řeka

Jihozápad Čech čeká od čtvrtka silný déšť, spolu s tajícím sněhem rozvodní tamní řeky

Na jihozápadě Čech bude od noci na čtvrtek do čtvrtečního odpoledne vydatně pršet. Vlivem srážek a tání sněhu se rozvodní tamní řeky, zejména pak ty, které odvodňují Šumavu a Český les. Mohou překročit první, případně i druhý povodňový stupeň, informoval ve středu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části České republiky, především v její jižní polovině, pak bude ve čtvrtek foukat silný vítr.

Upozornění před vydanými srážkami platí od středečních 22:00 do čtvrtečních 13:00 pro Jihočeský a Plzeňský kraj. Meteorologové tam předpokládají úhrny srážek nad 30 milimetrů za šest hodin. V těchto regionech se zvednou hladiny řek a počítat je s tím podle ČHMÚ do pátečního poledne. Vysoký stupeň nebezpečí rozvodnění řek platí zejména pro oblasti Prachatic, Vimperka, Domažlic, Horažďovic, Klatov a Sušice. Voda se tam může vylévat i z břehů, uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK

Dvě piva nebo víno. Vodáci budou moci na části řek plout pod mírným vlivem alkoholu

Vodáci zřejmě nebudou od příští sezony pokutováni za plavbu pod mírným vlivem alkoholu na vybraných úsecích tuzemských řek. Senát to ve čtvrtek hladce schválil beze změn v novele o vnitrozemské plavbě. V minulém funkčním období Senát prosazoval, aby se sankce nevztahovala ani na cyklisty například na vinařských stezkách. Sněmovna to ale odmítla. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela počítá s tolerancí půl promile alkoholu pro vůdce malých bezmotorových plavidel. To odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Tolerance by platila pouze pro vymezené úseky vodních cest, kde nehrozí velký provoz. Novela má vstoupit v účinnost prvním dnem třetího měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů, což by mohlo být až začátkem příštího roku.

Novela podle podporovatelů změny nezbavuje vodáky odpovědnosti za případné škody a za jejich jednání. Návrh podle nich umožní dát si jedno nebo dvě piva lidem, kteří to s konzumací alkoholu nepřehánějí. Kritici novely si dříve stěžovali na absenci kontrol na řekách.

Zdroj: ČTK

Kvůli dešti se zvedla hladina Klabavy na Rokycansku a Bystřice na Vsetínsku

Kvůli intenzivnímu dešti hrozí, že ve čtvrtek odpoledne vystoupá na nejvyšší povodňový stupeň hladina řeky Bystřice nad nádrží Bystřička na Vsetínsku. Kolem 16:30 jí k tomu chybělo šest centimetrů. Vyplývá to z varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a informací na jeho povodňovém webu. K hranici druhého povodňového stupně se ve čtvrtek přiblížila také hladina řeky Klabavy u Hrádku na Rokycansku, kde už se ale situace začíná uklidňovat. Tato říčka reaguje na silné deště vždy nejrychleji ze všech toků v Plzeňském kraji, ale její hladina po deštích obvykle rychle klesá.

Dosažení třetího povodňového stupně na řece Bystřici nad nádrží Bystřička meteorologové očekávají vzhledem k intenzivním srážkám a vysokému nasycení půdy vodou. Kolem 16:30 byla hladina řeky na 71 centimetrech. Byla tak devět centimetrů pod hranicí pro vyhlášení nejvyššího povodňového stupně.

Již dříve odpoledne meteorologové varovali před vzedmutím řeky Klabavy u Hrádku na Rokycansku. Voda v řece vystoupala kolem 14:00 až na 144 centimetrů, tedy šest centimetrů pod hranici pro vyhlášení druhého povodňového stupně. Následně ale začala klesat.

Zdroj: ČTK

V polské Odře uhynuly tuny ryb, zřejmě kvůli znečištěné vodě. Na vině může být i toxická látka

V řece Odře hromadně hynou ryby, úřady zatím zkoumají vzorky vody a tvrdí, že stav řeky průběžně kontrolují, uvedla ve středu zpravodajská televize TVN 24. O úhynu začali rybáři hovořit již koncem minulého měsíce a nyní množství mrtvých ryb počítají v tunách. Ale zdroj znečištění stále není znám, upozornil list Gazeta Wyborcza. Lidé podle opozičního deníku bili na poplach už dávno, ale instituce mlčely, až řeku postihla ekologická katastrofa. Na sociálních sítích se objevily i snímky mrtvých bobrů v řece.

Zástupkyně hlavního inspektora ochrany životního prostředí Magda Gosková před novináři uvedla, že problém se týká pěti vojvodství, ale ve vodě se aktuálně nenachází dříve objevená toxická sloučenina mesitylen, používaná podle televize při výrobě benzínů s vysokým oktanovým číslem. Šéf povodí Przemysław Daca přičetl stav Odry tomu, že do řeky byla nejspíše vypuštěna nějaká látka zvenčí, která způsobila i vysoké okysličení vody, zcela netypické v období vysokých teplot podnebí.

Z Odry bylo podle Dacy vyloveno okolo pěti tun uhynulých ryb. Vzhledem k tomu, že další ryby nehynou, má za to, že látka, která úhyn zavinila, se už v řece rozpustila. Řeka na tom podle něj není tak zle, jak by se mohlo zdát, nejde o úplnou zkázu Odry. "Spoléháme na to, že příslušné služby a orgány co nejdříve vypátrají a potrestají zločince, který nám Odru znečistil," prohlásil.

Zdroj: ČTK

Indický politik chtěl dokázat čistotu posvátné řeky, napil se z ní a skončil v nemocnici

Indický politik skončil v nemocnici poté, co se napil vody z posvátné říčky Kálí Bein ve státě Paňdžáb, aby dokázal, jak je čistá. Informoval o tom místní tisk.

Bhagvant Mann, hlavní ministr regionální vlády státu Paňdžáb, se nechal se sklenkou průzračné vody u úst vyfotit pro média v neděli při příležitosti 22. výročí vyčištění říčky. O dva dny později ale trpěl tak nesnesitelnými bolestmi žaludku, že musel být letecky přepraven do nemocnice.

Jeho hospitalizace podle všeho přímo souvisela s požitím vody z řeky. Lékařům se jeho stav podařilo brzy vyřešit a v pátek už se opět věnoval svým povinnostem, napsal list The Indian Express.

Zdroj: ČTK

Na pěti místech Zlínského kraje platil ráno první stupeň povodňové aktivity

Vytrvalý déšť zvedl hladiny mnoha vodních toků ve Zlínském kraji. První stupeň povodňové aktivity značící bdělost platil ve středu ráno na pěti místech na Vsetínsku. Nad jeho spodní hranicí se držela Rožnovská Bečva v Horní Bečvě, Rožnově pod Radhoštěm a Valašském Meziříčí, Vsetínská Bečva ve Velkých Karlovicích a také říčka Bystřička nad stejnojmennou přehradou. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Zdroj: ČTK
Pokračovat