Obrazem: Nejvyšší věž v Česku vysílá již 30 let. Po roce 1989 byly snahy ji zbourat

Obrazem: Nejvyšší věž v Česku vysílá již 30 let. Po roce 1989 byly snahy ji zbourat
Už od roku 1953 bylo potřeba zajistit pokrytí pražské kotliny televizním signálem. Do 70. let roli provizorního vysílače plnila Petřínská rozhledna.
Dva tubusy mají průměr 4,8 metru a skrývají v sobě provozní výtah a požární schodiště. Třetí má průměr 6,4 metru a jsou v něm dva rychlovýtahy, které jezdí rychlostí 4 metry za vteřinu. Snímek z roku 1987.
A vytahovala nahoru jeřábem.
Vysílač byl dokončen v roce 1992 a s 216 metry se stal nejvyšší věží v zemi (podle jiné metodiky výpočtu výšky je stavebně vyšší vysílač Buková hora s 223 metry včetně anténového nástavce).
Foto: Městská část Praha 3 & České Radiokomunikace / CRA
25. března 1991 začal zkušebně vysílat 216 metrů vysoký televizní vysílač na pražském Žižkově. Už od počátku stavby v listopadu 1985 vyvolávala věž kontroverze. Dokonce byla před několika lety v mezinárodní anketě označena jako druhá nejošklivější stavba světa. Nicméně mezitím se vysílač s restaurací a vyhlídkou stal neodmyslitelnou součástí panoramatu Prahy. Podívejte se, jak se stavěl.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) si za kandidáta na kancléře do zářijových voleb vybrala svého předsedu Armina Lascheta, hlásí agentury.

Další zprávy