Doněck

Na Ukrajině zatkli údajného šéfa věznice v Doněcku, viní ho z mučení vězňů

Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že v Kyjevě zatkla muže, jenž je považován za bývalého šéfa nechvalně známé věznice "Izolace" ve východoukrajinském Doněcku. Denys Kulikovskyj podle SBU organizoval vraždy a mučení nelegálně zadržovaných lidí, napsala agentura AFP. Sedmatřicetiletý muž čelí mimo jiné obvinění z válečných zločinů, obchodování s lidmi nebo vytvoření teroristické skupiny. Hrozí mu až 15 let vězení.

Kulikovskyj údajně řídil v letech 2015 až 2018 věznici známou pod názvem Izolace, kterou vytvořili separatisté v uměleckém centru na místě nepoužívané továrny v Doněcku. Detenčním zařízením prošly podle AFP tisíce lidí. "Organizoval a osobně se podílel na vraždách a mučení občanů, které nelegálně zadržovali separatisté," uvedla ukrajinská tajná služba.

OSN v červenci upozornila, že vězni zadržovaní separatisty na východě Ukrajiny jsou v mnoha případech systematicky mučeni. Nada Našífová, zástupkyně vysoké komisařky OSN pro lidská práva, tehdy sdělila, že odhadem zažilo mučení nebo špatné zacházení přibližně 4000 lidí zadržených na obou stranách konfliktu na Ukrajině.

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
Pokračovat