alkohol

Strojvedoucí pendolina byl při nehodě v Bohumíně pod vlivem alkoholu, tvrdí policisté

Strojvedoucí vlaku pendolino, který se letos v červnu v Bohumíně na Karvinsku srazil s posunovací lokomotivou, byl pod vlivem alkoholu. Uvedla to v pátek televize Prima, které to řekla mluvčí moravskoslezské policie Daniela Vlčková. Strojvůdce při nehodě zemřel, dalších pět lidí se zranilo. Drážní inspekce po kolizi předběžně připustila, že pendolino projelo kolem návěstidla zakazujícího jízdu.

"Bylo zjištěno, že v době železniční nehody byl strojvedoucí pod vlivem alkoholu," řekla Primě Vlčková. Drážní inspekce věc nyní nechtěla komentovat, vyšetřování nehody podle ní pokračuje. "Zatím ještě nejsou příslušné prohlídky hotové," řekl televizi generální inspektor Drážní inspekce Jan Kučera. Prima upozornila na to, že pokud by se informace o alkoholu potvrdila, rodina strojvedoucího by mohla přijít o nárok na odškodnění od Českých drah.

Zdroj: ČTK

Nízkou porodnost v Polsku způsobují mladé ženy pijící alkohol, řekl Kaczyński

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) a bývalý premiér Jaroslaw Kaczyński vyvolal pobouření vyjádřením, že za nízkou porodnost v Polsku částečně mohou mladé ženy, které nadměrně pijí alkohol. Opoziční strana Levice (Lewica) v pondělí oznámila, že na politika podala oficiální stížnost parlamentnímu etickému výboru, napsala agentura DPA.

"Pokud bude nadále přetrvávat situace, že mladé ženy do 25 let pijí stejně jako jejich mužští vrstevníci, žádné děti nebudou," prohlásil třiasedmdesátiletý Kaczyński. Řekl také, že muži mohou nadměrně pít 20 let, než se z nich stanou alkoholici, zatímco u žen jsou to jen dva roky.

Porodnost v Polsku byla v roce 2020 přibližně 1,4 dítěte na ženu. V Česku to bylo 1,7, v Německu 1,5 a ve Francii 1,8.

Slova předsedy PiS vyvolala kritiku nejen mezi veřejností, zejména ženami, ale i mezi politiky a odborníky na léčbu závislostí.

Zdroj: ČTK

Dvě piva nebo víno. Vodáci budou moci na části řek plout pod mírným vlivem alkoholu

Vodáci zřejmě nebudou od příští sezony pokutováni za plavbu pod mírným vlivem alkoholu na vybraných úsecích tuzemských řek. Senát to ve čtvrtek hladce schválil beze změn v novele o vnitrozemské plavbě. V minulém funkčním období Senát prosazoval, aby se sankce nevztahovala ani na cyklisty například na vinařských stezkách. Sněmovna to ale odmítla. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela počítá s tolerancí půl promile alkoholu pro vůdce malých bezmotorových plavidel. To odpovídá přibližně dvěma decilitrům vína nebo dvěma desetistupňovým pivům. Tolerance by platila pouze pro vymezené úseky vodních cest, kde nehrozí velký provoz. Novela má vstoupit v účinnost prvním dnem třetího měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů, což by mohlo být až začátkem příštího roku.

Novela podle podporovatelů změny nezbavuje vodáky odpovědnosti za případné škody a za jejich jednání. Návrh podle nich umožní dát si jedno nebo dvě piva lidem, kteří to s konzumací alkoholu nepřehánějí. Kritici novely si dříve stěžovali na absenci kontrol na řekách.

Zdroj: ČTK
Pokračovat