Foto: Ležáky před a po. Podívejte se na neznámé snímky z vypálené obce v barvách

Foto: Ležáky před a po. Podívejte se na neznámé snímky z vypálené obce v barvách
Zbytky stavení Švandova mlýna. Kolorovaný snímek.
Zastupující říšský protektor Čech a Moravy Reinhard Heydrich na kolorovaném snímku. Jeho likvidace českým odbojem přinesla ze strany nacistických sil krutou mstu a vražedné represe.
Kolorovaný snímek.
Trosky Švandova mlýna v Ležákách. Kolorovaný snímek.
Foto: Archiv Petra Doubravy / www.retrofotr.cz / Kolorizace černobílého snímku: Dan Poláček
Dan Poláček Pavel Švec Jan Gazdík Dan Poláček, Pavel Švec, Jan Gazdík
24. 6. 2021 11:08
Osada Ležáky na Chrudimsku byla 24. června 1942, čtrnáct dní po vyhlazení Lidic, nacisty vypálena a její obyvatelé zavražděni. Němci se mstili za to, že se místní lidé účastnili odboje, ukrývali vysílačku Libuše a pomáhali výsadkářům skupiny Silver A, která spolupracovala na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Nacisté zastřelili 33 dospělých, 11 dětí zplynovali.
 

Právě se děje

před 3 minutami

Schůze sněmovního bezpečnostního výboru k řediteli BIS se s největší pravděpodobností neuskuteční, vyplývá z dopisu předsedy Kotena členům.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 minutami

V Žatci projel rychlík návěst stůj, nikomu se nic nestalo

V Žatci na Lounsku projel ve čtvrtek ráno rychlík jedoucí z Mostu do Plzně návěst stůj. Událost se obešla bez zranění, trať byla v době šetření incidentu neprůjezdná, řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Na incident upozornil server Zdopravy.cz. Mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal uvedl, že škody na drážních vozidlech byly odhadnuty na 20 000 korun.

"Trať v 5:56 projel rychlík přes odjezdové návěstidlo zakazující jízdu ve směru na Podbořany s tím, že se to obešlo bez dalších následků, ale po dobu šetření byl provoz na Podbořany zastavený a od 7:45 je provoz obnoven," řekl Gavenda. Důvod, proč strojvedoucí návěst projel, odborníci vyšetřují.

Bez povolení projel podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) ve středu strojvedoucí expresu z Mnichova úsek u Milavčí na Domažlicku, poté se tam srazily dva vlaky. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Tři lidé zemřeli. Dva z nich jsou čeští strojvůdci vlaků, z toho jeden řídil německý rychlík, v něm cestovali i cizinci. Třetí obětí byla žena, která cestovala v protijedoucím regionálním vlaku. Desítky dalších lidí se zranily, někteří těžce. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy