Paní do mě nacouvala, říkal do telefonu Janoušek

Domácí Radek Nohl Domácí, Radek Nohl
24. 3. 2012 10:37
Pak přijelo 200 policistů a chtělo mě chránit, pokračoval lobbista, jenž opilý srazil ženu
Lobbista Roman Janoušek krátce po nehodě
Lobbista Roman Janoušek krátce po nehodě | Foto: Mediafax: Jaroslav Kasnar

Praha -  Pražský podnikatel a lobbista Roman Janoušek řídil opilý, naboural do volva, vzápětí srazil jeho řidičku a způsobil jí těžká zranění.

Poté, co se v médiích objevily nahrávky hovorů s bývalým primátorem Pavlem Bémem, srazil svým vozem Porsche Cayenne v pátek dopoledne v Praze-Michli 51letou ženu.

Podle policistů chtěl z místa nehody ujet. Když ho dostihli, zjistili, že řídil opilý. Mluvčí pražské policie Eva Kropáčová uvedla, že šoférovi bylo při dechové zkoušce naměřeno více než 2,2 promile alkoholu.

Žena, která po nehodě zůstala ležet na silnici, byla podle mluvčí pražské záchranné služby Jiřiny Ernestové převezena s otřesem mozku do motolské nemocnice.

"Je na jednotce intenzivní péče, má mnohočetná zranění. Její stav je vážný," zněly první zprávy od mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Během večera byla převezena na ARO. Podle Dankové se její stav stabilizoval.

Chlapi, fakt jste mi pomohl

Server iDnes.cz přinesl video, na němž s kýmsi telefonuje, shání své doklady a tvrdí mu: "Normálně paní do mě jakoby nacouvala a přijelo asi dvě stě policajtů a rozhodli se, jako že mě musí jakoby začít chránit. Potřebuju nějaký doklady, jo?" říká v době, kdy byl natáčen.

Na videu ještě děkuje policistům, jak se k němu pěkně chovali: "Hele, chlapi, díky, to jste mi fakt pomohli, všem vám děkuju moc, bylo to takový jakoby neformální..."

Janoušek a Bém na golfu.
Janoušek a Bém na golfu. | Foto: golf.cz

Janoušek byl po nehodě několik hodin na výslechu a poté jej policie propustila. Zatím bez obvinění.

Většině médií se vyhnul tím, že požádal policisty o odchod jedním ze zadních vchodů. Poté nasedl do černého audi, které pro něj přijelo, a odjel.

V současné době mu hrozí až šest let vězení. Podle policie se totiž mohl dopustit třech trestných činů, a to neposkytnutí první pomoci, ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky.

"Já na to nemám žádný názor. Já se omlouvám, děkuji," prohlásil Janoušek bezprostředně po nehodě novinářům. "Nemám na to názor, protože si myslím, že se stalo něco divného a až to budu vědět, tak vám to řeknu," pokračoval Janoušek zmateně a s těžkou artikulací.

Policistům chtěl utéct

Nehoda se podle televize Nova odehrála kolem 10:30 ve Vyskočilově ulici v Praze 4. Janoušek, který jel v porsche, prý narazil do jiného auta.

Z něho vystoupila řidička, Janoušek se rozjel, srazil ji a ujel. Když ho policisté poté dopadli, snažil se prý z auta utéct.

Ke střetu došlo v době, kdy MF Dnes zveřejnila odposlechy hovorů mezi Janouškem a Bémem. Z nich vyplývá například vliv lobbisty na dění na magistrátu, uvnitř ODS nebo na tehdejší vládu. Nahrávkami se již začali zabývat také policisté.

Bývalý primátor s vlivným lobbistou podle odposlechů řeší nejen věci, které se týkají hlavního města, ale také třeba Letiště Praha, personálních výměn ve VZP nebo tenisu s tehdejším premiérem Mirkem Topolánkem a jeho poradcem Markem Dalíkem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 3 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy