Počet lidí dosáhl 7 miliard narozením chlapce v Rusku

Zahraničí Zahraničí
31. 10. 2011 11:44
Poslední miliarda přibyla během dvanácti let

Praha - Počet lidí na Zemi v pondělí oficiálně dosáhl sedmi miliard. Potvrdila to OSN s tím, že podle propočtů se "jubilejním" sedmimiliardtým člověkem stal chlapec Pjotr Nikolajev, narozený v ruském Kaliningradu.

Experti však vylučují, že je možné přesně určit, kdo je přesně tím sedmimiliardtým dítětem. Nárok na magické pořadové číslo vznesli i novorozenci v řadě dalších zemí světa, narození krátce po sobě.

O symbolickém prvenství ruského Kaliningradu bylo podle ruského tisku rozhodnuto administrativně. Právě v tomto městě totiž bude v pondělí prezentována výroční světová zpráva OSN o obyvatelstvu Země.

Kromě kaliningradského Pjotra se o titul sedmimiliardtého pozemšťana přihlásil také malý Alexandr z Petropavlovska-Kamčatského na ruském Dálném východě.

Nárok na prestižní osvědčení OSN si činí i mimoruští novorozenci. Oslava už proběhla třeba ve filipínské Manile. Danica May Camacho se tu narodila dvě minuty před půlnocí místního času. Podle filipínského tisku její matka Galura dokonce obdržela osvědčení OSN a peněžitý dar.

Podívejte se na velkou grafiku Aktuálně.cz k tématu sedmi miliard lidí na Zemi.

Počet obyvatel planety stoupl o miliardu od roku 1999. Tehdy se šestimiliardtým člověkem stal Andan Nević z bosenského Sarajeva. Hranice osmi miliard padne zřejmě v roce 2025.

Organizace OSN pro výživu (FAO) v minulosti uvedla, že kritická hranice, za kterou už bude obtížné "nasytit" všechny lidi na Zemi, je deset miliard osob.

I přes známou politiku jednoho dítěte je stále nejlidnatější zemí Čína (1,3 miliardy) před Indií (1,2 miliardy).

Pak zeje velká propast a na dalších místech jsou Spojené státy (300 milionů), Indonésie (přes 240 milionů) a Brazílie (už více než 200 milionů). V Evropě má nejvíce obyvatel stále Rusko (143 milionů) a Německo (82 milionů).

Nejrychlejší růst ale měla v posledních letech - a bude mít i v letech následujících - Afrika. Od poloviny minulého století se počet Afričanů zvýšil z 230 milionů na více než 800 milionů.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Bleskové povodně v Afghánistánu mají 150 obětí, tvrdí Tálibán

Bleskové povodně, které ve středu večer místního času postihly afghánskou provincii Núristán, si vyžádaly 150 obětí. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámilo radikální islamistické hnutí Tálibán, které má tuto oblast na severovýchodě země pod kontrolou.

Tiskové agentury dříve s odvoláním na afghánskou vládu uváděly nejméně 40 obětí. Agentura AP ale citovala i mluvčího guvernéra provincie, podle něhož je obětí nejméně 60. I on ale uvedl, že mrtvých bude zřejmě mnohem více.

"Bohužel voda vzala polovinu vesnice, kde stálo více než 100 domů. Více než 100 lidí je mrtvých nebo pohřešovaných," řekl už dříve agentuře Reuters mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid.

Zdroj: ČTK
Další zprávy