Indické děti umírají na agresivní encefalitidu

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 10. 2011 13:40
Indická epidemie má na svědomí 400 lidí. Zákeřná infekce se šíří i Pákistánem
Mnoho Indů nemá přístup k lékařské péči. Ilustrační foto.
Mnoho Indů nemá přístup k lékařské péči. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dillí/Islamabád - Severní Indii sužuje epidemie virové encefalitidy.

Od července, kdy byly zaznamenány první případy, už nákaze podlehly čtyři stovky lidí, především dětí. Nemocných je podle dostupných informací na dva a půl tisíce a situace se nelepší.

"Čelíme tu neuvěřitelné tragédii, každý den nám pod rukama umírá pět až deset dětí," řekl BBC K.P. Kušvaha, primář pediatrické kliniky v Gorakhpuru, jediného obdobného zařízení v širokém okolí.

Nemocní jsou ve valné většině případů chudí lidé, kteří nemají přístup k lékařské péči a do nemocnice se dostávají pozdě.

Nejohroženější jsou děti ve věku od šesti měsíců do patnácti let. Nemají totiž ještě dostatečně rozvinutou imunitu. Každé páté dítě, které nemoc přežije, navíc z nemocnice odchází s trvalými neurologickými následky.

Zdroj neznámý

Výskyt encefalitidy se v okolí Gorakhpuru (nedaleko hranic s Nepálem) opakuje pravidelně v období dešťů. Původce takzvané japonské encefalitidy totiž přenáší komáři, kterým se v zabahněných nížinách daří. V letech 2006 - 2010 proto úřady uspořádaly dvě vlny plošného očkování a nabádaly občany k používání moskytiér a repelentů.

Opatření sice zabrala, ale na současnou epidemii jsou krátká. Za nynější nákazu totiž komáři nemohou. Její zdroj se nedaří najít. Podle lékařů jím může být například kontaminovaná voda.

Encefalitidy, tedy zánětlivá onemocnění mozku, se projevují zvýšenou teplotou, bolestmi hlavy až migrénami. V pokročilejším stádiu a při vážném průběhu se dostavují křeče, poruchy chování, třes, problémy s pohybem a mdloby.

Ve většině případů jsou encefalitidy způsobeny infekcí viry nebo bakteriemi. Nemoc často přeroste do zánětu mozkových blan (meningitidy) nebo zánětu míchy (myelitidy).

Láhaurem se šíří horečka dengue

Foto: Aktuálně.cz

Epidemie vážné infekční choroby trápí i sousední Pákistán. V šestimilionovém Láhauru poblíž indické hranice se už dva měsíce rychle šíří horečka dengue.

Tamní úřady hlásí více než 12 000 nakažených a 202 obětí.

Rovněž dengue přenášejí komáři a silné monzunové deště spojené se záplavami, které hlavní město pákistánské kultury v uplynulých týdnech postihly, pro ně vytvořily optimální podmínky.

Mezi příznaky této tropické nemoci patří zvýšená teplota až horečka, bolest hlavy, která bývá nejpalčivější za očima, bolesti svalů i kloubů a typická vyrážka.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

před 49 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy