoci covid-19. Lék s názvem paxlovid podle předběžných výsledků klinických testů snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o téměř 90 procent. Deník The Washington Post (WP) dnes informoval, že americká vláda už připravuje nákup tablet pro deset milionů pacientů.

19:56

Očkování proti covidu-19 ve Francii výrazně zmírnilo dopady této nemoci na nejvíce zranitelné skupiny lidí, především seniory. Vyplývá to ze studie, kterou dnes zveřejnil francouzský Národní zdravotnický ústav, informovala stanice France Info. Díky očkování je ve srovnání s loňským podzimem výrazně méně hospitalizací a úmrtí mezi seniory a obyvateli pečovatelských domů. Podle výzkumu lze příznivý vývoj v této oblasti připsat především právě očkování.

19:16

Tradiční silvestrovská oslava na newyorském náměstí Times Square se letos po roční pandemické přestávce vrátí "v plné síle", ovšem účastníci budou muset předložit potvrzení o dokončeném očkování proti covidu-19. Oznámil to dnes končící starosta New Yorku Bill de Blasio. Řekl, že nejlidnatější americké město chce na závěr roku přivítat statisíce návštěvníků.

19:15

O kompenzacích budou zástupci vlády s profesními svazy podle Havlíčka ještě tento týden jednat. Příští týden chtějí návrhy probrat s novou koalicí. Vláda musí podle svazu obchodu kompenzace pro podnikatele schválit dřív, než začnou platit přísnější opatření. Vymáhat by měla dodržování stávajících.

19:15

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Během pondělí přibylo v Česku 11 514 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o 2250 více než před týdnem.
 • Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku je nyní nejvyšší zhruba od poloviny dubna. V pondělí bylo hospitalizovaných bezmála 4300. Těžký průběh nemoci mělo 635 pacientů.
 • Volná je už asi jen pětina nemocničních lůžek s kyslíkem či umělou plicní ventilací v zemi. Až 30 procent nemocnic kvůli tomu muselo omezit odkladnou péči.
 • Armáda pošle od čtvrtka vojáky na pomoc dalším osmi nemocnicím zatíženým bojem s pandemií covidu-19.
 • Vláda v demisi se v pondělí večer nedohodla na zpřísnění restrikcí, které mají zastavit šíření koronaviru během nynější podzimní vlny. Rozhodnout má kabinet ve čtvrtek, kdy posoudí několik variant.
 • Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 má v Česku 70 procent dospělé populace. Zhruba 6,19 milionu lidí má očkování dokončené.
18:05

Odborníci se neshodnou, jaká opatření proti šíření covidu-19 by měla vláda v demisi ve čtvrtek přijmout. Někteří, například vakcinolog Roman Chlíbek, jenž vede odbornou skupinu vznikající vlády, nebo imunolog Václav Hořejší, podporují bavorský model, který ruší uznávání testů jako covidového certifikátu. Podle molekulárního biologa Libora Grubhoffera je namístě přísnější rakouský model, který počítá s lockdownem neočkovaných. Další v odpovědích doporučují zaměřit se na testování, řádnou kontrolu potvrzení o testu, prodělání nákazy nebo očkování (O-T-N), změny v karanténách nebo domácí léčbu pacientů.

18:04

Slovensko po výrazném zhoršení epidemické situace chystá na nejbližší tři týdny výrazná omezení pro obyvatele, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19 nebo toto onemocnění neprodělali. Vyplývá to z dnešního oznámení premiéra Eduarda Hegera. Příslušná opatření podle něj kabinet projedná ve čtvrtek. V očkování proti covidu-19 Slovensko značně zaostává za průměrem EU, v posledním období ale zájem obyvatel země o vakcinaci stoupl.

17:07

Počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 v Česku se od začátku listopadu zdvojnásobil a je nyní nejvyšší zhruba od poloviny dubna. Volná je už asi jen pětina nemocničních lůžek s kyslíkem či umělou plicní ventilací v zemi. Až 30 procent nemocnic kvůli tomu muselo omezit odkladnou péči. Vláda apeluje na občany, aby se nechali očkovat proti covidu-19, a zvažuje zavedení omezení volného pohybu pro neočkované, podobně jako v Rakousku. K takovému zpřísnění opatření by však zřejmě bylo podle ústavních právníků nutné vyhlášení nouzového stavu.

16:56

Dovolatelnost lidem při trasování klesá, pohybuje se mezi 50 a 60 procenty, oznámila Chytrá karanténa. "Ačkoli se to zdá být neuvěřitelné, řada lidí číslo z hygien blokuje a někteří položí telefon hned, jak se jim operátoři dovolají," uvedla na Twitteru a poprosila lidi, aby telefony brali a vyplňovali sebetrasovací formuláře.

16:53

Neočkovaní lidé se při svém chování ve společnosti méně chrání před nákazou covidem-19 než lidé, kteří jsou očkovaní. Vyplývá to z říjnové etapy průzkumu Život během pandemie společnosti P&Q Research. Zatímco 83 procent očkovaných nosí respirátory, u neočkovaných je to 60 procent. Zhruba polovina očkovaných se vyhýbá přeplněným prostorům, u neočkovaných je to 37 procent.

Průzkum upozorňuje také na to, že jen třetina lidí, kteří mají příznaky covidu nebo byli v kontaktu s nakaženým, jde na test. Podle autorů to může být dáno tím, že očkovaní lidé, i když mají příznaky nebo byli v kontaktu s nakaženým, se testují málokdy. 

16:41

Představitelé některých krajů kritizují, že vláda v demisi na svém pondělním zasedání nerozhodla o nových opatřeních proti šíření epidemie koronaviru. Situace je podle nich špatná a je potřeba ochránit přetížené nemocnice, uvedli zástupci krajů. Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) ČTK řekl, že covid nebude čekat na novou vládu. "Situace se dramaticky zhoršuje a je potřeba na to reagovat hned. Potřebujeme taková opatření, která nemocnice zachrání před kolapsem. Kde vláda vezme inspiraci, je na nich, ale nesmí stát na místě a čekat," uvedl Grolich v reakci na to, že vláda v pondělí nerozhodla o zpřísnění opatření.

16:30

Pražská Nemocnice Na Františku zakázala návštěvy pacientů na všech odděleních. Důvodem je zhoršující se epidemická situace s covidem-19.

16:09

Při druhém kole testování ve školách ve třech okresech Zlínského kraje mělo z 31 494 testovaných žáků 668 pozitivní antigenní test na covid-19. Testovaných zaměstnanců bylo 886, z nichž mělo pozitivní antigenní test sedm, řekla dnes krajská radní Zuzana Fišerová (Piráti). Nyní se čeká na výsledky potvrzujících PCR testů. Při prvním kole testování z minulého pondělí bylo z 545 pozitivních antigenních testů PCR testy potvrzeno 302.

16:06

Dezinfekci používá při vstupu do prodejny minimum zákazníků, jde o jednotky procent. Podíl je výrazně vyšší, pokud má obchod automatický dávkovač. Vyplývá to ze studie dodržování ochrany proti covidu-19 na frekventovaných místech v Brně. Výzkumníci z Masarykovy univerzity také zjistili, že ochranu dýchacích cest správně vybírají a nosí spíše starší lidé. Výsledky studie dnes poskytl Michal Jirásek z ekonomicko-správní fakulty.

15:31

Ve středočeských nemocnicích je 191 pacientů s covidem-19, v pondělí jich bylo 159. Větší část hospitalizovaných je neočkovaná. 

15:30

Očkováno proti covidu-19 alespoň jednou dávkou vakcíny je 60 procent Čechů, tedy 6,4 milionu osob. Dokončené očkování má 57,8 procenta. Poslední procento, tedy asi 100 tisíc očkovaných, přibylo za deset dní. Dalších 88 800 na podání vakcíny čeká, je k očkování registrováno nebo má rezervovaný termín. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví. Od začátku října se nechalo nově očkovat téměř 343 tisíc lidí.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí večer po jednání vlády v demisi řekl, že cílem všech navrhovaných protiepidemických opatření je hlavně zvýšení proočkovanosti. Rozpracovat má do čtvrtka několik variant opatření od ukončení uznávání antigenních testů po omezení volného pohybu neočkovaných lidí.

15:21

V Řecku dnes zůstaly zavřené restaurace, kavárny, bary i tamní tradiční taverny. Jejich majitelé tak demonstrují za obnovení vládní podpory, která by jim pomohla částečně kompenzovat dopady protikoronavirových opatření. Informovala o tom dnes agentura AP. Také v Řecku se epidemická situace zhoršuje a vláda zvažuje nové restrikce.

"Podporujeme opatření pro veřejné zdraví, ale potřebujeme také pomoc," řekl v řecké státní televizi lídr sdružení malých podnikatelů Jorgos Kavathas, podle něhož by pomohly například daňové úlevy či příspěvek na nájem. "Nezapomeňte, že v posledních 20 měsících jsme byli zavření minimálně devět měsíců. A ti, kdo nemají venkovní prostory, měli zavřeno 12 měsíců," dodal.

14:49

Na německém Twitteru je nyní populární kampaň na podporu očkování proti nemoci covid-19, ve které se lidé představují a vysvětlují, proč se pro vakcínu oni osobně rozhodli. Do tweetování s klíčovým slovem #allesindenArm (vše do paže) se zapojili i umělci, politici nebo třeba instituce. Německo v očkování zaostává za řadou zemí Evropské unie, plně očkováno je tam zatím ani ne 70 procent populace.

"Ahoj, jsem Ramona Popová a jsem dvakrát očkovaná," napsala na Twitteru berlínská senátorka pro hospodářství Ramona Popová. K tomu doplnila, že si v neděli zamluvila termín pro třetí dávku vakcíny. "To by nyní měli udělat všichni, abychom si před Vánocemi co nejvíce posílili svou ochranu," dodala.

13:03

Belgie nařídí všem zdravotníkům povinné očkování proti covidu. Ti, kteří vakcínu odmítnou, musejí počítat s tím, že přijdou o práci. Vyplývá to z návrhu zákona, na němž se v pondělí shodla vláda premiéra Alexandera De Crooa.

Zdravotníkům podle návrhu v lednu příštího roku začne tříměsíční přechodné období, kdy kromě očkování bude zaměstnavatel uznávat i doklad o negativním testu na koronavirus nebo doklad o zotavení z covidu. Informovala o tom agentura AP. Nařízení se týká lékařů, sester, pečovatelů, ale i lékárníků nebo fyzioterapeutů. Podle odhadů dosud nemá očkování asi 60 tisíc z nich.

12:52

V Ústeckém kraji je kvůli koronaviru uzavřeno osm škol - čtyři základní a čtyři mateřské. Krajský úřad dnes dostane pro testování ve školách 90 tisíc antigenních testů, které bude ve čtvrtek rozdělovat obcím s rozšířenou působností.

11:53

Rakousko hlásí 61 úmrtí v souvislosti s covidem za den, což je nejvíce za devět měsíců. Přibylo 10 363 nově nakažených. Na JIP je 458 těžce nemocných.

11:42 Vlajka Ruské federace.

Rusko oznámilo 36 818 nově prokázaných případů koronaviru za poslední den. Je to nejmenší denní přírůstek infikovaných od 27. října, poznamenaly agentury Interfax a TASS. List Kommersant upozornil, že denní počty nakažených klesly pátý den v řadě.

Země však nadále hlásí vysoké počty zemřelých v souvislosti s covidem, za posledních 24 hodin operativní štáb evidoval 1240 úmrtí s touto nemocí. Dosavadní maximum úřad oznámil v sobotu, kdy informoval o 1241 mrtvých.

11:40

Za týden v Německu vyprší "stav epidemie celostátního významu", jak se nouzový režim pro řízení boje s pandemií covidu nazývá. Sociální demokraté, Zelení a liberálové to ještě na počátku měsíce oslavovali jako návrat pravomocí do rukou parlamentu, nyní kvůli rychlému šíření koronaviru musí přikročit k razantním opatřením. A komentátoři poznamenávají, že některá nová omezení zacházejí výrazně dál, než se liberálům zamlouvá. Ti totiž doposud zdůrazňovali, že místo příkazů je potřeba důvěřovat odpovědnosti občanů.

Rozhodnutí neprodloužit po 25. listopadu stav epidemie, který v Německu platí od března loňského roku, ve světle rekordních přírůstků nakažených začínají členové budoucí vládní koalice zpochybňovat. "Doposud mi nikdo nevysvětlil, proč je důležité epidemický stav nechat vypršet. Podle mě je to naprosto špatný signál veřejnosti," řekla šéfka poslanecké frakce Zelených v zemském sněmu ve Šlesvicku-Holštýnsku Eka von Kalbenová. Podle ní je nezbytné přikročit k zásadním omezením pro neočkované.

11:39

Ústavní právníci se shodli na tom, že k zavedením takzvaného rakouského modelu by bylo nutné vyhlásit nouzový stav nebo přinejmenším stav nebezpečí.

11:07

Nemocnice v Olomouckém kraji kvůli sílící epidemii a rostoucí poptávce po PCR testování zvyšují kapacitu svých laboratoří, ve kterých denně zvládnou vyhodnotit několik stovek PCR testů.

11:07

Armáda pošle od čtvrtka vojáky na pomoc dalším sedmi nemocnicím zatíženým pandemií covidu. Budou pracovat v nemocnicích ve Slaném, Břeclavi, Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Kyjově, Trutnově a Zlíně.

10:45 Vlajka Ruské federace.

Ruské ministerstvo zdravotnictví povolilo americké společnosti Pfizer provádět v Rusku klinické testy vyvíjeného antivirového léku na covid-19. Klinické testy v Rusku začaly 12. listopadu a budou pokračovat do 14. března 2023, píše TASS, podle něhož se do studie zapojí 90 účastníků v osmi regionech země. Společnost Pfizer lék testuje po celém světě, klinických studií se dohromady účastní 7000 lidí, poznamenal server Vedomosti s odvoláním na zástupce této farmaceutické firmy.

Pfizer 5. listopadu oznámil, že jeho experimentální antivirová pilulka určená k léčbě covidu-19 podle předběžných výsledků studií snižuje riziko hospitalizace či úmrtí po nákaze koronavirem o 89 procent. Podle společnosti Pfizer by lék mohl být potenciálně užíván při výskytu prvních příznaků koronaviru nebo po kontaktu s nakaženou osobou bez nutnosti hospitalizace, poznamenal TASS.

09:57

Druhé kolo testování na covid ve školách v pondělí 8. listopadu odhalilo 3424 pozitivních. Na základních školách to bylo 2716, na středních 707.

09:01

Počet lidí hospitalizovaných s covidem dál roste. V pondělí jich bylo v nemocnicích skoro 4300, o 900 víc než před týdnem a nejvíc od poloviny dubna.

08:11

V Česku se stále nedaří zbrzdit šíření viru a počty nových případů neustále narůstají. Ústav zdravotnických informací a statistiky nyní upozorňuje, že pokud se bude epidemie šířit stejnou rychlostí i v dalších dnech, může být v zemi na začátku prosince i více než 50 tisíc případů nákazy za den.

07:57

Během pondělí přibylo v Česku 11 514 potvrzených případů covid, to je zhruba o 2250 víc než před týdnem. O stále se zhoršující epidemické situaci vypovídá i stále rostoucí počet zachycených nákaz na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní - k pondělku takzvané incidenční číslo stouplo ze 718 na 739.

07:35

Na Ukrajině v pondělí zemřelo 838 lidí s covidem. V zemi je to nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie. Nakažených přibylo 16 308.

06:51

Ke konci víkendu bylo v nemocnicích víc než 3800 lidí s covidem. Patnáct procent z nich, konkrétně tedy 572 pacientů, vyžadovalo intenzivní péči.

06:34

V pondělí přibylo v Česku 11 514 případů covidu, to je zhruba o 2250 víc než před týdnem. Dál roste týdenní incidence, stoupla ze 718 na 739 případů.

06:00

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 32 048 nových případů nákazy koronavirem. Je to výrazně méně než dosavadní maximum 50 196 z minulého čtvrtka. Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel za posledních sedm dní, je rekordní již devátý den v řadě. Momentálně je na hodnotě 312,4, informoval Institut Roberta Kocha.

Incidence činila v pondělí 303,0 a před týdnem 213,7. V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od začátku pandemie prokazatelně nakazilo koronavirem téměř 5,08 milionu lidí. Ve spojitosti s covidem-19 v Německu zemřelo 97 980 osob, z toho 265 za poslední den.

22:21 Andrej Babiš

Pro přijetí tzv. rakouského modelu s lockdownem neočkovaných by byl podle premiéra Babiše zřejmě nutný nouzový stav. Je to názor legislativců, řekl.

22:15

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí doporučilo občanům USA necestovat do Česka, Maďarska a na Island kvůli prudkému šíření koronaviru.

22:03 Adam Vojtěch

"Já se netajím tím, že jdeme do té debaty s tím, že budeme pouze uznávat očkování a prodělání nemoci," řekl Vojtěch za ministerstvo zdravotnictví. Někteří členové vlády ale podle něj měli na varianty nových opatření jiný pohled.

22:01 Adam Vojtěch

"Ta situace se zhoršuje, to je nesporný fakt," řekl Vojtěch. "Nerostou naštěstí tak ty těžké případy, jako roste počet pozitivních," dodal. Za mírnější nárůst těžkých případů může podle ministra Vojtěcha očkování.

21:59 Andrej Babiš

"Faktem zůstává, že jediným řešením covidu je očkování," řekl Babiš. "I když počet hospitalizováných zatím nedosáhl toho počtu, který jsme tady měli minulý podzim, tak ta situace je vážná," poznamenal.

21:57

"Dohodli jsme se na variantách, které by se daly nazvat jako rakouský model," řekl Babiš. Na konkrétních opatřeních se prý vláda neshodla, zasedání bude pokračovat ve čtvrtek ve 12 hodin.

20:45

Ukrajinci, kteří obdrželi dvě dávky vakcíny proti covidu-19, dostanou od státu 1000 hřiven (asi 840 korun) na sport, cestování či kulturní akce. S odvoláním na pondělní sdělení prezidenta Volodymyra Zelenského o tom informovala agentura Unian. Ukrajina čelí dosud nejhorší fázi epidemie covidu-19, současně je jednou z nejméně proočkovaných zemí v Evropě.

Za tyto prostředky bude možné získat vstupenky do divadla, permanentku do posilovny či jízdenku kamkoliv po Ukrajině. Program bude podle Zelenského zahájen v druhé půli prosince a vyčleněno na něj je šest miliard hřiven (5,05 miliardy korun).

Pacienti v Užhorodě se léčí s covidem-19.
Pacienti v Užhorodě se léčí s covidem-19. | Foto: Reuters
19:48

Návštěvnost nižší než 50 procent proti roku 2019 podle aktuálního průzkumu České komory fitness hlásí až 43 procent provozovatelů fitness center. Zhruba stejný počet respondentů uvádí, že k nim kvůli současným protiepidemickým opatřením nechodí více než 30 procent klientů. Vyšší návštěvnost přitom mají fitness centra a další vnitřní sportoviště, kde se lidé při vstupu prokazují certifikátem o dokončeném očkování. Celkově tak činí dvě třetiny lidí, další třetina využívá dokladu o prodělané nemoci covid-19, negativním testu z laboratoře nebo absolvuje samotest na místě. Kromě nižší návštěvnosti sportoviště čelí také vyšším nákladům, ty čtvrtině provozovatelů vzrostly o více než 30 procent. Výsledky průzkumu poskytla prezidentka komory Jana Havrdová.

19:20

Pod náporem další vlny koronavirové epidemie puká opakovaný příslib evropských vlád, že tentokrát budou svoje kroky opravdu koordinovat. Země EU omezují platnost očkování zavedením nových národních restrikcí a ostatní státy o tom zpravidla informují se zpožděním jako o hotové věci.

19:18

Itálie zpřísní některá pravidla proti šíření koronaviru, která platí v hromadné dopravě. Železniční policie například získá pravomoc zastavit a nechat vyčistit vlak, pokud bude mít podezření, že některý z cestujících je nakažených koronavirem. Informovala o tom agentura ANSA. Epidemiologové se obávají, že v příštích týdnech strmě poroste počet případů infekce. Reprodukční číslo totiž vystoupalo na 1,42, což ukazuje na výrazné posilování šíření infekce.

18:31

V Česku byly zachyceny tři případy nové subvarianty koronaviru SARS-CoV-2 delta AY 4.2. Podle dosavadních výsledků studií může být nakažlivější, ale protilátky na ni fungují stejně jako na ostatní varianty delta. V tiskové zprávě o tom informoval Státní zdravotní ústav. Na novou variantu, jejíž výskyt v evropských zemích mírně narůstá, se zaměřuje Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, zjišťuje případnou větší odolnost proti očkování či léčbě.

17:34 Andrej Babiš

Zrušení uznávání antigenních testů jako dokladu bezinfekčnosti podle Babiše vláda večer určitě schválí. Chce tak přimět neočkované k očkování.

17:31 Andrej Babiš

"Potřebujeme podporu všech v tom, aby se lidi očkovali," řekl Babiš. Situaci kolem covidu-19 chce řešit s nastupující vládou Petra Fialy společně.

17:06

Nemocnice Havlíčkův Brod, kterou zřizuje Kraj Vysočina, požádala o pomoc armádu. Kvůli covidu-19 potřebuje pomoc deseti vojáků na oddělení a dvou v odběrovém stanu, kde se na nákazu testuje. Kvůli pomoci v testovacím stanu se na armádu obrátila i krajská nemocnice v Třebíči. Uvedla to mluvčí kraje Jitka Svatošová. Výpomoc je vyžádaná od 18. listopadu. Počet hospitalizovaných se na Vysočině od minulého týdne zdvojnásobil, nemocnice postupně omezují péči.

16:58

V nemocnicích v Praze se začali na základě vládního opatření testovat na koronavirus zaměstnanci, kteří nejsou očkovaní. Během dne testy na covid-19 podstoupili pracovníci Všeobecné fakultní nemocnice, řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. V Ústřední vojenské nemocnici podle mluvčí Jitky Zinke už k testování neočkovaných zaměstnanců přistoupili dříve. Testování nečiní podle oslovených mluvčích pražským nemocnicím problémy.

16:09

Fakultní nemocnice Brno pečovala za říjen a půlku listopadu o více než 340 pacientů s nemocí covid-19, ze tři čtvrtin šlo o lidi mladší 65 let a jen minimum z nich mělo po očkování. Řekl to ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Zhruba třetina z neočkovaných podle něj končila na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice podporuje očkování.

16:08 Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) večer vládě navrhne, aby se jako covidový certifikát neuznávaly antigenní testy včetně samotestů od 1. prosince. Původně se hovořilo o pondělí 29. listopadu. Osobně by byl pro přísnější opatření včetně rakouského modelu, toto je podle něj konsenzus s odborníky budoucí vlády.

15:45

Hasiči v Královéhradeckém kraji podle požadavků hygieniků v následujících dnech opět nasadí mobilní odběrový tým. Hasiči již pomáhají Krajské hygienické stanici Královéhradeckého kraje s trasováním kontaktů nových případů koronaviru. Řekla to mluvčí krajských hasičů Martina Götzová. Podle ní hasiči jednají na žádost hygieniků, kteří jsou v poslední době pod silným tlakem na trasování.

15:07

Pozitivní test na koronavirus má šéf opoziční Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl. Bývalý ministr vnitra v minulosti často kritizoval protiepidemickou politiku současné vlády lidovců (ÖVP) a Zelených a podporoval odpůrce očkování, jehož účinnost zpochybňoval. Skeptický postoj si hodlá nadále zachovat, ujistil v pondělním prohlášení, v němž oznámil, že se nyní odebere na 14 dní do karantény.

Agentura APA píše, že Kickl vždy ostře vystupoval proti covidovým opatřením vlády a zpochybňoval také účinnost a bezpečnost očkování. Místo toho radil dbát na posilování imunitního systému a přijímání vitamínů a propagoval například kontroverzní prostředek ivermectin jako způsob, jak dostat koronavirovou krizi pod kontrolu.

Foto: Reuters
14:57 Adam Vojtěch

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) uvedl, že kapacity trasování se průběžně navyšují, chybí ale pracovníci externích call center, která teď využívají energetické firmy. "My je stále posilujeme. Stále se školí noví a noví operátoři. Problém je s těmi soukromými," řekl Vojtěch. Podle něj se do trasování zapojují lidé z armády, hasiči, celníci nebo pracovníci finanční správy. "Kvůli krachu Bohemia Energy ty firmy, které jsme měli zasmluvněny, nebyly schopny dodal ty profesionální operátory, protože je ‚vysáli‘ jiní poskytovatelé energetických služeb," dodal ministr.

14:55

Ministerstvo prověří, jestli nezkrátit platnost očkování Janssenem. K jednodávkové vakcíně proti covidu-19 od firmy Johnson & Johnson si vyžádalo stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Řekl to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). O kratší ochraně po jednodávkové vakcíně diskutují odborníci, v pátek se o ní zmínil na Twitteru imunolog Zdeněk Hel. Doporučuje přeočkování po dvou měsících. Mezioborová skupina pro epidemické situace navrhuje z šesti na pět měsíců zkrátit i přeočkování dvoudávkovými vakcínami.

14:37

Bavorský premiér Markus Söder řekl, že je nutné přistoupit k povinnému očkování vybraných profesí. Řekl také, že posilovací dávku vakcíny je potřeba podávat již po pěti měsících a ne po šesti, jak zní současné doporučení. O těchto tématech bude mít Söder ve čtvrtek příležitost hovořit na společném jednání spolkových zemí a spolkové vlády.

14:35

Bavorsko po necelých dvou týdnech ještě více zpřísnilo svá karanténní opatření, od úterý nevpustí do restaurací a hotelů neočkované. Oznámil to bavorský premiér Markus Söder, podle kterého bez uzávěr pro neimunizované nelze za současného rychlého šíření koronaviru postupovat jinak. 

"Nakonec to skončilo takto, tedy jakýmsi lockdownem pro neočkované. Jinak to ani být nemůže," řekl Söder, který opětovně vyzval veřejnost, aby se nechala očkovat proti covidu. "Pokud by byli všichni očkovaní, byla by naše situace snadnější. A situace je taková, jaká je," uvedl.

14:33

Pracovníci očkovacího centra pro neregistrované v obchodním středisku Olympia v Brně dali lidem o víkendu přes 1000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19. Uvedla to Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která očkování zajišťuje. Převážně si lidé nechali dát první dávku vakcíny společnosti Pfizer a jednodávkovou vakcínu výrobce Johnson. Podle Lipovské se zaměstnanci stále častěji setkávají s agresí a nevybíravými slovními útoky, pokud bude situace pokračovat, bude muset zasáhnout policie.

14:14

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) píše, že epidemiologická situace v kraji není dobrá. "Na covidových lůžkách leží 575 pacientů. Na JIP 109 lidí. Bohužel brzo asi dosáhneme tisícovky," uvádí.

14:11

Jihomoravským záchranářům v posledních dnech kvůli narůstajícímu počtu případů covidu-19 znovu podstatně přibylo výjezdů, denně jich evidují často i přes 300. Jde zhruba o čtvrtinový nárůst oproti normálu, uvedla mluvčí záchranné služby Michaela Bothová. Na rekordní cifry se záchranáři dostávali i na začátku letošního roku.

14:10

Další zdravotnická zařízení přistupují k omezování plánovaných operací kvůli nárůstu pacientů nakažených covidem-19. Počet pacientů s covidem se zdvojnásobil v nemocnicích v Libereckém kraji, přibývá těch ve vážném stavu. Operace musí omezovat v Liberci a Jablonci.

"Bohužel Krajská nemocnice Liberec a jablonecká nemocnice jsou už nuceny přistoupit k omezování plánované operativy, protože si potřebují uvolnit lůžka pro covidové pacienty zejména na jednotkách intenzivní péče. Jilemnická a českolipská nemocnice ještě ne, ale ani tam se tomu nevyhnou," řekl po jednání krizového štábu primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení liberecké nemocnice Dušan Morman.

14:01

Deset zdravotnických zařízení v Moravskoslezském kraji požaduje pro výpomoc celkem 75 vojáků. Situace s covidem v kraji patří k nejhorším v zemi.

13:45

V nemocnicích v Pardubickém kraji se začali testovat na koronavirus zaměstnanci, kteří nejsou očkovaní. Do 22. listopadu musí být takto prověřeni všichni, kteří přicházejí do přímého kontaktu s pacienty. Jde nejen o zdravotníky, ale také třeba o pracovníky úklidu, uvedla mluvčí společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

13:36

Italská policie provedla v různých městech země domovní prohlídky u 17 radikálních odpůrců očkování proti covidu-19, kteří jsou podezřelí z podněcování k násilí i za použití zbraní vůči vládním úředníkům, lékařům či novinářům kvůli jejich podpoře koronavirových restrikcí.

Policie dnes v prohlášení uvedla, že razie souvisí s jejím několikatýdenním monitorováním chatu na mobilní aplikaci Telegram nazvaného Basta Dittatura (Dost bylo diktatury). Na tomto komunikačním účtu, který už byl kvůli svému obsahu uzavřen, podněcovali jeho uživatelé k násilí vůči policistům, lékařům, vědcům, novinářům a dalším veřejně činným osobám za jejich údajnou "spolupráci s diktaturou". Turínská policie podle agentury AP uvedla, že tento chat měl desítky tisíc účastníků.

Protesty zesílily v říjnu kvůli zavedení covidových pasů pro zaměstnance v práci. Začátkem října proti tomu například protestovaly tisíce lidí v Římě. Během těchto protestů skupina příznivců neofašistického hnutí Forza Nuova (Nová síla) zaútočila na sídlo největší odborové centrály CGIL. Při střetech byly zraněny čtyři desítky policistů.

13:26

V nemocnicích ve Valašském Meziříčí a ve Vsetíně v pondělí začali v rámci výpomoci kvůli covidu-19 pomáhat vojáci. V Nemocnici Agel Valašské Meziříčí jde o čtyři vojáky, ve Vsetínské nemocnici pomáhá pět vojáků, sdělili mluvčí nemocnic.

"Dva vojáci vypomáhají od dnešního dne na multidisciplinární jednotce intenzivní péče a další dva na interním oddělení, kde máme hospitalizované pacienty s těžkým či středním průběhem onemocnění covid-19. Pomáhají zdravotnickému personálu hlavně s ošetřovatelskou péčí a polohováním pacientů," uvedla hlavní sestra valašskomeziříčské nemocnice Jana Pelikánová.

13:25

Ve středočeských nemocnicích je 159 pacientů s covidem-19, o několik méně než v pátek, ale o 12 více než minulou středu. Na jednotkách intenzivní péče je 35 pacientů, což je o jednoho méně, než bylo ve středu. Nemocnicím pomohou vojáci, v úterý ráno nastoupí do příbramské nemocnice. Zažádaly o ně také nemocnice v Kolíně, v Kladně a ve Slaném. Celkem má i s příbramskou nemocnicí jít o 22 příslušníků armády. "Zatím nám žádnou žádost nezamítli, předpokládám, že nastoupí i do těch ostatních zařízení," řekl krajský radní pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS).

13:24 Praha

Pražský magistrát věnuje Hygienické stanici hlavního města Prahy milion korun na odměny pro zaměstnance. Reaguje tak na výzvu iniciativy Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy, aby lidé na protest proti opatřením proti covidu-19 zahltili krajské hygienické stanice dotazy. Peníze město vezme ze své rozpočtové rezervy. Dar schválí radní na svém zasedání příští týden v pondělí.

12:55

Vakcína proti covidu pomáhá i onkologicky nemocným pacientům, protilátková odpověď je ale oproti zdravým mírně opožděnější a o něco slabší. Na základě výsledků půlroční studie to řekla hlavní garantka studie Regina Demlová.

Studie Fakultní nemocnice Brno, Masarykova onkologického ústavu a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity zkoumala 460 lidí. Z toho bylo 80 zdravých dobrovolníků, část po ukončené onkologické léčbě a zbytek nemocných pacientů. Po očkování se nakazili tři. Zástupci organizací doporučují nemocným, ale i běžné populaci, třetí dávku vakcíny.

12:54

Nákaza covidem-19 se u žáků odhaluje často i mimo testování ve školách. Tříd v karanténě proto v některých školách přibývá. Vyplývá to z vyjádření ředitelů pražských škol. Dnešní testování žáků ve školách ukázalo na další možné případy nákazy, které musí potvrdit či vyvrátit PCR test.

Děti s pozitivním antigenním testem odešly ihned domů, jejich třídy do karantény nemusí, protože spolu o víkendu žáci nebyli. Komunikace s hygieniky podle ředitelů funguje, vázne ale předávání zpráv ze systému Chytré karantény rodičům.

12:53

Odběrové centrum Fakultní nemocnice Hradec Králové zaznamenalo v poslední době zvyšující se zájem o PCR testy. Nemocnice v souvislosti s tím zvětší kapacitu laboratoře, řekl mluvčí nemocnice Jakub Sochor. Důvodem je sílící epidemie koronaviru a zpřísňující se opatření proti šíření nákazy.

12:52 Praha

Do výběrového řízení na post ředitele Hygienické stanice Hlavního města Prahy se přihlásil jeden zájemce, řekl Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. Současná ředitelka Zdeňka Jágrová končí v prosinci kvůli věku, podle požadavků služebního zákona nemůže být ředitel starší 70 let. Její nástupce by měl nastoupit od ledna příštího roku.

12:22

Izrael přehodnotí povolení ke vstupu lidem z vybraných evropských států, kde je situace nejhorší, oznámil Nachman Aš, který v zemi koordinuje epidemická opatření. 

Aš řekl v neděli, že se Izrael zřejmě "vrátí k označování evropských rizikových zemí červeně a zakáže tam cestovat". Žádnou zemi nejmenoval, ale izraelská média hovoří o seznamu, na jehož prvním místě bude Rakousko. Tamní vláda kvůli špatné situaci vyhlásila uzávěru neočkovaným občanům. Izraelská stanice Kan uvedla, že na seznamu mohou být kromě Rakouska také Bulharsko, Polsko, Ukrajina, Rumunsko, Belgie a Nizozemsko.

12:20

Izrael odložil povolení vstupu cizincům naočkovaným ruskou vakcínou Sputnik V proti covidu-19. Podle původního rozhodnutí měli mít tito lidé možnost cestovat do Izraele od pondělí, ale podmínkou bylo podstoupení krevního testu na přítomnost protilátek. 

Izrael otevřel své hranice jednotlivým turistům 1. listopadu, avšak hlavně těm, kteří jsou naočkovaní vakcínami uznávanými americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv. Přidal k nim i ty naočkované Sputnikem V, ale s podmínkou sérologického testu. Ministerstvo cestovního ruchu dnes oznámilo, že se vstup pro tyto lidi posouvá na 1. prosinec a podmínka dodatečného sérologického testování trvá.

12:07

Asi třicet uskupení bude 17. listopadu demonstrovat proti pandemickým opatřením a krokům vlády, které jsou podle nich protiústavní. Účastnit se bude například hnutí Otevřeme Česko - Chcípl PES. Demonstrovat se má od 15:00 na pražském Staroměstském náměstí. Uvedli to zástupci pořádajících hnutí. Před demonstrací bude na náměstí akce Milionu chvilek, ve středu jsou v metropoli v plánu i další shromáždění.

11:53

Hygienici oslovují do 24 hodin čtvrtinu pozitivních a 62 procent jejich kontaktů. Jde o údaje za poslední týden. Průměrně jim lidé hlásí v posledním týdnu 1,96 rizikového kontaktu. Kraje se v rychlosti trasování a počtu hlášených kontaktů výrazně liší. Vyplývá to z dat o trasování z projektu Chytrá karanténa. Od začátku října počty nově nakažených opět výrazně rostou, v minulém týdnu dvakrát překročily 14 tisíc pozitivně testovaných.

11:52

Osm jihomoravských nemocnic, včetně obou brněnských fakultních, už požádalo o pomoc armády při zvládání podzimní vlny pandemie koronaviru. Na dopoledním jednání krizového štábu se ještě hovořilo o šesti nemocnicích, které dohromady poptávají 54 vojáků. Po poledni přibyla další dvě zařízení.

"Po krizovém štábu se ozvala také znojemská a ivančická nemocnice. Situace se ovšem dramaticky zhoršuje. Ani Moravskoslezský kraj, který má více hospitalizovaných, nehlásí tolik lidí s těžkým průběhem, jako je tomu u nás," řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). První posily z armády se zapojí do pomoci v nemocnicích od 18. listopadu.

11:33

Do domova pro seniory v Komárově u Šternberka na Olomoucku v pondělí přijelo šest vojáků. Protože je zasažen covidem-19, budou pomáhat oslabenému personálu. Domov seniorů Komárov je aktuálně jediným zařízením v Olomouckém kraji, ve kterém se nákaza rozšířila tak masivně, že bylo nezbytné požádat o pomoc armádu, řekla mluvčí kraje Eva Knajblová. Vojáci od tohoto týdne budou pomáhat také v nemocnicích v Prostějově, Šternberku a Přerově.

11:08 Vlajka Ruské federace.

Rusko v pondělí oznámilo 1211 úmrtí v souvislosti s covidem-19 za poslední den. To je jen o něco méně, než činil dosud nejvyšší denní přírůstek zemřelých s touto nemocí z minulého týdne, který byl 1241 mrtvých, informovala agentura Reuters. Testy za posledních 24 hodin v zemi odhalily 38 420 infikovaných koronavirem. 

Minulý týden vláda poslala do parlamentu návrhy zákonů, které mají od příštího roku omezit přístup do mnoha veřejných míst v zemi na základě očkování nebo prodělání nemoci. Pokud je parlament schválí, budou moci Rusové od 1. února 2022 navštěvovat hromadné veřejné akce, kulturní instituce nebo zařízení veřejného stravování poté, co předloží certifikát prokazující absolvované očkování, prodělaní nemoci nebo lékařskou výjimku pro vakcinaci, píše Kommersant. Podobné doklady by byly vyžadovány také pro nákup vlakových jízdenek nebo letenek. Plně očkováno proti covidu-19 je v zemi méně než 40 procent obyvatel, poznamenala o víkendu agentura AP.

10:39

Pětimilionové Slovensko zaznamenalo za neděli 61 úmrtí na onemocnění covid-19. To je největší denní přírůstek za posledních téměř sedm měsíců, vyplývá z dnešních údajů národního centra zdravotnických informací. Počty lidí, kteří podlehli zmíněné nemoci, stoupají po zhoršení epidemické situace.

Dvouciferné denní přírůstky počtu zemřelých, u kterých byl covid-19 hlavní příčinou úmrtí, hlásí slovenské úřady nepřetržitě od 24. října.

09:39

Fakultní nemocnice Brno ode dneška kvůli covidu omezila o třetinu plánované operace. Nemocnice má 144 pacientů s covidem, z toho 32 na JIP.

08:57

Čína uzavřela v karanténě na kolejích a v hotelích téměř 1500 vysokoškolských studentů kvůli novému ohnisku nákazy. Objevilo se ve městě Ta-lien na severozápadě země. Informovala o tom v pondělí agentura AP.

Nařízení vydaly místní úřady v neděli, když zdravotníci v univerzitním městečku Čuang-che zjistili několik desítek případů nákazy. Stovky studentů byly převezeny do hotelů na pozorování. Žáci se nyní účastní výuky na dálku a jídlo jim donášejí na pokoje.

08:54

V nemocnicích bylo na konci víkendu 3803 lidí s covidem, za týden jejich počet stoupl o 855. V těžkém stavu je 15 procent z nich, tedy 572 pacientů.

07:35

Počty nově odhalených nákaz o uplynulém víkendu patří k nejvyšším ve volných dnech za trvání epidemie covidu. Zatímco 13. listopad byl s 9161 třetí nejhorší sobotou, 14. listopad s 5650 případy pak čtvrtou nejhorší nedělí.

07:00

V neděli testy v Česku prokázaly 5650 případů covidu, před týdnem bylo 3005 nakažených, uvedl mluvčí ministerstva. V neděli se z celého týdne testuje nejméně, bývá tedy i nejméně potvrzených případů. Incidenční číslo stouplo na téměř 718. Počet nových případů koronaviru na 100 tisíc obyvatel za sedm dní stoupl ze sobotních 693 na téměř 718. Nejhorší je nyní epidemická situace v moravských krajích.

06:29

Opatřením, podle kterého se nebude možné prokazovat antigenními, ale pouze PCR testy na covid-19, se bude na dnešním zasedání zabývat vláda v demisi.

06:29

Studenti vysokých a vyšších odborných škol musí ode dneška nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází aspoň 50 studentů.

Počínaje dneškem se také musí každý týden testovat neočkovaní zaměstnanci nemocnic a dalších lůžkových zařízení.

Na základě zpřísněných opatření se rovněž zkracuje platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Antigenní nově platí jeden den a PCR test tři dny.

06:25

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 23 607 nových případů nákazy koronavirem. Před týdnem byl denní přírůstek nižší, úřady registrovaly 15 513 infikovaných. Podle agentury DPA o tom informoval Institut Roberta Kocha.

Takzvaná sedmidenní incidence, která vyjadřuje, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel, vzrostla na 303 a drží se tak na nejvyšší úrovni od začátku epidemie. O den dříve činila 289 a před týdnem 201,1.

06:21

Lidé, kteří nejsou očkovaní, mohou ode dneška opouštět domov jen kvůli cestě do práce či do školy, k lékaři, na nákup nezbytně nutných věcí a na zdravotní procházky. Policie je bude kontrolovat namátkově. Za porušení nařízení hrozí podle agentury DPA pokuta až 1450 eur.

06:21

V Rakousku dnes začala platit celostátní uzávěra pro lidi, kteří nejsou očkovaní proti nemoci covid-19 či se v posledních 180 dnech nezotavili z koronavirové nákazy. Vídeň tímto způsobem bojuje proti čtvrté vlně epidemie.

Z omezení, které bude zatím platit deset dní, jsou vyjmuty děti mladší 12 let; lidí s jednou dávkou vakcíny se lockdown nebude týkat, pokud předloží negativní PCR test. Rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein v neděli řekl, že vláda zvažuje další zpřísnění opatření. Zavést by podle něj mohla noční zákaz vycházení pro všechny občany bez rozdílu.

20:47

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) v dnešním videu na sociálních sítích uvedl, že z dospělé populace se očkování účastní 70,5 procenta lidí. "Ohrožených seniorů starších 65 let jsme naočkovali 84,5 procenta," řekl. Chybí podle něj naočkovat 307 764 lidí, z toho 56 640 prodělalo onemocnění covid-19. Babiš také potvrdil, že kabinet v demisi přijme opatření, podle kterého se od 29. listopadu nadále nebudou uznávat antigenní testy a samotesty na covid-19, ale pouze nejspolehlivější PCR testy.

19:00

Jihočeští hygienici za sobotu a dnešek zaznamenali 1157 nových případů koronaviru. Je to o téměř tři stovky více než minulý víkend. Za dnešek a sobotu hygienici evidovali tři úmrtí pacientů s koronavirem. Vyplývá to z aktuálních statistik. "V nejrizikovější věkové skupině nad 65 let tvoří nové případy zhruba deset procent za oba dny," uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

16:42

Desítky lidí dnes v Praze před ministerstvem zdravotnictví vyjádřily nesouhlas se stávajícími vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Shromáždění organizovala Paralelní lékařská komora tvořená lékaři, kteří hovoří o "covidovém teroru". Několikahodinová akce, během níž přítomní vyslechli několik projevů, vyvrcholila před vchodem do budovy ministerstva, kam účastníci položili lékařské pláště a transparenty s nápisem Lžete! Podobná shromáždění chce Paralelní lékařská komora podle svého prohlášení pořádat každý týden. Odpůrci protipandemických opatření také plánují protest 17. listopadu od 15:00 na Staroměstském náměstí v Praze.

15:17

Molekulární biolog Marián Hajdúch k současné situaci.

14:47
14:03

Kvůli iniciativě Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy, která vyzvala k zahlcení krajských hygienických stanic (KHS), bude podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu a dopravy Karla Havlíčka (ANO) nutné posílit personální kapacity hygien. Řekl to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi.

K zahlcení hygieniků vyzvala iniciativa v pondělí na webu. Jejím terčem jsou všechny kapacity pro trasování případů covidu-19, uvedl na twitteru státní tým Chytré karantény. Landa řekl iDNES.cz, že lidé jen chtějí informace.

"Máme jedinou možnost. Díky těmhle cvokům musíme posilovat o stovky lidí hygieny, aby začaly chodit do terénu a kontrolovat a současně vyřizovaly tyhle nesmyslné dotazy," dodal. O kolik lidí by se kapacity měly navýšit, Havlíček nesdělil. Podle místopředsedy ODS Martina Kupky by se měly posílit kapacity call center pro trasování kontaktů lidí nakažených koronavirem, a to i zapojením komerční sféry.

13:30

Celostátní lockdown pro lidi s nedokončeným očkováním musí ještě v neděli večer schválit hlavní výbor Národní rady, který schvaluje nařízení vlády "Situace je vážná," řekl lidovecký (ÖVP) kancléř Alexander Schallenberg. "Nečiníme tento krok s lehkým srdcem, ale bohužel je nutný," řekl a dodal, že existuje relevantní rozdíl ve výskytu pandemie mezi očkovanými a neočkovanými.

Schallenberg a ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein přitom varovali, že mohou přijít ještě přísnější opatření. Podle kancléře je také rozhodující, aby byla opatření kontrolována. Jejich porušování má být "důsledně sankcionováno". Omezení pohybu bude platit pro všechny osoby, které nejsou plně očkované a zároveň se v posledních 180 dnech nezotavily z koronavirové nákazy.

Už nyní v Rakousku nemají neočkovaní přístup do restaurací, na sportovní akce nebo do kadeřnictví. Nové je pro neočkované to, že budou omezeni i při nakupování. Nakoupit si budou moci jen zboží každodenní potřeby. Nadále mohou navštěvovat zdravotnická zařízení, školy nebo místa k "uspokojování základních náboženských potřeb".

13:00

Vláda by mohla od prosince spolu s chystaným zrušením uznávání antigenních testů zavést některé kompenzační programy pro firmy. Programy jsou připravené, ale musí se na nich shodnout profesní svazy a budoucí vláda. Kompenzace by se mohly pohybovat řádově kolem jedné miliardy korun měsíčně. V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl ministr průmyslu a obchodu a dopravy v demisi Karel Havlíček (ANO).

Havlíček doplnil, že vláda o kompenzacích nebude rozhodovat v pondělí, protože se musí domluvit s profesními svazy na parametrech vstupu do programů. Konec uznávání antigenních testů může ovlivnit například návštěvnost restaurací nebo kulturních akcí. Místopředseda ODS Martin Kupka reagoval s tím, že je na místě s podnikateli jednat.

12:00

Při požáru v covidovém oddělení nemocnice v bulharském městě Sliven v noci na neděli zemřeli tři muži. Informovaly o tom bulharské úřady. Požár, který se podařilo rychle uhasit, vypukl zhruba v 02:40 místního času a zasáhl jeden pokoj. Šest pacientů z vedlejších pokojů nemocnice následně přesunula na jiná oddělení.

Dvě z obětí nalezli hasiči mrtvé na místě požáru. Další pacient utrpěl těžké popáleniny a zemřel po převozu do jiné nemocnice. Příčina neštěstí se vyšetřuje, podle ministerstva zdravotnictví však oheň s největší pravděpodobností způsobila cigareta, kterou si zapálil jeden z pacientů.

11:54

Podle předsedy KDU-ČSL a kandidáta na ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky by při současném vývoji koronavirové pandemie by bylo žádoucí pravidelné testování nejen ve školách, ale i ve firmách. Postupně by se podle něj od toho mohlo upouštět v regionech, kde bude situace lepší.

11:20

Podle šéfa KDU-ČSL Jurečky aktuální koronavirová situace nevyžaduje nouzový stav, zatím stačí nástroje pandemického zákona, řekl v CNN Prima News.

10:18

Sobotních 9161 odhalených případů koronaviru je třetím nejhorším víkendovým výsledkem od začátku pandemie koronaviru, vůbec nejvyšší počet nakažených byl o volném dni hlášen 24. října 2020, kdy laboratoře potvrdily 12 473 případů. V první desítce nejhorších víkendových dnů je jedna neděle, kdy se obecně testuje nejméně.

DenPočet pozitivních testů
sobota 24. října 202012 473
sobota 31. října 202011 428
sobota 13. listopadu 20219161
sobota 6. března9132
sobota 17. října 20208713
sobota 9. ledna 20218451
sobota 27. února 20217864
sobota 7. listopadu 20207721
neděle 25. října 20207300
sobota 20. února 20216777
10:12

Nejhorší epidemická situace je nyní v rámci Česka na severu Moravy a ve Slezsku. V Olomouckém kraji připadá za poslední týden 1062 nových případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Přes 900 je to v Jihomoravském kraji a přes 800 v Moravskoslezském a Zlínském kraji. Naopak relativně nejlépe je na tom severozápad Čech. Konkrétně v Karlovarském kraji je incidenční číslo 240.

10:09 Vlajka Ruské federace.

Rusko za posledních 24 hodin zaznamenalo 38 823 nových případů nákazy koronavirem a 1219 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Denní počty nově nakažených se tak již měsíc pohybují nad hranicí 30 000, upozornila agentura TASS.

Předchozí den Rusko, které má 144 miliony obyvatel, hlásilo rekordních 1241 úmrtí a 39 256 nově infikovaných. Celkový počet infikovaných virem SARS-CoV-2 od počátku pandemie již v zemi překročil devět milionů, aktuálně je to 9 070 674 nakažených. Poslední milion do statistiky přibyl za necelý měsíc. Celkový počet úmrtí souvisejících s nemocí covid-19 se v Rusku vyšplhal na 255 386. 

09:31

Tento týden byla v Česku čtyřikrát překonána hranice 10 000 nových případů nákazy koronavirem za den. Nejvyšší nárůst byl v úterý, kdy do statistik přibylo 14 557 případů. Jen zhruba o 330 méně jich bylo v pátek.

Od propuknutí epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 1,89 milionu lidí. Zemřelo 31 481 z nich. Od začátku týdne zemřelo 321 lidí s prokázaným covidem, v průměru tedy zhruba 54 denně. Denním maximem bylo středečních 68 úmrtí. Na sobotu připadá zatím 27 zemřelých. Při pozdějších aktualizacích se tyto údaje ale většinou mění.

09:29

V nemocnicích leží v souvislosti s koronavirem na 3740 lidí, což je asi o 150 méně než na konci pracovního týdne. V mezitýdenním srovnání jich je zhruba o tisícovku více. V přepočtu na 100 000 obyvatel bylo v republice za posledních sedm dní odhaleno 693 nových případů koronavirové infekce. V předchozí den bylo toto incidenční číslo o 32 nižší.

09:28

V sobotu laboratoře v Česku odhalily 9161 případů nemoci covid-19, to je zhruba o 3400 více než o týden dříve. Podobně vysoký sobotní nárůst počtu nakažených byl naposledy zaznamenán na počátku března.

21:29

V některých italských městech v sobotu znovu demonstrovali odpůrci covidových pasů, jimiž se musí v Itálii prokazovat lidé od minulého měsíce i na pracovišti. Menší protesty o několika stovkách účastníků se konaly v Římě, Janově, Neapoli či Turíně. 

Největší demonstrace se uskutečnila v Miláně, kde se podle agentury ANSA sešlo na 4000 lidí. Promluvil k nim i americký advokát Robert Kennedy Jr., synovec někdejšího amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho. "Zelený pas je státní převrat, nástroj, jímž vám stát sebral vaše práva, není to zdravotnické opatření, ale nástroj kontroly vašich životů, nástroj sledování," prohlásil dnes na demonstraci v Miláně sedmašedesátiletý Kennedy.

19:23

Odborníci se neshodnou, zda je třeba další systém pro řízení epidemie, jako byl před rokem představený PES. Podle evolučního biologa Jaroslava Flégra by mohl lidi motivovat, imunolog Václav Hořejší se domnívá, že není dostatečně operativní. Rozhodovat by se podle nich mělo po okresech, a ne jen podle zaplněnosti nemocnic. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová během podzimu několikrát na otázky novinářů, zda má ministerstvo pro řízení epidemie plán, odpovídala, že ano. Podrobnosti nebo konkrétní parametry ale nesdělila.

18:13

V neděli by se měla rakouská vláda zabývat zpřísněním opatření proti šíření koronaviru na celostátní úrovni. Kancléř Alexander Schallenberg už v pátek řekl, že počítá s tím, že se s hejtmany spolkových zemí dohodne na celostátním lockdownu pro neočkované.

17:47

Nový průzkum uvádí, že 11,5 procent neočkovaných nad vakcínou aspoň přemýšlí. Polovina neočkovaných pak nevěří, že vakcína brání šíření viru.

16:28

Odborníci budoucí koalice podle ministra zdravotnictví v demisi odmítli rakouský systém, kdy například na kulturní a sportovní akce nebo i do restaurací mohou jen lidé, kteří mají očkování nebo jsou do půl roku po prodělání nemoci. Nechtějí ani žádný lockdown a vyzývají ministerstvo, aby přestalo používat termín "bezinfekčnost" a nahradilo ho termínem "covid bezpečnostní pas". Chtějí rovněž větší kapacity PCR testování a lepší vymáhání opatření

"Nechtějí jít cestou boje s epidemií jako v Rakousku, ale souhlasí se zrušením samotestů a antigenních testů, pokud je pro PCR dostatečná kapacita," uvedl Vojtěch.

16:18

Kabinet v demisi po souhlasu AntiCovid týmu přijme opatření, podle kterého se nadále nebudou uznávat antigenní testy a samotesty na covid-19, ale pouze nejspolehlivější PCR testy.

16:09

Adama Vojtěcha zklamalo stanovisko AntiCovid týmu k covidovým opatřením. 

"Říkají hlavně to, co dělat nemáme. V doporučení, co naopak dělat máme, nevidím žádné nové, konkrétní kroky, které bychom aktuálně už nedělali," uvedl Vojtěch

13:52

Dosluhující německá kancléřka Angela Merkelová dnes znovu vyzvala lidi, kteří se ještě neočkovali proti covidu-19, aby tak učinili. Situace je podle ní horší v těch regionech, kde je naočkováno méně lidí. "Jsou před námi velmi těžké týdny," varovala kancléřka v reakci na zhoršující se epidemickou situaci. O zavedení nových opatření proti šíření koronaviru se bude s premiéry jednotlivých spolkových zemí radit ve čtvrtek.

Časopis Der Spiegel dnes informoval, že německá armáda počítá s tím, že by v případě dalšího zhoršení koronavirové situace mobilizovala do Vánoc až 12 tisíc vojáků, kteří by pomáhali v nemocnicích a na hygienických stanicích v nejvíce postižených oblastech. Nyní pomáhá civilním úřadům se zvládáním pandemie v Německu 630 vojáků bundeswehru.

13:50

Epidemiolog Rastislav Maďar, bývalý člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření, se s kolegy ze zdravotnictví chystá přispět k omezení šíření dezinformací kolem očkování proti koronaviru.

12:43

V Česku se od počátku očkování proti nemoci covid-19 do tohoto čtvrtku zlikvidovalo na 123 tisíc dávek vakcíny zhruba za 26 milionů korun. K využití zůstává kolem 3,7 milionu očkovacích dávek proti koronaviru. Informoval o tom dnes Radiožurnál na základě aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví, která má k dispozici. Nejčastějším důvodem znehodnocení vakcíny je rozbitá ampulka nebo špatné naředění.

Proti novému typu koronaviru se v Česku očkuje od loňského prosince. Od té doby do letošního 11. listopadu zdravotníci zlikvidovali podle zjištění Radiožurnálu přes 80 tisíc dávek vakcíny AstraZeneca, 26 tisíc od firmy Moderna, 16 tisíc od konsorcia Pfizer/BioNTech a zhruba 1200 od společnosti Johnson & Johnson.

12:36

Odborníci z projektu Vaccine Makers z americké Philadelphie vytvořili video, které ukazuje, jak fungují vakcíny typu mRNA proti nemoci covid-19. Z látek, kterými se očkuje v Česku, patří do této skupiny vakcíny firem Moderna i Pfizer/BioNTech.

12:09

Rakousko a Slovensko dnes ohlásily nové nejvyšší přírůstky počtu nakažených koronavirem za den. V Rakousku přibylo za posledních 24 hodin 13 152 infikovaných, na Slovensku za pátek nákazu nově potvrdili u 7244 testovaných. Vysoko se drží počty nakažených také v Polsku, kde za den přibylo 14 292 nových případů.

V Rakousku, které má zhruba 8,9 milionu obyvatel, epidemie v posledních dnech výrazně sílí, země zaznamenává nové rekordy v počtu nakažených. Za pátek přibylo infikovaných poprvé přes 13 tisíc, v souvislosti s covidem-19 zemřelo 48 pacientů. Počet případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, je v zemi nyní na hodnotě 814,6. V Česku činí tato hodnota podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 661.

11:36

Hygienická stanice hl. m. Prahy shrnuje dosavadní vývoj nákazy koronavirem v metropoli.

11:25

Zatímco několik měst v německé spolkové zemi Sársko již kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem odřeklo adventní trhy, tamní regionální metropole Saarbrücken se vánočních akcí vzdát nehodlá. Dnes se navíc v centru města otevřela mobilní vyhlídková věž, která je podle provozovatele s 81 metry nejvyšší atrakcí tohoto typu na světě.

"Kdybych nebyl optimista, tak už bych se nevrátil," řekl provozovatel vyhlídky Thomas Schneider, když v Saarbrückenu oznamoval brzké otevření atrakce. Vyhlídkovou věž postavil Schneider v sárském hlavním městě již před loňskými Vánocemi, po třech dnech ji ale kvůli karanténní uzávěře musel uzavřít. Na konci listopadu ji nakonec rozebral a odvezl.

10:15 Vlajka Ruské federace.

Rusko hlásí rekordních 1241 úmrtí v souvislosti s covidem za posledních 24 hodin. Za poslední den testy odhalily 39 256 nových případů koronavirové nákazy. Předchozí den Rusko hlásilo 1235 úmrtí a 40 123 nově infikovaných. Celkový počet infikovaných koronavirem od počátku pandemie překročil v zemi devět milionů, aktuálně je to 9 031 851 nakažených.

Poslední milion nakažených do úhrnné statistiky přibyl za necelý měsíc. Hranice osmi milionů nakažených koronavirem v Rusku padla 18. října, uvedla agentura TASS.

10:11

Odborníci se neshodnou, zda je třeba další systém pro řízení epidemie jako byl před rokem představený PES. Podle evolučního biologa Jaroslava Flégra by mohl lidi motivovat, imunolog Václav Hořejší se domnívá, že není dostatečně operativní. Rozhodovat by se podle nich mělo po okresech, a ne jen podle zaplněnosti nemocnic. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová během podzimu několikrát na otázky novinářů, zda má ministerstvo pro řízení epidemie plán, odpovídala, že ano. Podrobnosti nebo konkrétní parametry ale nesdělila.

09:35

Současná epidemická situace, kdy rostou počty nakažených koronavirem, nemá podle tuzemských cestovních kanceláří negativní vliv na prodej letních zájezdů. O ty je podle kanceláří značný zájem. Mezi nejpoptávanější destinace na letní dovolenou znovu patří Řecko, Turecko či Bulharsko. S rezervacemi mnoho Čechů naopak vyčkává u zájezdů na nejbližší období, týká se to Alp či exotiky. Anketu mezi cestovkami provedla agentura ČTK.

Zvýšení zájmu o pobyty na léto v poslední době Asociace českých cestovních kanceláří a agentur přičítá tomu, že mnoho lidí v uplynulých dvou letech do zahraničí kvůli pandemii nevyjelo. Přesto tato poptávka ve srovnání s předkrizovým rokem 2019 roste výrazně pomaleji. "Kvůli navyšování nákladů na dopravu a rostoucí inflaci nelze vyloučit zvyšování cen letních zájezdů cestovních kanceláří v průběhu roku. Těm zákazníkům, kteří mají uzavřené smlouvy o zájezdu, navyšování cen nehrozí," uvedla výkonná ředitelka asociace Kateřina Chaloupková.

08:58

Česko má za uplynulé dva týdny 1073 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 tisíc obyvatel (před týdnem 781 případů) a je na třetím místě mezi sousedními zeměmi, stejně jako před týdnem.

Nejhůře je na tom ze sousedních zemí stále Slovensko, kde evidují 1327 nových případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, zatímco před týdnem to bylo 1044 případů. Na druhém místě je Rakousko, kde počet případů vzrostl z 823 na 1285. Na čtvrtém místě je Německo (462 případů, před týdnem 323). Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má 443 případů na 100 tisíc obyvatel za dva týdny (před týdnem 303).

08:22

Českobudějovický magistrát začne od pondělí své zaměstnance pravidelně preventivně testovat na koronavirus. Chce tím předejít masivnímu šíření nákazy na úřadě. Kromě toho bude testovat také strážníky městské policie.

"Epidemická situace vyžaduje návrat k opětovnému testování, které se týká 500 lidí na magistrátu a více než 100 u městské policie. Důvodem je samozřejmě bezpečnost, a to nejen vlastních úředníků, ale i těch, kteří na úřad přicházejí. Antigenní testy budeme nakupovat i pro městskou policii a testování budeme, pokud se situace nezmění, nebo nedojde k jinému nařízení, provádět pravidelně každý týden," uvedl českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO).

08:04

V pátek přibylo v Česku podruhé v tomto týdnu přes 14 tisíc případů covidu. Laboratoře jich potvrdily 14 199, téměř o pět tisíc více než před týdnem. Páteční nárůst byl druhý nejvyšší v tomto týdnu po úterý, kdy bylo 14 555 nově nakažených, což bylo i nejvíce od poloviny března.

Týdenní počet zachycených nových případů na 100 tisíc obyvatel země je podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla 660,5. Předchozí den bylo takzvané incidenční číslo na hodnotě 614.

07:44

Testovat neočkované pracovníky na nákazu covidem-19, jak nařídila vláda, nebude pro nemocnice v Praze problém, některé už k tomu dříve přistoupily. Testování se bude týkat asi desetiny až čtvrtiny zaměstnanců pražských nemocnic. Počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19 se zvyšuje, k omezení neakutní péče však nemocnice v metropoli zatím nepřistupují. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí pražských nemocnic.

Vláda ve středu rozhodla, že od 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Pravidelné testování budou muset podstoupit všichni neočkovaní zaměstnanci, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. Testování se bude opakovat jednou týdně, první testy musí být provedeny do 22. listopadu.

07:27

Úřady v Německu za posledních 24 hodin ohlásily 45 081 nových případů nákazy koronavirem a 228 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to Institut Roberta Kocha, který epidemii v zemi sleduje. Počet nových případů tak druhý den za sebou klesl. Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, však vystoupila na novou rekordní úroveň 277,4.

18:35

Všechny trasovací kapacity jsou nyní terčem útoku iniciativy Zlatý špendlík, upozorňuje na svém twitterovém účtu Chytrá karanténa. 

18:10 Vlastimil Válek

AntiCovid tým se bude s odborníky z ministerstva zdravotnictví scházet každý pátek, aby konzultovali své názory na další řešení epidemické situace. "Navrhli jsme postupy, předali jsme naše návrhy a diskutovali jsme o tom, jaké jsou vhodné a uskutečnitelné, aby kroky nezpochybnily soudy. Nenašli jsme žádnou třecí plochu, patrně díky tomu, že jednali odborníci, kterým jde o zvládnutí epidemie," řekl Válek. Podle něj se jedná o základní a pozitivní změnu v komunikaci s ministerstvem.

18:06 Vlastimil Válek

Žádný z kroků pro řešení epidemie covidu v Česku nevyžaduje zavedení nouzového stavu a nemá se jednat o drastická řešení, řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po společném jednání AntiCovid týmu koalice Spolu s týmem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). Podle Válka nalezli odborníci konsenzus. Konkrétní kroky však zveřejní až poté, co si je vzájemně písemně schválí. Jejich vyhlášení už je na vládě, která nese odpovědnost, dodal. Zároveň Válek zdůraznil, že vláda určitě musí posílit kapacitu hygienických stanic, aby byly schopny dělat svou práci kvalitně, především trasovat kontakty nakažených.

18:28

V současné době je naočkováno 84,5 procent seniorů starších 65 let. Do 100 procent chybí stále doočkovat 277 tisíc z nich. 

18:05

Anticovid tým koalice Spolu dodá ministru Vojtěchovi komentáře k možným opatřením proti covidu, nejdřív je zkonzultuje se svými odborníky, řekl kandidát na ministra zdravotnictví Válek (TOP 09). Podle něj je nutné posílit hygienické stanice, aby mohly pracovat kvalitně. 

18:00

Iniciativa Zlatý špendlík zahltila e-mailové schránky hygieniků tisíci obecných dotazů. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha šlo o zbytečné žádosti, za které teď bude resort iniciativu žalovat. "Ti, co se zapojili do této akce, by měli vědět, že kvůli nim skončí v nemocnicích více lidí," řekl Vojtěch.

16:36

Nemocnice v Domažlicích, Stodu a Rokycanech začaly tento týden používat k léčbě pacientů s nemocí covid-19 takzvané monoklonální protilátky. Klatovská nemocnice, kterou rovněž zřizuje Plzeňský kraj, už tuto léčbu používala od března.

Nemocnice začaly využívat přípravky Casirivimab a Imdevimab, které tyto protilátky obsahují. "Jejich aplikace může odvrátit závažný průběh onemocnění a potřebu hospitalizace. Brání totiž vstupu viru do buněk a jeho replikaci, čímž redukují potřebu hospitalizace a v konečném důsledku i riziko smrti až o 70 procent. Aplikaci indikuje nebo potvrzuje indikaci praktického lékaře vždy nemocniční koordinátor, tedy pověřený lékař nemocnice," řekl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška. 

16:35

Pokutu 1,15 milionu korun dostal od České obchodní inspekce e-shop nabízející čipy údajně chránící před covidem. Je to nejvyšší pokuta uložená e-shopům za třetí čtvrtletí letošního roku. Ve třetím čtvrtletí inspekce provedla přes 180 kontrol internetových obchodů, ve více než 80 procentech případů zjistila pochybení, často spočívající právě v klamání zákazníků.

16:34

Šíření covidu-19 v Královéhradeckém kraji v uplynulém týdnu dál zesílilo. V kraji vzrostl za posledních sedm dní počet zjištěných nákaz koronavirem o 59 procent na 2089 z předchozích 1311. V týdnech předtím přírůstky činily 551 a 293 případů.

15:54

Slovenské úřady budou moci nařídit, aby vstup zaměstnanců do firem a zákazníků do provozů byl podmíněn předložením zejména covidového certifikátu, tedy buď potvrzením o očkování proti covidu, o prodělání nemoci nebo o negativním testu. Rozhodl o tom parlament v rámci balíku opatření vypracovaných v souvislosti s nynější vlnou nákazy. Zákon po podpisu prezidentkou vstoupí v platnost zveřejněním ve sbírce zákonů. Očekává se, že vláda a úřad hlavního hygienika nové pravomoci využijí.

15:14

Vojáci by v Královéhradeckém kraji mohli kvůli epidemii koronaviru vypomoci v nemocnicích v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Jičíně, Trutnově či ve Dvoře Králové nad Labem. Kraj zažádá o 22 vojáků. V náchodské nemocnici by mohlo v následujících týdnech pomáhat šest vojáků, v rychnovské tři, v trutnovské pět, v jičínské šest a ve dvorské dva, řekli zástupci hejtmanství. Vedení kraje předpokládá nasazení vojáků na běžných i covidových odděleních, případně na odběrových a očkovacích místech nemocnic. 

14:05

Do konce října se podle Státního zdravotního ústavu opakovaně nakazilo covidem a mělo příznaky nemoci 4680 lidí. Více než čtvrtina reinfekcí byla za poslední měsíc.

14:02

Návštěvnost restaurací se první týden po zavedení kontrol bezinfekčnosti nejvíce propadla v Královéhradeckém, Karlovarském a Ústeckém kraji. To stejné platí i pro tržby. Ukazují to data společnosti Storyous, která má Aktuálně.cz k dispozici:

13:53

Německo s účinností od neděle zařadilo Česko na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí. Zpřísněné hodnocení zkomplikuje cestování především neočkovaným, od nichž bude vyžadována karanténa. Krátkých cest, jejichž délka nepřesáhne 24 hodin, nebo každodenního dojíždění za prací a studiem se povinná izolace nedotkne. Pendleři se ale bez pravidelného testování neobejdou.

13:48

Hygienici v Jihomoravském kraji apelují na občanskou zodpovědnost každého jednotlivce, řekl ředitel hygienické stanice David Křivánek. Cestu vidí v očkování, které zmírňuje příznaky. Ředitel připomněl, že očkování je dobrovolné, ale že každý musí myslet na to, že vakcína stojí stovky korun a hospitalizace stovky tisíc, velké množství hospitalizací navíc omezuje jinou péči. Podle Křivánka by se kromě ostrého sledování koronaviru měla pozornost více zaměřit na řešení prevence a riziko jiných zdravotních hrozeb.

13:21

Rakouský deník Die Presse na svých internetových stránkách uvádí, že kancléř Schallenberg znovu odmítl, aby se omezení vztahovala na všechny obyvatele Rakouska, včetně očkovaných a těch, kteří covid-19 v nedávné době prodělali. Uzávěra se podle něho nesmí vztahovat na lidi, kteří se sami před koronavirem chrání prostřednictvím očkování. "Solidaritu" s neočkovanými v podobě celostátní karantény odmítá.

13:20

Z Andorry a Baleárských ostrovů se od pondělí ztíží neočkovaným lidem návrat do Česka. Na takzvané mapě cestovatele budou tato území červená, což značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

13:19

Od pondělí bude v nemocnicích ve Vsetíně a Valašském Meziříčí pomáhat kvůli epidemii covidu-19 osm vojáků, v každé nemocnici čtyři. O týden později začnou další čtyři vojáci pomáhat v Uherskohradišťské nemocnici. Řekl to hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

13:18

Masarykova univerzita kvůli zhoršující se epidemické situaci od 22. listopadu zpřísní interní opatření proti šíření covidu-19. Barva na univerzitním "semaforu" se změní ze zelené na žlutou. Jde o třetí nejvyšší stupeň ze čtyř. Vstup do budov a knihoven se až na provozní výjimky uzavře pro veřejnost. Povinnost nosit roušky bude platit všude, bez výjimky, uvedla univerzita na svých webových stránkách.

13:25

Lidstvo za rok a půl pandemie vyprodukovalo přibližně 8,4 milionu tun plastového odpadu souvisejícího se šířením covidu-19. S takovýmto odhadem přichází tým vědců z Číny a Spojených států ve studii publikované tento týden odborným časopisem Proceedings of the National Academy of Sciences. Většinu odpadu podle autorů vytváří nemocnice.

13:18

Do domova pro seniory v Komárově u Šternberka na Olomoucku zamíří od pondělka šest vojáků. Domov má nyní na tři desítky pozitivních klientů a nákaza koronavirem postihla rovněž zhruba třetinu zaměstnanců. Vedení domova se kvůli tomu obrátilo s prosbou o pomoc na Olomoucký kraj, řekla ředitelka domova Andrea Kantorová. Všichni nakažení klienti jsou očkovaní, průběh nemoci mají většinou lehký, doplnila ředitelka.

13:17

Zástupci škol souhlasí s dnešním rozhodnutím vlády o plošném testování neočkovaných žáků na covid-19. Může podle nich pomoct odhalit nakažené a poslat je do karantény dříve, než se infekce rozšíří a zasáhne výrazněji do fungování škol. Řekli to předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Epidemická situace ve školách se podle nich v poslední době zhoršuje. Smysl by proto viděli i v zavedení pravidelného testování, nejen ve stanovení dvou termínů, které naplánovala vláda.

12:58

Rakousko čeká celostátní lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19. Příslušná rozhodnutí k zavedení tohoto opatření budou učiněna v neděli, oznámil podle agentury DPA rakouský kancléř Alexander Schallenberg. Epidemie v Rakousku rychle sílí, k dnešku připadá skoro 779 nově nakažených na 100 000 obyvatel v sedmidenním úhrnu. V Česku tato hodnota činí 614.

Zavést drastická opatření pro lidi, kteří nejsou očkovaní ani covid-19 v nedávné době neprodělali, se doposud chystaly jen Horní Rakousy sousedící s Jihočeským krajem. Epidemická situace v této spolkové zemi je nejhorší v celém Rakousku.

12:48

V Rakousku za poslední den zemřelo nejvíce lidí s covidem od 20. dubna, bylo jich 40, uvádí agentura APA. Nově nakažených je skoro 11 800.

11:52

Pražské letiště v říjnu odbavilo přes 625 000 cestujících. Meziročně je to asi o 81 procent víc, zároveň je to však zhruba o dvě třetiny méně než v předkrizovém období. Provoz proti letním měsícům mírně klesá. Nejvíce se v uplynulém měsíci létalo z Prahy do Amsterdamu. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Letiště v zimě nabídne lety do 92 destinací.

11:14

Hasiči dopoledne naložili ve skladu Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech na Příbramsku 90 plicních ventilátorů a 32 pacientských monitorů s příslušenstvím a vyrazili s nimi do Lotyšska. Jde o humanitární pomoc, kterou schválila vláda, řekl mluvčí správy Jakub Linka.

10:48

Sasko jako první německá spolková země zavedla plošné zpřísnění pravidel pro neočkované dospělé. Nově do restaurací, klubů nebo na sportovní či kulturní akce mohou jen lidé s oběma dávkami nebo ti, kteří mají doklad o prodělání covidu:

10:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko zaznamenalo během uplynulých 24 hodin úmrtí 1235 pacientů s covidem-19 a 40 123 nově odhalených případů nákazy koronavirem. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve to bylo 1237 úmrtí a 40 759 případů.

10:16 Adam Vojtěch

"Zásadně odmítám, že bych ze sebe shazoval jakoukoliv zodpovědnost," řekl Vojtěch. "Kdyby tomu tak bylo, tak neřešíme vůbec nic a tato tisková konference by pravděpodobně vůbec neproběhla," dodal. Je podle něj zcela legitimní, že odcházející vláda hledá na opatřeních shodu s koalicemi Spolu a Pirátů se STAN, které po ní řízení ministerstva zdravotnictví převezmou.

10:11 Adam Vojtěch

"Není to o vládě a opozici dnes už vůbec," řekl Vojtěch. Vláda podle něj čeká na písemné vyjádření koaličního AntiCovid týmu k navrhovaným vládním opatřením. Toto vyjádření by měla dostat v sobotu. "Názory byly různé. Já si myslím, že je namístě dát čas AntiCovid týmu, na základě jejich stanoviska budeme předkládat na vládu návrh," dodal.

10:07 Adam Vojtěch

"Řešili jsme také monoklonální léčbu," řekl Vojtěch. Poskytovatelům zdravotních služeb je podle Vojtěcha distribuován materiál ministerstva zdravotnictví k postupu jejich využití při léčbě covidu.

10:05 Adam Vojtěch

"S AntiCovid týmem jsme řešili především očkování. Shodli jsme se, že je potřeba co nejrychleji naočkovat třetí dávkou seniorní občany," řekl Vojtěch. Pomoci tomu mají například mobilní očkovací týmy. Vojtěch seniory k očkování znovu vyzval. "Prosím, vyhněte se zbytečné hospitalizaci," řekl.

10:04 Adam Vojtěch

"Není na místě se vzájemně kritizovat, ale být maximálně konstruktivní," řekl ministr zdravotnictví Vojtěch (za ANO) po jednání s opozičním AntiCovid týmem. Další schůzka vládních a opozičních odborníků na covid podle něj proběhne příští týden.

09:57

Zdravotníci dali ve čtvrtek 43 344 zájemcům injekci s vakcínou proti covidu, více než polovina z toho byly posilující dávky. Tento týden se počet aplikovaných dávek vakcíny drží kolem 43 000 denně, minulý týden činil v pracovní dny mezi 39 000 až 57 600. Plně očkováno je z 10,7 milionu Čechů 6,2 milionu lidí. Mezi dospělou populací má aspoň jednu dávku očkování 70 procent lidí, 68 procent má očkování dokončené. Celkově je plně očkovaných přes 57 procent Čechů.

09:56

Počet zemřelých s covidem od začátku epidemie se zvýšil na 31 355, ve čtvrtek podle dosavadních dat přibylo 28 úmrtí. To je tento týden zatím nejméně, při pozdějších aktualizacích se ale údaj většinou mění. Nejvíce zemřelých v týdnu evidují statistiky zatím za středu, a to 65. Nejhorším dnem v tomto ohledu je loňský 3. listopad, kdy podle statistik ministerstva zemřelo 261 lidí, u kterých se prokázala nákaza touto nemocí.

09:13

Plošné testování na školách se bude týkat pouze neočkovaných žáků, upřesnilo ministerstvo školství.

08:44

Hospitalizováno s covidem je podle dat na webu ministerstva 3557 lidí, zhruba stejně jako v předchozích dnech. Proti minulému čtvrtku jich je ale o devět stovek více.

08:41

Přehled hlavních zpráv:

 • Ve čtvrtek potvrdily laboratoře v Česku 10 395 nově nakažených covidem-19, což je zhruba o 2000 více než před týdnem.
 • V Česku se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Nebude se týkat očkovaných.
 • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po ranních jednáních neřekl, o jakém dalším zpřísnění protiepidemických opatření se uvažuje. Čeká na stanovisko AntiCovid týmu budoucí vládní koalice k vládním návrhům.
 • Od pondělí budou pomáhat v nemocnicích kvůli epidemii covidu-19 čtyři desítky vojáků, uvedla armáda.
 • Rakousko čeká celostátní lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19. Příslušná rozhodnutí k zavedení tohoto opatření budou učiněna v neděli.
 • Německo s účinností od neděle zařadilo Česko na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí.
08:34

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce dva termíny plošného testování samy šíření nákazy nezamezí. Děti si totiž virus přinášejí i z prostředí mimo školu, kde se protiepidemická opatření tolik nedodržují, řekl Zajíc. Screeningové testování podle něj ale může ukázat stav, který nyní ve školách je. Epidemická situace v nich se podle něj výrazně zhoršuje.

08:16

Od pondělí budou pomáhat v nemocnicích kvůli epidemii covidu-19 čtyři desítky vojáků, uvedla na Twitteru armáda. První žádosti o pomoc obdrželi vojáci prostřednictvím Ústředního krizového štábu z Moravy.

08:11

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní v EU nejhorší situace ve Slovinsku (1748 případů na 100 000 obyvatel), před týdnem to bylo v Lotyšsku (1757 případů), které je nyní s 1533 případy třetí nejpostiženější zemí. Druhé je nyní Estonsko s 1698 případy na 100 000 obyvatel (před týdnem 1660). V Česku počty případů výrazně rostou, s 820 případy je nyní jedenáctou nejvíce postiženou zemí EU (před týdnem byla s 522 případy dvanáctá). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

07:58

Ve čtvrtek přibylo v Česku potřetí v týdnu přes 10 000 nových případů nemoci covid-19. Laboratoře jich potvrdily 10 395, což je zhruba o 2000 více než před týdnem. V porovnání s úterým a středou byl ale čtvrteční nárůst počtu nakažených koronavirem zhruba o 4000, respektive 3000 nižší.

Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní podle ministerstva zdravotnictví 614 nakažených. Takzvané incidenční číslo se tak proti předchozímu dni zvýšilo o 18.

07:57

V Česku se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Schválila to vláda, oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO) na Twitteru. Testy do škol rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv. Podle Plagy by testování ve školách mělo přispět k lepší ochraně škol před šířením nákazy a zajištění prezenční výuky.

07:46

Vláda ANO a ČSSD v demisi rozhodne o dalším plošném testování na covid-19 ve školách. Uskutečnit by se mělo 22. a 29. listopadu. Kabinet podle čtvrtečního vyjádření premiéra v demisi Andreje Babiše nyní jedná také o návrzích zpřísňujících opatření, která budou zřejmě platit od 29. listopadu. Tisková konference je plánovaná na 9:30.

07:42

Německo v pátek oznámilo 48 640 nových případů koronaviru, tedy o zhruba dva tisíce méně než dosavadní maximum z předchozího dne. Vyplývá to ze statistik tamního Institutu Roberta Kocha, podle kterého v zemi již pátý den za sebou dosáhla vrcholu takzvaná sedmidenní incidence. Institut zároveň podle agentury DPA vzhledem k síle čtvrté vlny v Německu vyzývá k navrácení přísných restrikcí.

22:13

Saský premiér Michael Kretschmer (CDU) požaduje zrušení letošních vánočních trhů kvůli prudkému nárůstu počtu nových případů koronavirové infekce. Pokud bude dynamika epidemie do 25. listopadu pokračovat v tempu z uplynulých dvou týdnů, bude to strašný vývoj, varoval podle agentury DPA.

Obce ale nechtějí takovou výzvu podpořit a odmítly společný postup. Sněm saských měst a obcí naopak poukázal na to, že zemská vláda několik měsíců zdůrazňovala, že vánoční trhy se budou moci konat, i kdyby bylo dosaženo kritických hranic obsazenosti lůžek v saských nemocnicích.

19:32

V očkovacím centru v Jihlavě zaznamenali zdravotníci několik pokusů o podvod. Celkem dvanáct lidí si nechalo vystavit certifikát o očkování, do kóje, kde se vakcína aplikuje, však nedošli. S výmluvou, že potřebují na toaletu, z centra utekli. Nemocnice, jež centrum provozuje, zvažuje podání trestního oznámení, uvedl server iDnes.cz.

16:50

Evropská agentura pro léčivé přípravky schválila pro unijní trh dva protilátkové léky proti covidu-19: Ronapreve švýcarské firmy Roche a Regkirona (Regdanvimab) jihokorejské Celltrion. Oba přípravky schválené evropským lékovým regulátorem jsou založeny na antivirálních monoklonálních protilátkách a mají být používány v raných stadiích infekce. Podle eurokomisařky pro zdravotnictví Stelly Kyriakidesové by mohlo být do konce roku v EU schváleno ještě pět dalších léků proti covidu-19.

16:41

Preventivních testů na covid-19 za deset dní po zpoplatnění ubylo o téměř čtvrtinu. Za posledních deset dní preventivní test absolvovalo zhruba 485 000 lidí, v předcházejících deseti dnech to bylo přes 629 000 lidí. Pro očkované a děti jsou testy dál hrazené z veřejného zdravotního pojištění, někteří odborníci doporučují testovat i je. Zdvojnásobil se však počet testů lidí, které na vyšetření poslal lékař kvůli příznakům covidu-19. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví.

16:11

Pracovníci jihomoravské hygienické stanice se stále častěji setkávají s agresivitou volajících. Na epidemiologickém oddělení je asi 800 hovorů týdně a odhadem 20 až 30 procent má agresivní rysy, řekla Radka Boháčková z epidemiologického oddělení. Při hovorech se zaměstnanci setkávají s vulgaritami i výhrůžkami násilí nebo podání trestních oznámení. Někteří museli vyhledat odbornou psychologickou pomoc.

15:53

Americký federální soudce ve středu uvolnil cestu pro zavádění povinného zakrývání obličeje v texaských školách, když se postavil proti vyhlášce místního guvernéra Grega Abbotta. Jeho snaha zakázat školám vyžadovat nošení roušek podle soudce narušuje práva studentů se zdravotním postižením. Verdikt by se mohl dotknout více než pěti milionů žáků a studentů, píše deník The New York Times.

Verdikt přišel po měsících "zpolitizovaných tahanic" kolem kroků vedení státu proti nařizování roušek v souvislosti s epidemií covidu-19, píše deník. Republikánský guvernér Abbott se snažil v létě zakázat takovýto postup i lokálním úřadům a společně s dalšími texaskými představiteli podává obranu před koronavirem jako otázku osobní zodpovědnosti.

15:51

Rakouská spolková země Horní Rakousy u hranic s Českem chce od pondělí omezit pohyb pro neočkované. Ti budou smět opustit domov jen v nutných případech.

15:50

Německo v pátek s účinností od neděle zařadí Česko na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí, řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. O zapsání na seznam společně rozhodují německá ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví s ohledem na situaci kolem šíření nemoci covid-19, správcem seznamu je Institut Roberta Kocha, který je hlavním německým úřadem pro potírání infekcí.

Nové epidemické hodnocení Česka bude znamenat komplikace především pro neočkované. Ti budou muset na deset dní do karantény, její předčasné ukončení po pěti dnech je podmíněno negativním testem.

15:47

Dva termíny plošného testování žáků na covid asi samy proti epidemii nepomůžou, děti se často nakazí i mimo školu, řekl šéf Asociace ředitelů ZŠ.

15:37

Bulharsko požádalo Evropskou unii o plicní ventilátory a nemocniční lůžka. Podle ministra zdravotnictví Stojča Kacarova země zdravotnické vybavení z unijních rezerv akutně nepotřebuje, připravuje se ale na zhoršení epidemie. V úterý Bulharsko zaznamenalo nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 za den od začátku epidemie. Balkánská země je také státem s nejnižší proočkovaností proti covidu-19 v Evropské unii.

"Pomoc bezprostředně nepotřebujeme, situace je ale vážná a krize neodezněla. Existuje riziko, že se situace zhorší, a proto potřebujeme další vybavení," uvedl ministr zdravotnictví. Z unijního mechanismu civilní ochrany Bulharsko by chtělo získat plicní ventilátory, nemocniční lůžka či monitory pro jednotky intenzivní péče.

V bulharských nemocnicích leží bezmála 8400 pacientů nakažených koronavirem. Na jednotkách intenzivní péče je 760 nakažených pacientů. 

14:20

Fakultní nemocnice Brno omezí zákroky napříč klinikami, uvedla její mluvčí Veronika Plachá. "Jsou to operace, které nejsou zbytné, dají se přesunout a neohrozí to stav pacienta," uvedla Plachá. Nemocnice má 25 sálů a nedávno všechny operace zhustila na 20 sálů, aby mohla personál ze zbylých pěti využít pro covidové pacienty. Nově se jejich počet sníží o další tři, což znamená snížení kapacity zákroků na 65 procent. Nemocnice má 130 pacientů s covidem, z toho je 30 na jednotkách intenzivní péče. V nejvíce kritické situaci měla nemocnice v předešlých vlnách bezmála 300 hospitalizovaných s covidem včetně pacientů na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice v posledních dnech každý den registruje úmrtí s covidem. Na JIP leží spíš pacienti staršího věku, někteří i očkovaní, dostávají se mezi ně ale i mladší neočkovaní. Část lidí má jiné zdravotní problémy, někteří hospitalizovaní jsou obézní. Obezitu, další nemoci nebo vyšší věk považují odborníci za rizikovější faktor.

14:18

Zdravotnické odbory kritizují kampaň iniciativy Zlatý špendlík k zahlcení elektronické pošty hygienických stanic. Ministerstvo zdravotnictví by podle nich mělo využít všechny možnosti českého právního řádu k jejímu zastavení. Odbory to dnes sdělily v tiskové zprávě. Hygienické stanice ve středu byly zahlcené stovkami mailových dotazů, například pražská přestala kvůli technickým problémům úplně přijímat maily. 

"Útočit na přepracované zaměstnance hygienické služby je odporné a ohrožuje to nejen fungování hygienické služby, která je nezastupitelným orgánem ochrany veřejného zdraví, ale i zdraví a životy občanů," uvedl dnes Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR.

13:46

Pondělní plošné testování zaznamenalo v pražských školách 1100 pozitivních antigenních testů, PCR testy z nich prozatím odhalily 140 pozitivních dětí.

13:41 Andrej Babiš

S experty nové koalice chce Babiš dohodu o tom, jak zpřísnit přístup na akce. Zda jej umožnit jen pro očkované a lidi po covidu, nebo i s PCR testem.

13:28

V Královéhradeckém kraji přibývá tři dny po sobě přes 300 potvrzených případů covidu-19 denně. Naposledy byly v regionu tak vysoké denní nárůsty v druhé polovině března. Ve středu v kraji testy zjistily 384 nákaz, v úterý 419 a v pondělí 319. Epidemie v kraji rychle nabývá na síle. Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 356, ve středu 334 a před týdnem ve čtvrtek 208. Celostátní průměr byl dnes 558, uvedlo na webu ministerstvo zdravotnictví.

13:28

Nemocnici sv. Anny v Brně chybí dostatek personálu. "Budeme opět s žádostí o pomoc oslovovat Policii ČR a Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje. Doufáme, že nám stejně jako v uplynulých covidových vlnách pomohou," řekla mluvčí.

13:25 Andrej Babiš

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodne v pátek o plošném testování ve školách. Uskutečnit by se mělo 22. a 29. listopadu. Premiér to dnes uvedl v rozhovoru pro server Blesk.cz Kabinet, který dnes podal demisi, projedná také plány na uzavření některých akcí pro neočkované od 29. listopadu.

13:24

Další nemocnice v Karlovarském kraji vyhlásily kvůli epidemii zákaz návštěv. Ke dvěma krajským nemocnicím se přidala zařízení v Sokolově a Ostrově.

13:24

Městská nemocnice Ostrava musí opět rozšířit počet standardních lůžek pro hospitalizované s covidem-19. Na covidovou stanici proměnila geriatrii. Přímo ve zdravotnickém zařízení je nyní k dispozici 77 lůžek. Dalších 35 jich je v Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN), která spadá pod nemocnici. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Personál nemocnice a LDN se nyní stará o 99 covidových pacientů. Obsazena jsou také tři z pěti míst na ARO.

13:10

Podnikatelé ze záručních programů COVID k 15. říjnu podle ČNB získali zhruba 66,8 miliard korun. Nejvíce peněz čerpaly firmy ze zpracovatelského průmyslu.

13:09

Nemocnice sv. Anny v Brně od pondělí omezí na polovinu plánované operace, týká se to všech oborů. Důvodem je přibývání pacientů s covidem. Má jich 85, z nichž 11 je na anesteziologicko resuscitační klinice na umělé plicní ventilaci, dva jsou také na přístroji ECMO pro mimotělní oběh. Další dva postcovidoví pacienti jsou stále na anesteziologicko resuscitační klinice rovněž na umělé plicní ventilaci a přístroji ECMO. Všichni jsou ve vážném stavu. Kvůli situaci nemocnice od pondělí omezí na 50 procent plánované operace napříč chirurgickými obory, pod které spadá například chirurgie, ortopedie, urologie, plastická chirurgie, cévní, ORL a podobně.

13:03

V případě populace od 12 let, pro kterou je v Česku očkování dostupné, je plně očkováno 66 procent. Ze všech obyvatel Česka má očkování hotové 57,5 procenta lidí. Některé země při dosažení vyšší proočkovanosti uvolnily protiepidemické restrikce. V Česku se nyní naopak přitvrzují, protože epidemie stále roste.

12:21

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 má v Česku 70 procent dospělé populace, 68 procent má očkování dokončené. Za poslední týden se naočkovalo téměř čtvrt milionu lidí. Vyplývá to z vyjádření Chytré karantény a údajů ministerstva zdravotnictví. Aspoň jednu dávku dostalo 6,37 milionu lidí, z toho 6,16 milionu lidí má očkování dokončené.

12:13

Muž, který se přiznal k tomu, že loni v září zaslal na ministerstvo zdravotnictví výhrůžný e-mail v souvislosti s tehdy zaváděnými protiepidemickými opatřeními, dnes uzavřel dohodu o vině a trestu se státním zástupcem. Souhlasil s tříletým podmíněným trestem. Soud dohodu schválil, rozhodnutí je pravomocné. Adam Špirko u soudu řekl, že činu lituje a že šlo o hloupost, která se nebude opakovat. Špirko byl odsouzen za vyhrožování teroristickým trestným činem, za které hrozí tři až 12 let vězení. 

11:36

V Rakousku za poslední den přibylo 11 975 nakažených koronavirem, což je nejvyšší bilance od začátku epidemie. Informovala o tom agentura APA. Asi čtvrtina případů připadá na Horní Rakousy, infikovaných rychle přibývá i v sousední spolkové zemi Dolní Rakousy. Čím dál větší zátěž hlásí jednotky intenzivní péče, kde aktuálně leží 432 pacientů s covidem-19.

11:22

Na Slovensku dál přibývá hospitalizovaných s onemocněním covid-19. Ve středu jejich počet překročil hranici 2500 a dosáhl nového maxima od první poloviny dubna. Dlouhodobě zhruba 80 procent z nich není vůbec nebo plně naočkováno proti covidu-19. Nově odhalených případů koronavirové nákazy po předchozím rekordu ubylo. 

10:52

Spojeným státům se po letní vlně epidemie covidu-19 nedaří dostat počty nově evidovaných nákaz koronavirem zpět na nízké hodnoty z konce jara. Denní součty tam po několikatýdenním poklesu začaly minulý týden opět stoupat, zatímco bilance úmrtí dál roste tempem více než 1000 případů za den. V posledních dnech také začalo očkování dětí ve věku pět až 11 let, podle Bílého domu zatím dostal vakcínu od firem Pfizer a BioNTech skoro milion z nich.

10:47

Pracovníci jihomoravské hygienické stanice v listopadu zjistili v gastro podnicích 72 porušení pravidel zavedených kvůli šíření koronaviru. Zkontrolovali 123 provozoven stravovacích služeb a 342 zákazníků. Řekla to ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Lenka Živělová. Zákazníkovi lze uložit pokutu až 10 tisíc korun, podnikatelům v desítkách tisíc korun.

10:33 Vlajka Ruské federace.

Rusko během uplynulého dne zaznamenalo 1237 úmrtí pacientů s covidem-19 a 40 759 nových případů nákazy koronavirem. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve to bylo 38 058 nových případů a 1239 úmrtí, což byl vůbec nejvyšší počet úmrtí za jediný den od začátku pandemie. Nejvyšší denní přírůstek nakažených úřady hlásily minulou sobotu.

10:00

Server Seznam Zprávy uvedl, že Česko by mohlo od prosince po vzoru Rakouska jako potvrzení o bezinfekčnosti uznávat jen očkování nebo prodělaný covid-19. Na kulturní, sportovní akce či do restaurací by nebylo možné možné jít pouze s negativním testem na covid. Rada vlády pro zdravotní rizika návrhem dle rakouského modelu podle serveru reagovala na skutečnost, že podzimní vlna koronaviru překonává v posledních dnech i nejrizikovější scénáře. Rada pro zdravotní rizika odmítla povinné očkování, i když se o něm podle serveru "velmi silně" diskutovalo.

09:23

V Olomouckém kraji ve středu přibylo 1226 potvrzených nákaz koronavirem, což je třetí nejvyšší denní přírůstek v letošním roce. V mezitýdenním srovnání počet nákaz ve středu vzrostl o 286 případů. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel Olomoucký kraj za poslední týden vykazuje 928 potvrzených nákaz koronavirem, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. Počty onemocnění začaly v kraji výrazněji narůstat minulý týden, kdy ve třech případech přesáhly 900 případů.

08:46 Andrej Babiš

Babiš uvedl, že v pátek ráno vláda projedná další opatření proti covidu. "V pátek v osm ráno vláda znovu zasedne, hlavní bod jednání bude covid-19 a další opatření, situace není dobrá," řekl Babiš.

08:45 Andrej Babiš

"Nechci, aby někdo říkal, že naše vláda na covid-19 kašle, dnes proběhla Rada pro zdravotní rizika, musíme zavést další opatření, která budou významná z hlediska toho, aby se lidé skutečně očkovali. Nic jiného na boj s covidem neexistuje," řekl premiér Babiš na tiskové konferenci oznamující demisi jeho vlády.

08:14

V Česku ve středu potvrdilo 13 502 pozitivních případů covidu-19, což je v mezitýdenním srovnání asi o 4000 víc. V nemocnicích je podle aktuálních dat 3452 lidí s koronavirovou nákazou, z nich 491 je ve vážném stavu. Aktuální data sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Zjištěné hodnoty všech indikátorů podle něj ukazují na další významný růst virové nálože v populaci. V úterý ministerstvo evidovalo nejvyšší nárůst od 12. března, testy odhalily více než 14 500 nakažených.

Ve čtvrtek ráno se proto sešla Rada vlády pro zdravotní rizika, která jedná o nových opatřeních proti šíření epidemie onemocnění covid-19. Její závěry by v pátek měli posoudit ministři na mimořádném zasedání kabinetu.

07:20

Izraelští zdravotničtí odborníci ve středu schválili očkování dětí ve věku od pěti do 11 let proti covidu-19. Podle médií ale čeká úřady velmi složitá kampaň, aby rodiče toto rozhodnutí přijali.

Izrael tak následuje USA, kde očkování této věkové skupiny schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Povolena je k očkování vakcína firem Pfizer a BioNTech. Do Izraele mají první dávky určené dětem dorazit příští týden

06:45

Molnupiravir je první tabletkou proti covidu-19. Plošně se zatím nikde nepoužívá, k nasazení ji ale schválila Velká Británie.

06:26

Rada vlády pro zdravotní rizika bude dnes ráno jednat o nových opatřením proti šíření epidemie. Její závěry by v pátek měli posoudit ministři na mimořádném zasedání kabinetu. O jakých návrzích budou dnes členové rady diskutovat, není známo. Podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) ale ve hře není uzávěra celé země.

06:09

V Německu přibylo za posledních 24 hodin více než 50 000 nově nakažených koronavirem, nejvíce od začátku pandemie covidu-19 v zemi. Nejvyšší hodnoty dosahuje také takzvaná sedmidenní incidence, vyplývá z dnešní statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI).

20:05

Jihočeští hygienici evidují za posledních 24 hodin 12 pacientů, kteří zemřeli s korovnavirem. Oběťmi emoci se stali hlavně lidé ve věku nad 65 let.

20:04

Čtyři z pěti Čechů, kteří od začátku koronavirové epidemie loni na jaře rekonstruovali dům či byt, se zaměřili na úpravu jeho vnitřku. Cíl vytvořit pracovnu potřebnou pro práci z domova měla ale jen dvě procenta úprav. Vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK mezi 833 klienty Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS), kteří si vzali úvěr na rekonstrukci mezi loňským březnem a letošním květnem.

20:04

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Testy v Česku ve středu potvrdily 13 502 případů koronaviru, což je v mezitýdenním srovnání asi o 4000 víc.  V nemocnicích je s covidem 3452 lidí, z nich 491 je ve vážném stavu. 
 • Od 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Rozhodla o tom dnes vláda, po jednání to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 
 • Cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky, budou mít očkování proti covidu-19 hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. 
 • Psychiatrům za deset let stoupl počet pacientů o 80 procent.
17:16

Jednotky intenzivní péče v rakouských nemocnicích by mohly kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 už za dva týdny narazit na systémově kritickou hranici. Varuje před tím modelový propočet, který si nechalo vypracovat rakouské ministerstvo zdravotnictví. Dnes zveřejněná prognóza odhaduje, že sedmidenní incidence do 24. listopadu stoupne na 1000, přičemž aktuálně činí 714 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

Kvůli stále horší epidemické situaci v Rakousku od začátku listopadu platí na pracovištích povinnost předložit potvrzení o očkování, zotavení z covidu nebo negativní test na koronavirus. Od pondělí pak neočkovaní nemají přístup do restaurací a na kulturní a sportovní akce.

16:35

Odborníci kolem Smejkala doporučují zvyšovat kapacity testování a trasování, také testovat ve školách a zaměstnání. Epidemie bude trvat i příští rok.

 

16:34

Některé nemocnice na rozhodnutí vlády ohledně povinného testování zdravotníků, kteří přichází do kontaktu s pacienty a nejsou očkování proti covidu-19, nečekaly. Na své náklady už testuje neočkované zaměstnance jihlavská či plzeňská nemocnice a nemocnice v Jablonci nad Nisou s tím začne od čtvrtka. Podle vlády by k tomuto kroku měla zdravotnická zařízení přistoupit od pondělí. Podle zjištění ČTK to pro ně nepředstavuje problém, mají s tím zkušenost a testování na koronavirus se navíc bude týkat jen menší části jejich zaměstnanců. Většina zdravotníků je proti nemoci očkována.

15:03

Vysoké školy chápou rozhodnutí vlády, podle nějž budou muset studenti nosit respirátory v některýh případech i při výuce. V řadě z nich to už platí.

 

14:23

Povinnost pro studenty mít při výuce respirátor platí na Univerzitě Hradec Králové už týden. Škola reagovala na zhoršující se epidemickou situaci nejen v kraji, ale v celém Česku z vlastní iniciativy, aby ochránila zdraví pedagogů i studentů, řekl mluvčí Jakub Novák.

Vláda dnes zpřísnila protikoronavirová opatření, jedním z nich je, že studenti vysokých škol v učebnách nad 50 lidí budou od pondělí 15. listopadu muset nosit respirátory i při výuce.

12:38

Evropská komise schválila smlouvu na nákup vakcín proti covidu-19 s farmaceutickou společností Valneva. Celkově osmý kontrakt umožní členským státům Evropské unie v příštím roce nakoupit téměř 27 milionů dávek, o rok později pak dalších až 33 milionů. Smlouva rovněž zahrnuje možnost přizpůsobit vakcínu novým variantám viru, uvedla komise.

Unijní země k očkování používají zejména látky společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Komise má kromě toho smlouvy i s firmami Sanofi/GSK, CureVac a Novavax, jejichž preparáty zatím Evropská léková agentura neschválila.

12:10

Fakultní nemocnice Ostrava navýší počet standardních i intenzivních lůžek pro lidi s covidem. Aktuálně pečuje o 134 lidí s koronavirem.

11:03

V Moravskoslezském kraji výrazně vzrostla sedmidenní incidence, tedy počet nakažených koronavirem za týden na 100 tisíc obyvatel. Za posledních sedm dní jde v přepočtu o 727 nakažených, ještě v úterý to bylo 675 lidí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnili hejtman Ivo Vondrák (ANO) a ministerstvo zdravotnictví. Vyšší sedmidenní incidenci má z regionů už jen Olomoucký kraj, a to 883 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

11:03

V nemocnicích v Jihomoravském kraji přibývá pacientů s covidem. Ve Fakultní nemocnici Brno je 117 nakažených pacientů. Ve Znojmě je jich 51 stejně jako v Břeclavi, kyjovská nemocnice má 25 pacientů s covidem.

V pondělí měla Fakultní nemocnice Brno 103 nakažených pacientů, za dva dny jejich počet vzrostl na 117. "Z toho je 89 na standardním oddělení a 28 na jednotce intenzivní péče," uvedla mluvčí Veronika Plachá.

10:38

Laboratoře na Slovensku v úterý odhalily rekordních 7055 případů infekce. V pětimilionové zemi přibylo 53 úmrtí na covid a počet covidových pacientů v nemocnicích se přiblížil k hranici 2500.

10:37 Vlajka Ruské federace.

Rusko za uplynulých 24 hodin zaznamenalo 1239 úmrtí pacientů s covidem-19, což je nejvyšší počet od počátku pandemie. Přibylo také 38 058 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. V nejhůře postiženém ruském regionu, hlavním městě Moskvě, přibylo 3927 nakažených a 98 úmrtí.

10:36

V Maďarsku během uplynulého dne přibylo 8434 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek infekcí od začátku dubna, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje. Počet nových případů se od předchozího týdne zdvojnásobil.

10:01 Andrej Babiš

Lockdown nebude, zdůraznil premiér Babiš. Další opatření ale ano, situace není dobrá, dodal. 

10:00 Adam Vojtěch

Nově bude povinné vyšetřit 30 procent pozitivních vzorků takzvaným diskriminačním PCR na přítomnost mutací koronaviru, nikoli všechny, sdělil Vojtěch.

09:57 Adam Vojtěch

Studenti vysokých škol v učebnách nad 50 lidí budou od 15. listopadu muset nosit respirátory i v rámci výuky, oznámil ministr zdravotnictví Vojtěch.

09:56 Adam Vojtěch

"Situaci máme zmapovanou a vidíme, jak se vyvíjí. Máme dostatek dat a skutečně opatření, která jsme zavedli, jsou motivační, aby se lidé očkovali," řekl Vojtěch. 

09:52 Adam Vojtěch

Jakékoliv uzávěry nejsou možné bez vyhlášení nouzového stavu, řekl Vojtěch. 

09:51 Adam Vojtěch

Zájem o očkování se zvyšuje, řekl Vojtěch. "Potřebujeme ale, aby to tak bylo i dál, a prosím tedy ještě jednou všechny, aby se očkovali. Je to jediná cesta ven," dodal. 

09:50 Adam Vojtěch

"Od 15. listopadu bude povinně testován každý zaměstnanec lůžkové péče. Každý, kdo přichází do kontaktu s pacienty a není očkován, bude povinně jednou za sedm dní otestován," řekl Vojtěch. 

09:49 Adam Vojtěch

"Očkování cizinců, kteří v Česku legálně pobývají dlouhodobě a nejsou to pojištěnci, bude placeno ze státního rozpočtu. Každý, kdo legálně pobývá na území Česka, bude moci být očkován zdarma a bude si hradit pouze výkon, to znamená aplikaci očkování," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání vlády. 

09:39

V Polsku přibylo 18 550 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedl vládní mluvčí Piotr Miller. Jde o rekord čtvrté vlny a nejvyšší přírůstek nakažených od dubna.

Náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska informoval o úmrtí 269 pacientů s covidem-19 za uplynulý den. "To je nejsmutnější číslo, protože jako lékař vím, že jsme se mohli těmto úmrtím vyhnout. Kdybychom se očkovali, vyhnuli bychom se tomu. Je tu přímá souvislost: očkovaní většinou neumírají," dodal.

09:38 Andrej Babiš

V pátek se sejde vláda, která projedná další opatření proti covidu. Situace není dobrá, v úterý bylo do nemocnic přijato asi 330 lidí, řekl premiér.

09:15

Z 3295 hospitalizovaných s covidem je 486 ve vážném stavu, nejvíc od počátku května. Denní počet úmrtí tento měsíc neklesl pod 30, dostal se i nad 50.

08:50

Padělání covidových certifikátů či předložení padělaného nebo pozměněného certifikátu může být podle Nejvyššího státního zastupitelství trestným činem padělání a pozměnění veřejné listiny. Za tento trestný čin hrozí až tři roky vězení. Nejvyšší státní zastupitelství k otázce vypracovalo stanovisko na základě podnětu policie.

"Digitální certifikát EU COVID o očkování, testu a zotavení z nemoci covid-19 vydaný kterýmkoli státem Evropské unie je veřejnou listinou ve smyslu paragrafu 131 trestního zákoníku, a to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o certifikát v tištěné, nebo elektronické podobě," uvedlo Nejvyšší státní zastupitelství.

07:59

Testy v Česku v úterý potvrdily 14 539 případů koronaviru. Je to téměř o polovinu víc než před týdnem a nejvyšší denní přírůstek od poloviny března. Víc případů než v úterý ministerstvo zdravotnictví eviduje naposledy 12. března.

06:38

V Německu přibylo 39 676 nově nakažených. Je to další denní rekord za celou dobu pandemie v zemi. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha.

21:42

Třetí posilující dávka vakcíny bude ve Francii předpokladem pro udržení platnosti covidových pasů, u lidí starších 65 let bude vyžadována už od 15. prosince. Od začátku prosince budou třetí dávky k dispozici i lidem nad 50 let. V televizním projevu to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

20:11

Ministerstvo školství zatím od ministerstva zdravotnictví nedostalo odpověď na to, jak se zajistí ochrana škol před covidem, když se žáci nebudou plošně testovat, řekl ministr školství Robert Plaga.

19:42

Americký prezident Joe Biden prodloužil do 1. dubna příštího roku opatření, které zajišťuje americkým státům, kmenům a teritoriím stoprocentní náhradu výdajů na boj proti covidu-19. 

17:37

Od středy začne v krajských nemocnicích v Karlovarském kraji platit až na výjimky zákaz návštěv, informovala mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Markéta Singerová. "Vzhledem k vyčerpané kapacitě infekčního oddělení v nemocnici v Karlových Varech pacienty s covidem přechází zdravotnická zařízení Karlovarské krajské nemocnice do 'covidového' režimu, jehož součástí je vyhlášený zákaz návštěv. V Nemocnici v Karlových Varech je aktuálně 18 pacientů s covidem, z toho dva v intenzivní péči, v chebské nemocnici leží tři pacienti s covidem. 

17:02

Pondělní testy školáků ve středních Čechách ukázaly 373 pozitivních výsledků z 40 323 provedených antigenních testů. Zda jde skutečně o nakažené covidem, ještě prověřují PCR testy. Kvůli vysokému růstu počtu případů koronaviru se ve Středočeském kraji testovalo v okresech Praha-východ, Praha-západ, Kolín a Beroun, uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

16:56

Aplikaci Tečka pro prokazování bezinfekčnosti ke koronaviru má v mobilním telefonu 4,1 milionu lidí. Kolem 600 tisíc z nich ji používá denně.

16:21

Zdravotníci v pondělí podle ministerstva aplikovali 39 953 dávek vakcíny proti covidu, což je zhruba stejně jako minulé pondělí. Více než polovina připadla na posilující dávky očkování. Počet dávek vakcín za celou dobu očkování, které v Česku začalo loni v prosinci, přesahuje 12,5 milionu. Z 10,7 milionu Čechů je plně očkováno přes 6,14 milionu lidí.

16:07

V Anglii bude od 1. dubna platit povinné očkování zdravotníků proti covidu-19, oznámil ministr zdravotnictví Sajid Javid. Anglie se tak připojí k zemím jako je Francie, Itálie či k některým státům v USA, kde již podobná opatření platí, poznamenala agentura Reuters.

13:25

Z 36 159 testovaných žáků ve Zlínském kraji mělo 485 pozitivní antigenní test. Zaměstnanců škol bylo otestovaných 906, pozitivních bylo deset.

12:56

Současná vlna epidemie koronaviru bude podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové trvat s různými výkyvy do jara příštího roku. S virem se podle jejích znalostí imunologa bude lidstvo "rovnat" ještě rok. "Lze předpokládat, že ta vlna bude určitě pokračovat do jara. Pokud se ten, kdo nemá příznaky a je mu nad 12 let, nechá naočkovat, tak určitě kolektivní imunitu zvýšíme, abychom nemuseli uvažovat o nějakých drakonických opatřeních," uvedla.

Byla by pro zavedení přísnějších opatření po vzoru Rakouska, kde od pondělí nestačí pro vstup do restaurací nebo na kulturní akce či sport negativní test. Podle Vašákové je ale lepší cestou než takové restrikce vůči neočkovaným rovnou říct, že očkování je povinné. Dodala, že není politikem, tudíž může jen doporučovat. Posoudit to podle ní bude muset hlavně příští vláda. Už dříve uvedla, že očkování je v případě učitelů morální povinnost. "Tím víc to platí u zdravotníků," doplnila.

Foto: Aktuálně.cz
12:30

Českobudějovická nemocnice omezuje počet plánovaných operací o 25 procent. Důvodem je nárůst počtu hospitalizovaných pacientů s koronavirem.

12:29

Plošné testování školáků a studentů antigenními testy na základních a středních školách ve čtyřech z pěti okresů Olomouckého kraje zachytilo v pondělí 758 pozitivních případů. Testů bylo 45 724. Nejvíce jich školy udělaly na Olomoucku, kde hygienici zaznamenali 338 případů. Pozitivně testovaní se nyní musejí podrobit PCR testům. V předchozím kole potvrdily pozitivitu dosud zhruba u 54 procent původních pozitivních testů.

12:28

Podobu letošních vánočních trhů v historickém centru Olomouce podle organizátorů nyní platná protiepidemická nařízení výrazně neovlivní. Na náměstí se už staví desítky dřevěných stánků, které budou vybaveny lahvemi s dezinfekcí. Organizátoři budou návštěvníky nabádat, aby dodržovali dvoumetrové rozestupy. Prodejcům doporučili instalovat na pulty stánků ochrannou přepážku z plexiskla. Loni vánoční trhy v Olomouci poznamenala pandemie koronaviru, kvůli níž bylo v centru města výrazně méně stánků a návštěvníci se museli obejít bez kulturního programu.

11:14

Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně se znovu otevřelo call centrum, ve kterém studenti pomáhají hygienikům s trasováním kvůli covidu-19. Stalo se tak poté, co univerzitu oslovila s žádostí o pomoc Krajská hygienická stanice Zlínského kraje, řekla dnes novinářům mluvčí univerzity Petra Svěráková. Denně bude v call centru pracovat dvacítka studentů.

" Epidemická situace bohužel není dobrá a nastal čas, aby se naši studenti a zaměstnanci opět zapojili do pomoci obyvatelům našeho kraje," uvedl rektor univerzity Vladimír Sedlařík. Studenti pomáhali s trasováním již dříve.

10:29

Se sílící epidemií koronaviru v hradeckém kraji přibývá hospitalizovaných s covid-19. Nemocnice otevírají covidová oddělení a omezují neakutní péči.

10:14

V nemocnicích Pardubického kraje stoupl přes víkend počet pacientů s covidem-19. V pondělí tam bylo 121 nemocných, v pátek jich bylo o třicítku méně.

10:01 Vlajka Ruské federace.

Rusko zaznamenalo za uplynulý den 1211 úmrtí pacientů s covidem-19, což je dosud nejvyšší počet od začátku pandemie. Přibylo také 39 160 nových případů nákazy koronavirem, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve to bylo 39 400 nových případů a 1190 úmrtí.

08:52

Slovensko v době rychlého šíření koronavirové infekce zmírní omezení pro lidi, kteří jsou očkovaní proti covidu-19 nebo onemocnění prodělali. Tyto skupiny nově budou moci v nejpostiženějších okresech využívat služeb ubytovacích zařízení či restaurací. Zároveň budou zpřísněny kontroly dodržování epidemických omezení. Na sociální síti to oznámil premiér Eduard Heger. Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem očkovaných obyvatel.

V nejvyšším stupni epidemického rizika je od začátku tohoto týdne téměř polovina okresů, a to včetně regionů Vysokých a Nízkých Tater. V praxi to znamená, že například hotely nesmějí ubytovávat turisty a restaurace zase mohou pouze rozvážet jídlo a nápoje nebo je vydávat přes okénko. Uvolnění těchto omezení pro očkované proti covidu-19 požadovali zástupci cestovního ruchu.

08:32

V pondělí přibylo v Česku 9253 prokázaných případů nemoci covid-19, o 1660 více než před týdnem. Přes devítitisícovou hranici se denní nárůsty počtu nově nakažených dostaly i minulý týden, a to ve třech dnech. Současně opět přibylo lidí s koronavirem v nemocnicích. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je hospitalizováno 3114 pacientů s covidem, což je nejvíce od konce dubna. Ve vážném stavu je na 440 nakažených koronavirem.

07:36

Ukrajina za poslední den eviduje 833 koronavirových úmrtí, Bulharsko 334. V obou případech je rekordní přírůstek, píše agentura Reuters.

06:33

V Německu za posledních sedm dní zaznamenali v průměru 213,7 lidí nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel, což je nejvyšší údaj od začátku pandemie.

Za poslední den tam testy odhalily nákazu u 21 832 lidí, před týdnem to přitom bylo 10 813 infekcí. Oproti období před sedmi dny rovněž více než dvojnásobně vzrostl počet zemřelých v souvislosti s covidem-19, uvádí institut Roberta Kocha, který monitoruje vývoj šíření nákazy v Německu.

21:16

Učitelka ZŠ Za Chlumem v Bílině na Teplicku, která se nakazila covidem, v nemocnici zemřela, uvedl server Novinky.cz. Bílinskou základku odhalili na konci října hygienici jako ohnisko nákazy, do karantény šly stovky lidí. "S velkou lítostí a bolestí Vám oznamujeme, že dnes v noci zesnula jedna z našich zaměstnankyň a blízkých kolegyň. S ohledem na rodinu a blízké v současné chvíli nebudeme více sdělovat, vzpomínku zveřejníme během tohoto týdne," píše se na webu školy.

20:21

U základních škol byl největší počet pozitivních testů odhalen v okresech Přerov, Prostějov a Brno-venkov, naopak nejmenší záchyt byl odhalen v okresech České Budějovice a Prachatice. U středních škol byl potvrzen největší záchyt v okresech Přerov, Brno-venkov a Karviná, nejlépe jsou na tom pak v okresech Prachatice a Prostějov.

Foto: MZ ČR
20:09

„Plošné testování dětí ve školách epidemii nezastaví. Rozhodli jsme se, že v preventivním testování ve školách pokračovat nebudeme, jelikož v malé míře neodhaluje ty, kteří jsou bezpříznakoví. Testování bude pokračovat na základě nařízení krajské hygienické stanice metodou PCR, a to při odhalení ohniska nemoci. Tento způsob zvládnutí epidemie je efektivnější,“ vysvětlila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová
Hlavní hygienička Pavla Svrčinová | Foto: ČTK
20:00

Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje  kontrolovala mezi 4. až 6. listopadem 241 provozoven. Zaměřila se na dodržování aktuálně platných protiepidemických opatření v prodejnách, provozovnách péče o tělo, kinech, galeriích, fitness centrech, výrobních firmách či v dopravě v Plzni i na dalších místech regionu. Hygienici dále zkontrolovali doklady o bezinfekčnosti u 611 lidí, zjistila 22 přestupků. Některé vyřešili na místě, a to buď domluvou nebo peněžitou pokutou, závažnější případy předali do správního řízení, uvedla dnes na webu.

19:45

Na izraelském ministerstvu zdravotnictví se bude ve středu konat rozhodující diskuse o povolení vakcíny proti covidu-19 pro děti od pěti do jedenácti let. Vzhledem k přibývajícím útokům odpůrců očkování na představitele zdravotnictví jednání nebude na rozdíl od těch předchozích veřejné, informovala agentura Reuters.

18:37

První vlna testování neočkovaných žáků na covid odhalila 699 případů infekce, uvedl resort zdravotnictví. Testováno bylo 121 000 žáků a studentů.  Po sečtení výsledků z 95 procent škol to dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podíl pozitivních vzorků tak činil zhruba 0,6 procenta. Celkem bylo 1. listopadu testováno 121 000 žáků a studentů v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Větší záchyt případů byl odhalen na středních školách ve vyšší věkové skupině, kde jsou většinou četnější sociální kontakty, uvedlo ministerstvo.

18:36

Mezi nejčastější prohřešky při kontrolách dodržování epidemických opatření v souvislosti s covidem v Královéhradeckém kraji patřila nedostatečná ochrana dýchacích cest, absence informací pro zákazníky a také nekontrolování dokladu bezinfekčnosti. Hygienici ve spolupráci v policisty navštívili desítky míst, kde zkontrolovali stovky lidí. Většina z nich opatření dodržovala, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

17:57

Testování žáků základních a středních škol, které v Plzeňském kraji začalo na základních školách v okresech Domažlice, Klatovy, Plzeň-město a Rokycany, odhalilo několik set lidí potenciálně pozitivních na covid-19, z toho v Plzni 134. Všichni musí jít na PCR test. Pokud prokáže, že je dítě pozitivní, jde podle hygieniků do karantény celá třída. Výsledky ještě nejsou. Zatím se zavírají třídy, nikoli školy, řekl ředitel krajské hygienické stanice Michal Bartoš.

17:02

Hygienici v Ústeckém kraji uložili při kontrolách provozoven za nedodržování nařízení ministerstva zdravotnictví v souvislosti s epidemií koronaviru pokuty v řádu tisíců korun. Ve čtvrtek a v sobotu se vydali hygienici v doprovodu policistů do restaurací, nákupních center, škol, navštívili filmová představení a kulturní akce. Drobné prohřešky jako špatně nasazený respirátor řešili na místě domluvou, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

16:49

Rakouská policie chce posílit kontrolu dodržování zpřísněných opatření proti šíření koronaviru. Země od pondělí zpřísnila restrikce pro lidi, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19 nebo ho neprodělali. Pro vstup do restaurací či na kulturní a sportovní akce akce už jim nestačí negativní test. 

Rakousko zpřísněním omezení reaguje na prudký růst počtu nově nakažených a hlavně počtu lidí s vážným průběhem covidu v nemocnicích. Na jednotkách intenzivní péče je aktuálně 377 nakažených pacientů. Sedmidenní incidence dosáhla hodnoty 633 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je třikrát více než v Německu.

16:34

V Plzeňském kraji je vysoký nárůst počtu pozitivních na covid-19. Vir se šíří nekontrolovaně. Po čtyřech měsících se znovu sešel krajský krizový štáb.

16:27

Počet nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 250 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí podle univerzity 46,5 milionu. Druhá je Indie (34,4 milionu) a třetí Brazílie (21,8 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (9,3 milionu).

Tempo růstu počtu nakažených se nyní nemění. Posledních deset milionů nakažených přibylo stejně jako předtím za 23 dní, předtím to bylo za 19 dní, ještě předtím dvakrát po sobě za 15 dnů a dříve to bylo za 18 a 23 dní.

16:21

Hygienici v Libereckém kraji minulý týden ve čtvrtek a v sobotu zkontrolovali dodržování protiepidemických opatření zhruba ve 110 provozovnách. Sankce uložili asi ve 20 z nich. Nařízená opatření v souvislosti s covidem-19 porušilo i několik set lidí, řekl krajský hygienik Vladimír Valenta.

15:44

V souvislosti se zavedením kontrol bezinfekčnosti na koronavirus v restauracích, které musí personál provádět od minulého pondělí, hlásí podle Asociace hotelů a restaurací až 70 procent podniků úbytek hostů o více než 30 procent. Navíc některé firmy, které měly rezervované prostory pro vánoční akce, objednávky vzhledem k nejisté situaci ruší. Vláda by podle asociace měla představit jasný postup, kterým se bude v závislosti na vývoji pandemie řídit. Na místě je opět také otázka podpory podnikatelů, stát by měl nyní pomoci alespoň s udržením zaměstnanců. 

15:34

V Praze hygienici zkontrolovali při celostátních kontrolách ve čtvrtek a v sobotu 15 restaurací, tři kina a tři divadla. U dvou restaurací pro pochybení zahájili správní řízení. Prověřili také 455 osob, jestli mají potřebné potvrzení bezinfekčnosti proti covidu. Z nich šesti policie uložila pokutu za celkem 3000 korun, jedenáct dostalo napomenutí za nenošení ochrany dýchacích cest. Informovala o tom Hygienická stanice hlavního města Prahy.

15:12

Fakultní nemocnice Plzeň opět kvůli sílící pandemii koronaviru a zvyšujícímu se počtu pacientů s covidem otevřela v areálu bývalé vojenské nemocnice na Borech urgentní interní příjem. Směřují tam k ošetření všichni nemocní s interními či plicními obtížemi nebo s podezřením na covidovou nákazu. Příjem je v interním pavilonu číslo 54, ve vstupní části zdravotníci na takzvaném triážním pracovišti určí, kam budou jednotliví pacienti pokračovat k dalšímu ošetření. Nemocnice také musela kvůli pandemii opět omezit některé plánované operace, řekl v pondělí ředitel nemocnice Václav Šimánek.

15:11

Situace v brněnských nemocnicích je kvůli koronaviru kritická, kapacita je téměř vyčerpaná, narážejí na personální strop a bude nutné přidávat covidová lůžka. V nemocnicích v okresních městech je zatím situace o něco lepší, informoval krajský úřad po pondělní videokonferenci s představiteli zdravotnických zařízení.

Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) čelí náporu zejména Fakultní nemocnice Brno, Nemocnice Milosrdných bratří, Fakultní nemocnice u svaté Anny a také Vojenská nemocnice Brno. "Tady je kapacita téměř vyčerpána. O něco lepší je zatím situace v okresních nemocnicích. Především k Brnu tak bude směřovat snaha o navýšení počtu covidových lůžek v nemocnicích," uvedl Grolich.

14:43

Podle Státního zdravotního ústavu v Česku stále dominuje varianta koronaviru delta, konkrétně subtyp nově označený AY.43. V současné době je její podíl asi 47 procent, u dalších dvou subvariant AY.4 a AY.39 do deseti procent. Původní varianty delta je asi v 16 procentech vzorků. Změny v chování viru ani průběhu nemoci u nakažených zatím lékaři nezaznamenali. Za letošní rok laboratoře vyšetřily přes 12 000 pozitivních vzorků, z nich 889 za poslední měsíc od 5. října.

13:42

Nemocnice Znojmo od úterý kvůli covidu omezí všechny plánované operace. Pečuje o 40 lidí s covidem. 

13:34

Počet pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19 se v Olomouckém kraji za poslední týden zdvojnásobil. Nemocnice v pátek ráno pečovaly o zhruba 120 lidí nakažených novým koronavirem, z toho na Fakultní nemocnici Olomouc připadla třetina. Největší zdravotnické zařízení v kraji už kvůli tomu muselo mírně omezit plánovanou odkladnou péči, informoval na sociálních sítích ředitel FN Olomouc Roman Havlík. Podle něj lze výrazný růst počtu hospitalizovaných pacientům s covidem-19 očekávat i v příštích týdnech. Nemocnice podle Havlíka situaci zatím zvládají.

13:33

Moravskoslezští hygienici během kontrol protiepidemických opatření v minulém týdnu odhalili jen minimum prohřešků. Uložili sedm pokut za 3800 korun.

13:22

Situace na Slovensku se horší, vláda proto v následujících dnech navrhne nová protiepidemická opatření. "Shoda je na tom, že potřebujeme jednat rázněji. Jednoznačně se ukazuje, že lidé, žel, opatření nedodržují,“ řekl předseda vlády Eduard Heger.

13:09

Pracovníci jaderné elektrárny Temelín se dnes mohli v areálu nechat očkovat proti koronaviru. Zájem projevilo téměř 200 zaměstnanců, dodavatelů a jejich rodinných příslušníků. ČEZ tak chce posílit podíl očkovaných pracovníků jaderných elektráren, nyní je přes 75 procent. Druhé očkování bude v prosinci, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

12:52

Dnešní testování na covid-19 ve středočeských školách bylo bez problémů, někde antigenní testy ukázaly pozitivní výsledek. Vyplývá to z vyjádření ředitelů. Skutečné množství nakažených potvrdí až kontrolní PCR testy, které jsou přesnější. Ve středních Čechách se školáci testovali na Berounsku, Kolínsku a v okresech Praha-západ a Praha-východ. Dílčí výsledky ze Středočeského kraje, které nemusí zahrnovat ještě všechny PCR testy, budou mít krajští hygienici k dispozici v úterý odpoledne. Kvůli zhoršení epidemické situace se dnes ve 31 okresech testovali na covid neočkovaní žáci.

12:15

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně z důvodu covidu-19 ode dneška zhruba o pětinu omezuje plánované operace. Týdně provede až 70 operací.

10:53

Zájem lidí o očkování proti covidu se ale od poloviny října po předchozím útlumu zvýšil. V neděli zdravotníci aplikovali přes 8400 dávek očkovací látky, asi o 400 více než předchozí neděli. V ostatních dnech minulého týdne byl ale zájem o vakcinaci v mezitýdenním srovnání výrazně vyšší. Ve dvou dnech počet aplikovaných injekcí s vakcínou překročil 50 000, o týden dříve jich bylo maximálně 43 000 a ještě o týden dříve bylo maximum 32 000. Ukončené očkování mezi 10,7 milionu Čechů má v současné době podle dat ministerstva 6,1 milionu lidí.

10:43

Část slovenských zdravotníků v době zhoršující se epidemické situace požádala obyvatele země, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Ve veřejné výzvě dnes uvedli, že se nemocnice plní covidovými pacienty, kteří by v případě očkování nemuseli být hospitalizováni. Slovensko se v EU řadí ke státům s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19, zájem o vakcinaci však v zemi za nynější třetí vlny koronavirové infekce zatím výrazněji nestoupl.

10:38

Jihoitalští řezbáři proslulí výrobou tradičních dřevěných figurek letos nabízejí figurky do betlémů přizpůsobené pandemickým podmínkám. Postavy tří králů, kteří se přicházejí poklonit čerstvě narozenému Ježíškovi, tak kromě zlata, myrhy a kadidla nesou i covidové certifikáty.

10:31 Vlajka Ruské federace.

V Rusku přibylo za uplynulý den 39 400 nových případů nákazy koronavirem a 1190 úmrtí pacientů s covidem-19. O den dříve to bylo 39 165 případů a 1179 úmrtí, uvedla média s odvoláním na vládní krizový štáb.

09:44

Počet pacientů s nemocí covid-19 se ve Fakultní nemocnici Brno přehoupl přes 100. Zatímco v pátek bylo hospitalizovaných přes 92 lidí, nyní je jich 103, řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní nemocnice zatím neomezuje plánované operace. Na začátku listopadu už ale omezila provoz operačních sálů z 25 na 20, které provádějí všechny operace. Ušetřený personál pomáhá u pacientů s covidem.

09:06

Přehled hlavních událostí:

 • V Česku v pondělí přibylo 9253 nově nakažených covidem-19. Stoupl se i počet hospitalizovaných. 
 • Nemocnice kvůli náporu pacientů začínají omezovat plánované operace. Situace v brněnských nemocnicích je kvůli covidu kritická, naráží na personální strop.
 • Mezi okresy je nejhorší epidemická situace na Prostějovsku, kde na 100 000 lidí za poslední týden připadá 1059 potvrzených případů.
09:02

Hygienici na dva týdny uzavřeli základní školu ve Svahové ulici v Karlových Varech. Důvodem je narůstající počet onemocnění koronavirem.

09:01

Počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel Česka se zvýšil ze 497 na dnešních 499. Mezi okresy je nejhorší situace na Prostějovsku, kde na 100 000 lidí za poslední týden připadá 1059 potvrzených případů. Následuje okres Šumperk s 1014 případy přepočtenými na obyvatele za týden. Naopak nejlépe je na tom Sokolovsko s incidencí 126.

09:00

Podle údajů ministerstva minulý týden denně umíralo od 30 do 46 lidí s covidem, za neděli úřad zatím eviduje 12 zemřelých. Toto číslo se ale může při pozdější aktualizaci změnit. Situace z loňského podzimu nebo letošního jara by se ale podle odborníků neměla díky očkování opakovat.

08:17

Laboratoře v Česku potvrdily v neděli 2996 nových případů nemoci covid-19, o den dříve jich bylo zhruba jednou tolik. V mezitýdenním srovnání byl nárůst o 230 potvrzených případů vyšší. Počet hospitalizovaných s koronavirem se proti minulé neděli ale zvýšil z 1700 na téměř 2700, přibližně 400 z nich je ve vážném stavu. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:27

V Německu se za poslední týden vyskytlo v průměru 201,1 nových případů nákazy covidem-19 na 100 000 obyvatel, nejvíce od začátku pandemie. Předchozí rekord 197,6 je z loňského 22. prosince, kdy vrcholila druhá vlna pandemie. Německo za poslední den zaznamenalo 15 513 nových případů. O vývoji pandemie informovala agentura DPA s odvoláním na ranní údaje Institutu Roberta Kocha.

06:16

Cestovatelé se budou muset před nasednutím do letadla prokázat oficiálním očkovacím průkazem, aerolinky by je přitom neměly pustit na palubu, pokud od jejich druhé dávky uplynuly méně než dva týdny.

K tomu bude ještě potřeba negativní test na koronavirus, který v čase odletu nesmí být starší než 72 hodin. Pro osoby, které mají z požadavku na očkování výjimku, nesmí být starší než 24 hodin.

06:15

Spojené státy ode dneška ruší omezení cest pro vybrané země, včetně České republiky a většiny Evropy. Restrikce, přijaté kvůli pandemii nemoci covid-19, platily rok a půl.

Od zahraničních návštěvníků budou nyní USA při příjezdu vyžadovat očkování s výjimkou osob mladších 18 let a lidí, kteří se nemohou nechat naočkovat ze zdravotních důvodů.

06:10

Návrat ze Švédska, Švýcarska, Kypru a San Marina do České republiky je ode dneška komplikovanější pro lidi nenaočkované proti covidu.

Na takzvané mapě cestovatele jsou tyto země nově červené, což značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem, a tudíž povinnost absolvovat po příjezdu PCR test. Do obdržení jeho negativního výsledku musí lidé nosit mimo domov respirátor. 

06:05

Druhé kolo testování žáků se uskuteční v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná.

První kolo bude dnes v dalších 23 regionech. Jde o hlavní město Prahu a okresy Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín. V těchto regionech se druhé kolo testování uskuteční 15. listopadu.

06:00

Neočkované žáky v 31 okresech čeká dnes testování na covid-19. Ministerstvo zdravotnictví tak rozšířilo počet osmi regionů z minulého týdne o další, kde se v minulém týdnu zhoršila epidemická situace.

Testování by se dnes mohlo týkat zhruba 765 000 dětí, tedy přibližně poloviny žáků základních a středních škol v Česku.

Pokud se odmítnou testovat a nebudou mít ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset mít při výuce roušku. Bezinfekčnost musí doložit také učitelé, kteří si ale testy musí zajistit sami. Neočkovaní pedagogové musí nosit od minulého pondělí ve výuce respirátor bez ohledu na testování.

20:44

Počet případů nákazy koronavirem, které byly ve světě zjištěny od začátku pandemie, se blíží 250 milionům. Na základě své analýzy o tom dnes informovala agentura Reuters. Statistiky, které zveřejňuje americká Univerzita Johnse Hopkinse, tento údaj potvrzují.

Ačkoli se šíření viru v některých oblastech, jako je například Indie, výrazně zpomalilo, přibývá v současné době 50 milionů infekcí každých 90 dnů, uvedla agentura Reuters. Zaznamenání prvních 50 milionů případů nákazy přitom trvalo téměř rok, připomněla agentura.

Denní přírůstky nadále stoupají v 55 z 240 zemí, přičemž rekordní hodnoty zaznamenává mimo jiné Rusko, Ukrajina a Řecko. Virus se rozmáhá i v dalších částech východní a střední Evropy, včetně Česka, které eviduje strmý nárůst nových případů srovnatelný s nástupem předchozích vln nákazy. Přes polovinu nových infekcí registrovaných po světě je nyní podle agentury Reuters z Evropy, kde jich zhruba každé čtyři dny přibyde milion.

18:47

Česko je v přepočtu covid pozitivních pacientů na jednotce intenzivní péče na milion obyvatel mezi ostatními zeměmi na sedmém místě. O něco lépe je na tom Německo, hůře zase Belgie nebo Rakousko. Na prvním místě je Bulharsko. Data jsou k 31. říjnu. 

Srovnání zemí podle počtu covid pozitivních pacientů na jednotce intenzivní péče na milion obyvatel.
Srovnání zemí podle počtu covid pozitivních pacientů na jednotce intenzivní péče na milion obyvatel. | Foto: Our World in Data
18:23 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Dům hlavní hygieničky Pavly Svrčinové střeží na Ostravsku policisté. Dopoledne se před ním potkalo čtyřicet až padesát lidí, kteří na místě protestovali proti očkování a opatřením, která jsou v tuto chvíli v platnosti. Řekl to dnes pro iDnes.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl, podle kterého se lidé z centrálního týmu pro řízení epidemie s výhružkami setkávají běžně. 

17:57

Mezi Pražany opět stoupá zájem o očkování. Takhle vypadala dnes večer fronta na veřejném očkovacím místě na pražském hlavním nadraží. Centrum je bez registrace a očkuje se v něm jednodávkovou vakcínou Johnson & Johnson.

Fronta před očkovacím centrem na pražském hlavním nádraží.
Fronta před očkovacím centrem na pražském hlavním nádraží. | Foto: Aktuálně.cz
16:51 Adam Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) další lockdown není řešením narůstajícího počtu nakažených. Cestou ven je podle něj očkování. 

16:44

V pondělí 15. listopadu se budou testovat na covid-19 neočkované děti ve školách ve 23 okresech, ve kterých v pondělí 8. listopadu proběhne první kolo testování. Rozhodla o tom dnes hlavní hygienička Pavla Svrčinová. I když epidemie roste a k sobotě hranici 300 nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden, kterou ministerstvo pro testování stanovilo, překonalo 61 okresů, další už se mezi testované zařazovat nebudou. Podle ministerstva se i ze zahraničních zkušeností, například z Rakouska, ukazuje, že testování žáků ve školách nemá vliv na zastavení epidemie. V pondělí 8. listopadu se budou testovat žáci celkem v 31 okresech, v osmi už to bude druhé kolo.

Po 15. listopadu ministerstvo zdravotnictví už pokračovat v antigenním testování žáků neplánuje. Podle názoru Svrčinové a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové tyto testy často nezachytí bezpříznakové nakažené, což děti většinou jsou.

15:15

V nemocnicích Královéhradeckého kraje přibývá hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Ve všech těchto nemocnicích se dnes léčily s covidem celkem zhruba čtyři desítky pacientů, před týdnem v pátek okolo deseti pacientů. Krajské nemocnice reagují na vzestup počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 rozšiřováním kapacit covidových lůžek a například trutnovská nemocnice od 8. listopadu omezí plánovanou operativu na centrálních operačních sálech.
"Jde zejména o pozastavení velkých plánovaných operací v celkové anestezii. Současně nemocnice omezí provoz rehabilitačního, ortopedického a onkologického oddělení," řekl dnes k plánovanému omezení některých výkonů v trutnovské nemocnici mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.
Nemocnice v Rychnově nad Kněžnou od pátku rozšířila kapacity o zhruba dalších deset covidových lůžek. Ve všech nemocnicích v kraji od tohoto týdne platí plošný zákaz návštěv. Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice.

14:06

Soukromý domov důchodců Senior centrum v Malé Čermné na Náchodsku zasáhl covid-19. Z 38 klientů je 11 pozitivních, dva z nich byli převezeni do nemocnice. Situace v zařízení je přesto pod kontrolou, řekl Petr Čtvrtečka ze Senior centra. Nákaza u klientů byla potvrzena v pátek večer, v sobotu zdravotníci náchodské nemocnice přímo v zařízení podali 20 klientům monoklonální látky. Malá Čermná je částí města Hronov.

"Kromě 11 pozitivních klientů dostalo látky také devět dalších, kteří s pozitivními jsou na pokoji. U nemocných je průběh mírný. Dva klienty jsme museli odeslat do nemocnice k hospitalizaci, protože si to už vyžadovalo odbornou péči. Co vím, tak na ventilátoru nejsou," řekl dnes Čtvrtečka.

Na covid-19 bylo testováno také 29 zaměstnanců, z toho jednomu vyšel test pozitivní. "Původ onemocnění neznáme. Pozitivní klienti jsou ve věkové kategorii 55 až 95 let," řekl Čtvrtečka. Zákaz návštěv platí v Senior centru v Malé Čermné od čtvrtečního večera.

Senior centrum Malá Čermná
Senior centrum Malá Čermná | Foto: Senior centrum Malá Čermná
14:02

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) podporují očkování proti covidu-19 pro děti od pěti let. Na podpoře se shodli v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. 

13:52

Rakouská očkovací centra hlásí o víkendu zvýšený zájem o očkování proti covidu-19. Děje se tak před tím, než v pondělí vstoupí v platnost výrazně přísnější vládní opatření. Informovala o tom dnes agentura APA. Nové restrikce, zaváděná kvůli rychle se zhoršující epidemické situaci, se dotknou zejména neočkovaných. Vláda v pátek oznámila, že pro vstup do restaurací, kaváren, kadeřnictví nebo na kulturní a sportovní akce už nebude stačit negativní test na koronavirus, nově bude potřeba doklad o vakcinaci nebo prodělání nemoci. Stejná pravidla budou platit pro hotely nebo lyžařské vleky.  Kancléř Alexander Schallenberg a místopředseda vlády Werner Kogler řekli nedělnímu vydání bulvárního deníku Kronen Zeitung, že zpřísněná opatření budou v platnosti nejméně do Vánoc.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
12:23 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za poslední den přibylo 39 165 nových případů koronavirové nákazy. Bilance je o více než 2000 nižší než v sobotu, kdy byl zaznamenán nejvyšší počet nově nakažených od začátku pandemie - 41 335. Nižší přírůstek nově nakažených eviduje také Ukrajina, 17 419 případů oproti sobotním 25 063. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na zdravotnické úřady v obou zemích. Nižší přírůstky mohou být způsobeny víkendem, během kterého se zpravidla méně testuje.

V posledních 24 hodinách zemřelo v Rusku po nákaze koronavirem dalších 1179 lidí. Je to téměř stejně jako v sobotu, kdy úřady registrovaly 1188 úmrtí spojených s covidem-19. Od začátku pandemie se v zemi s asi 146 miliony obyvatel infikovalo 8 795 095 lidí, z nichž 246 814 nákaze podlehlo.

S nepříznivou epidemickou situací se potýkají také na Ukrajině. V sobotu v zemi se 44 miliony obyvateli přibylo rekordních 793 úmrtí po nákaze koronavirem. Dnes ministerstvo zdravotnictví oznámilo 449 zemřelých, čímž jejich celkový počet vzrostl na 72 084. Nakažených napočítalo ministerstvo od počátku epidemie 3 075 433.

10:28

Česko v sobotu vpodvečer převzalo dva pacienty z Rumunska s těžším průběhem covidu. Informaci Televize Seznam potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Muž a žena na umělé plicní ventilaci se léčí na Bulovce a v Motole, doplnila mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Záchranáři je přepravovali do nemocnic z letiště v Kbelích. Rumunsko patřilo na konci října v Evropské unii k zemím nejvíce zasaženým pandemií.

"Stalo se tak na základě žádosti rumunské strany o pomoc," uvedl mluvčí ministerstva. Dodal, že nejde o první takovouto pomoc, už v minulosti podle něj Česko přijalo pacienty z jiných zemí, bližší podrobnosti neuvedl.

09:41

V sobotu laboratoře otestovaly přes 66 300 lidí, zhruba o 4000 méně než před týdnem. U preventivních testů bylo pozitivních 3,9 procenta vzorků, o týden dřív to bylo 4,7 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních za týden z 9,8 na 11,1 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních zvýšil o více než čtyři procentní body na 28,1 procenta.

09:40

Denní počty nově potvrzených případů se v tomto týdnu vyšplhaly k hodnotám z konce března, třikrát překonaly 9000. Nejvíc jich laboratoře zaznamenaly v úterý, a to 9913. Celkem od začátku týdne přibylo téměř 50 400 nakažených, za stejné období v předchozím týdnu to bylo zhruba 31 600.

08:18

V sobotu testy odhalily 5736 nových případů covidu, zhruba o 700 víc než před týdnem. V nemocnicích je 2585 nakažených, z toho 360 ve vážném stavu.

08:17

Počet úmrtí s covidem v ČR přesáhl 31 000, ministerstvo jich eviduje 31 022. Denně teď umírá přes 40 nakažených, tedy podobně jako za celé prázdniny.

07:14

Německo zaznamenalo za uplynulý den 23 543 nových případů koronavirové nákazy a 37 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Před týdnem země registrovala 16 887 nových infekcí a 33 zemřelých, uvedla agentura DPA. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených země oznámila v pátek, kdy informovala o 37 120 odhalených případech infekce za 24 hodin.

DPA zároveň upozornila, že opět výrazně vzrostla sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel. Podle RKI se dnes ráno tento údaj nacházel na hodnotě 191,5 - předchozí den to bylo 183,7 a před týdnem 149,4.

Počet hospitalizovaných nakažených na 100 000 obyvatel za sedm dní v pátek dosáhl 3,91. Tento ukazatel, který je důležitý při zvažování přísnějších protiepidemických opatření, byl o den dříve na úrovni 3,73. Nejvyšší hodnotu - 15,5 - měl kolem loňských Vánoc. Kvůli velkým rozdílům mezi jednotlivými regiony však nebylo na celoněmecké úrovni stanoveno, jakou hodnotu je nutné považovat za kritickou.

21:58 Vlajka Ruské federace.

Rusko hlásí rekordní nárůst nakažených koronavirem od začátku pandemie. Za poslední den přibylo 41 335 nových případů nákazy. S odvoláním na operativní štáb o tom dnes informovala agentura Interfax. Rekordní bilanci 793 nových úmrtí po nákaze koronavirem hlásí Ukrajina.

15:01

Ve francouzských lyžařských střediscích budou povinné roušky ve frontách u vleků. Pokud celonárodní incidence případů koronaviru přesáhne 200 případů na 100 000 obyvatel, bude se vyžadovat i covidový pas. Oznámil to dnes premiér Jean Castex, který navštívil jedno horské středisko v Horním Savojsku.

14:19

V rakovnické nemocnici stoupl zájem o očkování proti koronaviru. Pro třetí dávku si denně chodí v průměru 200 lidí. Zvýšený zájem o očkování zaznamenala také příbramská nemocnice, kde na čekající lidi dohlížejí strážníci.

12:34

Testy PCR odhalily na Slovensku za pátek dalších 6502 lidí nakažených koronavirem a antigenních testů bylo pozitivních 1566. V nemocnicích je s covidem-19 nebo podezřením na něj 2051 lidí, což znamená denní nárůst hospitalizací o 87.

Za uplynulý den zemřelo 39 lidí, takže od začátku epidemie má více než pětimilionové Slovensko 13 205 mrtvých. Nejvíc nových případů nákazy připadá na Prešovský kraj.

12:19

V zoo v americkém Denveru se potvrdilo onemocnění covidem-19 u dvou tamních hyen. Pozitivní testy na koronavirus mělo i 11 lvů a dva tygři, informovala agentura AP, podle níž jde o první známý případ covidu-19 u hyen.

11:38

V Rakousku přibylo za posledních 24 hodin 9943 nových případů koronavirové infekce, nejvíce od začátku pandemie. Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel, opět výrazně stoupla a je na hodnotě 562,1, v pátek to bylo 522,4. 

11:15

I v Olomouckém kraji budou v sobotu hygienici za asistence policie znovu kontrolovat dodržování protiepidemických opatření, zaměří se na provozovny s víkendovým režimem. Čtvrteční kontroly výraznější porušení protikoronavirových opatření nezaznamenaly.

"Kontroly pokračují stále a budou pokračovat také dnes, kontroly probíhají ve všech provozovnách služeb, jako jsou třeba kina nebo galerie, kde se musejí dodržovat opatření. Vzhledem k tomu, že je víkend, jsou otevřené trochu jiné provozy, blíže to ale specifikovat nebudeme," řekla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

10:57

V Rakousku přibylo za posledních 24 hodin 9943 nových případů koronavirové infekce, nejvíce od začátku pandemie. Dalších 31 lidí s nákazou zemřelo.

10:27

Zdravotníci v pátek podle dat ministerstva aplikovali 53 005 dávek vakcíny proti covidu. Více jich naposledy rozdali 9. srpna.

Denní počty očkovaných začaly výraznějí růst v druhé polovině října. V mezitýdenním srovnáni bylo v pátek podáno asi o 16 400 dávek víc.

Počet dávek vakcín za celou dobu očkování, které v Česku začalo loni v prosinci, dosahuje téměř 12,491 milionu. Plně očkováno je přibližně 6,13 milionu lidí.

Fronta před očkovacím centrem ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (22. října 2021)
Fronta před očkovacím centrem ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (22. října 2021) | Foto: ČTK
10:07

Laboratoře v Česku otestovaly v pátek kolem 110 000 vzorků, zhruba o 22 000 méně než před týdnem. U preventivních testů bylo pozitivních 2,68 procenta vzorků, o týden dřív to bylo 2,26 procenta. 

09:31

Česká republika má za uplynulé dva týdny 781 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem 431 případů) a je nyní na třetím místě mezi sousedními zeměmi, stejně jako před týdnem.

Nejhůře je na tom ze sousedních zemí stále Slovensko, kde evidují 1044 nových případů na 100 000 obyvatel za 14 dní, zatímco před týdnem to bylo 749 případů.

Na druhém místě je Rakousko, kde počet případů vzrostl z 534 na 823.

Na čtvrtém místě je Německo (323 případů, před týdnem 238).

Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má 303 případů na 100 000 obyvatel za dva týdny (před týdnem 197).

09:16

Ukrajina za posledních 24 hodin zaznamenala 793 nových úmrtí po nákaze koronavirem. Je to nejvíce od začátku pandemie covidu-19 v zemi.

08:48

Necelá polovina Čechů (49 procent) souhlasí s tím, že by se kvůli nárůstu onemocnění covid-19 opět mělo pracovat převážně z domova. Vyplývá to alespoň z průzkumu, který pro personální agenturu Předvýběr.cz uskutečnila minulý týden společnost STEM/MARK mezi 510 respondenty.

Takzvaný home office je jednou z možností, jak omezením kontaktů zbrzdit epidemii. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto ve čtvrtek požádal zaměstnavatele, aby kvůli zhoršující se epidemické situaci zaměstnancům umožnili pracovat z domova, pokud to je možné.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
08:39

V přepočtu na 100 000 obyvatel připadá nyní v Česku 490 potvrzených případů nákazy covidem za posledních sedm dní. Je to o 32 více než předchozí den. Nejhorší situace je v Olomouckém kraji, kde je incidenční číslo 786. Naopak nejlépe je na tom Karlovarský kraj s incidencí 169.

08:38

V Česku přibývá také zemřelých s potvrzenou nákazou, jejich celkový počet od začátku epidemie se blíží 31 000. K pátku ministerstvo zdravotnictví evidovalo 30 985 úmrtí s covidem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:29

V pátek testy potvrdily 9208 případů covidu, což je asi o 800 víc než ve čtvrtek a o 3500 víc než před týdnem. Hospitalizovaných je 2611 nakažených.

08:18

Plaga v dopisu poukázal na to, že hygienici už v současnosti nestíhají trasovat kontakty nakažených a označil za nepřijatelné, aby se žáci testovali metodou PCR jen na běžných odběrových místech. Vojtěcha požádal o odpověď do úterý.

08:17

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) se obává toho, že ochrana škol před covidem-19 nebude v následujících měsících dostatečná. Není podle něj jasné, jak pro ně ministerstvo zdravotnictví zajistí PCR testování s výsledky z laboratoře, jehož využití v ohniscích nákazy avizovalo.

Vyplývá to z jeho dopisu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), který má ČTK k dispozici.

07:57

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 34 002 nových případů koronavirové nákazy. Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel, opět výrazně stoupla a je na hodnotě 183,7. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

V pátek mělo sedmidenní incidenční číslo hodnotu 169,9 a před týdnem 145,1. Nejvýše - na hodnotě 197,6 - byla incidence za celou dobu pandemie loni 22. prosince během druhé vlny.

07:35

V Česku dnes budou pokračovat kontroly hygieniků. Společně s policisty se zaměří na to, zda lidé dodržují mimořádná opatření přijatá kvůli epidemii covidu-19.

Rozsáhlé kontroly ve všech krajích se uskutečnily už ve čtvrtek. Kontrolní týmy se zaměřily mimo jiné na restaurace a kulturní zařízení. Mnoho problémů hygienici v restauracích neobjevili, provozovatelé si ale stěžovali, že jim kvůli opatřením klesla návštěvnost a s ní i tržby.

07:29

Česká divadla, přestože mohou hrát bez omezení kapacity diváků, mají až poloviční pokles návštěvnosti. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 17 divadly provedl portál Dramox. Ten vznikl v době, kdy byla divadla kvůli vládním opatřením zavřená, a nabízí divákům představení on-line.

Ředitelé divadel uvádějí, že lidé dlouho váhají s nákupem vstupenek, málo si kupují předplatné a situace se poslední týdny horší.

07:28 Praha

Některé střední školy v Praze pořádají letos kvůli epidemii covidu-19 pro uchazeče o studium podobně jako loni dny otevřených dveří on-line.

Část jich nabízí zájemcům o školu možnost vybrat si mezi osobní návštěvou školy nebo virtuální prohlídkou na webu. Vyplývá to z informací na internetových stránkách škol.

07:20

Nebývalé vysoké bilance nakažených v posledních týdnech hlásí řada evropských zemí.

V Německu případů nákazy přibývá nejrychleji od začátku pandemie, stejně jako v Řecku či na Slovensku, téměř rekordní jsou počty nakažených také v Rakousku či v Rusku a situace se zhoršuje rovněž v Česku.

07:15

Kvůli vzedmutí vlny nákazy koronavirem dnes další evropské země zavedou přísnější protipandemická opatření.

V Nizozemsku se vrátí povinnost nošení roušek na veřejných místech. Rozšiřuje se i počet míst, na nichž je nutné mít potvrzení o bezinfekčnosti - nově mezi ně budou patřit terasy restaurací, muzea nebo posilovny

V Řecku čekají další překážky na neočkované, nově se budou muset prokázat negativním testem na covid-19 i při vstupu do bank, obchodů a venkovních prostor restaurací.

Další velkou vlnu zpřísňování restrikcí zažije mnoho zemí včetně Rakouska či Francie na začátku příštího týdne.

07:10

To nejdůležitější z pátku:

 • Na akcích nad 1000 lidí se nebude možné od 22. listopadu prokazovat antigenním testem, ale jen PCR, očkováním nebo proděláním nemoci, schválila vláda.
 • Venkovních akcí se od stejného data nebude moci účastnit více než 1000 lidí.
 • Od 22.11. se zkrátí platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Antigenní bude platit jeden den, PCR test pak tři. 
07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledních dnů najdete v předchozí reportáži: