čerpací stanice

O regulaci marží prodejců paliv rozhodneme nejpozději koncem dubna, uvedl Stanjura

Vláda nejpozději na konci dubna rozhodne podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), zda bude regulovat od počátku května marže prodejců pohonných hmot. V kontrolách marží bude úřad pokračovat do 30. září, původně s nimi měl resort v plánu skončit ke konci tohoto měsíce. Ministerstvo nyní zpracuje cenový výměr na maximální marži, aby byl připraven. Stanjura to ve čtvrtek řekl novinářům. Dodal, že vidí ještě prostor pro dohodu s obchodníky.

Ministerstvo financí sbírá data od prodejců paliv zhruba od poloviny března, výsledky podle Stanjury nejsou uspokojivé. Marže na počátku kontrol klesly a následně už stagnovaly. "Myslíme, že je prostor pro další snížení," uvedl. Průměrná marže u litru nafty v únoru podle něj činila 3,3 koruny a v březnu byla 4,91 korun. U litru benzinu ve druhém měsíci roku dosahovala 2,29 koruny a o měsíc později 4,39 koruny. Stanjura uvedl, že k dispozici má informace z přibližně 90 procent trhu, ale jedná se o průměrné marže. "Neznám, jak se ta marže pohybovala u konkrétních provozovatelů," uvedl dále.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo financí bude plošně kontrolovat čerpací stanice kvůli maržím za paliva

Ministerstvo financí bude plošně kontrolovat čerpací stanice kvůli maržím za paliva. Prodejci budou každý den posílat přehledy průměrné prodejní ceny, a to zpětně od 21. února. Dodávané informace bude ministerstvo průběžně porovnávat s vývojem cen pohonných hmot na komoditní burze v Rotterdamu, z níž vycházejí velkoobchodní ceny pohonných hmot v evropských zemích. Řekla to mluvčí ministerstva Anna Vasko.

"Výsledkem této činnosti ministerstva financí bude zjištění, zda si čerpací stanice uměle a neúměrně navyšují své marže, nebo zda marže zůstává v čase stejná a růst cen je pouze odrazem růstu nákupních cen pohonných hmot. V případě zjištění neúměrného zvyšování marží u prodejců pohonných hmot má ministerstvo financí nástroje k řešení této situace. Krajním řešením může být i vydání cenového výměru stanovujícího fixní výši marží," uvedla Vasko.

Zdroj: ČTK

Maskovaný muž s nožem přepadl čerpací stanici v Polné, policie po něm pátrá

Neznámý maskovaný muž přepadl ve čtvrtek ráno čerpací stanici v Polné na Jihlavsku. Obsluze hrozil nožem. Když se domohl hotovosti, utekl. Nikoho nezranil. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí policie Stanislava Rázlová. Policie nyní hledá svědky události, která se stala okolo 5:00 v Jihlavské ulici.

"Jednalo se o muže vysokého přibližně 175 centimetrů, hubené postavy. Na sobě měl černou mikinu, světlé rifle, kšiltovku světle hnědé barvy a byl maskovaný černým šátkem," uvedla Rázlová.

Policisté v případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže, případ prověřují a po pachateli pátrají. Žádají o pomoc i svědky, kteří mohli mezi čtvrtou a půl šestou ráno pachatele vidět. "Dále uvítáme také záznamy palubních kamer z vozidel projíždějících touto lokalitou v uvedené době a jakékoliv další poznatky k případu," uvedla Rázlová. Lidé mohou policii kontaktovat na lince 158.

Zdroj: ČTK

Za zastřelení čerpadlářky potvrdil odvolací soud 19 let vězení

Odvolací soud potvrdil 19 let vězení pro Davida Šindlera, který předloni při přepadení benzinové stanice v Nelahozevsi na Mělnicku zastřelil čerpadlářku. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Třiatřicetiletý muž vinu od počátku odmítá.

Šindler ženu podle rozsudku zastřelil 3. prosince 2018 brzy ráno. Spolu s Ivanem Hollitzerem, který se k činu přiznal a byl potrestán čtyřmi lety vězení, po půl třetí ráno vtrhl na čerpací stanici. Čerpadlářka se před muži pokoušela schovat za dveřmi, na které Šindler vystřelil. Podle soudu střílel cíleně tak, aby ženu zasáhl.

Zdroj: ČTK
Pokračovat