Obvinění z Haiti: Mírotvorci OSN znásilnili mladíka

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 9. 2011 14:28
Pět uruguyských vojáků usvědčuje videonahrávka pořízená přímo na základně
Mírové jednotky Spojených národů. Ilustrační foto.
Mírové jednotky Spojených národů. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Port-au-Prince - Uruguayská armáda čelí sexuálnímu skandálu. Pět vojáků, kteří v rámci mírových sil Organizace spojených národů působili na Haiti, čelí obvinění ze znásilnění osmnáctiletého mladíka.

Sexuální útok navíc podle BBC někdo natočil na mobilní telefon a umístil na internet.

Nahrávka, pořízená na základně OSN ve městě Port Salut na jihu Haiti, zachycuje pětici uruguayských vojáků, jak místního osmnáctiletého mladíka znásilňují a ještě se u toho smějí.

Vedení armády vojáky z mise na Haiti okamžitě stáhlo a odvolalo také velitele námořního kontingentu.

Nezvaní pomocníci

Incident Haiťany pobouřil a již tak špatná image jednotek OSN znovu utrpěla. V Port Salut se ještě během pondělí uskuteční demonstrace za odchod jednotek OSN ze země.

Mluvčí stabilizační mise OSN na Haiti Eliane Nabaaová BBC řekla, že mise okamžitě nařídila své vojenské policii zahájit vyšetřování.

"OSN naprosto netolerují takovéto případy nepřípustného chování, pohlavního zneužívání či jiného špatného zacházení," prohlásila Nabaaová. "Bereme tato obvinění velmi vážně, a pokud se potvrdí, viníci musejí čelit spravedlnosti," dodala.

Uruguayská armáda uvedla, že v souvislosti s obviněními přijala přísná a exemplární opatření a je připravena udělit nejvyšší tresty, pokud budou podezřelí shledáni vinnými.

"Nestandardní chování" modrých helem přivádí Haiťanky do jiného stavu

Ministr obrany Eleuterio Fernández již minulý týden nařídil naléhavé vyšetřování "nestandardního chování" mírových vojáků na Haiti. Vyšetřování by se mělo týkat rovněž případů mladých haitských žen, které prý přišly s vojáky OSN do jiného stavu.

První jednotky Minustah dorazily na Haiti v roce 2004, aby pomohly vrátit stabilitu této zemi po násilném svržení prezidenta Jeana-Bertranda Aristidea.

Mandát mírové mise byl pak prodloužen po loňském zemětřesení, které si vyžádalo desetitisíce obětí. Statisíce lidí po řádění živlu nadále bydlí v provizorních přístřešcích.

Působení mírových vojáků, mezi nimiž je i na 1200 Uruguayců, se ale setkává s četnými kritikami, především pro jejich údajnou agresivitu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy