Tornádo na jihu Moravy

Muž zfalšoval QR kód u sbírky charity k tornádu, soud v Brně mu uložil podmínku

Třiadvacetiletý Jakub Hodaň loni zfalšoval OR kód u humanitární sbírky Diecézní charity Brno k tornádu, Krajský soud v Brně mu ve čtvrtek uložil podmíněný trest. Muž se k činu doznal, soud schválil dohodu o vině a trestu. Muž uvedl, že to nepromyslel. Falešný QR kód obsahovalo číslo k jeho vlastnímu bankovnímu účtu. Tornádo zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko loni na konci června, muže policie obvinila několik dní poté. Žádná materiální škoda nevznikla. Muži hrozilo až deset let vězení. Rozsudek je pravomocný.

Soud muži uložil za pokus o podvod a za poškození cizích práv tři roky vězení podmíněně odložených na pět let s dohledem probačního úředníka. Potrestal jej i propadnutím věci - mobilního telefonu.

Muž s příběhem nazvaným "Každá koruna pomůže, pojďme si vzájemně pomoc," s grafikou charity a falešným QR kódem s číslem vlastního účtu umístil na sociální síť Instagram, výzva se poté začala šířit dál. "Mohl způsobit škodu za několik desítek milionů korun. Chtěl vzbudit dojem, že dárci přispívají na účet charity, a mohl uvést v omyl velké množství dárců. Vážně také poškodil důvěru v charitu," uvedl soudce Martin Vrbík.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu firmám loni zasaženým tornádem poskytne pomoc 30 milionů korun

Vláda se  podle premiéra Petra Fialy (ODS) dohodla na pomoci pro firmy z oblastí loni zasažených tornádem, které zatím nedosáhly na žádnou podporu. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) jim poskytne 30 milionů korun prostřednictvím Jihomoravského kraje. Fiala to řekl po jednání kabinetu. Podniky budou muset splnit předem daná kritéria. Která to budou, však premiér neupřesnil.

Tornádo loni 24. června zasáhlo především Břeclavsko a Hodonínsko. Živel si vyžádal šest životů a 1200 poškozených domů, z nichž asi 200 bylo určeno k demolici. Vznikly škody v miliardách korun.

Fiala s dalšími ministry letos začátkem února navštívil tornádem zasažené obce. Tehdy uvedl, že na vypsané dotační programy nedosáhla asi desítka podnikatelů.

Zdroj: ČTK

Pojišťovny vyplatily za živelní škody 6,5 miliardy korun, nárůst způsobilo tornádo

Pojišťovny loni vyplatily za škody na majetku způsobenými povodněmi, vichřicemi, srážkami nebo krupobitím 6,45 miliardy korun, což byl proti roku 2020 se škodami za 2,97 miliardy nárůst o 117 procent. Šlo o nejvyšší živelní škody od roku 2013, kdy byly poslední rozsáhlé povodně na velké části Česka. Ukazují to statistiky České asociace pojišťoven. Událostí roku 2021 z hlediska množství i objemu škod bylo tornádo, které udeřilo v červnu na jižní Moravě.

 

Ministerstvo průmyslu prodloužilo lhůtu, do které mohou podnikatelé zasažení tornádem zažádat o kompenzace

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prodloužilo příjem žádostí do programu Pomoc po tornádu do 15. října. Resort to uvedl na svém webu. Původně měl příjem skončit 30. září. V kompenzační výzvě Pomoc po tornádu mohou podnikatelé žádat o příspěvek na obnovu nebo nákup nového majetku. Na podporu je pro ně připraveno 200 milionů korun.

Někteří podnikatelé podle resortu stále nemají příslušné podklady k uznání kompenzace, proto se úřad rozhodl posunout termín ukončení příjmu žádostí. Ten začal 30. června.

Státní agentura CzechInvest, která má administraci programu Pomoc po tornádu na starost, k 21. září evidovala 167 podaných žádostí za 82 milionů korun. Z nich bylo na ministerstvu ke stejnému datu předáno 130 žádostí za zhruba 59,6 milionu korun. Úřad postupně podnikatelům posílá peníze na účty, k 21. září proplatil 110 žádostí v objemu 48,9 milionu korun.

Zdroj: ČTK

Vláda schválila 1,4 mld. Kč na průběžné financování podaných žádostí o pomoc s nápravou škod způsobených tornádem na jihu Moravy a v Ústeckém kraji

Zdroj: ČTK

Žena vyhrožovala smrtí starostce Mikulčic postižených tornádem, hrozí jí čtyři roky za mřížemi

Policie dopadla ženu, která vyhrožovala smrtí starostce Mikulčic na Hodonínsku postiženým tornádem. Ženě hrozí až čtyři roky vězení. Na policejním webu to uvedl mluvčí Pavel Šváb.

"Obviněná žena bydlící právě v této obci se při výslechu ke svému jednání doznala. Zodpovídá se z vydírání a vyhrožování s cílem působit na úřední osobu," uvedl mluvčí.

Především na sociálních sítích čelila starostka Mikulčic Marta Otáhalová kritice, že situaci v obci nezvládá. Na začátku týdne do obce přijel situaci uklidnit jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Ve videu, které poté zveřejnil, starostku podpořil. Uvedl, že vyhrožovat starostce smrtí, přestože pracuje od nevidím do nevidím celý měsíc, je za hranou.

Impulzem k vlně emocí byl zřejmě moment, kdy obec v tamní sportovní hale ukončila ubytování pro dobrovolníky. Hejtman k tomu uvedl, že tam někteří dělali problémy a byly rozbité záchody. Koncem minulého týdne pak na webu banky také nebyl dohledatelný transparentní účet, na který lidé zasílali obci finanční pomoc. Odpůrci starostky ji na sociálních sítích obviňovali, že peníze ukradla. Za chybu ale podle hejtmana mohla banka.

Zdroj: ČTK
Pokračovat