Před 51 lety roztrhal teroristický útok nad Československem letoun s 28 lidmi

Před 51 lety roztrhal teroristický útok nad Československem letoun s 28 lidmi
… (kolorovaná fotografie)
Vyšetřovatelé u trosek letounu (kolorovaná fotografie).
… (kolorovaná fotografie)
Z České Kamenice do Prahy byla převezena jugoslávská letuška Vesna Vulovičová, která jako jediná přežila katastrofu jugoslávského dopravního letadla DC-9 (kolorovaná fotografie).
Foto: Archiv Pavla Krejčího / Letecká badatelna / www.leteckabadatelna.cz
Dan Poláček Pavel Švec Dan Poláček, Pavel Švec
Aktualizováno 26. 1. 2023 9:28
Ničivá exploze nad Československem 26. ledna 1972 způsobila pád jugoslávského letadla. Trosky se zřítily poblíž Srbské Kamenice na Děčínsku. Zkázu mezinárodního letu JAT 367 nepřežilo 27 lidí. Do světové historie se tato letecká tragédie zapsala nikoliv počtem obětí, ale zázrakem. Letuška Vesna Vulovičová přežila pád z více než desetikilometrové výšky.

Vesnice Nová Oleška leží asi osm kilometrů severovýchodně od Děčína. Úzká silnice s rozpraskaným asfaltem se odsud vine mělkým údolím Bynoveckého potoka do blízké Srbské Kamenice. Zhruba v půlce cesty se silnice zařezává do svahu, pravá krajnice tak probíhá na poměrně vysokém valu. Pod ním je úzký pás louky ohraničený říčkou, za níž se prudce zvedá zalesněná stráň. Mezi borovicemi vykukují pískovcové skály roztodivných tvarů.

U potoka stojí nenápadný pomníček z leštěné žuly. "Tragédie letadla JAT. Tragicky zahynulým cestujícím a členům posádky JAT. Jugoslovenski aerotransport," stojí vytesané pod pěticípou hvězdou.

Právě v těchto místech 26. ledna 1972 za soumraku nalezl lesník Bruno Henke a další zachránci naříkající dvaadvacetiletou dívku. Byla jí Vesna Vulovičová, těžce zraněná letuška jugoslávských aerolinií, která právě přežila výbuch na palubě letadla a volný pád z více než desetikilometrové výšky.

Měla neuvěřitelné štěstí. Zaklínila se ve zbytku zádi letounu, padající trosky zbrzdily větve stromů a také se svezly po prudkém svahu, do kterého narazily. Zbylých sedmadvacet lidí na palubě letadla DC-9 letu JAT č. 367 směřující z Kodaně do Záhřebu zahynulo.

Podle vyšetřovací komise byl příčinou katastrofy výbuch nálože umístěné v zavazadlovém prostoru. Experti určili okamžik výbuchu na 16.01 hodin. V ten moment se odmlčely černé skříňky do té doby bezproblémového letu. Silně poškozený stroj ještě několik desítek vteřin letěl vcelku, pak se rozlomil a po částech zřítil na zem.

Zahraniční média záhy informovala, že se k atentátu přihlásila chorvatská separatistická organizace Ustaša. Ten samý den také došlo k bombovému útoku na vlak v Jugoslávii a média dávala oba incidenty do souvislosti. Nicméně vypátrat, kdo trhavinu do letadla vnesl, se nikdy nepodařilo.

Díky vám, vynikajícím, drahým lidem Československa

Letuška Vesna si při pádu zlomila obě ruce i nohy, poranila páteř a lebku. Dolní část těla měla ochrnutou. Když ji záchranáři nalezli, visela ven z vraku pod bezvládným tělem další stevardky, obě byly zavaleny převráceným cateringovým vozíkem. Vulovičová přežila klinickou smrt, dlouho se léčila. A uzdravila. Její vyléčení bylo považováno za velký úspěch československého zdravotnictví.

"Vím, že neexistuje ani jedno slovo, kterým bych mohla vyjádřit alespoň malou část své nepopsatelné vděčnosti. Díky vám, vynikajícím, drahým lidem Československa, je 26. leden 1972 mým druhým datem narození. Vy jste mi pomohli, abych se znovu vrátila k životu - a tím jste mi dovolili, abych si pro sebe vzala část životů mých drahých přátel i cestujících, kteří se dočkali opačného osudu než já, nespravedlivého osudu být oběťmi lidí, kteří neznají dobro, čest a lásku… Půjčku, kterou jste mi před rokem poskytli, budu nosit celý svůj život jako svůj nejdražší závazek," napsala Požárnímu sboru Srbská Kamenice vděčná letuška.

Dodnes je zapsaná v Guinessově knize rekordů za přežití volného pádu bez padáku z největší výšky. Cenu jí osobně předal Paul McCartney z kapely The Beatles. Vesna Vulovičová zemřela v rodném Bělehradě 23. prosince 2016.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Basketbalistky USK budou hrát o evropský triumf v Praze

Basketbalistky ZVVZ USK Praha budou ve své hale na Královce hostit od 14. do 16. dubna Final Four Evropské ligy. Naposledy se finálový turnaj uskutečnil v české metropoli v roce 2015 a USK na něm tehdy navázal na triumf Gambrinusu Brno z roku 2006. 

Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové se při šesté účasti ve Final Four utkají v pátek 14. dubna v semifinále s tureckým Mersinem. Druhý zápas obstarají ve stejný den jiný turecký klub Fenerbahce Istanbul s italským Schiem. O dva dny později se uskuteční duel o třetí místo a finále.

Zdroj: ČTK
Další zprávy