reklama
 
 

Lobbista Janoušek může být stíhán za pokus o vraždu

18. 12. 2012 18:11
Podle žalobkyně je možné případ posoudit přísněji než jako těžké ublížení na zdraví

Praha - Lobbista Roman Janoušek, který podle policie srazil svým autem v opilosti ženu, bude možná stíhán za těžké ublížení na zdraví s přísnější právní kvalifikací, než se dosud předpokládalo. Ve hře je i pokus o vraždu.

Janouškovo jednání je totiž podle názoru státní zástupkyně z Prahy 4 Jitky Rybenské možné posoudit přísněji než jako těžké ublížení na zdraví se sazbou od tří do deseti let.

Případ proto předala nadřízeným žalobcům, kteří by byli k dozoru v takovém případě příslušní.

Janouškův advokát Vít Široký se domnívá, že zpřísnění kvalifikace je téměř vyloučené.

"Já jsem obsah dozorového spisu spolu s kopií vyšetřovacího spisu postoupila z důvodu věcné příslušnosti, neboť jsem usoudila, že by mohlo jít o těžší trestný čin nebo o těžší kvalifikaci než dosud, a k dozoru v takové věci nejsem, s ohledem na výšku trestní sazby, příslušná," uvedla žalobkyně.

S jakým konkrétním návrhem spis nadřízeným státním zástupcům předložila, však odmítla upřesnit.

Z trestního zákoníku ale vyplývá, že může jít pouze o těžké ublížení na zdraví ve druhém odstavci, kde hrozí od pěti do dvanácti let vězení, nebo o pokus o vraždu, kde se trestní sazba pohybuje od deseti do osmnácti let.

Advokát: je to absurdní

"Je téměř vyloučené, že by šlo o pokus o vraždu. Jsem z toho takovej, řekl bych, lehce rozhořčenej. Je to úplně absurdní," řekl Široký.

Podle něho incident Janouška mrzí a považuje jej za nešťastnou náhodu a svou chybu. "Já si myslím, že to je názor (státní zástupkyně) neodpovídající důkazní situaci, ale naše úhly pohledy se mohou lišit," dodal advokát.

"Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 4 nám tuto věc v pátek postoupilo s tím, že podle jejich právního názoru by zde připadala taková právní kvalifikace trestního jednání, která by znamenala dozor Městského státního zastupitelství v Praze (MSZ)," řekla mluvčí pražských městských žalobců Štěpánka Zenklová.

Pokud bude mít MSZ odlišný právní názor, rozhodovalo by podle mluvčí Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Rybenská již dříve několikrát řekla, že proto, aby mu hrozil nižší trest, není důvod. O tom, zda nehodu nakonec překvalifikuje, se však podle svých slov rozhodne ještě do konce letošního roku.  

Vyšetřování celého případu je zřejmě již u konce, hned na začátku příštího roku bude s největší pravděpodobností podána obžaloba. Podle Širokého by to mohlo být během února.

Rozhodovat se bude i na základě dvou znaleckých posudků. První z nich konstatoval, že Janoušek mohl ženu, kterou vážně zranil, v době dopravní nehody vidět. Druhý řekl, že byl příčetný.

2,2 promile alkoholu

Lobbista je nyní stíhán za úmyslné těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Podle policie v březnu při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce.

Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.

Janoušek sraženou ženu odškodnil, což může mít vliv i na výměru případného trestu u soudu. Přesnou částku však obě strany úzkostlivě tají. Podle Blesku jí na začátku prosince dal 900 tisíc korun.

Podívejte se na rekonstrukci nehody:

Dřívější informace pak mluví o trojnásobku bodového ohodnocení zranění, které vyčíslili lékaři.

O Janouška se zajímá také protikorupční policie. Detektivové zkoumají jeho úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a také to, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu.

autoři: Domácí, ČTK | 18. 12. 2012 18:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama