Domácí exportéry nejvíce zajímají Rusko a Německo

Tereza Holanová Tereza Holanová
28. 10. 2011 15:31
Vyplývá to ze statistik ministerstva
Foto: Reuters

Praha - Od ledna do konce září se domácí exportéři zajímali především o informace z Ruska a Německa, vyplývá ze zprávy Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO).

Na Zelenou linku MPO se nejčastěji čeští obchodníci obraceli s dotazy, které se týkaly sousedních zemí Česka, dále pak ekonomik, které jsou pro domácí trh prioritní. Mezi ty patří Rusko, Ukrajina, Čína, USA a Indie.

Ruska se týkalo téměř osm procent otázek, 7,5 procenta lidí se zajímalo o Německo a 6 procent obchodníků o Ukrajinu.

Z našich sousedů skončilo na druhém místě Rakousko, v celkovém srovnání bylo šesté. "Zvýšený počet dotazů na Rakousko lze vysvětlit skončením přechodného období, které omezovalo volný pohyb pracovníků," vysvětluje MPO.

Podle ministerstva množství dotazů odpovídalo tomu, jaký podíl obchodu Česko s danými zeměmi má.

V první desítce zemí se objevil také Írán, kde se exportéři zajímali především o sankce a omezení spojená s vývozem na tamní trh.

Celkově směřovala více než třetina otázek na členské země EU. Nepatrně nižší podíl měly asijské země. Méně než jedna pětina dotazů směřuje na země Evropy, které nejsou členy Evropské unie. Z Jižní Ameriky se vývozci zajímali především o Brazílii.

"Afrika představuje minoritní část zájmu tazatelů, přičemž dotazy se zde nekoncentrují na jeden stát, ale jsou rozděleny mezi různé africké země," doplňuje MPO.

Za první tři čtvrtletí se na Zelenou linku pro export obrátilo 1186 lidí. Většina klientů přitom využívala bezplatné telefonní číslo.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 48 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy