Žalobkyně: Nedbalost u Janouška nepřichází v úvahu

ČTK ČTK
11. 12. 2012 12:07
Rybenská uvedla, že obžalobu na kontroverzního pražského podnikatele rozhodně podá
Roman Janoušek krátce po nehodě ve vysílání Prima family.
Roman Janoušek krátce po nehodě ve vysílání Prima family. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Praha - Lobbista Roman Janoušek, který podle policie srazil v březnu svým vozem v opilosti ženu, bude stíhán za úmyslný trestný čin.

Řekla to žalobkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 Jitka Rybenská, která případ zpracovává. Lobbistovi tak stále hrozí za úmyslné těžké ublížení na zdraví od tří do deseti let vězení.

Rybenská také uvedla, že obžalobu na kontroverzního pražského podnikatele rozhodně podá.

"Já zatím nevím, jestli se to bude překvalifikovávat, ale nedbalostní právní kvalifikace nepřichází v úvahu," prohlásila státní zástupkyně.

Podle ní se nyní řeší zejména kvalifikace trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, ze kterého je Janoušek také obviněn.

"Podle mého názoru se to skončit jinak než obžalobou nedá," uvedla Rybenská. Jak dlouho bude vyšetřování ještě trvat, ale nedokázala odhadnout.

Policisté jí předložili v pátek znalecké posudky, které musí prostudovat. "Jen posudek z oboru dopravy má asi 90 stran, já se tím musím pročíst," podotkla žalobkyně. Poté bude rozhodovat, zda ještě není třeba doplnit dokazování.

Kromě posudku z oboru dopravy znalci zkoumali Janouškovu příčetnost, hodnotili také vážnost zranění ženy.

Deník Právo v úterý uvedl, že podle znalců je lobbista za své jednání plně trestně odpovědný, ženě způsobil těžkou újmu na zdraví, navíc ji prý mohl před svým autem vidět. Z toho vyplývá, že by se již kvalifikace jeho činu nemusela měnit.

Janoušek sraženou ženu odškodnil

Janoušek sraženou ženu odškodnil, což může mít vliv i na výměru případného trestu u soudu. Přesnou částku však obě strany úzkostlivě tají.

Podle dřívějších informací se jedná o trojnásobek bodového ohodnocení zranění, které vyčíslili lékaři. Výše ohodnocení zatím není známa.

Jak vypadala rekonstrukce Janouškovy nehody

Podnikatel podle policie při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu, který jel před ním. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce.

Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale podle policie autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla, při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu.

O Janouška se zajímá také protikorupční policie. Detektivové zkoumají jeho úlohu při prodeji pozemků dopravního podniku na pražské Palmovce a také to, zda nezasahoval do řízení o změnách územního plánu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy