Nic nevyhazujte, neuklízejte, hlavně foťte, vzkazují pojišťovny lidem na jižní Moravě

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
25. 6. 2021 13:30
Tornádo, které se prohnalo několika jihomoravskými obcemi, způsobilo škody za stovky milionů korun. Jak se nyní mohou lidé, kteří přišli o majetek, co nejrychleji dostat k penězům? Zeptali jsme se českých pojišťoven.
Foto: Tomáš Škoda

V první řadě je nejdůležitější škodu zdokumentovat, radí shodně všechny pojišťovny. Není třeba čekat na likvidátory. Foťte, natáčejte video, zapište si rozsah poškození. Pak to nahlaste pojišťovně. "Telefonicky, e-mailem, z klientské zóny v počítači, mobilu, smartbankingu…," radí Petr Milata z ČSOB pojišťovny. 

Do poničených obcích navíc většina pojišťoven poslala mobilní týmy likvidátorů, takže pokud potkáte tým z pojišťovny, u které máte pojistku, můžete nahlásit škody přímo u něj.  

Podle Jana Marka z Generali České pojišťovny platí, že čím více fotografií, tím lépe. "Některé škody jsme schopni vyřídit i na základě telefonického nahlášení, případně za využití videohovorů. Vzhledem k poškozené infrastruktuře na místě největších škod, tedy tam, kde jsou nedostupné sítě mobilních telefonů, výpadky elektřiny, posílíme naši přítomnost na místě, abychom klientům usnadnili komunikaci s pojišťovnou i hlášení a registraci škod," slibuje Marek.

Doplňuje, že jakmile bude na místě v pořádku infrastruktura, bude možné využít i videoprohlídky pro pojištění majetku, automobilů i u podnikatelů. "Některé typy škod jsme schopni zaregistrovat i následně vyplatit po pouhém nahlášení po telefonu. Výplata pojistného plnění probíhá na účet. Klientům stačí pro komunikaci s pojišťovnou uvést rodné číslo. Na jeho základě umíme klienta identifikovat a začít škodu ihned řešit," dodává Marek. Už nyní má tato pojišťovna nahlášeno pět zcela zničených nemovitostí. 

Největší nápor klientů pojišťovny čekají o víkendu. Po zdokumentování a sepsání škod a nahlášení škody pojišťovně mohou lidé začít s odstraňováním následků. 

Běžně vyplacení peněz z pojistky může trvat několik dní, proto mohou lidé požádat i o výplatu okamžité zálohy z pojistného plnění. Může činit až polovinu plnění. "V případě totální škody jsme připraveni vyplatit až 50 procentní zálohu," potvrzuje Martina Lambert, tisková mluvčí Slavia Pojišťovny. 

Doplňuje, že pojišťovna chce po klientech škodu řádně zdokumentovat fotkami. "Jakékoliv další doklady či potvrzení jsou vítány, nejsou však nutné. Hradíme prokázanou a skutečně vzniklou škodu. U hlášení bude potřeba uvést rozsah poškození - rozměry poškození (šířka, délka, výška), stáří poškozených stavebních součástí, předběžné vyčíslení plánované opravy a bankovní spojení," dodává Lambert.

Pojišťovna Allianz vyhlásila na území jihomoravského kraje kalamitní stav, posiluje mobilní týmy likvidátorů i telefonní centrum. Odhaduje, že včetně aut půjde o jednotky tisíc škod.

"Počítáme s výplatami okamžitých záloh postiženým klientům. Škody způsobené tornádem budeme hradit z pojistek pokrývajících rizika škody z přírodních katastrof způsobených silným větrem," říká Marie Petrovová z Allianz. 

Jak připomíná Petr Milata, škody z tornáda jsou likvidní. Laicky řečeno, cokoliv na úrovni vichřice a horší je hrazeno z pojištění. Pokud má tedy klient pojištění, které kryje živel či vichřici, nemusí se výluk z pojištění obávat.

"Škoda je pojistnou události pro klienty, kteří mají v pojistných smlouvách krytý živel/vichřici. Tornádo považujeme za 'druh vichřice', protože splňuje definovanou rychlost větru. Na místo jsme poslali techniky, kteří budou o víkendu ještě posíleni dalšími kolegy, včetně slovenských. Mají to na místo škody ještě blíž. Jsme připraveni vyplácet zálohy, jakmile nám klient doloží stav na místě a šíři škod - ať lidé neváhají o zálohu na pojistné plnění požádat, je to v zájmu urychlené obnovy a zajištění střechy nad hlavou," říká Eva Svobodová z pojišťovny Uniqa. 

Nyní má pojišťovna ohlášených asi 20 škod. Odhaduje ale celkem nízké stovky škod za nízké desítky milionů korun, vysoká expozice pojišťovny je v havarijním pojištění aut, kde registrovala hodně škod z bouřek okolo víkendu.

Mobilní týmy úřadu rozdávají peníze

Mobilní týmy o dvou lidech vyslal do nejvíce postižených obcí také brněnský úřad. Ty rozdávají postiženým klientům peníze v hotovosti z dávky mimořádné okamžité pomoci (MOP).

"Je to dávka jednorázová a pokrývá šest základních životních situací. V případě neštěstí na jihu Moravy ji můžeme poskytnout klientovi, kterého postihla vážná mimořádná událost a jeho sociální a majetkové poměry mu neumožňují překonat nepříznivou situaci. Výše poskytnuté podpory může dosáhnout až 15násobku životního minima, tedy 57 900," uvedl úřad v tiskové zprávě.

Mobilní týmy lidé najdou v obcích Lužice, Mikulčice, Moravská Nová Ves a Hrušky, a to v prostorách tamních obecních úřadů, v Hodoníně je tým na zdejším kontaktním pracovišti úřadu práce.

Jak budou lidé konkrétně dokládat, že jim sociální a majetkové poměry neumožňují překonat nepříznivou situaci a tudíž mají na dávku nárok, úřad práce na dotaz Aktuálně.cz neupřesnil. Jenom uvedl, že specialisti vyslaní na místo jsou znalí místních poměrů a budou posuzovat každého žadatele zvlášť. 

Kde přispět lidem postiženým tornádem?

  • Na stránkách Nadace Via nebo na dárcovská platforma Znesnáze21.
  • Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 2101
  • Člověk v tísni - SOS Morava: číslo účtu 713271329/0300
  • ADRA: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 390
  • Diecézní charita Brno: dárcovské SMS, podle výše příspěvku ve tvaru "DMS DCHB 30", "DMS DCHB 60" nebo "DMS DCHB 90" na telefonní číslo 87777. Transparentní účet 4211325188/6800, variabilní symbol 2002
  • Diakonie Českobratrské církve evangelické: číslo účtu 2100691426/2010 nebo DMS "DIAKONIEPOMOC 30/60/90" (podle výše částky) na číslo 87777
  • Konto Bariéry: pomoc handicapovaným občanům z postižených obcí nabízí, žadatelé se mohou hlásit na e-mailové adrese [email protected]. Finanční příspěvky lze posílat na číslo účtu 17111444/5500, variabilní symbol 5555
  • Okrašlovací polek Stebno: pro oběti tornáda na Podbořansku vznikl transparentní účet
 

Právě se děje

před 15 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy