* doplnili jsme vyjádření ministerstva zdravotnictví
Praha - Finanční problémy největší tuzemské zdravotní pojišťovny VZP v roce 2013 vyvrcholí.
S tím počítá ministr zdravotnictví Leoš Heger podle zprávy, kterou předložil minulý týden na jednání vlády.
Hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny letos zasáhne třeba odchod více než 80 tisíc pojištěnců, čímž přijde o 2,3 miliardy korun, nebo zvýšení DPH.
"Jedná se o krizový scénář. Pracuje se na tom, aby byl propad co nejmenší," řekl Aktuálně.cz ředitel odboru komunikace VZP Vlastimil Sršeň.
Vedení ministerstva zdravotnictví tvrdí, že by k zadlužení pojišťovny okolo šesti miliard korun došlo pouze v případě, že by nepřipravilo úhradovou vyhlášku v takové podobě, jaká pro letošní rok je.
Rok v českém zdravotnictví
- Do čela VZP míří člen ODS. Má moji důvěru, říká Heger
- Konec šéfa VZP se blíží, vláda mění správní radu
- 14 kroků k šetření. Tak chce Heger léčit zdravotnictví
- Janoušek volá šéfovi VZP a blízká firma dostala miliony
- Je konec, Heger s Nečasem odpískali předražený IZIP
- Šéf VZP si volal s Janouškem. Přes kritiku ale neskončí
- Heger má plán, jak odvolat šéfa největší pojišťovny
- Černý scénář pro zdravotnictví: Hrozí miliardový propad
- Heger do nucené správy VZP nepošle, změny chce ale hned
- Heger: Za prohrou pravice nejsou reformy, ale korupce
- Nemocnice získají nové smlouvy, od VZP ale jen vyvolené
- Schváleno. Ředitel VZP dostal odměnu 795 tisíc korun
- Hegerův plán: V hospodě si nezapálíte ani na zahrádce
- Šéf VZP píše kvůli IZIP poslancům: Udělal jsem chybu
"Úhradová vyhláška nenaplnila rizika na výdajové straně modelovaná v materiálech VZP, a umožňuje tak dosáhnout vyrovnaného hospodaření," uvedl náměstek ministra a předseda správní rady VZP Petr Nosek.
Analýza: VZP čeká obří propad
Vedení pojišťovny si přitom již loni na podzim zpracovalo vlastní analýzu, která počítala s tím, že zatímco letos výdaje na zdravotní péči porostou, příjmy mohou být na rekordním minimu.
Nejhorší varianta dokonce mluví o deficitu přesahujícím 11 miliard korun. Ten se ale podle všeho nenaplní.
I přesto materiál, který od Hegera dostala vláda premiéra Petra Nečase, mluví o tom, že pojišťovna bude platit nemocnicím nebo lékařům se zpožděním. Podle nejhorší varianty budou letos dostávat peníze až 14 dní po splatnosti.
"Sem tam již nyní máme zprávy od lékařů, že jim platí VZP se zpožděním," připustil mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.
Nemocnice dostaly peníze pozdě
A podobně mluví i zástupci největších českých nemocnic. "Už na konci loňského roku došlo ke zpoždění plateb o několik dnů. Měli jsme nějaké rezervy, tak jsme se s tím vyrovnali," podotkl ředitel královéhradecké fakultní nemocnice Roman Prymula.
Zástupci VZP ale věří, že letos budou dostávat všechna zdravotnická zařízení peníze včas. Kvůli poklesu příjmů pojišťovna počítá s tím, že zaplatí méně také za péči o pacienty. Podle plánu půjde o zhruba tři miliardy korun.
Podle ministerstva se ale tragický scénář nenaplní. "Zcela je nicméně nutné odmítnout tezi, že by zadlužení ke konci roku kvůli úhradové vyhlášce mělo dosáhnout šesti miliard korun," dodal Nosek.
Personální rošáda
Největší tuzemskou pojišťovnou před koncem loňského roku otřásly personální změny. Přestože se o odvolání ředitele největší tuzemské pojišťovny Pavla Horáka i šéfa správní rady Marka Šnajdra mluvilo prakticky skoro celý rok, oba skončili ve svých funkcích až na konci listopadu.
Novým šéfem VZP se stal Zdeněk Kabátek, bývalý šéf jednoho z odborů ministerstva zdravotnictví. Šnajdra nahradil Petr Nosek, který je náměstkem ministra zdravotnictví.
Před koncem roku odsouhlasili členové správní rady Kabátkovi měsíční příjem ve výši 225 tisíc korun. Kromě toho bude mít nárok i na roční odměnu, která může dosáhnout až do výše šestiměsíčních platů.
Co říkáte na situaci ve VZP? Staňte se fanouškem mé stránky na Facebooku a své názory pište zde.