výroba

Škoda Auto v říjnu zvýšila celosvětový odbyt o 29 procent na 60 800 vozů

Automobilka Škoda v říjnu zvýšila celosvětový odbyt meziročně o 29 procent na 60 800 vozů. Uvedla to mateřská společnost Volkswagen. Český výrobce tak vykázal jeden z nejlepších výsledků z celé skupiny, která je největším výrobcem aut v Evropě. Od ledna do konce října pak odbyt vozů Škoda činí 605 400 vozidel, což je meziroční pokles o 19,1 procenta. Loni se výrobci aut ve světě stále potýkali s dopady pandemie.

Volkswagen v říjnu dodal zákazníkům 388 600 osobních aut, což je meziroční nárůst o 7,7 procenta. Meziročně je ale jeho odbyt o deset procent nižší. Celá skupina Volkswagen, která zahrnuje i nákladní auta a autobusy, pak v říjnu zvýšila odbyt meziročně o více než 15 procent na 691 800 vozidel. Od ledna do října odbyt meziročně také ještě zůstává nižší.

Zdroj: ČTK

Evropská komise chce dát miliardy eur do výroby čipů v Evropě

Evropská unie ve snaze snížit závislost na dovozu nedostatkových mikročipů uvolní 11 miliard eur (266 miliard korun) na podporu jejich vývoje v Evropě. Plán masivních subvencí klíčového technologického odvětví představila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Podle komise má do konce desetiletí vyvolat investice v celkovém objemu přes 43 miliard eur (téměř 1,1 bilionu korun).

Unijní exekutiva chce také členským zemím usnadnit subvencování vývoje a výroby polovodičových součástek, s jejichž nedostatkem se v současnosti potýkají například výrobci aut či elektroniky. Evropské země jsou na dovozu závislé především na Spojených státech, Číně nebo Tchaj-wanu. Komise chce proto v příštích letech podpořit postupný přesun výroby do Evropy.

"V krátkodobém výhledu je našim cílem zvýšit odolnost vůči budoucím krizím tím, že budeme schopni předvídat nedostatky v dodavatelských řetězcích a předcházet jim," prohlásila von der Leyenová. V dlouhodobější perspektivě by se podle ní Evropa mohla stát jedním z důležitých producentů "na tomto velmi strategickém trhu".

Zdroj: ČTK
Pokračovat