Zpráva z míst, kde se bratři dělí o jedinou manželku

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
1. 11. 2011 20:50
V Indii je málo žen. Šíří se únosy, znásilňování a obchod s lidmi
"Chybí mi svoboda," říká Sabita Singhová.
"Chybí mi svoboda," říká Sabita Singhová. | Foto: Reuters

Baghpat, Indie - Když Munni přijela do této úrodné oblasti na severu Indie, netušila, že bude muset spát a mít sex hned se dvěma sekáči cukrové třtiny, kteří jsou zároveň bratry jejího manžela. Nebyli schopní najít si mladou nevěstu, jako byla ona.

"Manžel, a pak také jeho rodiče, mi řekli, že jsem k dispozici všem, i bratrům," líčí žena ve žlutém sárí, které je teď něco přes čtyřicet. "Vrhali se na mě kdykoliv chtěli - ve dne i v noci. Když jsem se bránila, zbili mě vším, co bylo po ruce," vzpomíná. Uprchnout se jí podařilo po třech měsících. Vymyslela si, že jde navštívit lékaře.

"Někdy mě na noc vyhodili ven, nebo mne polévali petrolejem a pak zapálili."

Nejsou manželky

O podobných případech se policie dozví zřídkakdy, protože ženy z těchto komunit fakticky nesmějí opouštět dům bez doprovodu. Navíc oběti v sobě nesou hluboké stigma. Takže žen jako je Munni žije v zablácených vesnicích státu Uttar Pradesh mnohem víc.

Munni musela být po vůli všem - manželovi i jeho bratrům.
Munni musela být po vůli všem - manželovi i jeho bratrům. | Foto: Reuters

Ani Munni nebyla na policii, přestože se svým manželem a jeho dvěma bratry má celkem tři děti.

Sociální pracovníci říkají, že v posledních desetiletích se rozmohlo zabíjení novorozeňat ženského pohlaví. Hluboce patriarchální kultura tak trpí v některých oblastech Indie nedostatek žen. Stejně jako v Baghpatu je pak důsledkem vyšší výskyt případů znásilňování a obchodu s lidmi. Nemluvě o bratrech, kteří se "dělí" o manželku.

"Musíme s tím něco udělat, nebo budou ženám neustále hrozit únosy, znásilnění a další mnohem, mnohem horší věci," varuje Bhagyashri Dengleová, výkonná ředitelka dětské charity Plan India.

Žena na prodej

Jen dvě hodiny cesty od Nového Dillí, kde září mrakodrapy a elegantní nákupní centra, leží vesnice Bahpatu, postavená z cihel a hlíny jako úplně jiný svět. Zde se ženy v mužské přítomnosti zahalují. Uvnitř domu se věnují dětem a nesmějí se procházet po okolí bez doprovodu.

Muži farmaří na prosperujících plantážích, nebo polehávají na tradičních síťových lůžkách ve stínu stromů. Mají na sobě bílé tuniky, pijí čaj, někteří kouří vodní dýmky a všichni přitom nadávají na nedostatek manželek pro své syny a bratry.

Letošní statistiky jim dávají za pravdu. Na tisíc mužů připadá v kraji Baghpat jen 858 žen. Celostátně přitom číslo dosahuje výše 914.

"Chybí mi svoboda"

"V každé vesnici žije nejméně pět nebo šest svobodných mládenců, kteří si nemůžou najít manželku. Někde připadají dokonce tři čtyři nezadaní muži na jednu rodinu. Je to vážný problém," soudí vysloužilý policista Shri Chand. "O ničem se nesmí mluvit. Všichni ale víme co se děje, přestože to nikdo nepřizná."

Některé rodiny kupují manželky z jiných částí země, zatímco další poskytují snachu hned několika svobodným synům. Nevěsty odjinud - například ze států Džarkhand a Západního Bengálska - vyprávějí, jak jejich chudým rodinám zaplatil prostředník třeba jen 300 dolarů a pak je přivedl sem, do rozdílné kultury, kde se mluví jiným jazykem a žije se odlišným životním způsobem.

"Zpočátku to bylo tvrdé, musela jsem se toho tolik naučit. Hlavně jsem ničemu nerozuměla. Myslela jsem si, že si tu budu jenom hrát," říká pětadvacetiletá Sabita Singhová, kterou sem přivedli, když jí bylo čtrnáct. Vzít si musela o devatenáct let staršího manžela. "Už jsem si na to zvyklo," říká a v rukou svírá třetího potomka. "Chybí mi ale svoboda."

Výhody vykořisťování

Podobné vykořisťování je podle indického práva nezákonné. Mnohé z těchto zločinů se ale postupem času stávají akceptovanými. Oběti mají v úzce propojených komunitách strach vypovídat a sousedé nemají zájem zasáhnout.

Někteří dokonce říkají, že mít jednu manželku pro více bratrů má i svoje výhody. Třeba se tak vyhnou dělení půdy a dalšího majetku. Navíc nedostatek žen oprostil chudé rodiny od vyplácení velkého věna.

Aktivisty nicméně nenapadá nic pozitivního na faktu, že dochází k masivnímu zneužívání žen. A tak vyjmenovávají případy, kdy se mladé dívky vracely ze školy, byly uneseny, znásilněny a prodány ve veřejné aukci.

Nekončící potraty

Přestože jsou prenatální testy pohlaví v Indii zakázané, ukazuje sčítání z roku 2011, že snahy omezit potraty vyšly naprázdno. Pořád se rodí víc chlapců, než dívek.

Také Kumari koupila rodina, která měla více synů.
Také Kumari koupila rodina, která měla více synů. | Foto: Reuters

Květnová studie v britském lékařském časopise Lancet ukázala, že až 12 miliónů Indických dívek bylo zabito prostřednictvím umělého potratu.

Celostátně klesnul poměr na 914 dívek na 1000 chlapců. Přitom ještě v roce 1981 statistiky hovořily o 962 dívkách na 1000 chlapců.

Synové jsou v tradičně patriarchálních regionech považovaní za velkou výhodu - jsou živitelé rodin, nositelé rodinného jména a pronáší poslední obřad na počest svých rodičů, což je v mnoha vírách velmi důležitý rituál.

Dcery jsou naopak rizikem, pro které je třeba mít věno. Nejdůležitější je ochránit jejich panenství, protože předmanželský sex přináší, podle tamní kultury, rodině smůlu a hanbu.

"Musíme jim poskytnout přístup ke vzdělání, zdravotní péči a možnostem, které jim umožní rozhodovat se o samotě, nebo vzdorovat těm, kteří je chtějí zneužívat," uzavírá.

 

Právě se děje

Další zprávy