O řidičák Janoušek nepřišel. Za volant ale radši nesedá

Radek Nohl Radek Nohl
28. 4. 2012 19:46
Magistrát ani policie mu ho nyní vzít nemůže. Podle advokáta stejně lobbista neřídí
Roman Janoušek po nehodě.
Roman Janoušek po nehodě. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Lobbista Roman Janoušek má minimálně do konce policejního vyšetřování jednu jistotu - o řidičský průkaz určitě nepřijde.

Vlivný pražský podnikatel totiž po dopravní nehodě, při které opilý srazil vietnamskou ženu, policistům řekl, že u sebe řidičák nemá. Právě proto o něj hned nepřišel.

A teď mu ho podle státní zástupkyně Jitky Rybenské, která má Janouškovu nehodu na starosti, může vzít pouze soud nebo pražský magistrát.

Soud však může vynést rozsudek až za několik měsíců a magistrát podle své mluvčí Terezy Krásenské zahájí s lobbistou případně správní řízení až na základě vyšetřování policie.

"V současné době tak může klidně dál řídit," konstatuje Rybenská.

Za volant prý neusedl

K nehodě došlo před více než měsícem v Praze-Michli. Janoušek, který opilý řídil své Porsche Cayenne, naboural do Volva, vzápětí srazil jeho řidičku.

Lobbista poté z místa nehody ujel. Když ho policisté dopadli, naměřili mu více než 2,2 promile alkoholu. "Vždy se nechal vozit. Tohle byl jen takový exces," říká dnes Janouškův advokát Vít Široký.

Podle něj, i přestože jeho klientovi řidičský průkaz zůstal, tak již žádné ze svých vozidel neřídí.

Média před časem upozornila na to, že Janouška vezlo například auto, které patřilo ČSSD v době, kdy byl předsedou strany Jiří Paroubek.

Janoušek? Jako běžný občan

Případ pražského podnikatele ale ukázal na mezery v zákoně. Policisté totiž nemají možnost, jak Janouškovi řidičský průkaz dodatečně odebrat.

"Soud může rozhodnout o tom, že mu zakáže řídit a tím by o řidičský průkaz přišel," uvádí Rybenská jednu z variant, jak by nyní mohl o řidičák přijít.

Tohle je Janouškova obří vila. Podívejte se, kde bydlí slavný lobbista:

Druhou možností je, že policie během vyšetřování nehody zjistí, že Janoušek nespáchal trestný čin, ale bude ho podezřívat ze spáchání přestupku. V takovém případě dostane kauzu na stůl pražský magistrát.

"Poté pana Janouška budeme řešit jako každého jiného občana," prohlásila Krásenská.

V současné době však policisté viní Janouška z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetileté vězení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 1 hodinou

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy