zbrojení

Francie, Británie, Německo a USA si nepřejí jaderně vyzbrojený Írán. Vyzvaly Teherán, aby neomezoval inspekce

Ministři zahraničí Francie, Británie, Německa a USA se shodli, že jejich společným zájmem je zajistit, že Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň. V prohlášení vydaném po čtvrtečním jednání uvedli, že si přejí, aby se Írán vrátil k závazkům týkajícím se jeho jaderného programu. Írán v posledních dnech ohlásil několik zásadních kroků, jimiž dále odstupuje od mezinárodní jaderné dohody z roku 2015.

Předmětem čtvrtečního ministerského jednání byla obecně bezpečnost Íránu a celého regionu. K evropským ministrům, Francouzi Jeanu-Yvesovi Le Drianovi, Němci Heiko Maasovi a Britovi Dominiku Raabovi jednajícím v Paříži se připojil prostřednictvím videokonference jejich americký kolega Antony Blinken.

Írán tento týden oznámil, že od příštího úterka vypoví část spolupráce s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), která je pověřená inspekcemi íránských jaderných provozů. Maas k tomu ve čtvrtek řekl, že si Írán "zahrává s ohněm" a ohrožuje šanci, že se USA k dohodě z roku 2015, známé pod zkratkou JCOPA, vrátí. Minulá administrativa Donalda Trumpa od ní odstoupila v roce 2018 a obnovila protiíránské sankce. Kromě USA a Íránu JCPOA podepsaly Francie, Británie, Německo, Rusko a Čína.

"To my jsme udrželi v minulých letech tuto dohodu při životě a nyní podporujeme USA v jejich návratu k dohodě. Kroky, které udělal a v nejbližších dnech chce Teherán udělat, ničemu nepomáhají. Ohrožují americký návrat. Čím větší politický tlak bude vyvíjen, tím těžší bude najít řešení," řekl Maas.

Ministři se shodli, že vypovězení spolupráce s MAAE je nebezpečné, a vyzvali Teherán, aby nepodnikal žádné další kroky omezující inspekce.

Zdroj: ČTK
Pokračovat