Vršit těla za každou cenu. Rusové popsali krvavý plán nového ukrajinského velitele

bb bb
2. 5. 2024 6:30
Tři měsíce poté, co Oleksandr Syrskyj převzal vrchní velení ukrajinské armády, bojují jeho vojáci stále proti ruské přesile. Jednotky agresora přitom ale silně krvácejí. To je možná plán, naznačuje analýza serveru Kyiv Post.
Ukrajinci zasahují ruské pozice u Bachmutu | Video: Reuters

Podle jejího autora se zdá, že donutit Kreml zaplatit krví za každý metr ukrajinské půdy už není "krizové řízení", ale stává se to více a více "základní strukturou" Syrského plánu.

Současný ukrajinský velitel, mimo jiné etnický Rus a sovětský veterán z Afghánistánu, sloužil u dělostřeleckého vojska. Právě dělostřelecké munice se ukrajinským obráncům poslední měsíce nedostává a okupanti v tomto ohledu zcela vládnou.

Syrskyj se proto musel přizpůsobit. Nyní velí, podle Kyiv Post jako vůbec první, armádě, která nevede jen konvenční pozemní válku pomocí dronů - namísto tanků, dělostřelectva nebo bomb - ale také armádě, která z bezpilotních letadel s výbušninami udělala hlavní zbraň k zabíjení nepřítele a ničení jeho vybavení.

Podle Ukrajinců byly dvě třetiny ruských tanků, o které Kreml v posledních měsících přišel, vyřazeny z boje drony. Ruští váleční zajatci zase tvrdí, že přinejmenším každého druhého jejich vojáka zranil nebo zabil útok dronu.

Ruští vojenští pozorovatelé hlásí, že ukrajinská armáda teď především vyčkává na vhodný okamžik, aby mohla "vršit ruská těla", a méně se stará o to, aby udržela pozice. Prokremelský válečný bloger Vault 8 ve svém příspěvku ze 14. dubna citoval informace z fronty: "Mezi bitvami (Ukrajinci) skoro vůbec nestřílejí, což vyvolává dojem, že nemají čím. Ale když zaútočíme na některou z jejich pozic, sesype se na nás všechno, od 120mm [minometů] až po 155mm [houfnice]," předává ruský bloger zážitky útočících okupantů.

Ti dále přibližují, jak na ně v tu chvíli útočí malé ukrajinské FPV drony. "Dva až čtyři útočí na každého našeho vojáka, aby měli jistotu, že ho zabijí. A když [Ukrajinci] zpozorují, že se snažíme stáhnout, okamžitě provedou protiútok, aby získali zpět to, co ztratili," předává informace Rusů z fronty bloger Vault 8.

Syrskyj v rozhovoru pro zpravodajskou agenturu Ukrinform 29. března uvedl, že jeho cílem při maximálním využití dronů není jen zmenšit ukrajinské ztráty. Snaží se také snížit počty vojáků potřebných na frontě, aby si mohli oddechnout ti, kteří na ní slouží někdy i dva roky.

Na začátku dubna Syrskyj odhadl, že ruská dělostřelecká palebná síla bude v nadcházejících měsících pravděpodobně převyšovat ukrajinskou v poměru šest ku jedné, a to bez ohledu na závazky Západu dodávat granáty. O víkendu generál upoutal pozornost sdělením, že operační i strategická situace ukrajinských vojsk na frontě se zhoršuje. Připustil také, že Rusku se místy daří postupovat.

Syrskyj již řekl, že do léta je jeho cílem přinejmenším přebudovat ukrajinské ozbrojené síly, přijmout a vycvičit tisíce nových vojáků, dát veteránům šanci odpočívat. Kyiv Post na závěr upozorňuje, že v rozhovorech o plánech armády Syrskyj ani jednou nepoužil slovo "vítězství".

Tahle fáze války může skončit už letos. Analytik varuje před "manévry" v Kyjevě. (Celý článek s videem zde)

Jak by mohla vypadat budoucnost války na Ukrajině, popsal profesor válečných studií Michael Clarke | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy