Živě: NATO pošle vojáky na východ Evropy

Živě
Středeční události kolem ukrajinské krize jsme pro vás sledovali v online reportáži.
"Budeme mít ve vzduchu více letadel, více lodí na moři a na pevnině budeme mít zvýšenou pohotovost."
"Budeme mít ve vzduchu více letadel, více lodí na moři a na pevnině budeme mít zvýšenou pohotovost." | Foto: Reuters

Kyjev - Operace ukrajinské armády, která má zastavit proruské separatisty na východě země, pokračuje.

Ukrajinští vojáci operují v Kramatorsku a Slavjansku.

Část z nich ale zběhla a ukrajinské výsostné znaky vyměnili za ty separatistické.

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen v reakci na události posledních týdnů oznámil, že Aliance v brzké době posílí svoji vojenskou přítomnost ve východní Evropě.

Dění jsme sledovali v online reportáži.

Rusko-ukrajinský konflikt živě:

Živě
Aktualizovat reportáž
23:30

V Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny došlo ve středu večer podle místních médií k přestřelce mezi ukrajinskými vojáky a proruskými separatisty, která si vyžádala zraněné.
"Lidé shromáždění u brány vojenské jednotky v Mariupolu požadovali od vojáků, aby se rozdělili o zbraně, pak začali házet zápalné lahve. Vzplálo auto. V odpovědi zazněly výstřely," vylíčil list Ukrajinska pravda. Pět zraněných muselo být podle něj převezeno do nemocnice. Mezi dvěma těžce raněnými je i policista. V davu asi 300 proruských demonstrantů u kasáren se podle listu vyskytovali i blíže neupřesnění "lidé v šedých uniformách".

22:20

Do ukrajinských médií přeskočily pověsti, že se prý na velikonoční neděli 20. dubna má z ruského exilu do rodného Doněcka vrátit svržený ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, ačkoliv Kreml se prý ještě nerozhodl, zda z regionu udělá "nezávislý stát", anebo jej připojí k Rusku.
Ukrajinský generální prokurátor označil zprávy o chystaném Janukovyčově návratu za "kachnu", nicméně přislíbil, že v případě návratu bude exprezident zatčen kvůli únorové střelbě do kyjevských demonstrantů.

20:40

Mluvčí ruského prezidenta Peskov naznačil, že Vladimir Putin během čtvrteční televizní debaty s národem zřejmě odpoví na volání mnoha Rusů, kteří se dožadují "aktivního zásahu Ruska" do ukrajinských záležitostí, a prý i Ukrajinců, kteří "prosí o pomoc, prosí o zásah, prosí o ochranu". Prezident by se také měl vyjádřit k americkým a evropským sankcím.

19:35

Ukrajinská tajná služba SBU v zemi odkryla na čtyřicet ruských agentů. Prohlásil to podle agentury AFP Vitalij Najda, který má v rámci SBU na starosti kontrašpionáž. Najda také podle agentury Ukrinform řekl, že ruské speciální síly jako záminku pro vojenský vpád plánují zabít až 200 Ukrajinců.

"Od začátku operace na východě jsme odhalili a zmařili činnost asi 40 ruských špionů," řekl Najda. Také prohlásil, že na východě působí stejní příslušníci zvláštních ruských sil jako na anektovaném Krymu. Podle něj to dokazují volací znaky, které ukrajinská rozvědka zachytila.

17:10

Expremiérka Julija Tymošenková nemíní stáhnout svou kandidaturu z nadcházejících prezidentských voleb. "Jméno Tymošenkové bude na volebních lístcích, pokud budou samotné volební lístky," prohlásil politolog Taras Berezovec.

Záměr političky vytvořit "hnutí odporu" podle něj neznamená, že se nebude ucházet o prezidentskou funkci, reagoval na informaci, kterou s odvoláním na bývalého předsedu ústřední volební komise Mychajla Rjabce zveřejnil server hvylya.org.

Podle některých spekulací by se ale volby nemusely uskutečnit, pokud by v zemi byl vyhlášen výjimečný stav s ohledem na napjatou situaci na východě Ukrajiny.

17:02

Ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že obrněné transportéry jsou nyní ve Slavjansku, kde je střeží "lidé v uniformách, kteří nemají žádný vztah k ozbrojeným silám Ukrajiny".

Foto: Reuters
16:48

Ministr ekonomického rozvoje Ruska Alexej Uljukajev odhaduje, že kvůli krizi na Krymu a Ukrajině do konce letošního roku z Ruska odteče kapitál ve výši 100 miliard dolarů.

Jen za první čtvrtletí to podle centrální banky bylo 50 miliard. Další - již delší dobu známou - hrozbou je pokles ruského HDP, a to až o 1,8 procenta.

16:39

Jaké jsou vyhlídky dalšího vývoje ukrajinské krize?

"(Čtvrteční) diplomatické jednání v Ženevě Rusko využije k tomu, aby zkomplikovalo zpřísnění západních sankcí a učinilo ukrajinskou vládu, USA a Evropskou unii odpovědné za to, že se situace neuklidňuje. A samo potom, určitě přes Velikonoce, kdy Západ nebude schopen reagovat, způsobí další eskalaci konfliktu," řekl Hospodářským novinám Sławomir Dębski, polský politolog a ředitel Centra polsko-ruského dialogu a porozumění.

16:31

Německo přispěje k ochraně východních členů NATO vojenskou zásobovací lodí a vysláním až šesti stíhaček Eurofighter.

O vyslání dalších posil nechtělo tamní ministerstvo obrany spekulovat s tím, že Aliance musí nejdříve vypracovat příslušnou strategii.

16:24

Vše jde přesně podle plánu ruského prezidenta Vladimira Putina: Ukrajina slábne a svět zapomíná na okupaci Krymu, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jiří Šedivý.

Foto: ČTK
16:09

"Putin chce na základě snůšky lží rozdělit Ukrajinu... Hospodářské sankce je třeba zesílit na úroveň Íránu a umožnit tím Ukrajincům, aby se hájili," prohlásil v Evropském parlamentu Brit Charles Tannock.

K případnému omezení odběru ruského plynu, které by Moskvu ekonomicky zasáhlo daleko významněji než v případě ropy, se však většina debatujících stavěla opatrně či se k němu vůbec nevyjádřila.

Rezoluci k současné situaci na Ukrajině přijme evropský parlament ve čtvrtek.

16:06

Stanice Hromadske.tv píše, že se v Kramatorsku podařilo třem ukrajinským obrněným transportérům uniknout z města. Separatisté je pronásledují na automobilech a čtyřkolkách.

15:41

Ukrajinský ministr obrany přiznal, že armáda na východě země přišla o šest bojových vozidel. Doposud vláda v Kyjevě zvěsti nekomentovala.

Foto: Reuters
15:12

Strůjci odtržení Krymu od Ukrajiny a jeho připojení k Ruské federaci si rozdávají posty. Vicepremiérem by se měl stát Michail Šeremeť, bývalý velitel krymské "domobrany".

Do funkce ho navrhne úřadující guvernér poloostrova Sergej Aksjonov. Toho pro změnu jmenoval ruský prezident Vladimir Putin.

14:51

Tajná služba SBU prezentovala novinářům arzenál zabavený ruským diverzantům na Ukrajině. Jde především o pistole, výbušniny. Mezi zabavenými důkazy jsou rovněž ruské občanky a vojenské průkazy.

14:46

Ministr zahraničí prohlásil, že ve čtvrtek na schůzce v Ženevě všem přítomným předloží důkazy o ruských aktivitách na Ukrajině.

14:40

Podívejte se, jak probíhá protiteroristická operace na východě Ukrajiny.

14:31

Úřady v moldavském Podněstří požádaly Rusko o oficiální uznání. Separatistickou Podněsterskou republiku doposud coby suverénní nezávislý stát uznávají pouze Abcházie, Jižní Osetie a Náhorní Karabach.

14:15

Ozbrojenci staví kolem doněcké radnice barikády, nicméně zaměstnance pouštějí dovnitř i ven.

"Policie nijak nezasáhla. Popsal bych tu situaci jako bizarní... Požadují, aby ukrajinský parlament přijal zákon o místních referendech," líčil situaci mluvčí radnice Maxim Rovinskij.

Proruští ozbrojenci na radnici v Doněcku, kterou obsadili. (16. dubna 2014)
Proruští ozbrojenci na radnici v Doněcku, kterou obsadili. (16. dubna 2014) | Foto: Reuters
14:03

Ukrajinský parlament ve středu podpořil vojenskou operaci na východě země. Informoval o tom vicepremiér Vitalij Jarema.

13:46

Rasmussen upřesnil, že lodě budou poslány "do Baltského moře, východního Středomoří a v případě nutnosti i jinam".

NATO podle něj "předělává a posiluje" obranné plány. "Budeme mít ve vzduchu více letadel, více lodí na moři a na pevnině budeme mít zvýšenou pohotovost."

13:42

"NATO posílí vojenskou přítomnost na východě Evropy," píše Spiegel Online. Odvolává se na slova generálního tajemníka Aliance Anderse Fogha Rasmussena.

Ve velmi brzké době podle něj dojde k přeskupení pozemních, námořních i vzdušných sil NATO. "Pokud to bude nutné, budou v příštích týdnech a měsících následovat další opatření," řekl v Bruselu.

Foto: anders fogh rasmussen, Reuters
13:34

Kremlem financovaná televize Russia Today zveřejnila video ze Slavjansku, na němž údajně "protivládní milice" driftují s ukrajinským obrněným transportérem.

YouTube: Obrněný transportér ve Slavjansku

Video:
13:22

Rusku se nezamlouvají sankce, které na jeho banky kvůli anexi Krymu a dění na východní Ukrajině uvalily Spojené státy. Moskva proto oznámila, že zvažuje podání žaloby u Světové obchodní organizace (WTO).

13:01

Žádnou Oděskou lidovou republiku jsme nevyhlásili, tvrdí představitelé hnutí Antimajdan. Zvěsti podle serveru Otkat.od.ua označili za propagandu.

12:56

Ukrajinské stíhačky Su-27 čile operují i nad Slavjanskem.

Stíhací letoun Suchoj Su-27 nad východoukrajinským Slavjanskem.
Stíhací letoun Suchoj Su-27 nad východoukrajinským Slavjanskem. | Foto: Reuters
12:52

Na Ukrajině se podařilo zadržet 23 důstojníků ruské vojenské rozvědky GRU, oznámil na uzavřeném zasedání Nejvyšší rady ředitel tajné služby SBU Valentyn Nalyvajčenko.

Podle jeho slov ruská rozvědka budovala v zemi agenturní síť bezmála tři roky.

12:42

V Kramatorsku a Slavjansku jezdili na obrněných transportérech s ruskými vlajkami ukrajinští vojáci, aby se dostali do míst, která kontrolují separatisté. Prohlásil to šéf poslaneckého klubu strany Vlast Serhij Sobolev.

"Jednotky našich ozbrojených sil použily partizánskou metodu k průniku do míst kontrolovaných ruskými vojáky a separatisty, kteří jsou jimi financováni," uvedl pro Interfax-Ukrajina.

Zprávy o přeběhlících doposud nepotvrdilo ani ministerstvo obrany.

Ozbrojenci ve Slavjansku. Na vozidle je upevněna ruská vlajka. 16. dubna 2014.
Ozbrojenci ve Slavjansku. Na vozidle je upevněna ruská vlajka. 16. dubna 2014. | Foto: Reuters
12:24

Železniční trať mezi Kramatorskem a Druživkou je mimo provoz. Jednu ze souprav zastavili "neidentifikovaní lidé". Cestujícím řekli, aby jeli jinudy.

12:21

Do Kramatorsku míří ukrajinský ministr obrany Michail Kuznec. Na místě by se měl podle agentury Reuters zabývat situací kolem zběhů.

12:14

"Nemůžeme střílet naše vlastní lidi," vysvětlil agentuře Reuters jeden z vojáků ve Slavjansku důvody, které ho společně s kolegy vedly ke zběhnutí na stranu separatistů.

12:06

Evropská unie by podle europoslanců měla udělat maximum, aby se neopakoval scénář anexe Krymu. "Ukazuje se, že evropské pojetí svobody a právo na sebeurčení je podrobeno vážné zkoušce," prohlásil během debaty v Evropském parlamentu komisař pro rozšíření Unie Štefan Füle.

Foto: Ludvík Hradilek
11:57

Obyvatelé Kramatorsku vytvořili lidský řetěz, aby zastavili postup ukrajinských vojáků, píše na Twitteru nezávislý reportér Maxim Eristavi.

11:49

Prezidentský kandidát Oleh Carjov odsoudil vojenskou operaci na Ukrajině.

"Pokud chceme uchránit jednotu Ukrajiny, měli bychom se naučit naslouchat druhým a pamatovat si, že z krize vede jen jedna cesta - mírové rozhovory," řekl podle agentury ITAR-TASS.

Carjov v uplynulých dnech otevřeně podpořil separatisty.

Oleh Carjov, proruský kandidát na ukrajinského prezidenta a donedávna poslanec Strany regionů.
Oleh Carjov, proruský kandidát na ukrajinského prezidenta a donedávna poslanec Strany regionů. | Foto: Aktuálně.cz
11:41

Ukrajinský premiér Jaceňuk prohlásil, že Rusko buduje v Evropě "novou Berlínskou zeď" a usiluje o návrat studené války. "To, co se nyní děje, ohrožuje Evropu i Evropskou unii," dodal.

11:39

Po Doněcku či Luhansku údajně vyhlásila lidovou republiku i Oděsa. Stoupenci hnutí Antimajdan to oznámili na internetu, píše Ukrajinska pravda.

11:36

Do centra Slavjansku přijely obrněné transportéry s ruskými vlajkami.

11:29

Část bojovníků, kteří okupují Luhansk, je údajně ochotna vstoupit do Národní gardy a bojovat za jednotu Ukrajiny, a to výměnou za amnestii.

Tvrdí to alespoň poslanec strany UDAR Sergej Kunicyn.

11:11

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk obvinil Moskvu z "exportu terorismu". Rusko by podle něj mělo počínání "teroristů" odsoudit, nikoliv ho podporovat.

Nechal proto vytvořit zvláštní komisi, která by se měla děním na východě země zabývat.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014)
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v Bruselu. Podepsal tam část asociační dohody s EU, kterou odmítl dnes ji sesazený prezident Viktor Janukovyč. (21. března 2014) | Foto: Reuters
11:09

Ruské ministerstvo zahraničí kritizuje úterní zprávu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva, podle níž je současné dění plné dezinformací, propagandy a podněcování k nenávisti.

Náměstek Alexander Luhaševič ale tvrdí, že závěry OSN "neodpovídají realitě".

11:04

Nad Doněckem přelétávají ukrajinské stíhačky, hlásí z města reportéři.

11:02

Oleksandr Zacharčenko, velitel proruských speciálních jednotek Oplot, prohlásil, že doněckou radnici by mělo "zabezpečit" sto mužů.

Oplot doposud operoval pouze v Charkovské oblasti, nyní se přesunul i do Doněcké.

11:01

"Východ Ukrajiny opakuje to, co se stalo na západě. Nové je jen hodnocení jejich kroků. Zatímco dříve byli aktivisté označováni za romantické revolucionáře, nyní se o účastnících protestů mluví jako o teroristech a separatistech," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Natallia Sudlianková, šéfredaktorka v ruštině vycházejícího týdeníku Pražský telegraf.

10:50

"Každý ve Slavjansku říká, že ukrajinští vojáci přeběhli na stranu rebelů," píše na Twitteru novinář Alec Luhn. "Žena pokládá k obrněncům květiny."

10:40

Podle agentury AFP vstoupili proruští ozbrojenci do kanceláří starosty Doněcka.

10:22

Podle agentury Reuters vjelo pět nebo šest obrněných transportérů s ruskou vlajkou i do města Slavjansk.

10:20

Korespondent německého Spiegelu v Kramatorsku cituje jednoho z vojáků, kteří na ukrajinských obrněných transportérech vyvěsili ruské vlajky.

"Už týdny jsme nedostali nic pořádného k jídlu, Kyjev na nás zapomněl. Už nám to stačilo," volal z jednoho ze šesti ´ruských´ transportérů, které projížděly městem.

10:18

Expremiérka Julija Tymošenková stáhla svou kandidaturu do květnových prezidentských voleb, napsal zpravodajský server hvylya.org s odvoláním na někdejšího šéfa ústřední volební komise Mychajla Rjabce.

"V zájmu boje se separatismem a terorismem ve východních regionech Ukrajiny a nastolení stability a klidu v zemi se Tymošenková se rozhodla stáhnout svou kandidaturu a postavila se do čela Hnutí odporu," uvedl Rjabec na své facebookové stránce. Další zdroje to zatím nepotvrdily.

Tymošenková v úterním rozhovoru pro Radio Svoboda řekla, že po dohodě s vedením země se chystá založit "hnutí odporu", které se bude zabývat bezpečnostní situací v zemi. Tvrdila ovšem, že zůstane v seznamu lidí, kteří se ucházejí o prezidentskou funkci.

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014)
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. (6. března 2014) | Foto: Reuters
10:07

Video, na němž Kramatorskem projíždějí obrněné transportéry s ruskou vlajkou.

YouTube: Obrněné transportéry s ruskou vlajkou v Kramatorsku

Obrněné transportéry s ruskou vlajkou v Kramatorsku. | Video:
09:48

Před synagogou v Doněcku kdosi rozdával letáky, podle nichž separatisty vyhlášená Doněcká lidová republika požaduje, aby se tamní Židé nechali do 3. května úředně zaregistrovat, napsal server Novosti.dn.ua.

Cena registrace 50 dolarů a Židé prý mají zaplatit proto, že lídři ukrajinské židovské obce podporovali Majdan.

Představitelé místní židovské obce jsou přesvědčeni, že jde o provokaci, jejímž cílem bylo vyvolat konflikt s Židy a následně je obvinit z útoku na separatisty.

09:26

Z Kramatorsku přicházejí nepotvrzené zprávy, že posádky ukrajinských tanků, které se účastnily "protiteroristické operace", změnily stranu a vyvěsily ruské vlajky.

"Nyní jsou proti Kyjevu," píše na Twitteru například editor Spiegel Online Raniah Salloum.

09:09

Stojíme za vámi, vzkázal na východ Ukrajiny premiér Krymu Sergej Aksjonov. Podle agentury CrimeaInform podpořil ruské separatisty v Kramatorsku a Slavjansku v jejich boji proti "kyjevské juntě".

Sám Aksjonov se zasloužil o odtržení Krymu od Ukrajiny. Jeho čin uznává za legální Rusko a několik málo dalších zemí.

Oslavy výsledků referenda na Krymu. Na Leninově náměstí v Simferopolu zazněla mimo jiné i ruská hymna. Chybět nemohl ani krymský premiér Sergej Aksjonov. (16. března 2014
Oslavy výsledků referenda na Krymu. Na Leninově náměstí v Simferopolu zazněla mimo jiné i ruská hymna. Chybět nemohl ani krymský premiér Sergej Aksjonov. (16. března 2014 | Foto: Reuters
08:31

"Putin je zřejmě znepokojen právy rusky mluvících po celém světě. S výjimkou Ruska," komentuje na Twitteru poslední výroky ruského prezidenta sloupkař New York Times a dvojnásobný držitel Pulitzerovy ceny Nicholas Kristof.

08:15

Šéf protiteroristické sekce tajné služby SBU Vasilij Krutov podle listu Ukrajinska pravda prohlásil, že v Doněcké oblasti roste počet ruských vojáků. Momentálně jich tam prý operuje několik stovek. "Máme co do činění s velmi profesionálním a zkušeným soupeřem," řekl.

Už v úterý se objevily zprávy, že na východě Ukrajiny operují příslušníci 45. výsadkové divize ruské armády. Ti se mimo jiné podíleli i na válkách v Čečensku či Gruzii.

07:53

Ozbrojenci ve Slavjansku údajně zajali dva ukrajinské vojáky. Podle doposud nepotvrzených zpráv hrozí, že je zabijí, pokud se jednotky nestáhnou z kramatorského letiště.

Foto: Reuters
07:36

Ukrajinská armáda oznámila, že během úterní operace v Kramatorsku nezabila nikoho z proruských ozbrojenců. Několik jich ale na tamním letišti zajala.

07:00

Ruský prezident Vladimir Putin v úterním telefonátu s německou kancléřkou Angelou Merkelovou varoval před občanskou válkou na Ukrajině. Protiteroristickou operaci ukrajinské armády na východě země označil za "ostrou eskalaci konfliktu, která zemi dostává na pokraj občanské války". Putin i Merkelová se shodli na důležitosti čtvrtečních čtyřstranných rozhovorů mezi ukrajinskými, ruskými, americkými a evropskými diplomaty.

Foto: Reuters
06:45

Více než 55 000 Rusů se podepsalo pod petici požadující, aby Spojené státy každého signatáře zařadily na "černý seznam", odepřely mu víza a zmrazily bankovní konto. Podle portálu usagoaway.ru se celkem podepsalo 55 255 sankcí chtivých Rusů a Rusek.

Podpisy vlastenců, kteří se ze solidarity s ruskými hodnostáři potrestanými za březnovou anexi Krymu také chtějí stát personami non grata v USA, míní organizátoři předat velvyslanectví USA v Moskvě ve čtvrtek. "Projekt nejenže předvedl vysokou připravenost společnosti ke sjednocení, ale ukázal i změny ve vědomí lidí a probuzenou hrdost na vlast. Nejsme země třetího světa," řekl agentuře ITAR-TASS autor celého "trucpodniku" Arťom Kirjanov.

Nápad se na ruském internetu podle serveru newsru.com nesetkal jen s nadšením. Našli se i skeptici hádající se, kolik je asi mezi signatáři "mrtvých duší" a zda není hloupé nasazovat vlastní kůži za "zlodějské papaláše". Prý by bylo dobré si nejprve přečíst, koho vlastně USA potrestaly.

Ukrajinec z Doněcku, který chce do Ruska.
Ukrajinec z Doněcku, který chce do Ruska. | Foto: Reuters
06:30

Dobré ráno z pražské redakce, i dnes pro vás budeme sledovat aktuální dění na Ukrajině v online reportáži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 16. 4. 2014 23:30
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy