Obrazem: Když led, tak z Braníka, třeba i v létě. Taková byla slavná ledárna u Vltavy

Obrazem: Když led, tak z Braníka, třeba i v létě. Taková byla slavná ledárna u Vltavy
Těžba ledu během zimního období v povodí Vltavy na periferii tehdejší Prahy. Asi rok 1913.
Zpracování navezeného ledu uvnitř ledárny. Asi rok 1913. Lokalita byla také vhodná, protože šlo o jedno z nejchladnější míst ve vltavském údolí.
Protože v době, kdy ještě neexistovala uměle chladicí zařízení, bylo už při zimním sběru ledu nutné myslet na jeho použití i během parného léta. Na tomto snímku je například zachyceno skladování ledu na letní použití v nedalekém Branickém pivovaru.
Snímek zřejmě ukazuje hromady ledové tříště po rozdrcení ledu. Asi rok 1913.
Foto: Neznámý autor / Reprofoto vydání Světozoru 26. 1. 1913 / Public domain / via www. Historicka-praha.cz
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
29. 7. 2021 14:14
Před 110 lety byl u Vltavy v pražském Braníku dostavěn jedinečný pozdně secesní areál ledáren. Lokalita byla vhodná i proto, že šlo o jedno z nejchladnějších míst ve vltavském údolí. Stavbu iniciovali pražští hospodští, kteří ledem chladili potraviny i pivo. Provoz dnes památkově chráněného areálu byl ukončen v roce 1954 s výstavbou slapské přehrady. Vltava přestala zamrzat. Dnes ledárny chátrají.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy