Živě: Operace začala, Kyjev vytlačil separatisty z letiště

Přenos skončil
Úterní události kolem ukrajinské krize pro vás sledujeme v online reportáži.
Napětí na východě Ukrajiny trvá už přes týden, Armáda tomu má učinit přítrž.
Napětí na východě Ukrajiny trvá už přes týden, Armáda tomu má učinit přítrž. | Foto: Reuters

Kyjev - Operace ukrajinské armády, která má zastavit proruské separatisty na východě země, začala. Ukrajinští vojáci zaútočili s těžkou technikou na vojenské letiště v Kramatorsku.

Dalších 500 vojáků operuje v nedalekém Slavjansku.

"Cílem je ochránit občany před teroristy, kteří chtějí zemi rozdělit," vysvětlil úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov.

Podle něj bude zásah proti separatistům probíhat "po etapách, odpovědně a vyváženě".

Tajná služba SBU odpoledne přišla s tvrzením, že "teroristy platila nejmenovaná ruská banka". Ozbrojenci si měli denně přijít na 200 až 500 dolarů.

Dění sledujeme v online reportáži.

Rusko-ukrajinský konflikt:

Přenos skončil
20:30

Italská bankovní skupina UniCredit přerušila své operace na Krymu a zavřela zde všechny své pobočky. "Banka, která funguje podle ukrajinských zákonů, již nemá právní základ pro fungování a poskytování bankovních služeb v (krymské) oblasti," uvedla ukrajinská divize banky na internetových stránkách. "Zdůrazňujeme, že zavření poboček na Krymu nemá vliv na závazky banky vůči zákazníkům," dodala.

20:00

Americký senátor John McCain dnes kritizoval jako "minimální" sankce, jež Evropská unie vyhlásila proti Rusku za jeho podíl na ukrajinské krizi. Podle něj jde "téměř o vtip". McCain, který je na cestě po pobaltských státech, to řekl při návštěvě Estonska. Zároveň vyzval k "silné a houževnaté" americké vůdčí roli při formování odpovědi Západu na ruské akce.

Bílý dům podpořil postup ukrajinské vlády. Vydal prohlášení, v němž konstatuje, že provokace na východě země vytvářejí situaci, na níž Kyjev musí reagovat.

Foto: wikipedia.org
18:49

Ruské akcie kvůli nepokojům na východní Ukrajině prudce oslabují. Investoři se obávají, že by situace mohla přerůst v plnohodnotný vojenský konflikt, do něhož by se mohlo zapojit Rusko. Akciový index moskevské burzy MICEX klesl o 2,6 procenta na 1309 bodů. Index burzy RTS, kde se ceny akcií stanovují v dolarech, se propadl dokonce o 3,3 procenta na 1141 bodů.

Foto: Reuters
18:44

V samém Kramatorsku podle zpravodaje rozhlasové stanice Echo Moskvy panuje klid, ukrajinští vojáci se zatím do města proniknout nepokusili. To potvrzují i zprávy z řad separatistů. "Skutečně nás vytlačili z letiště, ale město zůstává pod naší kontrolou. Nikoho sem nepustíme," řekl agentuře Interfax nejmenovaný mluvčí místní milice. Ta prý v přestřelce zaznamenala jednoho zraněného. Zprávy o dalších raněných a údajně také padlých se dosud nepodařilo ověřit.

18:38

Agentura Interfax Ukrajina s odvoláním na tajemníka ukrajinské Národní bezpečnostní rady Andrije Parubije píše, že ukrajinské speciální jednotky v Doněcké oblasti zajaly blíže neupřesněných počet ruských důstojníků.

Foto: Reuters
18:30

Agentura AP odvoláním na starostu Kramatorsku potvrdila, že ukrajinská armáda získala zpět kontrolu nad místním vojenským letištěm a blokuje všechny přístupové cesty.

18:22

Při bojích o vojenské letiště v Kramatorsku podle agentury RIA Novosti zemřeli nejméně čtyři separatisté a další dva údajně utrpěli zranění. "Na letišti jsou čtyři mrtví. Všichni z milice. Na straně vládních jednotek žádné oběti nejsou," píše RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaného mluvčího lidové milice.

Příslušník jednotek ukrajinského ministerstva vnitra na kontrolním stanovišti v Izjumu. (15. dubna 2014)
Příslušník jednotek ukrajinského ministerstva vnitra na kontrolním stanovišti v Izjumu. (15. dubna 2014) | Foto: Reuters
18:00

Ukrajinská energetická společnost Naftogaz podle agentury Reuters oznámila, že je ochotna platit 268,5 dolaru (přibližně 5 340 korun) za 1 000 kubíků ruského plynu. Ruská strana ale ve druhém čtvrtletí požaduje mnohem víc - 485 dolarů (asi 9 650) za tisíc kubíků.

17:52

Šéfem nedávno ustavené ukrajinské Národní gardy se stal Stepan Poltorak. Podle agentury UNIAN ho do funkce vybrali poslanci. Pro bylo 235 z 283 zákonodárců.

17:50

Protiteroristická operace ukrajinské armády se rozběhla už i ve městě Slavjansk. S odvoláním na státní bezpečnostní službu to píše agentura Reuters.

Foto: Reuters
17:48

Případné nasazení mírových jednotek by podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva krizi na Ukrajině nevyřešilo. "Mírový kontingent by nic neřešil, naneštěstí by řešení problému naopak blokoval," prohlásil ruský ministerský předseda podle agentury ITAR-TASS.

17:46

Ukrajinský vojenský expert Dmitryj Tymčuk píše, že aktivní fáze protiteroristické operace doposud nezačala. "Vyčištění letiště v Kramatorsku byla pouze příprava," napsal na Facebooku.

17:45

Moskevský zpravodaj ABC News Kirit Radia na Twitteru podotkl, že Dmitrij Peskov, mluvčí prezidenta Vladimra Putina, dementoval zprávy o přítomnosti členů ruské 45. výsadkové divize na východě Ukrajiny dříve, než informaci vydala Ukrajina.

17:32

Ruský premiér Dmitrij Medveděv prohlásil, že doufá, že ukrajinští politici mají "dost rozumu", aby předešli eskalaci konfliktu na východě země.

Foto: Ludvík Hradilek
17:30

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov oznámil, že letiště v Kramatorsku je pod kontrolou armády. Separatisté byli vytlačeni, napsala agentura Reuters. Během operace v Kramatorsku údajně přišel o život nejméně jeden člověk. Informovala o tom internetová televize Hromadske.tv, a to s odvoláním na zdroj z ministerstva obrany.

Foto: Reuters
17:12

Podle agentury Unian ve Slavjansku operuje asi 500 ukrajinských vojáků, střelba ale zatím nezazněla.

17:10

Server Ukrajinska pravda píše, že ve Slavjansku a Kramatorsku byla podle všeho vypnuta síť pro mobilní telefony.

17:08

Ukrajinské ministerstvo se podle agentury Interfax zdržuje podrobností, ale podle očitých svědků se v Kramatorsku zřejmě válčí o místní vojenské letiště, odkud je slyšet střelba z automatických zbraní.  "V tuto chvíli jsou zprávy o jednom zraněném. Tvrdí se, že jeden z vojáků sloužících na kontrolním stanovišti byl zasažen kulkou do nohy," napsal Interfax.

17:03

U Kramatorsku přistály dvě helikoptéry s ukrajinskými výsadkáři.

Foto: Reuters
16:51

Z letiště v Kramatorsku se ozývají výbuchy a střelba, napsal server Novosti Kramatorsk. Podle svědků, na něž se odvolává, nad letištěm velmi nízko přeletěly stíhačky.

YouTube: Ukrajinská stíhačka nad Kramatorskem

Na YouTube se objevilo video z přeletu ukrajinské stíhačky nad Kramatorskem nedaleko Slavjansku. | Video:
16:44

"Ve Slavjansku a Kramorsku operují příslušníci ruské 45. výsadkové divize," tvrdí ukrajinský vicepremiér Vitalij Jarema. Rusové dosud vměšování do ukrajinských záležitostí odmítali.

 

Foto: Reuters
16:37

Shrnutí  dosavadních úterních událostí na Ukrajině: Nejvyhrocenější je nyní situace na severu Doněcké oblasti ve městech Kramatorsk a Slavjansk, kde radikálové drží několik správních objektů. Zatím nejvážnější incident hlásí novináři z Kramatorska, kde se skupina ozbrojenců pokusila o útok na místní vojenské letiště. Nedaleký Slavjansk ukrajinské jednotky obklíčily, radikálové se tam chystají k obraně. Napjatá situace dál panuje i v Doněcku a Luhansku, na plážích černomořské Oděsy přes noc vyrostly protitankové zátarasy.

Foto: Aktuálně.cz
16:33

Ukrajinská pobočka italské banky UniCredit oznámila, že s platností od úterý pozastavila své operace na Krymu. Jak vyplývá z oficiálního prohlášení, finanční ústav funguje v souladu s ukrajinskou legislativou, a tak nemůže působit na Ruskem anektovaném poloostrově.

Foto: UniCredit Bank
16:31

Jednotky ukrajinské armády v rámci "protiteroristické" operace vstoupily do města Kramatorsk. Podle ruské agentury Interfax už jsou ve městě první dva zranění. Ruský premiér Dmitrij Medveděv reagoval prohlášením, že se Ukrajina ocitla "na pokraji občanské války.

Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není.
Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. | Foto: Reuters

Rozruch ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, nadělal známý bouřlivák ruské politiky Vladimir Žirinovskij, který na zasedání dorazil v maskovací uniformě. Prý na protest proti počínání kyjevského režimu na východě Ukrajiny i "válečnému štvaní USA".

16:13

Ruští zákonodárci neuznávají chystané ukrajinské prezidentské volby a budou bojkotovat monitorování jejich průběhu. Informoval o tom šéf výboru pro Sdružení nezávislých států Leonid Slutsky.

Poslanci ruské Státní dumy drží minutu ticha "za oběti gruzínské agrese proti civilnímu obyvatelstvu Jižní Osetie". Na stejném zasedání se sněmovna vyslovila pro uznání nezávislosti Jižní Osetie i Abcházie
Poslanci ruské Státní dumy drží minutu ticha "za oběti gruzínské agrese proti civilnímu obyvatelstvu Jižní Osetie". Na stejném zasedání se sněmovna vyslovila pro uznání nezávislosti Jižní Osetie i Abcházie | Foto: Reuters
16:05

Více informací k situaci v Kramatorsku: Separatisté tam zaútočili na vojenské letiště. Podle televize Espreso neznámí ozbrojenci zahájili palbu na přistávající letoun. Jiný letoun pak ostřeloval pozice útočníků, na místo dorazila těžká vojenská technika a vozy záchranné služby. Zprávy se odvolávají na informace očitých svědků, oficiální zdroje zatím incident nepotvrdily.

Ruští vojáci hru ukrajinských protějšků pozorují. Belbek, 4. března 2014.
Ruští vojáci hru ukrajinských protějšků pozorují. Belbek, 4. března 2014. | Foto: Reuters
15:46

Český ministr obrany Martin Stropnický po jednání ministrů obrany Evropské unie oznámil, že požádal ministra financí Andreje Babiše o navýšení státních výdajů na obranu.

Foto: Vojtěch Marek
15:16

Rusko dočasně pozastavilo vracení na Krymu zabavené vojenské techniky Ukrajině. Informoval o tom náměstek ministra obrany Anatolij Antonov.

14:51

Mluvčí Kremlu rázně odmítl, že by Rusko mělo na východě Ukrajiny své vojáky. "Absurdní," prohlásil Dmitrij Peskov.

Foto: Reuters
14:29

Podle dostupných informací banka od března převedla na podporu militantních skupin 45 milionů hřiven. Každý z ozbrojenců podle tajné služby dostával mezi 200 a 500 dolary denně.

Se stejným tvrzením přišel v úterý i nezařazený poslanec a favorit prezidentských voleb Petro Porošenko.

14:26

Ukrajinská tajná služba SBU zahájila kriminální vyšetřování představitelů nejmenované ruské banky. Podle agentury Reuters "poskytovali finance teroristům".

14:15

NATO by mělo posílit svoji vojenskou přítomnost ve východní Evropě, a to navzdory námitkám Ruska, řekl agentuře Reuters polský ministr obrany Tomasz Siemoniak.

Tento týden proto zamíří do USA, kde by měla být případná základna v Polsku jedním z témat rozhovorů. Severoatlantická aliance by pak podle něj měla přijmout rozhodnutí na svém zářijovém summitu.

Z Aliance doposud zaznělo, že spíše než posílení vojáků je ve hře jejich přemístění z jiných míst.

13:55

Expremiérka Julija Tymošenková varovala, že politické špičky spojené s Janukovyčem se vzpamatovaly z únorového převratu a připravují protiúder.

V rozhovoru pro Rádio Svoboda zmínila faktického vůdce Strany regionů Oleksandra Jefremova a proruského prezidentského kandidáta Oleha Carjova.

"Pokud bylo ještě minulý týden nemyslitelné hovořit na půdě sněmovny o federalizaci, pak dnes o tom tito lidé hovoří z plných plic," varovala politička, která propaguje koncept decentralizované, ale unitární Ukrajiny.

Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu.
Ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková v irském Dublinu. | Foto: Reuters
13:43

Dezinformace, propaganda a podněcování k nenávisti. To jsou tři věci, jimž musí být okamžitě učiněna na Ukrajině přítrž, aby se zabránilo další eskalaci napětí v zemi.

Vyplývá to ze zprávy Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva, která se zaměřuje na příčiny protestů, jež odstartovaly loni v listopadu a vyvrcholily pádem režimu prezidenta Viktora Janukovyče.

Zároveň nabádá současnou vládu premiéra Arsenije Jaceňuka, aby respektovala rozmanitost Ukrajiny a dala rovné příležitosti všem, včetně menšin.

13:22

"Plány Ruska byly a jsou brutální," cituje Turčynova Radio Svoboda. "Chtějí, aby hořel nejen Donbas. Chtějí, aby v plamenech byl celý východ a jih Ukrajiny – od Charkovské po Oděskou oblast."

13:18

Oleksandr Turčynov vyzval demonstranty, kteří před budovou parlamentu v Kyjevě žádají ráznější kroky proti separatistům na východě, aby se přihlásili do legálních ozbrojených složek.

"Jděte pracovat pro policii, hlaste se do Národní gardy, jděte bránit vlast spolu s armádou," řekl na zasedání parlamentu.

13:14

Do stavu plné bojové pohotovosti byly podle ruských i ukrajinských zdrojů v noci na dnešek uvedeny i ruské vojenské jednotky dislokované na hranici s Ukrajinou.

 

Ruská letadla.
Ruská letadla. | Foto: Reuters
13:10

Kdy se rozhodlo o nasazení ukrajinské armády na východě země? Ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany (SNBO) ho povolila po pondělní večerní poradě s prezidentem Oleksandrem Turčynovem.

"Detaily je třeba důkladně propracovat, abychom dosáhli výsledku, ne lidských obětí," citoval server segodnya.ua náměstkyni SNBO Viktoriji Sjumarovou. Moskva podle ní "připravuje půdu pro intervenci a destabilizuje východ i střed".

Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není.
Takto se ukrajinská armáda ráda prezentuje na vojenských výstavách. Skutečný stav tak utěšený není. | Foto: Reuters
13:05

Kromě armády budou proti separatistům, kteří obsadili úřední budovy na východě Ukrajiny, nasazeny "zvláštní oddíly vlastenců". Informoval o tom ministr vnitra Arsen Avakov.

Vytvoření oddílů si podle Avakova žádá napjatá situace na východě země. "Jednotky vlastenců" budou působit v Doněcku, Luhansku, Mykolajivě, Oděse, Chersonu a Charkově.

12:52

Na armádu a zbrojení dává Moskva mnohonásobně více než Kyjev (v roce 2012 činil ruský rozpočet na obranu v přepočtu 70 miliard dolarů, ukrajinský dvě miliardy).

S obsazením většího území na Ukrajině by Rusové přesto mohli mít potíže. V případě, že se ukrajinská armáda rozhodne bojovat, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz britský vojenský analytik Tim Ripley, uznávaný expert a autor knih Letecká válka nad Irákem nebo Moderní armádní helikoptéry.

12:46

Ukrajinská tajná služba SBU tvrdí, že v čele ozbrojenců ve Slavjansku stojí důstojník ruské vojenské rozvědky Igor Strelkov.

Identifikovala ho prý na základě analýzy telefonické nahrávky, na níž měl v pondělí hovořit s nejmenovaným ruským činitelem. Podle SBU přijel začátkem března na Krym, kde koordinoval ruské síly během záboru vládních budov.

12:37

Petro Porošenko, miliardář a favorit květnových prezidentských voleb, podpořil zásah armády proti separatistům.

Podle něj je nezbytné vést s obyvateli ruskojazyčných regionů dialog, ovšem "ulice měst a vesnic je nutné bezodkladně zbavit teroristů".

Petro Porošenko na kyjevském Majdanu.
Petro Porošenko na kyjevském Majdanu. | Foto: Reuters
12:23

O mimořádné situaci na východě země jedná v Kyjevě i ukrajinský parlament. Prozápadní aktivisté se pokusili proniknout do budovy, kde chtěli prezidentu Turčynovovi předat své požadavky. Přes ochranku se ale nedostali.

Chtějí mimo jiné zavření hranice s Ruskem či rezignaci ministra vnitra Arsena Avakova, který podle nich není schopen situaci vyřešit.

12:05

Agentura ITAR-TASS píše, že Federální migrační úřad Ruska vydal obyvatelům Krymu přes 100 000 pasů. "Obyvatel Krymu, kteří chtějí zůstat občany Ukrajiny, je 0,1 %," tvrdí náměstkyně úřadu Jekatěrina Jegorovová.

Ačkoliv výsledky referenda o připojení k Rusku ještě nejsou známy, v centru krymské metropole Simferopolu už se slaví. (16. března 2014)
Ačkoliv výsledky referenda o připojení k Rusku ještě nejsou známy, v centru krymské metropole Simferopolu už se slaví. (16. března 2014) | Foto: Reuters
12:01

Šéf Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen vyzval Rusko, aby "dalo jasně najevo", že nepodporuje násilné činy proruských separatistů. "Samozřejmě že naše informace jsou spolehlivé a myslím, že ruské chování a činy mluví samy za sebe," prohlásil.

11:52

Expremiér Serhij Arbuzov nově přibyl na seznam Ukrajinců, jimž Evropská unie kvůli rozkrádání státních účtů zmrazila majetek.

Původní seznam, na němž je mimo jiné exprezident Viktor Janukovyč, schválil Brusel začátkem března po událostech na Majdanu.

Střídání stráží. Expremiér Mykola Azarov (vpravo) ukazuje cestu svému nástupci Serhiji Arbuzovovi.
Střídání stráží. Expremiér Mykola Azarov (vpravo) ukazuje cestu svému nástupci Serhiji Arbuzovovi. | Foto: Reuters
11:38

Orobecová byla jednou z těch, podle nichž zemřelo poblíž kontrolní hlídky na cestě do Slavjansku deset lidí. Doněcká policie to však vzápětí popřela.

Podle agentury UNN sice potvrdila, že neznámí útočníci stříleli na proruskou hlídku, avšak zraněn byl pouze jeden člověk.

11:37

"Všechny, nebo skoro všechny hlídky jsou pod kontrolou ´coloradosů´ (mandelinek, hanlivé označení pro separatisty, kteří používají jako symbol tzv. georgijevskou stuhu s černými a oranžovými pruhy - pozn. red.). Jde o plnohodnotnou invazi ruských výzvědných služeb," napsala nezávislá poslankyně Lesja Orobecová.

"Pokud se situace nezlomí v průběhu 24 hodin, ukrajinští pohraničníci a armáda nebudou moci odrazit čelní útok ruských vojsk na hranici," dodala žena, která kandiduje na funkci kyjevského starosty.

11:34

"Přes očividně protiprávní jednání Ruska, pokud jde o anexi Krymu, někteří lidé i nadále věří a šíří mýtus, že Krym byl údajně ´velkorysým darem´ Kyjevu ze strany Nikity Chruščova v roce 1954," píše v komentáři pro Aktuálně.cz ukrajinský velvyslanec v České republice Borys Zajčuk.

11:30

"Já to vůbec nebudu komentovat, to je tak evidentní, že bych to považoval za plýtvání slabikami," poznamenal český ministr obrany Martin Stropnický k ruskému podílu na ukrajinském dění.

"Celý svět se kouká na tuto smutnou, nebezpečnou frašku," dodal v Lucemburku, kde se účastní jednání se svými kolegy z EU.

Foto: Ludvík Hradilek
11:25

Ukrajinská, ale zejména ruská média jsou plná poplašných zpráv o přestřelkách s mrtvými a zraněnými, píše ČTK. Informace o bojích ale zatím popírají jak ukrajinští činitelé, tak vzbouřenci.

"Sledujeme situaci. Z různých stran přicházejí zprávy o vojenské technice, prý se na nás chystají, hrají nám na nervy," řekl listu Ukrajinska pravda šéf povstalců ve Slavjansku Vjačeslav Ponomarjov. "My ale nestojíme o krveprolití, chceme jednat."

11:18

Starostka Slavjansku Nelja Štepová novinářům oznámila, že ve městě se pohybují "ruští diverzanti", kteří do Doněcké oblasti dorazili z okupovaného Krymu.

Jejich jednotka údajně obsadila část radnice a drží rukojmí. Jde prý o muže v maskovacích uniformách bez označení. "Ani se netají tím, že přišli z Krymu a z Ruska," řekla starostka listu Ukrajinska pravda.

Ozbrojenci ve Slavjansku.
Ozbrojenci ve Slavjansku. | Foto: Reuters
11:11

V Kramatorsku severně od Doněcka se podle některých informací objevily ukrajinské tanky a obrněné transportéry. Tamní radnici drží proruští vzbouřenci, stejně jako několik dalších administrativních objektů. Podle očitých svědků ale dopoledne pod tlakem blížících se ukrajinských jednotek sami vyklidili sídlo policie.

11:04

Německá RWE jako první firma v Evropě spustila zpětné dodávky plynu na Ukrajinu, a to přes Polsko. Na základě smlouvy z května 2012 by mohlo jít až o 10 miliard kubických metrů ročně, což je necelá pětina ukrajinské spotřeby.

Kyjev minulý týden přestal odebírat zemní plyn z Ruska, a to kvůli razantnímu nárůstu ceny. Ruský Gazprom požaduje 485 dolarů za 1000 metrů kubických, Ukrajina je připravena zaplatit 386 dolarů.

Zemní plyn, ilustrační snímek
Zemní plyn, ilustrační snímek | Foto: Reuters
10:42

"Měli bychom Ukrajině poskytnout zbraně, aby se mohla sama bránit," prohlásil během návštěvy Estonska americký senátor a veterán z války ve Vietnamu John McCain.

Washington už dříve něco takového vyloučil, nicméně politik z Arizony je známým jestřábem, který například vyzýval k vyzbrojení syrské opozice v jejím boji proti Bašáru Asadovi.

Foto: Reuters
10:23

Tanky ukrajinské armády jsou momentálně zhruba 70 kilometrů od Slavjansku, hlásí na Twitteru BBC Radio 4.

10:02

Úřadující ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov podruhé během 24 hodin oznámil, že na severu Doněcké oblasti začala "protiteroristická operace", jejímž cílem je potlačení separatistů.

Podle něj bude probíhat "po etapách, odpovědně a vyváženě", a to s cílem "ochránit obyvatelstvo, zastavit teror a zločinnost".

09:55

Nezávislá poslankyně Lesja Orobecová, donedávna členka strany Vlast Julije Tymošenkové, informovala, že v Doněcku "takřka všichni policisté zradili Ukrajinu".

V Luhansku se prý vzdala polovina mužů zákona. "Zbrojnice jsou prázdné, všechny citlivé materiály byly ukryty." Kriminalita ve městě ale podle ní vyskočila o 300 procent.

Foto: Aktuálně.cz
09:38

Proruský kandidát na prezidenta Oleh Carjov, který se otevřeně staví na stranu separatistů, byl v pondělí napaden. Stalo se tak poté, co opustil studio televize ITCV.

Podle jeho spolupracovníků na něj zaútočil "agresivní dav, který blokoval budovu stanice". Od kandidatury ho to ale neodradí.

09:16

A ještě jednou z Moskvy. Ruský premiér Dmitrij Medveděv na Facebooku píše, že "krev byla prolita" a Ukrajina je na pokraji občanské války.

"Je to velmi politováníhodné. Příčinou ukrajinské tragédie je, že se úřady po obsazení vládních budov ani nepokusily udržet v oblastech právo a pořádek."

Pokračuje tak v opakování toho, že Kreml nemá s událostmi na západ od svých hranic nic společného.

Foto: Reuters
08:46

Mezinárodní měnový fond (MMF) přivítal reformy, které nedávno přijala prozatímní ukrajinská vláda. Podle šéfky MMF Christiny Lagardeové se tak země zřejmě už v nejbližších týdnech dočká první části slíbených peněz.

Dle dřívějších vyjádření by měl Kyjev celkově dostat mezi 14 a 18 miliardami dolarů.

08:23

Prozatímním šéfem Krymské republiky se stal Sergej Aksjonov, napsala agentura ITAR-TASS s tím, že do funkce ho jmenoval ruský prezident Vladimir Putin.

Foto: Reuters
08:15

"Ruský prezident rozumí jen síle. Západ mu zatím ukazuje, že se víc bojí o své žaludky, a tím ho jen povzbuzuje k dalšímu kouskování Ukrajiny," píše v komentáři na SME.sk Peter Schutz.

Dodává, že pokud se lídři zaleknou "už pořádných sankcí", konečná cena bude neskonale vyšší než ekonomické oběti.

07:54

"Prezident Vladimir Putin vyzval Baracka Obamu, aby využil maximum možností v tom, aby Spojené státy zabránily použití síly a krveprolití," uvedl po telefonátu Kreml.

Obama naopak apeloval na Putina, aby Rusko stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic, čímž by pomohlo snížit napětí na ukrajinském východě. Také řekl, že Washington je hluboce znepokojen podporou, kterou Moskva poskytuje proruským separatistům na Ukrajině. Rovněž Putina varoval před dalšími sankcemi, kterým bude muset Rusko v případě jeho dalších akcí na Ukrajině čelit.

Foto: Reuters
07:52

Americký prezident Barack Obama v telefonickém rozhovoru se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem vyzval Moskvu, aby využila svůj vliv a přiměla proruské ozbrojence vyklidit obsazené vládní budovy na východě Ukrajiny.

07:46

O situaci na Ukrajině budou jednat ministři obrany členských zemí EU. Už v pondělí jejich kolegové z ministerstev zahraničí rozhodli, že evropská diplomatická služba zjistí, jak nejlépe kyjevské vládě pomoci s reformou policie a justice.

Vyloučeno totiž není, že by EU poslala na Ukrajinu své civilní odborníky, aby s takovou reformou pomohli pod hlavičkou mise Společné bezpečnostní a obranné politiky. Některým unijním zemím se ale podobně zařazená mise, které by se teoreticky mohli účastnit i čeští odborníci, příliš nelíbí.

Protivládní demonstrace v Kyjevě. (25. listopadu 2013)
Protivládní demonstrace v Kyjevě. (25. listopadu 2013) | Foto: Reuters
07:45

Dobrý den z pražské redakce, kde budeme i dnes sledovat vše důležité kolem ukrajinské krize v online reportáži.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 15. 4. 2014 20:45
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy