potrat

Sněmovna reprezentantů chce obnovit právo na potrat

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek schválila návrh, který by napříč USA uzákonil právo na potrat anulované v červnu nejvyšším soudem. Jedná se o první legislativní reakci Demokratické strany na verdikt, který zvrátil téměř 50 let platný výklad americké ústavy, napsala agentura AP. Iniciativa, kterou podporuje i demokratický prezident Joe Biden, však nemá dostatečnou podporu na překonání republikánských obstrukcí v Senátu.

Sněmovna stejný návrh poslala do Senátu už v loňském roce a plán následně ztroskotal, připomíná zpravodajský web Axios. Procedurální pravidla menší ze dvou komor Kongresu umožňují komukoli z členů blokovat legislativních návrhy, nemají-li podporu alespoň 60 senátorů. Senát je od loňského ledna mezi demokraty a republikány rozdělený poměrem 50 křesel ku 50, přičemž z republikánského tábora v minulosti podpořily právo na potrat pouze dvě senátorky.

Zdroj: ČTK

Guvernér Oklahomy zpřísnil zákon proti potratům, zakázal je od oplodnění

Guvernér Oklahomy Kevin Stitt ve středu podepsal nový zákon, který dále zpřísňuje podmínky pro potraty. Podle zákona ze začátku měsíce byly potraty zakázané od šestého týdne těhotenství, nová norma obsahuje zákaz od oplodnění. Patří tak k nejstriktnějším zákonům proti potratům, jež platí v USA, uvedla agentura Reuters. Ze zákazu je několik výjimek a povolená zůstává i kontracepce, a to včetně té postkoitální.

Stitt uvedl, že slíbil obyvatelům Oklahomy, že podepíše jakýkoliv zákon prosazující omezení potratů, který "dostane na stůl". "Jelikož život začíná početím, tak od tohoto okamžiku máme jako lidské bytosti zodpovědnost chránit život dítěte i matky," prohlásil Stitt.

Do Oklahomy v posledních měsících cestovaly stovky žen z Texasu, kde rovněž platí striktní protipotratový zákon, který zákrok zakazuje od šestého týdne těhotenství. Kvůli novému zákonu v Oklahomě se tak dostupnost potratů na jihu Spojených států výrazně sníží a ženy budou muset cestovat do vzdálenějších států, kde zákrok není zakázán, poukazují zahraniční agentury.

Některé americké státy vedené republikánskými guvernéry začaly prosazovat přísnější protipotratovou legislativu poté, co na začátku května unikl z amerického nejvyššího soudu návrh rozsudku, který ruší předchozí verdikt téhož soudu z roku 1973, jež umožnil legalizaci potratů. Soud potvrdil pravost návrhu, který podpořila většina soudců, ale rozsudek stále oficiálně nevydal. Podle stanice CNN se tak stane nejdříve na konci června. Do té doby se znění textu může ještě změnit.

Zdroj: ČTK

V amerických městech protestovaly tisíce zastánců práva na potrat

V několika amerických městech v sobotu vyšly do ulic tisíce zastánců práva na potrat. Protesty jsou reakcí na uniklý návrh stanoviska nejvyššího soudu, které by zrušilo dosavadní legalizaci interrupcí na federální úrovni. Jestliže k tomu skutečně dojde, čeká Spojené státy podle organizátorů protestů "léto plné hněvu". Celkem bylo na sobotu plánováno více než 400 pochodů, nejvíce protestujících požadujících bezpečný a legální přístup k potratům se očekávalo v New Yorku, Washingtonu, Los Angeles a Chicagu, uvedla agentura Reuters.

Na začátku května uniklo na veřejnost stanovisko nejvyššího soudu, které naznačovalo, že soud vrátí otázku legálnosti potratů do kompetencí jednotlivých států USA. Pokud se tak stane, alespoň ve 20 z nich by procedury byly záhy buď zcela zakázané, anebo povolené jen ve výjimečných případech. Oficiálně bude stanovisko zveřejněno v červnu, řada států kontrolovaných Republikánskou stranou nicméně už před očekávaným verdiktem přijímá nebo přijala přísné restrikce, včetně zákazů potratů bez výjimek pro těhotenství vzešlá ze znásilnění a incestu.

Americkým demokratům se nepodařilo udělat z práva na potrat federální zákon

Demokratům se v americkém Senátu nepodařilo prosadit právo na potrat jako federální zákon. Proti návrhu hlasovali všichni republikáni a také konzervativní demokrat Joe Manchin. Tah, který byl prevencí proti očekávanému verdiktu nejvyššího soudu, byl předem odsouzen k nezdaru, píše na svém serveru stanice BBC.

Na začátku května uniklo na veřejnost stanovisko nejvyššího soudu, které naznačovalo, že soud vrátí otázku legálnosti potratů do kompetencí jednotlivých států USA. Pokud se tak stane, alespoň ve 20 z nich by procedury byly záhy buď zcela zakázané, anebo povolené jen ve výjimečných případech. Oficiálně bude stanovisko zveřejněno v červenci, řada států kontrolovaných Republikánskou stranou nicméně už před očekávaným verdiktem přijímá nebo přijala přísné restrikce, včetně zákazů potratů bez výjimek pro těhotenství vzešlá ze znásilnění a incestu.

"Senát se bohužel nedokázal postavit na obranu práva ženy rozhodovat o svém vlastním těle," prohlásila po hlasování viceprezidentka Kamala Harrisová.

Americký prezident Joe Biden po hlasování Senátu varoval, že pokud by se soud vydal naznačeným směrem, mohl by časem mít tendenci zrušit i sňatky osob stejného pohlaví, antikoncepci a další práva. "Uvidíte, že se tato rozhodnutí objeví a budou ještě více rozdělovat Spojené státy. Budeme se hádat o věcech, o kterých bychom se hádat neměli," řekl Biden na středeční dobročinné akci v Chicagu.

Zdroj: ČTK

Francouzský parlament schválil zákon umožňující potrat do 14. týdne těhotenství

Francouzský parlament přijal zákon, který ženám umožní podstoupit potrat do 14. týdne těhotenství. V současné době mají právo na interrupci do 12. týdne, poznamenala agentura AFP.

Zákon prodlouží lhůtu pro dobrovolné ukončení těhotenství z 12 na 14 týdnů v reakci na nedostatek lékařů a postupné uzavírání specializovaných center. Podle socialistické poslankyně Marie-Noëlle Battistelové musí každý rok zhruba 2000 žen odjet na potrat do zahraničí, protože překročily tento termín. Interrupci budou moci nově provádět i porodní asistentky, které jsou ve Francii početnější než lékaři.

V původním návrhu zákona bylo i zrušení takzvané klauzule svědomí, která lékařům umožňuje odmítnout provedení potratu. Zákon by však v takovém znění nedostal od poslanců zelenou. I tak se nelíbil pravicové části Senátu i Národního shromáždění, která se ho pokusila zablokovat.

Zdroj: ČTK
Pokračovat