Tornádo na jihu Moravy

Po tornádu zůstalo v obcích 210 tisíc tun odpadu. Kraj a obce napočítaly škody za 1,5 miliardy

V pěti obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku a v jejich okolí zůstalo po likvidačních a demoličních pracích asi 210 000 tun odpadu. Jeho likvidace bude stát téměř 300 milionů korun. Škody na majetku Jihomoravského kraje jsou 800 milionů korun, na obecním 721 milionů, vyplynulo ze zpřesňujících posudků. Škody celkově budou podle odhadu nižší než 15 miliard korun, řekl náměstek jihomoravského hejtmana Jan Zámečník (KDU-ČSL).

"Rozsah škod byl obrovský. Vzniklý odpad při odstraňování staveb a porostů jsme museli prozatímně ukládat na třech provizorních skladových deponiích (místech) - Moravská Nová Ves, Mikulčice a Hodonín," uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Škody na majetku kraje se dosud odhadovaly zhruba na půl miliardy korun, celkové škody na 15 miliard s tím, že zřejmě porostou. Posudky kraj zašle vládě. "U celkových odhadů dojde k nějakému snížení, ale dosud nevím k jakému. Ale bude to méně než těch 15 miliard," uvedl Zámečník.

Podle zákona o odpadech si svůj odpad likviduje obec na své náklady. "Likvidaci spouště, která svým rozsahem přesahuje území daných obcí, nemají tyto obce šanci ze svých rozpočtů zaplatit. Ministerstvo životního prostředí proto prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR vypsalo výzvu adresovanou krajům k předkládání žádostí o dotace právě na odstraňovaní odpadů vzniklých v důsledku tornáda. Musíme obcím pomoci," doplnil Grolich.

Zdroj: ČTK

Rakouští záchranáři dostanou za pomoc na Moravě po tornádu medaile

Šest členů posádek dvou rakouských vrtulníků, které na jihu Moravy pomáhaly večer 24. června po tornádu s převozem zraněných, dostane medaili českého ministra vnitra. Ministr Jan Hamáček (ČSSD) jim ve středu poděkoval během tiskové konference a připomněl, že jejich práci ztěžovala složitá povětrnostní situace. Medaili jim předá velvyslanectví ve Vídni.

V postižených obcích na Břeclavsku a Hodonínsku ve středu končí s pomocí hasiči, protože demoliční práce už jsou hotové. Zůstávají policisté, vojáci a psychologové. Vláda chce podle Hamáčka v místě posílit stavební úřady, které vydávají povolení k stavbám, a pomoci starostům, kterým chybějí lidé. Náklady na pomoc hasičů, včetně opotřebování strojů, Hamáček zatím odhadl na 200 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Vnitro doporučuje vládě, aby vyhovělo žádosti o prodloužení stavu nebezpečí na jihu Moravy

Ministerstvo vnitra doporučuje vládě vyhovět žádosti jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) o prodloužení stavu nebezpečí v místech, které koncem června poničily extrémní bouřka a tornádo. Po prodloužení o 30 dnů by měl trvat stav nebezpečí do 23. srpna, kabinet rozhodne v pondělí. Má pomoci opatření při likvidačních pracích i dokončování oprav nejpotřebnější infrastruktury. S ohledem na způsobené následky a ohrožení životů, zdraví, majetku a životního prostředí vyhlásil Grolich stav nebezpečí pro území obcí s rozšířenou působností Hodonín a Břeclav 24. června. Prodloužit ho může jen za souhlasu vlády. Podle materiálu ministerstva pro jednání vlády, který má ČTK k dispozici, stále trvají důvody, proč by v místech neštěstí měl mít hejtman zvláštní pravomoci.

Zdroj: ČTK

Pojišťovny odhadují škody z bouřek v minulém týdnu na 3,6 miliardy korun

Pojišťovny odhadují škody z bouřek, které zasáhly zemi v minulém týdnu na 3,6 miliardy Kč. Z toho případy za 2,3 miliardy Kč už pojišťovny řeší. Pojistných událostí to bude až 25 000, nahlášeno jich je přes 11 000. Vyplývá to z odhadů, které ve středu poskytla ČTK Česká asociace pojišťoven. Škody zahrnují i řádění tornáda na jižní Moravě.

Pojišťovny dosud vyřídily 1700 pojistných událostí a vyplatily 50 milionů Kč, z toho polovinu na zálohách. Očekávaná průměrná škoda dosahuje 144 000 Kč.

V případě obyvatel jde především o pojištění budov, kde odhadovaná škoda činí 1,8 miliardy Kč, nahlášená představuje 967 milionů Kč. Pojistných událostí bude 12 000, nahlášena jich je polovina, vyřídilo se 1300. Vyplatilo se 49 milionů Kč, na zálohách 24 milionů Kč.

Zdroj: ČTK
Pokračovat