Janouškovy telefonáty vedly až těsně ke Klausovi

Sabina Slonková
17. 4. 2012 5:30
V mobilu lobbisty jsou lidé, jejichž názorům Václav Klaus naslouchá
Prezident Václav Klaus se obklopuje lidmi s vazbami na Romana Janouška.
Prezident Václav Klaus se obklopuje lidmi s vazbami na Romana Janouška. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Kontakty Romana Janouška sahaly až do blízkosti prezidenta Václava Klause.

Ve svém pondělním vydání o tom píše večerník Insider s tím, že Janoušek v posledním desetiletí postavil svůj byznys zejména na vztazích s politiky a vlivnými úředníky a prokazatelně si telefonoval se třemi lidmi, kteří patří do nejbližšího okolí prezidenta a jejichž názorům Václav Klaus naslouchá.

Podle Insideru jde o podnikatele Václava Petra, lobbistu Milana Velka a právníka Jana Součka.

Trojici doplňuje ještě poslanec Boris Šťastný, který sice nemá u prezidenta takovou váhu, ale do jeho okruhu "věrných" rovněž patří.

Údaje o telefonických hovorech a SMS zprávách těchto lidí s Janouškem jsou uvedeny ve výpisu z lobbistova mobilu, který deník Insider získal. Záznamy mapují období září a října 2007.

Všichni čtyři muži z prezidentova okolí a Janouškova seznamu mají jedno společné, a to je tenis.

Spolu s prezidentem bývají k zahlédnutí například na kurtech v Záběhlicích, v dnes už pomalu legendárním privátním tenisovém centru Hamr.

Známe se z dětství

Roman Janoušek ve vysílání Prima family.
Roman Janoušek ve vysílání Prima family. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Nikdo z výše jmenované čtveřice své kontakty s Janouškem nepopírá. Shodně ale všichni tvrdí, že jde o tenisovou známost, která s Václavem Klausem rozhodně nijak nesouvisí.

"S panem Janouškem se znám z dětství. Je to historická záležitost, kdy jsme se potkávali na tenisových kurtech," řekl Insideru právník Souček, který je spojen se zkrachovalým českým sklářstvím.

S Janouškem si podle výpisu volali jen během září a října 2007 třináctkrát, poslali si osm esemesek.

O čem se tehdy bavili, to už si podle svých slov Souček nepamatuje: "Je to už dávno. Ale rozhodně to nemá co dělat s panem prezidentem."

Topolánek žaluje

Podobně mluví i Milan Velek, který je spolumajitelem tenisového centra v Záběhlicích. "Nikdy jsem s panem Janouškem nedělal byznys. Je to sportovní vztah a rozhodně vylučuji, že by to mělo souvislost s Václavem Klausem."

Mimochodem: byli to právě pánové Velek a Souček, které bývalý premiér a prezidentův letitý rival Mirek Topolánek označil za lidi, kteří mohli mít zájem na jeho nuceném odchodu z politického výsluní.

Bezkonkurenčně nejfrekventovanější byla telefonní linka Janoušek-Petr. Jde o spolumajitele společnosti Erpet Václava Petra, jehož mnozí označují za člověka, který má v poslední době k Václavu Klausovi nejblíž.

Podrobnosti o lince Petr-Janoušek a Janoušek-Štastný naleznete v Insideru - zde.

 

Právě se děje

Další zprávy