Janouškovy telefonáty vedly až těsně ke Klausovi

Sabina Slonková
17. 4. 2012 5:30
V mobilu lobbisty jsou lidé, jejichž názorům Václav Klaus naslouchá
Prezident Václav Klaus se obklopuje lidmi s vazbami na Romana Janouška.
Prezident Václav Klaus se obklopuje lidmi s vazbami na Romana Janouška. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kontakty Romana Janouška sahaly až do blízkosti prezidenta Václava Klause.

Ve svém pondělním vydání o tom píše večerník Insider s tím, že Janoušek v posledním desetiletí postavil svůj byznys zejména na vztazích s politiky a vlivnými úředníky a prokazatelně si telefonoval se třemi lidmi, kteří patří do nejbližšího okolí prezidenta a jejichž názorům Václav Klaus naslouchá.

Podle Insideru jde o podnikatele Václava Petra, lobbistu Milana Velka a právníka Jana Součka.

Trojici doplňuje ještě poslanec Boris Šťastný, který sice nemá u prezidenta takovou váhu, ale do jeho okruhu "věrných" rovněž patří.

Údaje o telefonických hovorech a SMS zprávách těchto lidí s Janouškem jsou uvedeny ve výpisu z lobbistova mobilu, který deník Insider získal. Záznamy mapují období září a října 2007.

Všichni čtyři muži z prezidentova okolí a Janouškova seznamu mají jedno společné, a to je tenis.

Spolu s prezidentem bývají k zahlédnutí například na kurtech v Záběhlicích, v dnes už pomalu legendárním privátním tenisovém centru Hamr.

Známe se z dětství

Roman Janoušek ve vysílání Prima family.
Roman Janoušek ve vysílání Prima family. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Nikdo z výše jmenované čtveřice své kontakty s Janouškem nepopírá. Shodně ale všichni tvrdí, že jde o tenisovou známost, která s Václavem Klausem rozhodně nijak nesouvisí.

"S panem Janouškem se znám z dětství. Je to historická záležitost, kdy jsme se potkávali na tenisových kurtech," řekl Insideru právník Souček, který je spojen se zkrachovalým českým sklářstvím.

S Janouškem si podle výpisu volali jen během září a října 2007 třináctkrát, poslali si osm esemesek.

O čem se tehdy bavili, to už si podle svých slov Souček nepamatuje: "Je to už dávno. Ale rozhodně to nemá co dělat s panem prezidentem."

Topolánek žaluje

Podobně mluví i Milan Velek, který je spolumajitelem tenisového centra v Záběhlicích. "Nikdy jsem s panem Janouškem nedělal byznys. Je to sportovní vztah a rozhodně vylučuji, že by to mělo souvislost s Václavem Klausem."

Mimochodem: byli to právě pánové Velek a Souček, které bývalý premiér a prezidentův letitý rival Mirek Topolánek označil za lidi, kteří mohli mít zájem na jeho nuceném odchodu z politického výsluní.

Bezkonkurenčně nejfrekventovanější byla telefonní linka Janoušek-Petr. Jde o spolumajitele společnosti Erpet Václava Petra, jehož mnozí označují za člověka, který má v poslední době k Václavu Klausovi nejblíž.

Podrobnosti o lince Petr-Janoušek a Janoušek-Štastný naleznete v Insideru - zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 5 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy