Špatná zpráva pro Česko: německá ekonomika bude pomalá

Tomáš Fránek
13. 10. 2011 20:00
Pokud se nepodaří vyřešit dluhy v eurozóně, Německo i Česko na to doplatí
Logo eura. Ilustrační snímek.
Logo eura. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Berlín - Německá ekonomika by se sice v příštím roce měla vyhnout pádu do recese, poroste ale jenom nepatrně.

Podle nové předpovědi zpracované šesti uznávanými ekonomickými instituty z Německa a Švýcarska tak příští rok ekonomika našeho západního souseda poroste jenom o 0,8 procenta. Přitom německá vláda počítala, že ekonomika v roce 2012 vzroste o 1,8 procenta.

Nižší růst ekonomiky Německa je přitom nedobrou zprávou i pro Česko. Německo je totiž pro české firmy zásadním trhem a spolkne přibližně třetinu veškerého exportu z Česka.

Každý pokles ekonomického růstu se tak projeví i v Česku.

Podniky omezí výrobu

Horší předpokládané výsledky německé ekonomiky experti zdůvodňují tím, že se situace na trzích stále zhoršuje.

"Na trzích je výrazná nejistota kolem státních dluhů, hrozí bankovní krize. Největším rizikem je tak eskalace evropského dluhu a krize důvěry, to může situaci ještě zhoršit," uvedli experti ve společné zprávě.

Jedinou cestou je podle nich společná akce, která může hospodářství v Evropské unii zachránit.

Pokles německého růstu tak může být další špatnou zprávou pro evropskou ekonomiku, varují experti.

"Pokud budou kroky vlád a Evropské centrální banky účinné, může to ekonomiku znovu nastartovat. Pokud ne, tak hrozí velmi velké problémy," uvedl Andreas Scheuerle, ekonom banky Deka.

Zboží se už nedopravuje

To, že německá ekonomika neroste zdaleka tak rychle jako na jaře, potvrzují i zástupci firem. "Všude je cítit zpomalení globální ekonomiky. V posledních týdnech je to stále těžší, zvláště asijské obchody už neběží tak dobře," uvedl Karl Ulrich Garnadt z společnosti Lufthansa Cargo.

Právě objem nákladní dopravy je jeden z údajů, které v předstihu ukazují na ekonomickou výkonnost. V září se objem dopravy snížil o 4,1 procenta.

Podle průzkumu uznávaného mnichovského institutu IFO většina německých podnikatelů předpokládá, že v příštích šesti měsících dojde ke zpomalení.

Ke zhoršení nálad přispívá dluhová krize, burzovní turbulence a ekonomové rovněž nepředpokládají, že lze čekat nějaké pozitivní impulsy ze zahraničí. Ekonomové z IFO se proto obávají, že průmyslové podniky budou muset přistoupit k omezení výroby.


 

Právě se děje

před 11 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 1 hodinou

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy