Nejsilnější tornáda: V SSSR padaly kilové kroupy, extrémní bouře pustošila i Francii

Nejsilnější tornáda: V SSSR padaly kilové kroupy, extrémní bouře pustošila i Francii
Tornádo o síle F4 zasáhlo v létě 2015 italskou oblast Riviera del Brenta poblíž Benátek. Poničilo nebo dokonce zničilo kolem 500 budov, mezi nimi i Vila Fini z 16. století. Zemřel jeden člověk a další desítky utrpěly zranění.
Zatím poslední velké evropské tornádo zasáhlo ve čtvrtek jih Moravy. Nejpostiženějšími obcemi jsou Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky. Starostové a místní popisují, že to na místě vypadá jako "po válce". Podle zdravotníků zemřelo minimálně pět lidí.
František prochází se svým kolem zpustošenou Moravskou Novou Vsí, jejíž domy srovnalo ve čtvrtek tornádo se zemí.
Dvě vážná zranění, 17 lehčích, 310 zničených domů a přibližně 100 milionů na škodách po sobě zanechalo tornádo o rychlosti 128 kilometrů v hodině, které se v srpnu 2019 prohnalo Lucemburskem.
Foto: semanticscholar.org
Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 6. 2021 14:11
Každý rok se v Evropě objeví až 300 tornád. O většině ale neslyšíme, asi 70 procent z nich jsou slabší jevy. Jen jedno procento dosahuje vysokých rychlostí a způsobuje tak velké škody jako na jihu Moravy. Podívejte se na výběr těch nejsilnějších tornád, která v posledních desetiletích zasáhla Evropu.
 

Právě se děje

před 31 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy