Každých pět minut půl milionu. Tak rychle se tolik peněz nikdy nesešlo, říká nadace

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
25. 6. 2021 14:56
Od čtvrtečního večera, kdy se jižní Moravou prohnalo tornádo, vzniklo už několik sbírek, na které lidé poslali desítky milionů korun. Taková vlna solidarity se podle nadací zvedla i po devastujících povodních v letech 1997 a 2002, peníze se však nevybraly zdaleka tak rychle. O tom, jak přesně budou peníze využity, se chtějí nadace poradit se starosty zpustošených obcí.
Tornádo zpustošilo jih Moravy
Tornádo zpustošilo jih Moravy | Foto: Tomáš Škoda

Rychlost, se kterou lidé začali posílat velké množství peněz na pomoc zpustošené Moravě, nadace a neziskové organizace překvapila. "Aktuálně nám lidé posílají půl milionu korun za pět minut," hlásil v pátek dopoledne ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco.

Na kontu této nadace se od čtvrtečního večera do pátečního brzkého odpoledne sešlo už více než 70 milionů korun a miliony dále rychle přibývají. Lidé přispívají prostřednictvím webových stránek darujme.cz. "Sbírku jsme spustili včera večer ve chvíli, kdy jsme ještě nevěděli, jak velká katastrofa to bude, a netušili jsme, že se sejde tolik peněz," říká Mihalco. 

Vzpomíná si na jiné sbírky, kdy lidé vybírali peníze třeba na léčbu nemocného dítěte, kdy se vybralo i sto milionů korun. Jenže to trvalo mnohem delší dobu. "Nepamatuji si, že by se v nějaké sbírce sešlo tolik peněz tak rychle, že by někdy tak rychle a nezištně pomáhaly desítky tisíc lidí. To v české historii nemá obdoby," říká Mihalco. 

Kde přispět lidem postiženým tornádem?

  • Na stránkách Nadace Via nebo na dárcovská platforma Znesnáze21.
  • Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 2101
  • Člověk v tísni - SOS Morava: číslo účtu 713271329/0300
  • ADRA: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 390
  • Diecézní charita Brno: dárcovské SMS, podle výše příspěvku ve tvaru "DMS DCHB 30", "DMS DCHB 60" nebo "DMS DCHB 90" na telefonní číslo 87777. Transparentní účet 4211325188/6800, variabilní symbol 2002
  • Diakonie Českobratrské církve evangelické: číslo účtu 2100691426/2010 nebo DMS "DIAKONIEPOMOC 30/60/90" (podle výše částky) na číslo 87777
  • Konto Bariéry: pomoc handicapovaným občanům z postižených obcí nabízí, žadatelé se mohou hlásit na e-mailové adrese [email protected]. Finanční příspěvky lze posílat na číslo účtu 17111444/5500, variabilní symbol 5555
  • Okrašlovací polek Stebno: pro oběti tornáda na Podbořansku vznikl transparentní účet

Za unikátní označuje sbírku na pomoc Moravě i Čestmír Horký, ředitel Nadačního fondu pomoci, jež organizuje sbírku prostřednictvím platformy znesnáze21.cz. "Sbírku jsme spustili ve čtvrtek kolem desáté večer a očekávali jsme, že se dostaví solidarita. Už v minulosti se nám totiž potvrdilo, že ochota Čechů pomáhat je obrovská. Pozorovali jsme to například na začátku pandemie, kdy jsme spustili sbírku pro domovy seniorů nebo pro dobrovolníky. Ale teď to bylo hrozně rychlé, vůbec poprvé se vybral víc než milion za několik hodin," líčí Horký. Vybraná částka podle webu nadace zatím dosahuje čtyř milionů korun.  

Rychle přibývají peníze i na kontu Člověka v tísni, které bylo zřízeno v pátek dopoledne. Za víc než hodinu sem lidé poslali dva miliony korun. 

Kampaň za třicet minut

To, že se teď podařilo vybrat tolik peněz za tak krátkou dobu, je podle ředitele Nadace Via Mihalca dáno technologickým pokrokem. "Dnes je možné založit kampaň za třicet minut, což umožňuje celou pomoc lidem výrazně zrychlit," vysvětluje Mihalco.

Zároveň se podle Tomáše Urbana z Člověka v tísni na ochotě pomoct odrazil i fakt, že se jedná o zcela novou přírodní katastrofu, která se v Česku normálně nevyskytuje. "Mysleli jsme, že to vzbudí takovouto vlnu solidarity, a to i vzhledem k tomu, jak ničivé jsou následky tornáda. Ve srovnání s dřívějšími živelnými katastrofami je to něco nevídaného. Třeba při povodních sice voda převracela auta, ale neodnášela je desítky metrů daleko," podotýká Urban. 

Právě povodně, které se odehrály v roce 1997 a posléze i 2002, podle něj vyvolaly podobnou vlnu solidarity. "Povodně přitom byly daleko rozsáhlejší, zasáhly velkou část území, teď se jedná o katastrofu lokálního charakteru," říká Urban. Po povodních v roce 2002 vynesla veřejná povodňová sbírka Člověka v tísni 250 milionů korun, sbírka však probíhala několik týdnů.

To, zda lidé budou chtít moravským obcím pomáhat i v dalších dnech, podle Urbana záleží i na tom, nakolik se katastrofě budou věnovat média. "To, co se vybere v prvních několika dnech, následně tvoří většinu sbírek," vysvětluje.

Jednotlivé nadace spolu nyní komunikují a domlouvají se, kam peníze pošlou, aby se například nestalo, že jedna obec dostane několik milionů a druhá nic. "Jsme připraveni hned v pondělí zaslat první částku do zasažených obcí. Chceme to udělat cestou, že peníze poskytneme obcím, které budou vědět nejlíp, kam je směřovat," prozrazuje Horký. 

Podle Mihalca by s rozdělením peněz mohla pomoct i Jihomoravská komunitní nadace, která region dobře zná a jejíž sídlo bylo taktéž poničeno tornádem. "Tato nadace je naším partnerem a nejlépe ví, kde peníze budou nejvíce potřeba. Peníze chceme rychle rozdělit potřebným, zároveň se ale chceme soustředit na komunitní podporu do budoucna, protože právě komunita je tím, kdo se s tou katastrofou bude muset vyrovnat. A to bude trvat měsíce, možná roky," dodává Mihalco. 

Pohled na následky tornáda z policejního dronu

Tornádo - pohled na spoušť po tornádu z policejního dronu v Moravské nové vsi | Video: Policie ČR
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 3 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy