On-line přenos k následkům tornáda na jižní Moravě nyní končí. Děkujeme za pozornost. Tématu se budeme i nadále věnovat, všechny zprávy k němu najdete v sekci Tornádo na jihu Moravy.
V Lužicích na Hodonínsku končí likvidační práce po tornádu. Hasiči místo dnes předají obci. Ke konci se chýlí i práce v Hruškách na Břeclavsku, kde hasiči čekají na dokončení několika demolic. Předání obce očekávají během několika dní. Po jednání krizového štábu to dnes uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) a ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Ze 187 nařízených demolic v oblasti postižené před dvěma týdny tornádem hasiči strhli 26 domů, zbývá jim jich zhruba přes 40. Zbytek si zajišťují majitelé sami.
"V Lužicích je hotovo, demoliční i likvidační práce včetně odvozu suti jsou hotové, dnes si to vedení obce se zástupci hasičů budou předávat," uvedl Grolich. Demoliční i likvidační práce finišují i v Hruškách, hasiči podle Pelikána v obci čekají ještě na dokončení několika demolic. Likvidační a demoliční práce stále pokračují v hodonínském Pánově, v Moravské Nové Vsi a v Mikulčicích.
Mladý muž spadl v noci na dnešek v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku ze střechy, záchranáři ho převezli do nemocnice s podezřením na těžké zranění. Řekla to mluvčí záchranné služby Michaela Bothová. Obec je jednou z postižených tornádem, živel tam před dvěma týdny poničil desítky střech, na jejich obnově se pracuje.
Muž podle mluvčí spadl zhruba ze čtyřmetrové výšky. "Po příjezdu naší posádky byl pacient při vědomí. Dali jsme mu kyslík, léky tišící bolest, zafixovali jsme jej a s podezřením na těžké zranění jsme jej převezli k další péči do břeclavské nemocnice," uvedla Bothová.
Bez plynu či bez elektřiny jsou v tornádem postižených obcích na Hodonínsku a Břeclavsku stále desítky domácností. Problémem je především elektřina, musí se budovat provizorní vedení. Po jednání krizového štábu to dnes uvedl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Na plyn jsou už znovu připojené Lužice, Mikulčice a Moravská Nová Ves. Zprovozněny tam nejsou vesměs přípojky u zdemolovaných domů či tam, kde to dosud nebylo možné. V Lužicích jde o 12 přípojek, v Mikulčicích o 42, v Moravské Nové Vsi o 26. "Specifická situace je v Hruškách, tam je 77 nemovitostí bez plynu. Celek 24 by mělo být připojeno dnes, u zbytku se musí rekonstruovat vedení, to bude trvat asi 14 dní," uvedl hejtman.
"Jste řemeslník nebo hasič? Přijeďte na Moravu, je a bude tu spousta práce."
Zmírnit škody po tornádu, které minulý týden zasáhlo jihomoravské obce na Břeclavsku a Hodonínsku, pomáhají i děti. Třeba v obci Hrušky rozváží každý den nápoje osmiletý Kuba z dvacet kilometrů vzdálených Ratíškovic. Za trávení času u prarodičů nebo u vody by to prý nevyměnil, chce lidem pomáhat, řekla jeho matka.
Dva týdny po ničivém tornádu na jihu Moravy se situace v zasažených obcích a městech postupně stabilizuje, záchranáři i hasiči tak postupně omezují počet lidí, kteří přímo na místě působí, i techniky. V pátek večer také přestane fungovat Informační krizová linka Jihomoravského kraje, oznámilo vedení kraje v tiskové zprávě.
Více než 1,1 miliardy korun lidé dosud věnovali obyvatelům jihomoravských obcí, jež před dvěma týdny postihlo tornádo. Dlouhodobě je nejvíce peněz zřejmě na kontě Diecézní charity Brno, kam lidé poslali přes 275 milionů korun. Do konce týdne by měla první vlna pomoci od charity dorazit na účty lidí zasažených živlem. V těchto dnech rozesílá domácnostem po 150.000 také několik organizací, které společně koordinují rozdělování peněz.
Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) dnes bude v Praze jednat s premiérem Andrejem Babišem (ANO) o financích na pomoc oblastem jižní Moravy poničeným nedávným tornádem.
Vláda ve středu po kritice zástupců opozičních stran i některých žadatelů o dotaci upravila podmínky státní podpory pro lidi zasažené tornádem tak, aby se dotace nesnižovala o dary z veřejných sbírek a celou náhradu od pojišťoven. Do celkových nákladů na obnovu bydlení se bude počítat místo celého pojistného plnění jen 70 procent. Úpravu doznala také možnost převodů vlastnického práva na byt či dům, nově je budou moci mezi sebou převádět například rodinní příslušníci.
K návrhu nařízení o státní podpoře pro lidi zasažené koncem června bouří a tornádem vznesla Legislativní rada vlády připomínky, které se týkaly dotací pro pojištěné, vícegeneračních domů nebo rekreačních objektů. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) uvedla, že se s připomínkami vypořádala. Podle zástupců legislativní rady ale vláda tři ze čtyř připomínek nevzala v potaz. Napsal to dnes server iRozhlas.cz.
V Hodoníně přestalo fungovat dobrovolnické centrum, které rozváželo pomocníky do postižených oblastí. Ty mohou od včerejška přímo na místa přijet vlastní dopravou. Fungují však stále infolinky, kde je možné pomoc nabídnout.
Obyvatelé Kuřimi na Brněnsku zajistí novou střechu nad hlavou svým malým spoluobčanům, sourozencům Elišce a Honzíkovi. Děti chodí do druhé třídy ZŠ a žijí u svých pěstounů v tornádem postižených Hruškách na Břeclavsku. Kuřimská radnice zajistila provizorní zastřešení domu, vyhlásila ve městě sbírku a má již pětinu nákladů potřebných na novou střechu. Město již vybralo firmu, která ji pod jeho dohledem postaví. Informoval o tom server Novinky.cz.
Koncert nazvaný Společně pro Moravu zahájila ve 20:00 kapela Poetika. Bez nároku na honorář následně vystoupily také kapely a interpreti Rybičky 48, Xindl X, Pavel Callta, Klára Vytisková, Slza, O5&Radeček, Juraj Hnilica a James Harries. Moderátoři Sandra Pogodová a Ondřej Lechnýř od začátku akce vysvětlovali, jak mohou lidé peníze darovat. Ti, kteří koncert sledovali přes internet, viděli číslo sbírkového účtu či instrukce k zasílání dárcovských SMS přímo na obrazovce. Koncert trval asi hodinu a půl.
Na dárcovských SMS se během koncertu vybralo přes 80.000 korun, kolik lidé poslali na sbírkový účet, pořadatelé neuvedli.
Na podporu moravských obcí zasažených tornádem se koná dnes večer na pražském Václavském náměstí benefiční koncert. Výtěžek z akce bude věnován na konto Nadace Via, která svou sbírku pro postižené tornádem spustila mezi prvními. Koncert by měl trvat hodinu a půl. Vystoupení je možné sledovat také přes internet.
Pro účinnou obnovu oblastí zasažených tornádem musí podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) obce označit prioritní stavby a stát zrychlit vydávaní víz pro ukrajinské pracovníky. To by mělo pomoci správně rozložit kapacity dodavatelských firem. Uvedl to ve středu na dotaz ČTK.
Podnikatelé z oblastí zasažených tornádem podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) ke středečnímu večeru podali deset žádostí o dotace za zhruba sedm milionů korun, další více než dvě desítky žádostí mají rozpracované. Na dotaz to ve středu uvedla mluvčí resortu Štěpánka Filipová. Sběr žádostí do programu Pomoc po tornádu začal 30. června, skončí 30. září. Na kompenzaci škod po bouři doprovázené tornádem z konce června je pro firmy a podnikatele připraveno 200 milionů korun.
Ulice v jihomoravských obcích poškozených před téměř dvěma týdny tornádem už jsou prakticky uklizené od suti, pokračují demolice, ale také opravy poškozených domů, a radnice začínají jednat o opravách obecního majetku. Hlavním problémem je chybějící materiál, řekli ČTK dotázaní zástupci radnic.
Opozice neprosadila ve Sněmovně projednání odškodnění obětí tornáda na Moravě ani debatu o pandemického stavu a jeho aktuálních podmínkách. Úpravy programu, jichž bylo zhruba pět desítek, ve středu zabraly poslancům skoro celé dopoledne. V úvodu musela být navíc schůze na deset minut přerušena kvůli potížím s hlasovacím zařízením.
Hasiči mají v tornádem postižených obcích 41 požadavků na demolice. Zatím šlo k zemi 20 domů, jejichž demolici řídili, k zemi má jít celkem 185 domů.
Dotace z programu Živel se nebudou podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) snižovat o dary z veřejných sbírek. Lidé, kteří jsou pojištění, budou zvýhodněni. Do celkových nákladů na obnovu bydlení se bude počítat místo celého pojistného plnění jen 70 procent. Úpravu doznala také možnost převodů vlastnického práva na byt či dům, nově je budou moci mezi sebou převádět například rodinní příslušníci. Na mimořádném jednání to dnes schválila vláda, sdělila Dostálová.
Lidé, kteří se potýkají s exekucí a zasáhlo je tornádo, by mohli na rok požádat o odklad exekuce a využít peníze z humanitárních sbírek pro opravu domova. ČTK to řekla prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, která dnes spolu se starosty z postižených obcí, hejtmanem Jihomoravského kraje Janem Grolichem (KDU-ČSL) a organizátory sbírek jednala o možném řešení, při kterém by exekutor dar ze sbírek nezabavil.
"Podle předběžných údajů žije v obcích zasažených tornádem 430 až 450 lidí v exekuci. My však nemáme přístup do evidence, a tak obcházíme obyvatele poničených domů a ptáme se jich, zda jsou v exekuci. Mnohdy nám to nechtějí říct. A tak jsme se dohodli, že je obejdou starostové, vysvětlí jim, co hrozí, a jak můžeme pomoct," uvedla Rohanová.
Jakýkoli dar může podle ní exekutor zabavit, tedy i peníze z humanitárních sbírek. "Využijeme jednoduchý právní nástroj, a to odklad exekuce na dobu jednoho roku. S vyřízením dokumentů pomůžeme. Jakmile lidé žádost podají, až do doby rozhodnutí soudu jim exekutor nemůže nic vzít. Pokud exekutoři či věřitelé nebudou s odklady souhlasit, počítáme, že nám pomůže ministerstvo spravedlnosti apelovat na soudy," dodala .
Ve středu se mimořádně sejde vláda k úpravě dotací pro lidi zasažené tornádem na jižní Moravě, uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Jde o pravidla pro dary ze sbírek.
ODS bude chtít na středeční schůzi sněmovny mimořádný bod ke státní podpoře lidem po tornádu. Kritizuje i krácení dotace o peníze od pojišťoven.
Moravská Nová Ves na Břeclavsku si krátce před tornádem nechala zpracovat detailní panoramatické snímky z ptačí perspektivy. Zachycují městys v podobě, v jaké už prakticky neexistuje. Po extrémní bouři s krupobitím a tornádem vznikly nové záběry. Zájemci si mohou městys před a po živelní pohromě prohlédnout na webu Virtualtravel.cz.
"Když jsme před několika týdny nechali zhotovit detailní panoramatické snímky obce, netušili jsme, že zachycujeme podobu naší obce, která už zůstane pouze ve vzpomínkách občanů. Úder tornáda navždy změnil tvář obce," uvedl na facebooku městysu starosta Marek Košut.
Podle dosud platných podmínek dotace schválených vládou se podpora pro lidi, jejichž majetek bouře zasáhla, vypočítává jako rozdíl mezi náklady na obnovu nebo pořízení bydlení, výší vyplaceného pojistného plnění, výší jiné podpory státu a příjmem z veřejné sbírky. "Spornou větu o darech z pravidel vyjmeme. Úředníci to mysleli dobře, ale je to nesmysl, vyvolává to jen nejasnosti," uvedla Dostálová. V dalším vyjádření na Twitteru formulaci pravidel označila za nešťastnou.
"Proto jsem se rozhodla, že navrhnu vládě vypuštění, aby měli lidé jasno a nebáli se. Dary se z dotace odečítat nebudou!" doplnila ministryně. V nedělním vyjádření na Twitteru Dostálová radila, aby lidé dary ze sbírek využívali na jiné věci než bydlení, třeba vybavení domácnosti, nábytek nebo auto.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) navrhne, aby se dary z veřejných sbírek neodečítaly ze státní dotace pro lidi zasažené bouří a tornádem na jižní Moravě. Napsala to dnes na Twitteru. Snižování dotace o dary vzbudilo kritiku. Opoziční politici kritizují také snížení dotace o náhrady od pojišťoven, které lidé dostanou. U nich se změna pravidel nechystá, řekl dnes ČTK David Hořínek z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj.
Spornou větu o darech z pravidel vyjmeme. Úředníci to mysleli dobře, ale je to nesmysl, vyvolává to jen nejasnosti. Proto jsem se rozhodla, že navrhnu vládě vypuštění, aby měli lidé jasno a nebáli se. Dary se z dotace odečítat nebudou!
— Klara Dostalova (@DostalovaK) July 6, 2021
Obce zasažené tornádem budou mít od středy lepší dopravní spojení. Vlaky mezi Břeclaví a Hodonínem začnou jezdit v pravidelných intervalech. Rozšíří se také provoz autobusových linek, nadále však nemohou obsluhovat některé zastávky v nejvíce zasažených částech obcí.
Lidé s demoličním výměrem na dům v tornádem zasažené části jižní Moravy mohou od Českého červeného kříže získat 250 000 Kč. Na projekt jde 50 milionů.
Na účty lidí zasažených tornádem by měla do konce týdne dorazit první vlna finanční pomoci od Diecézní charity Brno. Na základě průzkumu přímo v terénu rozděluje zatím částky od 50 tisíc do 200 tisíc korun, výjimečně i 300 tisíc korun podle míry poškození obydlí a sociální situace. Dnes bylo k podpisu připraveno 263 darovacích smluv v celkové hodnotě 51 milionů korun, oznámila charita v tiskové zprávě.
"Akutní situace na místě je víceméně stabilizována a přichází fáze obnovy. Pro nás to teď znamená doručit první vlnu finanční pomoci lidem co nejrychleji," řekl ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.
První vlna pomoci přichází na základě dotazníkového šetření v terénu, dnes se podepisovaly smlouvy. "Děláme všechno proto, aby lidé do konce týdne měli finanční prostředky k dispozici, protože si uvědomujeme, že po odklizení sutin už chtějí opravovat domy a znovu budovat své domovy," uvedla Lenka Pospíšilová, která tuto část pomoci koordinuje. Charita plánuje nadále pracovat v terénu a kontaktovat poškozené.
Diecézní charita Brno spolupracuje s Jihomoravským krajem a dalšími organizacemi na nalezení řešení pro poškozené, kteří jsou zároveň v exekuci. "Dary charity jsou určeny na obnovu obydlí a domovů. Naším cílem je ošetřit situaci tak, aby peníze opravdu zůstaly lidem," řekl Haičman.
Hasiči zveřejnili na svém Twitteru video toho, jak to v postižených obcích vypadalo bezprostředně po tornádu a jak nyní.
V jednu chvíli na jižní Moravě zasahovalo na 1200 hasičů. Na přiloženém videu můžete porovnat, jak to v místě vypadalo v pátek 25. 6., a jak to vypadá dnes.
— Hasičský záchranný sbor ČR (@hasici_cr) July 5, 2021
S ohledem na současný charakter činností postupně redukujeme naše síly a prostředky, na místě nás zůstane cca třetina. 👨🚒 pic.twitter.com/oTGc7YLeTL
Organizace Člověk v tísni odhaduje, že tornádo silně zasáhlo asi 1600 domácností na Břeclavsku a Hodonínsku. "Nejprve jsme odhadovali, že tornádo silně poškodilo okolo 1200 domácností. Ukazuje se ale, že to bude o dost vyšší, odhadem jich bude přibližně 1600," řekl Václav Kučera, který řídí pomoc Člověka v tísni v zasažených obcích. Statici zatím určili k demolici více než 180 domů.
Aby byla pomoc co nejefektivnější, zjišťují pracovníci humanitárních organizací, co přesně lidé potřebují. Člověk v tísni mapuje škody v Mikulčicích, Lužicích a v Hodoníně. Mnozí lidé už mají nasmlouvanou rekonstrukci svých domů. Potřebují však nadále stavebniny a pomoc dobrovolníků, kterých ale na místě postupně ubývá.
Během příštího týdne Člověk v tísni začne rozesílat rychlou pomoc 150 tisíc korun prvním rodinám. V případě, že příjemci pomoci nemají bankovní účet, obdrží dar formou šeku.
Kromě rozsahu hmotných škod zjišťuje Člověk v tísni na místě i psychický stav obyvatel, aby jim mohl následně pomoci psycholog. Právě řešení traumat, které v lidech tornádo zanechalo, se vedle shánění stavebních materiálů a dobrovolníků ukázalo jako nejvíce potřebné.
"Za tu dobu, co tu jsem, pozoruji, že se situace zhoršuje. Lidem postupně všechno dochází a budou potřebovat pomoc psychologů. Pohroma, která je postihla, po sobě vedle rozbořených domů zanechá i traumatické dopady a posttraumatické šoky. Už teď pociťují někteří lidé včetně dětí paniku či úzkost, když se blíží velký mrak, nebo fouká silný vítr," popsal Kučera.
V oblasti zasažené tornádem je ode dneška výrazně méně hasičů než v uplynulých dnech. Vedení hasičského sboru spolu s krizovým štábem o redukci rozhodlo poté, co se podařilo uklidit od sutin a odpadu většinu území poškozených obcí. Ještě v sobotu se počet hasičů pohyboval kolem 800, spolu s nimi zasahovali také vojáci. Ode dneška jich bude zhruba 430, informovali jihomoravští hasiči.
V Hruškách, Lužicích, Mikulčicích, Moravské Nové Vsi a Hodoníně-Pánově pomáhaly takzvané odřady z různých krajů. Většina už v neděli odjela domů. "Na místě budou pokračovat v práci kromě bezmála 300 jihomoravských hasičů také hasičské odřady z krajů Středočeského, Vysočiny, Olomouckého, Pardubického a Zlínského," uvedl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. V odřadech bude 130 hasičů.
Na místě zůstala i těžká technika a hasiči ze záchranného útvaru. Pokračuje převoz suti z meziskládek na tři centrální úložiště. Hasiči také odstraňují polomy a nebezpečné stromy v okrajových částech obcí. Těžká technika pokračuje v demolici vybraných objektů v Hruškách. V neděli večer hasiči evidovali bezmála 30 žádostí o demolici hasičskou technikou. Další žádosti budou přijímat do úterního večera.
Nákladní auta mohou vozit stavební materiál na Břeclavsko a Hodonínsko i ve dnech, kdy jinak kamiony nesmí vyjíždět na dálnice a silnice první třídy. Při živelních pohromách existuje výjimka ze zákazu jízd, uvedlo ve stanovisku ministerstvo dopravy. Reagovalo tak na obavu, že by za porušení zákazu hrozily pokuty, oznámil v neděli mluvčí ministerstva František Jemelka.
Záchytné parkoviště pro dobrovolníky v Ladné se v pondělí a úterý otevírat nebude. Úklid polí postupuje rychle a parkovalo tam jen pár desítek vozů.
Lidé, kteří kvůli tornádu přišli o střechu nad hlavou, mají nabídky ubytování z blízkého okolí i vzdálenějších míst. Většina jich ale chce zůstat v domovské obci, kde je čekají opravy domů, případně musí stavět prakticky od základů. Jako provizorium na potřebnou dobu by mohly posloužit mobilní domy, řekl dnes novinářům hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Krajský úřad dal dohromady katalog různých možností, jako je ubytování složené z buněk nebo montované domky. "Vždy to je o ceně a kvalitě. Předali jsme obcím, co už máme zpracované, včetně kalkulací, aby si to mohly s občany řešit," uvedl Grolich. Po prodlouženém víkendu chce kraj přesně zjistit, kolik lidí bude potřebovat dlouhodobé náhradní ubytování.
Dobrovolníci například uklízejí pole a vinice, mnozí po dohodě s konkrétními rodinami pomáhají s opravami domů. Demolice už provádějí především hasiči s pomocí armády a těžkou technikou.
Parkoviště pro dobrovolníky na letišti u Ladné zůstane i s kyvadlovou dopravou v provozu do úterý. Od středy pak policie umožní vjezd do obcí, apeluje však na dobrovolníky, aby parkovali na vymezených plochách a neblokovali komunikace. Policie podle krajského ředitele Leoše Tržila nadále počítá s kontrolami, a to i na výjezdu z obcí, aby nedocházelo k odvážení stavebního materiálu.
Ze 180 domů určených k demolici po tornádu jich lidé 80 zdemolovali sami. U dalších 27 obdrželi hasiči žádost o demolici. Žádosti přijímají do úterý.
Přečtěte si rozhovor s farářem z Moravské Nové Vsi, jehož kostel se právě poprvé od tornáda plní věřícími:
Zatímco v Moravské Nové Vsi zaplnili věřící tamní rozbitý kostel, v Hruškách mají obyvatelé možnost se pomodlit v mobilní kapli, kterou do vsi přivezli rakouští evangelíci.
Mobilní kaple v Hruškách. Dovezli evangelíci z Rakous. Ještě jsem tam nikoho nepotkal. pic.twitter.com/ucJrafObl3
— Ľubomír Smatana (@SmatanaLubo) July 4, 2021
Kostel zaplnili jak místní, mnozí ve svátečním nedělním oděvu, včetně dětí a seniorů, tak někteří dobrovolníci, kteří chtěli alespoň nakouknout do poškozeného chrámu. Farář Marián Kalina řekl, že kromě budování nových střech je potřeba myslet na budování společenství obce i farnosti.
"Co je nejdůležitější, musíme neustále budovat naše mezilidské vztahy a náš vztah k bohu. Tyto vztahy jsou možná zranitelnější, než na první pohled vypadají, škody na nich jsou často skryté," doplnil Konzbul. Kázání v kostele mělo věřícím dodat vytrvalost a sílu, varovalo před reptáním a závistí.
Původně se měla nedělní mše konat pod širým nebem, podobně jako minulý týden. Nakonec mohli místní i dobrovolníci bezpečně vstoupit dovnitř a kostel rychle zaplnili.
"Bůh nás nezkouší víc, než dokážeme snést," uvedl při mši brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.
Kostel má sice zachovanou klenbu, ale krov a střechu tornádo zničilo. Některá okna jsou rozbitá, včetně vitráže nad oltářním nástavcem. Zmizela špička věže, hodiny se zastavily krátce před půl osmou, tedy v čase, kdy udeřilo tornádo. Pryč jsou stromy, které kostel obklopovaly. Interiér je ale zachovalý. Kolem chrámu už je také složené dřevo na nový krov.
Kostel v Moravské Nové Vsi, silně poškozený při tornádu, dnes poprvé zaplnili věřící při nedělní mši. Chrám nemá krovy, střechu ani špičku věže.
Zemědělci sdružení v Agrární komoře a Zemědělském svazu ČR zatím vybrali ve sbírce pro poškozené tornádem na jižní Moravě přes 1,5 milionu korun. Sbírka potrvá do konce července, peníze potom budou předané nejvíce poškozeným obcím. Podle místopředsedy Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků a bývalého ministra zemědělství Jiřího Milka by pomoc byla rychlejší, kdyby fungoval fond těžko pojistitelných rizik.
Zemědělci se také zapojili v postižených oblastech do úklidových prací, mají k dispozici traktory s čelním nakladačem a další těžkou techniku, pomocí které mohou například odvážet suť z poničených domů.
Počet hasičů a policistů v zasažené oblasti se začíná postupně snižovat. V pátek v lokalitě pracovalo asi 1050 hasičů. Podle ředitele jihomoravských hasičů se počet od neděle o polovinu sníží, v úterý se pak rozhodne o případné další redukci.
Policie začne redukovat počty svých lidí v terénu nejspíš až koncem prodlouženého víkendu. "I do budoucna bude prováděno střežení v noční době, regulace dopravy i přes den a po dohodě se starosty regulace vstupu do obcí," řekl krajský ředitel Leoš Tržil.
Asi 90 procent území obcí zasažených tornádem je uklizeno od suti, trámů, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali hasiči. Pokračují demolice poškozených budov v Lužicích a Hruškách, postupně by měli hasiči provádět řízené demolice také v Moravské Nové Vsi a Mikulčicích.
Vznikají seznamy na základě požadavků občanů a starostů, řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. K zemi půjde celkem více než 180 domů, více než třetinu domů si zbourali majitelé sami. Zbývajících 120 domů by mělo být zbouráno během příštích 14 dnů.
V oblasti zasažené tornádem nově pomáhají záchranáři ze Zlína. Vystřídali pražskou záchrannou službu s vozidlem Golem. Působí v Moravské Nové Vsi. Na místě je stacionární ošetřovna i výjezdová skupina, oznámila mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová.
Hasičům se podařilo vyprostit ze sutin v Moravské Nové Vsi živého psa. Je zraněný a vyčerpaný, ošetřil jej veterinář. "Pes byl v troskách asi den, lezl ve zříceném domě a včera ho část trosek zasypala," uvedli pražští hasiči.
Zachránili jsme psí život v Moravské Nové Vsi ♥️
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) July 3, 2021
Z trosek domu jsme vyhrabali psa…zraněného a vyčerpaného jsme ho předali veterináři. pic.twitter.com/Mn05jT3VyK
Na sítích se šíří také informace o krádežích, někteří lidé kvůli tomu například poptávají uzamykatelné lodní kontejnery, kam by uložili majetek z poničených domů.
Podle krizového štábu ale zprávy neodrážejí realitu. V obcích nikdo nerabuje. "Do dnešního dne k žádnému takovému případu nedošlo," zdůraznil krajský policejní ředitel Leoš Tržil. "Nejsou nahlašovány vůbec žádné krádeže," doplnil Grolich.
Typický mechanismus šíření zpráv na facebooku popsal Grolich tak, že například někdo požádá o 400 porcí jídla pro dobrovolníky. Obratem je na místě 600 porcí, ale příspěvek se na sítích šíří dál. Přitom v každé obci se vydávají tisíce jídel denně, zdůraznil Grolich.
Situaci v obcích zasažených tornádem a odstraňování škod začínají komplikovat sociální sítě, kde se šíří staré zprávy nebo dávno vyřešené poptávky a požadavky. Lidé odjinud tak mohou mít pocit, že pomoc na místě není dostatečná. Přibývá agresivních reakcí na vysvětlení odpovědných lidí, kteří se snaží vše uvést na pravou míru. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) se objevují dokonce vyhrůžky smrtí.
"Těm lidem, kteří tady makají několik dní v kuse, je vyhrožováno smrtí. Toto se děje. Musíme zajišťovat psychickou pomoc i těm lidem, kteří tady zvládají největší nápor práce," řekl novinářům Grolich.
Asi 90 procent území obcí zasažených tornádem je uklizeno od suti, trámů, zbytků stromů a dalšího odpadu, informovali dnes hasiči. Pokračují demolice poškozených budov v Lužicích a Hruškách, postupně by měli hasiči provádět řízené demolice také v Moravské Nové Vsi a Mikulčicích.
Vznikají seznamy na základě požadavků občanů a starostů, řekl novinářům ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. K zemi půjde celkem více než 180 domů.
V pátek i v noci na sobotu hasiči převáželi s pomocí armády sutiny z meziskládek na tři centrálně určená úložiště. Celá území obcí a jejich veřejná prostranství pomáhají hasiči uklízet od sutin, zbytků po bourání a dřeva z polámaných stromů.
Záchytné parkoviště nechal krizový štáb zřídit na letišti v Ladné. Zatím na rozsáhlé travnaté ploše stojí pár desítek aut s registračními značkami z různých krajů. Pracovníci na místě lidem dávají dobrovolnické pásky. Pokud si nepřivezou vlastní, dostanou také rukavice, trochu pití a jídla. Připravené autobusy je pak rozvezou na místa, kde jsou dobrovolníci nejvíce potřeba. Zatím takto odjelo asi 30 lidí.
Záchytné parkoviště pro dobrovolníky nedaleko Břeclavi je dnes kolem 8:30 poloprázdné, aut je zhruba 30. Obavy z nezvladatelného náporu dobrovolníků v tornádové zóně, které zaznívaly před prodlouženým víkendem, se tak zatím nenaplnily. Ani přímo v zasažených obcích ráno nenastaly vážnější dopravní problémy, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb.
Mobilní tým úředníků Státního fondu podpory investic (SFPI) v pátek v obci Hrušky přijal 50 žádostí o dotaci na obnovu bydlení z programu Živel. Lidé byli od starosty o možnosti přijít formulář vyplnit s pomocí státních úředníků dobře informováni, čekali na jejich příjezd. Řekla to ředitelka odboru komunikace SFPI Karolína Smetanová. V následujících dnech mobilní tým zamíří do dalších obcí, které zasáhlo tornádo.
O způsobu, jakým posuzují škody způsobené na jižní Moravě tornádem, chtějí znovu jednat se zástupci pojišťoven premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Dnes navštívili postižená místa a setkali se mimo jiné s místními podnikateli. Pojišťovny by podle nich měly být v některých případech velkorysejší. Řekli to dnes novinářům při návštěvě zasažené oblasti. Premiér Babiš dnes také v rozhovoru pro Rádio Impuls uvedl, že chce ještě jednat o možnosti zvýšit přímou dotaci dva miliony pro postižené obyvatele.
Desítky lidí se v pátek přišly na hodonínský hřbitov rozloučit s šestašedesátiletou učitelkou z gymnázia, která zemřela minulý čtvrtek při silné bouři a tornádu. Rozloučit se s ní přišla nejbližší rodina, kolegové z gymnázia i současní či bývalí žáci. Žena je jednou z šesti obětí, které za sebou tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku minulý týden zanechalo.
Zaměstnavatelé a živnostníci z poničených obcí na jihu Moravy a na Lounsku nebudou muset při zpoždění placení sociálního pojištění od června do listopadu platit penále. Podmínkou je, že odvody uhradí do konce roku. O prominutí penále rozhodla dnes ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Odpuštění odvodů podle ní zákon neumožňuje.
Prezident Miloš Zeman poděkoval dopisy slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, rakouskému prezidentovi Alexanderu Van der Bellenovi, dalším státníkům či papeži Františkovi za jejich solidaritu v souvislosti s následky nedávného tornáda na jihu Moravy. Pražský hrad dnes o dopisech informoval na svých webových stránkách.
Ministerstvo práce spouští v pátek dočasný kurzarbeitový program pro firmy a instituce z poničených míst na jihu Moravy a na Lounsku. Z programu Tornádo stát uhradí výdaje na náhrady mezd či výdělky s odvody zaměstnancům za dobu, kdy nemohli pracovat či museli dělat jinou práci. Peníze budou moci zaměstnavatelé získat už před výplatami. Na tiskové konferenci to v pátek oznámila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zaměstnavatelé budou moci žádosti posílat elektronicky, ale i na papíře.
Aktualizovaný seznam toho, co je na místě nyní nejvíce potřeba.
Držte se, bude to trvat dlouho, ale nenecháme vás v tom. Společně to zvládneme, vzkazuje postiženým rodinám hejtman Jan Grolich.
Hasiči v uplynulých dnech procházeli všechny poškozené domy a evidovali jejich stav. Nejvíce poškozených budov, celkem 369, je v Moravské Nové Vsi, k demolici je určeno 31 budov. V Mikulčicích je poškozeno 300 domů, strhnout se musí 62 z nich. V Hruškách je poškozeno 201 domů, demolice je nutná u 58 z nich. V Lužicích je poškozených 100 domů, strženo bude 17 z nich, v Hodoníně je poškozeno 100 domů, strženo bude deset.
Hejtman Jan Grolich vyzval dobrovolníky, aby si zajistili vlastní ubytování mimo místa postižená tornádem, kapacita stanových městeček je minimální.
Tornádo, které před týdnem postihlo Hodonínsko a Břeclavsko, odpovídalo síle F4, uvedli meteorologové. Vítr při ní dosahuje rychlosti 267 až 324 km/h.
Praha 6 pošle dalších 1,8 milionu korun čtyřem obcím na jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Na mimořádném jednání to dnes schválilo zastupitelstvo městské části. Spolu s 200 000 korunami, které radní již schválili, pošle Praha 6 na Moravu dva miliony korun, tedy půl milionu každé obci. Další pomoc by mohli zastupitelé schválit po prázdninách. Peněžní dary schválil i magistrát a další městské části.
Podle aktuálních zjištění hasičů je po tornádu poškozeno 1202 budov, k částečné nebo úplné demolici je určeno 180 domů. Některé domy už lidé zbourali.
Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku ocenil nasazení a solidaritu lidí. "Udělal se obrovský kus práce, je to vidět, postupuje to skvěle. Je důležité, aby lidé dostali tu pomoc rychle, aby byl dostatek materiálu, řemeslníků. To nasazení lidí je obrovské, solidarita je obrovská, jsem z toho nadšený. Při tom neštěstí, co se stalo, tak lidi se zatli a pracují na tom," řekl Babiš.
Například sbírkový účet Nadace Via dnes dopoledne překonal hranici 200 milionů, na účtu organizace Člověk v tísni je 136,5 milionu korun. Ke 100 milionům se blíží Český červený kříž.
Na obce postižené tornádem se už ve sbírkách vybrala miliarda. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, kam lidé poslali 247 milionů Kč.
Původně se počítalo s tím, že hasiči začnou strhávat poničené a nestabilní domy až příští týden. Vzhledem k uvolnění sil a prostředků ale hasiči podle mluvčího zahájili demoliční práce dříve. Některé domy už zbourali lidé svépomocí a na hasičskou těžkou techniku nečekali.
V Lužicích na Hodonínsku poničených bouří a tornádem dnes dopoledne začala první demolice řízená hasiči, jde o bytový dům a zdravotní středisko. Odpoledne zřejmě strhnou ještě rodinný dům v Hruškách na Břeclavsku. Novinářům to na místě řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. K demolici je v postižených obcích určeno podle mluvčího zatím kolem 170 objektů.
Desetimilionovou pomoc jihomoravským obcím, jež minulý čtvrtek poničilo tornádo, dnes na mimořádném zasedání schválili brněnští zastupitelé.
Bouře a tornádo v Lužicích na Hodonínsku poničilo i železniční stanici, bez střechy zůstalo pohotovostní pracoviště výpravčího. Škody ve stanici jsou za desítky milionů korun, řekl dnes na místě generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. Poškozenou železnici si dnes prohlédl i premiér Andrej Babiš (ANO).
Zaměstnavatelům z poničeného jihu Moravy a z Lounska pokryje výdaje na výdělky do konce července stát. Mohou dostat peníze na mzdu, plat či náhradu pro zaměstnance, kteří v zasaženém provozu nemohou pracovat, musí kvůli následkům přírodní pohromy vykonávat jinou práci či doma odklízejí škody. Počítá s tím kurzarbeitový program Tornádo, který připravilo ministerstvo práce a se kterým se dnes seznámila vláda. Informoval o tom úřad vlády v tiskové zprávě.
Ministerstvo odhaduje, že na jihu Moravy pohroma postihla až 6000 zaměstnanců. Počítá s výdaji asi 282 milionů korun. Vezme je ze svého rozpočtu z peněz na podporu zaměstnanosti.
V Lužicích zasažených bouří a tornádem začne v pátek první demolice objektu řízená hasiči. Lidé část domů bourají sami. Bouře zničila 1200 budov.
Správa železnic obnovila dnes k 19:00 provoz po obou kolejích mezi Hodonínem a Břeclaví, který před týdnem přerušilo tornádo a bouřky, řekla mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová. Od úterý se jezdilo po jedné koleji. Provoz zajišťují dieselové lokomotivy.
S likvidačními pracemi v obcích poničených tornádem a vichřicí v Jihomoravském a Ústeckém kraji může vypomoct až 1000 vojáků s potřebnou technikou. Na dnešním zasedání to schválila vláda, informoval na Twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Nařízení kabinetu platí do konce srpna. Dosud se armáda mohla zapojit pouze do záchranných prací, část ze zmíněné tisícovky vojáků se na nich podílí.
Zaměstnavatelům z poničeného jihu Moravy a Lounska by mohl podle návrhu kurzarbeitového programu výdaje na výdělky pokrýt do konce července stát.
Aktualizovaný seznam věcí, které jsou nyní v postižené oblasti nejvíce potřeba.
Z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku odjede v pátek pražský záchranářský kamion Golem, který pomáhal se zraněnými pacienty po extrémní bouři, jež místo zasáhla minulý čtvrtek. Novinářům to dnes řekl hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Michaely Bothové vznikne náhradní stanoviště, v němž se zdravotníci postarají o případné další zraněné.
Při mapování rozsahu škod po čtvrtečním tornádu na Břeclavsku a Hodonínsku pomohly chytré technologie. Drony a ultralehké letouny se systémem GINA přenášely záchranným složkám data o zasaženém území v reálném čase. Mapování pomocí dronu poskytlo zasahujícím jednotkám první celkové snímky v těžko přístupných oblastech, řekl marketingový ředitel brněnské společnosti GINA Software Matěj Rašovský. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky drony urychlují práci a zvyšují přesnost.
Do pomoci oblastem, které minulý týden poničily silné bouře, se zapojili i vězni. Odsouzení muži i ženy už pomáhají v Jihomoravském kraji či na Lounsku a vznikají i další pracovní skupiny. Na Facebooku to dnes uvedla Vězeňská služba.
Cvičnou střelu, která se našla při odklízení trosek, již policejní pyrotechnik odvezl k likvidaci.
Při mapování rozsahu škod po čtvrtečním tornádu na Břeclavsku a Hodonínsku pomohly chytré technologie. Drony a ultralehké letouny se systémem GINA přenášely záchranným složkám data o zasaženém území v reálném čase. Mapování pomocí dronu poskytlo zasahujícím jednotkám první celkové snímky v těžko přístupných oblastech, řekl marketingový ředitel brněnské společnosti GINA Software Matěj Rašovský. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky drony urychlují práci a zvyšují přesnost.
Při demoličních pracích v obci Hrušky na Břeclavsku, kterou před týdnem zasáhlo tornádo, se našla zřejmě cvičná střela menší zbraně, místo je zajištěno. Na místo jede pyrotechnik, který posoudí, jak je nález nebezpečný. Nález potvrdil mluvčí policie Pavel Šváb.
Do obcí na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouří přijíždí pomáhat 39 kusů těžké techniky z armády. Pomáhají policisté, hasiči i dobrovolníci.
V jihomoravských obcích zasažených bouří a tornádem se chystají na víkendový nápor dobrovolníků. Budou je svážet autobusy, vzniknou stanová městečka.
Po bouřích na jižní Moravě je k demolici určeno 157 domů, číslo stále není konečné. Řízené demolice začnou asi příští týden. Bouře poničily 1200 domů.
Kvůli stromu v kolejišti je od rána zastavený provoz mezi Horní Cerekví a Dobrou Vodou u Pelhřimova. České dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu. Vyplývá to z informací na webu Českých drah. Omezení, které způsobily popadané stromy při bouřce v úterý, platí dál i mezi Přibyslaví na Havlíčkobrodsku a Sázavou u Žďáru, řekla Radka Pistoriusová, mluvčí Správy železnic. Vlaky tam jezdí jen po jedné koleji a mají zpoždění.
Energetici obnovili po bouřce, která zasáhla Česko v noci na středu, téměř všechny poruchy v dodávkách proudu. Několik desítek odběratelů zatím ještě zůstává bez elektřiny v Přední Výtoni na Českokrumlovsku, distribuční firma EG.D od rána ale pracuje na odstranění závad. Společnost ČEZ Distribuce připojila k síti všechny odběratele. ČTK to dnes sdělili mluvčí EG.D Roman Šperňák a ČEZ Soňa Holingerová. V noci na středu bylo kvůli bouřce, při které padaly stromy a větve do elektrického vedení, bez dodávek elektřiny až 300 000 domácností, ve středu ránu jich byla zhruba polovina, přičemž nejvíce postiženy byly jižní a východní Čechy a Vysočina.
Tornádo, které se před týdnem prohnalo jižní Moravou, za sebou zanechalo šest obětí včetně těhotné ženy. Zemřeli vinař z Moravské Nové Vsi, učitelka z hodonínského gymnázia nebo mladá žena z Mikulčic. Další lidé utrpěli těžká zranění, mnozí zůstávají v péči lékařů. V prvních dnech po tragédii se ale šířily v médiích i na sociálních sítích také nepravdivé či zavádějící příběhy.
V obcích na Břeclavsku a Hodonínsku postižených bouří a tornádem budou od pátku úředníci Státního fondu podpory investic. Lidé tak v nejkratší možné lhůtě získají peníze na obnovu poničených domů. V rámci až dvoumilionové dotace mohou zažádat o okamžitou zálohu na demolici nebo projektovou přípravu až 500 000 korun. V tiskové zprávě to uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Bouřky minulý týden ve čtvrtek večer poničily kolem 1200 domů, podle posledních informací jich má jít 150 k zemi, ale číslo není konečné. Bouřky a tornádo si vyžádaly také šest obětí.
Benefiční Koncert pro Moravu pro obce zasažené tornádem vynesl jen na DMS přes 11 milionů. Na akci pořádané ČT vystoupila na Kampě řada muzikantů.
V Česku zůstává po bouři zhruba 5500 odběrných míst bez proudu. Distribuční firmy pokračují v opravách, ČEZ předpokládá odstranění poruch dnes večer.
Organizace Člověk v tísni odeslala po dohodě se starosty na účty jihomoravských obcí, které ve čtvrtek postihlo tornádo, 25 milionů korun. Pomoc směřuje do obcí Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Mikulčice a do hodonínské městské čtvrti Pánov. Každá dostane pět milionů korun. Po 2,5 milionech pošle do konce týdne organizace do zasažených obcí Stebno a Blatno na Lounsku, kde dnes tým Člověka v tísni provedl průzkum škod a potřeb.
Zničené sklepy, vybavení pro výrobu vína, rozbité lahve a poničené vinohrady. Tornádo minulý čtvrtek kromě obydlí lidí nešetřilo ani sklepy a vinice místních vinařů. Škody sčítají postupně, někteří mají poničený i vlastní dům a v takovém případě má bydlení před vínem přednost. ČTK to zjistila u několika dotázaných vinařů z Hrušek, Lužice, Moravské Nové Vsi i Mikulčic.
"Provoz, kde jsme víno vyráběli, prakticky neexistuje. Zničených je deset plastových nádob na 20 000 litrů, ale naštěstí byly prázdné. Ve stodole popadaly štíty, můj odhad je že až 1000 lahví s vínem bude rozbitých. Oba sklepy mají spadlou střechu, chlazení je rozbité, i další vybavení," vyjmenoval Petr Marada, majitel Vinařství Marada z Mikulčic.
Na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, lidé ve sbírkách věnovali přes 900 milionů korun. Diecézní charita Brno vybrala téměř 202 milionů. Peníze poslouží na následnou pomoc, především na obnovu domovů, která začne v následujících týdnech. Nadace Via vybrala přes portál darujme.cz více než 192 milionů, Karel Komárek prostřednictvím své nadace věnoval 150 milionů a organizace Člověk v tísni vybrala 120 milionů.
Spoustu přátel má v Mikulčicích na Hodonínsku herečka Andrea Černá známá jako princezna ze mlejna, která od neděle pomáhá lidem v obci s odstraňováním následků po čtvrteční bouři a tornádu. Černá dnes řekla, že je i po několika dnech stále v šoku a ani se nedají vyprávět příběhy lidí, které pohroma zasáhla. Obdivuje sílu těch, kteří padli na kolena a dokázali se zvednout.
Energetici v tornádem postižených obcích stále pokračují v obnovování dodávek elektrické energie. Bez elektřiny dnes bylo ještě asi 1500 domácností. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí skupiny E.ON Martina Slavíková. V pátek po bouři a tornádu bylo bez proudu v lokalitě asi 75 000 odběratelů.
Správa železnic předpokládá, že některé poruchy způsobené bouřkami odstraní na Vysočině až ve čtvrtek. Omezení provozu je hlavně na Havlíčkobrodsku.
V sobotu přijedou do Stebna poničeného čtvrteční bouřkou státní úředníci. Pomohou lidem s žádostmi o dotace na zaplacení oprav, řekla Dostálová (ANO).
Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) vyzval lidi, aby v souvislosti s bouřkami a tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku nešířili na sociálních sítích dezinformace. Viděl například informaci, že kraj odmítá pomoc vojáků, což označil za lež. Podle hejtmana by lidé měli číst zprávy, které kraj, policisté a hasiči vydají prostřednictvím médií. Hejtman upozornil, že by lidé neměli vozit do obcí jídlo, aby se neblokovala doprava, v obcích je všeho dostatek.
Po bouřkách a tornádu na jižní Moravě se musí strhnout 150 domů, uvedl ředitel hasičů. Číslo není konečné, dodal. Bouřky zničily 1200 domů.
Hasiči chtějí z jihomoravských obcí zasažených bouří do konce týdne začít odvážet skládky se sutí a stromy. Určené jsou pro to tři areály v kraji.
Noční bouřky strhly 70 plachet ze střech v místech jižní Moravy zasažených tornádem, řekl hejtman. Přes den se vše opraví, větší škody nejsou.
Dodávky proudu po bouřkách se daří obnovovat, kolem 10:00 evidovaly distribuční firmy asi 86 000 domácností bez elektřiny, v noci to bylo až 300 000.
Desítky šatů dostala ve středu s vysvědčením dívka z Mikulčic na Hodonínsku, jejíž rodina při čtvrtečních bouřích přišla o dům. Řekla, že jí všechny padnou. Učitelům se v nich na chodbě předváděla. Do základní školy v Mikulčicích si přišlo pro vysvědčení asi třicet dětí ze 180. Bouře s tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku ve čtvrtek večer poničila 1200 domů a více než sto je nutné strhnout. Zemřelo šest lidí.
Osmnáctiletá Barbora Verbíková byla v autobuse u Mikulčic, když ho strhlo tornádo. S otevřenou zlomeninou ruky došla k silnici a přivolala pomoc.
Při bouřce v noci na dnešek blesk zasáhl dům v Liberci - Starém Harcově. Pět lidí, z toho tři děti, převezli záchranáři do nemocnice v Liberci k dalšímu vyšetření. Nadýchali se škodlivin. Informovali o tom mluvčí hasičů a záchranné služby.
Hasiči v Ústeckém kraji zasahovali v noci kvůli bouři u 55 událostí. V obci Kluček u Žatce bylo zatopeno 22 domů, na místě je stále pět jednotek.
Kvůli následkům noční bouřky je nyní zastaven či výrazně omezen provoz na desítce tratí. Celkem Správa železnic evidovala téměř 100 mimořádností.
V Mikulčicích zasažených čtvrteční bouří si část žáků přišla do školy pro vysvědčení. Bouřka se silným větrem výrazně poničila střechu budovy a okna.
Hasiči na jihu Moravy kvůli nočním bouřkám a silnému větru zasahovali u 101 událostí, nejčastěji na Blanensku. Šlo především o popadané stromy.
Kvůli nočním bouřkám je v Česku ráno bez dodávek elektrického proudu asi 145 000 odběrných míst. Společnost ČEZ Distribuce eviduje 60 000 domácností bez elektřiny a firma EG.D téměř 85 000. Sdělili to mluvčí distribučních společností. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, největší problémy jsou aktuálně v jižních Čechách. V noci bylo po celém Česku bez dodávek elektřiny až 300 000 domácností.
Kvůli bouři a dešti zasahovali středočeští hasiči od úterních 18:00 do středečních 5:30 u 283 událostí. V Načeradci zapálil blesk stodolu.
Hasiči v Plzeňském kraji měli kvůli úterní bouři dosud 300 zásahů. Likvidovali spadané stromy, čerpali vodu. V kraji jsou stále místa bez elektřiny.
Hasiči na Vysočině měli od úterního večera kvůli počasí přes 200 výjezdů, hlavně kvůli odstraňování popadaných stromů. Bouřky omezily i železniční dopravu, vlaky kvůli poruše vedení nejezdí na několika úsecích na Jihlavsku a Havlíčkobrodsku. Popadané stromy v noci zastavily i provoz na dálnici D1. Vyplývá to z informací na webu hasičů, Českých drah a z vyjádření mluvčí policie Dany Čírtkové.
Hasiči po nočních bouřkách ve Zlínském kraji odstraňovali popadané stromy na silnice a železnici, zaměstnalo je také čerpání vody. Na likvidaci následků bouřky se podílely profesionální i dobrovolné jednotky. Nikdo není zraněný, uvedl dnes ráno v tiskové zprávě mluvčí krajských hasičů Roman Žemlička.
V souvislosti s nočním počasím zaznamenali hasiči v regionu zhruba 20 výjezdů, přičemž k odstranění větví a stromů blokujících silnice a železniční tratě vyjížděli osmnáctkrát. "Výjezd k čerpání vody byl ve dvou případech. Jeden výjezd, původně hlášený jako zatékání vody střechou, byl označen jako planý poplach, protože se jednalo o spor nájemce a vlastníka domu," uvedl mluvčí.
Kvůli následkům noční bouřky nejezdí na jihu Čech na řadě míst vlaky. Důvodem je poničené trakční vedení nebo popadané stromy na trati. Hasiči kvůli bouřce měli od středečního večera v kraji více než stovku událostí, které souvisely právě s bouřkou. Ve zprávě o tom informovala jejich mluvčí Vendula Matějů.
Největší nápor práce měli hasiči od středečních 20:00 do 21:00, kdy museli řešit šest desítek zásahů. "Od 23:00 do dnešních 4:30 vyjeli k dalším 40 událostem. Vždy se jednalo odstraňování popadaných stromů," uvedla Matějů.
Po večerní bouřce stál kvůli popadaným stromům mezi 128. a 129. kilometrem více než dvě hodiny provoz na D1 v obou směrech. Plně obnoven byl krátce po půlnoci. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra. Odstraňování popadaných stromů zaměstnává hasiče i na jiných vozovkách v kraji.
Provoz na dálnici se zastavil mezi exity 134 Měřín na Žďársku a 119 Velký Beranov na Jihlavsku v úterý kolem 22:00. Hasiči odstraňovali popadané stromy i na dalších komunikacích. Od půlnoci evidují kolem sedmi desítek výjezdů kvůli počasí, nejčastěji podle údajů na webu odstraňují popadané stromy.
Ve Středočeském kraji jsou problémy například na trati z Lužné u Rakovníka do Rakovníka, Šenov - Rakovník, Mníšek pod Brdy - Dobříš nebo Čerčany - Benešov.
Před 23:00 už hladiny toků místy klesaly. Klabava se dostala zpět na první povodňový stupeň, na němž se ještě před 23:30 držela. Také hladina Botiče v pražských Nuslích kolem 23:00 klesla, dostala se až pod úroveň prvního povodňového stupně. Hladiny Botiče v Jesenici a Úslavy v Prádle před 23:30 stagnovaly. Dále se tak držely na prvním povodňovém stupni.
Provoz na dálnici se zastavil mezi exity 134 Měřín na Žďársku a 119 Velký Beranov na Jihlavsku.
Hasiče na Vysočině začalo odstraňování vyvrácených stromů zaměstnávat okolo 21:30. Na svém webu zatím píší o několika desítkách výjezdů.
Na Vysočině popadaly při bouřce dnes večer stromy na dálnici D1 i na další vozovky v celém kraji. Na D1 se kvůli tomu kolem 22:00 zastavil provoz mezi 128. a 129. kilometrem v obou směrech. Policie zatím nemá zprávy o tom, že by byl v bouřkách někdo zraněn. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí krajské policie Dana Čírtková.
Později, před 22:30, se s postupem bouřek Českem k severovýchodu dostala na první povodňový stupeň rovněž hladina Botiče v pražských Nuslích. Na stejném stupni byl Botič i v Jesenici u Prahy.
Večerní bouřky a déšť zvedly hladiny několika toků na povodňové stupně. Na druhý ze tří, tedy pohotovost, se dostala Klabava na Plzeňsku.
Po večerní bouři je v Plzeňském kraji bez proudu kolem 30 000 odběratelů. Hasiči měli za tři hodiny stovku výjezdů, hlavně k popadaným stromům.
Hasiči zasahují také v Praze.
Vydatný déšť, bouřka a silný vítr zasáhl Prahu.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) June 29, 2021
Od 21:40 zaznamenáváme první výjezdy.
Aktuálně zasahujeme u 6 případů. Jedna se o popadané větve a uvolněné plechy. #bouřka pic.twitter.com/lHuaUFW01J
Aktuálně je zastaven provoz na dvacítce tratí, především z důvodu nepříznivého počasí, pádu stromů do kolejiště, výpadku napájení trakčního vedení či poruch traťového či staničního zabezpečovacího zařízení.
Silné bouřky dorazily do Česka a ovlivňují železniční dopravu především v Karlovarském, Plzeňském, Jihočeském kraji, v Kraji Vysočina a v jihozápadní části Středočeského kraje, uvedla večer Správa železnic.
Ministerstvo průmyslu zveřejnilo výzvu k žádostem o kompenzace škod po tornádu pro podnikatele, v programu bude 200 milionů. Sběr žádostí začne ve středu.
Rychlost větru může v nárazech dosáhnout až 90 kilometrů v hodině a může napršet až 50 milimetrů srážek, padat mohou i kroupy.
Mordor nad Prahou pic.twitter.com/UzCdPN6DxY
— Lukas Biba (@bibalukas) June 29, 2021
Šest desítek zásahů měli jihočeští hasiči v úterý večer kvůli bouřce za jednu hodinu. Mezi 20:00 a 21:00 nejčastěji odstraňovali popadané stromy. ČTK to řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů. Bouřka také na několika místech v kraji způsobila omezení železniční dopravy.
V programu ministerstva práce a sociálních věcí pro jihomoravské firmy zasažené minulý týden tornádem bude až 280 milionů korun na měsíc. Uvedla to dnes na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podpora v programu nazvaném Tornádo bude podle ní fungovat podobně jako v dočasném vládním programu Antivirus, z něhož mohly podniky při omezeních kvůli pandemii nemoci covid-19 získat příspěvky na mzdy. Maláčová chce vládě předložit Tornádo ve čtvrtek, tedy týden po ničivé bouři.
Pro jižní Moravu spustíme program Tornádo! Bude fungovat jako Antivirus. Firmám vykompenzujeme náhrady mezd pro lidi na překážkách nebo převedené na jinou práci kvůli tornádu. Počítáme s max. náklady 280 mil. Kč/měsíc. Program ve čtvrtek nesu na Vládu s platností od 25. června.
— Jana Maláčová (@JMalacova) June 29, 2021
Společnost Agromoravia v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, jejímž areálem i polnostmi se ve čtvrtek prohnalo tornádo, stále ještě sčítá škody. Zároveň se pokračuje s úklidem sutin, většina budov je určena k demolici, řekl ředitel společnosti Vladimír Mazuch.
"Většinu budov tvořily betonové konstrukce z 50. let, všechno je to rozbité. Měli jsme tu statiky a podle nich většina budov nemůže zůstat stát," uvedl Mazuch.
Místo kapely a publika palety balené vody i dalších nápojů, hromady oblečení, hory toaletních a hygienických potřeb. Dům kultury v Hodoníně se od pátečního rána stal ústředním skladem pro materiální pomoc, kterou lidé začali posílat lidem, kterým zničila domovy čtvrteční bouře a tornádo. Lidé, ale i firmy, poslali tolik věcí, že už o víkendu přestali dobrovolníci stíhat přibývající věci třídit, řekla Lucie Lněničková, která od pátečního večera v centrálním skladu pomáhá. Dnes už stop stav na materiální pomoc kromě stavebního materiálu vyhlásil oficiálně i jihomoravský krajský úřad.
Město Jihlava daruje na pomoc občanům jižní Moravy postiženým minulý čtvrtek bouřemi a tornádem milion korun. Dar dnes jednohlasně schválilo jihlavské zastupitelstvo. Peníze se do postižených oblastí Jihomoravského kraje chystá poslat také kraj a další města na Vysočině. Někde se kvůli tomu v mimořádném termínu sejdou zastupitelstva.
Tornádo, které ve čtvrtek zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko, se prohnalo také přes ovocné sady a pole. Zemědělský podnik Mikulčice eviduje poničených minimálně 700 hektarů z 1550. Co není vylámané, je zasypané kusy střech a dalším odpadem, řekl ředitel podniku Leo Balun. Škody evidují i další sadaři v okolí, spojené jsou především s krupobitím, které region zasáhlo začátkem minulého týdne
Informace dobrovolníkům i lidem z obcí na Hodonínsku a Břeclavsku postižených tornádem poskytne nový web, který zřídil Jihomoravský kraj. Lidé z obcí na něm najdou informace, jak a kde sehnat pomoc, dobrovolníci zase vše potřebné k tomu, aby pomoc mohli poskytnout. Dnes o tom informovala mluvčí kraje Alena Knotková.
Klienti nahlásili pojišťovnám po bouřkách z minulého týdne přes 10 000 škod za téměř dvě miliardy Kč. Řadu menších událostí likvidátoři vyřešili.
Lidé zasažení tornádem by do 14 dnů měli ze sbírek pořádaných devíti organizacemi dostat 150 000 korun. Dárci dohromady věnovali 850 milionů Kč.
Zlínský kraj pošle 100 000 korun pro obce na jižní Moravě, které minulý týden poškodilo tornádo. Rozhodli o tom krajští radní, hejtmanství pošle peníze na transparentní účet Jihomoravského kraje. Další pomoc zašle Zlínský kraj s ohledem na potřeby jihomoravských sousedů, řekl dnes novinářům hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).
U Moravské Nové Vsi, kterou ve čtvrtek večer zasáhly bouře a zničily domy i stromy, začala dnes odpoledne hořet skládka s bioodpadem a sutí. Na místě je sedm jednotek hasičů, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Podle něj se podařilo zabránit rozšíření na blízkou solární elektrárnu. Nikdo se nezranil.
U obce je skládka, kam lidé odvážejí větrem polámané stromy a stavební suť. "Je tady hromada odpadu, převážně bioodpad jako větve a kmeny zničené po tornádu. Zasažená plocha požárem je odhadem 50 na 30 metrů," uvedl Mikoška.
V Mikulčicích na Hodonínsku začaly dnes první demolice domů zasažených tornádem. Potvrdila to starostka Marta Otáhalová. Podle ní demolice obstarávají sami obyvatelé. Demolice řízené hasiči začnou podle Jihomoravského kraje až příští týden. Bouřky zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer, poničily 1200 domů a vyžádaly si šest životů.
V Mikulčicích dnes začali lidé pomocí těžké techniky demolovat čtyři domy. Slouží jim k tomu bagr a velký nakladač. Otáhalová uvedla, že někteří lidé se rozhodli pro demolici sami. Ze zákona je to možné. Řízenou demolici budou mít na starosti hasiči, kteří s ní ale začnou nejspíš až příští týden poté, co statici prohlédnou všechny objekty zasažené bouří a určí přesný počet ke zbourání. Zatím je k ní vyčleněno 115 domů ve všech zasažených obcích.
Část výtěžku Večera lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradišťsku poputuje lidem na jižní Moravě, které zasáhlo minulý týden ničivé tornádo. Novinářům to dnes řekl tajemník Dnů lidí dobré vůle Josef Kořenek. Benefiční koncert před velehradskou bazilikou zakončí první den tradičních cyrilometodějských slavností, které se letos konají 4. a 5. července.
Na jihu Moravy je pod plachtou 98 procent objektů, jež poškodily bouřky. Zbylé jsou k demolici, nebo se majitel nehlásí. Bouřky zničily 1200 domů.
Policie prověřuje další tři případy podvodných účtů v souvislosti s bouřkami na jižní Moravě. Účty zablokovala, aby se nedalo zneužít peníze.
Po bouřkách na Břeclavsku a Hodonínsku bude potřeba zdemolovat 115 domů, číslo nemusí být konečné. Novinářům to dnes v Podivíně po jednání krizového štábu řekl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Hasiči řízená demolice začne příští týden. Někteří lidé ale budou demolovat domy dříve na vlastní pěst.
Ministerstvo pro místní rozvoj jim do začátku poskytne 500 000 korun, uvedla ministryně Klára Dostálová (za ANO). Dotaci dostane každý majitel poškozeného domu, i když ho neměl pojištěný. Maximální dotace je dva miliony, další tři miliony může být úvěr.
Donedávna se mluvilo o demolici asi 70 domů, stále je ale procházejí statici. "Číslo se zvyšuje. Nyní je jich 115, ale domy se budou procházet do konce týdne, takže se to může zvýšit," uvedl Grolich.
Po železniční trati mezi Břeclaví a Hodonínem projel po tornádu první vlak. Provoz železničáři obnovili v omezeném režimu s dieselovými lokomotivami.
Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, poslali lidé k dnešnímu ránu přes 700 milionů korun. Další desítky milionů pak přibyly během dne. Nejvíce peněz zřejmě vybrala Diecézní charita Brno. K 17:00 měla na účtě 197,7 milionu korun, o 25 milionů více než ráno. Částka roste také Nadaci Via, dosud vybrala přes 171 milionů. Český červený kříž vybral zatím 76 milionů. Zástupci několika neziskových organizací a nadací se dnes odpoledne sešli a dohodli se na tom, že postup při rozdělování peněz budou koordinovat, řekla ČTK za Nadaci Via Hana Sedláková. Na konkrétnějších závěrech by se měli dohodnout v úterý.
Město Hradec Králové pošle tornádem zničené obci Lužice na Hodonínsku 1,2 milionu korun. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města. Radní Královéhradeckého kraje dnes rozhodli, že kraj pošle osmi obcím na jihu Moravy a jedné na severu Čech, které v minulém týdnu zasáhlo tornádo či silné bouře, dohromady 900 000 korun. Každá obec od kraje dostane 100 000 korun na pokrytí škod, které jsou na soukromém i veřejném majetku.
Střecha kostela sv. Jakuba v Moravské Nové Vsi byla značně poškozena ničivým tornádem, statik proto rozhodl, že je potřeba poškozenou část sundat pomocí jeřábu. Profesionální hasiči HZS hl. m. Prahy proto střechu v pondělí 28. června v odpoledních hodinách zajistili a následně asistovali při jejím sundání.
Pro práci v takto nebezpečném prostředí byl vybrán tým, složený převážně ze specialistů USAR, kteří se podílejí na likvidačních prací a zůstali na jižní Moravě jako součást druhého odřadu HZS hl. m. Prahy. Celá operace trvala několik hodin.
Rodině z Moravskoslezského kraje, jejíž dítě zemřelo v souvislosti s řáděním ničivého tornáda na jižní Moravě, poskytne moravskoslezské hejtmanství finanční pomoc ve výši 400 000 korun. Dalších pět milionů korun pak kraj věnuje Jihomoravskému kraji na odstranění následků tornáda. Novinářům to dnes řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).
"V místě katastrofy byla i rodina z Moravskoslezského kraje a byla fatálně zasažena. Poškozená rodina obdrží výpomoc ve výši celkem 400.000 tisíc korun, dnes tento dar schválila rada kraje," uvedla mluvčí hejtmanství Nikola Birklenová. Hejtman doplnil, že rodině zemřelo dítě. Podle Vondráka zemřel i dědeček u kterého byli na návštěvě. Další tři členové rodiny utrpěli poranění.
Ministerstvo práce dokončuje zvláštní kurzarbeitový program pro firmy z jihu Moravy, které minulý týden poničilo tornádo. Nová podpora má fungovat podobně jako dočasný vládní program Antivirus, z něhož mohly podniky v době nařízených omezení za epidemie získat příspěvky na mzdy. Po setkání členů vlády s prezidentem v Lánech to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Odbory spuštění kurzarbeitu v zasažených místech zatím nepožadují.
"Připravujeme velmi malý, jasně zaměřený program, který bude podobný Antiviru. Je to kurzarbeitový program, který bychom pracovně chtěli pojmenovat Tornádo," řekla Maláčová.
Mezi Břeclaví a Hodonínem pojedou od úterý vlaky sníženou rychlostí a s dieselovými lokomotivami. Pracovníci tam již uvolnili jednu kolej od překážek.
Celkem tři miliony korun chce poslat Plzeňský kraj dvěma krajům, které v minulém týdnu postihly ničivé bouře a tornádo. Na pomoc Jihomoravskému kraji má jít 2,5 milionu korun, do Ústeckého kraje půl milionu. Rozhodli o tom krajští radní. Podporu budou muset ještě schválit zastupitelé na mimořádném jednání 7. července.
Moravské tornádo by se podle expertů pro pojišťovny mohlo stát třetí až čtvrtou nejnákladnější živelní pojistnou událostí od vzniku Česka v roce 1993.
Charita v Uherském Brodě vyhlásila sbírku stavebních koleček.
Charita v Uherském Brodě vyhlašuje rychlosbírku pro jižní Moravu. #ceskyrozhlaszlin @iROZHLAScz #Tornado @CharitaCesko pic.twitter.com/qUQ52F6hnW
— Tomáš Fránek (@franek_t) June 28, 2021
Ministerstvo práce a sociálních věcí od pátku vyplácí okamžité dávky postiženým rodinám. "Snažíme se k tomu přistupovat maximálně nebyrokraticky, ale to neznamená, že ty žádosti nejsou prověřovány," shrnula ministryně Jana Maláčová s tím, že na dávku mají nárok pouze ti, kteří při tornádu přišli k nějaké újmě, ne všichni obyvatelé zasažených obcí. Během víkendu již ministerstvo zaregistrovalo několik pokusů o zneužití dávky lidmi, kteří na ni neměli nárok.
Všichni podnikatelé, kteří přišli o jakýkoli majetek, mohou okamžitě nárokovat ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím CzechInvestu o pokrytí škod 80 až 100 procent z hodnoty nového majetku. Lze zažádat o náhradu škody až do výše jednoho milionu korun. 100 procent dostanou takoví podnikatelé, kteří měli pojištění. Stát jim dorovná rozdíl mezi částkou vyplacenou pojišťovnou a cenou nového majetku. Ostatní dostanou uhrazených 80 procent. Podnikatelé také mohou zažádat o bezúročný úvěr u Národní rozvojové banky.
Ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček poděkoval pracovníkům v energetice, kteří pomáhají opět připojit jednotlivá místa do elektrické sítě na všech postižených místech, ale také Správě železnic, která se snaží zprovoznit tratě, na něž také dopadly škody.
Schválené projekty se budou vztahovat i na obyvatele ústeckých postižených obcí, které také utrpěly škodu.
Na obnovu veřejného majetku vyčlení ministerstvo pro místní rozvoj 420 milionů korun. Vytvoří ve spolupráci s hejtmanem také prioritizaci obnov. Zároveň odešle žádost do fondu solidarity EU, který může pokrýt až 11 miliard korun, je však pro něj nutné detailní posouzení škod.
Ministerstvo pro místní rozvoj zřídí mobilní kanceláře na místě, kde budou úředníci pomáhat obyvatelům vyřizovat dotace. "Ti lidé nebudou muset běhat p úřadech, udělají to za ně naši odborníci," řekla ministryně Klára Dostálová. Resort poskytne občanům dotace na obnovu obydlí 2 miliony a úvěr až 3 miliony s úrokovou sazbou jedno procento na 30 let. Bude poskytovat okamžitou zálohu ve výši 500 tisíc korun.
V rozpočtu krizového řízení nyní nejsou žádné peníze, byly rozděleny krajům na boj s pandemií. Schillerová jej posílí o 20 milionů pro Jihomoravský kraj na věci spojené s krizovým řízením.
V budoucnu bude velká otázka mobilizace finančních zdrojů na všechny programy vlády, uvedla vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová. "Podepíšu generální pardony na všechny sankce, které se týkají daňových povinností v postižené oblasti. Odložím také podání daňového přiznání a veškeré finanční postihy, které by se na tamní obyvatele vztahovaly," dodala.
Hamáček poděkoval všem, kteří na místě pomáhají, ať už záchranáři, bezpečnostní složky, nebo starostové či dobrovolníci. "Velký dík všem, moc si toho všichni vážíme," uvedl.
Vláda informovala pana prezidenta o všech programech, které mají za cíl pomoci lidem, ale i podnikatelům a firmám, a se všemi souhlasil, uvedl Hamáček.
Zeman na dnešním pracovním obědě podpořil vládu ve všech krocích, které směřují k řešení následků tornáda na jižní Moravě, řekl Hamáček.
Úřady práce přijaly za první tři dny po tornádu na Moravě a bouři v Čechách 579 žádostí o mimořádné dávky, lidem poskytly 8,25 milionů Kč, uvedl úřad.
Tisíce škod za více než miliardu Kč mají nahlášeny pojišťovny od klientů po bouřkách v minulém týdnu. Část z nich způsobilo tornádo na jižní Moravě.
Dobrovolníci mohou dál jezdit pomáhat do obcí, které na jižní Moravě zasáhly bouřky, řekl hejtman. Počet dobrovolníků proti víkendu výrazně poklesl
Ministerstvo pro místní rozvoj vypíše pro obce a kraje zasažené bouří dotační titul až 500 milionů korun.
Hodonín shání akutně matrace.
Centrum v kulturním domě Hodonín aktualizovalo seznam potřebných věcí. Momentálně chybí například příslušenství k malování, ochranné brýle, ale také léky či krémy na opalování.
Praha pošle obcím, které minulý týden poničilo tornádo, dva miliony korun. Zároveň nechá na Moravě do 2. července záchranářský kamion Golem.
I stavbyvedoucí Miroslav Šebesta, který pomáhá v Moravské Nové Vsi, odhadl, že oproti neděli jsou dobrovolníci asi na desetině stavu. "Nějací dobrovolníci tady jsou, ale výrazněji jich ubylo. Přitom by jich bylo stále zapotřebí. V neděli tu asi 15 lidí vynášelo věci ze dvora, aby se dalo dostat do domu, trvalo jim to asi pět hodin," uvedl Šebesta.
Koordinátorka dobrovolníků z Centra ekologické výchovy Dúbrava Eva Dvořáková řekla, že uvítají každého a že kdo chce, ať se hlásí přes ně. Organizuji zde dobrovolníky i z větších dálek, včera mi například volali z Brna, že už tady žádné dobrovolníky prý nechceme. Není to pravda, chceme je tady, každá ruka je tady dobrá. Vynášíme zničené věci z domů, promočené knihy, oblečení. Spousta práce, která se musí udělat odnošením, jinak to nejde. A rukou je málo," uvedla Dvořáková.
Karlovarský kraj poskytne dva miliony korun postiženým obcím Jihomoravského a Ústeckého kraje, které minulý týden zasáhl ničivý přírodní živel. Zároveň vedení kraje vyhlásí na pomoc zasaženým oblastem veřejnou finanční sbírku. Dnes o tom rozhodli zastupitelé Karlovarského kraje. Lokality finančně i materiálně podpoří také další města v kraji.
Zastupitelé rozhodli, že z celkových dvou milionů korun půjde na odstranění škod po ničivé bouři 1,5 milionu korun Jihomoravskému kraji a půl milionu korun Ústeckému kraji.
Vláda situaci dnes projedná také s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech.
Kolona aut s vládními představiteli právě dorazila na jednání s prezidentem do Lán. pic.twitter.com/9R9ICBJ2Ol
— Izabela Niepřejová (@Isobel_Izabela) June 28, 2021
V hodonínské nemocnici je po tornádu 23 pacientů, tři s těžkými zraněními na jednotce intenzivní péče. Podle ředitele se situace stabilizuje.
Ministerstvo zemědělství podpoří zemědělce poškozené následky tornáda až 1,5 miliardy Kč, což je ministersterský odhad zemědělských škod. Vláda návrh schválila.
Až 1,5 mld. Kč podle skutečných škod schválila dnes vláda pro zemědělce, lesníky a potravináře, které zasáhlo tornádo. Peníze se použijí jako kompenzace za poničené chmelnice, vinice, sady i pole, uhynulá zvířata či zdevastované haly a hospodářské budovy. https://t.co/mpdHPHreK8
— Zemědělství ČR (@MZeCr) June 28, 2021
Na dotaci ministerstva pro místní rozvoj až do výše 2 milionů budou mít nárok i nepojištění obyvatelé postižených vesnic. Pojistka se od celkových nákladů odečte, lidé, kteří si pojištění platili, tak dostanou od státu méně peněz, zbytek doplatí pojišťovna. Celkové škody na místě odhaduje ministryně Klára Dostálová na 3 až 4 miliard korun. Lidem zároveň budou k dispozici úředníci, kteří jim s vyřízením dotací pomohou.
Likvidační práce u lužického hostince byly přerušeny, v okolí je silně cítit plyn.
Všichni místo okolo hostince opouštějí, ve vzduchu je silně cítit plyn. pic.twitter.com/yEZM9L9KyM
— Tereza Kráčmarová (@LosTerezos) June 28, 2021
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes schválil vyslání speciálního týmu zdravotníků Emergency Medical Team CZ do obcí postižených tornádem na jihu Moravy, informoval o tom na Twitteru. Tým provozovaný Fakultní nemocnicí v Brně obvykle zasahuje při mimořádných událostech v zahraničí. "Jsme přesvědčeni, že pomoc těchto specialistů současná situace v této oblasti vyžaduje," napsal Vojtěch.
Právě jsem schválil vyslání Emergency Medical Teamu CZ do zasažených míst na Moravě. Tento mobilní tým zdravotníků poskytuje péči poraněným a postiženým přímo na místě mimořádné události. Současné síly na místě už nestačí. Od neděle tam také působí lékaři @FNBrno.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) June 28, 2021
Jihomoravský kraj obdrží dotaci 20 milionů korun z rozpočtové rezervy na pokrytí prvotních nákladů na likvidaci následků tornáda, schválila vláda.
Vláda schválila také dotační program ministerstva pro místní rozvoj.
@strakovka právě schválila program #Živel, který jsme připravili s #SFPI na pomoc lidem z postižených obcí. Dotace až do výše 2 mil. Kč plus zvýhodněný úvěr až do výše 3 mil. Kč. Celkem tedy až 5 mil. Kč na opravu, demolici, výstavbu či pořízení jiné nemovitosti.
— Klara Dostalova (@DostalovaK) June 28, 2021
Záchranáři mají k dispozici podrobnou leteckou mapu části jižní Moravy zasažené tornádem. Oblast nafotili odborníci z Vysokého učení technického v Brně pomocí malého ultralehkého letadla. Běžně slouží leteckému ústavu pro výzkum a výcvik, oznámila Iveta Hovorková z fakulty strojního inženýrství.
"Po dohodě se záchranáři působícími na místě katastrofy jsme vyrazili zmapovat zasaženou oblast. Vzhledem k rozsahu území nebylo možné použít naše standardní bezpilotní prostředky. Proto jsme během několika hodin adaptovali snímací systém pro pilotované letadlo a v pátek večer oblast poprvé nasnímkovali. Přes noc na sobotu jsme zpracovávali data a od sobotního rána pomáhají naše ortomozaiky záchranářům jak ve štábu, tak přímo v terénu," uvedl Petr Dvořák z leteckého ústavu.
Podnikatelé a firmy z oblastí zasažených tornádem budou mít podle Schillerové delší lhůtu na úhradu daní nebo podání daňového přiznání.
Teploty překročí v úterý na Moravě 31 stupňů. V noci na středu se v celé ČR budou vyskytovat silné bouřky, které v Čechách mohou rozvodnit řeky.
Vláda schválila program ministerstva průmyslu a obchodu na pomoc postiženým obcím. Stát podnikatelům na Moravě podle Havlíčka uhradí 80 až 100 procent výdajů na pořízení nového majetku.
Vláda právě schválila program MPO "Pomoc po tornádu" pro podporu podnikatelů v postižených oblastech. Uhradíme okamžitě 80-100% z vlastních výdajů na pořízení nového majetku. Max. výše podpory je 1 mil Kč. Současně poskytneme bezúročnou půjčku až do výše 45 mil Kč/firmu.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 28, 2021
Poptávka je také po dobrovolnících z Jihomoravského kraje.
Morava hlásí akutní nedostatek stavebního materiálu.
Moravská filharmonie Olomouc se rozhodla věnovat poničeným obcím výtěžek 106 760 korun ze vstupného ze sobotního venkovního koncertu. "Open air koncerty, které v této době pořádáme, představují pro Moravskou filharmonii jakési pomyslné nadechnutí se po těžké době koronakrize. Toto období jsme překonali také díky našim posluchačům a příznivcům, kteří v minulých měsících sledovali naše on-line koncerty. I my bychom nyní chtěli přispět podporou tam, kde to je potřeba," uvedl ředitel filharmonie Jonáš Harman.
Obec Stebno u Kryr na Lounsku minulý týden ve čtvrtek poničil nejspíš jev zvaný downburst, nikoliv tornádo. Odpovídá tomu charakter škod, svědectví místních i šetření na místě, řekl řekl Martin Novák z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. "Závěr, že to nebylo tornádo, se dá pokládat za definitivní. Velmi pravděpodobně se nebude měnit ani to, že to byl downburst, což je situace, kdy na zadní straně bouřkového mraku žuchne na zem velkou rychlostí balík studeného vzduchu. A když narazí na povrch, tak se rozteče po okolí s tím, že hlavní náraz směřuje dopředu před bouřkový mrak," uvedl Novák. Ten podle něj právě způsobuje velké škody. "Je to doprovázené intenzivními srážkami, případně kroupami," dodal. V extrémních případech může v důsledku downburstu vítr dosahovat rychlosti i přes 200 kilometrů v hodině.
V obcích nadále probíhá sběr informací o potřebách jednotlivých postižených rodin, aktualizuje je především dobrovolnické centrum v kulturním domě v Hodoníně, informace neustále aktualizuje na svém Facebooku. Potřeba jsou například power banky, mobilní sprchy, invalidní vozíky, stavební materiál, nářadí, přilby a další věci.
Zasažené obce by měla v úterý podle Zámečníka navštívit ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). "Očekáváme dva dotační tituly. Jeden pro kraj a obce a druhý pro občany. První odhady hovoří o škodě 15 miliard na celém území ve veřejném, soukromém i průmyslovém sektoru. Je to ale hrubý odhad, na spoustě míst jsme se zatím nikam nedostali," řekl Zámečník.
Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) jel dnes do Prahy jednat s vládou o finanční pomoci. Kraj očekává dva dotační programy, ze kterých by mohli čerpat peníze poškození lidé, ale i samospráva.
Kompletní škoda v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouřemi se zatím dostala na 15 miliard korun. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu kraje v Podivíně řekl hejtmanův náměstek Jan Zámečník (KDU-ČSL). Částka obsahuje škodu na majetku kraje a obcí, ale i na majetku lidí. Podle Zámečníka však není konečná a bude stoupat.
Na záchranných pracích se aktuálně podílí 200 vojáků s technikou, dalších 500 je připraveno v pohotovosti. Nasazení do záchranných prací je legislativně ukotveno zákony o integrovaném záchranném systému a o ozbrojených silách, schvaluje ho náčelník generálního štábu na základě žádosti hasičů nebo kraje.
Uvedl, že často se na ně obracejí senioři. Jedním z důvodů je například i to, že by chtěli pracovat, třeba na svém poničeném domě, zahradě, ale kvůli svému zdravotnímu stavu už nemohou. "Obrací se na nás i lidé, kteří potřebují tesaře a jsou zoufalí z toho, že ho nemůžou sehnat. I jim se snažíme pomoci, protože i to, že nemohou sehnat tesaře, je frustruje," uvedl Krejčí.
Tým tvoří do 15 odborníků z řad hasičů, policistů, ale i z Českého červeného kříže. "Někdy přiběhne hasič či policista a řekne nám, kde se něco děje, aktivně ale i chodíme po jednotlivých domech, zvoníme a ptáme se, co lidé potřebují. Rozdáváme jim letáky, aby věděli, kam se mají v případě nouze obrátit. Mapujeme ale i situaci v terénu," popsal Krejčí. Hlavní stanoviště mají odborníci poblíž základní školy, i k němu lidé mohou v případě potřeby zajít.
Odborní pracovníci v místě psychické pomoci v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku pomohli od pátku zhruba 70 lidem. Často jde o seniory, kterým tornádo poničilo dům. Nápor lidí ještě očekávají až opadne šok a lidé se začnou vyrovnávat s realitou, řekl koordinátor psychosociální pomoci v obci Dan Krejčí.
Česká televize uspořádá 30. června na pražské Kampě benefici na pomoc vesnicím, které zasáhla minulý týden na jihu Moravy silná bouře s tornádem. Přímý přenos odvysílá od 20:10. Na koncertu vystoupí například Dan Bárta, Richard Krajčo, Vojta Dyk, Čechomor či Hana a Petr Ulrychovi. Diváci budou svědky originálního propojení kapel a interpretů. Pěvec Adam Plachetka vystoupí s cimbálem nebo společně zahrají Buty s kapelou Mňága a Žďorp. Řada dalších umělců se do programu bude přidávat, informovala mluvčí ČT Karolína Blinková.
Kompletní škoda v obcích zasažených bouří na jižní Moravě dosáhla zatím 15 miliard korun, uvedli představitelé kraje. Číslo nemusí být konečné.
Jihomoravští hasiči nabádají majitele poškozených domů po bouři ke kontrole komínů a spalinových cest. V případě poškození hrozí lidem otrava.
Člověk v tísni dosud vybral 85 milionů, Červený kříž 57 milionů a organizace Adra 26 milionů. Na stránkách donio.cz posílají lidé peníze přímo konkrétním rodinám. Přispívají také podnikatelé. Například Nadace Karel Komárek Family Foundation věnovala 150 milionů, které v prvním kole pomohou zaměstnancům a rodinným příslušníkům společnosti Moravské naftové doly.
Peníze stále přibývají, například na konto Nadace Via od rána asi do 11 přibyly tři miliony, takže ve sbírce je nyní 164 milionů korun. Neziskové organizace a nadace by se dnes odpoledne měly sejít a domluvit se na rozdělování peněz. Část se má uvolnit v nejbližších dnech a uhradit okamžité potřeby.
Kompletní obnova dodávek elektřiny v jihomoravských obcích zasažených bouří je otázka týdnů, uvedl kraj. Bez elektřiny jsou tisíce domácností.
"Není to jednoduchá situace pro nikoho ze zúčastněných. Dotýká se nejen našich poboček v Jihomoravském kraji, ale, bohužel, osobně i našich zaměstnanců. Také v tomto směru jsme připraveni pomoci vypsáním interní sbírky," doplnil ředitel SPÚ Martin Vrba. Lesy ČR mimo jiné darují poškozeným lidem 20 metrů krychlových palivového dříví, majitelům zničených domů pak dalších 50 metrů krychlových kulatiny. "Myslíme na všechny, kteří se zcela nenadále ocitli bez střechy nad hlavou. Darujeme jim dřevo na nový krov, které i dopravíme na nejbližší pilu, nebo stotisícový dar," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.
Státní pozemkový úřad (SPÚ) uvolnil 100 milionů korun na pomoc lidem na Moravě poničené bouřkami doprovázenými tornádem a velkými kroupami. Lesy ČR poskytnou majitelům zničených domů 50 metrů krychlových dříví na nové krovy, nebo finanční dar 100 000 Kč. Pozemkový úřad peníze uvolní z rozpočtu pro pozemkové úpravy, kde je na letošní rok vyčleněna částka tři miliardy korun.
Resort obrany nepředpokládá, že by už dnes vláda schválila nasazení armády do likvidačních prací v poničených obcích. Stále pokračují práce záchranné.
Resort obrany nepředpokládá, že by už dnes vláda schválila nasazení armády do likvidačních prací v poničených obcích. Stále pokračují práce záchranné.
"Ve zbylých částech je vedení zcela zničené a musíme počkat na odklizení trosek a suti, abychom mohli začít s výstavbou provizorního vedení. Jsme připravení, máme materiál, abychom začali hned, jak to bude možné," uvedl Šperňák.
Nejvíce míst bez elektřiny je podle něj v Moravské Nové Vsi, přibližně tisícovka, v Lužicích je to přes 500 míst, v Mikulčicích téměř 400 a v Hruškách zbývá připojit asi padesátka míst.
Na Hodonínsku a Břeclavsku po čtvrtečním tornádu stále zůstává 2000 odběratelů bez elektřiny, tento počet bude klesat pouze velmi pomalu, řekl dnes mluvčí distribuční společnosti eg.d Roman Šperňák. "Prostup prací se zpomalil, protože bylo zapotřebí detailně projít postižené obce a hledat pozůstatky funkčního vedení, na které bylo možné bezpečně připojit další odběratele," popsal Šperňák.
"Nákladní vozy nepřestávají jezdit, odhadl bych, že už jde o tisíce tun. Starám se tu o část stavební sutě," řekl ČTK dobrovolný hasič Petr z Lednice. Míst na skládce, kam se vysypává stavbení suť, je více, hasič Petr má na starosti zatím její nejzazší část. "Tady se začalo vykládat v neděli kolem 10:00," uvedl. Hromada sutě je několik desítek metrů dlouhá a několik metrů vysoká. Suť dál rozhrnují bagry, aby nákladní vozy mohly suť v místě vysypávat i dál.
Na místě u Hrušek a Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, kam nákladní vozy odvážejí z tornádem postižených obcí stavební suť, jsou podle dobrovolného hasiče už tisíce tun odpadu. V jednu chvíli tam vysypává odpad, především stavební suť, desítka nákladní vozů. Pracovníci firem, které v obcích pracují, se snaží materiál třídit už při nakládání, zvlášť jde kov a plechy, také dřevo a stavební suť. Ty se pak v místě za Moravskou Novou Vsí vysypávají na hromady zvlášť. Další firmy v místě je postupně likvidují.
"Praha chce zasaženým oblastem finančně pomoci. O výši příspěvku rozhodnou radní na svém pondělním zasedání," uvedl Hofman. Hlubuček dodal, že kromě jednotek hasičů a záchranářů na Moravu v noci vyrazila i speciální polní nemocnice Golem a psovodi z městské policie, kteří mají zkušenosti s vyhledáváním obětí v troskách budov. "Poté, co skončí záchranné práce, jsme připraveni pomoct s likvidačními pracemi a odklízet škody na místě prostřednictvím pražských dobrovolných hasičů," dodal náměstek.
Pražští radní budou v pondělí na mimořádném jednání schvalovat finanční pomoc pro obce na jižní Moravě, které ve čtvrtek zasáhlo tornádo, informoval mluvčí města Vít Hofman. Obdobný krok na svých webech ohlásilo několik městských částí. Praha také podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) vyslala do oblasti jednotky hasičů a záchranářů, psovody městské policie a s pomocí firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK) kontejnery s pitnou vodou.
"Na základě prvotního předběžného šetření v místě katastrofy na Hodonínsku, Břeclavsku a v okolí obce Stebna ze strany regionálních zemědělských nevládních organizací a dozorových orgánů ministerstva zemědělství došlo k výraznému poškození porostů trvalých kultur - zejména chmelnic, vinic a ovocných sadů, společně s výraznými škodami na porostech zeleniny," píše úřad. Uhynula také hospodářská zvířata a byly zničeny výrobní haly.
Zemědělské škody způsobené v noci ze čtvrtka na pátek tornádem dosáhly 1,5 miliardy korun. Jako předběžný odhad to uvádí ministerstvo zemědělství v návrhu pomoci zemědělcům. Vládě dnes předloží dokument, podle něhož by mohlo zemědělce odškodnit v rámci krizového programu, který již v minulosti použilo při suchu nebo jarních mrazech. Podpora by mohla dosáhnout až 100 procent prokázaných škod, píše ministerstvo v předkládací zprávě
Přesný počet dobrovolníků na místě není jistý, mnoho z nich přijelo bez jakékoli registrace a ohlášení. Podle náměstka Dubce je však lepší se v místě předem nahlásit na některé z infolinek, uvést, jaký druh pomoci jsou dobrovolníci schopni poskytnout a od kdy do kdy. Větší koordinace dobrovolníků pak probíhá v kulturním domě v Hodoníně, zájemci tak mohou přijít také tam.
Přesný počet domů, které budou muset být zdemolovány, zatím není jasný. "My jsme se v první etapě zachránili na záchranu životů a nejprve jsme se statiky objekty prošli z hlediska toho, zda nejsou životu nebezpečné. Dneska uděláme takzvané druhé kolo, které by mělo být dokončeno do zítřka, a vytipovány budou objekty k celkové či částečné demolici. Naší snahou je co nejvíce objektů zachránit, proto už od včerejška provádíme zajišťovací práce," řekl Pelikán. Čísla se pohybují zhruba kolem 70 domů, hejtman Jan Grolich ale včera také připustil, že řada dalších objektů sice nebude muset být zbouráne kvůli statice, ale protože se jejich obnova finančně nevyplatí.
Policie nechce komentovat, jak konkrétně chtěl další z pachatelů zneužít účet charity, aby nedala dalším podvodníkům návod k nekalému jednání. Jednalo se o podvod prostřednictvím facebookového účtu, který neměl souvislost s postiženou oblastí.
"Problémy nám dělá především přehuštěná doprava. My jsme schopni naložit kontejner za 5 minut, ale jeho odvoz trvá téměř půl hodiny, protože obec je přeplněna technikou," řekl Pelikán. Podle něj tak ani není v současné situaci možné nasadit více policistů či hasičů.
Armáda byla posílena o další 30členný odřad, který pomáhá především v obci Hrušky. Pomáhá především s odvozem suti za pomoci těžké techniky, ale také ve skladech materiálu a s likvidačními prácemi, řekl Pelikán.
Policie také střeží v noci místo neštěstí, aby nedocházelo k rabování. Zatím žádný případ řešit nemusela, došlo pouze k jednomu nedorozumění při převozu materiálu, který již byl vyřešen.
Policie již obvinila prvního z pachatelů, který se za pomoci podvodného QR kódu snažil zneužít peníze posílané postiženým obyvatelům. Hrozí mu až pět let vězení, uvedl Tržil.
Včera v odpoledních hodinách došlo k dalšímu pokusu o zneužití čísla účtu brněnské charity na Facebooku, uvedl policejní ředitel Tržil. Profil podezřelého byl zablokován a nyní probíhá vyšetřování pachatele. Policie řeší také krádež jízdního kola, pachatele dopadla.
Policie na místě především reguluje dopravu tak, aby nedocházelo ke komplikacím při vyvážení suti z obcí. V obcích je k dispozici 311 policistů, z toho přes 20 krizových interventů, kteří poskytují například psychologickou pomoc obětem neštěstí, uvedl ředitel krajské policie Leoš Tržil.
Hasiči během pondělí začnou také s vyklízením S-centra v Hodoníně, což byla budova, v níž sídlilo sociální centrum s domovem pro seniory. Vytipují také nové skládky na odvoz sutin, protože současné přestávají stačit. "Dochází k velkému nárůstu objemu sutě. Vytipováváme další skládky tříděného i netříděného odpadu. Jsme v kontaktu se dvěma firmami, které nám pomohou s roztříděním sutě," uvedl Pelikán s tím, že v současné době mají obce mezi 50 a 100 tisíci kubíky odpadu.
"Likvidační práce pokračují, máme nasazeno 1200 mužů a 350 kusů techniky," řekl ředitel krajských hasičů Jiří Pelikán. Podle něj by v průběhu dnešního dne mohlo být dokončeno zaplachtování všech poškozených budov. "Probíhá nadále také průzkum statiky a poškození budov, který by mohl být hotov nejpozději do zítřka včetně účasti stavebního úřadu a dotažení až do fáze případného demoličního výměru," řekl. Hasiči také posílili skupinu, která řeší žádosti o nouzové ubytování či o zásoby paliva. Zásoby paliva budou poskytovat na místě, jak pro zasahující záchranáře, tak pro dobrovolníky.
"Děkujeme za pomoc všem dobrovolníkům, kteří se hlásí s pomocí, zavolejte ale prosím předem na infolinky nebo zajděte do infocentra pro dobrovolníky, abyste se mohli domluvit na pomoc v konkrétních místech a nezpůsobovali další komplikace v koordinaci na místě," uvedl náměstek hejtmana Lukáš Dubec.
V pondělí ráno znovu zasedl krizový štáb Jihomoravského kraje, uvedl náměstek hejtmana Jan Zámečník v ČT. Podle něj se již dobře daří řešit dopravu v postižených místech. "Je to částečně i tím, že v pracovní den výrazně poklesl počet dobrovolníků. Funguje již také sklad stavebního materiálu a skládka na odvoz sutin," dodal.
Do sbírek na pomoc jihomoravským obcím, jež ve čtvrtek poničilo tornádo, poslali k dnešnímu ránu přes 700 milionů korun. Část peněz uhradí okamžité potřeby.
Diecézní charita Brno obdržela od dárců pro obce poškozené bouřkou 172 milionů korun, což je prozatím asi nejvíce ze všech sbírek na stejnou událost na jižní Moravě. Dalších téměř šest milionů darovali lidé pomocí dárcovských SMS. Na Charitu je možné přispět skrze portál Darujme, nebo přímo na účet 4211325188/6800 s variabilním symbolem 2002. Přispět je možné také nadále i dárcovskou SMS zprávou ve tvaru DMS DCHB30 60 nebo 90 (poslední dvojčíslí je cena SMS a zároveň výše příspěvku).
V současné době je ve Stebně nejvíce potřeba stavební materiál, tašky na střechu a střechaři. Přispívat je možné nadále také finančně na transparentní účet.
První milion již vybrala také postižená obec Stebno na Podbořansku. Ačkoli místní úřady pomoc odmítají, lidé na sociálních sítích píší, že by ji uvítali.
Na místě pomáhají i dobrovolníci. "Přijeli jsme s tátou, už jsme tu byli i o víkendu. Odklízíme jedné paní poničené věci z okolí domu, aby se do něj vůbec dostala," řekl ČTK jednadvacetiletý Petr. Dobrovolníků ale v místě výrazně ubylo. Stavbyvedoucí Miroslav Šebesta, který pomáhá v Moravské Nové Vsi, odhadl, že oproti neděli je to na desetině stavu. "Nějací dobrovolníci tady jsou, ale výrazněji jich ubylo. Přitom by jich bylo stále zapotřebí. V neděli tu asi 15 lidí vynášelo věci ze dvora, aby se dalo dostat do domu, trvalo jim to asi pět hodin," uvedl Šebesta.
Na okraji Mikulčic u nejvíce poničených domů stojí nákladní vozy a bagry na jejich korby nakládají stavební suť. Jen na příjezdové silnici od Lučic pracují asi čtyři větší i menší bagry. Sutiny pak nákladní vozy odvážejí pryč. Pokračují také práce na domech, střechy postižených domů jsou zakryty modrými plachtami, kde to jde, pracuje se například na štítových zdech.
V Mikulčicích těžká technika nakládá na auta sutiny ze zničených domů a lidé pokračují v opravách domů. Odklízení následků ničivého živlu pokračuje i v dalších postižených obcích.
Sbírka Jihomoravského kraje na pomoc postiženým zasaženým bouřemi vykazuje dnes ráno částku kolem 6,5 milionu korun, řekla mluvčí kraje Alena Knotková. V neděli byla částka poloviční. Lidé mohou přispívat od soboty na účet 123-3116420297/0100. Podle Knotkové peníze kraj využije na pomoc lidem nebo na obnovu krajského majetku, jako je například zničený domov seniorů nebo školy.
V hodonínské nemocnici zůstává po víkendu 26 pacientů, z toho tři jsou zraněni vážně a leží na JIP na chirurgickém oddělení, řekla Aktuálně.cz náměstkyně ředitele hodonínské nemocnice Naděžda Kwašniewská. Podle ní počet hospitalizovaných od včerejška stoupl zejména proto, že nemocnice do počtu začala zahrnovat také pacienty s lehčí indispozicí na sociálních lůžkách. "Počítáme nyní také s desítkou pacientů na ošetřovatelských lůžkách. Jsou stabilizovaní, byli třeba jen podchlazení nebo dehydratovaní, jde spíše o sociální lůžka, která by za normálních okolností poskytlo S-centrum," uvedla náměstkyně. S-centrum bylo poskytovatelem sociálních služeb v Hodoníně, jeho součástí byl také domov pro seniory, budova však byla při tornádu zničena.
Kraj včera vyhlásil pro dobrovolníky stop stav, kdo by však přesto chtěl do oblasti přijet pomáhat, měl by se nejprve nahlásit na infolinkách a domluvit se na konkrétní formě pomoci.
Kdo by chtěl na místo poslat potřebné věci, může využít služby České pošty a přinést na kteroukoli pobočku balík, který pošta zdarma doručí. Hmotná pomoc musí být vhodně zabalena a označena nápisem POMOC PRO JM. Jižní Morava však hlásí, že oblečení, hraček a jídla má dostatek, nyní je potřeba spíše nářadí a stavební materiál. Z oblečení pak centrum přijímá už pouze kšiltovky, které by na místě chránily pracovníky před sluncem.
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Tornádo se přehnalo přes několik obcí. Hejtman Jihomoravského kraje odhadl, že škody přesáhnou 12 miliard korun. Nálada místních však po prvotním šoku z tragédie pomalu stoupá.
Pomoc obcím na jižní Moravě bude jedním z hlavních témat dnešního jednání vlády. Ministerstvo pro místní rozvoj už ohlásilo, že uvolní obcím na obnovu majetku 420 milionů korun. Stát zároveň nabídne lidem na obnovu zničeného bydlení až pět milionů korun, z toho dva miliony jako dotaci a tři miliony jako zvýhodněný úvěr.
Lidé za dva dny poslali do sbírky Jihomoravského kraje pro oběti bouří 3,8 milionu korun. Od nového týdne bude možné částku sledovat na internetu.
Konec příjmu materiální pomoci vyhlásili v podvečer v břeclavském humanitárním centru RENA Břeclav. Díky mnoha dárcům se shromáždilo tolik věcí, že je nestíhají třídit.
V hodonínském Domě kultury, kde také shromažďují pomoc pro lidi postižené čtvrteční bouří a tornádem, přijímají už pouze věci upřesněné v aktualizovaném seznamu, jde hlavně o nářadí.
Lidé z rodinných domů poškozených bouří, kteří byli pojištěni u Generali České pojišťovny, se mohou v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku obrátit na pracovníky této pojiťovny ve stánku, který firma zřídila u kostela.
Pracovníci jsou na místě od rána do večera. Pokud mají lidé menší škody v řádu desítek tisíc korun, pojišťovna jim peníze pošle obratem. "Když jsou větší škody, napíšeme totální poškození a posíláme alespoň do začátku 200 000 korun. V momentě, kdy se vše uvolní, budeme řešit zbytek," uvedl pracovník pojišťovny Petr Hemza.
Policisté ráno zadrželi a odpoledne obvinili člověka podezřelého z toho, že zveřejnil falešný QR kód k humanitární sbírce Diecézní charity Brno, která je určena lidem postiženým čtvrtečním tornádem. O mužově zadržení informoval po ranním jednání krizového štábu jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.
Odpoledne byl dvaadvacetiletý muž obviněn z pokusu o podvod, uvedli policisté na internetové stránce policejního ředitelství. Dodali, že se objevil další případ, kdy někdo změnil číslo účtu u žádosti o příspěvek. Muži hrozí až deset let vězení.
Nasazení hasičů je extrémní. V poničených obcích se jich zatím vystřídalo 1 200.
Když vás vystřídají kolegové, rychle na hodinku odpočinek a pak znova do práce. Jedeme pořád, bez přestávky. pic.twitter.com/xRJedJyakc
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) June 27, 2021
Prezident Miloš Zeman prostřednictvím svého mluvčího kondoloval rodině poslední oběti čtvrtečního tornáda na jižní Moravě.
“Úmrtí dítěte je vždy nesmírně zdrcující tragédií. Vyslovuji hlubokou soustrast mamince a tatínkovi a všem blízkým malého dítěte, oběti přírodní katastrofy na jižní Moravě. Jsem zarmoucen a v srdci s vámi,” uvedl prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) June 27, 2021
🙏
V Hodoníně bouřila zničila domov seniorů, sportovní halu, zoo i stadion.
U domova seniorů, který zřizuje kraj, je poničená střecha i obvodový plášť. "Tornádo se dostalo dovnitř, takže je poničený i vnitřek. Budova je ale staticky v pořádku a dá se opravit," uvedl Buráň.
V domově bydlela zhruba stovka seniorů. "Jsou v jiných zařízeních nebo v hotelu," poznamenal místostarosta.
V poničené škole v hodonínské části Bažantnice dostali žáci ředitelské volno až do konce školního roku, řekl místostarosta Hodonína Petr Buráň.
Čtvrteční bouře s krupobitím a tornádem poničila na Hodonínsku a Břeclavsku také několik základních škol. Tam, kde jsou na budovách velké škody, pro děti školní rok skončil, na místech, kde byla zničena jen střecha, budou děti chodit do školy až do středy.
"Školy v Hruškách a Moravské Nové Vsi byly obecní a jsou zničené. Školní rok tam skončil. V základní škole Jana Noháče v Břeclavi, kde krupobití poškodilo střechu, bude školní rok pokračovat až do 30. června, pobyt v budově je zcela bezpečný," uvedla Jana Pelcová, mluvčí břeclavské radnice. Pod Břeclav jako pod obec s rozšířenou působností městys a obec spadají.
Škody už začaly na místě vyčíslovat také pojišťovny. Generali Česká pojišťovna dnes uvedla, že škody jejích klientů přesáhnou jednu miliardu korun. "Další dny ukáží, zda a jak toto číslo poroste. Škody nejen na jižní Moravě, ale i v dalších lokalitách v Česku jsou skutečně masivní," uvedl provozní ředitel pojišťovny Jiří Doubravský.
Pojišťovna očekává kolem 15 000 pojistných událostí způsobených extrémními bouřkami v uplynulém týdnu. Zatím vyplatila klientům 18 milionů korun a vyřešila 22 procent nahlášených škod. Přes 200 pojistných události dosud stihla dořešit Kooperativa. Tato pojišťovna zatím vyplatila pojistné za 1,5 milionu korun. V současnosti pojišťovna eviduje přes 2800 škod za 250 milionů Kč. Nejvíce škod, 1120, způsobilo krupobití, a vichřice, kde je to 890 škod. Další nárůst počtu hlášení o škodách očekává Kooperativa v příštích dnech.
Šestá oběť zemřela ve Fakultní nemocnici Brno. Úmrtí potvrdila mluvčí nemocnice Veronika Plachá, která nechtěla říct žádné bližší informace. Podle zjištění ČTK jde o dvouleté dítě.
Na šesté úmrtí upozornil Český rozhlas Radiožurnál. ČTK o úmrtí řekl hodonínský místostarosta Petr Buráň a potvrdila mu ho i Plachá. "Víc ale nelze říct s ohledem na věk," řekla mluvčí.
Čtvrteční bouře a tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku si vyžádaly šestou oběť. Úmrtí potvrdila mluvčí hodonínské nemocnice.
Pohled na zdevastovaný les u Hodonína působí z výšky téměř apokalypticky.
Zdevastovaný les poblíž Hodonína. pic.twitter.com/ja0WeAsNAe
— HZS JMK (@hzsjmk) June 27, 2021
Pomáhají také hasiči z Pardubického kraje.
"Místo po tornádu je opravdu apokalyptické a je až neuvěřitelné, jakou solidaritu projevují lidé potřebných profesí. Pomáhá, kdo může," říkají nasazení hasiči. https://t.co/jycvCOhW3Y pic.twitter.com/Y9GasdJXoC
— HZS Pardubický kraj (@HZS_Pardubice) June 27, 2021
Souhrn nejdůležitějších událostí:
Rozšiřují se také sbírky na podporu jednotlivým rodinám. Například Mackovým, kteří bojují o život obou svých dcer. Jedna z nich se vracela autobusem ze školního výletu, vozidlo tornádo odhodilo 30 metrů do pole a zdemolovalo. Čtrnáctiletá dívka má zlomené tři krční obratle, rozdrcené nohy, pořezaný obličej a rozbitou hlavu. V současné chvíli je v umělém spánku a ve velmi kritickém stavu, objevují se další komplikace. Sbírka je vypsána přes portál Donio.cz, rodina finance použije jak na výstavbu domu, tak na léčbu obou dcer.
V severočeském Stebně, které také postihlo tornádo, zdaleka práce tak rychle od ruky nejdou. I tady potřebují lidé finanční i materiální pomoc.
Také policie varuje, aby již další dobrovolníci do oblasti nejezdili.
!!! Výzva dobrovolníkům. Na jih Moravy do postižených oblasti již dnes nejezděte, kapacita je naplněna. Registrujte se na lince 800 129 921, vaší pomoci si vážíme a určitě ji využijeme později. Děkujeme. #policiejmk
— Policie ČR (@PolicieCZ) June 27, 2021
Jihomoravský kraj žádá dobrovolníky, ať už nejezdí do obcí zasažených bouří. Je jich dost a není pro ně nyní práce, nastávají opět komplikace v dopravě.
Veterináři ošetřili ve stanu v Moravské Nové Vsi zasažené bouřemi a tornádem asi 40 zvířat. Mezi nimi jsou psi, kočky, ale i jiná zvířata, řekla Alena Vrátná, pracovnice pražské veterinářské služby Pet-medic, která v místě působí. Podle ní část zvířat lidé vytáhli ze sutin, jednoho psa neslo tornádo přes celou obec. Bouřky zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Součástí byly i kroupy o velikosti míčků a tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu.
Manuál pro dobrovolníky.
Hodonín akutně shání nářadí a zednickou techniku.
V obci Hrušky již byly obnoveny dodávky pitné vody a v polovině obce také elektřiny. Komplikovaná je situace s dodávkami plynu. Nejpostiženější oblast bude ještě delší dobu bez dodávek. Starostka uvedla, že nyní je o občany Hrušek postaráno a mají dostatek materiálu, jídla i další podpory. "Ono nám ale něco chybět začne, ta situace bude nelehká a bude trvat dlouho," řekla a požádala dobrovolníky, aby se zkusili ozvat za několik týdnů, zda není potřeba další pomoc.
Starostka jedné z nejpostiženějších obcí Hrušky Jana Filipovičová s takovým systémem nesouhlasí. "Nemyslím si , že je to spravedlivé. Samozřejmě souhlasím, že je potřeba pomoci starším a nemovitým lidem. Mám ale obavu, že ti lidé, kteří si leta letoucí platili vysoké pojistky a nevyčerpali z nich dodnes ani korunu, se na základě toho do budoucna rozhodnou si dům nepojistit," řekla v Otázkách Václava Moravce.
Vyškovský zoopark, v němž bouře polámala stromy a poškodila střechy, dnes obnovil plný provoz. V uplynulých dvou dnech tam pracovalo několik dobrovolníků, například učitelé a studenti místních škol či skauti. Také díky nim může park již otevřít i starou část, řekla ředitelka zooparku Dagmar Nepeřená. Ředitel hodonínské zoo Martin Krug řekl, že v následujících dnech zatím neotevřou, nejde jim internet.
"My nebudeme nikoho trestat," uvedla Schillerová na dotaz, zda budou stejně odškodněni ti, kteří jednali odpovědně a platili si pojistku, i ti, kteří pojištěni nebyli. Těm, kteří pojistku měli, se pravděpodobně odškodnění od pojišťovny od státní podpory odečte. "Celá řada starších občanů tam pojistku neměla, nejsem připravena je za to trestat," dodala.
"Reakce lidí a občanské společnosti je úžasná. Je vidět, že ochota lidí pomoci ostatním je u nás obrovská, a jsem na to hrdý," uvedl v Otázkách Václava Moravce europoslanec Luděk Niedermayer. Podle něj by bylo dobré nastavit jasný systém odškodnění pro případ, že by v budoucnu v souvislosti s klimatickou změnou přicházely další extrémní výkyvy počasí. "Je to nelehká situace, na niž jsme ale měli být lépe připraveni," řekl.
Jihomoravský hejtman Grolich žádá občany, aby nevozili do obcí postižených bouřemi jídlo. Je ho dostatek, část se musí vyhazovat, řekl.
Informace pro dobrovolníky.
Info pro dobrovolníky. pic.twitter.com/G1bFTgT18D
— HZS JMK (@hzsjmk) June 27, 2021
Papež František se pomodlil za lidi, které na jižní Moravě postihlo tornádo. Zmínil mrtvé, zraněné i ty, kteří museli opustit živlem zničené domovy.
Asociace pojišťoven Schillerovou ujistila, že se na tornádo bude vztahovat plnění pojistných událostí. Podle ní však celá řada lidí v regionu žádnou pojistku na dům neměla. Na dotace budou podle ní mít nárok i ti nepojištění. Také banky, u nichž mají klienti z postižených obcí úvěry či hypotéky, jim odpustí sankce za případné nehrazení závazků.
K dispozici bude podle Schillerové také program MMR na obnovu veřejného majetku ve výši až půl miliardy, peníze poskytne také ministerstvo životního prostředí, to chystá program na obnovu kanalizace, vodovodů a pitné vody a ministerstvo dopravy a průmyslu a obchodu na obnovu cest a silnic. Zároveň poskytne průmyslový resort dotace až na 80 procent zničeného majetku podnikatelům v regionu. Schillerová také poděkovala Lesům ČR za poskytnutí dřeva.
Vicepremiérka Alena Schillerová (ANO) je s hejtmanem Janem Grolichem každý den v kontaktu, ocenila spolupráci s ním. "Musím nechat posílit položku krizového řízení pro kraje, všechny peníze se rozdaly spravedlivě krajům na boj s koronavirem. Pan premiér by chtěl tento fond Jihomoravského kraje posílit o 20 milionů, vláda to schválí, s tím určitě nebude problém," dodala. Také připravuje možnost poskytnout občanům nenávratnou dotaci až 2 miliony korun a zvýhodněný úvěr až 3 miliony na 30 let s úrokem jedno procento.
Grolich uvedl jako příklad veřejného majetku zničenou střední školu v Hodoníně, na níž je škoda ve stovkách milionů korun. Veřejný majetek podle něj zahrnuje majetek obcí, kraje, ale také například elektrifikaci. Elektrické dráty jsou poškozené. "Škody na soukromém majetku budou mnohonásobně vyšší," zdůraznil Grolich.
Hejtman řekl, že vláda bude částku na poškozený majetek žádat u evropského fondu solidarity. "Podle pravidel tam částka pro kraj musí být vyšší než 11,6 miliardy korun a my potvrzujeme, že tato výše určitě nastane. My těch 12 miliard přeskočíme. Přesné vyčíslení ale ještě nemáme," uvedl Grolich.
Obyvatelé postižených vesnic jsou zatím ubytovaní u blízkých, v delším horizontu bude potřeba řešit dlouhodobější ubytování některých rodin, například v buňkách či městských bytech v Brně a okolí.
Byly zřízeny celkem čtyři krizové štáby, které nyní řeší pomoc v regionu jižní Moravy. Bude potřeba nastavit nové plány krizových situací, které například s tornádem nepočítaly, řekl Grolich. Štáb podle něj zvládá řešit pouze bezprostřední problémy následujících dní, nemá kapacitu promýšlet dlouhodobější řešení.
Padesát kilogramů hřebíků, stavební plachty a také náhradní vůz pro zaměstnance své firmy přivezl do Moravské Nové Vsi muž z Chrudimska. "Člověk to viděl v televizi a měl z toho stísněný pocit. Je to strašné, je to katastrofa," řekl ČTK dárce. Zaměstnanci své firmy, který je z Břeclavska, přivezl náhradní auto, aby mohl pracovat a pomáhat lidem, protože sám při bouři přišel o vlastní auta.
Hejtman vyhlásil v Jihomoravském kraji stav nebezpečí, který může trvat 30 dní, poté může být prodloužen pouze se souhlasem vlády. Grolich už předběžně mluvil s vicepremiérkou Alenou Schillerovou, neboť předpokládá, že prodloužení bude potřeba. Podle jeho slov by to neměl být problém.
Podle Grolicha přibude k demolicím kvůli narušené statice domů také řada demolic, kde se majitelům více vyplatí zbytky domu zbourat a postavit nový. Takových případů bude podle něj celá řada. Demolice zatím nemůže začít, nejprve musí proběhnout posouzení statiky a pojišťovnami, zároveň je nyní problém s tím, kam zbytky domů a suti odvážet, řekl v Otázkách Václava Moravce.
Správa železnic zprovoznila již 22 úseků, mimo provoz zůstává v trať Břeclav-Hodonín a Skochovice-Davle.
Energetický a dopravní krizový štáb. Správa železnic zprovoznila již 22 úseků, mimo provoz zůstává v regionu jedna trať Břeclav-Hodonín a ve SČ kraji Skochovice-Davle. Energetici připojili 98% domácností bez proudu, bez elektřiny je tak nyní 2400 odběrných míst, vše Hodonínsko.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 27, 2021
Škody po bouři a tornádu na jižní Moravě budou jen na veřejném majetku přes 12 miliard, na soukromém násobně víc. Hejtman Grolich to řekl ČT.
Každý den zdravotníci ošetřují zraněné při odklízení trosek. V každé postižené obci je proto stanoviště záchranky, kde zdravotníci poskytují lidem první pomoc.
Někteří lidé si způsobili při odklízení trosek zranění kvůli nezodpovědnému přístupu. "Policisté museli zasáhnout proti člověku, který přijel pomáhat jako dobrovolník. Dostal se do domu k paní, které chtěl pomáhat se svou motorovou pilou. Byl ale silně pod vlivem alkoholu, a představoval tak nebezpečí pro sebe i své okolí," dodal krajský policejní ředitel Leoš Tržil.
"Postup se v takových případech liší. V případě, že dům představuje nebezpečí, je možné jej strhnout i bez platného demoličního výměru, u domů, které jsou pouze neobyvatelné, toto možné není. Ve všech domech označených statiky za určené k demolici by se ale neměli v žádném případě zdržovat lidé, ohrožují tak své zdraví," uvedl Grolich. Do dnešního večera by mělo být jasné, kolik domů bude nutné strhnout co nejrychleji a u kterých bude třeba požádat o demoliční výměr stavební úřad.
"Jakmile to bude jasné, domy označené za nebezpečné budou obehnány páskami a lidé budou upozorněni, že se v nich pohybují jen na vlastní nebezpečí," dodal hejtman.
Počet domů určených po čtvrteční bouři a tornádu k demolici se v sobotu zvýšil na 69. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. Hejtman Jan Grolich zdůraznil, že lidé by se v žádném případě do demolic vlastních domů neměli pouštět sami , aby se nevystavovali nebezpeční úrazu. Statici všechny domy určené k demolici znovu procházejí a zjišťují, zda je dům pouze neobyvatelný, nebo zda představuje nebezpečí pro zdraví a životy lidí.
Čtvrteční tornádo v Hodoníně výrazně poničilo i místní část Pánov, kde jsou dva bytové domy a několik rodinných domků. Sedm z nich je po extrémní bouři určeno k demolici. Zbytek je nutné zajistit, řekl místostarosta Hodonína Petr Buráň. Od nejhorší suti je podle něj místní část uklizená.
Babiš uvedl, že na místě neštěstí je nyní nejvíce potřeba stavební materiál. "Jsou to strašné příběhy, katastrofa a apokalypsa. Navštívil jsem čtyři obce. To tornádo jsme si nikdy neuměli představit, vždy to bylo na Floridě. Nepřetržitě to řešíme a připravujeme pomoc," řekl Babiš v Partii Terezie Tománkové. Ocenil také všechny, kteří obyvatelům postižených obcí přispěli, ať už fyzické osoby či firmy. "Musíme se na ta místa vracet, jezdit tam a chtít zpětné informace. Budeme v tom aktivní," dodal.
"Pro mě bylo velice důležité, že jsem na místě byl, ty lidské příběhy jsou velice silné," uvedl v Partii premiér Andrej Babiš. Navštívil kromě jižní Moravy také obec Stebno na Podbořansku.
"Poslal jsem na místo svoji dceru. Věřím, že kdybych neměl invalidní vozík, tak bych tam určitě zajel i já, ale takhle bych se asi spíše záchranářům pletl pod nohy," uvedl prezident. Také ocenil, že politické subjekty neštěstí nepoužily k politickému boji, a dále ocenil, že některé z nich pozastavily kampaň.
Zeman v Partii uvedl, že účast státu na neštěstí na jižní Moravě by měla být výrazně vyšší než částky, na něž byly domy pojištěny. Spousta starších lidí však nemovitost pojištěnou neměla. Na místo chtěl poslat celou hradní stráž, zatím vyrazilo 15 vojáků.
Záchranáři ve stanu ošetřují v Moravské Nové Vsi zasažené bouřkami drobná poranění i úpaly, řešili i pád ze střechy s těžkým zraněním.
Mezi Břeclaví a Hodonínem by se mohl podle železničářů v úterý omezeně obnovit provoz dieselových lokomotiv. Vlaky tam nejezdí kvůli následkům bouře.
Domů určených ke stržení je v obcích postižených tornádem momentálně 69. Lidé by se ale do demolic v žádném případě neměli pouštět sami.
Prezident Zeman znovu vyjádřil soustrast obětem neštěstí. "Zřícení budov se dá nahradit. Zranění, i když už to je daleko těžší, se dá vyléčit. Ale nejstrašnější jsou lidské ztráty, byl jsem informován, že mezi nimi byla i slovenská občanka, a je jedno, jestli je to Slovenka, nebo Češka, která byla nadto těhotná. To je nejstrašnější. Všechno ostatní se dá překonat," řekl.
"Dnes ráno byla zadržena osoba, která má spojitost s falešným QR kódem u sbírky Diecézní charity Brno. V souvislosti s tímto kódem nebyla zneužita žádná finanční hotovost. Motivaci a okolnosti tohoto konání vyšetřujeme," uvedl Tržil
Stát by měl podle prezidenta Miloše Zemana poskytnout co možná nejvyšší dotace obcím na jižní Moravě, které tragicky poznamenala ničivá bouře. V dnešní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News uvedl, že o tom bude příští týden mluvit s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). "V úterý se setkám s paní ministryní Schillerovou a budu se přimlouvat za to, aby byla co nejštědřejší, nejvelkorysejší dotace všem postiženým obcím," řekl prezident. Rámec by podle něho měl být výrazně nad výši pojištění.
Sbírka Nadace Via na pomoc jihomoravským obcím postiženým tornádem vynesla za necelé tři dny 150 milionů. Čeká na instrukce, kam má peníze poslat. "V první fázi uvolníme 20 milionů korun na okamžitou pomoc. Čekáme na informace od Jihomoravského kraje, co a kam máme poslat. Až je budeme mít, peníze okamžitě odešleme. Druhá fáze obnáší pondělní schůzku s dalšími neziskovými organizacemi a nadacemi, abychom pomoc koordinovali. V poslední fázi, až to nejhorší pomine, chceme pět až deset procent výtěžku využít na obnovení komunitního života," uvedla za organizaci Hana Sedláková.
Policie zadržela člověka podezřelého ze záměny QR kódu u sbírky Charity Brno za falešný. Žádné peníze nebyly zneužity, řekl krajský policejní ředitel.
Některým lidem ze zasažených obcí zůstala alespoň část obživy. Snaží se tak nyní prodat například víno, aby mohli za utržené peníze začít opravovat své domy.
Co je aktuálně nejvíce potřeba:
Úklidové práce se naplno rozběhly také v Lužicích.
V Lužicích jsou úklidové práce v plném proudu. pic.twitter.com/M4D1zhdX0j
— Tereza Kráčmarová (@LosTerezos) June 27, 2021
A také pražští hasiči.
Stále jsme v Moravské Nové Vsi. Náš tým se rozdělil na dvě části. Jedna pomáhá se zajištěním střechy školy, druhá pak odklízí suť v místní sokolovně. Na obou místech máme nakladače a kontejnery.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) June 27, 2021
Psychologickou pomoc poskytují naše dvě kolegyně v obci Pánov. pic.twitter.com/3BnFrjjR3D
Na místě pomáhá stále také česká armáda.
Množí se účelově lživé zprávy, že vojáci nepomáhají, nebo pomáhají málo.
— Armáda ČR (@ArmadaCR) June 27, 2021
V současné době máme nasazených 175 vojáků v obci Hrušky a mnohem více v pohotovosti okamžitě vyrazit. O konkrétním nasazení rozhoduje např. krizový štáb, který právě zasedá. pic.twitter.com/fQSngq8ywS
Odklízení naplno pokračuje i v Pánově, o jehož zasažení tornádem se vedení kraje i záchranáři dozvěděli později.
Hodonín - Pánov
— Veronika Žeravová (@gmszewicb) June 26, 2021
"Trochu se tady na nás zapomnělo" říkají někteří místní pic.twitter.com/vzpZzoyJgM
Řidiči dvou policejních dodávek oslovují lidi na parkovišti u obchodu na okraji obce, kde odstavují auta, nebo je nabírají přímo po cestě, když je vidí jít s jídlem či nářadím. "Vezl jsem lidi z různých koutů. Od Vsetína, od Jihlavy, ze Slovenska. Jezdí především mladí lidé," řekl řidič.
Dobrovolníky v Moravské Nové Vsi svážejí policejní dodávky. Jen za dvě hodiny řidič jedné z dodávek absolvoval asi 15 jízd. Díky tomu však zůstává obec průjezdná, protože lidé odstavují auta na jejím okraji a nejezdí až do centra. Auty zahlcené obce a kolony na příjezdových cestách byly velkým problémem v pátek a sobotu.
Humanitární centrum v Břeclavi v někdejších prostorách úklidové firmy Rena u cukrovaru je počínaje dneškem otevřené nepřetržitě. Lidé tam kdykoli mohou vozit dary pro obyvatele obcí, které postihla čtvrteční bouře a silný vítr. Potřební si je mohou v jakoukoli denní či noční dobu vyzvednout. Centrum také rozšířilo prostory, podle mluvčí břeclavské radnice Jany Pelcové je na místě rušno. Nejžádanější jsou věci, které lidem pomohou opravit domy. "Aktuálně jsou to powerbanky, svítilny, nářadí jako rýče, lopaty, krumpáče či kolečka, rukavice, spojovací materiál, řezivo, řezací kotouče, opalovací krémy, dezinfekce a voda," uvedla Pelcová. Poprosila dárce, aby nevozili pytle s oblečením či hračkami.
Na pomoc do zasažených obcí vyrazila také řada Romů.
Příklady táhnou ❤️
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) June 27, 2021
Řada Romů vyrazila stejně jako Dušan Kandrač, ktery pracuje jako preventista pro Městskou policii #vsetin, již včera brzo ráno pomáhat na jižní Moravu. Sbalili si nářadí a již vyklízí a opravují domy v Moravské Nové Vsi #tornado
Dobré vědět ❤️🇨🇿✌️ @romeanews pic.twitter.com/S1QeZDmivm
Farář Kalina uvedl, že obec zažívá těžké chvíle. "Kdyby vám někdo řekl, že je to boží trest, nevěřte mu. Je to zkouška. A všichni, kdo pomáhají a hledají možnost, jak zmírnit tuto bolest, jsou svědectvím toho, že my v této zkoušce obstojíme," řekl Kalina. "Povede se nám zbudovat farnost a obec a bude ještě krásnější. Budeme božím královstvím na zemi. Mysleme na všechny, které postihla pohroma," uvedl farář, který vyzval lidi, aby pomohli a přiložili ruku k dílu. "Ke společné obnově toho všeho, co nám bylo vzato," dodal.
Hejtman Jan Grolich vyzval občany, aby byli při pomoci na místě opatrní, aby se nezranili. V hodonínské nemocnici za včerejšek ošetřili 46 lidí, kteří přišli při odklízení sutin ke zranění, mezi nimi byli i někteří dobrovolníci, kteří přecenili své síly.
❗Prosíme při pomoci na místě buďte opatrní.Neni to legrace, ať se nezranite. Nejvizdejte přimo do obcí, aby byl volný průjezd. Materiální pomoc podle aktuální potřeby vozte do Břeclavi a Hodonína. Bude se distribuovat od tam. Na místě se řiďte pokyny policie.
— Jan Grolich (@JanGrolich) June 27, 2021
V Moravské Nové Vsi je dnes mše svatá ve dvoře farnosti, protože kostel zničila bouře. Na druhé straně kostela lidé pracují na obnově poničených domů. Tamního faráře Mariána Kalinu zastihla ve čtvrtek bouře při mši svaté, musel utéct od oltáře. Kalina řekl, že lidé prožili den, který si všichni zapamatují. "Myslel jsem si, že jsem zažil poslední mši, že se k oltáři už nikdy nevrátím," řekl farář, kterého zastihla bouře při mši ve chvíli, kdy žehnal Kristovo tělo a krev. Na těžkou chvíli vzpomínal se slzami v očích a chvějícím se hlasem. "Jsem rád, že jsem dnes mohl obléknout toto roucho, které jsem měl při své první mši v životě. Beru si ho jen při velmi vzácných příležitostech," řekl Kalina. Připomněl, že v celé farnosti zůstal zachovaný jediný kostel, a to v Týnci. V Moravské Nové Vsi a Hruškách bouře kostely zničila.
Na Hodonínsku a Břeclavsku zůstává k dnešnímu ránu bez elektřiny 2400 domácností. V sobotu jich bylo kolem 3000. Nejpostiženější je Moravská Nová Ves.
Zlepšila se i situace v dopravě. Obce jsou lépe průjezdné a ani na příjezdech nejsou tak velké kolony jako v předešlých dnech. Z ulic zmizela většina aut, která poničila bouřka a udělala z nich vraky. Zmizela i část suti, proto je více místa na průjezd. Dobrovolníci navíc odstavují auta na okrajích obcí a chodí pěšky. Nejsou ani tak velké kolony na příjezdových trasách.
V jihomoravských obcích zasažených bouřemi je od rána stavební ruch. Firmy přivážejí stavební materiál jako například trámy a latě, lidé odklízejí suť a opravují domy. V místech pracuje těžká technika, hlavně bagry a traktory, nákladní auta přivážejí materiál a stále odvážejí suť.
Tři desítky hasičů ze Zlínského kraje pomáhají v Mikulčicích na Hodonínsku, které ve čtvrtek zasáhlo tornádo, s odklízením sutin. Řežou také popadané stromy a větve. Do obce dorazili hasiči ze Zlínského kraje se svou technikou v pátek večer, přivezli si i takzvaný kontejner nouzového přežití, který jim slouží jako zázemí. Na Facebooku krajských hasičů to uvedla jejich mluvčí Lucie Javoříková.
Hodonínská nemocnice ošetřila v sobotu 46 lidí zraněných při odstraňování škod po bouři. Byli mezi nimi i dobrovolníci, kteří přecenili své síly.
"Pokud jste připraveni pomoci, prostor pro vás od neděle určitě bude," uvedl Grolich. Apeloval však na to, aby se lidé domluvili a jelo jich pokud možno co nejvíce v jednom autě a dopředu se nahlásili v dobrovolnických centrech na místě tak, aby se domluvili například na pomoci konkrétní rodině. "Děkuji všem, od zítřka jdeme ještě do větší práce na místě. Kdo můžete, přispějte nám prosím," dodal.
Grolich přiznal, že pro něj bylo zpočátku těžké odmítat dobrovolníky, prosily jej však záchranné složky, které odklízely sutiny, aby jim pomohl uvolnit silnice na postižených místech. Grolich oznámil, že u všech obcí jsou nyní zřízena odstavná parkoviště. Průjezdnost je podle něj nejhorší u Moravské Nové Vsi, pomoc dobrovolníků ale nyní může probíhat již bez problémů.
Hejtman Jan Grolich připustil, že od pomoci zůstala zpočátku odříznuta obec Pánov. Podle něj trvalo, než se vedení kraje i hasiči o škodách v ní dozvěděli. Obyvatelé Pánova sdíleli na sociálních sítích výzvy, že na místě pomáhají odklízet sutiny i děti a žádali, aby jim lidé přijeli pomoci.
Říkat dobrovolníkům, aby nejezdili, byla jedna z nejtěžších věcí. Potřebovali jsme se ale nadechnout a musel jsem to udělat. Víc ve videu https://t.co/tjobQds6ud
— Jan Grolich (@JanGrolich) June 26, 2021
Dřevo na nové krovy poničených budov rozvážejí hasiči ze skladů v královéhradeckém kraji do postižených obcí.
Od rána nakládáme kamiony Záchranného útvaru @hasici_cr dřevem a dalším materiálem na zakrývání střech, které nám na centrálu do Hradce Králové vozí dobrovolní dárci. Dvě plně naložené tatry jsme odvezli už včera. #promoravu pic.twitter.com/aYvAhYOJyH
— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) June 27, 2021
Hromadí se také nabídky materiální pomoci. Někteří lidé začali obyvatelům postižených obcí, kteří často přišli o své vozy, nabízet auta.
A těch lidí stále přibývá. Umíte si představit, že darujete svoje auto? Tihle Češi (a další ve vlákně) to udělali. Mimochodem, už jsem viděla i vietnamskou komunitu, která zase přiváží potraviny.
— Tereza Harmatová (@Harmatova) June 26, 2021
Lidi pomáhali při Covidu, pomáhají i teď. Klobouk dolů všem. 👏👏👏 https://t.co/8WakqymAmg pic.twitter.com/WVHQGbIKDU
Lidé nadále neuvěřitelným tempem posílají finanční pomoc zasaženým obcím přes nejrůznější platformy. Nejvíce se zatím vybralo na portálu Darujme.cz přes nadaci Via, kde vybraná částka nyní činí 147 391 521 korun. Přispělo skrze ni již téměř 124 tisíc lidí. Asi 9,5 milionu vybral dosud nadační fond Českého rozhlasu, podobnou částku také Člověk v tísni, dalších 5,6 milionu Diecézní charita Brno.
Kraj také dobrovolníky prosí, aby nevozili materiální pomoc, které se za dva dny podařilo nasbírat dostatek. Velké sklady jsou v Hodoníně nebo Břeclavi. Lidé do nich přivezli vody, jídlo, ale také oblečení, deky, hračky, drogistické zboží a další věci. Dobrovolníci si s sebou mohou vzít nářadí. "Je potřeba dodržovat bezpečnost při práci i pohybu v obci, mít pevnou obuv, pracovní oblečení a rukavice. Lidé by neměli volat starostům, kteří mají úplně jiné starosti," dodala Knotková.
Dobrovolníci mohou pomáhat v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, které zasáhly ničivé bouře. Musejí ale dodržovat pravidla, uvedla dnes mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková. Dosud kraj dobrovolníky žádal, aby nejezdili a neblokovali cestu záchranným složkám a odvozu sutin. "Je potřeba spojit se s místními nebo se nahlásit v infocentru ve středu obce. Dobrovolníci musejí zaparkovat mimo obec na odstavných parkovištích a jít pěšky," uvedla Knotková. V obcích jsou problémy s dopravou a komplikovaně tam projíždí záchranné složky a vozy se sutinami.
Vážení čtenáři, vítáme vás u dalšího dne, kdy pro vás v on-line reportáži sledujeme dění po ničivém tornádu na jihu Moravy.
Vážení čtenáři,
pro dnešek ukončujeme online zpravodajství a budeme v něm pokračovat zase zítra.
Hasiči ze speciálního útvaru s těžkou technikou vyprostili dnes večer u Lužic na Hodonínsku autobus, který převrátila ve čtvrtek večer silná bouře. Autobus, v němž se zranili čtyři lidé, skončil poblíž železnice. Mluvčí útvaru Jana Urbancová ČTK řekla, že bylo potřeba prostor uvolnit, aby bylo možné opravit železnici. Hasiči autobus z místa dostali pomocí vyprošťovacího automobilu.
I takto může vypadat provizorní ubytovna pro lidi ze zasažených obcí.
Domy na Hodonínsku a Břeclavsku, které zničilo čtvrteční tornádo, neměly podle rektora Vysokého učení technického Petra Štěpánka šanci náporu odolat. Byly podle něj dimenzované na výrazně nižší rychlosti větru. Dodal, že opravitelné je vše, rozhoduje ale poměr cena/výkon. Štěpánek je zároveň vedoucí Ústavu betonových a zděných konstrukcí z Fakulty stavební VUT. Konstrukce domů v České republice jsou podle něj dimenzovány na základní rychlosti větru zhruba od 80 do 130 kilometrů za hodinu. Tornádo na jihu Moravy ale dosahovalo rychlosti až 219 kilometrů za hodinu. "Ty konstrukce jsou navíc dimenzované na to, že vítr fouká kolmo na svislou stěnu. Tornádo je ale vír, jakýsi výtah směrem nahoru. Tam vznikají mnohem větší tahy na střešní konstrukce, než na jaké jsou dimenzované. Když to takhle foukne, nemůže to přežít," uvedl Štěpánek.
Nadační fond Českého rozhlasu a Radiožurnál spustily web pomahejtesnami.cz. Propojí lidi, kteří po čtvrtečním ničivém tornádu na jižní Moravě pomoc potřebují, s těmi, kteří pomoc nabízejí. Lidé z postižených obcí zde mohou zadávat žádosti o materiální pomoc, vybavení domácnosti, řemeslnou práci, krátkodobé i dlouhodobé nouzové ubytování, hlídání zvířat či dobrovolnickou pomoc obecně.
Prezident Miloš Zeman dnes vyjádřil soustrast pozůstalým obětí ničivé bouře na jižní Moravě a poděkoval zasahujícím záchranářům. V projevu, který natočila televize CNN Prima News, také ocenil solidaritu lidí. Prezident věří, že se postižené obce vrátí i díky ní k běžnému životu. "Chtěl bych v první řadě vyjádřit svoji hlubokou soustrast pozůstalým po obětech této živelní katastrofy. Chtěl bych popřát brzké uzdravení všem zraněným," řekl prezident. Poděkoval zasahujícím hasičům, vojákům a policistům a připomněl, že dal příkaz Hradní stráži, aby její členové pomohli na Hodonínsku a Břeclavsku podle potřeb záchranářům s odstraňováním následků bouře. "Jsem rád, že s Hradní stráží jede i moje dcera (Kateřina Zemanová), aby rozdala dary z nadačního fondu," uvedl Zeman. Katastrofa, jež zhatila pět lidských životů, je podle něho příležitostí k vyjádření solidarity. "A já si nesmírně vážím všech těch, kdo již dnes posílají pomoc," zdůraznil prezident.
Škody po bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly domy i auta na Břeclavsku a Hodonínsku, půjdou do miliard korun. Řekl to jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Přesnou částku ale podle něj zatím nikdo neví. Bouře zasáhly 1200 domů, z toho přes 60 je určených k demolici.
Devatenáctiletý skaut a student mediální komunikace Jan Šebek přijel z Prahy do Hodonína pomáhat obcím postiženým bouřkou. Od pátečního večera se ještě nezastavil a nespal. Je dobrovolníkem v hodonínském kulturním domě, který funguje jako sklad materiální pomoci. Šebek se o všem dozvěděl v pátek. "Vyplnil jsem formulář pro dobrovolníky, doma byl tak deset minut, naházel půl skříně do krosny a sedl na vlak. Nevím, jak dlouho tady budu," řekl Šebek. Do Hodonína se dostal v pátek večer. Ve skladu materiální pomoci mluví s lidmi, kteří tu hledají pomoc. Přestože cestoval přes půl republiky a dorazil v pátek večer, ještě nespal.
Jihomoravský kraj děkuje dárcům za materiály dary a radí, kam je dárci mohou nadále vozit:
Počet dárců je neuvěřitelný a stále se ozývají další. Děkujeme 💙
— Jihomoravský kraj (@Jihomoravsky_kr) June 26, 2021
Materiální pomoci je teď dostatek, a to i na hlavních sběrných místech:
👉 Dům kultury Hodonín
👉 areál cukrovaru Břeclav
🚫 Prosíme, nepřivážejte dary přímo do obcí. https://t.co/sq51ZpNvUa
Plnou dodávku materiální pomoci přivezla do Hrušek na Břeclavsku zasažených bouřkou Viktorie Kaštánková spolu se svými kolegy z obchodu Wolfgang v Brně. Obchod vyhlásil sbírku na pomoc obcím postiženým čtvrteční bouří, kvůli níž zemřelo pět lidí, ale po dvou hodinách ji kvůli enormnímu zájmu musel zastavit. Bouřky zasáhly obce na Břeclavsku a Hodonínsku, kde poničily 1200 domů.
Dobrovolníci přivezli oblečení, drogistické zboží, deky, obuv, ale také hračky nebo plenky pro děti. "Když jsme se dozvěděli, co se stalo, vyhlásili jsme sbírku. Do dvou hodin nám zákazníci zcela zaplnili náš sklad a obchod a museli jsme ji zastavit. Zvedla se enormní vlna solidarity a ohlasů," uvedla Kaštánková.
Neštěstí na jihu Moravy využili podvodníci, v případě sbírky Diecézní charity Brno zveřejnili falešný QR kód, který dárce nenasměruje na sbírkový účet. Lidé by si měli ověřit, zda platbu posílají na správný sbírkový účet. "Na webu charity je vše v pořádku. Ale někdo okopíroval grafiku charity a vložil tam vlastní QR kód. Doporučujeme lidem, aby peníze posílali přímo na číslo sbírkového účtu a QR kód nevyužívali. A pro jistotu se ještě podívali na stránku organizace, která tu veřejnou sbírku pořádá," uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková. Číslo sbírkového účtu Diecézní charity Brno je 4211325188/6800. Lidé mohou zasílat i dárcovské SMS na číslo: 87 777, a to ve tvaru DMS DCHB 30, 60 či 90.
Dárci materiální pomoci pro obce zasažené bouřkami zcela zaplnili věcmi kulturní dům v Hodoníně i se zimním stadionem. V současnosti už středisko nepřijímá oblečení, deky a další pokrývky, ale potřebuje stavební materiál. Pro něj je vyčleněn jiný sklad. Pomoc se postupně přesouvá do nejzasaženějších obcí. Hasiči zase potřebují kontejnery na odpad a mobilní toalety.
Lidé z různých koutů přivezli do Hodonína pití, potraviny, toaletní papíry a další drogistické zboží, deky, přikrývky, ale také opalovací krémy nebo prodlužovací šňůry. V hromadách v kulturním domě jsou vidět kočárky, hračky nebo prací prášky. "Nyní jsou potřeba věci ze stavebnictví jako desky, latě, střešní tašky, hřebíky, fošny, plachty a podobně. Zájem je také o energetické nápoje, protože energie dochází," uvedla pracovnice domu kultury a koordinátorka sbírky Alena Truschingerová.
Dva těžce zranění lidé, které po čtvrtečním řádění tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku převzaly do péče nemocnice ve Vídni, jsou mimo ohrožení života. Dnes o tom informoval rakouský list Kronen Zeitung.
Jde o padesátiletého muže, zřejmě řidiče, a patnáctiletou dívku. Utrpěli zranění, když tornádo odmrštilo desítky metrů do polí autobus, ve kterém seděli. Kolem půlnoci ze čtvrtka na pátek je vrtulník dopravil do dvou nemocnic ve Vídni. Muž má za sebou operaci a dnes ho lékaři přeložili z jednotky intenzivní péče na běžné oddělení. Dívku museli zdravotníci v pátek uvést do umělého spánku, podle Kronen Zeitung by ale i ona ještě dnes mohla jednotku intenzivní péče opustit.
Podle ředitele Nadace Via lidé poslali zpustošeným obcím už 400 milionů. Aktuálně.cz včera řekl, že tolik peněz se tak rychle zatím nikdy nevybralo. Je to podle něj i díky technologickému pokroku, kdy je možné založit sbírku během půl hodiny.
Data: Lidé, firmy a mecenáši již darovali na sbírky celkově přes 400 milionů (povodně byly okolo 150mil) #filantropie
— Zdenek Mihalco (@ZdenekMihalco) June 26, 2021
Čtvrteční tornádo v Hodoníně výrazně poničilo i místní část Pánov. Jde o dvě desítky rodinných a bytových domů, extrémní bouře poškodila zřejmě všechny, nejvíce ty rodinné. Hasiči v místě zřídili pátý sektor pro nasazení sil a prostředků.
"Jde o menší uskupení domů, ale to poškození je tam velmi výrazné. Rodinné domy mají střechy buď pryč, nebo poškozené. Udělali jsme nějaké záběry z dronu, hned před Pánovem je les, ten je posekaný, to jsem nikdy neviděl," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.
Výzva Policie ČR k materiální pomoci jižní Moravě
Všechny dárce, kteří do postižené oblasti Hodonínska přiváží materiální pomoc prosime, aby ji soustředili do Domu kultury v Hodoníně v ulici Horní Valy. Pro obce Hrušky a Moravská Nová Ves je zřízeno sběrné místo v Břeclavi, v areálu bývalého cukrovaru v ulici Národních hrdinů.
— Policie ČR (@PolicieCZ) June 26, 2021
Domy, jež na jihu Moravy zničila bouřka, dnes stavbaři nestrhnou. Demolicím musí předcházet jednání s pojišťovnami. Poničeno je 1200 domů, ke stržení 61.
Denně by mělo být v terénu v zasažených obcích asi 60 pracovníků, kteří lidem pomohou po psychické stránce. ČTK to řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. V místech jsou psychologové hasičů, policistů, ale také například pracovníci charit.
Policejní psycholožka Soňa Malíková vyzdvihuje obrovskou soudržnost mezi lidmi. Zároveň si myslí, že psychické dopady na poškozené teprve dolehnou s přibývající únavou. Někteří z nich se snaží co nejvíce pracovat na poničených domech, řekla v této souvislosti ČTK.
Podle Malíkové se část lidí zhroutila a brečí, smutek zasáhl například matky, které se musely kvůli práci na zničeném domě odloučit od dětí a poslat je k příbuzným. "Velká část se ale nezhroutila a pracuje, obstarává jídlo, nechce dům opustit. Myslím, že to teprve přijde v dalších dnech, kdy bude větší únava," uvedla Malíková.
Stát pomůže bouří poničené obci Stebno, která je částí Kryr na Lounsku, podobně jako obcím na jižní Moravě. Vyplynulo to z vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO), který dnes do obce přijel. I ve Stebně ve čtvrtek bouře, vítr a možná i tornádo ničily střechy a domy a lámaly stromy. Babiš uvedl, že ve středu do Stebna přijedou ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), aby s obyvateli na místě mluvili o tom, co je potřeba.
"Je potřeba říct, že i tady bylo tornádo, také jsou postižené domy. A domluvili jsme se starostou, že ve středu v 9:00 ráno přijede paní Dostálová a bude projednávat se starostou, co my konkrétně pro obec uděláme," řekl dnes novinářům Babiš. Přislíbil 50 krychlových metrů dřeva, které postiženým lidem mají na opravy uvolnit Lesy ČR. V postižených obcích budou podle něj mobilní týmy, kde si lidé budou moci objednat pomoc.
Starosta Kryr Miroslav Brda dnes sice premiérův slib přivítal, ale jak řekl, slibů za více než 30 let svého starostování slyšel už hodně, a tak si počká až na to, jaká bude realita. "Podle nás by bylo nejlepší, kdyby nám vláda poskytla nějakou sumu v jednom balíku a klidně ať se za rok přijedou podívat, co jsme s nimi udělali. Pokud budeme muset vyplňovat žádosti a formuláře, tak ty peníze nedostaneme ani příští rok," obává se Brda. Proto raději požádal premiéra, aby mu na své sliby dal ruku.
Část hasičů a dobrovolníků na místě přespává ve speciálním nočním vlaku.
Nocleh pro hasiče. Normálně objíždí festivaly, teď stojí 10 vagónů s 300 místy ke spaní na nádraží v Hruškách. Lehátka se tu najdou i pro dobrovolníky. pic.twitter.com/WgsyWGnQjq
— Kateřina Švédová (@Svedova_CT) June 26, 2021
Automobily pro ty, kteří o ně kvůli tornádu přišli, nabízí i lidé na sociálních sítích. Zároveň vyzývají k centrální organizaci pomoci.
Dobrý den, pane hejtmane, @JanGrolich zasílám několik nasbíraných nabídek lidí na soc. sítích, jestli byste nemohl pomoci dopravit ty informace lidem u Vás. Myslím, že by byla škoda, kdyby se to k nim třeba nedostalo. Díky a hodně sil všem!❤️ pic.twitter.com/iF7Q6Umjls
— Michaela Kudláčková ♌ (@MisaPopelky) June 25, 2021
Jedna z věcí, kterou lidé v postižených oblastech potřebují, jsou pojízdná auta. Nyní často na cesty pro jídlo, na úřad, k příbuzným nebo do místa provizorního ubytování, jezdí auty, která poškodilo tornádo.
Lidé v místech postižených tornádem potřebují dojíždět pro jídlo, na úřad, k příbuzným nebo do místa provizorního ubytování. A využívají k tomu i poničená auta. Nemají jinou možnost. Video natočil kolega, který pomáhá s odklízením následků u příbuzných v Mikulčicích. #tornádo pic.twitter.com/IfmsiEr766
— Události Brno (@UdalostiBrno) June 26, 2021
Zničený kostel, školy, ale i hřbitov zůstal po čtvrtečních bouřkách v Hruškách na Břeclavsku. Starostka Jana Filipovičová dnes ČTK řekla, že bouře zasáhla 90 procent hrobů. V obci ale nyní upírají všechny síly na obnovu zničených domů, kterých bouře zasáhla asi 150.
Vstup ke hřbitovu je obehnaný páskou a lidé tam nesmějí. Část náhrobků je vyvrácená, přes hroby leží polámané stromy. "Bouře se nějakým způsobem dotkla asi 90 procent hrobů," uvedla starostka.
Jihomoravský kraj vyzývá, aby lidé do zasažených oblastí nejezdili.
❌ NEJEZDĚTE prosím na místo, pokud nemusíte. Doprava v zasažených obcích kolabuje.
— Jihomoravský kraj (@Jihomoravsky_kr) June 26, 2021
❌ NEVOLEJTE starostům jednotlivých obcí s nabídkou pomoci. Musí řešit úklid a spoustu dalších problémů.
✅ Chcete pomoct? Pište na mail [email protected] / volejte 800 129 921. Děkujeme!🙏 pic.twitter.com/j3WEbmFVoN
Následky čtvrtečního tornáda odstraňuje na jižní Moravě zhruba 1200 hasičů. Počet je dostatečný, nabídky pomoci ze zahraničí proto zatím odmítají.
Lidé v Hruškách na Břeclavsku pracují v sobotu od rána na obnově domů, které poničila ve čtvrtek večer bouřka spojená s tornádem. Starostka Jana Filipovičová řekla ČTK, že živel poničil asi 150 domů. Poškozeným pomáhá mnoho dobrovolníků. V obci je vidět u každého domu mnoho lidí, pomáhají hasiči, policisté i vojáci, ale také bagry a jiná obdobná technika.
Na jednom domě pracuje i 15 lidí. "Přihlásila se nám spousta dobrovolníků, máme 150 vojáků. Mnoho lidí k nám navezlo materiální pomoc, ale už žádnou nepotřebujeme," uvedla Filipovičová. Místem chodila například žena z Břeclavi s rodinou, která nabízela poškozeným pomoc.
Lidé opravují především poškozené střechy, některým ale bouřka poničila celý dům. V místě jsou hromady stavební suti. Podle starostky se ani nestíhá odpad odvážet. Mezi Hruškami a Moravskou Novou Vsí vznikla provizorní skládka.
Reportér Českého rozhlasu Ľubomír Smatana vyfotografoval, jak v postižených místech kolabuje kvůli vysokému počtu automobilů doprava.
Nevyjíždějte do zasažených oblastí. Nedá se pracovat. pic.twitter.com/Ky4wkooQZ2
— Ľubomír Smatana (@SmatanaLubo) June 26, 2021
Při tornádu se ztratila nebo zaběhla i domácí zvířata. Informace o nich a možnosti, jak pomoci, nabízí organizace Dočasky.
"Několik budov je v Lužicích určených k demolici, statik už ves prošel a takové domy označil křížkem," informuje z místa fotoreportér Aktuálně.cz Jakub Plíhal.
Na jižní Moravě zůstává bez elektřiny 3000 domácností. Většina připadá na Lužice, Moravskou Novou Ves, Mikulčice a Hrušky, informovala dnes ČTK distribuční společnost EG.D. "V těchto obcích od ranních hodin pracují naši montéři a technici, alokovali jsme sem všechny dostupné kapacity a pomoci přijíždějí i kolegové z jiných regionů," uvedla Martina Slavíková, mluvčí skupiny E.ON, pod kterou spadá EG.D.
"Tam, kde je to možné a smysluplné, jsme po konzultaci se starosty nasadili náhradní zdroje. Dnes také budeme instalovat v některých místech rozvaděče na trafostanice, které zůstaly v provozu, což v praxi znamená, že lidé z postižené vesnice budou moci u tohoto zdroje dobít například mobilní telefony a podobně," doplnila Slavíková.
"V Lužicích aktuálně uvádějí kolem dvou set registrovaných dobrovolníků, dalších odhadem sto je třeba příbuzných, kteří jeli pomáhat svým blízkým. A to nepočítám hasiče, policisty, vojáky. Pomocných rukou je tu opravdu dost," hlásí z místa fotoreportér Aktuálně.cz Jakub Plíhal. "Navíc ti, kdo měli to štěstí a tornádo je nezasáhlo, chodí pomáhat sousedům," dodává.
Jihomoravský hejtman Jan Grolich znovu apeloval na další dobrovolníky, aby přestali jezdit do zasažených obcí, protože tam kolabuje doprava. Také nemají telefonovat starostům, kteří potřebují zajišťovat logistiku spojenou s odstraňováním škod, řekla ČTK Alena Knotková z krajského úřadu. K nabídkám pomoci slouží e-mail [email protected] a krizová linka 800 129 921.
Na železnici v zóně tornáda by v neděli večer mohly začít jezdit dieslové lokomotivy po jedné koleji. Obnova elektrického provozu je otázkou týdnů.
Při tornádu by se lidé měli schovat do pevného úkrytu nebo za odolný bod. Novinářům to v Podivíně na Břeclavsku řekli po jednání krizového štábu ředitelé krajské policie Leoš Tržil a hasičů Jiří Pelikán. "Před tornádem je potřeba mít nějaké opěrné body, pevný a odolný úkryt," uvedli Pelikán s Tržilem. Lidé by se mohli schovat do sklepa, případně do přízemních místností bez oken, jako je například koupelna nebo WC. Podle Pelikána je to ale rychlá záležitost a lidé mají na únik jen chvilku.
Rychlá reakce možná zachránila život muži z Lužic na Hodonínsku, kterému tornádo dům zcela zničilo, objekt musí jít k zemi. S přítelkyní se díval na televizi. "Najednou bylo strašné ticho, přestalo pršet. A potom to bylo jako jedoucí vlak. Strhl jsem přítelkyni za stěnu, než nám tornádo vysklilo okno do míst, kde jsme předtím byli," řekl ČTK muž. U domu zaplatil nedávno hypotéku a udělal rekonstrukci za 600 000 korun. Dům ale statici určili k demolici.
Statici určili po bouřích na Břeclavsku a Hodonínsku ke zbourání zatím přes 60 domů. Novinářům to dnes po jednání krajského krizového štábu řekl ředitel jihomoravských hasičů Jiří Pelikán. V místech podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) začnou bourací práce. Podle ředitele jihomoravské policie není nikdo pohřešovaný. Zatím je potvrzeno pět obětí.
Grolich také řekl, že je potřeba dát do pořádku komunikační linku mezi krizovými štáby kraje a obcí s rozšířenou působností Břeclav a Hodonín. "Zřídíme informační místa, aby se tam mohli obrátit lidé, kteří potřebují pomoc nebo kteří ji nabízejí," uvedl Grolich. Podle něj většina lidí, jejichž domy zničila bouře, našla zázemí sama například u příbuzných, u dalších bude nutné situaci řešit.
Jihomoravský kraj spustil sbírku na pomoc lidem v obcích na Hodonínsku Břeclavsku zasažených bouřkami. Číslo účtu je 123-3116420297/0100.
V oblasti zasažené tornádem zatím nebyl zaznamenán žádný případ rabování, zaznělo po krizovém štábu. Policie také nikoho z místních nepohřešuje.
Na Břeclavsku a Hodonínsku zasažených bouřkami zasahuje asi tisícovka hasičů a 160 členů armády. Na místech je i 200 policistů a psychologové.
Auta dobrovolníků komplikují práce v lokalitě tornáda. Policie žádá, aby je přeparkovali na vymezené plochy. Do obcí se dostanou místní a záchranáři.
Na Břeclavsku a Hodonísku, které zasáhla bouřka, začnou s bouráním poškozených domů, řekl po krizovém štábu hejtman. Bouřky jich zničily stovky.
Vinice v úzkém pásu, kterým ve čtvrtek prošlo tornádo mezi Břeclaví a Hodonínem, jsou zničené, místy jen trčí pahýly révových keřů. Totální škody se týkají maximálně několika desítek hektarů vinohradů. Úroda je po bouři a krupobití poškozená na stovkách dalších hektarů v širším okolí.
V zóně tornáda jsou zničené i sklepy s vybavením. Je to obrovská katastrofa pro mnoho jednotlivých vinařů, řekl dnes ČTK prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. Jeden významný vinař zemřel, další utrpěli zranění, doplnil Nyitray bez dalších podrobností. Nejhorší škody jsou kolem Hrušek, Moravské Nové Vsi, Lužic a Mikulčic. Záběry ve vzduchu ukazují zdevastovanou sklepní uličku v Mikulčicích, kde měli zázemí profesionálové i drobní vinaři, často starší, kteří budou těžko hledat sílu a prostředky na obnovu sklepů a výsadbu nových keřů.
Vinice v zóně tornáda podle Nyitraye prakticky přestaly existovat, vypadají jako po zásahu bomby. Obnova vinohradu je přitom nákladná investice. Nejdřív se musí vyklučit zbytky keřů, zorat, pohnojit a upravit půda. V následujícím roce lze provést sadbu, první úroda přichází za tři čtyři roky. "Náklady jsou asi milion korun na hektar, což je ale cena před současným zdražením materiálu, sloupků či drátů," popsal Nyitray.
Podívejte se, jak to vypadá na místech, kudy přešlo tornádo.
Záchranáři po bouři na Břeclavsku a Hodonínsku ošetřili za pátek kolem dalších 50 zraněných. Z toho 13 lidí muselo do nemocnice, řekla dnes ČTK mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková. Už v noci na pátek poskytli záchranáři pomoc více než osmi desítkám lidí. Bouře připravily o život pět lidí. Stanoviště záchranářů je v Mikulčicích a Moravské Nové Vsi, kde je také možnost nechat ošetřit zvířata. V zasažených oblastech jsou záchranáři z více krajů.
Záchranáři zasahují na nejpoškozenějších místech od čtvrtečního večera, kdy bouře brala domům střechy, ničila auta, padaly stromy. "Jen za pátek máme asi pět desítek případů. Většinou jsou to oděrky a drobné řezné rány, ale 13 lidí jsme odvezli do zdravotnických zařízení," uvedla Kropáčková. Část lidí se na záchranáře obrátila s následky po bouři, část se zranila například při pracích na opravách domů.
Záchranáři zasahují na dotčených místech i nyní. "Jsme tam z preventivních důvodů, ale může dojít k drobným úrazům. Lidé jsou unavení, dehydrovaní a má být zase teplé počasí," uvedla Kropáčková.
Okamžitou podporu udržitelného projektu na podporu tornádem postižených dětí přislíbil i princ Konstantin z Lichtenštejna. "Je naprosto nepředstavitelné přijít o člena rodiny, dům, zahradu, majetek i vzpomínky během pouhých několika minut, kdy příroda obrátí svou nejhorší sílu proti člověku. Celým svým srdcem soucítím s nevinnými oběťmi této hrozivé katastrofy. Je potřeba neodkladné pomoci, zejména dětem, které jsou obyčejně zasaženy nejvíce a které se obtížně vyrovnávají s tím, co se vlastně stalo - a co v několika minutách tak zásadně změnilo jejich život. Nadace knížete z Lichtenštejna je připravena okamžitě úzce spolupracovat s kompetentními českými úřady s cílem identifikovat a podpořit udržitelné projekty se zvláštním zřetelem na potřeby dětí," stojí v tiskové zprávě.
Tornádo vzalo mnoha lidem na jižní Moravě nejen střechy nad hlavou a hmotný majetek, ale také vzpomínky a příběhy spjaté s jejich domovy. V obcích jako Moravská Nová Ves, Lužice a Hrušky často žijí po generace celé širší rodiny. "Je to jako kolektivní smrt. Je to horší, než jsem si dokázala představit z prvních popisů a článků," uvedla Zdeňka, rodačka z Hrušek. Dobrovolnická pomoc přišla velmi rychle a je "obří", popsala ČTK.
Z Hrušek pochází jak Zdeňčin otec, tak matka. Za prarodiči chodívala na "horní i dolní konec". Vesnice je po čtvrteční bouři s tornádem v troskách, statici postupně rozhodují, co všechno půjde k zemi. "Nejde o materii domů, jde o lidi, vzpomínky, minulost i budoucnost, kterou mají lidé z míst, kde žijí a vyrůstají," popsala Zdeňka. Obec zažila povodně, čtvrteční bouře byla podobně ničivá, ale mnohem rychlejší.
Lidé odjinud nejspíš vidí na fotkách hlavně sutiny, rozbořené domy, jenže pro Zdeňku je toho rozbořeného mnohem víc. "Stačí si představit za každým z nich příběh holky nebo kluka, co tam vyrostli nebo žili. To bolí," uvedla. Děkuje všem, kdo po bouřích a tornádu pomáhají nebo ještě pomůžou - rodině, dobrovolníkům, ale i samosprávě, státním složkám a Evropské unii.
Suť díky rychlé pomoci nejspíš za pár dní zmizí, odklízecí práce postupují velmi rychle, stejně jako provizorní opravy střech. Co nelze tak rychle vrátit, jsou stromy. Všechny vzrostlé jsou pryč. "Tam, kde prošlo tornádo, je to pláň, to je hrozně smutný pohled," dodala Zdeňka.
Zažila válku, ale nic tak hrozného jako nyní ještě neviděla, řekla ČTK seniorka z Lužic, která sleduje situaci po bouřích z okna rodinného domu. Seniorka bydlí kousek od míst, kde bouře brala z domů střechy, rozbíjela okna i zdi, shazovala na domy stromy a zdevastovala auta. "Ještě o den dřív jsem místem projížděla, protože mi vnučka slíbila, že mě vezme na vykopávky. A teď je to takhle. Nic takového jsem v životě neviděla, a to jsem zažila i válku," uvedla žena.
Přímo před jejími okny se v pátek první den po bouřích tvořily velké kolony, policie usměrňovala dopravu. Až se situace uklidní, sama si chce poškozená místa ještě projít. Nyní hasiči i policisté upozorňují veřejnost, aby se do zasažených oblastí nevypravovala. V místě jsou v plánu stabilizační práce u domů, které bude možné zachránit, uskuteční se ale i demolice těch, které musejí jít k zemi. Demolice čeká asi 20 domů ze 120 zasažených. Škody počítá starosta Tomáš Klásek ve stovkách milionů.
V Lužicích na Hodonínsku policisté odtáhli auta, která zničila ve čtvrtek večer bouře. ČTK to řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek. Auta překážela provozu, skončila u místního nádraží. Bouře poničila kromě aut i domy a zeleň.
Poškozená auta byla v ulicích i před domy, které už lidé začali v pátek opravovat. "Odtáhlo se to v noci. Komunikace byly těžko průjezdné, byl problém dostat tam materiál k opravám domů," uvedl Malášek.
Na jih Moravy dorazily kolony hasičů ze severních Čech. Hasiči z Ústeckého kraje přijeli na místo už v pátek večer, ti z Libereckého kraje okolo půlnoci. Mužstva přespala v hodonínské sportovní hale. Velitel jednotky z Libereckého kraje je už na průzkumu Mikulčic, kde dnes budou hasiči nasazeni, uvedli hasiči na svém twitteru. Petr Pelikus, mluvčí záchranářů Ústeckého kraje dnes ČTK řekl, že 30 hasičů bude nasazeno v Moravské Nové Vsi.
Hasiči budou na místě pomáhat s likvidací škod, součástí ústecké výpravy jsou také dva členové posttraumatického týmu. S sebou hasiči přivezli například i stabilizační kontejner pro zajištění nestabilních budov a kontejner nouzového přežití.
V Lužicích na Hodonínsku, které ve čtvrtek zasáhly bouřky s tornádem, budou v sobotu hasiči stabilizovat několik domů. ČTK to řekl mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška. Bouřky poničily asi 120 domů, část bude určená k demolici. Podle Mikošky však není čas demolice ještě daný.
Bouřky zasáhly obec ve čtvrtek večer. V pátek od rána se lidé snažili ze střech shodit poškozené tašky, dávat nové krovy a zakrýt prostor plachtami. Někteří vyměňovali poškozené tašky za nové. Domy prohlédl statik. Část z nich je označených žlutým křížkem, což značí možné nebezpečí. Proto do nich lidé nemohou chodit. "Dnes budeme stabilizovat několik domů pomocí dřeva a stabilizačních tyčí," uvedl Mikoška.
Podle starosty Tomáše Kláska zasáhla bouře asi třetinu obce a poškodila 120 domů. Zhruba 20 půjde k zemi, někde bude demolice částečná. Starosta odhaduje škody na stovky milionů korun.
Veřejná doprava v části jižní Moravy, kterou ve čtvrtek zasáhlo krupobití a tornádo, zůstává i dnes ochromená. Linek, které nejezdí nebo mění trasy, je však výrazně méně než v pátek. Hlavní výpadek se týká vlakového spojení mezi Břeclaví a Hodonínem. Místo vlaků jezdí autobusy náhradní dopravy, ale nezajíždí do zasažených obcí, kde pokračuje policejní uzávěra, zjistila ČTK z webu integrovaného dopravního systému.
Náhradní autobusová doprava je zajištěna v omezené míře, stojí na webu Českých drah. Železniční trať Břeclav-Hodonín, po které jezdí také vlaky z Brna do Starého Města u Uherského Hradiště, vede poměrně přesně v trase čtvrtečního tornáda. Jak dlouho tam problémy potrvají, není zatím zřejmé. Železniční dopravce ČD Cargo na svém webu předpokládá zprovoznění dieselové trakce v polovině příštího týdne.
Po železnici ale přijel do zasažené oblasti alespoň azylový vlak, který poslouží k ubytování lidí bez střechy nad hlavou v Hruškách, případně dobrovolníků a zasahujících záchranářů. Jde o iniciativu podnikatele a cestovatele Alberta Fikáčka ve spolupráci s ČD Cargo. "Jedná se o soupravu VlakFest. ČD Cargo v případě potřeby připraveno poskytnout pro ubytování také své lehátkové vozy," uvedl na twitteru předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth.
Muž natáčel tornádo. Za minutu už ničilo i jeho dům. Podívejte se na dosud nejbližší pohled na přírodní živel, který ve čtvrtek na jihu Moravy zabil pět lidí.
Lidé, jejichž domy poškodilo tornádo, se obávají, zda seženou na opravu materiál i dělníky. Přečtěte si v reportáži, co místní trápí.
V Lužicích na Hodonínsku, které ve čtvrtek zasáhly prudké bouřky, začalo dnes večer drobně pršet. Část střech zničených domů lidé stačili opravit nebo zakrýt plachtami, část ale zůstala odkrytá. Některé domy jsou určené k bourání, možná se tak stane už v sobotu. Řekl to starosta Tomáš Klásek. Bouřky nejvíce zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko, kde se objevily také kroupy o velikosti míčků a tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu.
Škody po ničivé bouřy v obci Stebno.
Koaliční a opoziční strany posílají peníze na pomoc lidem, které postihla čtvrteční ničivá bouře na jižní Moravě. Vládní hnutí ANO schválilo poskytnutí daru pět milionů korun, opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) ohlásila odeslání 1,5 milionu korun. Peníze na pomoc vybírají také opoziční koalice Pirátů se Starosty nebo hnutí SPD. Dar obcím rovněž pošle koaliční ČSSD.
Sbírka Nadace Via uspořádaná pro pomoc zničeným obcím na jihu Moravy překročila hranici 100 milionů korun. Finanční částkou zatím přispělo téměř 90 tisíc dárců. "Ještě nikdy se v historii české filantropie nevybralo tolik peněz za tak krátkou dobu," řekl Zdeněk Mihalco, ředitel nadace. Desítky milionů korun shromáždily také další dobročinné organizace. Diecézní charita Brno vybrala přes 50 milionů korun. Peníze nebo jinou pomoc slíbily také firmy či samosprávy z celé republiky.
Prezident Miloš Zeman v sobotu večer vystoupí s mimořádným televizním projevem. Obrátí se v něm na občany v souvislosti s přírodní katastrofou na jižní Moravě, kde ve čtvrtek tornádo poničilo několik obcí. Sdělili to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a mluvčí CNN Prima News Matěj Štýs. Projev se bude natáčet v sobotu v Lánech, do programu bude zařazen v 18:50. Televize CNN Prima NEWS ho poskytne k odvysílání dalším celoplošným televizím.
Nadace Via uvolňuje ze sbírky pro Moravu, kde je v současné chvíli vybráno necelých 100 milionů korun okamžitou pomoc 20 milionů korun. Napsal to na Twitter ředitel Nadace Via Zdeňek Mihalco.
Výtěžek sbírky #promoravu: 1) Okamžitě uvolňujeme 20 milionů Kč na akut pomoc, kterou koordinujeme s kriz. štábem/krajem.
— Zdenek Mihalco (@ZdenekMihalco) June 25, 2021
2) Další fázi koordinujeme s ostatními neziskovkami/nadacemi, které spustily sbírky.
3) V třetí fázi podpoříme projekty, které region znovu postaví na nohy.
Část lidí v obcích zasažených bouřkami vítá návštěvu politiků, část je proti. Někteří to vidí jako povinnost, druzí jako sbírání politických bodů.
Nadační fond Českého rozhlasu a Radiožurnál spouštějí projekt na pomoc lidem v oblastech zasažených tornádem. Zahrne finanční sbírku a od soboty i web http://pomahejtesnami.cz pro párování potřebných a dárců. Projekt Ježíškova vnoučata navíc věnuje milion korun na pomoc seniorům.
Polsko je připraveno pomoci vysláním několika jednotek hasičů do oblasti na jižní Moravě zasažené čtvrtečním tornádem, uvedlo ministerstvo zahraničí.
Podle České televize meteorologové potvrdili výskyt tornáda také na Podbořansku, kde bouře nejvíce zasáhla obce Stebno a Blatno, hovoří o něm i někteří svědci.
Včerejší bouře poničila i hodonínský atletický stadion. Atleti teď vybírají peníze na jeho obnovu.
Jsou momenty, kdy jde rivalita stranou. Včerejší bouře zasáhla Hodonín i tamní atletický stadion. Z tohoto důvodu byl zřízen transparentní účet, výtěžek půjde na obnovu hodonínského stadionu. Děkujeme všem za pomoc a za sdílení!
— Česká atletika (@czatletika) June 25, 2021
Číslo transparentního účtu: 1441397319/0800. pic.twitter.com/09Jgo3YALr
Stopa po čtvrtečním tornádu na jihu Moravy je 26 kilometrů dlouhá a 500 metrů široká, řekl Petr Münster z brněnské pobočky ČHMÚ. Stopa končí u Ratíškovic, dodal.
Lesy ČR poskytnou lidem v postižených oblastech včerejším tornádem až 50 m3 kulatiny na nový krov nebo finanční dar ve výši sto tisíc korun. Formulář s žádostí zveřejnily na svém webu.
Pomáháme občanům postiženým včerejší katastrofou. Právě jsme zveřejnili formulář žádosti o dřevo na krovy poničených domů či o peněžitý příspěvek.
— Lesy České republiky (@LesyCR_) June 25, 2021
Formulář: https://t.co/1XGKbEynjv pic.twitter.com/MqVBJSC2lI
Premiér Babiš v nejzničenější části obce Hrušek řekl, že to vypadá stejně jako po povodních v r. 1997 v Troubkách. Obec ve čtvrtek zdevastovala bouře.
Hasiči Jihomoravského kraje prosí dobrovolníky, kteří chtějí nabídnout pomoc, aby vyčkali a informovali se na lince 800 129 921. "Komunikace uvnitř zasažených obcí a v blízkém okolí jsou přetížené a potřebujeme je udržet průjezdné," píší hasiči na Twitteru.
Krizový štáb města Zlína poslal pomoc do Luhačovic na Zlínsku, které poškodila v noci na dnešek silná bouřka. Krajské město také zjišťuje, jaká pomoc je potřeba v obcích na jižní Moravě, sdělil v tiskové zprávě mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Kroměřížská radnice zřídí sběrné místo, na které budou moci lidé nosit dary pro obyvatele obcí z Břeclavska a Hodonínska poškozené čtvrtečním tornádem, sdělil mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.
Jednou z obětí ničivého tornáda je občanka Slovenska, která žila v Česku. Potvrdilo to slovenské ministerstvo zahraničí. Podle médií byla žena těhotná. Zemřela v Lužicích, spadla na ni železná konstrukce, informoval na svém Twitteru zpravodaj ČT na Slovensku Petr Obrovský.
V Mikulčicích je poškozená třetina budov, mimo jiné i nové denní centrum a škola. Bez energie bude obec podle starostky nejspíš několik týdnů.
Krátce po 16. hodině byl provoz na D46 ve směru z D1 na D46 od Brna na Olomouc obnoven bez omezení. Všechny dálnice jsou tak průjezdné, informoval ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO).
Energetická společnost EG.D vyhlásila stav nouze na Břeclavsku a Hodonínsku. Důvodem jsou závažné škody a destrukce vedení po čtvrtečních bouřkách.
Lidé v Lužicích na Hodonínsku začali po bouřkách opravovat poničené střechy. Dělají nové krovy a pokládají tašky. V obci bouřky poničily 120 domů.
Skaut zve na tábory holky a kluky z oblastí zasažených tornádem. "Konkrétní nabídky máme již od desítek skautských táborů. Rodiče, obce nebo místní koordinační centra se mohou v případě zájmu ozývat na adresu [email protected]," napsala organizace na svém Twitteru.
Na Vysočině chystají finanční pomoc jižní Moravě poničené bouří a tornádem kraj i obce. Někde se kvůli tomu mimořádně sejdou zastupitelstva. Kraj chce darovat Jihomoravskému kraji deset milionů korun. Havlíčkobrodští zastupitelé se předběžně dohodli, že ve prospěch postižených obcí uvolní milion korun, což je částka odpovídající odměně za vítězství Havlíčkova Brodu v soutěži Historické město 2020.
Nikdy v historii se nic takového nestalo, je to neuvěřitelné množství darů. Museli jsme nasadit všechny technické kapacity, aby to stránka ustála, líčí Zdeněk Mihalco, výkonný ředitel Nadace Via.
Mimořádné dávky je úřad práce připraven poskytnout i lidem z obcí na Lounsku, které poničila bouře. Jde především o Blatno, Kryry a Stebno. Tamní obyvatelé se mohou obracet na vyčleněnou linku 778 763 040.
Úřady práce očekávají hlavní nápor žadatelů až po víkendu, kdy opadne prvotní šok a zmapuje se rozsah škod. Na úřad práce se mohou obracet i starostové. Mohou žádat o přidělení pracovníků na veřejně prospěšné práce a získat na ně příspěvky, dodala mluvčí.
Úřady práce přijaly za dnešní dopoledne od lidí z poničených obcí na jihu Moravy 13 žádostí o mimořádnou dávku. Vyplatily zatím zhruba 513 000 korun, sdělila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Lidé mohou získat až patnáctinásobek životního minima, tedy celkem 57 900 korun.
Co je příčinou vzniku ničivých tornád? Předchází jim většinou specifická bouře zvaná supercela.
Lidé z tornádem postižených obcí mohou žádat na úřadu práce v Hodoníně a Břeclavi o mimořádnou finanční pomoc i během víkendu, uvedla na Twitteru ministryně Jana Maláčová.
Lidé z tornádem postižených obcí mohou žádat o mimořádnou finanční pomoc i během víkendu. V sobotu i v neděli jim budou k dispozici zaměstnanci na pobočce Úřadu práce v Hodoníně a v Břeclavi od 8 do 16 hodin.
— Jana Maláčová (@JMalacova) June 25, 2021
Tornádo zpustošilo u Hodonína i sluneční elektrárnu.
Takhle dopadla solární elektrárna @SkupinaCEZ Pánov u Hodonína... pic.twitter.com/UwN89nLhun
— Petr Lukáč (@RuzovejSlon) June 25, 2021
Rychlost, se kterou lidé začali posílat velké množství peněz na pomoc zpustošené Moravě, nadace a neziskové organizace překvapila. "Aktuálně nám lidé posílají půl milionu korun za pět minut," hlásil v pátek dopoledne ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco.
Nejvytíženějšími zdravotnickými zařízeními, kam sanitní vozy převážely pacienty, byly podle mluvčí nemocnice v Břeclavi, Hodoníně a Kyjově. Vážněji zraněné záchranáři převáželi do brněnských nemocnic.
"Spektrum zranění, která jsme ošetřovali, bylo velmi široké - od drobných řezných poranění až po těžká polytraumata. Zdravotníci na místě postupně ošetřili 18 těžce zraněných a 65 pacientů se zraněním středně těžkého nebo lehčího charakteru. Tři zraněné už bohužel nebylo možné zachránit, na místě podlehli mnohočetným vážným poraněním," uvedla tisková mluvčí krajské záchranné služby Hedvika Kropáčková. Doplnila, že reálná čísla všech zraněných však budou výrazně vyšší, desítky pacientů byly ošetřeny na místě a další lidé sami vyhledávali zdravotnickou pomoc v nejbližších nemocnicích.
Přesnější odhady celkových škod zatím nejsou k dispozici, kraj se je pokouší vyčíslit kvůli plánované žádosti o speciální příspěvek z Evropské unie. "Pomoc Evropské unie může být ve výši 1,6 miliardy korun. To určitě nebude stačit," řekl hejtman kraje Jan Grolich.
Vláda na dnešním mimořádném zasedání schválila bezplatné poskytnutí hmotných rezerv, především pohonných hmot, pro složky Integrovaného záchranného systému zasahující v obcích zpustošených tornádem, řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr, informaci potvrdil úřad vlády.
Obyvatelé strakonických částí Povážská, Volyňská, Nádražní a Šumavská jsou bez teplé vody. Teplárna po bouřích odstavila zatopené parovodní trubky.
Úřady práce přijaly dopoledne od lidí z poničených obcí na jihu Moravy 13 žádostí o mimořádnou dávku a vyplatily 513 000 korun, uvedla mluvčí úřadu.
Tornádo na jihu Moravy bylo nejtragičtější v Evropě od roku 2001. Nejničivější tornádo na kontinentu zabilo v Rusku v roce 1984 asi 90 lidí.
Kolegům do Jihomoravského kraje přijeli pomoci i hasiči z kraje Královéhradeckého.
Na pomoc do obcí v @Jihomoravsky_kr posíláme 🚒:
— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) June 25, 2021
➡️ kontejner nouzového přežití
➡️ kontejner určený ke stabilizaci budov
➡️ kontejner pro nouzové zastřešení
➡️ kontejnerovou elektrocentrálu
➡️ nákladní automobil s kolovým manipulátorem
➡️ automobilový jeřáb
➡️ evakuační autobus pic.twitter.com/USBAOHqBWp
Speciální USAR tým, který má pomáhat vyprošťovat zraněné, se nyní soustředí spíše na likvidační práce, jako je odstraňování stromů a sutin. Specialisté na vyhledávání osob tak budou vystřídáni. Nyní působí v Moravské Nové Vsi. Zítra na místo pojede za HZS Praha další tým složený z 18 dobrovolných hasičů a dalších profesionálních hasičů. "Celkem na místě budeme mít 40 lidí. Kolona pojede zítra ráno mezi 5:30-6:00 opět ze 3km dálnice D1 u McDonald. Budu na místě," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.
Vláda schválila bezplatné poskytnutí nouzových zásob ze Správy státních hmotných rezerv pro oblasti Břeclavska a Hodonínska, které byly zasaženy tornádem. Jednotky integrovaného záchranného systému, které tam zasahují, budou moct také využít systém krizových karet SSHR k bezplatnému výdeji nouzových zásob benzínu a nafty.
Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun. Například na kontě sbírky Nadace Via bylo ve 14:15 kolem 67 milionů korun.
Kofola nabídla pomoc tamnímu krajskému úřadu. "Jsme připraveni dodat naše nápoje jak postiženým obcím a obyvatelům, tak záchranářským týmům," sdělil mluvčí firmy Pavel Barvík. Závod Leros, který sídlí nedaleko postižené oblasti ve Strážnici, podle něj nebyl naštěstí tornádem zasažen.
Zlínský festival Karpaty fest se rozhodl dát výtěžek z akce obcím na jižní Moravě. "Drazí přátelé, pracujeme na uklízení areálu parku a festival proběhne dle plánu. Rozhodli jsme se část výdělku festivalu věnovat obcím, které včerejší pohroma zasáhla nejvíce. Děkujeme za podporu dobrovolníkům, SMS Slavičín a představitelům města za rychlou pomoc. Zase jednou táhneme za jeden provaz a jsme si bližší," napsali pořadatelé na svůj Facebook. Na koncertě bude vystupovat například Pokáč, Tři sestry nebo Ewa Farna.
V obcích zničených tornádem nyní zasahuje 880 hasičů, dalších 330 dorazí odpoledne. Na místě pomáhá i 300 vojáků, řekl šéf hasičů Ryba.
Škody na jižní Moravě jen na krajském majetku jsou ve stovkách milionů korun. Přesná bilance čtvrteční bouře není podle hejtmana zatím k dispozici.
Záchranáři v Jihomoravském kraji po bouřce odvezli do nemocnic 83 pacientů, z nich 18 bylo zraněných těžce. Další desítky ošetřili na místě.
Z původních 105 tisíc zákazníků E.onu bez proudu je v současné době bez elektřiny na 24 tisíc, napsal ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Některé lokality jsou úplně zničené a obnova bude náročná.
Hasiči dosud zachraňovali životy, nyní se začne řešit majetek, řekl novinářům hejtman Grolich. Prioritou je statické posouzení domů poškozených bouří.
Pražští radní budou v pondělí na mimořádném jednání schvalovat finanční pomoc pro obce na jižní Moravě, které ve čtvrtek zasáhlo tornádo. Obdobný krok na svých webech ohlásilo několik městských částí. Praha také podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) vyslala do oblasti jednotky hasičů a záchranářů, psovody městské policie a s pomocí firmy Pražské vodovody a kanalizace (PVK) kontejnery s pitnou vodou. "Praha chce zasaženým oblastem finančně pomoci. O výši příspěvku rozhodnou radní na svém pondělním zasedání," informoval mluvčí města Vít Hofman.
Hasiči Jihomoravského kraje zveřejnili, jak situace vypadala včera v noci, když na místo dorazily první jednotky.
Takto dramaticka byla včera v noci situace, když prvni jednotky přijely na místo. pic.twitter.com/IoZBOVQMBg
— HZS JMK (@hzsjmk) June 25, 2021
Provoz na D2 už je obnoven, ale oprava elektrického vedení a úklid následků včerejší živelné katastrofy bude pokračovat.
Takto vypadá poničené elektrické vedení na dálnici D2 v km 50. Oprava a úklid následků včerejší živelní události a související dopravní nehody už bude probíhat mimo vozovku a provoz už nebude blokován. pic.twitter.com/sxmHsKD18J
— ŘSD Jihomoravský kraj (@RSD_JHMoravsky) June 25, 2021
Rada Libereckého kraje rozhodla o okamžitém poskytnutí finančního daru 5 milionů Kč Jihomoravskému kraji, městysu Moravská Nová Ves a obcím Lužice, Mikulčice a Hrušky, které byly zasaženy tornádem, informoval na svém Twitteru hejtman Martin Půta (SLK). "Chtěl bych také vyjádřit soustrast všem příbuzným obětí této strašné přírodní katastrofy," dodal.
Tornádo zničilo výrobní areál firmy Groz-Beckert Czech v Lužicích. Zranili se čtyři lidé. Závod se zhruba 450 zaměstnanci je mimo provoz, sčítá škody.
Na Břeclavsku a Hodonínsku, které v noci zasáhly bouřky a tornádo a zničily lidem domy, bude působit denně 60 odborníků na psychologii.
Tornádo, které se ve čtvrtek večer přehnalo okolím Hodonína, poničilo výrobní areál společnosti Groz-Beckert Czech v Lužicích. Zraněni zde byli čtyři lidé. Závod je momentálně mimo provoz a sčítá škody.
Na Hodonínsku je nasazeno 550 hasičů, 56 lidí záchranného útvaru a 250 policistů. V terénu pomáhají také dva týmy USAR, které se specializují na vyhledávání a záchranu osob ze sutin. Na Twitteru to dnes dopoledne uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Šlo to přímo na nás, schovali jsme se do sklepa, celé to trvalo deset minut, ale podívejte se, co za deset minut tornádo dokáže, říká obyvatel Lužic u Hodonína Alexander Kovalev a ukazuje poničené domy.
Tornáda jsou v Evropě poměrně častá, jen málo z nich má však ničivou sílu. Podívejte se na výběr silných tornád z posledních let.
Na Moravě pomáhají i pražští záchranáři. Teď z Prahy vyrážejí čerstvé posily, které vystřídají své kolegy.
Z Prahy právě vyráží další vozidlo ZZS HMP, které veze mimo jiné dva řidiče speciálů a dva záchranáře, kteří vystřídají kolegy v Moravské Nové Vsi. Na místě stále zůstává náš krizový manažer i další z kolegů záchranářů. pic.twitter.com/v4E04tB3qm
— ZZS HMP (@zzshmp) June 25, 2021
Silný vichr poničil také vyškovský zoopark, stromy popadaly, poškozené jsou střechy, utekla i některá zvířata. Klokana pracovníci chytili na sídlišti.
Rada pro výzkum, vývoj a inovace dnes vyzvala výzkumné organizace k zapojení do pomoci a sbírek pro obyvatele oblastí, které ve čtvrtek postihlo tornádo a silné bouře.
Výskyt tornáda v Jihomoravském kraji byl sice ojedinělý jev, s extrémy je ale potřeba počítat, protože na jejich růst do budoucna upozorňují všechny scénáře vývoje klimatu. V tiskové zprávě to uvedl bioklimatolog z Mendelovy univerzity v Brně Zdeněk Žalud. Tornádo je podle Žaluda stejně jako současná vlna veder i sucho a povodně v minulých letech ojedinělým meteorologickým jevem.
Vláda ještě dnes formou videokonference rozhodne o využití pohonných hmot ze Státních hmotných rezerv pro zasahující složky na jižní Moravě, které zpustošilo tornádo. Novinářům v Brně to řekl premiér Andrej Babiš, který v poledne předčasně opustil summit EU v Bruselu a přiletěl navštívit postižené obce. Předseda vlády ocenil solidaritu lidí i nabídky pomoci ze zahraničí.
Chorvatsko nabídlo Česku pomoc s odstraňováním následků řádění tornáda, které ve čtvrtek večer zpustošilo několik obcí na jižní Moravě. Uvedl to dnes chorvatský premiér Andrej Plenković. "Vyjadřujeme soustrast premiéru Andreji Babišovi a českému národu kvůli ztraceným životům a velkým škodám po ničivém tornádu," napsal Plenković v příspěvku na Twitteru, který doprovodil mimo jiné snímkem českého hasiče odpočívajícího na zemi před rozbořenými domy.
"Ministerstvo vnitra a civilní ochrana jsou v kontaktu s českými úřady ohledně poskytnutí pomoci. V těchto náročných časech může Česko počítat s naší podporou a solidaritou," dodal chorvatský premiér.
Izražavamo sućut i suosjećanje @AndrejBabis i češkom narodu zbog izgubljenih života i velikih šteta nakon razornog tornada. @MUP_RH i civilna zaštita u kontaktu su s češkim vlastima oko pružanja pomoći. U ovim izazovnim vremenima, 🇨🇿 može računati na našu potporu i solidarnost! pic.twitter.com/ha5Twuo0uh
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) June 25, 2021
Předpovědět tornádo je velmi složité a v podmínkách České republiky to není možné, uvedl Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR. Důvodem je nízká frekvence těchto extrémních meteorologických jevů. Nelze podle něj ani jasně říct, jaký vliv má na výskyt tornád klimatická změna. Lze ale předpovědět nebezpečí silných bouří. "A potom u té silné bouře je samozřejmě nebezpečí, co se z ní vyvine a co ta bouře způsobí," uvedl vědec. "Ale že se spustí takto silné tornádo si, myslím, nikdo netroufne ani odhadnout. Protože s tím vlastně ani nemáme zkušenosti," zdůraznil. Podle Zacharova je třeba si uvědomit, že čím větší extrém, tím je jeho menší pravděpodobnost.
Foťte, natáčejte video, zapište si rozsah poškození. Pak to nahlaste pojišťovně. "Telefonicky, e-mailem, z klientské zóny v počítači, mobilu, smartbankingu…," radí pojišťovny v případě, že člověk utrpí škodu při přírodní katastrofě.
Prezidentský kandidát a armádní generál ve výslužbě Petr Pavel pořádá sbírku plachet k zakrytí poškozených domů. Právě ty nyní lidé v zasažených obcích nejvíce potřebují.
1/2 Lidé zasažení tornádem potřebují co nejrychleji zakrýt své domy plachtami. Potvrdila mi to i paní Maděřičová z Moravské Nové Vsi, která sama o střechu přišla. Organizujeme spolu nákup a dopravu ochranných plachet. První palety už posíláme. Pokud máte k dispozici, ozvěte se.
— Petr Pavel (@general_pavel) June 25, 2021
On-line supermarket Košík.cz posílá do bouří zasažených obcí podle svého výkonného ředitele Tomáše Jeřábka automobil s potravinami, nápoji, energetickými tyčinkami, dále úklidovými prostředky, plenami a také krmivem pro domácí zvířata. Ve spolupráci s Federací potravinových bank Košík spustil tzv. dobroskutky pro Moravu, kdy zákazníci mohou s každým nákupem přispět minimálně 100 korun potravinové bance. Závozy potravin či potřeb pro děti začal na Hodonínsko a Břeclavsko ve čtvrtek v noci organizovat i e-shop Rohlik.cz, uvedla jeho mluvčí Denisa Morgensteinová.
Síť COOP má v zasažené oblasti 21 prodejen, postupně se je daří otevírat díky napojování na agregáty či obnovování dodávek elektrického proudu. "Řada prodejen zaznamenala hmotné škody, jako jsou částečně poničené střechy či rozbitá skla. Nejsou však takového rozsahu, aby znemožňovaly provoz. Prodejny i pracovníci obchodů se od rána zapojují do pomoci podle místních potřeb. V obcích, kde jsou prodejny COOP, již nyní probíhá v koordinaci s místní správou distribuce základních potravin, vod a hygienických potřeb," řekl ředitel rozvoje sítě COOP Lukáš Němčík.
Společnosti Penny a Billa, které jsou ze skupiny REWE, každá zašlou na transparentní účet na snížení následků škod a obnovu obcí 500 000 korun, napsaly dnes v tiskové zprávě. Do zasažených lokalit dnes navíc vypraví kamióny s potravinovou pomocí.
Zítřejší přímý přenos z Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice na programu ČT art bude charitativní. "Chystáme i další akce na pomoc tornádem zničené jižní Moravě, dáme o nich vědět co nejdříve," informovala Česká televize.
Na jižní Moravu vyrazily oba české USAR týmy, které se specializují na prohledávání sutin a záchranu lidí v nich. Pracovaly již během noci a nakonec nikoho zachraňovat nemusely. Mluvčí pražských hasičů Martin Kavka v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, proč na místo tyto týmy jely.
Dálnice D2 je opět průjezdná v obou směrech. Ve směru na Brno jsou již v provozu oba jízdní pruhy. V 50. km ve směru na Břeclav projedete jedním jízdním pruhem. Zde ještě Ředitelství silnic a dálnic pro Jihomoravský kraj uklízí následky dopravní nehody nákladního automobilu.
Následky bouřky na jihu Moravy dnes po poledni odstraňuje asi 400 hasičů. Přichytáno je přes 300 z dalších krajů a 200 vojáků, řekl mluvčí hasičů.
Ministerstvo kultury pomůže obětem živelné pohromy na jižní Moravě. Společně s Českou filharmonií a Filharmonie Brno připravuje benefiční koncert na pomoc zasaženým. Přímý přenos Dvořákovy Novosvětské pod taktovkou dirigenta Tomáše Netopila budou diváci moci sledovat 3.7. od 18:00 na ČT1.
Tornádo poškodilo také stadion atletického klubu v Hodoníně. Místní klub na jeho opravu vypsal finanční sbírku.
Hospodářská komora připravuje rozesílku hromadné zprávy určené 16 000 živnostníkům a podnikům, které zastřešuje po celé zemi, se žádostí o materiální pomoc domácnostem a podnikatelům v zasažené oblasti.
Podnikatelé zasažení tornádem akutně postrádají hlavně plachty na dočasné zakrytí poničených budov, řekl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Škody způsobené domácnostem i podnikatelům v tuto chvíli podle něj nelze reálně vyčíslit. "V prvé řadě je třeba nechat pracovat složky integrovaného záchranného systému, poté bude potřeba obnovit poničené obce, opravit infrastrukturu, provést stržení zničených budov, opravit a postavit nové domy. Z toho důvodu v současnosti mapujeme, zda stavební firmy budou mít dostatek stavebního materiálu i personálních kapacit na tyto práce," uvedl Dlouhý.
Ostravská univerzita otevřela sběrné místo pro materiální pomoc oblastem jižní Moravy, které postihlo tornádo. Do Welcome centra univerzity, které je v Mlýnské ulici vedle Husova sadu, lidé mohou přinášet především dezinfekci, plachty na zakrytí střech, kempingové vařiče, power banky nebo hygienické potřeby, trvanlivé potraviny, pleny a kojeneckou výživu, sdělila novinářům mluvčí univerzity Lucie Fremrová.
Pomoc postiženým oblastem nabídlo i Slovensko. Prezidentka Zuzana Čaputová na svůj Twitter napsala "Myslíme na vás."
Thinking of all those hit by the devastating storms in Moravia #Czechia. #Slovakia is sending teams to help with response on the ground. Myslíme na vás.
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) June 24, 2021
📷 HZS JMK pic.twitter.com/aHg2At1TVH
Podle pracovníků Modré linky by lidé z jiných míst měli zachovat klid a potlačit nutkání rychle něco podniknout. Neměli by podléhat zvědavosti a jezdit do zasažené oblasti. Pokud chtějí pomoci, měli by se přidat k nějaké organizaci, která podporu koordinuje. Mohou přispět i do sbírek. Podporu mohou nabídnout také na krizové lince Jihomoravského kraje 800 129 921. Neměli by volat hasičům či záchranářům a zdržovat je od práce. Pomoc bude potřeba i později, dodala linka.
ČSSD pošle celkem 600 tisíc Kč tornádem nejvíc postiženým obcím Lužice, Hrušky, Moravská Nová Ves a Mikulčice. Informoval o tom předseda strany Jan Hamáček.
Podle expertů by se zasažení lidé neměli zdráhat říct si o pomoc a podporu, a to i opakovaně. Pokud chtějí, mají plakat či křičet. Neměli by zapomínat hodně pít a měli by se snažit i odpočívat a spát. Dívat by se měli do blízké budoucnosti, tedy na pár příštích hodin či dní. Blízcí či dobrovolníci by měli naslouchat, pokud postižení bouří budou chtít o události mluvit. Přijmout by měli jakékoliv reakce zasažených lidí. Hněv, bezmoc, vztek či závist jsou v pořádku, zdůrazňují experti. "Je to normální reakce na nenormální situaci," uvedla linka.
Nutné je projevit potřebným pochopení a účast bez okázalosti. Vhodné je ptát se, co zasažení potřebují. Pokud sami nevědí, měl by člověk nabídnout konkrétní pomoc jako ubytování, jídlo, oblečení, léky či zajištění péče o děti. Slibovat má ale jen to, co skutečně splní. Ani dobrovolníci by neměli zapomínat o sebe pečovat.
Lidé, které zasáhla ničivá bouře a tornádo, mohou získat psychologickou pomoc na krizové Modré lince. Obracet se na ni mohou každý den od 09:00 do 21:00, tedy i o víkendu, sdělila ředitelka linky Hana Regnerová. Experti jsou k dispozici na číslech 608 902 410 či 731 197 477. Další kontakty jsou na webu www.modralinka.cz. "Jsme k dispozici poskytnout psychickou pomoc v krizi," uvedla Regnerová.
Ministerstvo životního prostředí pošle do obcí zničených tornádem stovky milionů korun na opravy čistíren odpadních vod, úpraven vody a poškozených kanalizací a vodovodních řadů nebo na sázení stromů a obecní zeleně, napsal na svůj Twitter ministr Richard Brabec (ANO). "Během příštího týdne připravíme konkrétní nabídku postiženým obcím," dodal.
Tornádo v Lužicích poničilo dva areály firem ze skupiny KKCG, škody budou ve stovkách miionů. Zakladatel skupiny pošle na obnovu regionu 150 milionů.
"Myslíme na Vás a držíme palce. Také máme podobné zkušenosti a proto nabízíme pomoc v jakékoliv formě," řekl po telefonu ministr zahraniční Tchaj-wanu Wu předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS).
Hasiči likvidují škody také na Podbořansku, nejpostiženější jsou obce Stebno a Blatno. Není vyloučeno, že také zde napáchalo škody tornádo.
Ve čtvrtek v podvečer napáchala bouře velké škody na jihu Podbořanska. Nejhůře zasaženými obcemi jsou Blatno a Stebno. Bouře zde přerušila elektrické vedení, strhávala střechy, kroupy rozbily okna, silný vítr vyvracel stromy. Desítky jednotek likvidovaly škody v průběhu noci. pic.twitter.com/9ncLYL8QPC
— HZS Ústeckého kraje (@HzsUlk) June 25, 2021
Lidé, které zasáhla ničivá bouře a tornádo, mohou získat psychologickou pomoc na krizové Modré lince. Obracet se na ni mohou každý den od 09:00 do 21:00, tedy i o víkendu. Sdělila to ředitelka linky Hana Regnerová. Experti jsou k dispozici na číslech 608 902 410 či 731 197 477. Další kontakty jsou na webu www.modralinka.cz.
"Když jsem za světla vyšla ven, říkala jsem si, že tady přece nebydlím, kam zmizel můj svět?" popsala jedna z obětí tragédie šok poté, co uviděla škody na svém domě. Jednu z nejzasaženějších obcí Lužice navštívili reportéři Hospodářských novin a Aktuálně.cz.
Pomoc do zasažené oblasti posílá i SPD. Poslanci hnutí mezi sebou dopoledne vybrali částku téměř 200 000 Kč. "Na základě informací z krizového štábu naši poslanci nakupují za své peníze plachty na zakrývání, rukavice, kýble, lopaty atd. a přivážíme toto na potřebná místa," napsal na svém Twitteru předseda SPD Tomio Okamura.
Hráči a členové realizačního týmu české hokejové reprezentace pošlou obcím na jižní Moravě postiženým včerejším tornádem milion korun. Většinu částky vynesla sbírka mezi reprezentanty a členy realizačního týmu z nedávného mistrovství světa v Rize, zbývající část věnuje Český hokej.
🇨🇿 Držíme spolu – na pomoc lidem z obcí na Moravě, které poničilo tornádo, posílá @narodnitym a @czehockey finanční podporu 1 000 000 Kč. pic.twitter.com/cdwItkD6XH
— Hokejový nároďák (@narodnitym) June 25, 2021
Škody způsobené čtvrtečním tornádem na jihu Moravy podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje kolem 219 kilometrů v hodině a výše. Ústav však nevyloučil ani vyšší stupeň. Při F4 je rychlost kolem 267 kilometrů za hodinu. Tornádo přesahující sílu F3 v Česku zatím zaznamenáno nebylo, uvedl ústav. O síle větru, který se ve čtvrtek večer prohnal částí jižní Moravy, svědčí záběry převrácených aut. "Převrácená auta se vyskytují už v tornádech síly F3, ale podle dostupných snímků zatím nelze vyloučit ani vyšší stupně," uvádí ČHMÚ. Podle ústavu není zatím jasné, zda tornádo bylo pouze jedno, nebo jich bylo více.
Tornádo poničilo i zoologickou zahradu v Hodoníně. Všechna zvířata jsou ale v pořádku.
Tornádo se prohnalo i hodonínskou zoo. Všechna zvířata jsou ale v pořádku. Zahrada také vyvrátila fámy o tom, že některá utekla. Škody jsou hlavně na zázemí. pic.twitter.com/qpbthrOi5g
— Lukáš Veselý (@lukasvesely_cz) June 25, 2021
V Hodoníně po čtvrteční bouři utrpělo škody podle mluvčí radnice Petry Kotáskové podle předběžného odhadu i 35 bytových domů, jeden byl evakuovaný kvůli úniku plynu. Nejvíce potřeba jsou nyní pokrývači, chybí také plachty na provizorní zakrytí poškozených střech, uvedla dnes mluvčí v tiskové zprávě. V Hodoníně zasedá od čtvrtečního večera nepřetržitě krizový štáb.
Hráči i členové realizačního týmu České hokejové reprezentace se vzdali části odměn za mistrovství světa posílají milion korun poničeným obcím z jižní Moravy, které včera zasáhlo tornádo. Informoval o tom novinář Robert Sára z MF Dnes.
Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun. Například na kontě sbírky Nadace Via bylo kolem 12:15 kolem 48 milionů korun. Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc, organizuje i finanční sbírku. Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.
Slovenské ministerstvo vnitra informovalo, že hasičský sbor vyčlenil desítky hasičů, kteří by mohli pomáhat v poničených oblastech v Česku. Pro případ žádosti z Česka vyšlou také techniku na pátrání po obětech pod troskami budov. Připraveno pomoci v Česku je i 14 psovodů slovenské horské služby a policie.
Svaz průmyslu si netroufá nyní odhadovat, jaké škody způsobilo tornádo podnikatelům na jižní Moravě. "Víme zatím o několika zasažených firmách, všechny teprve zjišťují rozsah škod. Situaci komplikují výpadky mobilních sítí, internetu i ztížená logistika," řekla generální ředitelka svazu Dagmar Kuchtová. Svaz má v regionu manažerku, která je připravena propojovat postižené firmy s těmi, které nabízí pomoc. Členové svazu podle ní reagují a zasílají finanční dary na transparentní účty.
Finanční pomoc připravují také menší města a obce. "Rada města Trutnova bude na pondělním jednání projednávat návrh na finanční pomoc ve výši 50 000 korun pro obec Hrušky," řekla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková.
Podle mluvčí náchodské radnice Niny Adlof radní města ráno schválili třem obcím po 20 000 korunách. "Obce vytipujeme ve spolupráci s krizovým řízením. Rada může schvalovat maximálně do výše 20 000 korun, proto alespoň takto jako nejrychlejší forma pomoci," uvedla Nina Adlof.
Z Královéhradeckého kraje míří na jižní Moravu zasaženou tornádem a krupobitím finanční, materiální i lidská pomoc. Například stotisícový Hradec Králové chce poslal do regionu milion korun. Do pomoci na jižní Moravě se již zapojily také desítky policistů hradeckého krajského policejního ředitelství, řekli zástupci samospráv a policie.
Infrastruktura zajišťující přenos televizního a rozhlasového vysílání nezaznamenala vážnější škody, pokrytí televizním a rozhlasovým signálem v postižených oblastech tak není nijak narušeno. V oblasti jsou však mimo provoz desítky mobilních vysílačů. Operátoři na postižená místa instalují dieselové agregáty a mobilní základnové stanice. Výpadky se podle Českého telekomunikačního úřadu v současné chvíli týkají objemově menšího počtu zákazníků mobilních operátorů.
Čtvrteční bouře značně poničila i obec Stebno u Kryr na Lounsku. Meteorologové nevylučují, že místo také zasáhlo tornádo. Škody jsou v řádech desítek milionů korun, uvedl server iDNES.cz. "Skutečně to vypadá na tornádo. Škody tomu nasvědčují a někteří lidé o tom mluví. Ukazovalo by to na tornádo F1, F2. Zatím to však nemáme potvrzené," řekl Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického úřadu s tím, že jeho kolegové provádějí šetření na místě. Čekají také na případné videozáznamy. Zatím k dispozici žádné nemají.
Stavební společnost Strabag začala zdarma pomáhat s odstraňováním škod po čtvrtečním tornádu v některých obcích na Hodonínsku. Ostatní velké stavební firmy pomoc také nabízejí. Například Metrostav se hodlá zapojit do veřejné sbírky, Hochtief vyhlásil zaměstnaneckou sbírku.
V Lužicích zasáhly bouře třetinu obce a zničily asi 120 domů. Z toho asi do 20 musí jít k zemi, uvedl starosta. Škody počítá ve stovkách milionů. Podle něj se budou škody počítat ve stovkách milionů korun. Většina lidí našla azyl u rodiny, část ale využila útočiště, které obec zřídila ve sportovní hale.
Mluvčí polského premiéra Mateusze Morawieckého dnes oznámil, že do zasažených oblastí pojedou pomáhat polští hasiči. "Naši hasiči pomohou s odklízením katastrofálních následků tornáda," napsal na Twitteru mluvčí polského premiéra Piotr Müller. "V takových chvílích jsme vždy k dispozici našim sousedům," dodal.
Hasiči z Vysočiny měli od čtvrtečního odpoledne v souvislosti s počasím přes 40 výjezdů. Nejčastěji odstraňovali stromy a větve ze silnic, před půlnocí vyjeli na pomoc na jižní Moravu pomoci s následky tornáda. Uvedli to mluvčí a ředitel krajských hasičů Petra Musilová a Jiří Němec.
Bez dodávky elektrického proudu po bouřkách bylo v Česku dnes před polednem asi 30 500 odběratelů. Nejhorší situace zůstává na jižní Moravě, kde je bez elektřiny 18 700 odběratelů, sdělili mluvčí společnosti EG.D ze skupiny E.ON Roman Šperňák a mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Na distribučním území EG.D je podle Šperňáka aktuálně je omezeno zhruba 25 000 domácností, dalších zhruba 5500 eviduje na svém distribučním území podle Holingerové ČEZ.
Tornádo významně poškodilo fotovoltaickou elektrárnu Pánov u Hodonína, elektrárna v původní podobě už neexistuje, uvedl ČEZ. Výši škod firma zjišťuje. "Každý, byť zničený fotovoltaický panel při osvitu vyrábí elektřinu, a tedy vzniká velké riziko úrazu elektrickým proudem. Specialisté ČEZ proto opravují oplocení areálu elektrárny, odpojují fotovoltaické panely a zajišťují místo tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost a zdraví obyvatel. Na zbylých lokalitách našich fotovoltaických elektráren v ČR evidujeme pouze drobnější škody," uvedl mluvčí ČEZ Martin Schreier. Jak dlouho bude trvat znovuvybudování, nelze nyní říci.
Do pomoci obcím zasaženým čtvrtečními bouřemi na jižní Moravě se postupně zapojí brněnské univerzity. Vysoké učení technické mobilizuje své statiky, Masarykova univerzita nabízí ubytování na kolejích a práci dobrovolníků, Mendelova univerzita poskytne dřevo na krovy, informovali představitelé brněnských vysokých škol. Nabídky pomoci od jednotlivců a institucí přicházejí z celého Česka, dokonce zahltily krizovou krajskou linku.
Jihomoravský kraj spustil krizovou linku. "Nabídky pomoci obcím zasaženým tornádem mohou lidé volat na číslo 800 129 921. Fungovat bude i o víkendu," informoval úřad na twitteru.
"Je mi moc líto obyvatel postižených oblastí, kteří na vlastní kůži zažili to, co jsme dosud znali jen z televize. Armáda je v akci, stejně jako ostatní záchranné složky. Na místě máme vyprošťovací techniku s obsluhou. Řídíme se požadavky hasičského záchranného sboru, další vojáci jsou připraveni vyrazit," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Armádní ženijní odřad čítá 15 kusů vyprošťovací a záchranné techniky s obsluhou, další těžkou techniku a vojáky přesunuje armáda z Bechyně do Olomouce.
Přerušení dodávky elektřiny v očkovacím centru v Děčíně si vynutilo vyřazení 678 lahviček vakcíny. Dodávka proudu byla přerušena do chladicích zařízení pro úschovu vakcíny Pfizer/BioNTech. Lahvičky s vakcínou byly vyřazeny do takzvané karantény. Krajská zdravotní nyní s výrobcem řeší, co s nimi dál. Vzhledem k tomu, že bylo vyřazeno větší množství vakcíny, zabývá se událostí i policie. Na místo vyřazených lahviček byly do centra doplněny potřebné očkovací látky ze zásob, zájemci jsou očkováni v naplánovaných termínech.
Hasiči Jihomoravského kraje stále odklízejí trosky. Na svém Twitteru průběžně zveřejňují fotky ze zasažených oblastí.
— HZS JMK (@hzsjmk) June 25, 2021
Dnes dopoledne na radnicích v Hruškách, Moravské Nové Vsi, Lužici a Mikulčicích začaly působit dvoučlenné mobilní týmy úřadu práce. Žadatelům po posouzení jejich situace přiznanou částku mohou vyplatit na místě v hotovosti. Mimořádná okamžitá pomoc patří mezi dávky hmotné nouze. Při jejím poskytování se podle zákona posuzuje i příjem a majetek.
Ministerstvo práce a sociálních věcí poskytne poničenému domovu pro seniory v Hodoníně i dalším postiženým poskytovatelům sociálních služeb mimořádnou dotaci na odstranění škod a opravy i převozy klientů či potřebné personální zajištění. Kolik peněz resort vyčlení a jaký bude postup pro jejich získání a vyplacení, Maláčová neupřesnila. Už dřív uvedla, že lidé ze zasažených obcí mohou získat dávku mimořádné okamžité pomoci až 57 900 korun.
Dobrovolníci, kteří se snaží pomáhat a přijíždí do obce podle Grolicha ucpávají dopravní cesty, po kterých se pak nedostanou ani hasiči či záchranáři. "Dobrovolníky budeme potřebovat, ale až na vyžádání. Potřebujeme prostor na to, aby v obcích mohly pracovat profesionální složky," upozornil a znovu vyzval, aby lidé na postižená místa zbytečně nejezdili.
Lidé se chtějí do svých domovů vracet alespoň pro majetek, řekl Grolich, varoval ale, že budovy stále mohou být nebezpečné. "Na domech visí různé věci, které tam naletěly, a je třeba je technikou odstranit, hrozí, že spadnou. Statici domy kontrolují a určují, které se zdemolují. Musíme zabránit tomu, aby lidé do těchto domů chodili, což je poměrně obtížné, protože jich je hodně," uvedl Grolich.
Jihomoravské obce, které ve čtvrtek nejvíce zasáhly bouřky a silný vítr, už hasiči z 99 procent prošli a neměli by tam najít další zraněné či mrtvé. Po jednání krizového štábu v Břeclavi to řekl hejtman kraje Jan Grolich (KDU-ČSL).
Politické hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty v reakci na ničivé bouře na Moravě zrušilo veřejný ustavující sněm, který se měl konat v sobotu v Ostravě. Z podobných důvodů zrušilo svůj sobotní republikový sněm i hnutí Starostové a nezávislí (STAN).
Rakouskému záchranáři, který zasahoval v noci na pátek v tornádem zpustošené obci Hrušky, se naskytly "zdrcující scény". Jen několik hodin poté, co se živel prohnal částí jižní Moravy, byl již Patrick Wolfram s dalšími kolegy z rakouského Červeného kříže na místě, aby pomáhal při ošetřování zraněných. "Domy a infrastruktura byly zcela zničeny," vylíčil dnes své zážitky agentuře APA.
"Člověk to zná jen ze Spojených států, z klasických oblastí hurikánů," řekl dobrovolný pracovník Červeného kříže a vedoucí stanice ve městě Laa an der Thaya nedaleko české hranice. Teď se ale katastrofa udála takříkajíc před jeho vlastními dveřmi. "Nechci si představovat, kdyby se to stalo o pár kilometrů dál vzdušnou čarou," dodal.
Evropská komise posoudí žádost Česka o konkrétní finanční pomoc. "Ve Fondu solidarity EU je zhruba 1 mld. euro na rok, čerpat z něj mohou členské státy, pokud škody způsobené katastrofou jsou alespoň 1,5 % HDP dotčeného regionu nebo 0,6 % HDP členského státu, což je v případě Jihomoravského kraje 11,6 mld. Kč" napsal na Twitter premiér Andrej Babiš (ANO). Komise zváží konkrétní částku, kterou pak schválí Evropský parlament a Evropská rada.
Obchodní řetězec Kaufland prostřednictvím veřejné sbírky Nadačního fondu Českého rozhlasu daruje lidem z postižených oblastí pět milionů korun. Lidl poskytne stejnou částku Diecézní charitě Brno. Oba řetězce, které patří do skupiny Schwarz, zjišťují také situaci svých zaměstnanců a jsou připraveny jim nabídnout individuální pomoc, uvedly dnes v tiskové zprávě.
Armáda vyslala 150 vojáků z útvaru v Bučovicích, pomohou hasičům v postižených vesnicích na jižní Moravě. Posílí ženijní odřad, který je na místě.
Vysíláme 150 vojáků z útvaru v Bučovicích. Pomůžou hasičům v postižených vesnicích na jižní Moravě. Posílí naše ženisty, kteří jsou na místě.
— Armáda ČR (@ArmadaCR) June 25, 2021
Podle ČHMÚ škody způsobené čtvrtečním tornádem odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje kolem 219 km/h. Nevyloučili ani vyšší stupeň.
Čtvrteční tornádo na Hodonínsku poškodilo kromě obydlí a vesnic také vinohrady a zemědělské podniky. V Agromoravia měli ve čtvrtek na výkrm 430 býků, zástupci Státní veterinární správy kolem poledne sdělili, že uhynulých býků je minimálně 80, počet mrtvých zvířat ale dále aktualizují. Poškozeny jsou také veškeré zemědělské stroje.
Kvůli řádění tornáda je uzavřeno nebo funguje s omezeným provozem 18 pošt na jižní Moravě. Pobočky se v průběhu dne mohou postupně otevírat podle toho, jestli bude v daném místě elektrický proud a zda budou zaměstnanci schopni se dostavit do práce. V depu Hodonín živel poškodil 17 z 20 poštovních aut, což bude znamenat výpadek v balíkových dodávkách, listovní zásilky by měly být bez problémů doručované, řekli zástupci České pošty. Česká pošta kvůli situaci přesune do oblasti svou Mobilní poštu. Ta by měla v zasažených oblastech začít fungovat od pondělí 28. června.
Podle mluvčího policejního prezidia Ondřeje Moravčíka bylo od čtvrtka z celé republiky vysláno do Jihomoravského kraje 400 policistů. "Jedná se o policisty napříč republikou a napříč službami," uvedl Moravčík. Policisté podle něj v souvislosti se silnými bouřkami pomáhají i v dalších částech Česka, nikde ale nešlo o tak masivní zásah, jaký je potřeba na jižní Moravě.
"Tornádo kromě fyzických a materiálních útrap napáchalo i obrovské škody na psychice," napsal na Twitter ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ministerstvo proto aktivovalo Pracovní skupinu ministra vnitra pro podporu duševního zdraví populace při mimořádných událostech. Na místech postižených tornádem budou pomáhat psychologové.
Bouřky na Hodonínsku a Břeclavsku si v noci na dnešek vyžádaly zatím pět obětí, to řekl mluvčí policie Pavel Šváb. Záchranáři evidují tři úmrtí, další ale byla například v nemocnici. Podle mluvčí záchranářů Michaely Bothové záchranáři převezli do nemocnic desítky zraněných a další desítky ponechali na místě po ošetření.
Šváb blíže nesdělil, jak nebo kde lidé zemřeli. "Máme ale potvrzeno pět obětí," řekl. Bothová uvedla, že záchranáři měli přes 80 zraněných, stále ale zasahují. "Máme převážně pohmožděniny, oděrky. Lidé jsou ale také ve špatném psychickém stavu," řekla Bothová.
Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí mimořádnou investiční dotaci poskytovatelům sociálních služeb, které zasáhla katastrofa. Dotace pokryje například náklady na likvidací škod, převozy klientů sociálních zařízení a zajištění jejich potřeb. Na svém Twitteru o tom informovala ministryně Jana Maláčová (ČSSD).
Rakouský prezident Van der Bellen vyjádřil soustrast českým obětem tornáda. Poděkoval také rakouským záchranářům za zásah na jižní Moravě.
Záběry z dronu ukazují naprosto zničenou obec Hrušky.
Záběry z dronu. Obec Hrušky. Zdroj: @CT24zive pic.twitter.com/60ZbLiT2qK
— František Lutonský (@FLutonsky) June 25, 2021
Tornádo se vyhnulo valtickému zámku, ale vítr, déšť a kroupy poškodily fasádu a okna. "Když vidím, jak dopadli jinde, tak si myslím, že ty škody zase nejsou tak strašné, i když myslím, že půjdou do milionů," řekl Radiožurnálu kastelán Richard Svoboda. Zámek ze seznamu památek UNESCO bude potřebovat vyměnit střešní krytinu, znovu zasklít okna a opravit fasádu.
Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau soucítí s lidmi na jižní Moravě, kteří se potýkají s následky ničivého tornáda a bouřek ze čtvrtečního večera. "Chtěl bych dát najevo, že soucítím se všemi zraněnými a jejich rodinami," napsal šéf polské diplomacie na Twitteru. Ujistil, že Polsko je s nimi solidární a je připraveno pomoci.
Na železnici v Česku bouřka a její následky zastavily nebo omezily provoz na dvacítce tratí, zejména na jižní Moravě. Na Břeclavsku počasí zastavilo dopravu na železničním koridoru.
Mezi Břeclaví a Hodonínem je zničeno 21 trakčních podpěr, 4 brány trakčního vedení včetně podpěr a celé břeclavské zhlaví stanice Lužice. Prvotní odhad škody cca 100 milionů korun. Prioritou @Spravazeleznic je zprovoznění jedné traťové koleje nezávislou trakcí. pic.twitter.com/Fv3yhCb416
— Jiří Svoboda (@jirisvoboda_cz) June 25, 2021
Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal o pomoc ze speciálních fondů Evropské unie předsedu Evropské rady Charlese Michela a předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou. Eurokomisařka Věra Jourová už předtím informovala, že komise je připravena pomoci a je ve spojení s českými úřady.
On-line supermarkety i potravinářské řetězce chtějí pomoci obcím na Moravě, které ve čtvrtek postihly bouře a tornádo. Kromě potravin a nápojů nabídnou čisticí prostředky. Někteří prodejci už pomoc na místo ráno poslali. Obchodní sítě podpoří také zaměstnance, které přímo živelní pohroma zasáhla.
Andrej Babiš odletí dnes v poledne z Bruselu do Brna, aby navštívil obce postižené tornádem na jižní Moravě. Premiér, který se od čtvrtka účastní summitu Evropské unie, dnes při setkání s novináři označil řádění živlu za apokalypsu, kterou Česko nepamatuje.
"Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí," řekl Babiš s tím, že jeho kabinet udělá vše pro to, aby se lidem dostalo rychlé pomoci. Poděkoval také všem, kteří se podílejí na likvidací škod.
Pražští hasiči, kteří pomáhali s hledáním osob v Moravské Nové Vsi, už dohledali. Prohlédli všechny budovy a nikoho nenašli. Teď se budou v oblasti soustředit na likvidační práce, jako je odklízení stromů.
Vyhledávání osob bylo z naší strany zastaveno, již není potřeba. Všechny objekty byly prohlédnuty. Nikdo nebyl nalezen.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) June 25, 2021
Naše činnost se teď soustředí na likvidační práce, tedy odstraňování spadlých stromů a poškozených elektrických sloupů.
Spolupracujeme s @hzsmsk a @hzsjmk pic.twitter.com/0KagNs82kP
Majetkové škody eviduje po bouřích na jižní Moravě i Vězeňská služba, bezpečnost věznic ale ohrožena není. Vězni pomohou s odklízením následků.
Tornádo zdemolovalo i hodonínský dům pro seniory. Opravy budou trvat měsíce. Lidé byli evakuováni a přesunuti do hotelů, zranění senioři byli převezeni do nemocnice.
S Centrum Hodonín, řešíme pomoc na místě, za chvíli zpět do Brna. Zázrak, že tu v domově nebyla těžká zranění, umístění klientů řešíme také. Síť je přetížená, lidé stateční a ochotnj pomáhat, díky za to. Připravme se na týdny až měsíce práce.
— Jana Leitnerová (@JanaLeitnerova) June 25, 2021
Ps: jsem v pořádku. pic.twitter.com/tgnZxDUubZ
Prezident republiky Miloš Zeman rozhodl o vyslání vojáků Hradní stráže do oblasti postižené náhlou přírodní katastrofou. Budou pomáhat s odstraňováním následků včerejšího tornáda a bouřky, informoval na svém Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Bouřky na jižní Moravě zničily podle policie stovky domů, škoda bude odhadem desítky až stovky milionů korun. ČTK to řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Jde o hrubé odhady. V postižených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku zasahují stovky policistů i hasičů.
Policistů je podle Švába nyní v místě asi 350. Mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška uvedl, že aktuálně zapojených hasičů je asi 200 a dalších asi 500 dobrovolných hasičů.
Slovensko po ničivé bouři, která zasáhla ve čtvrtek Moravu, nabídlo Česku pomoc s ubytováním lidí. Informoval o tom slovenský ministr sociálních věcí Milan Krajniak. Slováci organizují i sbírku věcí na pomoc lidem na Moravě. V souvislosti s bouřemi zůstalo bez elektřiny na Slovensku v příhraničních oblastech s Českem několika tisíc odběratelů.
Podle Krajniaka má Slovensko volné kapacity ubytování pro děti z dětských domovů, dále pro celé rodiny a svá zařízení sociálních služeb nabízejí i Bratislavský a Trnavský kraj. "Všude v zařízeních jsme připraveni spolu s kolegy odborníky poskytnout komplexní psychologickou a poradenskou pomoc," napsal ministr na sociální síti. Dodal, že s nabídkou pomoci již kontaktoval svou českou kolegyni Janu Maláčovou.
Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že v regionech s vyhlášeným stavem nebezpečí se odkládá platba a podání přiznání DPH.
Důležitá informace pro plátce DPH z regionů s vyhlášeným stavem nebezpečí. Automaticky odložíme platby a podání přiznání k DPH, které je jinak splatné dnes, a to formou prominutí sankcí z pozdního podání a pozdní platby. Postižení z ostatních regionů mohou žádat individuálně.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) June 25, 2021
"Takovou spoušť jsem si nedokázala představit. Všude trosky, desítky zdemolovaných domů," popsala situaci na Moravě ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Odjíždíme z Moravské Nové Vsi do Hodonína. Takovou spoušť jsem si nedokázala představit. Všude trosky, desítky zdemolovaných domů. Lidé už začali odklízet a pláčou. Mnozí přišli o všechno, všichni jsou v šoku. Na místě je spousta záchranářů. Telefonní síť padá, není elektřina... pic.twitter.com/Md2XFNgJuR
— Jana Maláčová (@JMalacova) June 25, 2021
Většina krajů je připravená finančně pomoci jihomoravským obcím postiženým tornádem. Stát může využívat hasičské sbory všech krajů. Pomoc z Jihočeského kraje by měla být v milionech korun, řekl jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů Martin Kuba (ODS). Již ve čtvrtek nabídl pomoc z krajů ministrům vnitra a financí.
Koalice Spolu oznámila pozastavení předvolební kampaně a do postižené oblasti posílají 1,5 milionu korun.
Hodonínsko a Břeclavsko zasáhla obrovská katastrofa. Pozastavujeme kampaň #SPOLU na jižní Moravě a do postižených oblastí posíláme finanční pomoc ve výši 1,5 milionu korun. Uděláme vše pro to, abychom rychle pomohli lidem ze zasažených obcí vyrovnat se s následky této katastrofy. pic.twitter.com/AwFSJtGAOL
— Spolu_Koalice (@SpoluKoalice) June 25, 2021
Státní podnik Lesy České republiky daruje lidem na Hodonínsku postiženým čtvrtečním tornádem až 50 metrů krychlových dřevěné kulatiny na nový krov nebo finanční dar ve výši 100 000 korun. V lesích na Hodonínsku podnik začne s odklízením popadaných stromů na cestách. Hasičům Lesy ČR nabídky pomoc lidí i strojů.
V Brně zasedne příští týden v pátek mimořádně zastupitelstvo. Poskytne finanční pomoc deset milionů korun obcím zničeným bouří a tornádem.
Na jižní Moravě jsou desítky mobilních vysílačů mimo provoz kvůli přerušené dodávce proudu. Několik základnových stanic tornádo zničilo.
Statici s policisty začali v bouřkou postižených oblastech na Hodonísku a Břeclavsku zjišťovat stav poškozených budov. Domy, které označí páskou, jsou životu nebezpečné.
"Statici s policisty zjišťují stav poškozených budov. Nemovitosti, které označí páskou jsou životu nebezpečné. Nevstupujte do nich a i v jejich okolí dbejte zvýšené opatrnost," uvedli policisté.
Statici s policisty zjišťují stav poškozených budov. Nemovitosti, které označí páskou jsou životu nebezpečné. Nevstupujte do nich a i v jejich okolí dbejte zvýšené opatrnosti. pic.twitter.com/TPeaKuvSMU
— Policie ČR (@PolicieCZ) June 25, 2021
Silné bouřky a tornádo způsobily dopravní omezení v Jihomoravském kraji. Ministerstvo dopravy vytvořilo speciální stránku, kde lidé najdou informace o všech uzavírkách i odkazy na další informační kanály.
⚠️Aktuální informace, odkazy na relevantní weby a telefonní linky. To najdete ve speciálním článku o dopravní situaci na jižní Moravě, který je na našem webu. Průběžně aktualizujeme. https://t.co/OzyvSNZtbQ
— Ministerstvo dopravy (@min_dopravy) June 25, 2021
Hnutí STAN po ničivé bouři na jižní Moravě zrušilo sobotní sněm. Koalice Pirátů a STAN přerušila kampaň, stejný krok oznámil i lídr Spolu Fiala.
Výrazně zasažené jsou také Mikulčice na Hodonínsku, v obci se dvěma tisíci obyvateli tornádo odneslo střechy mnoha domů.
Mikulčice. Na reportáži s @IvanaSvobodova3 pro @RESPEKT_CZ pic.twitter.com/B7JUZa0Syk
— Milan Jaroš (@_milan_jaros) June 25, 2021
Státní pozemkový úřad uvolnil 100 milionů korun na pomoc lidem na Moravě poničené bouřkami doprovázenými tornádem a velkými kroupami. Lesy ČR poskytnou majitelům zničených domů 50 metrů krychlových dříví na nové krovy, nebo finanční dar 100 000 Kč. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství, pod které obě instituce spadají.
Ministr Toman: Lidem z obcí zasažených tornádem pomůžeme s odstraňováním škod, na opravu domů poskytneme dřevo, opravíme i vodovody a kanalizace.https://t.co/Vq6MUIz86D
— Zemědělství ČR (@MZeCr) June 25, 2021
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požádalo řidiče, aby se vyhnuli D2. Dálnice je na 50. kilometru u Břeclavi stále uzavřená kvůli spadlým drátům elektrického vedení, tvoří se kolony.
Na dálnici v místě probíhají vyprošťovací práce a oprava poškozeného elektrického vedení. Ve směru na Brno se podle ŘSD tvoří kolona zhruba od 57. kilometru. "Na dálnici se pohybují záchranné složky složky a Armáda ČR. Prosíme řidiče, nejezděte na D2!" uvedlo ředitelství.
Na dálnici D2 v km 50 probíhají vyprošťovací práce a oprava poškoz. el. vedení. V km 50 je uzavřena. Ve sm. Brno se tvoří kolona od km 57. Na dálnici se pohybují záchr. složky a Armáda ČR. Prosíme řidiče nejezděte na D2! O průjezdnosti silnic I. tříd budeme průběžně informovat. pic.twitter.com/yH1AZpL1v1
— ŘSD Jihomoravský kraj (@RSD_JHMoravsky) June 25, 2021
Dálnice D1 u Vyškova je na 230. kilometru v obou směrech uzavřená. Energetici musí opravit vedení vysokého napětí, které poškodila čtvrteční bouřka. Omezení by podle webu Dopravní info nemělo trvat dlouho.
Bohužel jsme nuceni po dohodě s energetiky uzavřít D1 na 230 km u Vyškova. Je nutné snést poškozené vedení, hrozí jejich spadnutí na dálnici a ohrožení provozu.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 25, 2021
Vedení Břeclavi a Hodonína žádají obyvatele, aby nechodili na místa postižená noční bouří a tornádem a zbytečně necestovali, protože je nutné nechat silnice volné pro složky záchranného systému.
Stát uvolní na pomoc obcím po bouři 420 milionů korun. Lidem na obnovu zničeného bydlení nabídne až 5 milionů, z toho 2 miliony jako dotaci, zbytek jako úvěr.
Připravujeme pokyn pro @financnisprava, aby poškozeným podnikatelům ze zasažených území poskytla maximální úlevy. To znamená odklad pro podání a splatnost daně z příjmů z 1.7. do 31.8. a odpuštění záloh na silniční daň.
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) June 25, 2021
Policie má v místě události kolem Hodonína po bouřce stovky policistů, včetně studentů, na místě jsou psovodi. Lokalitu z výšky monitoruje šest dronů.
Silnice u Hodonína, Lužic a dalších míst postižených bouří ucpaly kolony. Policisté hlídají příjezdy k zasaženým oblastem se zničenými domy.
Brněnský biskup Vojtěch Cirkle vyhlásil na neděli také mimořádnou kostelní sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofou na jihovýchodní Moravě. "Vyzývám ve farnostech také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků živelní pohromy, aby se zapojili. Děkuji všem, kteří pomohou, všem, kteří přispějí finančně, i těm, kteří se za lidi v postižených oblastech modlí," uvedl Cikrle.
"Prosíme, nejezděte do postižených oblastí. Záchranáři potřebují v těchto chvílích klid na práci. Vaše pomoc bude potřeba v dalších dnech," vyzývá na Facebooku hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
V Nemocnici Břeclav ošetřili po bouřce kolem 70 lidí, 14 pacientů hospitalizovali. Celkem čtyři pacienti jsou na jednotce intenzivní péče.
Prakticky všichni obyvatelé Valtic na Břeclavsku utrpěli ve čtvrtek při bouřkách nějaké škody na majetku, rozbité jsou střechy, okna, auta, řekl starosta Pavel Trojan. Škody jsou podle něj také na všech budovách ve správě města, včetně těch památkově chráněných. Kroupy jako míčky "bombardovaly" také areál zámku. Sousední Lednici se přitom nejhorší škody vyhnuly, spíše se připravuje na pomoc okolním obcím, uvedl tamní starosta Libor Kabát.
Ministr dopravy Karel Havlíček oznámil, že je nutné u Vyškova uzavřít dálnici D1.
Bohužel jsme nuceni po dohodě s energetiky uzavřít D1 na 230 km u Vyškova. Je nutné snést poškozené vedení, hrozí jejich spadnutí na dálnici a ohrožení provozu.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 25, 2021
Pojišťovny počítají s okamžitou výplatou záloh poškozeným klientům. Posilují proto týmy likvidátorů škod a ustanovily speciální krizové štáby.
Jihomoravský kraj spustil krizovou linku. Nabídky pomoci obcím zasaženým tornádem mohou lidé volat na číslo 800 129 921. Fungovat bude i o víkendu.
Na konto sbírky Nadace Via, která pomůže bouří zasaženým obcím na Moravě, poslali lidé do 8:00 zhruba deset milionů korun, přispělo přes 10 000 lidí. Sbírku vyhlásila například i Diecézní charita Brno. Lidé mohou posílat peníze přímo na zřízený účet, přispět je možné také posláním DMS z mobilních telefonů. On-line charitativní sbírku založila i dárcovská platforma znesnáze21. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.
V Nemocnici Hodonín po bouřce ošetřili dosud 83 lidí, kteří vyžadovali první pomoc či péči formou hospitalizace, počty ale ještě stoupají. Celkem 45 lidi bylo hospitalizováno, z toho tři děti, jejich zranění jsou méně závažná, řekl ředitel nemocnice Antonín Tesařík.
"Hospitalizovaných bylo 45, z toho byly tři děti, ty naštěstí měly méně závažná zranění. Z těch 45 celkem šest lidí bylo těžce zraněných osob a bohužel i s jedním tragickým stavem," uvedl ředitel. Cekem čtyři pacienti jsou na jednotce intenzivní péče, dva na jednotce ARO, většinou jde podle ředitele o poranění břicha nebo hlavy, také o zlomeniny obratle. Na oddělení chirurgie leží 23 nově přijatých pacientů. Zbývající jsou na oddělení interny nebo na dětském oddělení.
Reportáž Aktuálně.cz z míst, kudy přešla zkáza.
"Člověk se zase zvedne a zvládne to," říká žena, která přišla o dům.
“Člověk se zase zvedne a zvládne to. Člověk ví, že je silný, už kvůli dětem, aby jim ukázal, že se musí bojovat.” Miroslava Ježková, vinařka z Moravské Nové Vsi. Její slova před silně poničeným rodinným domem pro @Aktualnecz pic.twitter.com/vhjnPcWQZ6
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) June 25, 2021
Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75 tisíc odběrných míst. Nejhorší situace je na jihu Moravy, kde bouře způsobila největší škody. V okolí Hodonína, Břeclavi a Vyškova nemá elektřinu přes 40 tisíc odběratelů.
V krizovém týmu energetiky a dopravy evidujeme v tuto chvíli 78 tis odběrných míst bez elektřiny. ED.G. 73 tis, ČEZ 5 tis. Nejvíce postižené oblasti Hodonínsko/Břeclavsko, zejm. obce Lužice, Hrušky, Mikulčice, Tvrdonice, M. Nová Ves.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 25, 2021
Ministryně práce Jana Maláčová oznámila, že lidé v zasažených obcích mají nárok na okamžitou finanční pomoc až do výše 58 tisíc korun.
V Břeclavi na ÚP řešíme, jak pomoci lidem z postižených obcí vyřídit žádosti o okamžitou finanční pomoc až 58 000 Kč. Tady i v Hodoníně je vyčleněno vždy 10 lidí. V Hodoníně je ÚP bez proudu, ale žádosti přijímáme. Jak to půjde, vyšleme naše pracovníky přímo do postižených obcí. pic.twitter.com/WAOYlFN9Fe
— Jana Maláčová (@JMalacova) June 25, 2021
Ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík v ČT24 oznámil, že v jeho nemocnici je v souvislosti se včerejší událostí šest těžce zraněných pacientů, všichni jsou stabilizovaní.
"Pojďte dál, ale nemám uklizeno," vtipkuje před reportérkou Hospodářských novin šedesátiletá Marie. Výraz její tváře má ale do legrace daleko. O půl páté ráno, kdy se náhodně potkáváme před jejím polorozbořeným domem v jihomoravské Moravské Nové Vsi, se rozednívá. A ona i se svým o deset let starším manželem Ladislavem až teprve teď vidí škody, které na jejich rodném domu napáchalo tornádo.
Na odhalených trámech střechy, která čítá posledních pár křidlic, visí bota, o které nikdo neví, komu patří. Na prostoru před domkem, který býval útulným dvorkem, jsou poházené zpřelámané kusy zahradního nábytku. Když vstupujeme do domu, začínají na nás padat kapky vody. "Možná ten strop spadne," prohodí rezignovaně Ladislav.
V ložnici, ve které jsou už kaluže vody a z okna do prostoru místnosti trčí půlmetrová větev, na stěnách stále visí fotografie jejich čtyř - nyní již dospělých - dětí. "Dcera má dům kousek od nás - novostavba. S manželem se tam nastěhovali před týdnem. Když to začalo, odešla z ložnice do koupelny. Za chvíli se jim v ložnici zřítil celý strop. Kdyby tam zůstala, je mrtvá," říká Ladislav.
Oba manželé jsou elegantně oblečení, jako kdyby si vyšli do divadla nebo na nedělní mši. V příbytku, který nyní připomíná spíš squat než rodinný dům, působí nepatřičně. "Já musím do práce," vzpomene si najednou Marie. Když jí manžel řekne, že obchod, ve kterém celý život pracovala a prodávala sousedům chlebíčky, už není, klidně se postaví k promočené zdi a kontroluje hodiny.
Veřejná doprava v části jižní Moravy zasažené bouřkami a kroupami je ochromená. Některé spoje nejezdí, další jsou zkrácené, případně mají jiné trasy.
Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová oznámila, že její resort uvolní 420 milionů korun.
@mistnirozvoj okamžitě uvolní 420 mil. Kč v rámci programu Obnova majetku obcí po živelní pohromě.
— Klara Dostalova (@DostalovaK) June 25, 2021
"Zranění se řešila především přes noc, ale máme tři obce, kde ještě probíhá pátrání v budovách, kde zranění ještě mohou být. Jde o Mikulčice, Moravskou Novou Ves a Lužice," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška
Ničivého tornáda v Česku si všímají i zahraniční média. Například britský deník Guardian, který v titulku používá citaci jihomoravského hejtmana o peklu.
‘Living hell’: deaths reported as Czech Republic tornado devastates villages https://t.co/OSuxH2UuJj
— Guardian news (@guardiannews) June 25, 2021
Vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček uvedl, že stát připraví peníze určené na opravu dopravních komunikací.
Na Ministerstvu dopravy jsme začali připravovat program pro obnovu komunikací v postižených obcích. Během dne bude zveřejněn, čerpání obratem.
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) June 25, 2021
Snímky z noci od fotoreportéra Aktuálně.cz.
Hasiči mají v nejvíce zasažených oblastech jižní Moravy přes 100 jednotek, pomáhá těžká technika i kynologové. Vyhledávají lidi v sutinách.
Moravskoslezští hasiči měli kvůli bouřkám a nepříznivému počasí od čtvrtečního večera do dnešních 06:00 zhruba 90 výjezdů. Čerpali vodu a odstraňovali popadané stromy. Nejvíce výjezdů bylo v okresech Karviná a Frýdek-Místek. V souvislosti s těmito výjezdy hasiči neevidují žádné zraněné.
Právě poměrně klidná situace v regionu umožnila výjezd speciálního odřadu USAR (Urban Search and Rescue) z Ostravy na jižní Moravu. Ostravský tým USAR tvoří 30 profesionálních hasičů z Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, dále dva psovodi ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR Hlučín se speciálně cvičenými psy na vyhledávání osob a 11 vozidel.
"Vyjel v noci na pátek na jižní Moravu na pomoc zpustošeným obcím. Jeho cílem je vyhledávat zavalené osoby v oblasti, kudy prošlo tornádo, také zajišťovat statiku narušených objektů. V USAR týmu jsou zkušení hasiči z Ostravy, cvičeni na pomoc lidem v poškozené zástavbě ve městech a obcích, například při zemětřeseních, výbuších, přírodních katastrofách. Mají speciální vyhledávací techniku a lety odzkoušené nástroje, sloužící k velmi rychlému vyproštění nalezených osob. Na místě neštěstí jsou vždy soběstační, přivážejí sem své stany, potraviny a vodu, rovněž dostatek pohonných hmot. Tak je tomu i v tuto chvíli na jižní Moravě," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.
Lidé se probouzí do zničených obcí a po rozednění je poprvé vidět zkáza, kterou tornádo zanechalo.
Moravská Nová Ves. Na reportáži pro @RESPEKT_CZ s @IvanaSvobodova3 pic.twitter.com/gNlPccdb1Y
— Milan Jaroš (@_milan_jaros) June 25, 2021
Česká armáda na vyžádání vyslala do postižené oblasti bouří kolem Hodonína zatím jeden ženijní odřad. Další těžkou techniku a vojáky přesunuje z Bechyně do Olomouce.
Vyslali jsme první tým s těžkou ženijní technikou z Olomouce do zasažených míst jižní Moravy. Další jednotky jsou v pohotovosti, čekají na pokyny hasičů. pic.twitter.com/4DUH6lK7Xt
— Armáda ČR (@ArmadaCR) June 25, 2021
Souhrn nejdůležitějších informací.
Kvůli tornádu zemřeli na jihu Moravy nejméně tři lidé, řekla v ČT24 mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.
Dálnice D2 od Břeclavi ve směru do Brna je po noční bouřce opět otevřena. Otevřeny jsou nájezdy na křižovatkách Břeclav, Podivín a Hustopeč.
Reportér Aktuálně.cz z Moravské Nové Vsi.
Kdo přijde do Moravské Nové Vsi a okolí, ten okamžitě pochopí, že místní lidé potřebují od státu okamžitou a masivní podporu. A zdaleka nejen finanční... Pomozme lidem v této části naší země, jak jen nejvíc můžeme! pic.twitter.com/XqrPfUhJp0
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) June 25, 2021
Jihomoravští hasiči zveřejnili video z nočního zásahu.
Záběry z terénu. Bez komentáře. pic.twitter.com/02ldrJLR1y
— HZS JMK (@hzsjmk) June 25, 2021
Babiš zároveň nevyloučil mimořádné zasedání vlády v případě, že by bylo třeba rozhodnout o uvolnění peněz pro postižené obce. Podle ministryně financí Aleny Schillerové vláda v rámci rychlé pomoci Jihomoravskému kraji okamžitě uvolňuje deset milionů korun.
Český premiér Andrej Babiš chce odpoledne navštívit oblast na jižní Moravě, kterou ve čtvrtek večer zasáhly ničivé bouře a tornádo. Babiš to nad ránem sdělil novinářům v Bruselu po prvním dni jednání summitu Evropské unie.
Bouře na jižní Moravě si vyžádala nejméně jednu oběť. Ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík dnes České televizi řekl, že v jejich zařízení zemřel jeden člověk.
"Já mohu potvrdit jednu zemřelou osobu," uvedl v ČT Tesařík.
Nemocnice podle něj vyhlásila traumaplán, zraněné do ní přivážely desítky vozidel, nejen sanitek a hasičů. Zranění měli pohmožděniny, otevřené zlomeniny a zranění hlavy. Nebyly to desítky lidí, ale 150 až 200 zraněných. Až ráno budou zjišťovat přesné počty, dodal.
Pomoc pro postiženou oblast připravuje Brno. "Ozývají se nám hotely, že mají volné ubytovací kapacity, máme i slušnou potravinovou banku, takže nabídneme jídlo. Počkáme na aktuální informace z místa a nejpozději ráno pošleme posily tam, kam to bude třeba," řekla primátorka Markéta Vaňková.
Jihomoravský kraj od půlnoci vyhlásil stav nebezpečí pro Břeclav a Hodonín, sdělil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Redakce mluvila i s obyvatelkou jihomoravských Mikulčic, kterými se tornádo rovněž prohnalo. "Dům nám to vzalo až po základy. Nemůžeme se ani spojit s prarodiči, nevíme, co s nimi je, je tu hrozný chaos."
V Lužicích obyvatelé mluví o mrtvých. V "Naftě" (budova největšího tamního podniku - pozn. red.) jsou mrtví. "Je to tady jak po tornádu někde na Floridě," řekla redakci další obyvatelka Lužic.
"Vyjadřuji soustrast všem postiženým přírodní katastrofou na jižní Moravě," uvedla pozdě večer ve svém vyjádření slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. "Rozsah škod, materiálních i lidských, je nepředstavitelný a přeji našim sousedům hodně síly, kterou budou potřebovat na vyrovnání se s následky pohromy," dodala a ocenila rychlou pomoc slovenských zdravotníků.
Thinking of all those hit by the devastating storms in Moravia #Czechia. #Slovakia is sending teams to help with response on the ground. Myslíme na vás.
— Zuzana Čaputová (@ZuzanaCaputova) June 24, 2021
📷 HZS JMK pic.twitter.com/aHg2At1TVH
Nejvíce zasažená část Hrušek. Auta stojí na kapotách, domy jsou rozbořené.
0:05 Nejvíce zasažená část Hrušek. Auta stojí na kapotách, domy jsou rozbořené. Chybí jim střechy i celé patro. Je to jako z válečného filmu. Místní se ale bojí nejvíce toho, až vysvitne slunce pic.twitter.com/brpIT5YS7c
— Petr Tichý (@TichyCRo) June 24, 2021
Téměř celá D2 ve směru na Brno je uzavřená, slouží pouze pro přesun složek Integrovaného záchranného systému (IZS). Směr od Brna je průjezdný.
Lidé, kteří přišli o střechu nad hlavou, dostávají nabídky na dočasné ubytování. Volná místa nabízí například autokemp Lučina nedaleko Strážnice.
Podívejte se na fotky z obcí, které zasáhly tornádo a velmi silné bouře s kroupami:
Další snímky z Moravské Nové Vsi:
Moravská Nová Ves…víc toho ukáže ráno @VojtechGibis @FilipHorky pic.twitter.com/Nad0OdlS1Z
— _j.a.c.o.b.o_ (@McCharlene2) June 24, 2021
USAR tým se sjíždí za Prahou a míří směr Morava.
USAR tým se sjíždí za Prahou a bude vyrážet směr Jihomoravský kraj. Velitel USAR týmu Jan Kulhánek říká, že on osobně v ČR nezasahoval - pouze na zahraničních misích. pic.twitter.com/deNOOPMpKU
— Izabela Niepřejová (@Isobel_Izabela) June 24, 2021
Nejvíce zasažené jsou podle hejtmana Grolicha Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. Ve Hruškách by již nemělo dojít k ohrožení na zdraví.
Takto vypadá jeden z domů v obci Moravská Nová Ves.
Počet domácností, které jsou v ČR po bouři bez proudu, vystoupal na 121 tisíc. Podle ministra Havlíčka teď není možné dělat opravy, začne se ráno.
Jihomoravský hejtman požádal armádu zatím o nasazení dvou ženijních jednotek. Armáda uvedla v pohotovost i 7. mechanizovanou brigádu.
Nemocnice Hodonín zaznamenala i úmrtí mezi pacienty, které přijala po silných bouřích a krupobití. Ošetřila odhadem až 200 zraněných.
Přesné počty nebyl ředitel nemocnice Antonín Tesařík schopný říct. "Navážely je sem záchranky, hasiči, ale i příbuzní auty. Všude byla krev a bezmocní lidé v slzách. Zachraňovali si holé životy a přišli o střechu nad hlavou," uvedl Tesařík
Podle slovenského premiéra Hegera v ČR zasahuje po ničivých bouřích a krupobití sedm slovenských sanitek. Slovensko pomůže s příjmem pacientů.
Řidič, který v podvečer jel autem do Břeclavi, popsal Hospodářským novinám, že jej na cestě zasáhlo silné krupobití. "Kroupy byly o velikosti vajec," poznamenal. "Auta zajížděla pod střechy nákupních center, kde se na sebe mačkala, protože kroupy rozbíjely čelní skla," dodává.
Podle zdravotní sestry z břeclavské traumatologie přijíždí řada pacientů s úrazy hlavy způsobenými krupobitím a popadanými větvemi.
Podle svědectví z obce Lužice, která mají Hospodářské noviny z místa, je situace vážná. "V podstatě nám ulítla střecha a kus domu," popisuje dvacetiletá obyvatelka Lužic. Silný vítr vysklil okna rodinného domu a střepy poranily její babičku. "Teď je v Hodoníně v nemocnici," říká. Snaží se kontaktovat další členy rodiny, u kterých neví, kde se zrovna nachází. Zatím ale bez úspěchu.
Nadace Via spustila dárcovskou kampaň na portálu Darujme.cz na pomoc obcím a komunitám zasaženým katastrofou na jihu Moravy, a to na www.darujme.cz/promoravu. Peníze poputují na pomoc a obnovu zasažených obcí, které zničila katastrofální bouře.
Policie uzavřela pro civilní vozidla Hodonín, Hrušky, Moravskou Novou Ves a Týnec. Pracují tam záchranáři.
Hodonínský domov pro seniory přišel o střechu. Řekla to v České televizi ministryně Jana Maláčová, informace o zraněných seniorech se nepotvrdila.
Úřady práce podle ministryně budou vyplácet pomoc lidem zasaženým katastrofou, ti mohou dostat až 58 tisíc korun bez zbytečného papírování.
Nemocnice Břeclav přijala dosud kolem 50 zraněných lidí po silných bouřkách. Číslo ale ještě není konečné, sanitní vozy přivážejí další pacienty.
Místostarosta obce Hrušky Marek Babisz popsal České televizi situaci v obci:
Místostarosta obce Hrušky @CT24zive: Chtělo se mi brečet, kostel je bez věže, některé domy mají jen obvodové zdivo. V obci nejde elektřina, obec jsme zajistili proti rabování, ráno začneme s úklidem.
— Helena Sulcova (@helenasulcova1) June 24, 2021
Pacienty z Hodonínska jsou připraveny přijmout nemocnice v Brně, jejichž zřizovatelem je stát. Do Fakultní nemocnice v Brně podle zpráv, které má ministr k dispozici, míří tři dospělí a dvě zraněné děti.
V Hodoníně je v ulici Brněnská poškozená benzínová čerpací stanice a uniká tam plyn. Na místě jsou zranění lidé. Policie doporučuje se místu vyhnout.
Fotografie od čtenáře Aktuálně.cz.
Obec Hrušky se snaží umístit obyvatele, kteří přišli o střechu nad hlavou. "Snažíme se zabezpečit celý prostor, aby nedošlo k rabování. Budeme vše řešit tak, abychom zítra (v pátek) mohli začít s úklidem a postupně dávat naši obec do pořádku," uvedl místostarosta Marek Babisz.
Podle něj postupně přicházejí i rodiny s dětmi či senioři a obec pro ně shání ubytování v zařízení, kde se o ně dokážou postarat. Část obce je v pořádku, vedení obce tak lidi ubytovává i u těch, jejichž domy zůstaly celé.
Rakušané na bouřemi poničenou Moravu poslali 20 sanitek a dva záchranářské vrtulníky. Nejvíc práce má nemocnice v Hodoníně.
Bouřky v Jihomoravském kraji si vyžádaly oběti na životech, uvedla záchranka. Zatím ale neví počet. Jsou desítky zraněných. Původní odhad byl 150.
Lidé na Hodonínsku na sociálních sítích sdílejí své zkušenosti, fotografie a videa. Začali také organizovat pomoc pro nejvíce postižená místa, za půl hodiny se přihlásilo více než 160 dobrovolníků.
Na Facebooku se objevila poplašná zpráva, že kvůli tornádu v hodonínské zoo utekli tygři. Jak vedení zoologické zahrady, i další lidé, kteří mají k zahradě blízko, ale upozorňují, že se jedná o poplašnou zprávu. "Ubezpečujeme vás, že všechna nebezpečná zvířata v hodonínské zoo jsou ve svých ubikacích," napsala zoo na svůj profil.
Policie ČR poslala do postižených oblastí 360 policistů jako posily.
Na cestě na jižní Moravu je i ministr vnitra Jan Hamáček. Jede do Brna, aby se účastnil jednání krizového štábu Jihomoravského kraje o pomoci obcím zasaženým bouří.
Premiér Andrej Babiš uvedl, že se nemůže kvůli počasí vrátit z Bruselu do ČR. O pomoc postiženým oblastem požádal vicepremiérku Alenu Schillerovou.
Jsem na cestě na jižní Moravu, situace je velmi vážná, všechny složky IZS pracují s maximálním nasazením.
— Jan Hamáček (@jhamacek) June 24, 2021
Mikulčice na Hodonínsku podle starostky Otáhalové vypadají jak po válce. V obci se převrátil autobus, lidem zajišťují přístřeší ve sportovní hale.
Ministerstvo dopravy vyzývá lidi, aby nejezdili do postižených oblastí.
Na místě jsou dvě stovky policistů z celé republiky, kteří pomáhají prohledávat trosky domů.
Úkoly policistů jsou v tuto chvíli jasné - prohledávají se trosky domů a hledají se případné zavalené osoby.
— Policie ČR (@PolicieCZ) June 24, 2021
Jihomoravský hejtman Grolich svolal na 22:30 krizový štáb kvůli bouři.
Mimořádně silná bouře postihla i Zoo Hodonín, popadaly stromy, zničené jsou ohrady, psí útulek podle ředitele Martina Kruga v podstatě neexistuje. Zvířata jsou v šoku, ale měla by být všechna v pořádku.
"Vypadá to katastrofálně, v hrozném stavu máme útulek, dalo by se říct, že neexistuje. Snažíme se stěhovat psy. Zvířata jsou všechna v pořádku, všechno je pozavírané, bez újmy," uvedl ředitel.
Uvedl, že v podstatě polovina zoologické zahrady zmizela před očima. "Hlavně stromy, ohrady jsou pryč, ploty, budovy drží. Pryč je všechno, co bylo z plechu, ze dřeva, to je kdoví kde. Lítaly tady kusy betonu, je to šílené," uvedl ředitel.
Řekl, že už je tma a všechny škody nejsou vidět. "Pořádně uvidíme až zítra ráno. Není tady světlo, elektřina nejde. Dráty jsou po zemi, někde tady tekla voda," popsal ředitel.
Lidé se již organizují na sociálních sítích, kde nabízí například dočasné ubytování.
Podle meteorologa České televize šlo o tornádo třetího, nebo čtvrtého stupně, které není v Evropě obvyklé.
Meteorolog ČT Michal Žák: Předpokládám, že šlo o tornádo 3., nebo 4. stupně. Podle škod spíše ten silnější stupeň. V Evropě to rozhodně není obvyklé.
— CT24zive (@CT24zive) June 24, 2021
Tornádo zachycené na fotografii.
Fotografie od čtenáře Aktuálně.cz.
V Hruškách tornádo poničilo kostel i školu.
Kostel a škola v Hruškách. Ulice pokryté trámy a cihlami. Zdroj:facebook #hodonin #hrusky #tornado pic.twitter.com/VhPIf8QI9T
— Martin Sekanina (@martinsekanina) June 24, 2021
Speciální USAR tým Moravskoslezského kraje se chystá vyjet na místo.
Aktivován byl speciální USAR odřad jak z našeho kraje, tak od @HasiciPraha, tým se připravuje k odjezdu, poveze s sebou i speciální vybavení pro sutinové vyhledávání a stabilizaci budov. https://t.co/OhS4Q717MC pic.twitter.com/Ksy2GMwds5
— HZS Moravskoslezského kraje (@hzsmsk) June 24, 2021
Armáda má ohledně situace v Jihomoravském kraji pohotovost, aktivovala ženisty. Čeká ale na vyjádření krizového štábu, zda si řekne o pomoc. Břeclavskem a Hodonínskem se prohnaly mimořádně silné bouře a vzdušný vír, je přes 100 zraněných, poničené domy.
"V tento moment máme pohotovost, aktivovali jsme ženisty," uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Řekla, že na jižní Moravě teď má údajně zasednout krizový štáb. "Čekáme na vyjádření krizového štábu, jestli si řekne o pomoc," uvedl Dvořáková. Doplnila, že aktuálně armáda tedy nikde nezasahuje.
Je to peklo, říká hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.
Odjíždím z Moravské Nové vsi, do Mikulčic jsme se nedostali. Je to peklo. Na půl jedenáctou jsem svolal krizový štáb a jedu do Brna. Držte se!
— Jan Grolich (@JanGrolich) June 24, 2021
Podle mluvčí záchranné služby Hedviky Kropáčkové je v terénu 22 posádek jihomoravských záchranářů. "Pomáhají nám záchranáři ze Zlínského kraje, Olomouckého, Pardubického a z Vysočiny, ale také ze Slovenska a letí k nám dva vrtulníky z Rakouska. Plán je takový, že si pacienty budeme předávat na velkém parkovišti na dálnici D2," uvedla Kropáčková.
Pražští hasiči na místo vysílají USAR tým, který se specializuje na vyhledávání zavalených lidí a jejich záchranu.
Na Hodonínsko posíláme střední USAR tým, na základě požadavku @hasici_cr. První tým na vyhledávání osob pod troskami domů sebou veze štěrbinové kamery, echolokátory a další zařízení pro vyproštění osob. Na místo postupně vyjede celkem přes 30 speciálně vycvičených hasičů. pic.twitter.com/6Phn0nJGbG
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) June 24, 2021
Záchranáři evidují na jižní Moravě až 150 zraněných kvůli bouřkám. Řeší nehody, lidi zavalené v domech i stromem. Pomáhají záchranky odjinud.
Video z Moravské vsi.
Moravská Nová Ves... pic.twitter.com/WLoCHiHgl8
— Wambudambu (@wambudambu79) June 24, 2021
Bez proudu je po večerní silné bouři na jižní Moravě 32 tisíc odběratelů EG.D. Elektřinu nemá také 15 tisíc míst ve Zlínském kraji a 2000 na Vysočině.
Bouře poničila i sloupy vysokého napětí u dálnice D2 poblíž Břeclavi.
Obec Lužice na Hodonínsku
Hodoninskem se prohnalo tornado. Obec Luzice, Hodonin. Foto: fcb/lovci bourek #pocasi #tornado #boure pic.twitter.com/kYfvnROjMf
— Martin Sekanina (@martinsekanina) June 24, 2021
Premiér Andrej Babiš se kvůli počasí nemůže vrátit z Bruselu. Požádal ministryni Alenu Schillerovou, aby byla hejtmanovi kraje Janu Grolichovi k dispozici pro pomoc lidem postiženým bouří.
Bohužel se kvůli počasí nemůžu vrátit do České republiky. Mluvil jsem s generálem Opatou a generálem Rybou a požádal vicepremiérku @alenaschillerov, aby byla k dispozici hejtmanovi @JanGrolich pro okamžitou pomoc vlády postiženým občanům a jejich rodinám.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 24, 2021
V Hodoníně bouřka odnesla střechu sportovní haly, poničila atletický stadion i s tribunou a také domov seniorů. Podle místostarosty Libora Ambrozka (KDU-ČSL) jsou v místě zranění senioři a je třeba dům evakuovat. "Je to enormní zásah," uvedl Ambrozek. Město proto svolalo krizový štáb pro oblast obce s rozšířenou působností.
"Všechno, co má ruce a nohy, tam jede. Už také probíhá debata o nasazení armády," uvedl ministr Hamáček. "Armádu si musí povolat hejtman, to je na něm," dodal. S jihomoravským hejtmanem Jiřím Grolichem (KDU-ČSL) už Hamáček jednal.
"Situace na Hodonínsku je vážná, vysíláme na místo čtyři vyprošťovací odřady USAR týmu," uvedl na svém twitteru Hasičský záchranný sbor ČR.
Nevídaně silné tornádo likvidovalo obce na Hodonínsku:
Videa z jižní Moravy zaplavila sociální sítě. Lidé natáčí spoušť kterou po sobě bouře zanechala - popadané stromy i zničené domy.
Momentálně u nás na jihu. Břeclavsko, Hodonínsko. @iROZHLAScz @Aktualnecz @enkocz @CT24zive pic.twitter.com/Z0QBUWiyzF
— Michal Bajnoč (@bajnoc_michal) June 24, 2021
Kolona vozidel na D2 začíná už na 44. km směr Bratislava a směr Brno od 56. km. Jsou tam spadané sloupy, záchranné složky se tam nemůžou dostat.
Na Hodonísku se kvůli bouřkám převrátil autobus. Na místě jsou podle předběžných informací čtyři zranění. Záchranáři mají mimořádný stav.
Nad Valticemi na Břeclavsku se ve čtvrtek vpodvečer přehnala bouřka doprovázená silným krupobitím. Poničila střechu i okna zámku.
Nemocnice v Hodoníně má desítky zraněných kvůli bouřkám. Vozí je záchranáři i lidé. Město svolalo krizový štáb. Sportovní hale uletěla střecha.
Neuvěřitelné záběry z Hodonínska. V životě jsem nic podobného v Česku neviděl. pic.twitter.com/zONf6Vx9NQ
— Martin Krepindl (@mart_ass) June 24, 2021
Na zasažená místa se podle vicepremiéra Jana Hamáčka přemisťují všechny složky integrovaného záchranného systému včetně týmů USAR, které se specializují na vyhledávací a záchranné práce v obydlených oblastech.
Všechy dostupné jednotky IZS vč. záchranných útvarů a USAR týmů zasahují nebo se přesunují na Hodonínsko, kde několik obcí zasáhlo tornádo.
— Jan Hamáček (@jhamacek) June 24, 2021
Záchranáři na jihu Moravy vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně, jde o Břeclavsko a Hodonínsko. Bližší informace zatím mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková nemá k dispozici. Vyhlášení mimořádné událost třetího stupně znamená, že jde o hromadné postižení více lidí.
"Jsou tam nehody autobusu, stržené střechy, pravděpodobně zavalení lidé v objektech. Vše, co má ruce, kola, všechno vysíláme do těchto regionů," uvedla Kropáčková. Bližší místa mluvčí nespecifikovala, uvedla, že jde o více událostí.
Vyhlásili jsme zvláštní stupeň poplachu. Zřizujeme krizový štáb a plánujeme pomoc odřadů z jiných krajů.
— HZS JMK (@hzsjmk) June 24, 2021
Kvůli zaplavené trati byl dnes po 19:30 zastavený provoz na železnici v úseku Dobronín - Jihlava. Provoz kvůli bouřce stojí i v Novém Městě na Moravě nebo mezi Přibyslaví a stanicí Pohled, kde je kvůli bouřce porucha na zabezpečovacím zařízení. ČTK to řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.
Mezi Jihlavou a Dobronínem vypravily České dráhy náhradní autobusovou dopravu. "Voda tam pořád ještě teče. Jakmile přestane pršet a přestane se tam voda stahovat, bude možné provoz obnovit," řekl Gavenda před 21:00. V Novém Městě na Moravě vyřadila bouřka zabezpečovací zařízení přímo ve stanici.
Odstraňování následků bouřek zaměstnávají na Vysočině i hasiči. Od dnešních 17:00 kvůli tomu evidují asi desítku výjezdů zejména kvůli oplachu silnic a pročišťování kanalizací. Vyplývá to z informací na jejich webu.
Bouře poničila i obec Lužice na Hodonínsku, místní zachytili situaci ve videu:
Polovina obce Hrušky na Břeclavsku je podle místostarosty Marka Babisze srovnaná se zemí, obcí prošlo tornádo. Automobily mrštilo proti domům, místní kostel je bez střechy. Babisz to řekl ČTK.
"Obcí se prohnalo tornádo, půl obce je srovnaná se zemí, zůstaly jen obvodové zdi bez střech, bez oken. Kostel nemá střechu, je bez věže, auta byly mrštěné na rodinné domy, lidé se neměli kam schovat. Obec od kostela dolů prakticky neexistuje. Škola je bez fasády, bez střechy, ke školce jsem se ani nedostal. Vyvrácené jsou stoleté lípy, smrky, je to šílené," uvedl místostarosta.
Uvedl, že na místě jsou zranění. "Zachránil jsem maminku s dvouměsíčním miminkem, říkala, že střecha souseda byla u nich na dvoře. Neměli kam jít, jsou u nás," uvedl Babisz.
Silná bouře se prohnala i nedalekou Moravskou Novou Vsí. Podle tamního starosty Marka Košuta poničil stovky domů.
Kvůli zaplavené trati byl dnes po 19:30 zastaven provoz na železnici v úseku Dobronín - Jihlava. Provoz kvůli bouřce stojí i v Novém Městě na Moravě.
Bouře zanechaly na Hodonínsku vážné následky, poničily auta i budovy.
Šílený… pic.twitter.com/S4uyGIdsjy
— Michal Jimramovský (@MJimramovsky) June 24, 2021
Silné bouřky omezily na jihu Moravy i veřejnou dopravu. Nejhorší situace je na Hodonínsku, stojí tam autobusy i vlak v úseku Hodonín-Hrušky.
Na jihu Moravy se podle meteorologů s největší pravděpodobností objevilo tornádo. Řekla to Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu. Lidé tornádo zachytili na fotografiích. Podle webu, který vedou meteorologičtí amatéři spolupracující s ČHMÚ, bylo v Česku tornádo naposledy v září 2018 na Českobudějovicku.
"Z pohledu ČHMÚ nemáme měření, které by potvrdilo, že to bylo tornádo. Ale z těch všech fotek od lidí a podobně očividně tornádo to je. Zároveň můžu potvrdit, že meteorologické podmínky pro to byly vhodné," uvedla Valachová.
V Česku se podle ní objevuje v průměru pět tornád za rok. "Je to průměr. Jsou roky, kdy jich je deset, patnáct, jsou roky, kdy není žádné," řekla.
Silná bouře se v podvečer prohnala kromě jiných i Moravskou Novou Vsí na Břeclavsku. Poškozené jsou podle starosty Marka Košuta snad stovky domů, v místě jsou převrácené vozy včetně kamionu. "Vypadá to tu, jako kdyby tady přešla fronta," řekl starosta Košut.
Bouře se podle něj městysem, kde žije asi 2600 lidí, přehnala před 20:00. "Jsou tady možná stovky domů absolutně bez střech, bez krovů, vyvrácené stromy, převrácený kamion, auta, silnice jsou zavalené, záchranný systém se k nám ani nemá jak dostat. Je tady popadané zdivo, uniká plyn, nejde elektřina," popsal starosta.
Lidé na Břeclavsku a Hodonínsku by neměli vycházet ven, varují hasiči. Situace je kvůli bouřkám a krupobití podle nich vážná. Řeší přes 330 událostí, některé si vyžádaly zranění, uvedli na Twitteru.
Evidujeme nyní přes 330 událostí. Je zřejmé, že tato bouřka si vyžádala zranění. Přesné počty však v tuto chvíli nejsou známy.
— HZS JMK (@hzsjmk) June 24, 2021
V Hodoníně v části Pánov jsou domácnosti bez elektřiny. Důvodem jsou spadlé elektrické dráty vlivem bouřek a krupobití. Dodavatel situaci řeší.
Na železniční trati Blatno - Petrohrad byly popadané stromy, které se již podařilo odstranit. Aktuálně blokuje více spadlých stromů trať Blatno ve směru na Plzeň. Gavenda řekl, že trasa bude zprovozněna ještě dnes, práce však potrvají několik hodin.
Bouřka a krupobití poničily střechu i okna zámku ve Valticích. Podle kastelána půjdou škody do milionů korun. Kroupy byly velké jako míčky.
V Oráčově na Rakovnicku spadl strom na auto, cestující vyvázli bez zranění, ale nemohli vystoupit. Vyprostili je hasiči. Okresem se v podvečer přehnala silná bouře, hasiči měli 25 výjezdů kvůli počasí, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.
Většinou bylo potřeba odstranit stromy spadlé na silnice, v Děkově hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepů. V Oráčově zachraňovali dva cestující, na jejichž auto spadl strom. "Nemohli ven, hasiči se k nim museli postupně prořezávat. Strom zůstal na střeše a blokoval výstup z vozidla," dodala Homolová.
V Ústeckém kraji zasahuje nejméně deset hasičských jednotek na Lounsku a Chomutovsku kvůli silné bouři, která s sebou přinesla kroupy a silný vítr. Část stodoly se na Lounsku zřítila na traktor, popadaly stromy a odlétly střechy. V 19:45 to řekli operační důstojník krajských hasičů a mluvčí krajských hasičů Petr Pelikus. Mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda uvedl, že stromy spadly i na železnici.
"Po 18:00 v okolí Kryr (na Lounsku) a obce Blatno (na Chomutovsku) se prohnala silná bouřka a padaly kroupy. Poničila domy, stromy," popsal Pelikus. Bouře částečně zasáhla také Děčínsko. Operační důstojník hasičů dodal, že hasiči vyjíždějí nejčastěji ke střechám, které vzal vítr.
Dálnice D2 je na Břeclavsku neprůjezdná v obou směrech. Důvodem jsou spadlé dráty elektrického vedení.
Bouřky a krupobití večer zasáhly Jihomoravský kraj, předvším Břeclavsko. Jihomoravští hasiči mají kvůli bouřce zhruba za hodinu nahlášených asi 250 událostí. Nestíhají všude zasahovat. Část událostí je vyproštění lidí.
Poškozené domy, požár, dopravní nehody, stromy na autech i domech. Taková je situace na Hodonínsku a Břeclavsku.
— HZS JMK (@hzsjmk) June 24, 2021
Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které pro vás sledujeme momentální počasí a navazující události.