Hurvínek je český Pinocchio. Podívejte se na snímky nejslavnějších českých loutek

Hurvínek je český Pinocchio. Podívejte se na snímky nejslavnějších českých loutek
Spejbl v začátcích
Josef Skupa před Eiffelovou věží (28. října 1929)
Spejbl a Hurvínek v bratislavské Redutě (1948)
Bruselské Expo 1958. Světová výstava a jedno z vyprodaných představení Divadla Spejbla a Hurvínka (červenec 1958)
Foto: Archiv Divadla Spejbla a Hurvínka
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
Aktualizováno 16. 1. 2022 11:21
Nejslavnější loutkou planety je nejspíš Pinocchio, kluk s dlouhým nosem, který se zbavil svého dřevěného těla a stal se opravdovým chlapcem. V Česku jsou nejproslulejšími loutkovými "stars" Spejbl a Hurvínek. Platí to nejméně pro několik generací Čechů. Život i vlastnosti ušatým postavám s vypoulenýma očima vdechl divadelní nadšenec Josef Skupa. Narodil se před 130 lety.

Spejbl - popleta, věčně nespokojený bručoun, ale i otec, který má strach o synka, baví diváky už přes 100 let. Postavička Hurvínka, vynalézavého a prostořekého rošťáka, vznikla až o šest let později, v roce 1926. Později dvojici, která proslula i v zahraničí, doplnila postava Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka. Jejich divadelní představení byla přeložena do více než dvaceti jazyků, včetně čínštiny a japonštiny.

Loutkové Divadlo Spejbla a Hurvínka bylo založeno v Plzni v roce 1930 "otcem" postaviček Josefem Skupou. Ten se narodil před 130 lety - 16. ledna 1892. 

Začátkem roku 1944 bylo nacistickými úřady uzavřeno až do konce druhé světové války. 12. října 1945 divadlo přesídlilo do Prahy, kde působí dosud.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy