Foto: Poničené obce ožívají. Lidé v sutinách opravují, co se dá, i vaří pro ostatní

Foto: Poničené obce ožívají. Lidé v sutinách opravují, co se dá, i vaří pro ostatní
Lidé ve všech zasažených obcích prakticky ihned začali pracovat na obnově svých domovů.
Z některých domů toho moc nezbylo, o to víc se to u nich teď ale hemží životem.
Kolem dvou set dobrovolníků se do soboty zaregistrovalo na pomoc Lužicím, jedné ze čtyř postižených vsí. Další se nikam nehlásili a rovnou se vydali na pomoc svým rodinám, jako například Adéla Niziolová (na snímku vpravo), která přijela pomoci svému strýci.
Podobně jako Adéla přispěchaly na pomoc svým blízkým i další stovky lidí.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Martin Biben Jakub Plíhal, Tomáš Škoda, Martin Biben
Aktualizováno 26. 6. 2021 21:31
Obce, kterými se prohnalo tornádo, jsou stále plné sutin a pohyb po nich je velmi obtížný. Přesto se to zde hemží životem. Místní totiž velmi pilně pracují na obnově svých domovů, často s pomocí příbuzných, sousedů i neznámých lidí. Podívejte se, jak se obyvatelé těchto obcí vzpamatovávají z prvotního šoku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy