Kauza Janoušek: Šéf pražské policie neodstoupí

Domácí Domácí
16. 4. 2012 18:27
K rezignaci ho nepřímo vyzval policejní prezident
Martin Vondrášek
Martin Vondrášek | Foto: Policie ČR

Praha - Šéf pražské policie Martin Vondrášek v pondělí oznámil, že zatím neodstoupí. Kvůli pochybením při zásahu u nehody a následného incidentu obviněného lobbisty Romana Janouška ho k tomu již dříve nepřímo vyzval policejní prezident Petr Lessy.

Podle Vondráška se neprokázalo, že by policisté byli ovlivněni, ani že by šlo o chybu systému. Již dříve uvedl, že pokud by selhání policistů bylo systémového charakteru, svoji funkci složí. Stejně tak by učinil v případě, kdyby Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zjistila ovlivnění pražských policistů.

"Z výsledků GIBS vyplývá, že provedeným šetřením nebylo zjištěno, že by pan doktor Janoušek ovlivňoval postup policistů při provádění úkonů trestního řízení ani prostřednictvím třetích osob (nadřízených policistů)," zdůraznil Vondrášek.

Dílčí chyby Vondrášek přiznává

Kázeňské řízení vede Vondrášek s policisty, mezi které patří hlídka, vyšetřovatel i pracovníci operačního střediska. Policisty přitom pochválil za rychlý a správný postup do okamžiku dopadení Janouška. Od něho do zahájení úkonů trestního řízení však podle Vondráška policisté chybovali.

Hlídka například nedodržela podmínky eskorty, vyšetřovatel nesprávně koordinoval postup na místě. Pracovníci operačního střediska zase nevěnovali dostatečnou pozornost tomu, že by se mohlo jednat o úmyslný trestný čin.

Kvůli pochybením chce šéf pražské policie zavést krátkodobé plošné kurzy pro policisty z dopravní i pořádkové služby. Začnou do měsíce a budou se pravidelně opakovat stejně jako třeba u městské policie. Zkoušky z těchto kurzů se pak odrazí v hodnocení členů sboru.

Policie viní Janouška z těžkého ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až desetileté vězení. Lobbista podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do před ním jedoucího vozu. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce.

Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat. Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie jej dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.

Lessy kvůli pochybením policistů vyšetřování předal do Hradce Králové. Případ stál také místo Lessyho náměstka Vladislava Husáka. Ten však odmítá, aby konec jeho působení ve vedení policie byl s Janouškem jakkoliv spojován.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy