nezisková organizace

Maďarsko zrušilo i náhradu sporného zákona o financování nevládních organizací

Maďarská vláda zrušila i zákonné opatření, jímž v květnu nahradila kontroverzní zákon o financování nevládních organizací, který vyvolal značnou kritiku doma i v zahraničí. V sobotu o tom informovala agentura APA. Zmíněný zákon byl zrušen poté, co ho Soudní dvůr Evropské unie minulý rok označil za diskriminační a porušující evropské předpisy.

Zdroj: ČTK

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který soud EU označil za diskriminační

Maďarsko zruší sporný zákon o financování nevládních organizací, který Soudní dvůr Evropské unie označil za diskriminační a porušující evropské předpisy. Místopředseda vlády Zsolt Semjén podle agentury DPA předložil v parlamentu v noci na středu nový zákon, který kritizovanou normu nahradí. Maďarsku hrozil ze strany EU finanční postih v případě, že by zákon neupravilo.

Maďarsko v roce 2017 zpřísnilo dohled nad organizacemi financovanými ze zahraničí. Ty, jejichž roční příspěvek překročí 7,2 milionu forintů (546 000 Kč), se musejí povinně registrovat a také zveřejňovat podrobnosti o svých dárcích. Dotčené spolky musejí rovněž na webových stránkách výslovně uvádět, že jsou "organizacemi podporovanými ze zahraničí".

Unijní soud v červnu 2020 konstatoval, že jde o "diskriminační a neodůvodněné omezení", které je v rozporu se základními právy včetně ochrany osobních údajů či svobody sdružování.

Podle kritiků byl tento a další zákony namířen především proti americkému finančníkovi a filantropovi maďarského původu Georgi Sorosovi, kterého kvůli jeho liberálním názorům považuje premiér Viktor Orbán za svého nepřítele.

Nyní může být zákon zneplatněn na některé z příštích schůzí parlamentu. Chystaná novela podle DPA obsahuje ustanovení, na jehož základě bude maďarský účetní dvůr každoročně vypracovávat zprávy o těch nevládních organizacích, jejichž příjmy budou přesahovat 20 milionů forintů (1,43 milionu korun).

Zdroj: ČTK

Místo expertů neziskovek vláda do Bruselu poslala Babišova poradce a zástupkyni Agrární komory

Neziskové organizace se ohradily proti jmenování dvou zástupců svého sektoru do Evropského hospodářského a sociálního výboru, který je poradním orgánem Evropské komise. Vadí jim, že vláda na místa expertů neziskových organizací schválila poradce premiéra Andreje Babiše (ANO), ekonoma Jaroslava Ungermana, a výkonnou ředitelku pro Společnou zemědělskou politiku v Agrární komoře Jarmilu Dubravskou. Vyplývá to z dopisu, který zástupci neziskových organizací adresovali premiérovi. Vyzvali ho v něm ke sjednání nápravy. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat